Αποστολέας Θέμα: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?  (Αναγνώστηκε 13064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Καλησπερα αγαπητοι φορουμιστες! Θα ήθελα τις γνώσεις σας σε κάτι. Εδω και λίγο καιρο είμαι στη γύρα για αγορά ηλεκτρικής. Ύστερα απο πολύ αναζήτηση στο τί θέλω κατέληξα αυστηρα σε Stratocaster Μεξικανα. Πήγα λοιπόν σήμερα σε ένα μεγαλο κατάστημα να δώ τι έχει και να δοκιμάσω. Δυστυχώς η ευτυχώς εκεί είχαν μόνο μια. Αυτο που με τρώει τώρα ειναι να μάθω η συγκεκριμένη τι μοντέλο ήτανε και γιαυτο θα προσπαθήσω να σας κανω μια περιγραφή:
Μαγνήτες: 1 Bridge humbucker και οι αλλοι 2 single.
Μπράτσο-ταστιέρα: maple
Χρώμα: (ίσως βοηθησει) καφε προς βυσσινι
saddles: Είχανε βαθούλωμα και μέσα γράφανε Fender. Σαν κι αυτά δηλαδη:


Ηeadstock : ακριβώς οπώς σε αυτη την φώτο αν θυμάμαι καλά.


Επίσης να αναφέρω οτι πρέπει να έχει πολυ καιρό στο μαγαζί,φαινότανε και απο την εμφανισή της (σκουριασμενες χορδες, βρόμικο Pickguard)
και είχε ένα μπλε στρογγυλό μικρό αυτοκόλλητο στην πάνω μεριά του σώματος.
Για αυτο τον λόγο οπως που είπε ο υπάλληλος μου έκανε καλύτερη τιμή, και απο 670 (περίπο τόσο έλεγε το πρώτο  παλιο αυτοκολλητο) μου την έδινε 550!! (αφου εκανε πραξεις στο κομπιουτερακι). Μπας και μπορει κανενας  να φανταστεί ρε παιδία τι μόντελο είναι και αν αξίζει τον κόπο? Γιατι με τα ίδια λεφτα πέρνω μια καινούργια Standard MIM. Πάντως την έπαιξα και δεν διαπίστωσα καποιο πρόβλημα.
Φεντερακιδες!!! Τα φώτα σας please!!!



« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/09, 16:53 από gremlinakos »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #1 στις: 28/07/09, 17:56 »
Κατ'αρχήν, προφανώς μην ψωνίσεις από αυτό το κατάστημα. Σκουριασμένες χορδές και βρώμικο pickguard; :angry Ποιο μεγάλο κατάστημα είναι αυτό;
Aν είσαι σίγουρος για το headstock, ήταν μάλλον μία standard μεξικάνα stratocaster.
Ο thomann έχει το μοντέλο του 2009 στα 529 Ευρώ, οπότε κρίμα να αγοράσεις μία εμφανώς ταλαιπωρημένη κιθάρα βιτρίνας ακριβότερα!
Ορίστε και το link: http://www.thomann.de/gr/fender_stdstratocaster_hss_mnmw_2009.htm

Ελπίζω να βοήθησα!  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #2 στις: 28/07/09, 18:07 »
Προφανως μην παρεις απο αυτο το καταστημα την κιθαρα, αν ειναι τοσο καιρο εκει που εχουν σκουριασει οι χορδες, σημαινει οτι καταρχην το καταστημα δεν κανει πωλησεις (γιατι αραγε;) ή/και κατα δευτερον ακομα κι αν κανει πωλησεις, δεν συντηρει/αποθηκευει σωστα τα οργανα και μπορει να παρεις κατι που να ειναι σκεβρωμενο κτλ...
Απο κει και περα, νομιζω οτι ακριβα την δινει ετσι κι αλλιως αρα δεν σου κανει καλυτερη τιμη.
Κοιτα στο Thomann αλλα και σε αλλα μαγαζια... Αυτου του ειδους τα saddles στο τρεμολο δειχνουν πως προκειται για καποια με vintage type tremolo (6βιδο). Αν θες να πας σε τετοια φαση, εγω θα προτεινα ανεπιφυλακτα την 70's reissue που την εχω κι εγω... Ειναι πραγματικα αξιολογη κιθαρα και συγκρινομενη με την αντιστοιχη υπερδιπλασιας τιμης USA δεν βρηκα διαφορες, τουλαχιστον οχι τοσες που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης. Θα παρεις μια καλη κιθαρα που θα μπορεις να την κρατησεις αργοτερα και με μερικες αναβαθμισεις να γινει κατα πολυ ανωτερη απο μια standard USA. Πχ με μια αλλαγη saddles με τπτ graph tech και ενα καλο σετακι string trees και nut, αντε και κανα σετ lock κλειδια θα εισαι super... Κι απο κει και περα παιζεις με οτι μαγνητες θες, αναλογα τι χρωμα θες να δωσεις στην κιθαρα, αν και οι stock ειναι πολυ καλοι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #3 στις: 28/07/09, 19:05 »
Σου είπε ο υπάλληλος να σου κάνει καλύτερη τιμή επειδή η κιθάρα ήταν καιρό στο μαγαζί και είχε...σκόνη!!??... :o :o

Τί άλλο θα ακούσουμε... ::)

Κανένας έμπορος δεν πουλάει πιο φθηνά ένα προιόν επειδή έχει παλιές χορδές ή σκόνη.
Μια κιθάρα δεν χάνει την αξία της απο τέτοια πράγματα...(εξάλλου το να σκουπίσει την κιθάρα και να τις βάλει καινούριες χορδές είναι το πιο απλό πράγμα στον κόσμο!..)

Η κιθάρα που έπαιξες είναι μάλλον αυτή... http://www.thomann.de/gr/fender_stdstratocaster_hss_mnmw_2009.htm
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #4 στις: 29/07/09, 01:59 »
Παιδια ευχαριστω για τις αποψεις σας. Βασικα ο ανθρωπος μου εκανε καλυτερη τιμη απ οτι κατάλαβα επειδη αυτη που αναγράφοταν πάνω ήταν αυτη τω δοσεων και επειδή δεν είναι τελευταίας κοπής η κιθάρας αλλα παλαιότερη και ξέμεινε. Πάντως όσον αφορα την αγορα απο ιντερνετ, την αποφέυγω γιατι προτιμώ να παω να την δω, να την ακουσω, να την δοκιμασω, να σκασω τα λεφτα και να την παρω να φύγω. Γιατί όπως σωστά μου είπε ενας μαγαζάτορας ακομα και 2 κιθάρες ίδιες να είναι, μπορεί να εχουν πέσει σε διαφορετικό κομμάτι ξύλου για παράδειγμα.
Πηγαίνω έξω και δοκιμάζω κιθάρες αυτές τις μέρες και έχω τρελαθεί. Το σίγουρο είναι οτι έχω καταλήξει σε strato λόγω ευελιξίας (όσο κι αν πονάω για μια Tele) αλλά και του καθάρού και ροκ ήχου. Σήμερα μπήκε ο διάολος μέσα μου, δοκιμάζοντας μια Squire classic Vibe,αυτή εδώ δηλαδη:

 και έμεινα μ@λ@@@ς!! Κάτι σκασίματα τρέλλα, στο χέρι πολύ άνετη και βάρος=τιποτα!!! η πιο ελαφρυά κιθάρα που έχω πιάσει. Αλλά δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω κινέζα, φοβάμαι. θέλω ένα και καλό. Πάντως για τους λάτρεις των low badget guitars την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Πάντως μου είπε ένας φίλος στουντιάς πως θα ρωτήσει τον προμηθευτη του αν μπορόυμε να τσιμπίσουμε αμερικάνα σε χαμηλή τιμή! Για να δούμε!
Johny Be Goode!!! Σου έρχομαι φίλε μου!!!! :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 02:02 από gremlinakos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #5 στις: 29/07/09, 02:09 »
To είχα πει και σε κάποια άλλη συζήτηση πρόσφατα. Οι Squier Classic Vibe (τόσο η Strat όσο και η Τele) είναι πάρα πολύ καλές κιθάρες. Και από αυτά που αναφέρεις μετά τη δοκιμή, φαίνεται ότι συμφωνείς κι εσύ. Αφού λοιπόν σού άρεσε η κιθάρα σαν ήχος και σαν αίσθηση, ποιό είναι το ρίσκο στη συγκεκριμένη αγορά; Αν τα ηλεκτρικά αρχίσουν να μη λειτουργούν καλά μετά από κάποιο διάστημα, τα αλλάζεις και τελειώνει η υπόθεση. Έτσι κι αλλιώς κάποιες αναβαθμίσεις σίγουρα θα μπεις στον πειρασμό να κάνεις με τον καιρό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #6 στις: 29/07/09, 02:23 »
Φοβάμαι και το ξύλο φιλε Απολλωνα. Γενικά έχω παθεί φοβία με το σύνδρομο Κίνα! Κόλησα κι εγώ το μικρόβιο της στάμπας στο headstock!
Κι απ την άλλη γιατι να πάρω ένα σωρο ανταλακτικά να τις βάλω (γιατι κακά τα ψεματα είναι φθηνιάρικα όλα και φαίνονται) και να μην το παλέψω για κάτι καλύτερο και έτοιμο?. Δεν είμαι καθαρόαιμος κιθαρίστας για να ζητάω και πιο ιδιαίτερα πράγματα στον ήχο, αλλα θέλω τουλάχιστον αυτη τη φορά να πάρω μια κιθάρα που θα μεινει, να την έχω, που λενε,τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για την κατασκευή της. Αυτό που μου τρελαίνει το μυαλό περισσότερο ειναι πως οι Squier μου φάνηκαν μακραν πιο ευκολόπαιχτες απο τις ΜΙΜ, ΜΙU. Και όπως κατάλαβες μπήκε ο διάολος μέσα μου! :(

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #7 στις: 29/07/09, 09:29 »
Ειδικα αφου θα πας να την παρεις απο μαγαζι εδω Ελλαδα, νομιζω οτι μπορεις να πας αφοβα για μια Squier. Ειναι γενικα πολυ καλες κιθαρες με πολυ καλο value for money και αν δεν σε ενοχλει που λεει στο Headstock Squier ειναι μια πολυ καλη λυση... Μην ανησυχεις τοσο για τα ξυλα... Ετσι κι αλλιως πιο πολυ ρολο στον ηχο παιζει ο τροπος κατασκευης (πχ bolt on κατασκευη με front routing και pickguard) και το hardware (πχ 3 μονοι μαγνητες, vintage type tremolo) παρα τα ξυλα αυτα καθαυτα. Παιζουν βεβαια ρολο και τα ξυλα, αλλα μην νομιζεις οτι θα δεις διαφορες ηχητικες αν παρεις μια με alder Γ' ποιοτητας σε σχεση με μια με Alder ΑΑΑΑΑΑ ποιοτητας... Μπορει να δεις διαφορες στο βαρος εκει, στα νερα και στην "ομορφια" του ξυλου, αλλα ηχητικα (οσον αφορα το ξυλο μονο και οχι μαγνητες κτλ) δεν θα δεις... Το μονο που μπορει να υπολειπεται μια squier σε σχεση με USA πχ, ειναι οτι θα εχει φθηνοτερο Hardware και ηλεκτρονικα και αναλογως το "κομματι" που θα πεσει στα χερια σου, να μην εχει καλο φινιρισμα κτλ (λογω οχι σοβαρου ελεγχου στην γραμμη παραγωγης, σε σχεση με την αντιστοιχη γραμμη παραγωγης USA). Αλλα αυτο το κομματι μπορεις να το εξαλειψεις μιας και δεν θα κανεις την αγορα μεσω net, αλλα πηγαινοντας ο ιδιος και ελεγχοντας ακριβως την κιθαρα που θα παρεις... Ετσι μπορεις να παιξεις με 4-5 squier και να επιλεξεις αυτη που κατα την γνωμη σου εχει το καλυτερο φινιρισμα, καλυτερα ταστα κτλ.
Οσο για τα υπολοιπα, hardware και ηλεκτρονικα δλδ, οτι και να παρεις, το πιο πιθανο ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο θα θες να το customαρεις, (αλλοι μαγνητες πχ, καλυτερα saddles, καλυτερο nut, κλειδια, pickguard κτλ) για να την κανεις να εχει πιο "δικο σου υφος".
Πιστεψε με οι κιθαρες αξιζουν κι ας μην ειναι USA. Εγω πιστευω οτι αγοραζοντας μια τετοια κιθαρα και αλλαζοντας της καποια πραγματα, και με ενα καλο setup, αν κατσεις μετα και την συγκρινεις με καποια USA standard, θα δεις οτι το πιο πιθανο ειναι η δικια σου να ειναι πολυ καλυτερη. Στο λεω αυτο γιατι ημουν κατοχος Stratocaster Stevie Ray Vaughan signature USA μοντελου και μετα απο πολλες δοκιμες, διαπιστωσα οσα λεω πιο πανω... Τελικα την πουλησα και με λιγοτερα απο τα μισα χρηματα που πηρα, αγορασα μια μεταχειρισμενη MIM 70's reissue με ηδη αλλαγμενους μαγνητες (EMG DG set).
Η κιθαρα ειναι απιστευτη, σε μαστορα που την πηγα, μου ειπε οτι δεν περιμενε μια Mexico να εχει τοσο καλο λαιμο (πολυ καλυτερο απο πολλες USA). Τωρα το μονο που θα κανω ειναι να της αλλαξω tremolo (οχι γιατι εχει προβλημα αυτο που εχει ηδη, απλα το παλικαρι που την ειχε ιδρωνε υπερβολικα και εχει σκουριασει σε καποια σημεια το μεταλλο). Της αλλαξα και pickguard με ενα aftermarket warmoth και πραγματικα, οχι μονο δεν μου φαινεται κατωτερη απο το signature μοντελο που ειχα, αλλα μου φαινεται και κατα πολυ καλυτερη!
Παρε και μια φωτο της να σε φτιαξω!
http://img231.imageshack.us/my.php?image=picture001nn8.jpg
Παρε αφοβα και squier και MIM και φερτην στα μετρα σου, δεν θα το μετανιωσεις... Ειδικα αφου θα πας εσυ να την παρεις και θα την δεις και δοκιμασεις απο κοντα...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 09:31 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #8 στις: 29/07/09, 09:32 »
Φοβάμαι και το ξύλο φιλε Απολλωνα.

Tι εννοείς φοβάσαι το ξύλο; Θα σε δείρει κανείς αν αγοράσεις κιθάρα από την Κίνα...; :P

Σοβαρά τώρα, η συγκεκριμένη κιθάρα είναι φτιαγμένη από alder. Όσο για την ποιότητα του ξύλου σε σχέση με μια Μεξικάνα ή Αμερικάνα strat, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς εύκολα να εκφέρει γνώμη. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω αρκετές γνώσεις για να κρίνω την ποιότητα ενός κομματιού ξύλου ή τη διαφορά που κάνουν τα διάφορα ξύλα στον ήχο. Πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν αποτελούνται από περισσότερα κομμάτια ξύλου απ' ό,τι οι Μεξικάνες

Παράθεση
Γενικά έχω παθεί φοβία με το σύνδρομο Κίνα! Κόλησα κι εγώ το μικρόβιο της στάμπας στο headstock!

Προφανώς αυτός είνα ένας σημαντικός παράγοντας. Μέχρι πρόσφατα το ίδιο συνέβαινε με τις Κορεάτικες κιθάρες, και μόλις τώρα αρχίζουν πολλοί να συνειδητοποιούν ότι τα Κορεάτικα εργοστάσια παράγουν πλέον εξαιρετικά όργανα. Εγώ πάντως έχω δει και έχω παίξει κιθάρες από την Κίνα που ήταν πολύ καλές για τα λεφτά τους.

Παράθεση
Κι απ την άλλη γιατι να πάρω ένα σωρο ανταλακτικά να τις βάλω (γιατι κακά τα ψεματα είναι φθηνιάρικα όλα και φαίνονται) και να μην το παλέψω για κάτι καλύτερο και έτοιμο?

Για τι ανταλλακτικά μιλάς; Οι μαγνήτες είναι το πιο συνηθισμένο πρόβλημα σε φτηνές κιθάρες και το πρώτο που αλλάζει κανείς προκειμένου να βελτιώσει τον ήχο. Στις Classic Vibe όμως, όπως διαπίστωσες και εσύ ο ίδιος, είναι αξιοπρεπέστατοι και ιδιαίτερα αθόρυβοι σε σχέση με άλλες κιθάρες που έχω δοκιμάσει, ακόμα και Fender. Το nut επίσης είναι αρκετά καλό, καλύτερο από πολλές κιθάρες αυτής της κατηγορίας ή και ακριβότερες. Εκτός από αυτά, τα μέρη που μπορεί να θέλουν αλλαγή είναι τα κλειδιά που λογικά θα είναι φτηνιάρικα, και τα ηλεκτρικά, αν δεις κάποια στιγμή ότι αρχίζουν να εμφανίζουν προβλήματα. Πάντως εγώ όταν είδα τις Classic Vibe, δεν μού φάνηκαν τόσο φτηνιάρικες. Αντίθετα τις βρήκα πιο προσεγμένες από τις φτηνότερες Squier και όχι πολύ μακριά από τις Mεξικάνες.

Παράθεση
Δεν είμαι καθαρόαιμος κιθαρίστας για να ζητάω και πιο ιδιαίτερα πράγματα στον ήχο, αλλα θέλω τουλάχιστον αυτη τη φορά να πάρω μια κιθάρα που θα μεινει, να την έχω, που λενε,τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για την κατασκευή της. Αυτό που μου τρελαίνει το μυαλό περισσότερο ειναι πως οι Squier μου φάνηκαν μακραν πιο ευκολόπαιχτες απο τις ΜΙΜ, ΜΙU. Και όπως κατάλαβες μπήκε ο διάολος μέσα μου! :(

Ακριβώς για αυτό το λόγο θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια σχετικά φτηνή κιθάρα, ειδικά από τη στιγμή που τη δοκίμασες και σε ικανοποίησε, αντί να ξοδέψεις τα διπλάσια ή τριπλάσια για να αγοράσεις μια Μεξικάνα ή Αμερικάνα strat, ή οποιοδήποτε άλλο όργανο που σε βεβαιώ ότι δεν θα είναι 2 ή 3 φορές καλύτερο από τη Squier. Φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 09:34 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #9 στις: 29/07/09, 10:19 »
Περιφανος κατοχος μεξικανας ....ενα εχω να πω οτι με την οση εμπειρια εχω δεν εχω βρει τεραστιες διαφορες με Αμερικανα...και την εχω τεσταρει και κραστεσταρει με αρκετες  (αυτη εχω εγω... http://sites.thestar.com.my/audio/440Hz/440_story.asp?file=/2005/6/30/audiofile/30fender) (http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC00854.jpg).

Σχετικα με τις squier η εμπειρια μου δεν ηταν καλη ειχα αγορασει μια στρατ των 400κατι ευρω και ξενερωσα σε κανα διμηνο απο τους θορυβους στους μαγνητες , τα ποτενσιομετρα και γενικα μου εκανε μια προχειροτητα.  ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ξερω για τα ακριβοτερα μοντελα και δεν μπορω να κρινω και να εκφερω γνωμη.....αλλα δεν υπαρχει περιπτωση εγω να ξαναπαρω squier ...Μεξικο και παλι Μεξικο.  Αν ειναι να παω σε φτηνη κιθαρα θα προτιμησω τσεχικη (υπαρχει σχετικο θεμα) που απο κρας τεστς τις εχει ευκολα τις συγκεκριμενες (αρκει να μην κολας στο τι γραφει το headstock !!

Σορυ για το απολυτο της αποψης περι σκουαιερ αλλα περι ορεξεως,,,,,χεχεχεχεχεχεχε
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #10 στις: 29/07/09, 10:27 »
Όταν λεω οτι φοβαμαι το ξυλο δεν εννοω απο θεμα ήχου αλλα απο θεμα ποιότητας και αντοχής. Δεν θέλω σε λίγο καιρο να γίνει η κιθάρα σκαφίδα :p .Όταν λεω ανταλακτικά εννοώ σίγουρα κλειδιέρα,bridge και όλο το σύστημα με τα ελατήρια κτλ. για είμαι βέβαιος που με τα ανεβάσματα και με το τρέμολο θα χρειάζεται κούρδισμα κάθε τόσο.Επίσης και τα πλαστικά απο θέμα αισθητικής, είναι ψηλοχάλια. Πάντως φίλε Απόλλωνα θα συμφωνίσω μαζί σου οτι ειναι ίσως το πιο σοβαρό κομμάτι της Squier. Ειδικά αυτή που δοκίμασα ήταν πουπουλο το alder! Και εκτός αυτού, παρατήρισα οτι είναι η μοναδική Squier που έχει στο στο μπράτσο της φυτεμένη φετα rosewood (rozewood βαζουν ε?) απο πίσω, όπως  οι  Fender! Όσον αφορά τωρα το θέμα "Κινα" όπως είπες κι εσύ καποια κομμάτια για τα λεφτά τους είναι πολύ καλα. Έτσι κι αυτή είναι πολυ καλη για τα λεφτά της.  Απλα εγω το ψάχνω όλο και περισσότερο,όπως σου είπα θέλω ένα και καλό.Άν για παράδειγμα καταφέρω και βρώ μια HighWay απο προμηθευτή σε  πολυ καλύτερη τιμή, σίγουρα θα βρώ κερδισμένος παρα χαμένος. Πάντως η Classic Vibe είναι στην λίστα μου και την έχω στα υπόψιν. Τα τελικά συμπεράσματα θα δείξουν. Αν δεν βρω μια κιθάρα στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω και να με γοητεύει, τοτε να πανε να γαμ@@@@ και Αμερικες και Καλιφόρνιες και Κολοράντα μαζί!   Θα χτυπήσω το κινεζάκι και θα το κάνω φονικό όπλο! ;)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #11 στις: 29/07/09, 10:39 »
  Θα χτυπήσω το κινεζάκι και θα το κάνω φονικό όπλο! ;)

Δηλαδη θα παρεις μια κιθαρα φτηνη και θα της ριξεις την διπλασια αξια της σε ανταλλακτικα για να την κανεις καλυτερη ???

(μη με παρεξηγεις κανω το δικηγορο του διαβολου σε κατα την γνωμη μου λαθη που εκανα και γω παλαιοτερα )
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #12 στις: 29/07/09, 10:50 »
Περιφανος κατοχος μεξικανας ....ενα εχω να πω οτι με την οση εμπειρια εχω δεν εχω βρει τεραστιες διαφορες με Αμερικανα...και την εχω τεσταρει και κραστεσταρει με αρκετες  (αυτη εχω εγω... http://sites.thestar.com.my/audio/440Hz/440_story.asp?file=/2005/6/30/audiofile/30fender) (http://i458.photobucket.com/albums/qq301/vagtanplan/DSC00854.jpg).

Σχετικα με τις squier η εμπειρια μου δεν ηταν καλη ειχα αγορασει μια στρατ των 400κατι ευρω και ξενερωσα σε κανα διμηνο απο τους θορυβους στους μαγνητες , τα ποτενσιομετρα και γενικα μου εκανε μια προχειροτητα.  ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ξερω για τα ακριβοτερα μοντελα και δεν μπορω να κρινω και να εκφερω γνωμη.....αλλα δεν υπαρχει περιπτωση εγω να ξαναπαρω squier ...Μεξικο και παλι Μεξικο.  Αν ειναι να παω σε φτηνη κιθαρα θα προτιμησω τσεχικη (υπαρχει σχετικο θεμα) που απο κρας τεστς τις εχει ευκολα τις συγκεκριμενες (αρκει να μην κολας στο τι γραφει το headstock !!

Σορυ για το απολυτο της αποψης περι σκουαιερ αλλα περι ορεξεως,,,,,χεχεχεχεχεχεχε


Μα αυτά είναι που φοβάμαι κι εγώ φίλε μου! Την Squier την είχα αποκλείσει, απλα ετυχε η εξαίρεση της classic vibe που μου έβαλε μεσα μου τον διάολο τωρα καταλαβες? Μάλλον πρεπει να ψάξω να βρω τι τυπου neck είναι αυτο της squier γιατι με βόλεψε απίστευτα, και να δω μηπως υπάρχει και φορεμένο σε κανα μοντέλο μεξικανας  :-\

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #13 στις: 29/07/09, 10:55 »
  Θα χτυπήσω το κινεζάκι και θα το κάνω φονικό όπλο! ;)

Δηλαδη θα παρεις μια κιθαρα φτηνη και θα της ριξεις την διπλασια αξια της σε ανταλλακτικα για να την κανεις καλυτερη ???

(μη με παρεξηγεις κανω το δικηγορο του διαβολου σε κατα την γνωμη μου λαθη που εκανα και γω παλαιοτερα )
οχι οχι καλα κανεις και γίνεσαι ο δικηγορος του διαβολου, μπας και σκεφτω πιο λογικα! Άλλωστε μιλας εκ πείρας και δεν τα βγάζεις απο το μυαλό σου! Δεν είναι κουφό όμως το οτι απο όλες τις strato που δοκίμασα, αυτό το φρικιό ήταν η πιο ευκολόπαιχτη και ελαφρότερη όλων, με αξιοπρεπες ήχο? Οχχ οσο παει και παλαβώνω.. :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #14 στις: 29/07/09, 11:00 »
Την έχω προτίνει και αλλού

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_bk.htm

Συνήθως όσοι πέρνουν μεξικάνες, το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να αλλάξουν μαγνήτες.
Η συγκεκριμένη έρχεται με Texas Specials, ίσως τους καλύτερους Single Coils της Fender οπότε το άλλαγμα τον μαγνητών ίσως αργήσει να σε απασχολήσει (ή να μην σε απασχολήσει και ποτέ).

Και από χρώμα (προσωπική άποψη).... μαμεί και δέρνει...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #15 στις: 29/07/09, 11:12 »
Την έχω προτίνει και αλλού

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_bk.htm

Συνήθως όσοι πέρνουν μεξικάνες, το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να αλλάξουν μαγνήτες.
Η συγκεκριμένη έρχεται με Texas Specials, ίσως τους καλύτερους Single Coils της Fender οπότε το άλλαγμα τον μαγνητών ίσως αργήσει να σε απασχολήσει (ή να μην σε απασχολήσει και ποτέ).

Και από χρώμα (προσωπική άποψη).... μαμεί και δέρνει...


Ρε είναι τρελλοί αυτοί οι φορουμίστας!!! ;D ;D ;D Φίλε μου είναι ακριβώς αυτο που εψαχνα!! maple ταστιέρα, C-shaped μπρατσο(αν δεν κάνω λαθος σε C βάζουν και στις Squir ε?) , Τεξας μαγνήτες απ την μανα της, μεσαία τάστα, και απο χρώμα σκίζει!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #16 στις: 29/07/09, 12:44 »
Nαι, καλη ειναι απλα δεν ειναι οι Texas Special οι Αμερικανικοι (custom shop) αλλα οι TexMex (οι αντιστοιχοι φθνηνοτεροι Μεξικανικοι)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #17 στις: 29/07/09, 13:09 »
Nαι, καλη ειναι απλα δεν ειναι οι Texas Special οι Αμερικανικοι (custom shop) αλλα οι TexMex (οι αντιστοιχοι φθνηνοτεροι Μεξικανικοι)


Μπαρντόν?

Άλλο Tex-Mex άλλο Texas Specials. ΔΕΝ είναι οι μεν η budget έκδοση των δε.
Σε όποια κιθάρα βάζουν Text-Mex, γράφουν και Tex Mex
Παράδειγμα
http://www.thomann.de/gr/fender_jvaughanstrat_signature_2tsb.htm

Είναι εντελώς διαφορετικοί μαγνήτες. Δεν είναι οι Tex Mex, φθηνοί Texas Specials... Καμία σχέση

Υ.Γ. Αν μπερδεύτηκες από το ΤΜ που γράφουν δίπλα, σημαίνει Trade Mark
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/09, 13:14 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #18 στις: 29/07/09, 13:12 »
Την έχω προτίνει και αλλού

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_bk.htm

Συνήθως όσοι πέρνουν μεξικάνες, το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να αλλάξουν μαγνήτες.
Η συγκεκριμένη έρχεται με Texas Specials, ίσως τους καλύτερους Single Coils της Fender οπότε το άλλαγμα τον μαγνητών ίσως αργήσει να σε απασχολήσει (ή να μην σε απασχολήσει και ποτέ).

Και από χρώμα (προσωπική άποψη).... μαμεί και δέρνει...


Ρε είναι τρελλοί αυτοί οι φορουμίστας!!! ;D ;D ;D Φίλε μου είναι ακριβώς αυτο που εψαχνα!! maple ταστιέρα, C-shaped μπρατσο(αν δεν κάνω λαθος σε C βάζουν και στις Squir ε?) , Τεξας μαγνήτες απ την μανα της, μεσαία τάστα, και απο χρώμα σκίζει!


Δες και αυτές τις 2 χρωματικές επιλογές στα ίδια λεφτά με τα ίδια χαρακτηριστικά
http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_3ts.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_aw.htm
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #19 στις: 29/07/09, 13:14 »
FENDER DELUXE ROADHOUSE STRAT MN BK

Fender Deluxe Roadhouse Strat MN BK E-Guitar, Stratocaster, Alder Body, 1 pc. Maple Neck, C-Shape, Maple Fretboard, 21 Medium 'Jumbo Frets, 3 Texas Special TM Single Coils, Vintage Style Tremolo, Brown Shell Pickguard, Color Black


Texaw Special λεει οχι Tex-Mex. Παιδια αυτή την κιθάρα αμα την πάρω απο ελλάδα θα με γδάρουν στην τιμή?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #20 στις: 29/07/09, 13:16 »
Ποιός ο λόγος να την πάρεις από Ελλάδα?
Να την δοκιμάσεις στην Ελλάδα, ναι. Κι αν την βρεις.

Αλλά γιατί να μην την πάρεις από Thomman?
Έχω πάρει, ακουστική, ενισχυτή, πετάλια (σε διαφορετικές παραγγελίες) και ήταν πάντα άψογοι. ΚΑΙ γρήγοροι. Οι παραγγελίες ήρθαν πάντα σε 4-5 εργάσιμες.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #21 στις: 29/07/09, 13:37 »
Τώρα ας μην ανοίξουμε το θέμα Fender Mex vs Fender USA αλλά είναι γεγονός πως δεν πιστεύω πως αξίζει να δώσεις χρήματα για αμερικάνα. Κι εγώ περήφανος κάτοχος μεξικάνικης είμαι με αλλαγμένους μαγνήτες βέβαια. Δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα, σαφέστατα οι αμερικάνικες έχουν μικρές διαφορές, αν δικαιολογείται η διαφορά τιμής σε σχέση με τις Mex είναι άλλο θέμα, απλά αν δεν έχεις να δώσεις τα λεφτά για Αμερικάνικη τότε η Μεξικάνικη είναι πολύ ωραία λύση.
Απλά θέλω να τονίσω πως όσο και καλές να είναι οι Squier μην το παρακάνουμε ρε παιδιά, να δώσεις 300 ευρώ για μία κιθάρα και άλλα τόσα να αλλάξεις μαγνήτες είναι too much. Σίγουρα δεν έχω παίξει με πάρα πολλές Squier, με όσες όμως έπαιξα δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος. Για μένα, από Fender Mex και πάνω κοίτα.
Αυτή που προτείνεται από thomann (deluxe mex) μου κάθεται πολύ καλά, αλλά και πάλι η επιλογή είναι δική σου και όλα είναι υποκειμενικά.
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #22 στις: 29/07/09, 13:56 »
Και στο επίσημο site της Fender, Texas Specials (tm) λέει
http://www.fender.com/products//search.php?partno=0139312306
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος gremlinakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #23 στις: 29/07/09, 13:58 »
φιλε mistral συμφωνω μαζί σου! Πάντως την κιθαρούλα που μου πρότεινε το παλικαρι ειναι αυτο που έψαχνα, ή τουλάχιστον μπορεί να την φέρω σιγα σιγα στα μέτρα μου! Απλα δεν ξαναέτυχε να κάνω παραγγελία απο το ίντερνετ και πρεπει να μπω σε όλο αυτο το λούκι. Πιστεύω πως η καλύτερη λύση θα ήταν να δοκιμάσω μια deluxe εδω στην αθηνα και να την παραγγειλω απο εξω αν μου κανει.Ευκαιρία να κάνω και το πρώτο μου e-shoping :p

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΞΙΚΑΝΑ Η STRAT ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ?
« Απάντηση #24 στις: 29/07/09, 14:00 »
σορρυ για την ερωτηση σε ενα καταστημα εχω δει μια squier tele κορεατικη 10ετιας τι λετε αξιζει η αγορα της γυρω στα 300 ευρω?δεν ειναι σκευρωμενη τα ηλεκτρικα της δουλευουν μια χαρα γενικα ειναι σε καλη κατασταση τι λετε αξιζει?
immortal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
9520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 09:10
από Zeppelin
0 Απαντήσεις
2174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 23:58
από mick77
3 Απαντήσεις
3131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/08, 11:04
από JaYmZ
27 Απαντήσεις
9111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/08, 02:36
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
5398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 05:14
από studio54
4 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 05:16
από studio54
35 Απαντήσεις
9709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 21:00
από Salinas
9 Απαντήσεις
3351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 07:52
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
6014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
83 Απαντήσεις
20589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/18, 23:06
από hot_sauce (φλουτσ)