Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose και κουρδισμα ( προβληματα-προτασεις )  (Αναγνώστηκε 68883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Lord-George

  • Επισκέπτης
Ακούω από πολλούς ότι το Floyd Rose(tremolo) σε ηλεκτρικές είναι λίγο πρόβλημα. Ξέρει κανείς γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εχει κατηγορηθει οτι κοβει τις χορδες, καθως τριβονται πανω στον καβαλαρη. Αυτο βεβαια αν κανεις πολυ χρηση. Εγω εχω floyd rose και δεν ειχα ποτε προβλημα. Αν προβληματιζεσαι πολυ, παρε απ'αυτα τα τρεμολα που εχουν καρουλακια στον καβαλαρη και ... δωστου να καταλαβει!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Floyd Rose... Osoi den to exoun to oneirevontai, osoi to exoun tous ksinizei... Pantws xwris ypervoles to Floyd Rose einai megalo ergaleio. Rwta ki emas pou ti vgazoume me stratocaster koreatissa pou oute gia kafsoksylo den kanei! (einai grigori ki8ara pantws... poly lepto mpratso!)
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Και εγώ με το floyd rose μου δεν έχω κανένα πρόβλημα (και έχω την κιθάρα σχεδόν 10 χρόνια)
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Πράγματι, αν η κιθάρα δεν έχει τον κατάλληλο καβαλλάρη, είναι εύκολο να σου κοπούν χορδές, όταν το χρησιμοποιείς. Απ ότι ξέρω, τα καλύτερα συστήματα έχει η Ibanez, με ένα ειδικό καβαλλάρη, που είδα σε δράση με τα μάτια μου . Παιδιά μα το θεό, ανέβασε δυο τόνους τη χορδή με το floyd rose, και όταν το άφησε, τι χορδή, ούτε καν έπεσε η τονικότητά της.  
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
MiChArOs, σιγουρα εννοεις 2 τονους; δηλ 4 ημιτονια; :o
Λες για το τρεμολο με τα καρουλακια;  

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Βασίλη, Μπες στη σελίδα της Ιbanez, να δείς για τι πράμα μιλαω (αν δεν κάνω λάθος το σύστημα λέγεται double edge) αλλά μπορεί λόγω του μεγέθους του να είναι άβολο, τί να σας πω, δεν ξερω ??? πάντως για τους 2 τόνους που είπα δεν υπέρβαλα. Σε μια φάση είχε αφήσει την κιθάρα, και την σήκωσε πάνω απ το κεφάλι του τραβώντας την απ το floyd rose.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Λοιπόν το δοκίμασα στη κιθάρα μου και ανέβασε 5 ημιτόνια (από ΣΟΛ σε ΝΤΟ τσεκαρισμένο με κουρδηστήρι) χωρίς πρόβλημα (δεν το πίεσα περισσότερο λόγω φόβου)
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ωραια, να ξεκινησουμε κοντρες για ανεβασμα ημιτονιων! χεχε  :P
Θα σου'ρθω με "πειραγμενη" κιθαρα! Θα ρυθμισω τα ελατηρια για να εχει πιο μεγαλη διαδρομη στο τραβηγμα ;) Θα βαλω και 11αρες χορδες...
Παντως, η χορδη Σολ ανεβαζει τονους πιο ευκολα απο τις υπολοιπες.

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Δουλευω την ΙBANEZ rg550, απο τα καλυτερα floyd roze της αγορας. Δεν χρησιμευει σε τιποτα. Γιατι θα πρεπει να ανεβασεις τοσα ημιτονια; Οι γνωσεις μου μου λενε οτι απο τη στιγμη που γνωριζεις τα σηκωματα δεν σου ειναι απαραιτητο να λειτουργεις το τρεμολο ανοιχτο. Εγω το εχω στοπαρει στο ανοιγμα (μονο κλεινει το τρεμολο, δεν ανοιγει) και εχω βρει την υγεια μου. Κανει τα παντα οπως και πριν και δεν εχω και το προβλημα του κουρδισματος που με βασανιζε στα νιατα μου  ::)

Αποσυνδεδεμένος billypyx2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
ti problima exeis akribws me to floyd rose? emena ekane krak otan to pieza pros ta katw. i8ele ladoma. alla me idika ladia ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
AΝ θες καλο floyd πρεπει να προσεξεις τις απομιμησεις! ελαχιστες και κυριως πολυ ακριβες κιθαρες εχουν μαμισιο floyd! καλυτερα να προτιμισεις "ξεχωριστο" ενα ΕSP ειναι οτι πρεπει αλλα κοστιζει γυρω στα 290€!!!

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Sl@sh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
to floyd rose einai problima giati kai oi xordes spane eukola kai gia na tin ftiakseis meta eidika otan allazeis xordes..An tora auto pou sou aresei na paizeis xreiazetai floyd rose..tote pare.an pareis pare ibazez

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
prin ligo kairo phra thn MH-100 ths ESP.exei panw floyd rose kai 2 diplous!an kai thn tyranw poly,den ksekourdizontai eykola oi xordes.bebaia exw panw lock opote den xrhsimopoiw kan ta kleidia para mono kanw mikres diorthwseis sto floyd!kales penies s'olous!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Epeidh exw balei mia aggelia na poulhsw ena floyd rose kai yparxoun polles apopseis sxetika me suggkrish me ta lo pro ths ibanez k.l.p na lusoume apo edw kapoies parexhghseis kai kapoious mythous(den to kanw gia na poulhsw to floyd rose mou to opoio exei exallou hdh pwlithei. Loipon:

Το απλά κορυφαίο είναι το Lo pro II της Ibanez για τους εξής λόγους.

1) Είναι τραβηγμένα πιό πίσω τα Fine Tuners και χαμηλωμένα και έτσι δεν εμποδίζεται ο καρπός σου - αλλά ούτε υπάρχει περίπτωση να τα πειράξεις.

Isxuei en merei.....ontws to lo pro einai pio ergonomika sxediasmeno...........en toutois................eimai 1.91 kai exw terastia xeria.......exw paixei gyrw stis 50 kithares me original floyd rose kai para to megethos twn xeriwn mou oudepote antimetwpisa ergonomiko problhma.

2) Αν σου χαλάσει στο Original Floyd Rose το Σφηκτηράκι στο Tremolo BAR ---ΧΑΛΑΣΕ...θα κουνιέται για πάντα στον αέρα.....στο Lo Pro Edge αλλάζεις το πλαστικό που κάνει 0.50€ και έχεις σταθερότατο το μπράτσο απο το τρέμολο.

Mega lathos..........Kat arxhn to sfigkthraki sto floyd rose original einai metaliko kai kata synepeia perissotero anthektiko se antithesh me to plastiko tou lo pro...............se oses kithares eixan ferei sto magazi pou douleua kanena floyd rose den eixe problhma me to sfigkthraki..............den mporw na pw to idio gia tis ibanez

3) To Floyd Rose στα Dives λειτουργεί καλά. Όταν όμως το σηκώνεις δεν επανέρχεται σωστά στη θέση του....είναι απο τα γνωστότερα προβλήματα του Original. Σε αντίθεση με το Lo Pro που λειτουργεί άψογα.

Auto einai akoma megaluteros mythos........an xereis na to setareis swsta(elaxistoi to setaroun swsta dystyxws) einai exisou kalo  sta "trabhgmata" an oxi kalutero apo ta lo pro (pou ontws einai polu kalo se ayto to tomea)

4) Οι χορδές αλλάζουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ στο Lo pro. Στο ΙΙ ειδικά απλά ανοίγεις το καπάκι, νομίζω δεν χρειάζεται να κόψεις και το κεφαλάκι. Στο Ι ξεβιδώνει τη Βίδα που είναι μπροστά απο τα Fine tuners. Απο την άλλη στο Floyd Rose είναι εκνευριστικά άβολος ο τρόπος που βάζεις -βγάζεις τις χορδές, και υπάρχει παράλληλα κίνδυνος να γρατσουνίσεις το ξύλο.

Symfwnw mazi sou se auto to shmeio. Bebaia ta piastrakia sto lo pro einai apo katwterhs poiothtas uliko se sxesh me to floyd rose to opoio krataei perissotero kai den fagwnetai eukola apo thn epafh kai to sfiximo me th xordh.......

5) To Lo Pro κοστίζει 300€+. Το Floyd Rose 130€. Προφανώς υπάρχει λόγος...και ώς γνωστό - ότι πληρώνεις παίρνεις.

6)το Lo pro το βρίσκεις στις κιθάρες τις Ibanez που κάνουν 1500€ και πάνω. Το F.R. σε μία Stratocaster (Fat Strat) και σε κάτι άκυρες Jackson.

Edw einai to megalutero lathos kai h megaluterh parexhghsh........to floyd rose ORIGINAL kai epanalambanw to ORIGINAL h xamhloterh timh pou to briskeis STHN AMERIKH (pou einai fthnoterh kata 30-40% se sxesh me thn eurwpaikh agora) 159$..............kane mia bolta apo to site th rockinger kai des poso ta poulane............H megalh sygxysh einai sto shmeio 6...............Polus kosmos mperdeueei ta floyd rose pou briskontai stis fat strat pou les kai stis Jackson me to floyd rose ORIGINAL.........T a tremolo auta stis kithares pou les grafoun men floyd rose (R) panw alla den einai to ORIGINAL............EXOUN PAREI adeia apo thn floyd rose kai kataskeuazoun licenced products  bazontas panw to onoma floyd rose.....ta ylika (eidika sto baseplate pou einai kai to shmantikotero meros ths kataskeyhs)) den exoun KAMMIA MA KAMMIA sxesh me auta tou ORIGINAL.........Xexna loipon ta floyd rose twn fat strat kai tvn fthnwn giapwnezikwn/koreatikvn jackson.......DEN EINAI FLOYD ROSE ORIGINAL...........
An thes na deis pragmatika floyd rose original tha ta breis se autous tous kataskeuastes:
Custom shop/US jackson
Suhr (kai prwhn pensa suhr)
Tom anderson
Valley arts
mporw na anaferw kai alles "fthnes kithares" pou kataskeuazontai xwris kanena compromise kai xwris tsiggounies kai timologiaka oria

Na pw telos oti epeidh ta floyd rose genikotera ephreazoun POLY ton hxo(pros to xeirotero) to FR original askei men alla se polu mikrotero bathmo arnhtikh epirroh sto sustain kai ton hxo ths kitharas sou se sxesh me opoiodhpote allo tremolo (an kai proswpika mou aresei kapws perissotero o pio zestos hxos twn schaller)..................exw grapsei hdh polla kai se kapoio allo post mporw na sou pw kai gia poious kataskeuastikous logous einai kalutero to FR original....................En telei kai me bash th dikh mou empeiria ta lo pro einai polu kala tremolo...........To FR original einai ligo kalutero

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Λοιπόν δεν παραθέτω τα δικά σου μήν κάνουμε ένα τεράστιο πράγμα..

1) Εδώ μετράει το στύλ λοιπόν του καθενός και προσωπική άποψγ.

2) Ακριβώς είναι μεταλλικό...κάποια στιγμή θα χαλάσει, σε 2 σε 3 χρόνια...θα χαλάσει πάντως. Άν εσύ πάρεις μία Tom Anderson δεν θα τη κρατήσεις μόνο για 1 χρόνο. Άσε που εμένα προσωπικά αυτή η μεταλλική βίδα με ενοχλεί στο παίξιμο. Στις Ibanez είπαμε, το πλαστικό κρατάει κανα 6μηνο αλλά το αλλάζεις πανεύκολα με 0.50€

3) Το πρόβλημα στο FR είναι ότι στα τραβήγματα δεν επανέρχεται σωστά στη θέση του, δηλαδή στην επαναφορά θα είσαι κουρδισμένος λίγο Sharp. Για να περιοριστεί το πρόβλημα πρέπει να φάς τις επαφές με λίμα, το οποίο δεν θα ρίσκαρα γιατί πρέπει να ξέρεις τι κάνεις. Το ξέρω και απο προσωπική εμπειρία αλλά είναι και σε χιλιάδες Forums. Όλα τα Floating Tremolo είναι δύσκολα στο σετάρισμα πάντως.

4)Τα πιαστράκια είναι μεταλλικά. 3 Χρόνια αλλάζω χορδές κάθε 3-4 βδομάδες (είμαι ψυχάκιας) και είναι ακόμα άψογα. (Πράγμα που δεν μπορώ να πώ για το FR της Schaller που είχε πρίν η κιθάρα, N4 Washburn) Είχαν χαλάσει οι βόλτες στις βίδες για το Intonation και επίσης είχαν φαγωθεί οι 2 βίδες που κρατάνε αντίσταση στο τρέμολο μέχρι που η μία έσπασε και ήθελε αλλαγή...έλεος.
Μη ξεχνάς ότι το Lo - Pro είναι σε κάτι πανάκριβες κιθάρες...λές να έβαζαν τρέμολο με τέτοια προβλήματα;

5) Πήγαινε μιά βόλτα στον Καγμάκη, (Εμμανουήλ Μπενάκη στα εξάρχεια, λίγο πιό πάνω απο την Ακαδημίας) να δείς πόσο κοστίζει. Και είπαμε το Lo-Pro έχει 300+ (αυτό πρίν 3 χρόνια)...και είναι το Original...όχι Licensed. Τα 160$ που μου είπες είναι περίπου 122€. Η ESP του Kirk Hammet Original FR έχει πάνω...δεν μπορώ να πώ ότι διέκρινά κάποια ουσιαστική διαφορά απο αυτό της Schaller.... ίσα ίσα που είχε και αυτό τα προβλήματά του.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οπως εχω γραψει και σε αλλο θεμα:το licenced δεν σημαινει οτι το τρεμολο δεν ειναι καλο,αυτο εξαρταται απο το ποσο καλη ειναι η κιθαρα διοτι ακομα και το lo pro ειναι floyd rose licenced.δηλ ειναι κατασκευασμενο με βαση καποια προτυπα και πατεντες αλλου...
fenderiarh εχεις δικιο οτι σε φτηνες τζακσον κτλ το τρεμολο συστεμ ειναι licenced...επειδη ομως η κιθαρα γενικα ειναι μαπα κατ επεκτασην και το τρεμολο ειναι φτηνιαρικο...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
An thes na deis pragmatika floyd rose original tha ta breis se autous tous kataskeuastes:
Custom shop/US jackson
Suhr (kai prwhn pensa suhr)
Tom anderson
Valley arts
mporw na anaferw kai alles "fthnes kithares" pou kataskeuazontai xwris kanena compromise kai xwris tsiggounies kai timologiaka oria
Φίλε Fenderiarh θες να πεις ότι η ESP Horizon II, κιθάρα 2000 ευρώ δεν έχει original floyd rose; Παρότι το "καυχιέται" και η ίδια στα χαρακτηριστικά της;

Επίσης, το Lo Pro Edge II που αναφέρει ο Chris2004 ποιο είναι; Ποια κιθάρα φοράει τέτοιο τρέμολο; Εγώ ξέρω το Lo Pro Edge (που φόραγαν κάποτε μέχρι και οι ακριβότερες JEM).
Τεσπά, το tremolo είναι και θέμα γούστου, αλλά θα συμφωνήσω για την εργονομική υπεροχή του Edge Pro και του Lo Pro Edge έναντι του original Floyd.
Και, για να το πω απλά, το Edge Pro (που τουλάχιστον ξέρω από πρώτο χέρι), stays in tune, no matter what. Η, δε, επαναφορά του μετά από βύθιση ή ανύψωση είναι υπεράνω κριτικής.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μια ερώτηση που νομίζω δεν είναι άσχετη με το θέμα...
η φτηνότερη rg prestige μέχρι και την ακριβότερη Vai δεν έχουν το ίδιο edge pro?
τουλάχιστον από τα φετινά μοντέλα.
Αν ναι δε μπορεί να μην είναι καλό...

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Το Lo Pro Edge II είναι ένα απλά βελτιωμένη έκδοση με ακόμα πιό εύκολο τρόπο να τοποθετείς τις χορδές...όλα τα ακριβά καινούργια μοντέλα της Ibanez αυτό φοράνε πλέον.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Ποια ρε man; Ποια φοράει Lo Pro Edge II; Μία πες μου.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
ΟΛΕΣ, Jem7V, JS1000, RG3120.
Βέβαια το λένε Edge Pro πλέον απο ότι βλέπω.

http://www.ibanez.com/guitars/series.asp?s=rg&l=e

Διάβασε εκεί που λέει Many deluxe and standard models have been upgraded with the new Edge-Pro II tremolos.

Αυτή φοράει το III (δεν το ήξερα ότι είχε βγεί)
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=RG320FM
http://www.ibanez.com/guitars/guitar.asp?model=RG350DX&z=y

Βασικά έχουν ψιλοαλλάξει τα ονόματα και γίνεται μπάχαλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/05, 01:38 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Α γεια σου......
Για το Edge Pro μιλάμε και οι 2.
Λέω κι εγώ... Έβγαλε καινούριο bar η Ibanez και δεν το έμαθα;
Και έχω μισή ώρα ψάχνω στο net για Lo Pro Edge II και δε βρίσκω τίποτα...
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
http://www.jemsite.com/jem/trems.htm#loproclose

Για δές εδώ...

Το Edge είναι το πρώτο που βγήκε.
Το Lo-Pro είναι το απο κάτω (το χρύσο) που για χρόνια ήταν το Νο1 της Ibanez. Αυτό έλεγες;

Τώρα μάλλον κατήργησαν το παλιό και ονόμασαν Edge pro το Lo pro.
Αλλά άν δείς τις φωτογραφίες στο site της Ibanez δεν είναι το ίδιο...έχει διαφορετικό τρόπο να τοποθετείς τις χορδές.

Λοιπόν τώρα ξεκαθάρισα το τοπίο
http://www.jemsite.com/news/edge2003/

Απότι φαίνεται καταργήθηκαν τα παλιά, το Edge-Pro είναι το Εξελιγμένο Lo-Pro και το Edge-Pro II είναι το Φθηνό μοντέλο που αντικαθιστά το Lo-Trs...επίσης ρίξε μιά ματιά στο ZR
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/05, 01:51 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Μόλις ετοιμαζόμουν να απαντήσω το ίδιο πράγμα.
Το Edge Pro είναι όντως είναι όντως η εξέλιξη του Lo Pro, και, κατ'εμέ είναι αρκετά πιο εργονομικό και πιο αποδοτικό από το original floyd.
Επίσης, κάτι που παρατήρησα κι εγώ μόλις τώρα στο Edge Pro στην κιθάρα μου, είναι ότι δεν έχει πια το "Licenced under Floyd Rose".
Τί έγινε; Το έκανε patent η Ibanez;
Όσο για το ZR, το έχω δοκιμάσει για λίγο σε μια S. Δε μ'άρεσε, αν και από προδιαγραφές και χαρακτηριστικά είναι εντυπωσιακό.
Θα'θελα να ξανάπαιζα να το δοκίμαζα ξανά.


Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:40
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
62 Απαντήσεις
69717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 02:08
από john f.
4 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 14:41
από parlats
26 Απαντήσεις
14012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
6 Απαντήσεις
4318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
7481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
51 Απαντήσεις
16451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 19:05
από Scorps182
3 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
11 Απαντήσεις
4983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 23:02
από Spyros Delta