Αποστολέας Θέμα: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;  (Αναγνώστηκε 23693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #50 στις: 01/10/07, 01:40 »
έχω την εντύπωση ότι επί της ουσίας συμφωνούμε παρά τη διαφορετική οπτική
και εγω αυτην την εντυπωση εχω γιαυτο "ξεφυγα" λιγο... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #51 στις: 01/10/07, 12:43 »
Όχι μόνο θα έσωζα το σπίτι μου αλλά και θα αντάλασσα ΟΛΑ τα αρχαία της Ελλάδας με μια χώρα χωρίς καθόλου ιστορία...αλλά με ΠΑΡΟΝ.
Με σωστή παιδεία, με κοινωνική αλληλεγγύη, με ίσες ευκαιρίες για όλους, με υψηλό βιοτικό επίπεδο, με οργανωμένο δημόσιο τομέα, με σωστές υποδομές, με πραγματική ελευθερία....όπως είναι δηλαδή ΟΛΗ η Ευρώπη εκτός απο την Ελλάδα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #52 στις: 01/10/07, 14:42 »
Αγαπητοί, επειδή εγώ είμαι αυτός που έβαλα αυτό το θέμα και επειδή δέχθηκα πυρα από κάποιους για την χρησιμότητα του θέματος, επειδή άλλοι κατηγόρησαν για ανθελληνισμό και απαξίωση της τέχνης, και άλλοι ονόμασαν τα αρχαία πέτρες θα πω την δική μου γνώμη πάνω στο θέμα για να ξεκαθαριστεί η θέση μου.

Πρώτα από όλα θέλω να πω κάποια πράγματα που εμένα προσωπικά με συνεπήραν καθως αυτός ο φίλος μου μου μιλούσε για τη Ακρόπολη. Μου έλεγε λοιπόν οτι δεν υπάρχει ευθύς στύλος στην Ακρόπολη. Όλοι είναι καμπυλωμένοι! Επίσης μου έλεγε οτι αν προεκταθούν προς τα πάνω δεν είναι παράλληλες, αλλά σχηματίζουν ΠΥΡΑΜΙΔΑ! Αυτά τα λίγα τα λέω για να τονίσω οτι σέβομαι την αρχαία Ελλάδα και το παρελθόν και σε καμία περιπτωση δεν προτείνω την αδιαφορία για τον πολιτισμό. Απλά λέω οτι για κάποια πράγματα υπαρχουν προτεραιότητες. Και οτι ζούμε σε έναν κόσμο που είναι ανταγωνιστικότατος, και δεν νομίζω οτι χωρουν αυτοθυσίες του τυπου "εγω διαφυλλάτω για την επόμενη γενιά την πολιτιστική μας κληρονομιά". Δεν μιλώ για αδιαφορία, μιλώ για αποφυγή της αδικίας που θα διαπραχθεί εις βάρος κάποιου που ανιδιοτελώς θα ενεργήσει.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #53 στις: 01/10/07, 16:19 »
Θα θέσω ένα δύσκολο θέμα ηθικής φύσεως.
 
μήπως πρέπει να σταματήσουμε να θεοποιούμε και να εξιδανικεύουμε κάποια πράγματα, κάποιες αξίες;

Κρατώντας την κεντρική ιδέα του πρώτου σου post, και αφαιρώντας τις ερωτήσεις περί "πολιτιστικής κληρονομιάς", να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Τι νομίζεις πως είναι οι αξίες που πρέπει να καταργήσουμε? Ποιές είναι αυτές?

Αξία ονομάζεται αυτό που αξίζει. Αυτό για το οποίο αξίζει να ζεις δηλ. Αν πιστεύεις ότι για το μόνο που αξίζει να ζει κανείς είναι για το μαμ, κακά και νάνι, απορώ για ποιον λόγο βάζεις υπογραφές με παραπομπές στον Σαιντ Εξυπερύ. Λες ο "Μικρός Πρίγκηπας" αυτό να ήθελε να δείξει στον κόσμο?

Αυτή η σκέψη σου είναι παγίδα και να με συγχωρείς που είμαι λίγο σκληρός. Αν αφεθούμε στην ανταγωνιστική εικόνα του κόσμου μας, στην άνευ αξιών προσέγγισή του, οδηγούμαστε απλά στο δίκαιο του ισχυροτέρου, στο "ο θάνατός σου η ζωή μου", και άλλα τέτοια ωραία. Διότι, αν δεν έχεις καταλάβει, αυτό σημαίνει ανταγωνισμός.

Αν νιώθεις ισχυρός και αυτοδύναμος προχώρα!




Και κάτι για την "πολιτιστική μας κληρονομιά". Αυτές οι ρημάδες οι πέτρες δεν είναι πολιτιστική μας κληρονομιά, ανήκουν στην ανθρωπότητα. Όπως ανήκουν και τα επιτεύγματα που κρύβονται πίσω απ' αυτές. Όπως αυτό που είπες για την πλαστικότητα του Παρθενώνα. Όπως τα γλυπτά της ζωφόρου. Όπως τα έργα του Αριστοτέλη. Δεν έχουμε καμία πολιτισμική συνέχεια με τους ανθρώπους που τα δημιούργησαν κι αυτό φαίνεται περίτρανα από την αμετροέπειά μας. Είμαστε μόνο φύλακες αυτών των επιτευγμάτων. Ας κάνουμε, βρε αδερφέ, και μια δουλειά σωστά και μετά κοιτάμε για την προώθησή μας στον "ανταγωνιστικό κόσμο"!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #54 στις: 01/10/07, 17:40 »
Θα θέσω ένα δύσκολο θέμα ηθικής φύσεως.
 
μήπως πρέπει να σταματήσουμε να θεοποιούμε και να εξιδανικεύουμε κάποια πράγματα, κάποιες αξίες;

Κρατώντας την κεντρική ιδέα του πρώτου σου post, και αφαιρώντας τις ερωτήσεις περί "πολιτιστικής κληρονομιάς", να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Τι νομίζεις πως είναι οι αξίες που πρέπει να καταργήσουμε? Ποιές είναι αυτές?


Μήπως δεν είναι το ίδιο?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #55 στις: 01/10/07, 18:00 »
....όπως είναι δηλαδή ΟΛΗ η Ευρώπη εκτός απο την Ελλάδα.
Ολη η Ευρωπη δεν σεβεται και εχει αφησει την ιστορια της να καταστραφει ας πουμε..Ε ρε τι ακουμε..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #56 στις: 01/10/07, 22:06 »
Όχι μόνο θα έσωζα το σπίτι μου αλλά και θα αντάλασσα ΟΛΑ τα αρχαία της Ελλάδας με μια χώρα χωρίς καθόλου ιστορία...αλλά με ΠΑΡΟΝ.
Με σωστή παιδεία, με κοινωνική αλληλεγγύη, με ίσες ευκαιρίες για όλους, με υψηλό βιοτικό επίπεδο, με οργανωμένο δημόσιο τομέα, με σωστές υποδομές, με πραγματική ελευθερία....όπως είναι δηλαδή ΟΛΗ η Ευρώπη εκτός απο την Ελλάδα.
Περα απο το οτι συμφωνω οτι η Ελλαδα ειναι χωρα χωρις παρον. Δηαλδη ειμαστε για τα μπαζα.

Τωρα θες να μου πεις οτι στην Ευρωπη υπαρχει κοινωνικη αλληλεγγυη? Θες να μου πεις οτι στην Ευρωπη υαπρχει σωστη παιδεια? Θες (το βασικοτερο) να μου πεις οτι στην Ευρωπη υαπρχει πραγματικη ελευθερια? Μηπως ψηφιζεις και φιλελευθερη συμμαχια?
Μηπως να αρχισουμε και μεις να ιδιωτικοποιουμε τα παντα? Να βρασω την ανυποταξια και την ιδεολογια.

Αμαν ρε γ**ωτο τι στο διαολο μαλλον εχει χαθει η μπαλα και δνε ξερουμε τι ζηταμε και τι ειναι τι στην πραγματικοτητα.


Και επειδη αδιαφορω για το αν τα αρχαια βρισκονται στην ελλαδα η καπου αλλου στον κοσμο (γιατι δεν εχει μονο η ελλαδα την πατεντα) εαν καποιος ξαναπει οτι ο πολιτισμος που υπηρχε καποτε δεν εχει καμια αξια και οτι τα αρχαια και η ιστορια ειναι πραγματα αναξια λογου θα θεωρησω αυτοματα ως ανρθωπο κατωτατης νοημοσηνης πληρως αδιαφορω για τα εγκοσμια, παντελως ασχετο με τον πολιτσμο, μην πω περισσοτερο, απολιτιστο και αναξιο να συζηταει τετοια θεματα.

Αντε γιατι εχει παραγινει. Θελω να σε δω ρε φιλε οταν θα διαλυουν αρχαια σε μαι αλλη χωρα πως θα βγεις και θα φωναζεις για τους κακους αμερικανους πχ που κατεστρεψαν αρχαια απιστευτης πολιτισμικης αξιας.

Και το ξαναλεω γιατι παρεξηγειται ολοι απιστευτα ευκολα εδω περα

Χεστηκα αν τα αρχαια βρισκονται στην ελλαδα η στο πακισταν η οπουδηποτε. Σημασια εχει οτι εινια πολιτισμικη κληρονομια και δεν μπορουμε να αδιαφορησουμε για αυτην. Δεν ειναι εθνικιστικο το θεμα, ειναι πολιτισμικο, εαν διαγραψεις το παρελθον εντελως χανεις το μελλον. Εισαι κενος πολιτισμικα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #57 στις: 01/10/07, 23:37 »
Καλα τωρα μην πουμε οτι, οτιδηποτε ειναι αρχαιο ειναι ιδιαιτερο πολιτισμικο στοιχειο!! Δηλαδη το αγαλμα του σταλιν σε 1000-2000 χρονια θα αποτελει τον πολιτισμο των ρωσων που θα πρεπει να αισθανονται περηφανοι για αυτο, επειδη ειναι αρχαιο?

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #58 στις: 01/10/07, 23:44 »
Κ Δηλαδη το αγαλμα του σταλιν σε 1000-2000 χρονια θα αποτελει τον πολιτισμο των ρωσων που θα πρεπει να αισθανονται περηφανοι για αυτο, επειδη ειναι αρχαιο?
ηδη καποιοι νοιωθουν περιφανοι γιαυτο το αγαλμα
ειναι πολιτισμικο στοιχειο ομως..γιατι ειναι μια απο τις πολλες αποδειξεις οτι οι αρχαιοι ηταν καταπλικτικοι γλυπτες... ολα τα αγλαματα μας ειναι πολιτισμικο τοιχειο..γιατι εσυ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα τεοιες "πετρες" δεν ξανα φτιαχονται..
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #59 στις: 02/10/07, 00:29 »
εδω πηγαινουν ανθρωποι στο φεγγαρι,δεν μπορουμε να φτιαξουμε ενα καρο αγαλματα?απλα το γεγονος οτι συνδεθηκαν με εναν μεγαλο πολιτισμο ειναι που τους δινει αξια...οπως προφανως και η χρονολογια τους...επειδη ομως οι ανθρωποι που καηκαν μαλλον δεν θα χωρουσαν να κοιμηθουν μες τα αγαλματα,θα προτιμουσαν να σωσουν τα σπιτια και τους συνανθρωπους τους...αμα πιασει ταυτοχρονα φωτια το σπιτι καποιου και η ακροπολη εγω λεω να κατεβει κεντρο να βοηθησει τους πυροσβεστες...ρεεε θα τρελαθουμε τελειωςςςς
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #60 στις: 02/10/07, 01:09 »
καλα παιδια μη βαρατε..το θεμα ειναι να μην μπιανουν φωτιες..εγω αυτο θα προτιμουσα... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #61 στις: 02/10/07, 01:21 »
θα εσωζα τα αρχαια πρωτα αν ηξερα οτι το κρατος θα το εκτιμουσε αυτο και θα με αποζημιωνε για το σπιτι


αλλα επειδη ζω στην ελλαδα θα κοιταγα μονο την παρτη μου σωζοντας το σπιτι μου...αληθεια η ελλαδα χωρα της παρτης δεν ειναι?αυτο δεν μας μαθαινουν?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #62 στις: 02/10/07, 01:45 »
amylo δεν βαραω...αποψη εκφραζω και προσπαθω να δωσω καποιο κινητρο για σκεψη... :P
leytonstone οταν καταλαβεις οτι η ιστορικη σημασια του κρατους δεν ειναι για να βοηθαει αλλα για να καταπιεζει, θα εισαι σε καλο δρομο...πες μου ενα κρατος που βοηθαει το κοσμο(η το λαο,παρτο οπως θες) και μετα βλεπουμε...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #63 στις: 02/10/07, 02:33 »
αλλα επειδη ζω στην ελλαδα θα κοιταγα μονο την παρτη μου σωζοντας το σπιτι μου...αληθεια η ελλαδα χωρα της παρτης δεν ειναι?αυτο δεν μας μαθαινουν?

Εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί πάρτης... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #64 στις: 02/10/07, 02:45 »

leytonstone οταν καταλαβεις οτι η ιστορικη σημασια του κρατους δεν ειναι για να βοηθαει αλλα για να καταπιεζει, θα εισαι σε καλο δρομο...πες μου ενα κρατος που βοηθαει το κοσμο(η το λαο,παρτο οπως θες) και μετα βλεπουμε...
εχω μια μικρη ελπιδα οτι τουλαχ στις αλλες ευρωπαικες χωρες υφιστανται κρατη πιο κοινωνικα απο την ελλαδα.
αμα θες να το παρω ισοπεδωτικα οκ δεν υπαρχει προβλημα,να αναθεωρησω τοτε....''σε οποιο κρατος και να ημουν θα κοιταζα την παρτη μου''
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #65 στις: 02/10/07, 05:40 »
Παράθεση
Τωρα θες να μου πεις οτι στην Ευρωπη υπαρχει κοινωνικη αλληλεγγυη?
Πολύ περισσότερη απο την Ελλάδα όπου δεν υπάρχει καθόλου.

Παράθεση
Θες να μου πεις οτι στην Ευρωπη υαπρχει σωστη παιδεια?
Που υπάρχει; Στην Ελλάδα των καταλήψεων και των φροντιστηρίων; Η παιδεία στην Ευρώπη είναι κλάσεις ανώτερη, και δεν εννοώ μόνο ΜΟΡΦΩΣΗ αλλά και κοινωνική παιδεία...κάτι που οι Έλληνες δεν έχουν.

Παράθεση
Θες (το βασικοτερο) να μου πεις οτι στην Ευρωπη υαπρχει πραγματικη ελευθερια? Μηπως ψηφιζεις και φιλελευθερη συμμαχια?
Σε ένα καπιταλιστικό σύστημα η πραγματική ελευθερία είναι ανάλογη της οικονομικής σου κατάστασης. Με δεδομένο λοιπόν ότι το βιοτικό επίπεδο είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο στις Ευρωπαϊκές χώρες, είναι και η Ελευθερία.

Παράθεση
Μηπως να αρχισουμε και μεις να ιδιωτικοποιουμε τα παντα?

Προτιμάς τον δημόσιο τομέα των αδιάφορων, αργόσχολων δημοσίων υπαλλήλων το οποίο είναι τσιφλίκι του εκάτσοτε υπουργού;
Στην Ευρώπη όταν κάποιος έχει προσόντα αμοίβεται αναλόγως. Οι σερβιτόροι έξω βγάζουν πιό πολλά απο διεθυντικά στελέχη στην Ελλάδα.


Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #66 στις: 02/10/07, 09:13 »
Παρακαλώ οι συζητήσεις να είναι εντός του θέματος και να μην αρχίσουν για μια ακόμη φορά οι προσωπικές επιθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #67 στις: 02/10/07, 13:43 »
Θα θέσω ένα δύσκολο θέμα ηθικής φύσεως.
 
μήπως πρέπει να σταματήσουμε να θεοποιούμε και να εξιδανικεύουμε κάποια πράγματα, κάποιες αξίες;

Κρατώντας την κεντρική ιδέα του πρώτου σου post, και αφαιρώντας τις ερωτήσεις περί "πολιτιστικής κληρονομιάς", να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Τι νομίζεις πως είναι οι αξίες που πρέπει να καταργήσουμε? Ποιές είναι αυτές?

Αξία ονομάζεται αυτό που αξίζει. Αυτό για το οποίο αξίζει να ζεις δηλ. Αν πιστεύεις ότι για το μόνο που αξίζει να ζει κανείς είναι για το μαμ, κακά και νάνι, απορώ για ποιον λόγο βάζεις υπογραφές με παραπομπές στον Σαιντ Εξυπερύ. Λες ο "Μικρός Πρίγκηπας" αυτό να ήθελε να δείξει στον κόσμο?

Αυτή η σκέψη σου είναι παγίδα και να με συγχωρείς που είμαι λίγο σκληρός. Αν αφεθούμε στην ανταγωνιστική εικόνα του κόσμου μας, στην άνευ αξιών προσέγγισή του, οδηγούμαστε απλά στο δίκαιο του ισχυροτέρου, στο "ο θάνατός σου η ζωή μου", και άλλα τέτοια ωραία. Διότι, αν δεν έχεις καταλάβει, αυτό σημαίνει ανταγωνισμός.

papou δεν είπα εγω οτι πρέπει να καταργηθούν αξίες και θεσμοί. Αυτά οι έννοιες είναι διαχρονικές και δεν υπόκειται σε κατάργηση. Εμείς οι άνθρωποι το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τις οδηγήσουμε σε διάβρωση. Όπως έκανες παράθεση από το post μου θα διαπίστωσες οτι είπα να μην τις θεοποιούμε, όχι να τις καταργήσουμε. Γιατί δεν καταργούνται. Εννοώ να τις τοποθετήσουμε ιεραρχικά εκεί που πρέπει.

Έχεις δίκιο, ο τρόπος σκέψης μου είναι ίσως λίγο παγίδα αλλά δεν μπορώ βάζω τα αρχαία πάνω από τις ανθρώπινες ζωές.

Και σε αυτό που διαφωνώ μαζί σου, αν το δεις καθαρά, δεν είναι κάτι σημαντικό.Εγώ απλά λέω οτι Ελλάδα δεν είναι μόνο ο Παρθενώνας, ούτε Ελλάδα είναι ο Περικλής και ο Χρυσός Αιώνας. Πέρα από την Ελλάδα του 5ου αιώνα υπάρχει και η Ελλάδα του 2007, η οποία έχει τα προβλήματά της, όπως και τότε τα είχε και η οποία έχει πράγματα για τα οποία να καυχάται και τώρα. Και σήμερα η Ελλάδα έχει τρόπους να αναδειχθεί και να δείξει πράγματα όπως και πολλές άλλες χωρες έχουν αυτή την δυνατότητα. Γιατί να μηδενίζουμε τα πράγματα μένοντας κολλημένοι 2500 χρόνια πριν;
Θαυματα αρχιτεκτονικής γίνονται και σήμερα.

Και ο μικρός πρίγκιπας που είπες δεν είχε καμία σχέση. Ξέρω τι θέλει να πει.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #68 στις: 02/10/07, 14:14 »
Χαίρομαι που κατάλαβες για ποιόν λόγο ήμουν λίγο σκληρός.

Κάνεις ένα μικρό σφάλμα. Τον Παρθενώνα, για παράδειγμα, δεν τον προσέχουμε ούτε τον προσκυνούμε διότι είναι ένα θαύμα αρχιτεκτονικής. Άλλωστε πολύ μεγαλύτερο θαύμα ήταν οι αψίδες της Ρωμαϊκής εποχής από οικοδομικής και αρχιτεκτονικής απόψεως.

Τον θεωρούμε με τέτοιον τρόπο - τα ερείπιά του - διότι χωρίς αυτόν η έννοια του μέτρου της Αρχαιοελληνικής παράδοσης είναι μια έννοια χωρίς κανένα αντίκρυσμα. Αυτό μας δείχνουν αυτά τα ερείπια, το περιβάλλον της σκέψης των αρχαίων ώστε να μπορέσουμε να το πλησιάσουμε. Γι' αυτόν τον λόγο είναι τόσο χρήσιμα κειμήλια κι όχι διότι μας δείχνουν την "ιστορία μας" και την "παράδοσή μας".

Αυτό δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς αν έχει αξίες. Ίσα ίσα είναι αυθόρμητο και "έμφυτο". Όσο έμφυτο είναι και να καταλάβει κανείς αν ένα μουσικό κομάτι είναι αρμονικό ή όχι άσχετα αν έχει γνώσεις μουσικής ή όχι. Όπως ακριβώς το είχε καταλάβει και ο Μακρυγιάννης χωρίς καν να γνωρίζει το γιατί!

Αν νομίζεις ότι η Αρχαιοελληνική σκέψη και παιδεία είναι άχρηστη τότε είναι άχρηστα και αυτά τα ερείπια!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #69 στις: 02/10/07, 17:52 »
Παράθεση
Τωρα θες να μου πεις οτι στην Ευρωπη υπαρχει κοινωνικη αλληλεγγυη?
Πολύ περισσότερη απο την Ελλάδα όπου δεν υπάρχει καθόλου.

Παράθεση
Θες να μου πεις οτι στην Ευρωπη υαπρχει σωστη παιδεια?
Που υπάρχει; Στην Ελλάδα των καταλήψεων και των φροντιστηρίων; Η παιδεία στην Ευρώπη είναι κλάσεις ανώτερη, και δεν εννοώ μόνο ΜΟΡΦΩΣΗ αλλά και κοινωνική παιδεία...κάτι που οι Έλληνες δεν έχουν.

Παράθεση
Θες (το βασικοτερο) να μου πεις οτι στην Ευρωπη υαπρχει πραγματικη ελευθερια? Μηπως ψηφιζεις και φιλελευθερη συμμαχια?
Σε ένα καπιταλιστικό σύστημα η πραγματική ελευθερία είναι ανάλογη της οικονομικής σου κατάστασης. Με δεδομένο λοιπόν ότι το βιοτικό επίπεδο είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο στις Ευρωπαϊκές χώρες, είναι και η Ελευθερία.

Παράθεση
Μηπως να αρχισουμε και μεις να ιδιωτικοποιουμε τα παντα?

Προτιμάς τον δημόσιο τομέα των αδιάφορων, αργόσχολων δημοσίων υπαλλήλων το οποίο είναι τσιφλίκι του εκάτσοτε υπουργού;
Στην Ευρώπη όταν κάποιος έχει προσόντα αμοίβεται αναλόγως. Οι σερβιτόροι έξω βγάζουν πιό πολλά απο διεθυντικά στελέχη στην Ελλάδα.



Διαφωνω σε ολα μαζι σου. Συμφωνω μονο οτι η ελλαδα ειναι σκατα. Για ολα τα υπολοιπα διαφωνω. Αν θες πμ.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #70 στις: 02/10/07, 18:20 »
μην εχοντας χρονο να διαβασω παρα μονο τα πρωτα post του θεματος θα ηθελα να πω οτι καποιοι ζουσαν,ζουν και θα ζησουν απο τον τουρισμο που "παρεχουν" τα αρχαια
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #71 στις: 02/10/07, 18:48 »
μην εχοντας χρονο να διαβασω παρα μονο τα πρωτα post του θεματος θα ηθελα να πω οτι καποιοι ζουσαν,ζουν και θα ζησουν απο τον τουρισμο που "παρεχουν" τα αρχαια

Επισης ολοι ζουσαν,ζουν και θα ζησουν απο το οξυγονο που ''παρεχουν'' τα δαση

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #72 στις: 02/10/07, 20:08 »
μην εχοντας χρονο να διαβασω παρα μονο τα πρωτα post του θεματος θα ηθελα να πω οτι καποιοι ζουσαν,ζουν και θα ζησουν απο τον τουρισμο που "παρεχουν" τα αρχαια
Αυτο ειναι το μεγαλο λαθος..Οχι δεν ειναι μονο παροχεας τουρισμου τα αρχαια.Οπως και οι παραλιες τα νησια τα δαση κλπ.Αμαν πια αυτος ο Νεοελληνας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #73 στις: 03/10/07, 18:50 »
μην εχοντας χρονο να διαβασω παρα μονο τα πρωτα post του θεματος θα ηθελα να πω οτι καποιοι ζουσαν,ζουν και θα ζησουν απο τον τουρισμο που "παρεχουν" τα αρχαια
Και για αυτο θα καψουμε τα δασακια, θα αλωσουμε τις παραλιες, θα χτισουμε υπεροχα θερετρα για ολους τους τουριστες που θα ερχονται να θαυμαζουν τα αρχαια και εμεις θα πλουτιζουμε απο τον τουρισμο και την κατεστραμενη φυση. Ολε.

Ο,τι να ναι ρε παιδια. Παντως επιμενω οτι το θεμα ειναι εντελως ακυρο και αχρηστο. Μονο για τσακωμους προσφερετε. Καλυτερα να εμπαινε θεμα "προτιματε καμενα και ιδιωτικοποιημενα δαση ή δαση πρασινα και παρθενα?". Γιατι εδω εινια η ουσια. Αμα πιασει φωτια.... Ο, τι και να σωσεις το δασος θα καει. Οποτε σκατα στα μουτρα μας αφου δεν σωσαμε το δασος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Τι θα σώζατε, τα αρχαία ή το σπίτι σας;
« Απάντηση #74 στις: 05/10/07, 12:39 »
Αν έβαζες το ερώτημα "το δάσος ή τα αρχαία?" τότε σίγουρα θα έλεγα ας καουν τα αρχαία παρά το δάσος . Πάντος και πάνω και σε αυτό που ρωτάς , αν τίθεται ζήτημα μεταξύ ενός χωριού και των αρχαίων , πχ της ολυμπίας , και πάλι πιστεύω ότι τα σπίτια είναι πολύ συμαντικότερα . Τα αρχαία θυμίζουν μια παλιότερη εποχή , η οποία όμως ΠΕΡΑΣΕ. Αν μπορούμε να σώσουμε τα απομινάρια αυτής της αποχής , αλλά το θέμα είναι σε μια καταστροφή να σώσουμε αυτό που είναι ζωντανό και όχι απομηνάρια .

Παράθεση
Μια και συζητιέται πολύ, τώρα τελευταία, η ιστορική αλήθεια, αναφέρω ένα ιστορικό γεγονός.

Κατά την πολιορκία της Αθήνας από τους επαναστατημένους Γραικούς, η Τούρκικη φρουρά πολιορκημένη μέσα στην Ακρόπολη ξέμεινε από βόλια. Τότε τα βόλια τα φτιάχναν με μολύβι με το οποίο γινόταν στην αρχαιότητα η σύνδεση των κιονόκρανων. Έτσι οι Τούρκοι μαχητές άρχισαν να καταστρέφουν τις κολώνες του Παρθενώνα για να χύσουν βόλια.
Όταν τους είδε ο Μακρυγιάνης που ήταν αρχηγός των πολιορκητών μύνησε στους Τούρκους να σταματήσουν να κατατρέφουν τις κολώνες και θα τους έδιναν αυτοί τα βόλια που χρειάζονταν. Έτσι κι έγινε.

Ένας Γάλλος φιλλέληνας που πολέμαγε μαζί με τον Μακρυγιάνη τον ρώτησε: "Είσαι στα καλά σου, τους δίνεις τα βόλια που θα μας σκοτώσουν? Άστους και κάποτε θα τελιώσουν οι κολώνες. Θυσιάζεις την ζωή μας γι αυτές τις πέτρες?" Και ο αγράμματος μα ποιητής Μακρυγιάννης απάντησε: "Γι' αυτές τις πέτρες ξεσηκωνόμαστε"!

Λίγοι γνωρίζουν ότι η ανθρωπότητα χρωστάει τον Παρθενώνα εκτός από τον Περικλή και στον Μακρυγιάνη.

Κατα τη γνώμη μου τεράτιο λάθος .Σε μια φάση όπως η τουρκική κατοχή ,υπερασπίζεσαι πρώτα τις ζωές του κόσμου που υποφέρει μετά το χώρο στον οποίο ζει αυτός ο κόσμος (οι έλληνες δηλαδή στην ελλάδα) και τέλος αν μπορείς σώζεις την κληρονομιά σου . Οι πέτρες είναι απλά πέτρες και τίποτα παραπάνω (για μένα) . Η ζωή ενός μόνο (που σκοτώνεται σε μια μάχη ή ,γενικότερα, που σκοτώνεται από τους κατακτητές επειδή πολύ απλά είναι κατακτητές) είναι πολύ ανώτερη από κάποιες πέτρες που έβαλαν οι πρόγονοί του τη μια πάνω στην άλλη . Δεν υποβαθμίζω για κανένα λόγο την αξία ενός κτήσματος που χτίστηκε πριν από πολλα χρόνια και είναι ένα "θαύμα" από άποψη αρχιτεκτονικής σε σχέση πάντα με τα μέσα της εποχής , αλλά ,άσχετα από τη συναισθηματκή αξία που μπορεί να έχει , τι αξία μπορεί να έχει μπροστά σε μια χαμένη ζωή ή έναν υποδουλωμένο λαό ?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/07, 12:49 από tasos18 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/04, 18:24
από Γιώτα Μή
29 Απαντήσεις
8976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 22:20
από Aganippi
61 Απαντήσεις
18889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 01:04
από fatses asteies
7 Απαντήσεις
3116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 02:35
από eleos* (Βάλια πια....)
86 Απαντήσεις
47898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
30 Απαντήσεις
17067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
3 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
204 Απαντήσεις
53543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/09, 11:30
από Vaiking
0 Απαντήσεις
1567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
1746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos