Αποστολέας Θέμα: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;  (Αναγνώστηκε 53282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #50 στις: 06/11/09, 23:05 »




Μα ποιος ειπε οτι τα αρχαια δεν βοηθουν να μιλησεις και να γραψεις καλυτερα Νεα Ελληνικα??Διαβασε τον τιτλο Tempus, μιλαει για την καταργηση των Αρχαιων Ελληνικων στις ταξεις του Γυμνασιου!!Ε εγω σε οσα εχεις γραψει, απαντηση σε αυτο τον τιτλο που να περιεχει επιχηρηματα, δεν πηρα!!

.


-Είναι απλό : Τα Αρχαία είναι δύσκολα και δεν αρκούν μόνο  δύο χρόνια στο Λύκειο.Πρέπει να ξεκινάνε από το Γυμνάσιο.


@papous μια και ρώτησες , γράφει το λεξικό για τη "ρημάδα" :
ρημάδι κ. ρημάδιον (το) ουσ. [μεσαιωνικό (ε)ρημάδιν < *ερημάδιον , υποκορ. του μεταγενέστερου ερημάς]=ερέιπιο ή καθετί το φθαρμένο ή καθετί το άχρηστο

Αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει και πού το πας.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/09, 23:19 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #51 στις: 07/11/09, 10:02 »
Στην εποχή μου τα αρχαία ελληνικά διδάσκονταν μόνο στο Γενικό Λύκειο. Όσοι πήγαν Τεχνικό Λύκειο, όπως εγώ, δεν διδάχθηκαν ποτέ τα αρχαία. Πιστεύω ότι θα με βοηθούσε αν είχα μάθει αρχαία. Δεν ξέρω αν με το μάθημα στο σχολείο πράγματι θα μάθαινα ή μόνο θα παπαγάλιζα για να περάσω στις εξετάσεις (εξαρτάται από την διδακτική μέθοδο). Τώρα πια δεν ξέρω πως/που μπορώ να μάθω μερικά βασικά αρχαία ελληνικά, το θέμα αυτό μου φαίνεται χαώδες και δεν ξέρω από που να το πιάσω. Ξέρω όμως ότι χαίρομαι όταν ψάχνω περιστασιακά κάποια μεμονωμένα πράγματα και ανακαλύπτω π.χ. τις ρίζες κάποιων λέξεων που χρησιμοποιώ. Είναι κάτι μαγικό... να βλέπεις την ιστορία των λέξεων, να τις έχεις μπροστά στα μάτια σου μια ζωή και ξαφνικά για πρώτη φορά να ξεθολώνει η εικόνα και να τις βλέπεις καθαρά. Αυτό είναι που μου λείπει λοιπόν.

Πιστεύω ότι ένα παιδί του Γυμνασίου δεν έχει την ικανότητα να αφομοιώσει την διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών, παρά μόνο να την παπαγαλίσει όταν το αναγκάζουν να δώσει εξετάσεις. Θα μπορούσε πάντως η διδασκαλία των αρχαίων να είναι περισσότερο σαν παιχνίδι, μια πρώτη επαφή με την γλώσσα αυτή, για να "σπάσει ο πάγος". Βασικά, πρώτα πρέπει να μάθουν τα εύκολα (Νέα Ελληνικά) και αργότερα (Λύκειο) να μάθουν τα δύσκολα (Αρχαία Ελληνικά). Και τα αρχαία να διδάσκονται σε όλα τα Λύκεια (κατευθύνσεις, ΕΠΑΛ, κλπ), αναλογικά βέβαια με την ειδικότητα. Αλλά να μη λείπουν από κανένα Λύκειο, γιατί τα αρχαία ελληνικά είναι βοήθημα για όλους στη ζωή, δεν είναι επαγγελματικές γνώσεις για μαθητές θεωρητικής κατεύθυνσης.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #52 στις: 07/11/09, 12:00 »
''Θεωρω εγκληματικο να διδασκονται τα αρχαια ελληνικα απο το Γυμνασιο.Πρεπει να μείνουν μόνο στο λύκειο.Μονο αφου ο μαθητης κατακτησει τη γλωσσα του(και ξερουμε σε τι κατασταση γλωσσικως ερχεται σημερα ο μαθητης στο Γυμνάσιο),μόνο τοτε θα μπορέσει κάτι να κερδίσει απο τη γνωριμία του με την αρχαία γλώσσα.Διαφορετικά,βαδίζουμε,νομίζω,σε γλωσσική βαβέλ.''
Εμμανουηλ Κριαράς καθηγητης φιλοσοφικης σχολης στο ΑΠΘ,103 χρονων

Ετυχε να το διαβασω στη lifo και σκεφτηκα οτι θα πηγαινε γαντι εδω ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #53 στις: 07/11/09, 12:10 »
Προσωπικά θα συμφωνήσω κυρίως με τη "σχολή" που υποστηρίζει ότι τα αρχαία ελληνικα δεν είναι απαραίτητα για την όρθη εκμάθηση των νέων ελληνικών. Από την άλλη όμως θα ήθελα να τα βλέπω να διδάσκονται σε μία ή περισσότερες βαθμίδες της εκπαίδευσης, διότι θεωρώ ότι είναι εξίσου σημαντικά με την Ιστορία σαν μάθημα, απλά όχι με την μέθοδο που διδάσκονται τώρα. 

Εμμανουηλ Κριαράς καθηγητης φιλοσοφικης σχολης στο ΑΠΘ,103 χρονων

Καθηγητής 103 ετών? Κι επίκουρος να ήτανε θα έπρεπε να έχει πάρει σύνταξη μέχρι τώρα. Εκτός αν θεωρούμε τον τίτλο του καθηγητή τόσο σημαντικό που διατηρείται εφ όρου ζωής... Σαν τον Επίτιμο ένα πράγμα...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #54 στις: 07/11/09, 13:25 »
Nαι και μενα με παραξενεψε αυτο..Καποιος που ειναι στο ΑΠΘ μπορει να μας διαφωτισει επι τουτου ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #55 στις: 07/11/09, 13:29 »
Προσοχή πώς μιλάτε για ένα άτομο που έχει ζήσει τα αρχαία από πρώτο χέρι! ;D

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #56 στις: 07/11/09, 13:58 »
Χαχαχαχα θεϊκή απάντηση  ;D!

Προσωπικά είμαι απ'τα άτομα που απεχθάνονται τα αρχαία.  Έχω την εντύπωση ότι ήδη απ'το τρίτο μάθημα στην α' γυμνασίου κατάλαβα πως αυτό το μάθημα δεν παίζει να μ'αρέσει.  ΠΟΤΕ όμως.  Φυσικά η απέχθεια αυτή επεκτάθηκε σε κάθε τι φιλολογικό (οι δε φιλόλογοι είναι μια ομάδα ατόμων που συχνά κράζω  ;D*) και δικαίως.  Διότι επί χρόνια άκουγα πόσο σημαντικό είναι αυτό το μάθημα για την εκμάθηση της νέας ελληνικής.  @@ του Καράμπελα...  Εάν η εκμάθηση της Νέας Ελληνικής γινόταν όπως έπρεπε δεν θα υπήρχε ανάγκη για τα αρχαία.  Αλλά όταν λέμε νέα ελληνικά στο σχολείο τι εννοούμε ακριβώς?  Έκθεση και κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας,  σωστά?  Για την έκθεση δεν λέω πολλά,  τα βιβλία του μαθήματος αυτού ουδέποτε φάνηκε να έχουν κάποια συγκεκριμένη και λογική δομή...  Τώρα τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας (το μάθημα στο οποίο θα έπρεπε να βασίζεται η διδασκαλία της γλώσσας) θα έπρεπε να περιλαμβάνουν και πρόσφατους συγγραφείς,  κι όχι μόνο άτομα που έγραψαν πριν το '70 (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι).  Ο καλύτερος και διασκεδαστικότερος τρόπος (κατ'εμέ φυσικά) εκμάθησης μιας οποιαδήποτε γλώσσας είναι με την ανάγνωση πολλών βιβλίων.  Και αυτό πρέπει να είναι το μέλημα των καθηγητών.  Να προσπαθήσουν να φέρουν το παιδί σε επαφή με το βιβλίο με τρόπο που θα στο τέλος θα το αποζητά το ίδιο. 

Πλεόν που δεν είμαι 12 (και το δέχομαι ότι το 12χρονο δεν μπορεί να κρίνει τι είναι καλό γι'αυτό ή όχι),  επιτρέπεται να πω ότι τα αρχαία είναι άχρηστα?   ;D 

*προς τυχόν φιλολόγους που ενοχλήθηκαν απ'το ποστ.  Δεν έχω κάτι με τα άτομα καθαυτά (αν και κάποιοι είναι στην κοσμάρα τους και εκτός σχολείου  ;D).  Έχω γνωστούς φιλολόγους που είναι θαυμάσια άτομα.  Αλλά το δούλεμα θα το φάνε όπως και να'χει  :P...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #57 στις: 07/11/09, 18:46 »
Παρατηρω μια παραποιηση των γραφομενων μου, απο καποιους ηθελημενη, απο αλλους οχι:

Οποτε επιτρεψτε μου μερικες διευκρινισεις (προς αυτους που πραγματοποιησαν τη μη ηθελημενη παραποιηση): 

Μενελαε:
Αν διαβασεις την απαντηση μου προς τον Faser, θα δεις οτι συμφωνουμε. Η μελετη των αρχαιων δεν θα ηταν απαραιτητη αν η διδασκαλια των νεων γνωριζε μια ετυπωσιακη αλλαγη προς το ποιοτικοτερο. Οποτε, συμπληρωνω, τα αρχαια ειναι αυτο το εργαλειο που κρατα ακομα ορθια την γλωσσικη παιδευση των μαθητων. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ τα νεα διδασκονταν καλυτερα η αν οι σπουδες στο λυκειο αλλαξουν (λιγοτερος φορτος, αποδεσμευση της τριτοβαθμιας κλπ), ωστε ο μαθητης να εχει την διαθεση και το χρονο να διδαχθει εκει τα αρχαια του, η εν πασει περιπτωσει, καλυτερα τα νεα του, τοτε ας τα καταργησουμε απο το γυμνασιο.
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ(ΕΤΩΝ) ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Macmisias:
Αλλο η ελευθερια σου να εκφερεις αποψη, αλλο η υποχρεωση του αλλου να της αποδωσει βαρυτητα.
Σαφως και εχεις δικαιωμα να εκφερεις αποψη για το καθετι.
Σαφως και ΔΕΝ εχω υποχρεωση να την παρω σοβαρα.
Κι επειδη μαλλον γενικευσες αυθαιρετα: Συμβουλεψα τον καθενα να μπορει να επιδειξει μια καποια ευχερεια στη γλωσσα πριν κυρηξει την καταργηση των αρχαιων ελληνικων απ το γυμνασιο η απο οπουδηποτε τελοσπαντων. Δεν εννοουσα οτι χανεις το δικαιωμα σου να πεις την αποψη σου, ειπα οτι η αποψη σου αυτοματα ακυρωνεται, αν συνοδευεται απο 5 ορθογραφικα και κακη στιξη.

Και ασφαλως η γνωμη σου δε θα μετραγε ισα με του Μπαμπινιωτη. Δεν εχεις υποψη σου την εννοια της αυθεντιας? Αν μιλαγαμε εδω μεσα για μαθηματικα και εμπαινε και ποσταρε ο Γκαους, που λεει ο λογος, θα ειχες την απαιηση να μετραει η γνωμη σου το ιδιο με εκεινου? Ελπιζω να αστειευεσαι.

EDIT
: Ξαναδιαβασα το μηνυμα σου μολις. ΔΙκο μου λαθος. Λεμε το ιδιο πραγμα. Με συγχωρεις. Απλα εγω συμπεριλαμβανω στο "ο τροπος που τα λες " και το επιπεδο της ποιοτητας της γλωσσας. Εννοειται οτι δε στεκομαι μονο σε αυτο. Αλλα οταν μιλαμε για τη γλωσσα, το συγκεκριμενο στοιχειο αποκτα μια καποια βαρυτητα, δε βρισκεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/09, 18:54 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #58 στις: 07/11/09, 19:29 »
Για να σχολιάσω το θέμα και από πολιτική σκοπιά  : Αν συζητάνε να περιορίσουν τα αρχαία μόνο στο Λύκειο , πιστεύω ότι το κάνουν με απώτερο σκοπό να τα καταργήσουν πλήρως.Πολλές αλλαγές στην πολιτική δεν τις περνάνε με τη μία , αλλά σιγά σιγά έως μουλωχτά.Πιστεύω ότι ο περιορισμός των αρχαίων μόνο στο Λύκειο θα είναι το πρώτο βήμα για την οριστική κατάργηση τους.Θα τα έχουν μόνο όσοι θέλουν να δώσουν για Φιλοσοφική , Νομική και Ανθρωπιστικές Επιστήμες.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #59 στις: 07/11/09, 19:52 »
Για να σχολιάσω το θέμα και από πολιτική σκοπιά  : Αν συζητάνε να περιορίσουν τα αρχαία μόνο στο Λύκειο , πιστεύω ότι το κάνουν με απώτερο σκοπό να τα καταργήσουν πλήρως.Πολλές αλλαγές στην πολιτική δεν τις περνάνε με τη μία , αλλά σιγά σιγά έως μουλωχτά.Πιστεύω ότι ο περιορισμός των αρχαίων μόνο στο Λύκειο θα είναι το πρώτο βήμα για την οριστική κατάργηση τους.Θα τα έχουν μόνο όσοι θέλουν να δώσουν για Φιλοσοφική , Νομική και Ανθρωπιστικές Επιστήμες.
Αμήν  ::) :P :P :P.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #60 στις: 07/11/09, 20:17 »
Για να σχολιάσω το θέμα και από πολιτική σκοπιά  : Αν συζητάνε να περιορίσουν τα αρχαία μόνο στο Λύκειο , πιστεύω ότι το κάνουν με απώτερο σκοπό να τα καταργήσουν πλήρως.Πολλές αλλαγές στην πολιτική δεν τις περνάνε με τη μία , αλλά σιγά σιγά έως μουλωχτά.Πιστεύω ότι ο περιορισμός των αρχαίων μόνο στο Λύκειο θα είναι το πρώτο βήμα για την οριστική κατάργηση τους.Θα τα έχουν μόνο όσοι θέλουν να δώσουν για Φιλοσοφική , Νομική και Ανθρωπιστικές Επιστήμες.
Αμήν  ::) :P :P :P.
Ναι νταξ κ εγώ το ήθελα αυτό............όταν ήμουν γυμνάσιο.
Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #61 στις: 09/11/09, 14:02 »
Μενελαε:
Αν διαβασεις την απαντηση μου προς τον Faser, θα δεις οτι συμφωνουμε. Η μελετη των αρχαιων δεν θα ηταν απαραιτητη αν η διδασκαλια των νεων γνωριζε μια ετυπωσιακη αλλαγη προς το ποιοτικοτερο. Οποτε, συμπληρωνω, τα αρχαια ειναι αυτο το εργαλειο που κρατα ακομα ορθια την γλωσσικη παιδευση των μαθητων. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ τα νεα διδασκονταν καλυτερα η αν οι σπουδες στο λυκειο αλλαξουν (λιγοτερος φορτος, αποδεσμευση της τριτοβαθμιας κλπ), ωστε ο μαθητης να εχει την διαθεση και το χρονο να διδαχθει εκει τα αρχαια του, η εν πασει περιπτωσει, καλυτερα τα νεα του, τοτε ας τα καταργησουμε απο το γυμνασιο.
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ(ΕΤΩΝ) ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

Ε ναι πανω κατω στο ιδιο πραγμα καταληγουμε!!Τα αρχαια δεν θα πρεπε να διδασκονται στο γυμνασιο, εφ'οσον τα Νεα Ελληνικα διδασκονται οπως πρεπει!!Αρχιζουμε λοιπον με το γεγονος οτι τα Αρχαια Ελληνικα ΕΙΝΑΙ μια υπερβολη για την ηλικια των 12-15!!
Νομιζω πως ολοι θα συμφωνουν μ'αυτο, απλα πηρε αρκετα ποστ για να βγει το συμπερασμα :P
Απαραιτητη προυποθεση λοιπον καταργησης Αρχαιων Ελληνικων στις ταξεις του Γυμνασιου ειναι η καλυτερη εκμαθηση Νεων Ελληνικων, ωστε τα παιδια να μη βρισκονται στις κρισιμες ταξεις του Λυκειου, και κατ'επεκτασην στη μετεπειτα ζωη τους με βασικα γλωσσικα "κενα"!!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/09, 14:05 από O_Menelaos »
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #62 στις: 09/11/09, 14:49 »
Δεν εννοουσα οτι χανεις το δικαιωμα σου να πεις την αποψη σου, ειπα οτι η αποψη σου αυτοματα ακυρωνεται, αν συνοδευεται απο 5 ορθογραφικα και κακη στιξη.

Χαίρομαι πραγματικά που γνωρίζω έναν εκφραστή της τυπολατρίας. Φαντάζομαι ότι στους δια ζώσης διαλόγους θα προσπερνάς τις απόψεις όποιου δεν έχει σωστά δεμένη την γραβάτα του κλπ.

Θεωρώ ότι η τυπολατρία είναι η άμυνα όσων δεν έχουν την ικανότητα να υποστηρίξουν την άποψή τους με επιχειρήματα. Θεωρώ ότι η άποψη ακυρώνεται όταν ακυρωθεί ένα βασικό επιχείρημά της.

Οπότε για να μην ακυρωθεί και το καταληκτικό δικό σου:

Θυμηθειτε οτι σε ολα τα κολεγια του εξωτερικου διδασκονται αρχαια ελληνικα, και μετα αναρωτηθειτε ποσο σοφη κινηση ειναι να τα ξηλωσουμε απο εδω.

Πες μας σε ποια κολλέγια του εξωτερικού διδάσκονται ως υποχρεωτικό μάθημα τα αρχαία Ελληνικά.

Στην περίπτωση που δεν μπορείς να στηρίξεις την άποψή σου, παραδέξου απλώς ότι είναι άκυρη...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #63 στις: 10/11/09, 01:02 »
Δεν εννοουσα οτι χανεις το δικαιωμα σου να πεις την αποψη σου, ειπα οτι η αποψη σου αυτοματα ακυρωνεται, αν συνοδευεται απο 5 ορθογραφικα και κακη στιξη.

Χαίρομαι πραγματικά που γνωρίζω έναν εκφραστή της τυπολατρίας. Φαντάζομαι ότι στους δια ζώσης διαλόγους θα προσπερνάς τις απόψεις όποιου δεν έχει σωστά δεμένη την γραβάτα του κλπ.

Αν συζηταμε για σωστα δεμενες γραβατες, ναι, την προσπερνω. Γκεγκε τωρα το τι λεω, η να σου το ζωγραφισω κιολας?

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #64 στις: 10/11/09, 01:31 »
Φίλε Mechmech το γεγονός ότι εδώ και 3 σελίδες ποστάρεις χωρίς ίχνος τονισμού σίγουρα δεν ενισχύει τα λεγόμενά σου... Όσο για τα πολυάριθμα κολέγια του εξωτερικού στα οποία διδάσκονται τα αρχαία, θα ήθελα να ήξερα σε πόσα από αυτά είναι υποχρεωτικά και για ποιους μαθητές είναι υποχρεωτικά...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #65 στις: 10/11/09, 02:01 »
Και επιτελους, ρε mech mech πες μας ΠΟΙΑ ειναι αυτα τα ΟΛΑ ξενα κολεγια που διατεινεσαι οτι διδασκουν και μαλιστα υποχρεωτικα τα αρχαια ελληνικα. Τοσες σελιδες και ακομα δεν το απαντησες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #66 στις: 10/11/09, 04:06 »
Επισης οι φανατικοι της διδασκαλιας των αρχαιων απ΄το γυμνασιο, πιθανων κι απο το το δημοτικο, στηριζονται στα ωφελη της κατανοησης των γραμματικων και συντακτικων τυπων κτλ ::) ::), πραγμα που μπορει να γινει κι απ' την εκμαθηση των νεων ελληνικων (ισως οχι τοσο στην ετυμολογια των λεξεων). Εκτιμηση μου, βεβαια, ειναι οτι εχουν και κρυφη ατζεντα επιχειρηματων (εξαφανιση του ελληνισμου απο σκοτεινες δυναμεις κτλ). Για τα αρχαια κειμενα αυτά καθ' αυτα, την ουσια τους, το ζουμι ρε μαναν μ' (πχ διδασκαλια μεταφρασμενων κειμενων), τιποτα. Κοινως, στ' αρχ*δ*α τους. Δηλαδη στειρα εκμαθηση (δεν εννοω παπαγαλια) τυπων και κανονων. Ετσι δεν κανεις δουλεια μαστορα. Ασε το παιδι, γυμνασιου και δημοτικου ακομα, να διαβασει εικονογραφημενες και μεταφρασμενες της κωμωδιες του Αριστοφανη, για οσους ξερουν τι εννοω ;), να δει τι λενε τουλαχιστον τα ρημαδια τα κειμενα και ας μαθει αργοτερα ολους τους συντακτικους και γραμματικους τυπους, οταν δηλαδη αρχισει να γραφει στα fora, που κατα την αποψη μερικων ::) ειναι απαραιτητο στον διαχωρισμο των γραπτων σου απο μια πχ... κλανια.     
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #67 στις: 10/11/09, 11:05 »
Ο ξαδερφος μου μενει στο Παλο Αλτο της Καλιφορνια. Τα δυο πρωτα χρονια του κολλεγιου εκαναν αρχαια ελληνικη γραμματεια, υποχρεωτικα. Αυτος βεβαια ακολουθησε θεωρητικο κυκλο σπουδων (οχι ακριβως κατευθυνση, κατι σαν επιλογη πορειας προς την τριτοβαθμια). Αλλα μη μου πειτε οτι ειναι λιγο καποιος στην Αμερικη να πηγαινει για δικηγορος και να του κανουν Αρχαια Ελληνικα. Και ΟΧΙ, δεν πηγε σε ελληνικο σχολειο, καμια σχεση.

Γιος του κουμπαρου μας διαμενει στην Ουασινγκτον, σπουδασε εκει και δουλευει στην Αμερικανικη Τραπεζα. Η μεγαλη του κορη σπουδαζει Καλες Τεχνες στο Washington College. Εκανε υποχρεωτικα ενα χρονο αρχαια ελληνικα. Μου χει δειξει τα βιβλια της, τα οποια αντιστοιχιζουν τα αρχαια στη δικη μας καθαρευουσα κι απο εκει στα αγγλικα. Νομιζω υποχρεουται να κανει και στον τελευταιο χρονο, αν επιλεξει ομως μια συγκεκριμενη κατευθυνση. Επισημαινω οτι ασχολειται με graphics, οχι π.χ. με ποιηση η λογοτεχνια, αλλα εκανε ελληνικα, υποχρεωτικα. Η συγκεκριμενη δεν μιλαει καν ελληνικα(νεα).

Αυτα ειναι τα παραδειγματα που εχω. Δεν θα καθομαι να γουγλαρω σα μαλακας για να βρω αλλα. Αν θελετε να πιστευετε οτι ετυχε οι γνωστοι μου να πεσουν στα 2 μοναδικα ιδρυματα παγκοσμιως που κανουν ελληνικα, πιστεψτε το.

Φίλε Mechmech το γεγονός ότι εδώ και 3 σελίδες ποστάρεις χωρίς ίχνος τονισμού σίγουρα δεν ενισχύει τα λεγόμενά σου...

Αναρωτιομουν πως δεν ειχε πιαστει ηδη καποιος απο εκει. Εχω ριξει κοκα κολα στο πληκτρολογιο μου απο την πρωτη μερα που το ειχα. 3 κουμπια ειναι σχεδον κολλημενα μεταξυ τους, οποτε ειναι σπαστικο να προσπαθω να βαλω τονο. Αν δεις σε αλλες συζητησεις, τα ποστ μου ειναι φουλ τονισμενα. Εκεινα εχουν γινει σε αλλο υπολογιστη, π.χ. στο πατρικο μου η στη σχολη μου.


Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #68 στις: 10/11/09, 12:00 »
....να καταργηθουν εντελως / δεν προσφερουν τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #69 στις: 10/11/09, 12:19 »
σε πολλα πανεπιστημια στην αμερικη εχουν καποιο latin/greek μαθημα.
υποχρεωτικο δεν ειναι παντα, αλλα τουλαχιστον σαν choice υπαρχει στα περισσοτερα.
(Καλα οι πιο πολλοι το περνουν απλως για να παρουν τα credits βεβαια, μη νομιζετε  ;D)

μια φωτογραφια απο τα δικα μου χρονια για τουλογου το αληθες  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/09, 12:28 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #70 στις: 10/11/09, 12:46 »
Διδάχθηκα τα αρχαία Ελληνικά ελάχιστα στο Λύκειο. Μόνο στην πρώτη (τη μισή χρονιά δεν είχαμε καθηγητή/τρια) και τη δευτέρα (κανείς δεν ασχολιόταν να μας διδάξει σωστά μιας και ήξεραν πως όποιος πηγαίνει για 3η δέσμη θα τα μάθει εκτός σχολείου, οι υπόλοιποι, ας μην τα μάθουν και καθόλου).

 Αισθάνομαι πολύ άσχημα που δε γνωρίζω τον απεριόριστο πλούτο αυτής της γλώσσας και ακόμα χειρότερα γιατι η γλώσσα που μιλώ σήμερα είναι απόγονος αυτής αλλα την καταλαβαίνω ελάχιστα. Αισθάνομαι άσχημα γιατί δε μπορώ να συλλάβω το μεγαλειώδη τρόπο σκέψης και έκφρασης αυτών των ανθρώπων που είναι συν τοις άλλοις και εθνικοί μου πρόγονοι.

 Αισθάνομαι οτι ποτέ δε θα μπορέσω να τους φθάσω στη σκέψη, τα ιδανικά και τις αξίες μιας και μιλώ μια κατα πολυ φτωχότερη γλώσσα και στο Γυμνάσιο μαθαίνω άλλες ακόμα φτωχότερες γλώσσες που δε μου προσφέρουν τίποτα περισσότερο απο ευκαιρία για δουλειά (ας πούμε) και διευκολύνουν την ένταξή μου στη παγκοσμιοποιημένη κοινωνία (με ένα μυαλό όμως που λόγω γλωσσικής φτώχειας θα εμφανίζει μια άκρως βολική ανεπάρκεια σκέψης).

 Νιώθω αδικημένος που δε μπόρεσα να έλθω σε άμεση επαφή με το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα έστω και απο το Γυμνάσιο αλλα με έναν πιο εύκολο και κατανοητό τρόπο. Γιατί δε μπόρεσα να συνδέσω την αρχαία με τη νέα  Ελληνική γλώσσα για να την κατανοήσω καλύτερα. Τουλάχιστο διδάχθηκα Όμηρο στο Γυμνάσιο με ένα σαφώς ποιοτικότερο βιβλίο απο το σημερινό (αν και οι μεταφράσεις απλά σκόπευαν στη διήγηση της ιστορίας και έβγαζαν απ'έξω το μεγαλείο της Ομηρικής ποίησης.

 Το αποτέλεσμα; Τώρα στα 32 μου κάθομαι και διαβάσω Πλάτωνα, Ευριπίδη, Αριστοφάνη, Όμηρο και προσπαθώ διαβάζοντας παράλληλα το αρχαίο κείμενο και τη μετάφραση να καταλάβω κάτι παραπάνω (μπακαλίστικα δηλαδή). Θα ήθελα πάρα πολύ να έχω διδαχθεί τα αρχαία Ελληνικά ακόμα και σε μικρή ηλικία (Γυμνάσιο) παράλληλα με τα νέα. Και σήμερα είναι πολύ δύσκολο να το κάνω λόγω έλλειψης χρόνου.

 Αυτή είναι η δική μου άποψη. Η άποψη ενός ανθρώπου που θέλει να αισθάνεται Έλληνας, να διατηρήσει μια κάποια επαφή με τους προγόνους του και να διευρύνει τη σκέψη του όσο γίνεται περισσότερο.
Αν πάλι κάποιος δεν αισθάνεται όπως εγώ μπορεί να ζητήσει και την κατάργηση της νέας Ελληνικής ακόμα. Δικαίωμά του είναι. Δημοκρατία έχουμε! Αν και αυτό το πολύπαθο πολίτευμα δεν το δημιούργησε η γενιά του "δεν παίζει","δεν υπάρχει", "απιστεύτου", "σπάστηκα ρε συ", "μου την είπε" και όλων αυτών των εκφράσεων της νέας Ελληνικής παιδείας της μεταπολίτευσης αλλα και του facebook οπου κανείς δε μπαίνει στον κόπο να γράψει καν με Ελληνικούς χαρακτήρες.

 Αυτά είχα να πω, αρχίστε τώρα το θάψιμο!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #71 στις: 10/11/09, 12:50 »
Θα ηθελα να προσπερασω το γεγονος οτι τους αναφερεις ως εθνικους προγονους ενω ουδεμια σχεση δεν εχουν και θα σταθω στα αρχαια. Ειλικρινα φιλε Vaiking, ειτε τα ειχες διδαχθει 2 χρονιες παραπανω στο γυμνασιο ειτε οχι, αυτη τη στιγμη στα 32 σου, με τον ιδιο τροπο θα προσπαθουσες να διαβασεις τους αρχαιους, και αν ειχες καποια οφελη θα ηταν ελαχιστα εως καθολου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #72 στις: 10/11/09, 13:02 »
Αυτή είναι η δική σου άποψη και τη σέβομαι. Δε γνωρίζω αν οι αρχαίοι Έλληνες είναι απ'ευθείας βιολογικοί μου πρόγονοι (αν και όσοι προσπαθούν να το στηρίξουν πέφτουν αυτομάτως στην ταμπελοποίηση του φασίστα και ρατσιστή)όμως εξακολουθώ να τους θεωρώ εθνικούς μου προγόνους. Αλλα εκεί θα πρέπει να ανοίξουμε μια νέα συζήτηση σχετικά με το "τι" είναι έθνος, "ποια" τα χαρακτηριστικά του, "τι" διαμορφώνει εθνική συνείδηση και ταυτότητα. Κάτι μου λέει όμως (όσο κι αν διαφωνείς) πως αν είχα διδαχθεί την αρχαία Ελληνική γλώσσα πιο πολλά χρόνια και με καλύτερο τρόπο απο αυτόν που επιβάλλει το σύστημα δε θα βρισκόμουν στην κατάσταση ποιυ βρίσκομαι σήμερα.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #73 στις: 10/11/09, 13:12 »
Κάτι μου λέει όμως (όσο κι αν διαφωνείς) πως αν είχα διδαχθεί την αρχαία Ελληνική γλώσσα πιο πολλά χρόνια και με καλύτερο τρόπο απο αυτόν που επιβάλλει το σύστημα δε θα βρισκόμουν στην κατάσταση ποιυ βρίσκομαι σήμερα.
τι εννοεις γιατι δεν καταλαβα?σε ποια κατασταση αναφερεσαι αν επιτρεπεται
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #74 στις: 10/11/09, 13:19 »
Βεβαίως και επιτρέπεται zeromancer.. δεν έχεις παρα να διαβάσεις το προηγούμενό μου μήνυμα λίιιγο πιο κάτω :)
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
47692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
88 Απαντήσεις
23571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 13:10
από andy I
30 Απαντήσεις
16991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/14, 17:03
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos