Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 35069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ibanez απο κοντρα πλακε!!
« στις: 25/06/09, 17:58 »
ειπα σημερα να πειραματιστω και να "διαλυσω" μια ibanez δεκαετιας που ειχα,και προς μεγαλη μου εκπληξη....ιδου....
κατω απο το χρωμα ..κοντρα πλακε αντι μασιφ ξυλο..
τα συμπερασματα δικα σας!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #1 στις: 25/06/09, 18:16 »
Μπορεί να το έλεγε στα specs και να μην το είχες προσέξει. Δεν είναι και τόσο σπάνιο...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #2 στις: 25/06/09, 20:03 »
Παλι καλα, που να βρισκες και κανα osb η κανα ξυλο με πισσελαιο απο παγκακι ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #3 στις: 25/06/09, 21:27 »
βασικα δωρο ηταν,οποτε λιγο το κακο....παλι καλα που δεν βρηκα και τιποτα αλλο πεταμενο μεσα.....καμμια σαμπρελα,τιποτα σερβιετες,προφυλακτικα κτλ...χαχαα
περαν τις πλακας εδω μου ξαναγεννιεται το ερωτημα τελικα ποσο ρολο παιζει στην ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα το κοντρα πλακε...το ξυλο εννοω.
εχει κανεις μελετησει το θεμα να μας διαφωτισει???
για την πλακα αν παιζει τελικα ρολο το ξυλο ,δειτε το βιντεακι με ενα ουτι φτιαγμενο απο ......συρταρι.....
τελικα ποσο ρολο παιζει????


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #4 στις: 25/06/09, 22:40 »
βασικα δωρο ηταν,οποτε λιγο το κακο....παλι καλα που δεν βρηκα και τιποτα αλλο πεταμενο μεσα.....καμμια σαμπρελα,τιποτα σερβιετες,προφυλακτικα κτλ...χαχαα
περαν τις πλακας εδω μου ξαναγεννιεται το ερωτημα τελικα ποσο ρολο παιζει στην ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα το κοντρα πλακε...το ξυλο εννοω.
εχει κανεις μελετησει το θεμα να μας διαφωτισει???
για την πλακα αν παιζει τελικα ρολο το ξυλο ,δειτε το βιντεακι με ενα ουτι φτιαγμενο απο ......συρταρι.....
τελικα ποσο ρολο παιζει????
http://www.youtube.com/watch?v=UhN1vI0eZxQ&feature=related



Δηλαδή τώρα τί πρέπει να πούμε?.. ::)

Το θέμα είναι ποσοτικό?
Πρέπει να βρούμε δηλαδή πόσο ρόλο παίζουν τα ξύλα στον ήχο??..Αν είναι δηλαδή 5,10,20,30,40%??

Υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν οτι παίζουν μηδενικό ρόλο..(I don't agree at all!..)...

Το θέμα πάντως είναι καθαρά προσωπικό και αφορά τον καθένα μας ξεχωριστά...

Όποιος πχ δεν ακούει διαφορές επιλέγει κόντρα πλακέ και είναι happy.

Τα πράγματα είναι απλά... :) ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #5 στις: 25/06/09, 22:57 »
Παράθεση
Όποιος πχ δεν ακούει διαφορές επιλέγει κόντρα πλακέ και είναι happy.

βασικα διαφωνω,το υποκειμενικο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας.εγω μιλαω για αντικειμενικη ποιοτητα ηχου.και σιγουρα υπαρχει,αλλα το θεμα ειναι οχι να μιλησουμε με αριθμους αλλα με επιστημη.και εννοω πως επηρεαζουν τα ξυλα τα ηλεκτρικα οργανα.Αυτο που συμβαινει σε μιε κλασσικη κιθαρα πχ ειναι οτι το καπακι παιζοντας μια νοτα συντονιζει μια συχνοτητα και παρεα με αυτην συντονιζονται οι αρμονικες που σαν συνολο με αναλυση fourier παιρνουμε τον ηχο που ακουμε.Δηλαδη ο ηχος απο το χτυπημα μιας νοτας ειναι το αθροισμα των επιμερους αρμονικων της..οκ
αλλα στα ηλεκτρικα οργανα χωρις καπακι δεν μπορουμε να ελεγχουμε τις περιοχες συντονισμου ωστε να "πειραζουμε"τις επιμερους αρμονικες ωστε να διαμορφωνουμε το τελικο ηχοχρωμα.αυτο κανουν οι μαγνητες..απλα βασιζονται σε ομορφη πηγη ηχοχρωματος να "γκαζωσουν".
η ερωτηση μου ειναι αν τελικα τα ξυλα παιζουν ρολο μονο στα καθαρα που βγαζει μια ηλεκτρικη.
αν ξερει κανεις.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #6 στις: 26/06/09, 00:05 »
Σίγουρα ακούγονται περισσότερο στα καθαρά οι διαφορές...υπάρχουν όμως και στα βρώμικα.

...και συνήθως γίνονται ευκολότερα αντιληπτές απο τα πιο έμπειρα αυτιά...

Μην περιμένεις πάντως να μιλήσω επιστημονικά και βάσει θεωρημάτων... ;D

Εμπειρικά μιλάω, στηριζόμενος στα αυτιά μου που έχουν ακούσει αρκετά, για κάμποσα χρόνια...


Πάντως λόγω της ικανότητας σου με την κατασκευή οργάνων είναι εφικτό να διαπιστώσεις τί πραγματικά συμβαίνει...

Αν φτιάξεις πχ δύο ηλεκτρικά όργανα με τα ίδια specs, με μόνη διαφορά τους οτι η μια θα είναι πχ απο ash και η άλλη απο κόντρα πλακέ και κάνεις κάποια τεστς, σίγουρα θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς...

Μπορεί να συμβεί όμως και το εξής...
Εσυ να ακους σημαντικές διαφορές ανάμεσα στις δύο ενω κάποιος άλλος να βρίσκει τις διαφορές αυτές μηδαμινές και ανάξιες λόγου...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #7 στις: 26/06/09, 00:21 »
Παράθεση
Όποιος πχ δεν ακούει διαφορές επιλέγει κόντρα πλακέ και είναι happy.

βασικα διαφωνω,το υποκειμενικο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας.εγω μιλαω για αντικειμενικη ποιοτητα ηχου.και σιγουρα υπαρχει,αλλα το θεμα ειναι οχι να μιλησουμε με αριθμους αλλα με επιστημη.και εννοω πως επηρεαζουν τα ξυλα τα ηλεκτρικα οργανα.Αυτο που συμβαινει σε μιε κλασσικη κιθαρα πχ ειναι οτι το καπακι παιζοντας μια νοτα συντονιζει μια συχνοτητα και παρεα με αυτην συντονιζονται οι αρμονικες που σαν συνολο με αναλυση fourier παιρνουμε τον ηχο που ακουμε.Δηλαδη ο ηχος απο το χτυπημα μιας νοτας ειναι το αθροισμα των επιμερους αρμονικων της..οκ
αλλα στα ηλεκτρικα οργανα χωρις καπακι δεν μπορουμε να ελεγχουμε τις περιοχες συντονισμου ωστε να "πειραζουμε"τις επιμερους αρμονικες ωστε να διαμορφωνουμε το τελικο ηχοχρωμα.αυτο κανουν οι μαγνητες..απλα βασιζονται σε ομορφη πηγη ηχοχρωματος να "γκαζωσουν".
η ερωτηση μου ειναι αν τελικα τα ξυλα παιζουν ρολο μονο στα καθαρα που βγαζει μια ηλεκτρικη.
αν ξερει κανεις.....
H ανάλυσή σου είναι πολύ σωστή και ουσιαστικά απαντάς μόνος σου στην ερώτησή σου φίλε μου... Και να παίζει ρόλο το ξύλο αυτός είναι απειροελάχιστος μπροστά στον ρόλο των μαγνητών, του ενιχυτή,των pots κλπ...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #8 στις: 26/06/09, 03:20 »
Παράθεση
Υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν οτι παίζουν μηδενικό ρόλο..(I don't agree at all!..)...

εδω ειμαι  ::) :P

ibanez rulezzz
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #9 στις: 26/06/09, 03:47 »
To οτι το όργανο δονείται, προσωπικά μου λέει αρκετά.

Θυμηθείτε λίγο διαφορές μεταξύ maple και rosewood ταστιέρας. Ή το πόσο διαφέρουν bolt-on όργανα με neck-through. Αμα τα ξύλα δε παίζαν ρόλο, να τεντώναμε χορδές σε σκουπόξυλα. Ο ήχοες, μεταφέρεται μέσα απο το ξύλο, και φιλτράρεται.Και όταν επιστρέψει στο καβαλάρη, ή στο nut, επιστρέφει το κύμα στη χορδή, με το ηχόχρωμα του ξύλου.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #10 στις: 26/06/09, 09:31 »
παιδιά τα ξύλα παίζουν ρόλο...είχα και ένα φίλο που είχε κάνει διπλωματική πάνω στο θέμα..θα έχει ενδιαφέρον να του την ζητήσω κάποια στιγμη...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #11 στις: 26/06/09, 09:37 »
To οτι το όργανο δονείται, προσωπικά μου λέει αρκετά.

Θυμηθείτε λίγο διαφορές μεταξύ maple και rosewood ταστιέρας. Ή το πόσο διαφέρουν bolt-on όργανα με neck-through. Αμα τα ξύλα δε παίζαν ρόλο, να τεντώναμε χορδές σε σκουπόξυλα. Ο ήχοες, μεταφέρεται μέσα απο το ξύλο, και φιλτράρεται.Και όταν επιστρέψει στο καβαλάρη, ή στο nut, επιστρέφει το κύμα στη χορδή, με το ηχόχρωμα του ξύλου.

Σίγουρα παίζουν ρόλο και συμφωνώ με τον groovy ότι πιο μεγάλες διαφορές φαίνονται στα καθαρά. Ακόμα περισσότερες διαφορές μπορούν να ακουστούν πριν καν συνδέσουμε την κιθάρα στον ενισχυτή! Δοκιμάστε να συγκρίνετε μερικές κιθάρες κοντά και θα δείτε.

Από την άλλη, μπορεί να έχεις μια κιθάρα από plywood και να φυσάει και μια από μαόνι και να βγει μάπα. Το ίδιο ισχύει και για τις ταστιέρες και για το θέμα του λαιμού. Πρόσφατα φίλος μου έκανε back to back sustain test μια Strat (με Floyd!) και μια Les Paul και για κάποιο περίεργο λόγο κέρδισε η Strat!!!

Αν, δε, πάμε στα υποκειμενικά κριτήρια, ας τελειώσουμε τη συζήτηση εδώ. Γιατί να μην φαίνεται μια κιθάρα από κόντρα πλακέ ίδια στα αυτιά κάποιου με μία από εξωτική Korina? Εδώ κάποιοι ακούνε τη Χριστίνα Κολέτσα και αναφωνούν "Τι φωνάρα" :P

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #12 στις: 26/06/09, 10:00 »
Μα ρε σεις τι σημασία έχει αν ακούς διαφορά  πριν συνδέσεις την κιθάρα στον ενισχυτή; Εκεί προφανώς και θα υπάρχει διαφορά. Με το που θα τη συνδέσεις όμως σε κάποιο ενισχυτή αυτόματα χρωματίζεται ο ήχος, όσο ουδέτερος κι αν είναι ο ενισχυτής... Για να μη μιλήσω για τους μαγνήτες... Αυτά που λέει ο isnogood είναι απόλυτα σωστά, ωστόσο αυτά που επηρεάζουν κατά κύριο ρόλο είναι το sustain και όχι ο ήχος...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #14 στις: 26/06/09, 10:05 »
Πάντως,το ότι η κιθάρα είναι κατασκευασμένη από φιλέτα  και όχι ένα κομμάτι δεν σημαίνει και απαραίτητα πως το αποτέλεσμα θα είναι κακό ηχητικά.Eαν τα φιλέτα είναι κολλημένα γερά και αλφαδιασμένα σωστά,το αποτέλεσμα μπορεί να βγεί και καλύτερο ηχητικά-από  πλευράς αντήχησης (η αν θέλετε,resonance)-από ένα ή δύο κομμάτια (...ή πέντε όπως είναι πολλές Ibanez) ξύλου τα οποία μπορεί να έχουν και ασυνέχειες στη μάζα τους,ειδικά αν μιλάμε για basswood το οποίο είναι από τη φύση του μαλακό ξύλο.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #15 στις: 26/06/09, 16:47 »
φιλε symeon ,να βρουμε μηπως την εργασια να ανοιξει λιγο το ματακι μας?
παντως ρε παιδια ανεξαρτητα με το τι μας φαινεται στ αυτι ,ποιος θα γουσταρε να σκασει την χιλιαρα να παρει την ταδε κιθαρα,και να διαπιστωσει αυτο που διαπιστωσα και γω...πεστε μου.του την φερνεις κολλαρο του μαλ... που στην εδωσε?
μετα καθεσαι να χρυσωσεις το χαπι...και καλα καλα κολλημενο κοντρα πλακε????δεν παιζει....

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #16 στις: 26/06/09, 16:58 »
K μενα μια bc rich  παλια που εχω κ την χτυπησα λιγο στιν γωνια κοντρα πλακε ειχε.Της δικιας μου μαλιστα μοιαζει σαν σοκοφρετα το ξυλο χωρις πλακα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #17 στις: 26/06/09, 17:00 »
Κόντρα πλακέ του χιλιάρικου??

Μα αφου......ibanez rulezz!!?..... ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #18 στις: 26/06/09, 21:54 »
φιλε symeon ,να βρουμε μηπως την εργασια να ανοιξει λιγο το ματακι μας?
παντως ρε παιδια ανεξαρτητα με το τι μας φαινεται στ αυτι ,ποιος θα γουσταρε να σκασει την χιλιαρα να παρει την ταδε κιθαρα,και να διαπιστωσει αυτο που διαπιστωσα και γω...πεστε μου.του την φερνεις κολλαρο του μαλ... που στην εδωσε?
μετα καθεσαι να χρυσωσεις το χαπι...και καλα καλα κολλημενο κοντρα πλακε????δεν παιζει....

Δηλαδή πριν μάθεις ότι είναι κόντρα πλακέ δε σε ικανοποιούσε σαν κιθάρα? Στο κάτω κάτω δεν πληρώνεις το ξύλο αλλά το σύνολο... :)

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #19 στις: 26/06/09, 22:56 »
κοιτα δεν θεωρω τον εαυτο μου ειδικο στον ηχο κιθαρων αφου με 2 κιθαρες μεγαλωσα ,οποτε τα αυτια μου θεωρουσαν αυτα σαν βαση.απο κει και περα δεν λειτουργουσα συγκριτικα,οποτε ναι ειτε κοντρα πλακε ειτε σοκοφρετα ειτε σκατα για μενα θα ηταν οκ.αλλα οσο το ψαχνεις βλεπεις τελικα οτι υπαρχουν και καλυτερα.οποτε με ρωτας αν ειναι σωστο να θεωρειται καποιος ευτυχισμενος μεσα στην αγνοια του???
και αν ειναι το συνολο που πληρωνεις γιατι δεν βαζεις σοκοφρετα που λεει ο φιλος μας με γαματους μαγνητες και ολα τα αλλα αψογα??

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #20 στις: 27/06/09, 11:58 »
Παράθεση
Όποιος πχ δεν ακούει διαφορές επιλέγει κόντρα πλακέ και είναι happy.

βασικα διαφωνω,το υποκειμενικο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας.εγω μιλαω για αντικειμενικη ποιοτητα ηχου.και σιγουρα υπαρχει,αλλα το θεμα ειναι οχι να μιλησουμε με αριθμους αλλα με επιστημη.και εννοω πως επηρεαζουν τα ξυλα τα ηλεκτρικα οργανα.Αυτο που συμβαινει σε μιε κλασσικη κιθαρα πχ ειναι οτι το καπακι παιζοντας μια νοτα συντονιζει μια συχνοτητα και παρεα με αυτην συντονιζονται οι αρμονικες που σαν συνολο με αναλυση fourier παιρνουμε τον ηχο που ακουμε.Δηλαδη ο ηχος απο το χτυπημα μιας νοτας ειναι το αθροισμα των επιμερους αρμονικων της..οκ
αλλα στα ηλεκτρικα οργανα χωρις καπακι δεν μπορουμε να ελεγχουμε τις περιοχες συντονισμου ωστε να "πειραζουμε"τις επιμερους αρμονικες ωστε να διαμορφωνουμε το τελικο ηχοχρωμα.αυτο κανουν οι μαγνητες..απλα βασιζονται σε ομορφη πηγη ηχοχρωματος να "γκαζωσουν".
η ερωτηση μου ειναι αν τελικα τα ξυλα παιζουν ρολο μονο στα καθαρα που βγαζει μια ηλεκτρικη.
αν ξερει κανεις.....

Εξ'αρχης να διαφωνίσω με την λογική σου (φιλικά!) . Στον ήχο πιστεύω ότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα . Οταν ένας ήχος ταιριάζει στα αυτία σου , τότε όσοι "ειδικοί" να σου πουν ότι ο ήχος δεν είναι καλός κτλ , μάλλον δεν πρόκειται να σου αλλάξει και πολύ την γνώμη .
Αντικειμενικότητα μπορεί να υπάρχει στο κατα πόσο ένα όργανο είναι καλοφτιαγμένο, προσεγμένο από τον παραγωγό, μπορεί να υπάρχει πχ στο κατα πόσο μια κιθάρα είναι "γρήγορη" , ή στην χρειά του ήχου (ατακα - όγκος ) .
Ομως κάτι τέτοιο πιστεύω ότι δεν ισχύει στο γούστο του καθενος ...

Πέρα από αυτά , το ξύλο μετράει πολύ σε ένα όργανο είτε ηλεκτρικό είτε ακουστικό . Ο ήχος προκαλείται από ένα σύνολο ταλαντώσεων των χορδών και του σώματος του οργάνου , άρα είναι προφανές ότι ο τρόπος που ταλαντώνεται ένα μέρος του οργάνου (και αυτός ο τρόπος διαφέρει από ξύλο σε ξύλο) επηρεάζει τον ήχο .

Με μερικούς φίλους (ο ένας από αυτούς είναι οργανοποιός με μεγάλη εμπειρία σε παραδοσικά όργανα) πριν λίγο καιρό ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε ένα κρητικό λυράκι ( λίγο διαφορετικό και πιο εύκολο στη κατασκευή από την κλασική κρητική λύρα ) . Το ξύλο που χρησιμοποιήσαμε δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν  :( έχω την εντύπωση ότι ήταν μαύρη βελανιδιά,μουριά τέσπα . Αυτό το ξύλο λοιπόν ο οργανοποιός που το φερε το χε πάρει ... από ένα παλιό έπιπλο  :P Ηταν βέβαια φοβερό σύμφωνα με τα λόγια του .

Επίσης το σχήμα (ειδικά στα ακουστικά και λιγότερο στα ηλεκτρικά ) επηρεάζει τον ήχο .

Στις ηλεκτρικές κιθάρες τα 2 ακραία παραδείγματα είναι η strat και η lespaul . Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη μεταξύ των 2 , η μία έχει εντελός διαφορετικό ήχο από την άλλη ακόμα και ίδιους μαγνήτες να βάλεις λόγω σχήματος , ξύλου και σχεδιασμού γενικά . Πραγματικά πιστεύω ότι αν δείξες σε κάποιον, που δεν έχει και πολλές γνώσεις ή εμπειρία σε αυτά τα θεματα, τα πλήρη στοιχεία της μιας και της άλλης , παίζει να νομίσει ότι είναι 2 διαφορετικά όργανα .
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/09, 12:01 από anadam(tasos18) »

Αποσυνδεδεμένος Alani_No.13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Bad, I'm Nationwide να 'ουμ και ξερό καρβέλι!
    • Προφίλ
    • Bloodlust και μαμώ τα κάγκελα!
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #21 στις: 06/11/10, 18:54 »
αν τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο, τότε να πάω να πάρω μία μηδαμινής αξίας κιθάρα, να την φορτώσω με ο,τι μαγνήτη θέλω, άντε να πειράξω και κάνα τρεμολο και τέτοια αν έχει και είμαι τζετ....

δεν νομίζω...

Σαλεπάκι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #22 στις: 06/11/10, 19:34 »
Όλα παίζουνε ρόλο. Το πόσο ρόλο όμως παίζουνε, είναι ξεχωριστό σε κάθε περίπτωση. Έαν έχεις τις κατάλληλες επιστημονικές γνώσεις και τα κατάλληλα όργανα για να κάνεις μετρήσεις, μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα αλλά να κάνεις και πολλά παραπάνω.Δεν είναι τυχαίο ότι προσπαθήσανε να φτιάξουνε βιολί ίδιο με ένα από τα στραντιβάρι. Τελικά αποφασίσανε ότι ήταν και καλύτερο από το στραντιβάρι. Το ότι μπορούμε ευκολότερα να εξετάσουμε το καπάκι ενός ακουστικού οργάνου σε σχέση με τον ήχο που θα βγάλει το όργανο, δεν σημαίνει ότι με την ανάλογη τεχνολογία, δεν μπορούμε να ελέγξουμε το αποτέλεσμα και σε μια ηλεκτρική κιθάρα. Όλα αυτά με το αντίστοιχο κόστος.
 
Και ένα άρθρο specially for Theodoropoulos --> http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=181445
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/10, 19:40 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #23 στις: 06/11/10, 19:35 »
Τώρα μόλις παρατήρησα αυτό το thread. Δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου μα καθόλου γιατί σας χαλάει που το σώμα της κιθάρας είναι κατασκευασμένο από αντικολλητή ξυλεία (αυτό που αποκαλείτε μειωτικά κόντρα πλακέ), του οποίου ο σκοπός είναι ένας και μοναδικός: να μη σκεβρώνει ΠΟΤΕ.
Είναι πολύ συνηθισμένο στις μασίφ κιθάρες και προσωπικά σε όργανα με τιμή κάτω από τα 2000€ θα το εμπιστευόμουνα πολύ περισσότερο από ένα μασίφ κακοφουρνισμένο ξύλο.
Ξύλο είναι το ένα, ξύλο και το άλλο. Μη σου πω ότι το αντικολλητό είναι σαν παραγωγή δυσκολότερο από το μασίφ, απλά ένα καλό κομμάτι ξύλου σε αυτές τις διαστάσεις είναι πανάκριβο και δυσεύρετο.
Είμαι 1000% σίγουρος ότι οι μισοί εδώ μέσα αν λύσουμε τις πανάκριβες κιθάρες μας θα δούμε ότι το σώμα είναι κατασκευασμένο έτσι.
Τώρα για τα περί δονήσεων κλπ... τι να πώ... πάρε την καλύτερη καμπάνα και προσπάθησε να βγάλεις ήχο έχοντας το ιδρωμένο σου χέρι πάνω της και ακουμπώντας την ταυτόχρονα και στο σώμα σου... θα βγάλει ήχο καμπάνας??? ...δε νομίζω...
Φαντάσου τώρα πόσο επηρρεάζεται το οποιοδήποτε βαμμένο - λουστραρισμένο - λακκαρισμένο ξύλο από τις δονήσεις... Οι μόνες ηλεκτρικές που ξέρω ότι δονούνται είναι οι hollow body (τις οποίες πολύ λίγοι στην Ελλάδα τιμούν)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #24 στις: 06/11/10, 19:49 »
αν τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο, τότε να πάω να πάρω μία μηδαμινής αξίας κιθάρα, να την φορτώσω με ο,τι μαγνήτη θέλω, άντε να πειράξω και κάνα τρεμολο και τέτοια αν έχει και είμαι τζετ....

δεν νομίζω...
Κοιτα τα ξύλα οντως δεν παιζουν το ρολο που νομιζουν μερικοι(μιλαμε   παντα για solid body κιθαρες βεβαια για ακουστικες παιζουν και   παραπαιζουν).Αυτο που παιζει ομως ρολο ειναι η ποιοτητα κατασκευης   δηλαδη ο τεχνιτης.Δηλαδη πχ αν το κοντρα πλακε σωμα στο φτιαξει με την   τεχνικη του ο lag(ριχνω απλα ενα γνωστο ονομα στο τραπεζι) πχ με καλους   μαγνητες και ολη την τεχνογνωσια που διαθετει.... η κιθαρα θα .αμει και   θα δερνει.Κοιτα πχ τι γνωμη εχουν γενικα για τις ακρυλικες κιθαρες(που   ουτε καν ξυλο δεν ειναι).Αμα παρεις τελειως budjet της σειρας(βλεπε   galveston πχ) δεν ειναι να περιμενεις και πολλα οπως αντιστοιχα και   κιθαρες αντιστοιχες με ξυλα.Απο την αλλη κοιτα πχ την 20th anniversary   JEM ακρυλικό σωμα αλλα φτιαγμενη με την τεχνοτροπια μιας πραγματικης   jem....εχει killer tone απο οποια αποψη και αν το δεις.Και δεν ειναι καν   ξυλο.
    Βεβαια η ολη μυθολογια για τα ξυλα ειναι απολυτα δικαιολογημενη.Εγω πχ   αν ημουν πωλητης ακομα και αν δεν πιστευα οτι τα ξυλα εκαναν τη διαφορα   θα το διατυμπανιζα με ολη μου την δυναμη γιατι πολυ απλα θα ηθελα να   πουλησω και αυτο θα το εκανα με τον καλυτερο τροπο αν πατουσα τα κουμπια   του gatzetakia pozera κιθαριστα θελει να ειναι απο τη φυση του να ειναι   ξεχωριστός και εγω απλα θα τροφοδοτουσα την ψευδαισθηση του.
    Παιζει τρελη μυθολογια για πολλα πραγματα που εχουν σχεση με τις   ηλεκτρικες.Ψαξε πχ να βρεις και πειραματα που εχουν γινει απο luthier   που εφτιαξε με τα δικα του χερακια πανομοιοτυπα specs κιθαρες set in και   κιθαρες bolt on και περιμενε να βγουν οι πρωτες με μεγαλυτερο sustain   πραγμα που δεν εγινε..κτλ κτλ κτλ.....
    Tο θεμα λοιπον μενει στο τι scale ειναι η κιθαρα σε τι ενισχυτη   παιζει,τι μαγνητες φοραει (τι χερια την...παιζουν βεβαιως βεβαιως)και αν   αυτος που την εφτιαξε ειναι γνωστης του αντικειμενου σε βαθος η απλα   κολλαει σωματα σε λαιμους μαζικα χωρις να το πολυκουραζει το θεμα.
    Αν ακουσεις καμια πενταρια κιθαρες με ολοιδιο setup ,παικτη ,μαγνητες   και τα σχετικά.... να εισαι σιγουρος οτι αποκλειεται να καταλαβεις ποια   ειναι ακρυλικη ποια ειναι basswood  γιατι η blade ακουγεται ποιο fender   απο fender(αν καταφερεις βεβαια να τις ξεχωρισεις) αν εχει bolt on   κατασκευη η set in κτλ κτλ.....αλλα οταν το βλεμμα προστιθεται ολα   αλλαζουν τοτε βλεπεις το logo του headstock την μαρκα της κιθαρας και   αρχιζεις να εξηγεις πραγματα που πριν ουτε χαμπαρι δεν τα επαιρνες μονο   και μονο απο τις προκαταληψεις σου.
    Με λιγα λογια ναι στην κοντρα πλακε κιθαρα αν ειναι φτιαγμενη απο καλο   τεχνιτη που ξερει να κατασκευαζει κιθαρες.Γιατι ο αλλος να εισαι   σιγουρος οτι θα το καταλαβει μονο αν του το πεις η αν τον αφησεις να   στην...ξυσει.... ;D και   ολοι οσοι διαφωνουν να ξερεις οτι σε ενα τετοιο τεστ που δεν εμπεριεχει   την αισθηση της ορασης δεν προκειται να αναγνωρισουν χριστό.
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond