Αποστολέας Θέμα: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)  (Αναγνώστηκε 3106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Papadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
    • Youtube
Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« στις: 06/06/21, 17:04 »
Γειά σας, στο link θα βρείτε ένα πρόσφατο international Guitar Jam που οργανώσαμε σε συνεγασία με τους με τους απίστευτους Oni Hasan (Bangladesh), Jack Gardiner (U.K), Luis Kalil (Brazil) και Yo Onityan (Japan). Ελπίζω να σας αρέσει! Θα χαρώ να ακούσω ποιο σόλο ήταν πιο κοντά στα γούστα σας και ποιους κιθαρίστες θα θέλατε να δείτε στο επόμενο Jam!

https://www.youtube.com/watch?v=rOjTBARwnKw

Μαθήματα κιθάρας: g.papadopoulos@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« Απάντηση #1 στις: 11/06/21, 11:41 »
Ο γιαπωνέζος για μένα, γενικά. Και ειδικά +1 πόντος γιατι έπαιζε με ασετάριστη κιθάρα αν κρίνω απο το καρτελάκι... μηχανημα ο τύπος, kawasaki...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« Απάντηση #2 στις: 12/06/21, 01:36 »
Όλοι πολύ καλοί, μπράβο για την επιλογή σου Γιάννη. Άκουσα το τζαμ με ευχαρίστηση.
Νομίζω ότι μου άρεσε περισσότερο το άκουσμα το δικό σου και του Μπαγκλαντεσιανού. Δεν ενθουσιάστηκα με τον ήχο του Άγγλου, ούτε με το παίξιμο του βραζιλιάνου, και ο Ιάπωνας είναι ταχύτατος τεχνίτης αλλά ίσως θα έπρεπε να κόψει λίγη "φλυαρία".

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« Απάντηση #3 στις: 12/06/21, 15:14 »
Πισω στην 10 ετία του 70 όταν ο κοσμάκης άκουσε VAN HALEN πέταξε τις κιθάρες, τουλάχιστον αυτοί που κατανοούσαν το φαινόμενο, και δεν πίστευαν σε μαγικά.
Αρχες 80ς και έρχεται το 2ο και δριμύτερο σκαμπίλι απο Yngwie Malmsteen, εδω τώρα δεν υπήρχαν κόλπα και εφε, παρά μόνο ένας marshal και μια strat του 70... εδώ ΟΛΟΙ πέταξαν τις κιθάρες τους, δεν ετίθετο θέμα κατανόησης.

Σήμερα??? 40 χρόνια μετά... στην κάθε γειτονιά υπάρχει ένας πιτσιρικάς (ή και 30-40-50άρης) που (πλέον) παίζει τόσο καλά.... κάνέναν δεν ενδιαφέρει (το ροκ πέθανε) κανένας δεν εντυπωσιάζεται, κανένας δεν γουστάρει κανένας δεν πορώνεται ..

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Papadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
    • Youtube
Απ: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« Απάντηση #4 στις: 12/07/21, 00:04 »
Ο γιαπωνέζος για μένα, γενικά. Και ειδικά +1 πόντος γιατι έπαιζε με ασετάριστη κιθάρα αν κρίνω απο το καρτελάκι... μηχανημα ο τύπος, kawasaki...

O Υο εέχει πραγματικά αξιοζήλευτη τεχνική :)

Όλοι πολύ καλοί, μπράβο για την επιλογή σου Γιάννη. Άκουσα το τζαμ με ευχαρίστηση.
Νομίζω ότι μου άρεσε περισσότερο το άκουσμα το δικό σου και του Μπαγκλαντεσιανού. Δεν ενθουσιάστηκα με τον ήχο του Άγγλου, ούτε με το παίξιμο του βραζιλιάνου, και ο Ιάπωνας είναι ταχύτατος τεχνίτης αλλά ίσως θα έπρεπε να κόψει λίγη "φλυαρία".

Χαίρομαι που σου έρεσε το Jam φίλε! Προσωπικά μου άρεσε ο Oni, o ήχος του Jack μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρων, ειδικά επειδή ήταν τόσο διαφορετικός σε σχέση με τους υπόλοιπους!

Πισω στην 10 ετία του 70 όταν ο κοσμάκης άκουσε VAN HALEN πέταξε τις κιθάρες, τουλάχιστον αυτοί που κατανοούσαν το φαινόμενο, και δεν πίστευαν σε μαγικά.
Αρχες 80ς και έρχεται το 2ο και δριμύτερο σκαμπίλι απο Yngwie Malmsteen, εδω τώρα δεν υπήρχαν κόλπα και εφε, παρά μόνο ένας marshal και μια strat του 70... εδώ ΟΛΟΙ πέταξαν τις κιθάρες τους, δεν ετίθετο θέμα κατανόησης.

Σήμερα??? 40 χρόνια μετά... στην κάθε γειτονιά υπάρχει ένας πιτσιρικάς (ή και 30-40-50άρης) που (πλέον) παίζει τόσο καλά.... κάνέναν δεν ενδιαφέρει (το ροκ πέθανε) κανένας δεν εντυπωσιάζεται, κανένας δεν γουστάρει κανένας δεν πορώνεται ..

Μεγάλη/σημαντική κουβέντα ανοίγεις φίλε.  :) Δεν ξέρω αν το ροκ πέθανε, σίγουρα έχει χάσει κάτι από τη λάμψη του. Για τα κιθαριστικά συμφωνώ μαζί σου, δεν ξέρω αν φταίει όμως το κοινό που δεν πορώνεται ή ότι οι κιθαρίστες ανακυκλώνουν τους ίδιους ηχους licks και παιξίματα? Προσωπικά βλέπω μία έλλειψη πειραματισμού και καινοτομίας γενικότερα στον χώρο σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. ΠΧ αστέρι με artistic διάθεση για πειραματισμό και με αστείρευτες ιδέες είναι ο plini που μπορεί να μην μην έχει την "φωτιά" του malmsteen αλλά η μουσικότητα και ο τρόπος έκφρασης του σίγουρα με αγγίζει..
Μαθήματα κιθάρας: g.papadopoulos@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« Απάντηση #5 στις: 12/07/21, 10:16 »
Πισω στην 10 ετία του 70 όταν ο κοσμάκης άκουσε VAN HALEN πέταξε τις κιθάρες, τουλάχιστον αυτοί που κατανοούσαν το φαινόμενο, και δεν πίστευαν σε μαγικά.
Αρχες 80ς και έρχεται το 2ο και δριμύτερο σκαμπίλι απο Yngwie Malmsteen, εδω τώρα δεν υπήρχαν κόλπα και εφε, παρά μόνο ένας marshal και μια strat του 70... εδώ ΟΛΟΙ πέταξαν τις κιθάρες τους, δεν ετίθετο θέμα κατανόησης.

Σήμερα??? 40 χρόνια μετά... στην κάθε γειτονιά υπάρχει ένας πιτσιρικάς (ή και 30-40-50άρης) που (πλέον) παίζει τόσο καλά.... κάνέναν δεν ενδιαφέρει (το ροκ πέθανε) κανένας δεν εντυπωσιάζεται, κανένας δεν γουστάρει κανένας δεν πορώνεται ..

Μεγάλη/σημαντική κουβέντα ανοίγεις φίλε.  :) Δεν ξέρω αν το ροκ πέθανε, σίγουρα έχει χάσει κάτι από τη λάμψη του. Για τα κιθαριστικά συμφωνώ μαζί σου, δεν ξέρω αν φταίει όμως το κοινό που δεν πορώνεται ή ότι οι κιθαρίστες ανακυκλώνουν τους ίδιους ηχους licks και παιξίματα? Προσωπικά βλέπω μία έλλειψη πειραματισμού και καινοτομίας γενικότερα στον χώρο σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. ΠΧ αστέρι με artistic διάθεση για πειραματισμό και με αστείρευτες ιδέες είναι ο plini που μπορεί να μην μην έχει την "φωτιά" του malmsteen αλλά η μουσικότητα και ο τρόπος έκφρασης του σίγουρα με αγγίζει..

Μήπως τελικά τα έχουμε ακούσει όλα, ή σχεδόν όλα; ...σε ότι αφορά τις τεχνικές παιξίματος και συνθέσεις ροκ. Όλο και πιο λίγα πράγματα μας κάνουν εντύπωση πια. Και, βομβαρδιζόμαστε από αμέτρητα είδη μουσικής, ροκ και άλλα, που δεν υπήρχαν παλιότερα. Είναι άμεσα προσβάσιμα ή/και μας τα σερβίρουν/προωθούν. Πόση πληροφορία να αντέξει ένα μυαλό;

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Papadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
    • Youtube
Απ: Rock Guitar Extreme Megajam 3 (International)
« Απάντηση #6 στις: 13/07/21, 15:44 »
Μήπως τελικά τα έχουμε ακούσει όλα, ή σχεδόν όλα; ...σε ότι αφορά τις τεχνικές παιξίματος και συνθέσεις ροκ. Όλο και πιο λίγα πράγματα μας κάνουν εντύπωση πια. Και, βομβαρδιζόμαστε από αμέτρητα είδη μουσικής, ροκ και άλλα, που δεν υπήρχαν παλιότερα. Είναι άμεσα προσβάσιμα ή/και μας τα σερβίρουν/προωθούν. Πόση πληροφορία να αντέξει ένα μυαλό;

Τα έχουμε σίγουρα ακούσει όλα μέχρι να 'ερθει το επόμενο νέο ρεύμα ή τάση. Πχ όταν ξεκίνησε ο Asato ξαφνικά όλη (ή η μισή) γη άρχισε να παίζει με παρόμοιο στυλ (γλυστρήματα/ ήχο/ "στολίδα" κτλ).. Προσωπικά εκτιμώ ότι όσα τα χρόνια περνούν, όντως υπάρχει κορεσμός και είναι δύσκολο να βγεί κάτι αυθεντικά καλό/καινούριο.. Έως τότε μπορούμε ακόμη να ακούμε τους "πατέρες" και να ταξιδεύουμε..  :)
Μαθήματα κιθάρας: g.papadopoulos@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 18:11
από Μαργαρίτα Π.
13 Απαντήσεις
6094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 16:25
από Blue Wizard
6 Απαντήσεις
10079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/11, 00:58
από metalmike
0 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 08:01
από ariz
11 Απαντήσεις
6048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/11, 20:46
από denisgiann
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/11, 18:11
από mackay
1 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/13, 20:13
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
6734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/18, 17:02
από pipokas99
6 Απαντήσεις
2484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/20, 16:26
από Yiannis Papadopoulos
0 Απαντήσεις
971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/20, 17:13
από Yiannis Papadopoulos