Αποστολέας Θέμα: Ζέσταμα πριν το live  (Αναγνώστηκε 27601 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Idefix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ζέσταμα πριν το live
« στις: 23/07/07, 19:34 »
Πριν βγεις στη σκηνή, ποιες θεωρείτε πως είναι οι απαραίτητες ασκήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος, για να έχει την καλυτερη δυνατή απόδοση, σύμφωνα πάντα με τις ικανότητες του?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #1 στις: 23/07/07, 20:52 »
Α) Τεντώματα
Β)Χρωματικές κλίμακες στο 70% της καλής του ταχύτητας
Γ)Οριζόντια ανοίγματα
Δ)Κάθετα ανοίγματα
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #2 στις: 24/07/07, 01:40 »
περα απο τις ασκησεις ΠΑΝΩ στην κιθαρα,καλο θα ηταν να δουμε και μερικες ασκησεις στο σωμα μας,εν ειδοι''ζεσταματος''...

καπου σε ενα dvd ειδα τους chili peppers να κανουν stretching ενω καθοντουσαν σε κυκλο μεταξυ τους και να κανουν ασκησεις γυμναστικης...χμ..καθολου αστειο,αλλα βοηθαει και παρα πολυ μαλιστα! το θεμα ειναι που να βρεις χωρο για ολα αυτα οταν εχεις ενα απογευμα ολοκληρο να ασχοληθεις με το soundcheck... :-\

η ουσια ειναι η εξης: ο κιθαριστας λογω στασης(που καμπουριαζει καπως),καταπονει τη μεση του αρκετα,πραγμα που δεν επιτρεπει το ανετο παιξιμο.οπως ενας αθλητης χρειαζεται ζεσταμα για να τρεξει ετσι βοηθουν και στη δικη μας περιπτωση τα στρετσαρισματα.

στην τελικη,επειδη πολυ ευκολο ειναι να παθουμε κραμπες παιζοντας ''κρυοι'' ,παντα βοηθαει ενα σχετικο ζεσταμα των δακτυλων,τεντωνοντας τα δακτυλα προς τα εξω και προς τα μεσα..
''τριβοντας'' τα δακτυλα ενα ενα,η ακομα και κανοντας ενα υποτυπωδες μασαζ στην εσω παλαμη η στο πανω μεροος του καρπου..

τελος καλο θα ηταν να κανοθμε μερικα τραβιγματα του αγκωνα μπρος και πισω απο την πλατη μας...δοκιμασε το και πες μας τα αποτελεσματα!



Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #3 στις: 24/07/07, 14:23 »
         Καθημερινο παιξιμο νομιζω ειναι το καλυτερο ζεσταμα.Με αυτο εννοω πως η καθημερινη εξασκηση διατηρει ζεστα τα χερια.Αν εχετε παιξει μια μερα πχ 4-5 ωρες την επομενη θα νιωθετε τα χερια σας πιο ζεστα πιο ετοιμα για παιξιμο.Και αν το κανετε αυτο καθε μερα τα χερια σας θα ειναι σχεδον μονιμα ζεστα.
         Επισης αυτα που ανεφερε ο taxfreesax ειναι πολυ σωστα αν και δεν ξερω καποιον να τα εφαρμοζει!
         Συνηθως καποιες ασκησεις-χρωμτκες κλιμακες κλπ η πολυ αργο και συνεχες(κανα μισαωρο) παιξιμο δουλευουν για μενα.



« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/07, 14:56 από D@ve Murray »

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #4 στις: 24/07/07, 18:55 »
Ζεσταμα για να παιξεις μια-δυο ωριτσες μερικα κοματακια και να ξαναπαιξεις live το λιγοτερο την επομενη βδομαδα; Ειπαμε ρε παιδια... μην την δουμε και σταρ... Αμα επεζες καθε μερα live 2-3 ωρες να πεις ενταξη, αλλα για τα δεδομενα μιας μπαντουλας σιγα το ζεσταμα....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #5 στις: 25/07/07, 00:06 »
Τον τελευταίο καιρό πριν τη δουλειά ακούω το δίσκο Rock των ΤΑΚΙΜ στο αμάξι του μπουζουκοπαίχτη μας, μετά λίγο Dave Weckl Band στο mp3 και αφού ακούσω και λίγο Δημήτρη Μυστακίδη (που τον θεωρώ κορυφαίο κιθαρίστα) αρχίζω πάνω στην κιθάρα χρωματικές: ο δείκτης στο 9 τάστο, ο μέσος στο 10 κ.τ.λ. από τη μπάσα χορδή, σιγά σιγά καταλήγω στη Μι κι έπειτα κατεβαίνω κι αφού ξανακατέβω στο 9 τάστο της μπάσας, κάνω ξανά την άσκηση από το 8 τάστο, έπειτα από το 7... ώσπου την κάνω από το 1 κ αφού τελειώσει, αν έχω κέφια την ξανακάνω απ' την αρχή, διαφορετικά πάω για ένα φραπέ μέτριο με γάλα που τον κάνει ωραίο η εξυπηρετητής του μαγαζιού. Την άσκηση αυτή τη βρήκα σε ένα βιβλίο και τη θεωρώ πολύ σημαντική! Την κάνω και στο μπάσο και τα δάχτυλά μου στο τέλος αποκτούν τρελό άνοιγμα!

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #6 στις: 25/07/07, 18:34 »
Οποσδήποτε πριν βγει καποιος στη σκηνη πρεπει να κάνει φωνητικες ασκήσεις και αφου χαλαρώσει μετα να βγεί.Εννοείται οτι εχουμε φαει 5 ωρες τουλάχιστον πριν για να μπορεί να λειτουργεί το διάφραγμα. Βέβαια γνωρίζουν τι ειδους φωνητικες ασκήσεις πρεπει να γίνουν οσοι εχουν κανει μαθηματα φωνητικής. σε δασκαλο. Αυτα ολα ομως που σας λέω δεν εχουν μονο θεωρητικο πλαισιο  Στα 3Ο και πλεον ετη που διδασκω τρταγουδι παντα λέω στους μαθητες μου πριν βγουν στη σκηνη οποσδήποτε φωνητικες ασκήσεις και το εφαρμόζουν οπως Βέρτης,Βολανης.Καλιδη  κλπ  Με εκτίμηση ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΚΑαθηγητης Φωνητικής-τενόρος.==www.sakisarabatzis.gr {DVD-fOTOS] []
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #7 στις: 21/10/07, 03:09 »
Οποσδήποτε πριν βγει καποιος στη σκηνη πρεπει να κάνει φωνητικες ασκήσεις και αφου χαλαρώσει μετα να βγεί.Εννοείται οτι εχουμε φαει 5 ωρες τουλάχιστον πριν για να μπορεί να λειτουργεί το διάφραγμα. Βέβαια γνωρίζουν τι ειδους φωνητικες ασκήσεις πρεπει να γίνουν οσοι εχουν κανει μαθηματα φωνητικής. σε δασκαλο. Αυτα ολα ομως που σας λέω δεν εχουν μονο θεωρητικο πλαισιο  Στα 3Ο και πλεον ετη που διδασκω τρταγουδι παντα λέω στους μαθητες μου πριν βγουν στη σκηνη οποσδήποτε φωνητικες ασκήσεις και το εφαρμόζουν οπως Βέρτης,Βολανης.Καλιδη  κλπ  Με εκτίμηση ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΚΑαθηγητης Φωνητικής-τενόρος.==www.sakisarabatzis.gr {DVD-fOTOS] []
loool
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #8 στις: 03/11/07, 01:15 »
Επίσης, ΑΜΑΝ Telemarketing: Finger Warmer 2000...

Εεεεε ρε τι βλέπουμε οι άμοιροι κιθαρίστες...  :-\

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #9 στις: 03/11/07, 02:10 »
Στα 3Ο και πλεον ετη που διδασκω τρταγουδι παντα λέω στους μαθητες μου πριν βγουν στη σκηνη οποσδήποτε φωνητικες ασκήσεις και το εφαρμόζουν οπως Βέρτης,Βολανης.Καλιδη 

Δάσκαλε να με συμπαθάς αλλά με αυτούς που ανέφερες ή δεν έκανες τόσο καλή δουλειά ή αυτά τα παληκάρια δεν εφαρμόζουν σωστά τους κανόνες περί ζεστάματος.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #10 στις: 03/11/07, 02:35 »
Σορρυ που βγαινω εκτος τοπικ αλλα sakisarabatzis το λες με περηφανια οτι ειχες μαθητες τον Βολανη κ τον Καλιδη?Show mercy...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #11 στις: 03/11/07, 02:50 »
         Καθημερινο παιξιμο νομιζω ειναι το καλυτερο ζεσταμα.Με αυτο εννοω πως η καθημερινη εξασκηση διατηρει ζεστα τα χερια.Αν εχετε παιξει μια μερα πχ 4-5 ωρες την επομενη θα νιωθετε τα χερια σας πιο ζεστα πιο ετοιμα για παιξιμο.Και αν το κανετε αυτο καθε μερα τα χερια σας θα ειναι σχεδον μονιμα ζεστα.
       

Χωρίς να ξέρω, αυτό εμένα δε μου ακούγετια καθόλου σωστό. Σαν αθλητής μιλάω. Οι τένοντες, οι μύες κτλ αν μείνουν ακίνητα για 2 ώρες (και πολύ λέω), ό,τι άσκηση και αν έχει προηγηθεί, κρυώνουν. Πόσο μάλλον αν κοιμάσαι το βράδυ. Απλά το καθημερινό παίξιμο, εκτός ότι σε κάει καλύτερο, δυναμώνει και τα χέρια.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #12 στις: 15/01/08, 11:28 »
Ενα διπλο Jack Daniels... ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #13 στις: 24/02/08, 00:59 »
Ζεσταμα για να παιξεις μια-δυο ωριτσες μερικα κοματακια και να ξαναπαιξεις live το λιγοτερο την επομενη βδομαδα; Ειπαμε ρε παιδια... μην την δουμε και σταρ... Αμα επεζες καθε μερα live 2-3 ωρες να πεις ενταξη, αλλα για τα δεδομενα μιας μπαντουλας σιγα το ζεσταμα....
Φίλε σόρρυ αλλά τι σχέση έχει το ζέσταμα με το σταριλίκι? Δηλαδή όποιος κάνει ζέσταμα - ακόμα και για να παίξει κανα 10λεπτο - σημαίνει πως την είδε σταρ? Ήμαρτον...
Το να φροντίζεις την υγεία σου είναι το σημαντικότερο!! Μακάρι να είχα κι εγώ την υπομονή να κάνω συνέχεια ζέσταμα πριν αρχίσω να παίζω...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #14 στις: 06/03/08, 00:29 »
Ενα διπλο Jack Daniels... ;D

ΜΕΣΑ ΕΙΣΑΙ... ;D ...ΑΛΛΑ αν ειναι ''napalm'' καλυτερα να σκεφτεια να δεις το live απο το παραθυρο εξω δεξια οπως μπαινεις  :P

Αποσυνδεδεμένος dg*

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #15 στις: 06/03/08, 01:03 »
Ενα διπλο Jack Daniels... ;D


διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως!!!!πρώτα 1 βότκα,αμέσως μετα 2,3 σφηνάκια jack και ακολουθεί και πάλι μία ακόμα βότκα (αυτά πριν το live.....)Οταν αρχίσει το live είναι απαραίτητα 2 ποτά ακόμα τουλάχιστον on stage-για να καταλάβεις αν σου αρέσουν τα...φώτα σου!!!Νερό επιτρέπεται μόνο στους τραγουδιστές,και αυτό με μέτρο!!!!!! ;D ;D ;D ;D
...Saw my reflection and cried...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #16 στις: 07/05/09, 21:34 »
χρωματικές τριών και τεσσάρων οκτάβων σε όλα τα τάστα, πρώτα χωρίς πέννα και μετά με πέννα, για κανένα 3λεπτο νοουμένου ότι έχεις ήδη παίξει κανένα τέταρτο στο souncheck

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #17 στις: 07/05/09, 22:21 »
Χρωματικές σε όλη την ταστιέρα...στην αρχή πιο αργά μετά πιο γρήγορα....για φωνή δεν ξερω...εγώ προσωπικα δεν κανω τπτ...

Επίσης απο τα πιο βασικά ένα ποτήρι absolute, ενα σφηνάκι tanqueray και μια μπύρα για σβήσιμο.......αντε και λίγο νεράκι.... :P

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #18 στις: 07/05/09, 22:22 »
Χρωματικές σε όλη την ταστιέρα...στην αρχή πιο αργά μετά πιο γρήγορα....για φωνή δεν ξερω...εγώ προσωπικα δεν κανω τπτ...

Επίσης απο τα πιο βασικά ένα ποτήρι absolute, ενα σφηνάκι tanqueray και μια μπύρα για σβήσιμο.......αντε και λίγο νεράκι.... :P
ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ????????????????
οχι νερο ρε...
Θα σκουριασουμε... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #19 στις: 08/05/09, 13:01 »
Α) Τεντώματα
Β)Χρωματικές κλίμακες στο 70% της καλής του ταχύτητας
Γ)Οριζόντια ανοίγματα
Δ)Κάθετα ανοίγματα
Κάνοντας παράθεση στον εαυτό μου, ώς βασικό σημείο αναφοράς και άξονα περιστροφής του κόσμου, να δώσω μια νέα απάντηση, η οποία πάει κυρίως σε αυτούς που έχουν ένα οργανωμένο πλάνο μελέτης τεχνικής.
Στο βιβλίο Rock Discipline του John Petrucci, ο Petrucci, αναλύει στο εισαγωγικό του σημείωμα, πως έχει χωρίσει τη μελέτη σε 4 βασικές τεχνικές, τις οποίες και δε θυμάμαι αυτή τη στιγμη, και όταν έρχετε η ώρα της μελέτης, σπάει το χρόνο του στα 4, και μελετάει το ίδιο.
Σε μια παρόμοια λογική, τις χρυσές εποχές που μελέταγα για τις εξετάσεις κλασικής κιθάρας είχα βάλει ως στόχο να κάνω 2 ώρες διάβασμα την ημέρα, το λιγότερο, έκανα ένα ζέσταμα που διαρκούσε 45'.Σε αυτό το ζέσταμα έπιανα όλες τις βασικές τεχνικές με μετρονόμο, και τις έλιωνα.

Οπότε σε παρόμοιο πλαίσιο, θα έλεγα στον εκάστοτε οργανοπαίχτη, να κάνει ένα γενικό round στις τεχνικε΄ς που γνωρίζει, όσο βέβαια του επιτρέπει και ο χρόνος του.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #20 στις: 08/05/09, 13:36 »
Οποσδήποτε πριν βγει καποιος στη σκηνη πρεπει να κάνει φωνητικες ασκήσεις και αφου χαλαρώσει μετα να βγεί.Εννοείται οτι εχουμε φαει 5 ωρες τουλάχιστον πριν για να μπορεί να λειτουργεί το διάφραγμα. Βέβαια γνωρίζουν τι ειδους φωνητικες ασκήσεις πρεπει να γίνουν οσοι εχουν κανει μαθηματα φωνητικής. σε δασκαλο. Αυτα ολα ομως που σας λέω δεν εχουν μονο θεωρητικο πλαισιο  Στα 3Ο και πλεον ετη που διδασκω τρταγουδι παντα λέω στους μαθητες μου πριν βγουν στη σκηνη οποσδήποτε φωνητικες ασκήσεις και το εφαρμόζουν οπως Βέρτης,Βολανης.Καλιδη  κλπ  Με εκτίμηση ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΚΑαθηγητης Φωνητικής-τενόρος.==www.sakisarabatzis.gr {DVD-fOTOS] []

Γαργάρες με αυγολέμονο δοκίμασαν? Βοηθάει να τους πεις δάσκαλε... ;)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #21 στις: 12/05/09, 14:04 »
Παιδες εγω δεν πεζω τιποτα τραγικο. Απλα πραγματακια. Αλλα επειδη πεζω αρκετα λαιβακια εχω παρατηρησει οτι το καλυτερο ζεσταμα ειναι το αλκοολ. Οχι να γινεις κολος. Ισα ισα να ζεσταθεις και να "λυθεις". Αν χαλαρωσεις, χαλαρωνουν και οι μυες σου και ειναι το πεξιμο πιο ευκολο.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #22 στις: 12/05/09, 14:12 »
Το μονο που κανω ειναι 1 ποτο μεσα στο προηγουμενο σαρανταπενταεπτο..Ισα για το allegro της καταστασης!!Τα αλλα ερχονται..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #23 στις: 12/05/09, 21:19 »
Συνήθως όταν είναι να παίξω κομμάτια στην κιθάρα, το ζέσταμα το χωρίζω σε δυο μέρη:

Ένα μέρος για το δεξί χέρι( αρπίσματα, ανεβοκατέβασμα χορδών με tirando και apoyando, apoyando με αξίες δέκατα έκτα απο 50 μετρονόμος εως 120) και το άλλο για το αριστερό σε συνεργασία φυσικά με το δεξί ( κλίμακες major και minor, μπαρέ εως και το 12 τάστο, λεγκάτα,ανοίγματα..)

Σημαντικό είναι να ξεκινάει κανείς τις ασκήσεις πολύ αργά και ύστερα να ανεβάζει σε χτύπους το μετρονόμο, καθώς επίσης να μην παίζει όταν τα χέρια του είναι παγωμένα.
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ζέσταμα πριν το live
« Απάντηση #24 στις: 12/05/09, 22:49 »
Το μονο που κανω ειναι 1 ποτο μεσα στο προηγουμενο σαρανταπενταεπτο..Ισα για το allegro της καταστασης!!Τα αλλα ερχονται..

έτσι μπράβο...όλοι λένε για ασκήσεις κτλ κτλ κτλ...μονο εσύ με καταλαβαίνεις... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
12584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
3 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 19:15
από Neikos
83 Απαντήσεις
27141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 17:43
από Vaggelis...
51 Απαντήσεις
18598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 13:25
από GermanRock
8 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 11:19
από pimami
0 Απαντήσεις
1640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 15:45
από ilianthos-Kanlis
5 Απαντήσεις
2735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 14:55
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/11, 10:11
από Korgy
10 Απαντήσεις
3616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 21:36
από onfire
0 Απαντήσεις
1725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 23:57
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ