Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 34848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #125 στις: 11/11/10, 14:17 »
Ειπαμε καλος ηχος σημαινει χερια πανω απο ολα...αυτο ειναι αδιαπραγματευτο.Αν ακουγεσαι γαματα με μια horizon θα ακουγεσαι πολυ καλα και με μια ltd ...τα χερια ειναι τα ιδια.Απο κει και περα ομως η αναγνωριση του ηχου και της παραμικρης λεπτομερειας(γιατι τετοια ειναι τα ξυλα) ειναι αλλο καπελο.Γιατι τη φεραρι ευκολα την ξεχωριζεις απο το Yugo...το κοκκινο ευκολα απο το μαυρο...αλλα ιδιες κιθαρες κατασκευαστικα με ιδιο παικτη,ηλεκτρικα κτλ κτλ....δεν ξεχωριζεις.Οταν η διαφορα ειναι μονο τα ξυλα...αντιο......οποιος νομιζει ας βαλει τριτο προσωπο να τον τεσταρει(αφου βρει πρωτα τις αντιστοιχες κιθαρες) γιατι εδω συνεχεια λετε εγω ξεχωριζω την στρατ απο  την lp ....την τελε απο την καφροκιθαρα με emg...αλλα συγκρινετε διαφορετικα πραγματα(αλλα scale,αλλοι μαγνητες μερα με τη νυχτα δηλαδη)...προφανως εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να τις ξεχωρισεις.........εδω μιλαμε μονο για τα ξυλα σαν την παραμετρο που παιζει.......νομιζω ελληνικα μιλαμε η απλα το παιρναμε στο ντουκου επειδη δεν μας συμφερει η πρακτική εφαρμογή?
 Δεν μιλαμε ουτε για την ποιοτητα κατασκευής οπως πολλοι ειρωνευονται εδω μεσα για τις ακριβες κιθαρες τους.Εγω δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ποιοτητα κατασκευής ανωτερη στα ακριβα οργανα ή οτι ειναι ακριβως το ιδιο με τα low budjet αντιστοιχα μοντελα...εγω ειπα οτι αυτες οι διαφορες δεν εχουν σχεση με τα ξυλα.Γιαυτο και ειπα να συγκρινετε ομοια πραγματα οχι  κουτουρου οτι μας συμφερει.
Το παπατζιλικι παντως δεν εχει τελος...εδω ατομα που ουτε καν τα intervals δεν μπορουν να ανακαλεσουν και να τραγουδησουν απο μνημης...η να ακουσουν ενα interval και να αναγνωρισουν οτι ειναι  perfect fifth η major third.......με το σκασιμο....(αυτι για τα μπαζα δηλαδη) οταν φτανει η ωρα για ξυλα και μα..κιες γινονται ολοι  κινητοι αισθητηρες και ακουνε την χροια του brazilian rosewood και τον σκοτεινο χαρακτηρα του μαονιού  ::) .Ελεος...
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #126 στις: 11/11/10, 14:23 »
http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_greece.html
φίλε denisgiann,μιας και βλέπω πως γουστάρεις ibanez (κι εγώ!),πέρνα μια βόλτα από τον Τρίμη και κάνε ένα τεστάκι με τις SV PRESTIGE.Ελπίζω νά'χει τουλάχιστον τις 2 από τις 3.Αυτές απ'ότι βλέπεις είναι πανομοιότυπες κι έχουν μόνη διαφορά στο "καπάκι".
Πήγαινε κι αν δεν ακούσεις διαφορά,τότε....
αυτό που σου λέω τό'χω κάνει με RG PRESTIGE στον Τρίμη πριν κάποια χρόνια (3 νομίζω) που έβγαζε ένα limited edition model δεν θυμάμαι το μοντέλο αλλά νομίζω 20071 ήταν,το σώμα της από ash και σε σύγκριση με τις standard RG(basswood) είχε μεγάλη διαφορά,και το άκουγαν παραδόξως όσοι ήταν παρεβρισκόμενοι.
νομίζω ότι είναι είναι ένα καλό κι αξιόπιστο τεστάκι και μπορείς να το κάνεις μόνος σου κι όποιος άλλος τέλος πάντων έχει ίδιες απόψεις με'σένα...
γι'αυτό εδώ τι λες?
γιατί δεν το κάνεις το τεστάκι μόνος σου?
και εύκολο να γίνει είναι και μόνος σου θα το κάνεις και η μόνη διαφορά θά'ναι το καπάκι της κιθάρας....

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #127 στις: 11/11/10, 14:34 »

Το παπατζιλικι παντως δεν εχει τελος...εδω ατομα που ουτε καν τα intervals δεν μπορουν να ανακαλεσουν και να τραγουδησουν απο μνημης...η να ακουσουν ενα interval και να αναγνωρισουν οτι ειναι  perfect fifth η major third.......με το σκασιμο....(αυτι για τα μπαζα δηλαδη) οταν φτανει η ωρα για ξυλα και μα..κιες γινονται ολοι  κινητοι αισθητηρες και ακουνε την χροια του brazilian rosewood και τον σκοτεινο χαρακτηρα του μαονιού  ::) .Ελεος...
 
αυτές τις υπερβολές που και από ποιόν τις διάβασες σ'αυτή την κουβέντα.
κάνε το τεστάκι στον Τρίμη κι αν δεν την ακούσεις τη διαφορά μάλλον το δικό σου αυτί είναι για τα μπάζα.
...προσπάθησε να απαντάς με επιχειρήματα κι όχι με υπερβολές και υποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #128 στις: 11/11/10, 14:40 »
http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_greece.html
φίλε denisgiann,μιας και βλέπω πως γουστάρεις ibanez (κι εγώ!),πέρνα μια βόλτα από τον Τρίμη και κάνε ένα τεστάκι με τις SV PRESTIGE.Ελπίζω νά'χει τουλάχιστον τις 2 από τις 3.Αυτές απ'ότι βλέπεις είναι πανομοιότυπες κι έχουν μόνη διαφορά στο "καπάκι".
Πήγαινε κι αν δεν ακούσεις διαφορά,τότε....
αυτό που σου λέω τό'χω κάνει με RG PRESTIGE στον Τρίμη πριν κάποια χρόνια (3 νομίζω) που έβγαζε ένα limited edition model δεν θυμάμαι το μοντέλο αλλά νομίζω 20071 ήταν,το σώμα της από ash και σε σύγκριση με τις standard RG(basswood) είχε μεγάλη διαφορά,και το άκουγαν παραδόξως όσοι ήταν παρεβρισκόμενοι.
νομίζω ότι είναι είναι ένα καλό κι αξιόπιστο τεστάκι και μπορείς να το κάνεις μόνος σου κι όποιος άλλος τέλος πάντων έχει ίδιες απόψεις με'σένα...
γι'αυτό εδώ τι λες?
γιατί δεν το κάνεις το τεστάκι μόνος σου?



Απο ολα τα ποστ που διαβασες ειδες πουθενα να υποστηριζω εγω οτι θα   καταλαβω τις διαφορες? Εδω ειναι το θεμα.Εγω το λεω για αυτους που   υποστηριζουν οτι μπορουν....και κατι αλλο πραγματικο τεστ φιλε ειναι οτι   δεν ξερεις ουτε τι ειναι η μια ουτε τι ειναι η αλλη μονο οτι ειναι   ακριβως ιδιες κιθαρες με διαφορετικα ξυλα.Τοτε λοιπον οταν τις ακουσεις   πες μου οτι η ταδε ειναι ash και η δεινα basswood.Ειπαμε μονο ηχος..ουτε   οραση ουτε αφη ουτε μαρκες τιποτα....... και ριξε κανα δυο αλλες   ασχετες με ασχετα specs για να μην ειναι 50-50 οι πιθανοτητες.Η θες να   εισαι αντικειμενικος η κοροιδευομαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/10, 14:44 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #129 στις: 11/11/10, 14:48 »
Aυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πώς κρίνουμε την ποιότητα ενός κομματιού ξύλου. Σύμφωνοι, δεν μπορούν όλες οι κιθάρες να φτιάχνονται από ξύλα όπως το Brazilian rosewood που δείχνει ο τύπος στο video της PRS, το οποίο εμφανώς είναι κλασσικό παράδειγμα tonewood. Τι σημαίνει όμως κακής ποιότητας ξύλο; Eίναι π.χ. κακής ποιότητας το spalted maple που χρησιμοποιείται σε κάποιες κιθάρες, και μάλιστα αρκετά ακριβές; Πώς το αναγνωρίζουμε σε μια κιθάρα όταν το σώμα είναι καλυμμένο από χρώμα και βερνίκι; Και αν τελικά η επίδραση των ξύλων στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι μικρή, γιατί ασχολούμαστε τόσο πολύ με αυτό και όχι με τις υπόλοιπες παραμέτρους που ίσως να είναι πιο σημαντικές; Γιατί τελικά κάπου χάνεται το νόημα όταν αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για ξύλα και αγνοούμε τα άλλα χαρακτηριστικά της κιθάρας, τον υπόλοιπο εξοπλισμό και κυρίως τα δάχτυλα του κιθαρίστα ως κύρια συστατικά του καλού (ή απλά επιθυμητού) tone.

Επιτελους. Επιτελους! Μια σωστη ερωτηση. Αν ημουν επιπλοποιος, θα σου ελεγα οτι αυτο το κομματι ειναι πιο "ακριβο" να το αγορασεις απο ενα αλλο.


Πως ομως ο κος PRS θα σου πει οτι αυτο το κομματι ειναι πιο καλο απο το αλλο?
Δε θα σου πει.

Την απαντηση τη δινει το παλληκαρι που ειπε οτι ακομη και κατασκευαζοντας κιθαρες απο το ιδιο δεντρο μπορει η μια να ειναι κουπι και η αλλη σουπερ.


Ο καθε κυριος PRS, (προσοχη δεν απαξιωνω τις κιθαρες του σε ηχο αξια κτλ, δε με ενδιαφερουν αυτα, μπορει να ειναι και οι καλυτερες στον κοσμο μπλα μπλα. Αλλα αν τον ειχα μπροστα μου θα τον ταπωνα για αλλους λογους), ξεκιναει ως hand builder. Αυτο σημαινει οτι καταφερνει (και μαγκια και μπραβο) να φτιακσει ΤΕΛΕΙΕΣ κατασκευαστικα κιθαρες με ο,τι καλυτερο σε προδιαγραφες και τα πιο ομορφα ξυλα. Συμφωνοι ως εδω. Προσεξτε ειπα ομορφα. Φτιαχνει καμια 20ρια, παιρνει αυτην την οποια βρηκε πιο ζωντανη σε ηχο τεσταρει μαγνητες σε ενισχυτες που κατα κορον χρησιμοποιουνται, (fender marshall fender marshall και ισως fender) και φτιαχνει μια που δε μπορει θα αρεσει. Την παιρνει ανα χειρας και παει σε ενα showroom (αυτη και τις καλυτερες που εκανε τελος παντων, διαλεχτες απο το σωρο). Κερδιζει τις εντυπωσεις. Καποιος διασημος μουσικος που ονειρευεται μαονια πορους και ηχο μεσα στο flame maple ενθουσιαζεται την παιρνει, παιζει δινει παραγγελια και τα υπολοιπα ειναι ιστορια.


Τωρα απο εκει και επειτα, γιατι ο κος PRS επι καιρο δε χρησιμοποιουσε εβενο στις ταστιερες του? Για τον ηχο? Μπα. Αν εξαιρεσεις τα private stock, eagle η οπως σ..... ονομαζει τις εντελως χειροποιητες κιθαρες στις οποιες στην τελικη, μπορει να κανει διαλογη, εγινε γραμμη παραγωγης (επισης τπτ το κακο με αυτο). Ο εβενος θελει αλλη δυσκολοτερη επεξεργασια πιο ακριβα υλικα για να πλαναριστει και να μπουν τα ταστα. Οσο το κανεις με το χερι εισαι οκ. Γιατι αραγε εξαφανιστηκε και το πολυ ωραιο κοψιμο πισω στο λαιμο που ενωνονταν με το σωμα? Γιατι αραγε οι pre factory RPS πλεον ποιανουν περισσοτερα χρηματα?


Για μενα (το βαζω μονο και μονο για να προλαβω ενα-δυο) ισχυουν ενα δυο τραγελαφικα η μη:

Αξιωμα πρωτο.

Ναι το ξυλο παιζει ρολο γιατι δυο ολοιδιες κιθαρες (και μαγνητες) διαφερουν μονο σε αυτο και παροτι ερχονται κοντα σε σεταπ κτλ δεν ακουγονται ιδιες. Προφανως δια της ατοπου απαγωγης το μονο που μενει ειναι το ξυλο (δε συζητω για scale-bolt-on, set neck, neck through: ειπαμε ολοιδιες!!!).


Αξιωμα δευτερο: Αν απο το παραπανω νομιζει κανεις οτι το μαονι ειναι "dark" και το "maple" bright, την πατησε. Προκαλω ανοιχτα οποιονδηποτε κατασκευαστη (και το εχω κανει και παλιοτερα και σε ξενα forums) να βγει και να δωσει μαθηματικα συχνοτητες πoυ με επιστημονικα κριτηρια και επαναληψιμα, θα δουμε ξανα και ξανα σε συγκεκριμενες συνταγες κιθαρων (σαντουιτς Α και Β ξυλου με ταδε λαιμο κτλ). Να μιλησουν για στασιμα η μη κυματα μεταξυ χορδων και ταστιερας. Για μεταφορα ενεργειας σε mjoule σε floyd rose-basswood και tune-o-matic-maple top.  Σιγη ιχθυος. Δεν περιμενω απαντηση, δεν υπαρχει. Εχω βρει μια εργασια που προσπαθουσε να παει κατα ποσο το μαονι ενισχυει τη βασικη νοτα και οχι καποιες αρμονικες ενω αλλο ξυλο τις υπολοιπες. Ηταν τοσο βρωμιαρικα τα διαγραμματα, τοσο μικρες οι διαφορες, τοσο μη επαναληψιμες που δε με ενδιεφερε περαιτερω.

Αξιωμα τριτο: Μηπως το βαρος? Ο Godin που δουλευει "απο ολα" και εχει δικια του ξυλεια στον καναδα, εβγαλε τις νεες icon. Αυτες ειναι set neck les paul στυλ κιθαρες με διαφορα configurations σε μαγνητες, ξυλα και φινιρισματα.

Παει ο ανθρωπος στο περιβοητο "maple καπακι" που δινει ας πουμε, τα "πριμα, sizzle και bite" που εχει μια ΚΑΛΗ les paul μαζι με τον βαθυ ηχο που οι περισσοτερες εχουν με τον ενα η τον αλλο τροπο. Ε το μοντελλο που εχει βαμμενο top εχει maple καπακι, το αλλο στο οποιο θελει καφε look με ωραια νερα εχει sapelle (ενα τυπο μαονιου το δουλευουν και ibanez korea κτλ) καπακι! Μα κυριε Godin μου, δεν θα χαλασει τη συνταγη αυτο? Οχι εχουν παρομοια πυκνοτητα βαρος κτλ, ο ιδιος ηχος!


Ενδιαφερον συμπερασμα. Απο τοτε ξεκινησα να δω κατα ποσο superlight κιθαρες ακουγονται "καλυτερα" η ποσο διαφορετικα απο τις νορμαλ βαρους η και των τουβλων.

Χαρακτηριστικη η διαφορα μεταξυ gibson les paul custom shop και κανονικων μεσαιων και βαριων les paul: Πουπουλο η custom shop συγκριτικα, παναλαφρα, διαλεγμενα για αυτο non chambered ξυλα σε τετοιου παχους κιθαρα, με ηχο 100% les paul που ομως ηταν ανοιχτος ταυτοχρονα, εκοβε δε σταματουσε. Τελειος. Οι αλλες ειχαν τον τυπικο τους ηχο, πολυ πιο χυμα ομως σε συγκριση. Μαγνητες alnico II και στις δυο, 10ρες σεταπ. Στο πλαι μια custom του 2000 εδωσε παρομοιο ηχο, λιγο πιο "τσιτσιριστο" αλλα με μπουμαριστα μπασα μονο που φορουσε αλλους μαγνητες.


Το αποτελεσματα ηταν οτι με ενδιεφερε ολο και περισσοτερο το θεμα βαρους πυκνοτητας. Πεφτει στα χερια μου (αγορασα μια) μεταχειρισμενη Cort Μ600 πρωτης γενιας. Η κιθαρα, σκοτωνε ηταν 2,8-2,9 κιλα. Δεν ειχε ιχνος maple (ενα veneer επανω) και ηταν δυο κομματια παναλαφρο μαονι και αλλα δυο λαιμος με scarf-joint headstock. Ηταν πεντακαθαρη με βαθυ τυπικο καλο 24 3/4 ηχο (καλο ροκ οργανο) και μου αρεσε οτι ακομη και με τους φτηνους Mighty mite διατηρουσε την καθαροτητα και ηταν σα να εβγαζες ενα πεπλο απο τον καθε ενισχυτη. Την πουλησα, (!) στα ιδια 150 ευρω που την πηρα γιατι απλα, βαρεθηκα ομως μου ενισχυε το θεμα βαρος-πυκνοτητα και οχι τυπος ξυλου=ηχητικος χαρακτηρας.


Και πεφτει το 666 στα χερια μου και τα καταρριπτει ολα, μια gibson SG οχι faded αλλα με νιτρο μπλα μπλα, seymour duncan κτλ. Η κιθαρα ηταν γελειοδως ελαφρια. Θεωρητικα θα επρεπε να κελαηδαει ελαφρως περιμενω λοιπον να τη βαλω και να παιξω κανα AC/DC εκστασιασμενος. Ηταν ο,τι χειροτερο εχω παιξει σε κιθαρα για τα γουστα μου με σκοτεινο mud ηχο που δε "βελτιωνοταν με τιποτα". Και ασε τις θεωριες περι χαμηλου βαρους-δονησεων, μαονιου-maple κτλ. Ηταν μια ελαφρια νεκρη κιθαρα με κορυφαια (το κατα δυναμη) ηλεκτρικα. Προσεξτε μεχρι τωρα μιλησα καθαρα και μονο για κιθαρες 24 3/4 με ιδια τοποθετηση μαγνητων και παρομοιες διαστασεις λαιμου, αλλα οχι μαζα. Οι περισσοτερες διαφορες φαινοταν πριν καν τις βαλω στον ενισχυητη που λεει ο λογος (η cort σχεδον ακουστικη αλλα οχι γλυκια οπως η custom shop και το αλλο ακρο η SG super λασπη).
 

Παρολα αυτα σας βεβαιω οτι ο κατοχος της γουσταρει απιστευτα και οτι σε ενα απο τα mesa boogie μου καθησε καλυτερα για ενα ειδος ηχου απο οτι η custom shop!!!


Ως αποτελεσμα στην επιστημονικη προκληση προς τους κατασκευαστες (πφφφ!) κιθαρων, βαλτε και οτι περιμενω αναλυση απο βοτανολογο πανεπιστημιου για τα διαφορετικα κυτταρα και συγκρατηση υγρασιας σε σχεση με τον ηχο.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #130 στις: 11/11/10, 14:49 »
Εν τελει τετοιου ειδους συζητησεις καταντανε λιγο φιλολογικες. Εχει δεν   εχει διαφορα και αν ναι ποσο %? Οριζεται? (το ταδε πιο πριμο το αλλο   μεσαιο) η απλα ειναι και θεμα τυχης? Περναει στους μαγνητες η απλα βαζω   ενα σετακι καλους και καθαριζω? Αξιζουν τα λεφτα τους η δεν αξιζουν οι   πεντοχιλλιαρες απο λεμε τωρα ψαγμενους κατασκευαστες κιθαρες και αν ναι   γιατι?


Απαντηση: Αν καποιος δινει αξια σε κατι αξιζει για   αυτον να τον πληρωσει. Αλλα και οι μπαρουφες που πεταγονται κατα καιρους   ειναι γιγαντιαιες...


Επισης, τον καθε κυριο γατο (να μη πω   γατακι) PRS-Gibson η ο,τιδηποτε τον ΣΥΜΦΕΡΕΙ να συντηρειται μια τετοιου   ειδους "μυθολογια" (γιατι δεν ειναι καν part science part magic: λειπει   το science. To scale ειναι science, μαθηματικα, το "rosewood=πιο γλυκα   πριμα και ιδιαιτερα το brazillian rosewood που πουλαω εγω, δεν ειναι).   Πουλαει πιο ευκολα και πιο ακριβα ετσι. Την gibson τη συμφερει παντα να   διατηρει διαφορες μαθηματικες (κλιση headstock) η μη (maple καπακι,   νιτρο) απο τις epiphone γιατι πολυ απλα ειναι χαρακτηριστικα που θα   μαθουν να τα λατρευουν και να τα ζητανε οι οπαδοι της και φυσικα μπορει   να κανουν και διαφορα στον ηχο.


Τι θα περιμενα πραγματικα   μετα απο ο,τι ειδα/ακουσα (γιατι κατα βαση ο καθενας με τις λιγοστες η   πολλες εμπειριες του μιλαει...τι να κανουμε! Ετσι ειναι)? Θα περιμενα   οτι κιθαρες απο κοινη γραμμη παραγωγης θα διαφερουν η μια απο την αλλη,   με καλα και κακα παραδειγματα. Και αυτο ισχυει για ολες τις μαρκες   ανεξαιρετως φτηνες η ακριβες.


Απο ακριβες κιθαρες ομως θα   περιμενα κορυφαια ηλεκτρονικα και ποιοτητα κατασκευης για αρχη. Στην   cort των 150 ευρω (που ηταν 95%) αψογη...) συγχωρω μια ασυνεχεια πισω   στο καπακι του control cavity) με το ξυλο, συγχωρω και δυο τρεις   θεομικρες σταγονες χρωμα στο binding). Θα συγχωρουσα και τασταρισμα αλλα   δεν ειχε!

Στη gibson των 1500 δε συγχωρω κακο binding και τασταρισμα. Οπως και να ακουγεται, πληρωνεις πολλα και πρεπει και να τα βλεπεις.


Στην   gibson custom shop περιμενω οτι θα παρω μια κιθαρα διαλεγμενη στα   παντα. Τελεια ποιοτητα, ομορφα ξυλα μονοκομματα, βαθυ flame καπακι   (γιατι δε με νοιαζει αν κανει τιποτα, το πληρωσα και γουσταρω να το   βλεπω αλλιως κοψε την τιμη 800 ευρα!), ο,τι πιο ακριβο στα υλικα,   ηλεκτρονικα, χειροποιητα και διαλεγμενη απο σωρο αν χρειαστει και   τεσταρισμενη, οτι ναι, εχει πολυ καλο ηχο με τον ενα η τον αλλο τροπο.


Βγαλτε   τη λεξη gibson βαλτε fender η ο,τι αλλο σας αρεσει. Αλλωστε συνταγες   κιθαρων λατρευουν ολοι. Μιλαμε για alder αντι για basswood και νιτρο   οταν ο leo fender εβαζε οτι περισσευε στο ξυλουργειο και τις βουτουσε σε   πλαστικο πριν τις βαψει με χρωματα αυτοκινητου απο ενα μαγαζι πιο   κατω...Μιλαμε για mounted μαγνητες κε Van halen ενω στις stratocaster   κρεμονται στον αερα σε πλαστικο pickguard. Μπας και να το κανουμε   αλουμινιου η ξυλινο?

Τελικα το να διαλεγεις τη σωστη κιθαρα   ενισχυτη για αρχη για αυτο που πρεπει να κανεις ειναι το βασικοτερο και   αν εστιασεις στην κιθαρα και δεν κανει ο ενισχυτης, σουταρε τον, αν   κανει ο ενισχυτης και δεν κανει η κιθαρα, ευκαιρια για αλλη!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #131 στις: 11/11/10, 14:54 »
Και Επειδη δεν εννοεις να καταλαβεις στο ξαναλεω...κιθαρα απο κιθαρα εχει διαφορες γιατι υπαρχουν πολλες μεταβλητες .Και μονο ο κατασκευαστης να αλλαξει η να μην ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο κτλ κτλ κτλ...απλα αυτες οι διαφορες δεν οφειλονται στα ξύλα.Ο μονος τροπος να το διαπιστωσεις ειναι να παρεις πανομοιοτυπες κιθαρες απο το ιδiα παρτιδα για να εισαι σιγουρος οτι κατασκευαστηκαν με τον απολυτα ιδιο τροπο και απο τα υπολοιπα να μην αλλαξεις τιποτα........απο το τελευταιο πεταλι που θα χρησιμοποιησεις μεχρι το gain του ενισχυτη ,τον παικτη κτλ κτλ..εκτος απο τα ξυλα.Οταν λοιπον ακουσεις πχ μια με μαονενιο σωμα και μια απο basswood  εγω σου λεω οτι δεν θα ακουσεις διαφορα.....αλλα και αν ακουσεις εισαι σιγουρος οτι το μαονι θα ειναι αυτο που θα ακουσεις πιο dark και δεν θα ειναι το basswood  ;) ? Eισαι σιγουρος οτι οι νοτες θα ..σκανε καλυτερα σε maple ταστιερα απο οτι σε εβενινη? Οτι ο ποιο ζεστος ηχος που ακους ειναι απο μαονι και οχι απο την ακρυλική?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/10, 14:57 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #132 στις: 11/11/10, 15:12 »
δεν υποστήριξα εγώ φίλε  τις ηχητικές ιδιότητες του κάθε ξύλου(που σε γενικές γραμμές μπορεί και να ισχύουν).
δεν μπορώ να δεχτώ όμως με τίποτα πως οτιδήποτε άλλο παίζει ρόλο πάνω στην κιθάρα εκτός από το ξύλο.
τώρα ότι πιο κοντινό γινόταν να βρεθεί για τεστ,είναι αυτό που σου ανέφερα για τις ibanez,που μάλλον εσύ προσπαθείς να μην θες να καταλάβεις.
πέρνα μια βόλτα,στο κάτω-κάτω δεν θα χάσεις και τίποτα(και μάλλον θά'ναι κι από την ίδια παρτίδα πιστεύω).
οι έμποροι σαφώς και θα θέλουν να τονίσουν τα προτερήματα της "πραμάτειας"τους,αλλά από αυτό το σημείο μέχρι τον πλήρη εκμηδενισμό υπάρχει τεράστια απόσταση.
 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #133 στις: 11/11/10, 15:43 »
Χωρις να ειμαι ειδικος επι του καταστευαστικου θεματος, πιστευω ότι για να ακουσεις τα ξυλα της κιθαρας μεταξυ ιδιων (κατα τα αλλα) κιθαρων και παιχτη, θα πρεπει να εχεις τον υπεραναλυτικο ενισχυτη (πχ ενα πολυ ακριβο λαμπατο), να παιζεις χωρις παραμορφωση (στα καθαρα) και να χρησιμοποιεις low output (AlNiCo) transparent passive μαγνητες ωστε να μην υπερκαλυπτουν με το output τους την ηχητικη ιδιοτητα του εκαστοτε ξυλου.


Παντως πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα πληρωνεις την κατασκευαστικη ποιοτητα (συναρμογη των μερων της κιθαρας, ποιοτητα κολλησεων των ηλεκτρικων, ποιοτικο ελεγχο κτλ) παρα την ποιοτητα του ξυλου οσον αφορα την (ελαχιστη κατ'εμε)  ηχητικη συνεισφορα του στο τελικο αποτελεσμα. Πληρωνεις δηλαδη παραπανω για να εχεις μια κιθαρα που δεν θα σκευρωσει τοσο ευκολα οσο μια της σειρας, που δεν θα σε προδωσει σε live με τα ηλεκτρικα ή τα κινουμενα μερη της (whammy bar) και φυσικα για την εμφανιση των ακριβων καπακιων/ φινιρισματων. My 2 cents...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/10, 15:46 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #134 στις: 11/11/10, 16:05 »
Το κλιπάκι σου πάντως δεν θα το σχολιάσω "ΞΑΝΑ" γιατί παλαιότερα, κάπου αλλού, ήμουν ο μόνος που είχε καταλάβει τί παίζει με δαύτο... ;)
  'Αντε, κατάλαβες και ποιός είμαι τώρα... ;D :-* :) ;)
Πρέπει να γράψω καινούργιο κλιπ...αλλά είμαι πολύ τεμπέλης ;D ;D ;D
Όχι μόνο κατάλαβα αλλά υπογράφω και υποκλίνομαι σε ότι γράφεις ;)


Πάντως, οι περισσότεροι χάσατε που δεν απαντήσατε στο κλιπ...είναι από μόνο του ξεχωριστό θέμα ;)


Και θα κλείσω τη συμμετοχή μου στο παρόν θέμα, με μία απορία...
Αφού το 99,9% των εδώ μέσα ενδιαφέρεται για έτοιμες, επώνυμες κιθάρες και όχι να φτιάξει μία από την αρχή...γιατί σας ενδιαφέρουν τα ξύλα? Τι πιό απλό από το να τη κατεβάσετε από τη βάση και απλά να την ακούσετε? Εάν σας αρέσει ο ήχος και σας "κάθεται" σαν όργανο, δεν αρκεί?...Εμένα τουλάχιστον, αυτό μου φτάνει ;)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #135 στις: 11/11/10, 17:42 »
Μάραθον, αν και άσχετος, θα πω την άποψή μου για το κλιπ. Σχεδόν από την αρχή μέχρι το τέλος, είναι σα να ακούγεται η ίδια κιθάρα. Στην αρχή ακούγεται ψηφιοποιημένη. Στο τέλος ακούγεται πιο φυσική. Πάντως στο δικό μου αυτί ακούγεται, σα να αλλάζει 3 φορές χαρακτήρα. Μία στην αρχή, μία στη μέση και μία στο τέλος του κομματιού. Όσο για το ποιος είναι ο καλύτερος ήχος δεν μπορώ να το ξεχωρίσω. Στην αρχή ενός είναι πολύ καλός, φαίνεται σα να μην είναι φυσικός. Κάτι του λείπει για να αποκτήσει φυσικότητα. Αργότερα όταν γίνεται φυσικός σε κάποια σημεία είναι πιο στεγνός ενώ σε κάποια άλλα, πιο ψηλές νότες, έχουν περισσότερο χαρακτήρα και γλυκάδα. Ανάλογα ας πούμε τι κομμάτι θα ήθελα να παίξω, θα διάλεγα τον ένα ή τον άλλο ήχο. Δεν μπορώ να πω όμως, ότι ξεχωρίζουνε οι κιθάρες και μάλιστα ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη.
Ίσως και όλα όσα λέω να είναι λάθος αλλά αυτά ξεχωρίζει το αυτί μου. Παίζουνε διάφοροι ήχοι βέβαια μέσα στο αρχειάκι, αλλά εγώ μιλάω για το βασικό ήχο που ακούγεται πιο μπροστά από τους άλλους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #136 στις: 11/11/10, 18:21 »
κάπου διάβασα κάτι σαν...."και να έπαιζαν ρόλο οι δονήσεις του ξύλου...και να επηρρέαζαν τις δονήσεις των χορδών....όταν έχουμε το χέρι μας κολλημένο πάνω στην κιθάρα...και την κιθάρα κολλημένη πάνω στο σώμα μας....δεν εκμηδενίζουμε όλες αυτές τις (υποτιθέμενες) δονήσεις..?
με προβλημάτισε πολύ και το θεώρησα αρκετά σωστό από πλευράς φυσικής....

αλλά σκέφτομαι και το άλλο....οι δονήσεις περνάνε από τις χορδές...οι οποίες μπορούν να έχουν 5-6 παραμέτρους (παλαιότητα, πάχος, υλικό κατασκευής κτλ) στους μαγνήτες, από εκεί με καλώδιο στον ενισχυτή.....2 μεταφορές του σήματος οι οποίες ασκούν ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιρροή στο σήμα....
πως....από πλευράς φυσικής...το ξύλο θα επηρρεάσει το σήμα?
ας μου πει κάποιος...δεν προκαλώ....δεν μιλάω με άσχημη διάθεση...
αλλά επειδή τέλος πάντων...ολα αυτά που συζητιούνται σ'αυτό το θέμα έχουν να κάνουν με φυσική....
ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια πως το ξύλο επηρρεάζει τόσο πολύ αυτό το σήμα της κιθάρας....
δε μιλάω για χοντρές διαφορές......αλλά για αυτές τις μικρούλες διαφορίτσες που τονίζονται τόσο πολύ ακόμα και (χοντρό παράδειγμα) από τμήματα ξύλου του ίδιου δέντρου ή (ελαφρύ παράδειγμα) απλές παραλλαγές της ίδιας ποιότητας ξύλου......

Παρε την κιθαρα. Βαλε την στον τοιχο με το headstock, θα δεις οτι ξαφνικα ο ηχος γινεται μεγαλυτερος, πιο μπασατος. Συντονιζεται (ο ακουστικος ηχος.). Λες, τι εγινε ρε παιδια? Ανακαλυψα τον τροχο? Αυξησα τη μαζα του headstock? Εξουδετερωσα μερος του ressonance? (αλλωστε για να δονηθει κατι θελει ενεργεια φιλαρακι και αυτο που γινεται ειναι οτι παιρνει απο τις χορδες. Απο αλλου δεν εχει). Ο,τι και να εγινε βαζεις γραφεις κλιπακια και δεν περναει καν στους μαγνητες. Ρε αι σιχτιρ με το ressonance και...


Αλλωστε στο live το μονο που μετραει ειναι αν "η κιθαρα ακουγεται πιο δυνατα απο τα ντραμς! Γουαου! Καλη κιθαρα καλο ξυλο..."!

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #137 στις: 11/11/10, 22:03 »
Μάραθον, αν και άσχετος, θα πω την άποψή μου για το κλιπ.
O πρώτος γενναίος.... ;D ;D ;D Θα απαντήσω αύριο, γιατί τωρα που σας γράφω είμαι στα εξωτικά Τίρανα και πάω για ύπνο,,,,


Κάτι του λείπει για να αποκτήσει φυσικότητα.
Αυτή είναι ενδιαφέρουσα παρατήρηση 8)


Αλλωστε στο live το μονο που μετραει ειναι αν "η κιθαρα ακουγεται πιο δυνατα απο τα ντραμς! Γουαου! Καλη κιθαρα καλο ξυλο..."!
Μόλις περιέγραψες, την κατά την άποψή μου, διαφορά της ακριβής από τη φτηνή κιθάρα ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #138 στις: 12/11/10, 09:15 »



Και θα κλείσω τη συμμετοχή μου στο παρόν θέμα, με μία απορία...
Αφού το 99,9% των εδώ μέσα ενδιαφέρεται για έτοιμες, επώνυμες κιθάρες και όχι να φτιάξει μία από την αρχή...γιατί σας ενδιαφέρουν τα ξύλα? Τι πιό απλό από το να τη κατεβάσετε από τη βάση και απλά να την ακούσετε? Εάν σας αρέσει ο ήχος και σας "κάθεται" σαν όργανο, δεν αρκεί?...Εμένα τουλάχιστον, αυτό μου φτάνει ;)

...ποιός σου είπε πως δεν το κάνουν πολλοί αυτό?(εγώ πάντως ναι ;) )...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #139 στις: 12/11/10, 11:47 »
...ποιός σου είπε πως δεν το κάνουν πολλοί αυτό?(εγώ πάντως ναι ;) )...
Μακάρι....γιατί τότε, χάνεις τζάμπα το χρόνο σου με τέτοιου είδους links που μας ανέβασες? ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #140 στις: 12/11/10, 11:57 »
κουβέντα κάνουμε φίλε μου,λες εσύ λέω εγώ,λέμε όλοι την γνώμη μας.
πάντως κι εσύ μιας κι ασχολείσαι σοβαρά μ'αυτό τον χώρο (της οργανοποιίας κι όχι της μουσικής,όπως πολύ σωστά με διόρθωσες),καλό θά'ταν να μην σπαταλάς τον χρόνο σου σε ανούσιες αντιπαραθέσεις,αλλά σε δημιουργικό ψάξιμο,και σαν προτροπή σου θυμίζω το τεστάκι που έγραψα πριν.
θά ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος να διαβάσω την αιτιολόγησή σου στο που βρίσκεται η διαφορά(αν κι όταν το κάνεις,
και χωρίς να παίξεις jazz ;D ).

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #141 στις: 12/11/10, 12:14 »
κουβέντα κάνουμε φίλε μου,λες εσύ λέω εγώ,λέμε όλοι την γνώμη μας.
πάντως κι εσύ μιας κι ασχολείσαι σοβαρά μ'αυτό τον χώρο (της οργανοποιίας κι όχι της μουσικής,όπως πολύ σωστά με διόρθωσες),καλό θά'ταν να μην σπαταλάς τον χρόνο σου σε ανούσιες αντιπαραθέσεις,αλλά σε δημιουργικό ψάξιμο,και σαν προτροπή σου θυμίζω το τεστάκι που έγραψα πριν.
θά ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος να διαβάσω την αιτιολόγησή σου στο που βρίσκεται η διαφορά(αν κι όταν το κάνεις,
και χωρίς να παίξεις jazz ;D ).

Kαλά μην τρελλαίνεσαι...σε πειράζω και λίγο... >:D
Για το τεστάκι που λές...όποτε θές πάμε και μαζί στον Τρίμμη(?) να το κάνουμε παρέα...να δούμε τι θα μας πεί ;)


Τώρα για να διασκεδάσουμε (λίγο) παραπάνω, επαναφέρω το δικό μου τεστάκι

http://soundclick.com/share.cfm?id=6989595

για να δείς ότι για μερικά πράγματα, δεν φτάνουν όλες οι αισθήσεις. Στο δικό μου τεστ, ή μόνη αίσθηση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι η ακοή (και όχι η φαντασία ;D ), όπως και σε πολλά links-τεστς που βρίσκουμε στο νετ. Εάν όμως (μπορούσες) να χρησιμοποιήσεις και την όραση, θα έβλεπες ότι η slide κιθάρα στο κλιπ μου είναι ...πιάνο ;D ;D . Είναι sample από τις κιθάρες του απλοϊκού Garageband, παιγμένο με midi kιθάρα...
βέβαια τώρα όλοι θα πούνε το είχα καταλάβει....αλλά τεσπα ;D ;D
και ο groovymood που το είχε βρεί παλιά, το βρήκε από το κακό μου παίξιμο και όχι από τον κακό μου ήχο.... Βλέπεις λοιπόν, ότι σήμερα, μπορούμε να φτιάξουμε το οτιδήποτε στη μουσική, με άπειρα και πιο ενδιαφέροντα μέσα και υλικά... και καθόμαστε και ασχολούμαστε με τον τελευταίο τροχό της αμάξης...Πές μου τι ξύλο θές (και πόσο ;D ), να στο προσομειώσω ;D ;D

ΥΓ JimiPap...αμπαλάριζε τις κιθάρες σου, να περάσω να τις πάρω ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/10, 12:19 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #142 στις: 12/11/10, 12:31 »
...OK.Θα πάμε παρέα στον Τρίμη με την προυπόθεση πως μετά θα πάμε να παίξουμε και με καμμία από τις δικές σου...
τι τσάμπα μας έφτιαξες? ;)

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #143 στις: 12/11/10, 12:33 »
...OK.Θα πάμε παρέα στον Τρίμη με την προυπόθεση πως μετά θα πάμε να παίξουμε και με καμμία από τις δικές σου...
τι τσάμπα μας έφτιαξες? ;)
nice...θα πάρουμε τη "πλαστική" για να γελάσουμε πραγματικά ;)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #144 στις: 12/11/10, 13:14 »


Τώρα για να διασκεδάσουμε (λίγο) παραπάνω, επαναφέρω το δικό μου τεστάκι

http://soundclick.com/share.cfm?id=6989595

για να δείς ότι σε μερικά πράγματα, δεν φτάνουν όλες οι αισθήσεις. Στο δικό μου τεστ, ή μόνη αίσθηση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι η ακοή (και όχι η φαντασία ;D ), όπως και σε πολλά links-τεστς που βρίσκουμε στο νετ. Εάν όμως (μπορούσες να) χρησιμοποιήσεις και την όραση, θα έβλεπες ότι η slide κιθάρα στο κλιπ μου είναι ...πιάνο ;D ;D . Είναι sample από τις κιθάρες του απλοϊκού Garageband, παιγμένο με midi kιθάρα...
βέβαια τώρα όλοι θα πούνε το είχα καταλάβει....αλλά τεσπα ;D ;D
και ο groovymood που το είχε βρεί παλιά, το βρήκε από το κακό μου παίξιμο και όχι από τον κακό μου ήχο.... Βλέπεις λοιπόν, ότι σήμερα, μπορούμε να φτιάξουμε το οτιδήποτε στη μουσική, με άπειρα και πιο ενδιαφέροντα μέσα και υλικά... και καθόμαστε και ασχολούμαστε με τον τελευταίο τροχό της αμάξης...Πές μου τι ξύλο θές (και πόσο ;D ), να στο προσομειώσω ;D ;D

ΥΓ JimiPap...αμπαλάριζε τις κιθάρες σου, να περάσω να τις πάρω ;D ;D



Ετσι ειναι τα σωστα τεστ...μονο ηχος και τιποτα παραπανω...αλλιως η μπουρδολογια παει συννεφο....μολις το δεις...αρχιζεις μετα να.."ακους" πολλα και διαφορα ολες οι επιρροες θεωρειες δοξασιες....και γενικα η αιωρουμενη κιθαριστική ποζερια σε καταλαμβανει και λες οτι ποιημα εχεις ακουσει.....αλλιως κατι σαν και αυτο...
     ή και ...αυτο...
  αν δεν ειχες δει τα video ...ουτε καν θα σου περναγε απο το μυαλο οτι ειναι samples.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #145 στις: 12/11/10, 13:23 »
φίλε μου παρατηρώ από πλευράς σου μία επιθετικότητα που δεν δικαιολογείται από τα γραφόμενα κανενός εδώ μέσα είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί μαζί σου.
κράτα τους χαρακτηρισμούς σου για σένα εκτός κι αν μπορείς να τους αποδείξεις,που δεν μπορείς.
μήπως θέλεις ν'ακολουθήσεις κι εσύ για το τεστάκι στν Τρίμη?το συμφωνήσαμε με τον Μάραθων. ;) .
δεν σε μείωσε κανένας ούτε εσένα ούτε τις απόψεις σου,είναι τόσο δύσκολο να κρατηθείς σ'αυτό το επίπεδο?

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #146 στις: 12/11/10, 13:27 »
φίλε μου παρατηρώ από πλευράς σου μία επιθετικότητα που δεν δικαιολογείται από τα γραφόμενα κανενός εδώ μέσα είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί μαζί σου.
κράτα τους χαρακτηρισμούς σου για σένα εκτός κι αν μπορείς να τους αποδείξεις,που δεν μπορείς.
μήπως θέλεις ν'ακολουθήσεις κι εσύ για το τεστάκι στν Τρίμη?το συμφωνήσαμε με τον Μάραθων. ;) .
δεν σε μείωσε κανένας ούτε εσένα ούτε τις απόψεις σου,είναι τόσο δύσκολο να κρατηθείς σ'αυτό το επίπεδο?
Που ειδες εσυ οτι σε προσβαλλω? Εγω μιλαω γενικα....αν εσυ νοιωθεις τωρα οτι σε αντιπροσωπευουν αυτοι οι χαρακτηρισμοι  ειναι αλλο θεμα.Ετσι και αλλιως το μηνυμα ηταν απαντηση στα γραφομενα του μαραθων οχι τα δικα σου....η μηπως κανω και σε αυτο λαθος?
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #147 στις: 12/11/10, 13:30 »
δεν μίλησα προσωπικά,δεν προσβάλεις εμένα.
απλά υποβαθμίζεις όλη την κουβέντα (και τον εαυτό σου) με τους χαρακτηρισμούς σου...
 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #148 στις: 12/11/10, 13:33 »
μήπως θέλεις ν'ακολουθήσεις κι εσύ για το τεστάκι στν Τρίμη?το συμφωνήσαμε με τον Μάραθων. ;) .
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το "τεστ" στον Τρίμμη δεν θα έχει καμμία αξία...πιό πολύ για να πίούμε καμμιά μπύρα θα γίνει ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #149 στις: 12/11/10, 13:35 »
Απολύτως σωστός.
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond