Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #175 στις: 16/11/05, 12:00 »
τελευταία δεν ξέρω κι εγώ τι μου γίνεται..
δεν ξέρω ποιος το είχε πει, μάλλον ο κοέλλο ότι ο θεός είναι εκεί που τον αφήνουμε να μπει..
οπότε δεν είναι πάντα μέσα μας..;
δηλαδή να μην πιστέψουμε σε τίποτα; δεν υπάρχει τίποτα πάνω από εμάς..; ???
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/05, 18:07 από Σαπφώ »
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Malezyanni

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #176 στις: 16/11/05, 22:29 »
ΝΑΙ.Παλιοτερα πιστευα-ζουσα τον Θεο(της εκκλησιας) τωρα λειτουργει μεσα μου ως αναμνηση εις επιστροφην.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #177 στις: 16/03/06, 01:38 »
Ψηφίστε αν πιστεύετε ή όχι στον Θεό.....
Αν θέλετε μπορείτε να αναφέρετε τους λόγους, ή να αναφέρετε σε ποιόν Θεό πιστεύετε, σε περίπτωση που διαφέρει από την επίσημη θρησκεία της Ελλάδος.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/06, 01:44 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Kafroulini

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is a moment in infinity...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #178 στις: 16/03/06, 01:59 »
Η ερωτηση ειναι λιγο απροσδιόριστη. Πιστευω στο θεό αλλά οχι σε αυτον που μου επιβάλλει η θρησκεία μου κ η εκκλησία. Πιστεύω οτι ο Θεός ειναι κατι που ο καθενας χρησιμοποιεί για να καθησυχάσει τους φόβους του και να μπορεί να πιαστεί απο κάπου σε κάποια δυσκολη στιγμή. Αλλα σε καμία περίπτωση δεν πιστευω οτι ειναι κατι συγκεκριμένο στο οποίο θα μπορούσες να δώσεις μορφή. Κ μια ερωτηση ... γιατι ο θεος της εκκλησσίας να ειναι αρσενικός??? Προβληματιστήτε...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Today I introduced myself to my own feelings...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #179 στις: 16/03/06, 02:08 »
Αυτή τη στιγμή δεν θέλω (άπαξιώ να απαντήσω και να ανοίξω συζήτηση περί θρησκείας),αλλά θέλω να απαντήσω στο γιατί ο Θεός είναι αρσενικός. Η χριστιανική θρησκεία λοιπόν έχει φτιαχτεί από ανθρώπους....Ο θεός λοιπόν είναι αρσενικός ,καθώς το αρσενικό φύλο έχει μεγαλύτερη δύναμη,έλεγχο,κλπ κλπ οπότε δεν θα μπορούσε να ήταν γένους θυληκού και ειδικά τη εποχή εκείνη όπου η γυναίκα είχε υποβαθμισμένη κοινωνικά θέση.Πολύς κόσμος θα αρνούταν να ακολουθήσει μια θρησκεία όπου "ηγείται" μια γυναίκα,να προσκυνάει μια γυνή...Προμεσαιωνικές αντιλήψεις λοιπόν....
Συμπέρασμα...:Η θρησκεία θέλει ανανέωση....
I'm trying to change my direction!
Ours is pathetic in my own humble estimation....

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #180 στις: 16/03/06, 02:36 »
Αλήθεια τι είναι θρησκεία?Είναι κάτι που με βασανίζει εδώ και χρόνια.Που είναι ο Θεός?Υπάρχει άραγε?
Όλα αυτά τα ερωτήματα γενώνται κυρίως απο τα δώγματα τις εκκλησίας μας.Της ελληνικής εκκλησίας δηλαδή.
Εγώ έριξα μια ψήφο στο :"δεν ξέρω"

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Kafroulini

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is a moment in infinity...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #181 στις: 16/03/06, 02:48 »
Αυτή τη στιγμή δεν θέλω (άπαξιώ να απαντήσω και να ανοίξω συζήτηση περί θρησκείας),αλλά θέλω να απαντήσω στο γιατί ο Θεός είναι αρσενικός. Η χριστιανική θρησκεία λοιπόν έχει φτιαχτεί από ανθρώπους....Ο θεός λοιπόν είναι αρσενικός ,καθώς το αρσενικό φύλο έχει μεγαλύτερη δύναμη,έλεγχο,κλπ κλπ οπότε δεν θα μπορούσε να ήταν γένους θυληκού και ειδικά τη εποχή εκείνη όπου η γυναίκα είχε υποβαθμισμένη κοινωνικά θέση.Πολύς κόσμος θα αρνούταν να ακολουθήσει μια θρησκεία όπου "ηγείται" μια γυναίκα,να προσκυνάει μια γυνή...Προμεσαιωνικές αντιλήψεις λοιπόν....
Συμπέρασμα...:Η θρησκεία θέλει ανανέωση....

δεν συμφωνω με την αποψη σου οτι ο κοσμος δεν θα ακολουθουσε ια γυναικεια θεοτητα αφου οιπρωτες παγανιστηκες θρησκειες που ακολουθησε ο ανθρωπος είχαν ως κυρια θεότητα την γυναικα... ειναι γεγονος ομως οτι η εκκλησια εκανε οτι μπορουσε για να την παραγκονίσει...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #182 στις: 16/03/06, 13:48 »
Ριξε μια καλη ματια σε ολο το  Άνθρωπος και ζωή και θα δεις καμια 10αρια τετοια θεματα.... :-\
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #183 στις: 16/03/06, 14:16 »
ναι...οχι φυσικα στον χριστιανισμο και σε λοιπες θρησκειες.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος sunwing

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • http://www.profiles.pathfinder.gr/view/sunwing
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #184 στις: 16/03/06, 15:24 »
Αυτή τη στιγμή δεν θέλω (άπαξιώ να απαντήσω και να ανοίξω συζήτηση περί θρησκείας),αλλά θέλω να απαντήσω στο γιατί ο Θεός είναι αρσενικός. Η χριστιανική θρησκεία λοιπόν έχει φτιαχτεί από ανθρώπους....Ο θεός λοιπόν είναι αρσενικός ,καθώς το αρσενικό φύλο έχει μεγαλύτερη δύναμη,έλεγχο,κλπ κλπ οπότε δεν θα μπορούσε να ήταν γένους θυληκού και ειδικά τη εποχή εκείνη όπου η γυναίκα είχε υποβαθμισμένη κοινωνικά θέση.Πολύς κόσμος θα αρνούταν να ακολουθήσει μια θρησκεία όπου "ηγείται" μια γυναίκα,να προσκυνάει μια γυνή...Προμεσαιωνικές αντιλήψεις λοιπόν....
Συμπέρασμα...:Η θρησκεία θέλει ανανέωση....

δεν συμφωνω με την αποψη σου οτι ο κοσμος δεν θα ακολουθουσε ια γυναικεια θεοτητα αφου οιπρωτες παγανιστηκες θρησκειες που ακολουθησε ο ανθρωπος είχαν ως κυρια θεότητα την γυναικα... ειναι γεγονος ομως οτι η εκκλησια εκανε οτι μπορουσε για να την παραγκονίσει...


Θα θυμίσω μόνο παιδιά ότι η Παναγία τιμάται ως " μετά Θεόν Θεός"- και στην αρχαία Ελλάδα έχουμε το ουσιαστικό η θεός- για να μην παραξενευτεί κανείς δηλαδή. Πού τον εντοπίζουμε τον παραγκωνισμό στην ορθοδοξία που τιμάμε τόσες και τόσες Αγίες; Δε φαντάζει περίεργο ;...
Ακόμα και διακόνισσες είχαμε και ξέρετε και σήμερα υπάρχουν ευχές που δίνονται σε γυναίκες που θέλουν να διακονούν στο ιερό -όχι αναγκαστικά μοναχές.

Για πού το 'βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά...
Περίδης

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #185 στις: 16/03/06, 15:31 »
Θεός είναι η υπέρτατη δύναμη που κρύβει ο καθένας από εμάς μέσα του... είναι αυτό που αφυπνίζεται στις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετωπίζουμε εφ' όσον έχουμε πίστη... εφ' όσον δεν αντιμετωπίζουμε την κατάσταση με ηττοπάθεια...    ή .....

"τα πάντα είναι μέσα στο μυαλό σου
μέσα εκεί εργάζεται και σε διαφεντεύει
εκείνο που ονόμασες Θεό σου
εκείνο που προσεύχεσαι για να σε προστατεύει...."      , όπως λέει και κάποιος στιχοπλόκος..... ;)
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Gnome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #186 στις: 16/03/06, 16:11 »
Πιστεύω πως δεν υπάρχει ακριβώς θεός αλλά μια δύναμη που κινεί τον κόσμο.Αυτή μεταφέρεται και έτσι επιβιώνει ο κόσμος.Δηλαδή ότι οι νόμοι της φυσικής συγκρατούν τον κόσμο και τπτ άλλο.Τώρα όσο για θεό που τα δημιούργησε αυτά δεν νομίζω ότι υπήρξε κάτι τέτοιο.Η λογική συνεχώς αποδικνύει πως αυτά που νομίζαμε ότι εκπορεύοταν από ένα θεό δεν ήταν τπτ άλλο παρά πράγματα που χρειάζοταν χρόνο για να αποδειχθούν επιστημονικά.Καταλήγω λοιπόν στη γνώμη ότι δεν υπάρχει και αυτό ψήφισα.
The stupid fears I keep inside that only heaven knows
They scare me every time I have to
Face those simple words

Αποσυνδεδεμένος Σιωπή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ^Silence the purest music..^
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #187 στις: 16/03/06, 19:57 »
Oκ φίλτατε..Μόνο σε παρακαλώ εξήγησε μου ποιός νόμος της φυσικής,Βιολογίας για την περιπτωσή μας, Εξηγεί την διατήρηση του σώματος ενός θαμένου ανέπαφο για 15 χρόνια..Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση φυσικά..
Such Silence Is Violence..
Εγώ ο μικρός,ο αμνός του θεού..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #188 στις: 16/03/06, 20:12 »
Πιστευω στην υπαρξη μιας ανωτερης δυναμης απο τον ανθρωπο. Η υπαρξη της φαινεται σχεδον παντου αρκει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα... Αμφισβητω τον τροπο με τον οποιο μας πλασαρει το Θεο ο χριστιανισμος, αλλα δεν λεω οτι ειμαι αθεος.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #189 στις: 18/03/06, 19:03 »
Στο θεο των Χριστιανων δεν πιστευω,ουτε οπιασδηποτε θρησκειας!Πιστευω σε μια ανωτερη δυναμη που δεν ξερω πως ειναι,απο που ηρθε κτλ.Κανενας δεν μπορει να αποδειξη ποια απο ολες τις θρησκειες εχει δικιο.Γενικως μου τι δινουν οσοι κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους λεγοντας εγω πιστευω,κανω τον σταυρο μου καθε μερα αλλα στην καθημερινη τους ζωη,συμπεριφερονται ακριβως οπως καπιος αθεος και νομιζουν οτι λεγοντας προσευχες και κανοντας ευχελεα θα πανε στον παραδεισο!Ελεος!Δεν πιστευω στον θεο αλλα ζω μια χαρα οπως και καπιος πιστος,βλεπω τοσους εφιαλτες οσους ενας πιστος,εχω κακουχιες οπως ενας πιστος!Συμπερασμα: γιατι να πιστεψω?Για να δινω καθε τοσο στην εκκλησια λεφτα?ΟΧΙ θα παω να τα δωσω σε μια φιλανθρωπικη οργανωση ή σε εναν απορο που θα δω στον δρομο!Οσοι λενε οτι η πιστη καλυτερευει τον εσωτερικο μας κοσμο πιστευω κανουν λαθος!Αυτο ειναι ετσι,γιατι απλα ετσι μας/σας εχουν μεγαλωσει!Κατεμε ο κοσμος θα ηταν καλυτερος χωρις τις θρησκειες!Δεν χρεαζομουνα ουτε τις 10 εντολες του Μωυση ουτε τον Χριστο για να μαθω οτι δεν πρεπει να σκοτωνω,δεν πρεπει να απατω την γυναικα μου κτλ.
Το μονο που εχουν προσφερει ειναι πολεμοι,αιματοχυσιες,πολεμοι,αιματοχυσιες κτλ.
Ολα ειναι παραμυθακια που σκοπο εχουν να βαζουν τον ανθρωπο σε μια συγκεκριμενη πορια ζωης,ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα!

Ζητω συγγνωμη εαν προσβαλα καπιους εδω μεσα,δεν το ηθελα!Και παλι συγγνωμη :-*
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #190 στις: 19/03/06, 22:22 »
μπααααααα...............
σε περιπτωση που υπαρχει κατι σε "ανωτερη δυναμη" δν αντιπροσωπευεται απο τα ανθρωπινα κατασκευασματα



υ.γ....υπαρχει θεος?
         ΥΠΑΡΧΩ
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #191 στις: 20/03/06, 17:22 »
όχι δεν πιστευω!!!

αν σε κατι πιστευω είναι στις δυνατότητες μου!
στις αντοχες μου!
στο πόσω μετραω τα λάθη μου , διορθωνομαι και προχωρω!
στη θεληση για ζωη!
στο να αγωνιζομαι καθε μερα για να επιβεβαιωσω στον εαυτο μου ότι ειμαι κ θα παραμεινω ζωντανη!
αν τα εχω όλα αυτα.........
ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ Θ Ε Ο ?????????

είναι απλη λογικη ρε παιδια!
εμεις ειμαστε αυτο που πιστευουμε! αντι λοιπων να πιστευεται σε αγιους και δαιμωνες γιατι απλα:
 δε ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΑΣ???????
αν το καναμε όλοι αυτο κατι μου λεει πως θα ημασταν πολυ καλλητερη κοινωνία!

προσωπικη μου αποψη πάντα!

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #192 στις: 21/03/06, 00:06 »
Oκ φίλτατε..Μόνο σε παρακαλώ εξήγησε μου ποιός νόμος της φυσικής,Βιολογίας για την περιπτωσή μας, Εξηγεί την διατήρηση του σώματος ενός θαμένου ανέπαφο για 15 χρόνια..Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση φυσικά..
Το ειδες εσυ στην τηλεοραση ή απο κοντα το σωμα?Οι μουμιες απο οτι ξερω κρατιουνταν σε καλη κατασταση για 2500-3000 χρονια με απλη ανθρωπινη επεμβαση,και εσυ μου λες για 15 χρονια? :o :o :o

Σταματηστε να πιστευετε στην καθε ανοησια που σας σερβιρουν και πιστεψτε με,θα νιωσετε πολυ καλυτερα απο οτι τωρα με ολη αυτην την καταπιεση που δεχεστε απο την καθε εκκλησια
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #193 στις: 21/03/06, 09:41 »
Ο Θεός, είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει, είναι ανεξάρτητος από Θρησκεία και Εκκλησία. Μην σας μπερδευουν αυτα που λενε οι διάφορες Εκκλησίες (δε μιλάω μόνο για την Ορθόδοξη). Συχνά περιέχουν στοιχεία χειραγώγησης των πιστών, σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο, αν και καταλαβαίνω οτι σε κάποιες εποχές και καταστάσεις αυτό είναι θεμιτό.

Αν πιστεύετε οτι από κάπου ήρθαμε και κάπου θα πάμε και οτι αυτή η ζωή έχει κάποιο νόημα (έστω κι αν δεν το έχετε βρει ακόμα), τότε μάλλον πιστεύετε στον Θεο... ή τέλος πάντων σε "κάτι" που υπάρχει στο πριν, το μετά, και κατά τη διάρκεια της επίσκεψης μας σε αυτόν τον κόσμο.


Oκ φίλτατε..Μόνο σε παρακαλώ εξήγησε μου ποιός νόμος της φυσικής,Βιολογίας για την περιπτωσή μας, Εξηγεί την διατήρηση του σώματος ενός θαμένου ανέπαφο για 15 χρόνια..

Αν χτίσεις τον νεκρό σε ένα αεροστεγή τάφο και αφήσεις μέσα ένα κερί να καίει, το κερί θα κάψει όλο το οξυγόνο και το πτώμα θα διατηρηθεί σε σχετικά καλή κατάσταση για σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα.
Απ'οτι προλαβα και ειδα για 30" στις ειδησεις, ο ταφος του ιερεα που ανοιξαν προσφατα, ηταν χτιστος. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #194 στις: 21/03/06, 10:12 »
Oκ φίλτατε..Μόνο σε παρακαλώ εξήγησε μου ποιός νόμος της φυσικής,Βιολογίας για την περιπτωσή μας, Εξηγεί την διατήρηση του σώματος ενός θαμένου ανέπαφο για 15 χρόνια..

Αν χτίσεις τον νεκρό σε ένα αεροστεγή τάφο και αφήσεις μέσα ένα κερί να καίει, το κερί θα κάψει όλο το οξυγόνο και το πτώμα θα διατηρηθεί σε σχετικά καλή κατάσταση για σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα.
Απ'οτι προλαβα και ειδα για 30" στις ειδησεις, ο ταφος του ιερεα που ανοιξαν προσφατα, ηταν χτιστος. Διορθωστε με αν κανω λαθος.
Δεν κανεις καθολου λαθος!Εγω ομως εχω και αλλη απορια!Το σωμα του παπα γιατι δεν το εδειξαν καθολου στις ειδησεις?Μην μου πειτε οτι ειναι ιεροσυλια! ???
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #195 στις: 21/03/06, 11:06 »
Τελικά ....

μήπως καποιοι πιστεύουν ακόμη οτι το κεραυνό τον ριχνει ο Θεός

γιατί τα πήρε στό κρανίο... ;D

 

Αποσυνδεδεμένος |DarkSpirit|F

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...!Up the Ir0ns!...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #196 στις: 26/03/06, 20:39 »
Den poli pistevo.
kai pos na pistepso afou:
1) oi paterades sthn ekklisia sinexeia trogontai
2) oi misoi paterades mas bgainoun erastes
3) otan akous thn istoria tou xristou apo deka stomata kai o ka8enas na thn leei diaforetika
4) otan mas lene pos ginaikes kai andres einai isoi kai sthn ekklisia me tis prajeis tous na iposthrizoun akrivos to anti8eto
5) oti kaneis ipoti8ete deixnei asebeia (den pate na g...... kalitera?)
6) otan lene thn metal mousiki sataniki (ayto den exei sxesi alla den boresa na min to po grr)
 genika se 1000000000 pragmata diafono me thn ekklisia
1) pos gnt na gkastro8ike h maria me ena krino?
2) h 8alassa p xorise sth mesi o moishs. pos kai den efere kanena tsounami?
3) otan anasth8hke o xristos anasth8hkan oloi oi nekroi, oi nekroi p emenan? tous xorage h gh?
4) enas p pige na kirijei gia to 8eo, den 8imamai pios, pou briskotan sthn koilia ths falainas, kanonika den erepe na liosei me to oji p iparxei sto stomaxi ths?
kai alla polla

re paidia an ginontan ola ayta 8a eprepe olokliro to simban na tas xristianoi tora!
tora to pos giname, pistevo pio poli sthn biologia kai fisiki gia ola ayta. . .
In the mist dark figures move and twist
was all this for real or some kind of hell
666 the Number of the Beast
Hell and fire was spawned to be released...

Αποσυνδεδεμένος Armando_5

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι νεκρός ανάμεσα στους ζωντανούς.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #197 στις: 26/03/06, 22:02 »
Πιστεύω στον Θεό και στον Χριστό. Δεν πιστεύω σε όλους αυτούς που καταπατάνε τα όσα
Αυτός είπε και αυτο-αποκαλούνται εκπροσώποι του. Μην ξεχνάμε ότι όσοι λέγανε ότι εκπροσωπούν
το Θεό, τον σταύρωσαν. Και τώρα να ερχόταν, οι ίδιοι (με πρώτο το Βαρθολομαίο) θα τον σταύρωναν.
Ούτε στα ψευτο-θαύματά τους (με το "άγιο" φως(φορο) και τα άλλα έκτρωπα!!)
"Sir, you're drunk!" "Yes, Madam, I am. But in the morning, I will be sober and you will still be ugly."

Αποσυνδεδεμένος vivian_m

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #198 στις: 26/04/06, 12:51 »
  Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του, για την σχέση μεταξύ επιστήμης και πίστης στον Θεό.
 Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;      Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
 Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;                            Φοιτ.: Φυσικά.
 Καθ.: Είναι ο Θεός παντοδύναμος;                Φοιτ.: Ναι
 Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον   γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους.Πού είναι η καλοσύνη του Θεού  λοιπόν;                                         Φοιτ.: ..
 Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε μικρέ μου.  Είναι καλός ο Θεός;
 Φοιτ.: Ναι.                                                 Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
 Φοιτ.: Όχι.                                                 Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
 Φοιτ.: Ο...Θεός...                                        Καθ.: Σωστά. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
 Φοιτ.: Ναι.                       Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
 Φοιτ.: Ναι.                                                Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
 Φοιτ.: ..                          Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;    
 Φοιτ.: Μάλιστα.                                      Καθ.: Λοιπόν, ποιός τα δημιούργησε;        Φοιτ.: ..
 Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
 Φοιτ.: Όχι, κύριε.
 Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό σου; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
 Φοιτ.: ..Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
 Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;                 Φοιτ.: Ναι.
 Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός σου δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
 Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
 Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
 Φοιτ: Καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;                Καθ.: Ναι.
 Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;                                  Καθ.: Ναι.
 
i went to the woods because i wanted to live deliberately.i wanted to live deep and suck the marrow out of life. to put to rout all that was not life, and not, when i had come to die, discover that i had not lived !

Αποσυνδεδεμένος vivian_m

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #199 στις: 26/04/06, 12:52 »
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να
χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.  Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
 Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
 Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
 Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως... Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
 Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ;
 Φοιτ.: Κύριε, ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική.
 Καθ.: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
 Φοιτ.: Καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να
μετρηθεί. Κύριε, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις
το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της  ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου, καθηγητά. Διδάσκετε στους
φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;  Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
 Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
 Καθ.: ..
 Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
 Καθ.: ..
 Φοιτ.: Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη ισχυρίζεται ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
 Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.
 Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε... Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού
είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά.
 Αυτός ο νεαρός φοιτητής ήταν ο ALBERT EINSTEIN...
i went to the woods because i wanted to live deliberately.i wanted to live deep and suck the marrow out of life. to put to rout all that was not life, and not, when i had come to die, discover that i had not lived !

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)