Αποστολέας Θέμα: Γιάννης Λεκόπουλος-1ο φεστιβάλ νέων Σύριζα Θεσ/νίκης  (Αναγνώστηκε 4895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krios80

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΕΚΟΠΟΥΛΟΣ
                        «Τούτες τις μέρες ....»
       ΣΤΟ 1ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΕΩΝ ΣΥΡΙΖΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
         ΣΑΒΒΑΤΟ 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2012



 Τούτες τις μέρες…που διανύουμε έχουμε τόσο ανάγκη να συγκινηθούμε και να παρασυρθούμε με τα τραγούδια που αγαπήσαμε και έχουν αφήσει εποχή. Ο Γιάννης Λεκόπουλος μαζί με τους εξαιρετικούς μουσικούς του, αναζητούν τις καλές εποχές του ελληνικού τραγουδιού και πορεύονται με το ταλέντο και την αισιοδοξία που τους διακρίνει, κατανοώντας τις κοινωνικοπολιτικές ανάγκες μιας κοινωνίας.
 Πρωτογενές υλικό της παράστασης είναι τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο, με πολιτικό στίχο και ενίοτε ερωτικό, τραγούδια συνθετών  όπως M. Χατζιδάκι, Μ. Θεοδωράκη, Μ. Λοϊζο, Θ. Μικρούτσικου, ,Στ. Κραουνάκη, Δ. Σαββόπουλου. Θα ακούσουμε τραγούδια από την δισκογραφία του «Ψυχή μου αλάνι» (Ν. Πιτλόγλου), «επήγα» (Μ. Μεναχέμ),   «Μέρες» (Σ. Νάτσιου), ενώ η βραδιά θα συνεχίσει με λαϊκά ακούσματα (Β. Τσιτσάνη, Γ. Ζαμπέτα, Μ. Χιώτη κ.α.).
 
 Μαζί του οι μουσικοί:
 -Μπουζούκι:Γιώργος Φακαλής
 -Πιάνο: Κώστας Κανάκης
 -Κιθάρα: Αντώνης Χατζημανώλης
 -Ακκορντεόν:Άκης Σταυρίδης

Είσοδος:4 ευρώ
Ώρα έναρξης:21.00 μ.μ
 
1ο ΦΕΣΤ.ΝΕΩΝ ΣΥΡΙΖΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
 στο ΑΠΘ (πίσω από το παιδαγωγικό)
 

 
 ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
 Ο Γιάννης Λεκόπουλος είναι μια δραματική βαρύτονη φωνή με ‘’ενσταντανέ’’ και συναισθηματισμό στο έντεχνο – λαϊκό τραγούδι. Τραγουδά επαγγελματικά τα τελευταία έντεκα χρόνια, έχει ξεχωρίσει για το πολύπλευρο ερμηνευτικό του ταλέντο και τη δυνατή σκηνική του παρουσία.
 Έχει στο ενεργητικό του συνεργασίες με καθιερωμένους καλλιτέχνες (Γιώργος Σταυριανός, Λάκης Παππάς, Γιώργος Ζωγράφος, Καλλιόπη Βέττα, Αρετή Κετιμέ, Λιζέτα Καλημέρη, Σοφία Εμφιετζή, Λήδα Χαλκιαδάκη(Λήδα& Σπύρος),Νίκος Παπακώστας κ.α) σε μουσικές σκηνές και συναυλιακούς χώρους.
 
 Δισκογραφία
 2006: «CARTE POSTALE» - Νότης Μαυρουδής,Ηλίας Κατσούλης (φωνητικά)
 2007: «ΜΙΚΡΗ ΕΛΕΓΕΙΑ» -Μάρθα Μεναχέμ
 2008: «ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΚΡΟΑΣΗ» -Νίκος Πιτλόγλου
 2008: «AΠ΄ΤΗ ΣΤΕΡΙΑ,ΤΟ ΝΕΡΟ & ΤΟΝ ΑΕΡΑ» -Μιχάλης Ανδρονίκου
 2009: «ΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ,ΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ» -Φώτης Λαζίδης
 2009: «ΝΥΧΤΑ ΑΝΩΝΥΜΗ»-Συλλογή
 2010: «ΣΑΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ»-Σταμάτης Χατζηευσταθίου (Φωνητικά)
 2010 «ΑΠΟΨΕ» - Σοφία Νάτσιου
 2010 «ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ»-Χάρις Τσεκούρα (φωνητικά)
 2011 «ΣΚΟΥΡΙΑ ΣΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΤΗ ΒΡΥΣΗ» - Θωμάς Σιώμος (φωνητικά)








         
« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/12, 01:05 από krios80 »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Τι θλιβερό, ακόμα και σήμερα η τέχνη να στρατεύεται και να συμπαρατάσεται με κόματα...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Δεν με ενοχλεί τόσο αυτό, όσο η έμμεση προβολή ενός κομματικού δρώμενου.  Ο Χατζιδάκις ήταν δεξιότερος των δεξιότερων αλλά αυτό δεν καθιστά την μουσική του στα αυτιά μου στάλα λιγότερο σημαντική. 
 
Υποθέτω πως μια αναφορά στην συναυλία θα ήταν αρκετή... δίχως κομματικές αναφορές.  Και στην τελική ανάλυση αν ήταν να παίξω και εγώ σε κάποια εκδήλωση ακραίων δεξιών παρατάξεων δεν θα ίσχυε το ..."δεν ήξερες, δεν ρώταγες;"
 
Τέσπα.  Αγάπη!
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Να πω κι εγώ πως δεν είμαι και τόσο ...υπέρ, αλλά το σίγουρο είναι ότι η πολιτική και η τέχνη εμπλέκονται μας αρέσει ή όχι.
Και μιας και αναφέρθηκε ο τεράστιος Χατζιδάκις...είχε δηλώσει ....
“Λένε πως οι καλλιτέχνες είναι είτε κομμουνιστές είτε ομοφυλόφιλοι. Εγώ πάντως δεν είμαι κομμουνιστής…”
http://averoph.wordpress.com/2012/06/14/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%B8%CE%AD%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%87%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B7%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AD/
γενικά πάντως τέχνη και πολιτική εμπλέκονται....http://en.wikipedia.org/wiki/Guernica_(painting)

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι θλιβερό, ακόμα και σήμερα η τέχνη να στρατεύεται και να συμπαρατάσεται με κόματα...

Εκτος απο θλιβερό είναι και βλακεία.  Και να ήθελε να πάει ένας απο άλλο κόμα, ας πούμε ενας δεξιος, δεν θα πήγαινε ευκολα...
Βλακεία των διοργανωτών.
 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
...οι διοργανωτές είναι η νεολαία συγκεκριμένου κόμματος!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Δηλαδή είναι κακό που ένας καλλιτέχνης συμμετέχει σε πολιτικοποιημένο φεστιβάλ? Είναι κακό που δηλώνει την πολιτική του ταύτοτητα? Είναι κακό που έχει σεξουαλικές προτιμήσεις και δεν είναι ασέξουαλ? Είναι κακό που προτιμάει το μπακλαβά από το εκμέκ?

Να βάλουμε την τέχνη σε μια γυάλα καλύτερα, για να αποφύγουμε τον τεράστιο κίνδυνο που εγκυμονεί η αλληλεπίδρασή της με την κοινωνία.

Το πρόβλημα δεν το έχει ο καλλιτέχνης που θα πάρει μέρος στο φεστιβάλ, το έχει αυτός που δεν θα δει τη συναυλία λόγω του ότι είναι στα πλαίσια τέτοιου συμβάντος, ενώ σε άλλη περίπτωση θα πήγαινε. Και λέγεται κόμπλεξ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Για να μην κανω ολη την απαντηση του παραθεση , με καλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ ο μητσακος,[ Εξαιρουνται ακραιες περιπτωσεις αριστερο-βασιλο-χουντικων αποχρωσεων ] και χωρις καμμια διαθεση εμπλοκης σε πολιτικες αντιπαραθεσεις.
 
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 
Και βέβαια ο καλλιτέχνης εχει το δικαίωμα να ανήκει σε κόμα και να το υποστηρίζει ανοιχτά.  Κανείς δεν θέλει την τέχνη κλεισμένη σε γυάλα.
 
Εγώ έθιξα την περίπτωση που ο καλλιτέχνης εμφανίζεται σε πολιτικό φεστιβάλ για το κέρδος.  Αν δηλαδή ο συγκεκριμένος δεν ανήκει ιδεολογικά στο χώρο του Σύριζα και κάνει συναυλία για το κέρδος του είναι βλακεία του. 
 
Συγνώμη.
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Αδελφέ η λέξη κομπλεξισμός είναι αρκετά βαριά για να εκτοξεύεται τόσο αβασάνιστα και με τόση ευκολία πρός κάθε φορουμίτη.

Κανένας δεν μίλησε για γυάλες και αποστειρωμένα περιβάλλοντα με απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες... κάνε μου όμως μία χάρη και άσε το πράιμερ κατά μέρος.  Η μουσική είναι βιωματική.  Η τέχνη’ ως ένα σημείο, είναι βιωματική.  Εκεί όμως έγκειται και η ουσιαστική διαφορά μας.  Άλλο το γράφω ένα τραγούδι για την εμπειρία που αποκόμισα μετά την βρώση ενός μπακλαβά, άλλο το τραγούδι που υμνώ την σαφέστατη ανωτερότητα του μπακλαβά έναντι του εκμέκ και εντελώς διαφορετικό το να συμμετέχω σε μία  εκδήλωση που θέλει να πείσει τον υπόλοιπο κόσμο πως ο μπακλαβάς είναι καλύτερος...

Σαν άνθρωπος που ασχολείται με την μουσική (και όχι μουσικός) είχα την τύχη να μοιραστώ τα όποια μουσικά μου πονήματα αρκετές φορές με τον υπόλοιπο κόσμο.  Η αίσθηση της ζωντανής εμφάνισης ήταν (και εξακολουθεί να είναι) από τις πιο όμορφες  εμπειρίες που έχω βιώσει.  Ωστόσο (και πάντα σε συλλογικό επίπεδο) ποτέ μα ποτέ δεν εμφανιστήκαμε σε πολιτικά/πολιτικοποιημένα φεστιβάλ.  Πάντα μέσα μας νιώθαμε πως ποτέ, μα ποτέ -εν γνώση μας και κατόπιν συναινέσεως- ο προσωπικός μας τρόπος έκφρασης δεν θα μπορούσε να συνυπάρξει στο ίδιο χωροχρονικό συνεχές με οργανωμένο πολιτικό λόγο και κομματική βούληση.  Αναμένω λοιπόν από ένα «Μουσικό» την ανάλογη ή έστω αντίστοιχη ευαισθησία, (και προτού βομβαρδιστώ με αναφορές περί έντεχνης μουσικής και απενοχοποίησης  της μετά την μεταπολίτευση και τον ρόλο που έπαιξε στα τότε πολιτικά δρώμενα θα ήθελα να σας επανακατευθύνω εδώ http://www.tar.gr/content/content.php?id=3676 )

Όντας λοιπόν φύση κομπλεξική (όπως μου επισημαίνουν τα τελευταία χρόνια) με ενοχλεί απίστευτα το γεγονός πως η διαχωριστική γραμμή  που μας επιτρέπει να χαρακτηρίζουμε “κακό”  την εμπλοκή καλλιτεχνών  με το BNP και το εθνικό μέτωπο αλλά απολύτως αποδεκτό και διόλου “κακό” με το AFA βρίσκεται στα πολιτικά μας πιστεύω.  Σίγουρα δεν υπάρχει τίποτα κακό όταν ένας καλλιτέχνης συνθέτει ένα πολιτικοποιημένο κομμάτι όπως το Goodbye America, αντίθετα τον εγκωμιάζουν για την πολιτική του αβρότητα, ωστόσο στοματάκια στραβώνουν όταν ο ίδιος καλλιτέχνης κάποια χρόνια αργότερα συνθέτει ένα δίσκο με το όνομα Dying for the World με απόλυτο σκοπό να εμψυχώσει του αμερικανούς στρατιώτες που πολεμούν στην εξωτική μέση ανατολή.  Η πολιτική είναι ένα μικρόβιο  το οποίο αργά ή γρήγορα διαστρεβλώνει την προσωπικότητα του καλλιτέχνη, ευνουχίζει την δημιουργικότητα του και περιορίζει το εύρος της ματιάς του.  Όταν οδηγεί σε ουσιαστικά μεγαλουργήματα το έχει κάνει σε βάρος δεκάδων άλλων των οποίων μέτοχοι δεν θα γίνουμε ποτέ.

Για να μην μακρηγορώ, δεν ταιριάζει στην αισθητική μου, να συναντώ τέτοιες καταχωρίσεις σε ένα καθαρά μουσικό χώρο.  Υπάρχουν μέρη που αναλαμβάνουν τέτοιες ενημερώσεις και το κάνουν πάρα πολύ καλά.  Δεν εκφέρομαι κατά του καλλιτέχνη στην συγκειμένη περίπτωση, ούτε κατά της ιδεολογίας, την ίδια αντίδραση θα έχαιρε κάποιο μουσικοπολιτικό δρώμενο δεξιάς τοποθέτησης.  Εκφέρομαι κατά της χρησιμοποίησης του οποιοδήποτε αναγνωρίσιμου μουσικού ως κράχτη για την προώθηση πολιτικών “αυθεντιών” σε τραπεζάκια και πηγαδάκια πλαγίως των απανταχού σκηνών.

Αυτό και μόνον αυτό.  Και αν κάποιος πραγματικά πιστεύει πώς μόνο μουσικά είναι τα κίνητρα, well…
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/12, 13:53 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Μου φαινεται ότι παρερμηνεύτηκε αυτό που έγραψα στην αρχή... εγώ κατακρίνω τα κόμματα κλπ που χρησιμοποιούν καλλιτέχνες (μουσικούς, ηθοποιούς και ό,τι άλλο πουλάει) για να "πουλήσουν" ευκολότερα και σε ευρύτερο κοινό την ιδεολογία τους.
Το ίδιο κατέκρινα και παλιότερα την εκκλησία που χρησιμοποίησε παπαροκάδες για να περάσει μηνύματα (και το μόνο που κατάφερε ήταν ο παπαροκάς να απαρνηθεί το ράσσο του...)
Ο μουσικός και τα κίνητρά του (ιδεολογικά ή χρηματικά) δεν με ενδιαφέρουν, κι εγώ αν μου τα σκάγανε χοντρά, μπορεί να έπαιζα σε φεστιβάλ ανθρωποφάγων, χαχα.
Μιλάω και τα χώνω λοιπόν στους ανθρώπους που στρατεύουν την τέχνη για άσχετους προς την τέχνη σκοπούς.
Εκδήλωση κομματική είναι στο κάτω κάτω, βγάλτε τους λόγους σας, ανταλλάξτε απόψεις and that's all. Τα Live τι τα θέλετε? Έχουμε καταντήσει τα μισά τραγούδια του Θεοδωράκη να τα θεωρούμε κομμουνιστικά... έλεος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 22:17
από krios80
0 Απαντήσεις
2064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 18:22
από freemind
0 Απαντήσεις
2853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 15:40
από krios80
0 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/13, 18:45
από krios80
0 Απαντήσεις
4260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/14, 20:53
από krios80
0 Απαντήσεις
3510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/14, 00:49
από krios80
0 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/15, 01:15
από krios80
0 Απαντήσεις
23699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/15, 01:03
από krios80
0 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/15, 16:06
από krios80
0 Απαντήσεις
4091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/16, 16:37
από krios80