Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 35046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #76 στις: 10/11/10, 14:44 »
http://www.eguitarplans.com/Selecting_Guitar_Wood.pdf

http://www.squidoo.com/ElectricGuitarWood

Με λίγα λόγια η Warmoth μας λέει πολύ ωραία πως αρχίζει ένα όργανο...δεν μπορεί να ξέρει πως θα καταλήξει.

Μα δεν είναι σαφές...ότι δεν απαντάνε σε καμμία ερώτηση τα link σου?

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #77 στις: 10/11/10, 14:45 »
 ;D
Ρε παιδια γιατι εξεταζετε τα πραγματα τοσο απομονωμενα??
 
Καταρχην, εαν δεν παιζουν ρολο τα ξυλα, ποιος ειναι τοσο αδαης να πιστευει οτι θα παρει ηχο SRV ή Hendrix απο lespaul??
Mα τι σχέση έχουν τα ξύλα με τους 3 μονούς σε σχέση με τους 2 διπλούς....?


Ποιος πιστευει οτι θα παρει ποτε το σολιστικο ηχο του Gary Moore με strato??
Εάν ήσουν στη πρόσφατη συναυλία του πάντως στην Αθήνα, θα άκουγες ότι μέσα στο νταβαντούρι, η Tele του μόνο σαν Tele δεν έπαιζε...πρός τη Gibson του πλησίαζε... ;)


Ισως ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα, αλλα πιστευω οτι καταλαβαινεις πως ειναι τα πραγματικα καλα οργανα μονο οταν αποκτησεις ενα. Εαν δεν εχεις, δεν εχεις μετρο συγκρισης οποτε και οι κιθαρες των 300 ευρω μια χαρα σου φαινονται.
Συμφωνούμε...τα υλικά της partcaster Tele που έχω φτιάξει πλησίασαν τα 1400 ευρώ...και δεν πλήρωσα και κανένα όνομα ;D

Αγαπητε, πολλοι εβαλαν διπλους σε στρατ...gibson ομως δεν εγινε ποτε!! ;D
 
Σχετικα με Gary... γι αυτο χρησιμοποιησα το παραδειγμα με στρατ και λεςπωλ...η tele ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...αυτο ομως δεν αναιρει το οτι τα ξυλα κανουν την τεραστια διαφορα μεταξυ στρατ και λεσπωλ ;)
 
Επισης ουτε εγω πληρωσα ονομα.1600 την πηρα, ενω καινουρια εχει 4 χιλιαρικα. Και την εφτιαξε και ο suhr, οχι ο οικονομακης και ο καθε οικονομακης (μια χαρα δουλεια κανει ο ανθρωπος, απλα οι αμερικανοι κατασκευαστες ειναι κατα κοινη ομολογια λιγο καλυτεροι... ;D )
 
Αλλωστε οπως εχει πει και ο ιδιος, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ επηρεαζουν τον ηχο. Απο το σχημα, την ενωση με το σωμα, τα ηλεκτρικα, τα καπακια, το βερνικι, τα ξυλα, η γεφυρα, η κλιμακα, το nut κλπ κλπ. Ενα απο ολα αν αλλαξεις , αλλαζει ο ηχος. Αλλα μη λεμε κιολας οτι οι φθηνες κιθαρες ειναι σουπερ!! Μπορει να τυχει καλη μια στις 100, αλλα μεχρι εκει.
 
Και κατι αλλο που θεωρω πως ειναι σημαντικο... Οι φθηνες κιθαρες δεν υπολειπονται υπερβολικα σε σχεση με τις ακριβες. Συνηθως μονο ενα ελλατωματακι εχουν...αλλη εχει φοβερο ηχο αλλα δεν κουρδιζει με τιποτα, αλλη εχει φοβερο intonation αλλα εχει μαπα ηχο κλπ κλπ. Γι αυτο γνωμη μου ειναι οτι τα δινεις μια φορα και ησυχαζεις. Μετα σε νοιαζει μονο η μουσικη... ;D
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 14:52 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #78 στις: 10/11/10, 14:53 »
...τέλος πάντων παραθέτω όλα αυτά όχι για ν'αλλάξει γνώμη και πεποίθηση κάποιος,
αλλά όταν άυτό υποστηρίζουν αυτοί που είναι επαγγελματίες είτε μουσικοί είτε κατασκευαστές,
έχουμε ξεφύγει πλέον από το θέμα εμπορευματοποίησης της ξυλείας στα ηλ/κά όργανα.
δεν τα υποστηρίζει αυτά λοιπόν μόνο η PRS-GIBSON-IBANEZ ή όποιος άλλος γίγαντας της παγκόσμιας παραγωγής για τα ξύλα,αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία όσων ασχολούνται με αυτό το ευγενές άθλημα.
τώρα κατά πόσο τ'ακούμε ή όχι και ποιό είναι το ποσοστό που επιρρεάζει το ξύλο δεν απαντιέται εύκολα,αλλά διαφέρει κι από άνθρωπο σε άνθρωπο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 15:11 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #79 στις: 10/11/10, 14:55 »
Αγαπητε, πολλοι εβαλαν διπλους σε στρατ...gibson ομως δεν εγινε ποτε!! ;D
Συμφωνούμε... ;)  Αλλά και Stat με μαόνι και νίτρο έχουμε δεί...πάλι δεν έγιναν Gibson ;D


Σχετικα με Gary... γι αυτο χρησιμοποιησα το παραδειγμα με στρατ και λεςπωλ...η tele ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
Και εδώ συμφωνούμε.... ;D



αυτο ομως δεν αναιρει το οτι τα ξυλα κανουν την τεραστια διαφορα μεταξυ στρατ και λεσπω
Μα οι κατασκευαστικές διαφορές είναι κολοσσιαίες...τα ξύλα κάνουν τη διαφορά?



απλα οι αμερικανοι κατασκευαστες ειναι κατα κοινη ομολογια λιγο καλυτεροι...
αλλά τόσο μακριά μας, ώστε να έχεις μία αμφιβολία για το τι όργανο θα παραλάβεις όταν πληρώνεις customshop...


ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ επηρεαζουν τον ηχο.
Kαι εδώ συμφωνούμε...γι αυτό άλλωστε λέω ότι το ξύλο είναι (πλέον) ο φτωχότερος συγγενής για να του δίνουμε τόση σημασία...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 15:00 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #80 στις: 10/11/10, 15:13 »
έτσι δυνατά πάμε, δώστε στο λαό τροφή  ;D

ένα σχόλιο μόνο γιατί (αυτή την φορά) δεν θέλω να πάρω μέρος στη συζήτηση που δεν εχει τέλος και αποτέλεσμα...........ΔΕΝ μπορει να θεωρείται μια πηγή σοβαρή (JP.M) οταν αναφέρει το rosewood ως τριανταφυλλιά. ΔΕΝ μπορεί να μας πείσει κάποιος (πχ wikipaidia) όταν δεν ξέρει ούτε καν τα βασικά για αρχή  ;)


Α ξέχασα να πω οτι τα ξύλα συνεισφέρουν 0,00000000000% στην ηλεκτρική κιθάρα και όσο ποιο γρήγορα το καταλάβετε τόσο καλύτερα για εσάς οχι για μένα,
μετανοείτε άπιστοι,
υπάρχει θεός??!!
που εβαλα τα pop corn??
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #81 στις: 10/11/10, 15:17 »
ένα σχόλιο μόνο γιατί (αυτή την φορά) δεν θέλω να πάρω μέρος στη συζήτηση που δεν εχει τέλος και αποτέλεσμα...........ΔΕΝ μπορει να θεωρείται μια πηγή σοβαρή (JP.M) οταν αναφέρει το rosewood ως τριανταφυλλιά. ΔΕΝ μπορεί να μας πείσει κάποιος (πχ wikipaidia) όταν δεν ξέρει ούτε καν τα βασικά για αρχή  ;)
Mα όπως βλέπεις...αρκετούς τους πείθει :P 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 15:22 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #82 στις: 10/11/10, 15:25 »
Οποιος νομίζει ότι σε μία κιθάρα δεν παίζουν ρόλο τα ξύλα, δείτε τα παρακάτω και μετά διαμόρφώστε μία πιο ενημερωμένη άποψη:
PAUL REED SMITH 02 | BRAZILIAN ROSEWOOD - The HOLY GRAIL - Private Stock   Ειδικά στο 1:40'

Επίσης για γενική ιδέα του πόσος κόπος πηγαίνει στην διαδικασία προετοιμασίας του ξύλου πριν ακόμα αρχίσει να γίνεται κιθάρα:
PRS Factory Tour Part 1/2
PRS Factory Tour Part 2/2


Ρε συ Ανδριανε παντα αποφευγεις το βασικό ερωτημα.Αυτη την πανακριβη Prs με το brazilian rosewood και τελος παντων ολα τα dream specs που θες απο μια κιθαρα θα την αναγνωριζες αναμεσα σε 5 αλλες πανομοιοτυπες που θα ειχε φτιαξει ο ιδιος ο paul reed smith απλα με διαφορετικα ξυλα ή γιατι οχι και υλικα οπως ανθρακονηματα και ακρυλικο υλικό? και μη μου πεις ξερω ατομα που μπορουν.....ο γνωστος του μπατζανακη μου το καταφερνει ή οπως μου ελεγες και την αλλη φορα αναγνωριζουν μεχρι και τις περιελιξεις του μαγνητη :burn .....εσυ μπορεις? γιατι αν δεν μπορεις σημαινει οτι η διαφορα-αν υπαρχει-ειναι τοσο μικρη που ουτε καν ακουγεται.
Με τα link που εβαλες μου θυμιζεις τους αντιστοιχους σεφ που κατακλυζουν τελευταια την tv.....εξηγουνε τεχνικές γιατι το εκαναν ετσι και οχι....γκιουβετσι....γιατι το συκο επρεπε να ειναι..καραμελωμενο...και αλλα τετοια ομορφα....αλλα στο τελος αμα εγω το δοκιμασω και απλα δε μου αρεσει η δεν μου κανει κατι ιδιαιτερο νομιζεις με νοιαζει τι τεχνικες χρησιμοποιησε αυτος?Ολα καταληγουν σε μια πολυ απλη λεξη εκει γευση..ειτε σου αρεσει ειτε οχι.Ετσι και για μας η απλη λεξη ειναι...ηχος.Ειτε καταλαβαινεις τις διαφορες ειτε οχι.Μιλαμε για αντικειμενικα τεστ μονο με την αισθηση της ακοης στο παιχνιδι εισαι σιγουρος οτι θα αναγνωρισεις την κιθαρα που εσυ γουσταρεις η θεωρεις ως ανώτερη?
Εγω πιστευω οτι ουτε το 1% των κιθαριστων θα εβγαζε ακρη.Ολα αυτα τα γραφικα του βιντεο χτυπαω το ξυλο βγαινει αλλος ηχος οταν ειναι ακομα ....μαδερι ειναι τουλαχιστον αστεια(αλλο μαδερι και αλλο τελειωμενο ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ οργανο).Σαν ενα γνωστο μου που προσπαθουσε να μου αποξειξει οτι  τα ξυλα εχουν διαφορα γιατι η κιθαρα του ακουγεται πολυ δυνατα και με καλή αντιχηση οταν την παιζει χωρις ενισχυτη  παροτι οταν την βυσματωνει ποτε δεν καταλαβαινει τιποτα διαφορετικο.Λες και η ηλεκτρικη φτιαχτηκε για να παιζεται unplugged αλλα ειπαμε.....οταν σκασεις τα χιλιαρικακια για μια κιθαρα νιωθεις ακομα και αγγελους να κατεβαινουν να πατανε τα ταστα.
Μπορεις  λοιπον η δεν μπορεις ειναι το ερωτημα.Στο διαυταυτα .....αν μπορεις καλως αλλα αν δε μπορεις δεν πα να μου βαλεις συνδεσμο και με τον paul reed smith να παιζει μπαχ χτυπωντας το πριονι  σε δεντρο του αμαζονιου μαζι με το μαγο της φυλής.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #83 στις: 10/11/10, 15:41 »
Εγω πιστευω οτι ουτε το 1% των κιθαριστων θα εβγαζε ακρη.Ολα αυτα τα γραφικα του βιντεο χτυπαω το ξυλο βγαινει αλλος ηχος οταν ειναι ακομα ....μαδερι ειναι τουλαχιστον αστεια(αλλο μαδερι και αλλο τελειωμενο ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ οργανο).

Mα και εγώ γι αυτό ανέβασα τούτο και ρωτάω...ποιά είναι η φτηνή κιθάρα?

αφού έχεις την δυνατότητα,γιατί δεν κάνεις το τεστ με τους ίδιους?

Για έλα να το κάνουμε παρέα. Ψευτοκλιπ, 2 κιθάρες...ποιά είναι η φτηνή?
http://soundclick.com/share.cfm?id=6989595

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #84 στις: 10/11/10, 15:55 »
Μαραθων ο φίλος jim δεν πείθεται γιατί τον πείραξαν τα pop corn.
εγώ κι (εσύ) και τόσοι άλλοι φίλοι κάνουμε μία κουβέντα προσπαθώντας να τεκμηριώσουμε τις απόψεις μας.
το να μου φέρνεις σαν παράδειγμα τον παραπάνω φίλο που κάνει κέφι να χαβαλεδιάσει δεν νομίζω ότι πολυκολλάει στην κουβέντα μας(εκτός αν κάνεις κέφι κι εσύ να το γυρίσουμε στο έτσι).
σου παρέθεσα λοιπόν τις απόψεις τόσων κατασκευαστών και το ξέρεις πως όσο ψάχνω θα βρίσκω,γιατί φίλε μου το θες ή όχι αυτές τις απόψεις έχει η συντρηπτική πλειοψηφία.
τώρα αν εσύ δεν πείθεσαι καλά κάνεις(ούτε περιμένω ν'αλλάξεις γνώμη,στο ξαναείπα άλλωστε).
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 16:08 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #85 στις: 10/11/10, 16:08 »

σου παρέθεσα λοιπόν τις απόψεις τόσων κατασκευαστών και το ξέρεις πως όσο ψάχνω θα βρίσκω,γιατί φίλε μου το θες ή όχι αυτές τις απόψεις έχει η συντριπτική πλειοψηφία.
τώρα αν εσύ δεν πείθεσαι καλά κάνεις(ούτε περιμένω ν'αλλάξεις γνώμη,στο ξαναείπα άλλωστε).
Μα εύκολα μπορώ να αλλάξω γνώμη σε τεκμηριωμένα πράγματα. Αλλά-ατυχώς- σε πολύ συγκεκριμένες μου απορίες, δεν υπάρχουν απαντήσεις ή είναι απόλυτα ασαφείς (πχ γιατί η Warmoth ή οποιοσδήποτε άλλος κατασκευαστής δεν εξηγεί εάν υπάρχει διαφορά ήχου με διαφορετικές βαφές και πόσο σημαντικό είναι σε σχέση με τις ηχητικές διαφορές πυκνότητας του ΙΔΙΟΥ ξύλου...ας πούμε).
Και βέβαια, δεν μπορώ να ταυτιστώ με κατασκευαστές (ειδικά με custoshop όπως ο Paul παρ όλη τη μεγάλη εκτίμηση που του έχω, και μπορώ να στο εξηγήσω ακριβώς ;)  ), όταν το κίνητρό τους είναι να πουλήσουν ενώ το δικό μου να αγοράσω...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #86 στις: 10/11/10, 16:13 »
...τέλος πάντων παραθέτω όλα αυτά όχι για ν'αλλάξει γνώμη και πεποίθηση κάποιος,
αλλά όταν άυτό υποστηρίζουν αυτοί που είναι επαγγελματίες είτε μουσικοί είτε κατασκευαστές,
έχουμε ξεφύγει πλέον από το θέμα εμπορευματοποίησης της ξυλείας στα ηλ/κά όργανα.
δεν τα υποστηρίζει αυτά λοιπόν μόνο η PRS-GIBSON-IBANEZ ή όποιος άλλος γίγαντας της παγκόσμιας παραγωγής για τα ξύλα,αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία όσων ασχολούνται με αυτό το ευγενές άθλημα.
τώρα κατά πόσο τ'ακούμε ή όχι και ποιό είναι το ποσοστό που επιρρεάζει το ξύλο δεν απαντιέται εύκολα,αλλά διαφέρει κι από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #87 στις: 10/11/10, 16:13 »
Αγαπητε, πολλοι εβαλαν διπλους σε στρατ...gibson ομως δεν εγινε ποτε!! ;D
Συμφωνούμε... ;)  Αλλά και Stat με μαόνι και νίτρο έχουμε δεί...πάλι δεν έγιναν Gibson ;D


Σχετικα με Gary... γι αυτο χρησιμοποιησα το παραδειγμα με στρατ και λεςπωλ...η tele ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
Και εδώ συμφωνούμε.... ;D



αυτο ομως δεν αναιρει το οτι τα ξυλα κανουν την τεραστια διαφορα μεταξυ στρατ και λεσπω
Μα οι κατασκευαστικές διαφορές είναι κολοσσιαίες...τα ξύλα κάνουν τη διαφορά?



απλα οι αμερικανοι κατασκευαστες ειναι κατα κοινη ομολογια λιγο καλυτεροι...
αλλά τόσο μακριά μας, ώστε να έχεις μία αμφιβολία για το τι όργανο θα παραλάβεις όταν πληρώνεις customshop...


ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ επηρεαζουν τον ηχο.
Kαι εδώ συμφωνούμε...γι αυτό άλλωστε λέω ότι το ξύλο είναι (πλέον) ο φτωχότερος συγγενής για να του δίνουμε τόση σημασία...

 
Συμφωνω σε αρκετα απο οσα λες, γενικως ομως οσες strat-style κιθαρες εχω δει με μαονια - κελεμπεκι κλπ, σαφως δεν εγιναν γκιμπσον, αλλα δεν ειχαν και καμια σχεση με ηχο strat. Και κατα τα ταπεινα μου αυτια, ηταν κιθαρες πιο κοντα σε ηχο γκιμπσον απο οτι strat. Σιγουρα δε μπορει να εκτιμηθει αντικειμενικα τι ποσοστο του ηχου κανουν τα ξυλα εναντι του γενικοτερου τροπου κατασκευης ενος οργανου, αλλα απο αυτα τα λιγα που εχω δει εγω, θεωρω οτι ειναι τουλαχιστον ενα 25 με 30%, ποσοστο που προσωπικα θεωρω οτι ειναι αρκετα μεγαλο για να πουμε οτι δεν παιζουν ρολο τα ξυλα στον ηχο.
 
Αλλο χαρακτηριστικο παραδειγμα, ειναι αν βαλεις δυο fender strat με ακριβως τα ιδια specs διπλα-διπλα, και η μια να εχει ταστιερα maple αντι rosewood! Η διαφορα στο πως "σκανε" οι νοτες, ειναι ευκρινεστατη για ενα μετριως εκπαιδευμενο αυτι. Τωρα αν ο αλλος ειναι...κουφος, οκ, τα παντα ιδια ακουγονται!
 
Για τις αγορες απο Ελλαδα επισης συμφωνω. Απο Ελλαδα την πηρα, δεν θα επαιρνα ποτε οργανο που δεν εχω ακουσει και δεν εχω παιξει απ'εξω, οσα χρηματα κι αν ηταν να γλιτωσω. Βεβαια με κατασκευαστες οπως Anderson και Suhr, ξερεις οτι η πιθανοτητα ενος κακοκατασκευασμενου οργανου ειναι μηδενικη!
 
Στο κλιπακι που ανεβασες, οι κιθαρες ειναι πνιγμενες στα εφε!! Για να κανεις τετοιου ειδους συγκρισεις, πρεπει αφενος οι κιθαρες να ειναι στεγνες, να εχουν ηχογραφηθει με κορυφαια μικροφωνα και προενισχυσεις, με καλους φουλ λαμπατους. Οσο πεφτει το επιπεδο του ενισχυτη και της ηχογραφησης, τοσο εξομοιωνονται οι διαφορες.
 
 
@Denisgiann , ειχες ποτε καποιο ακριβο οργανο και αν ναι πιο ηταν αυτο?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #88 στις: 10/11/10, 16:19 »
Ritz, you're saying that the wood does not physically affect the strings at all? Why don't you just cut off all the extraneous wood from the body of your guitar if that's true then? Or why don't you buy a plywood guitar from http://www.krappyguitars.com?

κι απ'ότι μπορούμε εύκολα να διαπιστώσουμε υπήρξαν κι αλλού διαφωνίες....

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #89 στις: 10/11/10, 16:23 »
Στο κλιπακι που ανεβασες, οι κιθαρες ειναι πνιγμενες στα εφε!! Για να κανεις τετοιου ειδους συγκρισεις, πρεπει αφενος οι κιθαρες να ειναι στεγνες, να εχουν ηχογραφηθει με κορυφαια μικροφωνα και προενισχυσεις, με καλους φουλ λαμπατους. Οσο πεφτει το επιπεδο του ενισχυτη και της ηχογραφησης, τοσο εξομοιωνονται οι διαφορες.

Τη σήμερον ημέρα, οι μόνοι που παίζουν "καθαρά" είναι οι τζαζίστες ;D ;D
Τη σημερον ημέρα, ούτε κορυφαία μικρόφωνα χρειάζονται ούτε φουλ λαμπάτοι ενισχυτές για να γράψεις ένα καλό κλίπ ή να παίξεις live...
Έτσι τουλάχιστον λέει ένας από τους κορυφαίους κιθαρίστες παγκοσμίως
http://www.johnmclaughlin.com/
Μπορείτε να το δείτε στο equipment... ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #90 στις: 10/11/10, 16:26 »
αδόκιμη λοιπόν η σύγκριση!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #91 στις: 10/11/10, 16:27 »
αδόκιμη λοιπόν η σύγκριση!
εάν έπαιζες τζάζ ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #92 στις: 10/11/10, 17:00 »

Αλλο χαρακτηριστικο παραδειγμα, ειναι αν βαλεις δυο fender strat με ακριβως τα ιδια specs διπλα-διπλα, και η μια να εχει ταστιερα maple αντι rosewood! Η διαφορα στο πως "σκανε" οι νοτες, ειναι ευκρινεστατη για ενα μετριως εκπαιδευμενο αυτι. Τωρα αν ο αλλος ειναι...κουφος, οκ, τα παντα ιδια ακουγονται!
 
Jimi Pap σε πάω!!  :D ;D


Εγω το μόνο που θα πω είναι το εξης...

Είναι καλό και συνετό για ένα τέτοιο θέμα να μην συμπεριφερόμαστε σαν να κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια.
Υπάρχουν πολλά ζευγάρια αυτιά εκει έξω και δεν μπορεί να είναι όλα ίσα κι όμοια...(όπως και το ταλέντο και η μουσικότητα δεν είναι του ίδιου επιπέδου για όλους..)

Κάποιος λοιπόν που παίζει μια κιθάρα (είτε με τους φίλους του, είτε για την πάρτη του, είτε με μια μπάντα, δεν έχει σημασία..) καλό θα είναι να αναλογιστεί..."μήπως υπάρχουν περισσότερα πράγματα πάνω στο θέμα ήχος τα οποία δεν μπορώ να αντιληφθώ εγω, ενω κάποιοι πιο "προικισμένοι" ή έστω πιο "εκπαιδευμένοι" μουσικά και ηχητικά να τα αντιλαμβάνονται εύκολα??..."

Ειλικρινά έχω πλέον κάμποσες περιπτώσεις να θυμάμαι απο ανθρώπους τους οποίους έτυχε να διαβάζω σε μουσικά φόρουμς, των οποίων οι απόψεις επάνω σε θέματα ήχου και gear ήταν τόσο απόλυτες που πίστευες οτι ήταν πραγματικοί γνώστες του αντικειμένου...
Έλα όμως που καμμιά φορά τα έφερνε η μοίρα να συναντηθούμε τυχαία σε κανένα κιθαρομάγαζο και διαπίστωνα οτι δεν μπορούν καν να παράξουν σωστό ήχο απο μια κιθάρα κι έναν ενισχυτή..?!!

Δεν είναι κακό κάποιος να ακούει καλύτερα απο εμας...
Ούτε είναι κακό κάποιοι να μπορούν να εκτιμήσουν καλύτερα ένα μουσικό όργανο απο εμας...

Το να μην θέλουμε να παραδεχθούμε όμως οτι υπάρχει η πιθανότητα κάποιοι να αντιλαμβάνονται αυτά τα πράγματα καλύτερα απο εμάς ??  ::) :-\
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #93 στις: 10/11/10, 17:07 »

Δεν είναι κακό κάποιος να ακούει καλύτερα απο εμας...
Ούτε είναι κακό κάποιοι να μπορούν να εκτιμήσουν καλύτερα ένα μουσικό όργανο απο εμας...
μα ακριβώς...αυτούς ψάχνουμε για να βοηθήσουν και εμάς...αλλά εσύ θα στηριζόσουν σε μία αίσθηση 3ου και όχι σε μία (πιο) επιστημονική τεκμηρίωση?
Και όσα links ανέβηκαν σήμερα, δεν αποτελούν κάτι τέτοιο... ::)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #94 στις: 10/11/10, 18:39 »
Καλά το βίντεο του Andr1anos δεν το είδε κανείς??? Ο άνθρωπος έχει ένα κομμάτι ξύλου, το χτυπάει από όλες τις πλευρές και βγάζει διαφορετικό ήχο.
Κανένας δεν πιστεύει στα μάτια του και στα αυτιά του πλέον ???
Ποιός λέει ότι μιά Strat δεν μπορεί να ακουστεί σαν Gibson ???
Βάζω στοίχημα ότι έχω την κατάλληλη κιθάρα που μπορεί να παίξει και σαν strat και σαν Les Paul και μάλιστα αγορασμένη σε πολύ φτηνή τιμή (καραμαμά).

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #95 στις: 10/11/10, 19:13 »
Ποιός λέει ότι μιά Strat δεν μπορεί να ακουστεί σαν Gibson ???
Βάζω στοίχημα ότι έχω την κατάλληλη κιθάρα που μπορεί να παίξει και σαν strat και σαν Les Paul και μάλιστα αγορασμένη σε πολύ φτηνή τιμή (καραμαμά).

 
Ok δεκτον!! Περιμενω εναγωνιως βιντεακι σου με την ιδια κιθαρα που πρωτα θα ακουγεται ετσι
 

 
και μετα ετσι
 

 
και μολις το δω θα σου χαρισω ολες μου τις κιθαρες ! ;D
 
 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #96 στις: 10/11/10, 19:17 »

Δεν είναι κακό κάποιος να ακούει καλύτερα απο εμας...
Ούτε είναι κακό κάποιοι να μπορούν να εκτιμήσουν καλύτερα ένα μουσικό όργανο απο εμας...
μα ακριβώς...αυτούς ψάχνουμε για να βοηθήσουν και εμάς...αλλά εσύ θα στηριζόσουν σε μία αίσθηση 3ου και όχι σε μία (πιο) επιστημονική τεκμηρίωση?
Και όσα links ανέβηκαν σήμερα, δεν αποτελούν κάτι τέτοιο... ::)
oπως και το δικο σου τεστ δεν αποτελει τεκμηριωση.
κανε το με τελειως καθαρο τον ενισχυτη(κι ας μην παιζεις τζαζ)!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #97 στις: 10/11/10, 19:23 »
oπως και το δικο σου τεστ δεν αποτελει τεκμηριωση.
κανε το με τελειως καθαρο τον ενισχυτη(κι ας μην παιζεις τζαζ)!
μα δεν μπορεί να είναι τεκμηρίωση, το είπα άλλωστε...απλά βλέπω ότι αποφεύγεις να τοποθετηθείς...μήπως δεν έχεις εμπιστοσύνη στις γνώσεις σου ή στα αυτιά σου? ;D ;D  Είναι ένα προσωπικό τέστ για να μου φύγει η περιέργεια τι ακούτε ή τι φαντάζεστε ότι ακούτε...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 19:25 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #98 στις: 10/11/10, 19:29 »
και μολις το δω θα σου χαρισω ολες μου τις κιθαρες ! ;D
Βάζεις μία φωτογραφία τις κιθάρες σου? ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #99 στις: 10/11/10, 19:32 »
εγω δεν ειμαι σιγουρος για το τι θα ακουσω και το τι θα καταλαβω ουτε καν με τελειως καθαρο ηχο,ποσο περισσοτερο ετσι οπως ειναι.
το θεμα μας ειναι αλλο ομως,κι αν τεκμηριωνεις την αποψη σου με αυτο το τεστ που παρεθεσες....
τοσα link δηλαδη δεν δεχεσαι πως τεκμηριωνουν τον ρολο των ξυλων,στο δικο σου πως βγαινει το αντιθετο συμπερασμα?
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond