Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion  (Αναγνώστηκε 5505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« στις: 26/07/15, 19:49 »
Καλησπέρα!

Έχω το συγκεκριμένο πετάλι, το οποίο με βολεύει σε καταστάσεις πρόβας, λόγω της διπλής επιλογής που δίνει για rythm και lead ήχο. Βοηθάει να κουβαλάς λιγότερα πετάλια στο pedalboard με λίγα λόγια. Ίσως κάποιοι να έχετε ενστάσεις για το συγκεκριμένο πετάλι και την ποιότητά του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Στο θέμα μας, θέλω να βελτιώσω το gain του. Ουσιαστικά θέλω να γίνει πιο "άγριο" στην παραμόρφωση και λιγότερο πριμαριστό, από ότι είναι αυτή τη στιγμή. Το συγκεκριμένο φοράει μια λάμπα 12AU7. Επειδή, δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το θέμα "λάμπες" και στις ιδιότητές τους, ζητώ βοήθεια από εμπειρότερους στο θέμα.

Αν αλλάξω τη λάμπα με μια 12AX7 θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα; Και πάνω από όλα μπορώ να βάλω μια τέτοια λάμπα στο πετάλι; Ή τι άλλες λάμπες μπορώ να βάλω για να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω; Τέλος, ποια θα ήταν η κατάλληλη επιλογή (εταιρία κτλ);

ΥΓ Να είναι η πρόταση σε νορμάλ οικονομικά δεδομένα. Μη μου στοιχίσει η λάμπα, όσο ένα καινούργιο πετάλι... 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/15, 19:52 από sppm1 »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #1 στις: 26/07/15, 21:31 »
Γιατί δεν προσθέτεις ένα eq πετάλι πρίν το bulldog, το οποίο θα χρησιμοποιείς καί ως booster ώστε να σου δίνει περισσότερο gain και θα φτιάξεις και το equalizing που σου αρέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/15, 21:34 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #2 στις: 26/07/15, 22:38 »
Έχω booster, για αυτή τη δουλειά, αλλά λέω μήπως φτιαξω τον "σκύλο" για να κουβαλάω όσο το δυνατόν λιγότερα... Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #3 στις: 26/07/15, 23:07 »
Η παραμόρφωση στο Bulldog προέρχεται -δυστυχώς- από διόδους και όχι την λυχνία. Η λυχνία κάνει re-amping για τους τελεστικούς και προσφέρει απλά λίγο "flavor", ας το πούμε ζεστασιά.
Επιμύθιο: δεν θα κάνει κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην χροιά αν αλλάξεις λάμπα.
Τα πολλά πρίμα μπορούν να κοπούν αλλά θέλει αλλαγές εξαρτημάτων μέσα στο πετάλι, αλλαγές πυκνωτών κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #4 στις: 26/07/15, 23:34 »
Δυστυχώς με τέτοια πράγματα (αλλαγές εξαρτημάτων μέσα σε πετάλια) δεν έχω ιδέα! Δεν ξέρω και κάποιο κατάστημά να κάνει τέτοιες μετατροπές και πόσο κοστίζουν...

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες Ανδριανε, γιατί πίστευα πως έπαιζε ρολό η λάμπα. Θα έκανα τζάμπα την αλλαγή και δε θα είχα αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/15, 23:35 από sppm1 »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #5 στις: 26/07/15, 23:56 »
Φαντάζομαι ότι ήδη έχεις δοκιμάσει να "παίξεις" με τα gain και το eq του πεταλιού αλλά χωρίς το προσδοκόμενο αποτέλεσμα.

Επόμενη κίνηση είναι ν επικοινωνήσεις με κάποιον κατασκευαστή πεταλιών όπως πχ ο jam και να συζητήσετε κάποια μετατροπή στο πετάλι σου.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #6 στις: 27/07/15, 00:59 »
Ναι, έχω δοκιμάσει τα πάντα. Για να φανταστείς, συνήθως το treble στο πετάλι το έχω στο 0,5 ή στο 1 και ορισμένες φορές ρίχνω και τα πρίμα του ενισχυτή. Στο θέμα gain, αναγκαστικά το έχω στο 9 ή 10... Θα ψαξω για κάποιον που να κάνει μετατροπές σε πετάλια, με την ελπίδα πως δε θα μου ζητήσει μια περιουσία.

Προσπαθώ να βρω λύση για να αποφυγω τα πολλά πετάλια στο pedalboard και τις επιπτώσεις που έχει αυτό στη μεταφορά. Θέλω να έχω αυτό, ένα delay, ένα chorus και ένα tuner. Λίγα, απλά και βασικά πράγματα δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #7 στις: 27/07/15, 12:25 »
Δεν το έχω ακούσει το "σκυλί" αλλά αν έχει τον χαρακτηριστικό vox ήχο δεν τα γλιτώνεις τα πρίμα.

Ρώτα για μετατροπή ή πούλα το και πάρε άλλο στα μέτρα σου.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #8 στις: 27/07/15, 15:30 »

Οι παρακάτω προτάσεις είναι βασισμένες σε ανέξοδες και "άμεσες" λύσεις (workarounds που λέμε και στο χωριό μου  ;D ) χωρίς να γνωρίζω τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου.

Για πιο "άγριο" gain όπως λες, δοκίμασέ το συνδυαστικά με το gain του ενισχυτή σου (συνδέοντάς το στην είσοδο του ενισχυτή - αλήθεια, ποιον ενισχυτη χρησιμοποιείς?). Έτσι δεν θα ακούς φυσικά μόνο τον χαρακτήρα του πεταλιού, αλλά συνδυασμό του με το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή.


Για λιγότερα πρίμα, δοκίμασε να παίξεις με το tone της κιθάρας σου για να κόψεις τα πολλά πρίμα των μαγνητών (μερικοί μαγνήτες - ιδίως στη θέση bridge- είναι πολύ πριμαριστοι. Δεν το συνιστώ, γιατί κόβει πολλές συχνότητες των μαγνητών και προσωπικά δεν το πειράζω σχεδόν ποτέ (είναι μονίμως στο full tone). Εναλλακτικά, δοκίμασε να παίξεις με τον neck μαγνήτη (σχεδόν πάντα είναι λιγότερο πριμαριστοι σε σχεση με τους bridge). Πάντα μιλάω για humbuckers, ώστε να έχεις πιο hot σήμα στην είσοδο του vox, σε περίπτωση που έχεις κιθάρα με SSS μαγνήτες, τα αντίστοιχα ισχύουν (χονδρικά) στη θέση 2 & 4 (συνδυασμός των single coils για hum canceling).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #9 στις: 27/07/15, 18:51 »
Δεν είναι καλό το αποτέλεσμα, όταν συνδυάζεις δυο παραμορφώσεις, τις περισσότερες φορές. Σχεδόν πάντα δηλαδή... Λίγο-πολύ, όλοι ξέρουμε τι ήχος βγαίνει αν συνδυάσεις δυο πετάλια παραμόρφωσης. Φανταστείτε τι ήχος θα βγει αν συνδυαστεί η παραμόρφωση από το πετάλι με την παραμόρφωση του χ-ψ ενισχυτή.

Ακόμα και αν χρησιμοποιηθεί σαν booster του ενισχυτή το πετάλι, το αποτέλεσμα δε θα είναι καλό, γιατί ουσιαστικά μιλάμε για distortion και όχι για ένα overdrive. Ας μη μπούμε και στο θέμα θορύβου, που θα προκαλέσουν δυο παραμορφώσεις μαζί...


Ήδη, αρκετές φορές υπάρχει πρόβλημα με τα πρίμα, όταν αναγκάζομαι να τα ρίξω σε πετάλι και ενισχυτές. Οπότε αν πειράξω και το tone της κιθάρας, θα διογκωθεί το πρόβλημα, αφού θα προστεθούν και άλλοι παράμετροι σε αυτό.

Οι κιθάρες μου είναι με HH μαγνήτες. Το συγκεκριμένο πετάλι το είχα πάρει από ανταλλαγή με ένα overdrive, προκειμένου να έχω ένα ψιλο-στάνταρ ήχο, σε όποιο βαθμό μπορεί να γίνει αυτό, σε καταστάσεις πρόβας, χωρίς να αγχώνομαι για το τι ενισχυτές θα συναντήσω. Νομίζω το φαινόμενο "περιοδείας" στα προβάδικα της Αθήνας για διάφορους λόγους είναι γνωστό σε όλους και σχεδόν όλοι το έχουν περάσει.

Γενικότερα, το "σκυλί" με καλύπτει, για τη διπλή επιλογή που δίνει, απλά έψαχνα κάποια λύση, ώστε να ξεπεράσω τα δυο προβλήματα που προαναφέρω (πριμαριστός ήχος και λίγο πιο "σφιχτή-άγρια" παραμόρφωση).


Σε αυτό το βίντεο φαίνεται σε ικανοποιητικό επίπεδο, αυτά που σας λέω για τον ήχο του:

! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/15, 19:00 από sppm1 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #10 στις: 27/07/15, 19:17 »
Τι ηχο θελεις περιπου?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #11 στις: 27/07/15, 19:29 »
Δεν παίζω και ούτε μου αρέσουν extreme πράγματα, οπότε ο ήχος που προσπαθώ να φτιάξω είναι περίπου κάτι σε hard rock-classic rock. Παλιομοδίτικα πράγματα με λίγα λόγια...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #12 στις: 28/07/15, 12:52 »
Μπορεις να δοκιμασεις το Blackstar HT-Dual (εξισου λαμπάτο πεταλάκι - προενισχυση) και σε περιπτωση που το προτιμας από το Vox για αυτα που παιζεις, βαζεις αγγελια για ανταλλαγή (ετσι κι'αλλιως εχουν σχεδον ιδια τιμη). ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sppm1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση gain σε vox bulldog distortion
« Απάντηση #13 στις: 28/07/15, 16:12 »
Ε στο τέλος, προς τα εκεί θα πάει η δουλειά... Θα ρωτησω κανά Έλληνα κατασκευαστή πεταλιών μήπως μπορεί να το φέρει στα γούστα μου, σε λογικά οικονομικά πλαίσια. Αν βγαίνουν πολλά, θα καταφυγω είτε σε πώληση, είτε σε ανταλλαγή...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
26943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 00:38
από Fminmaj7
Gain booster

Ξεκίνησε από Kostas Laiho « 1 2 » Εφέ

47 Απαντήσεις
16207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 13:03
από Zeppelin
22 Απαντήσεις
9052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
41 Απαντήσεις
14844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
23 Απαντήσεις
9651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/09, 08:30
από FRITZMAN
8 Απαντήσεις
4693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
9 Απαντήσεις
3061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 17:55
από Guitar-t
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
15077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
13 Απαντήσεις
4173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 21:37
από GiannisGovanopoulos
0 Απαντήσεις
8808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 12:03
από sotiroubas