Αποστολέας Θέμα: Γρατζουνιές απο νύχι..  (Αναγνώστηκε 2901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_T

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Γρατζουνιές απο νύχι..
« στις: 28/11/08, 16:59 »
Καλησπέρα σε όλους! :)
 Όταν παίζω το εργαλείο μου ;), το νύχι απο το δεξί μου χέρι το ακουμπάω κάτω απο τους μαγνήτες, στο λούστρο. Με την κίνηση του χεριού πάνω κάτω γεμίζει γρατζουνιές. Μπορώ να τις αποφύγω ή να τις διώξω ???; Κάποια αλοιφή ή οτιδήποτε...; Μερικοί έχω ακούσει, οτι βάζουν λιπαρή ουσία για να διευκολύνεται η κίνηση του χεριού... πχ βαζελίνη. Κάνει κακό αυτό στην κιθάρα; Έχετε κάτι να προτείνετε πάνω σ'αυτό;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές απο νύχι..
« Απάντηση #1 στις: 28/11/08, 17:21 »
Έχεις σκεφτεί να κόψεις τα νύχια σου...; :P ;D

Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν κάποια προϊόντα συντήρησης της κιθάρας που περιέχουν κερί και τα οποία υποτίθεται ότι μπορούν να καλύψουν σε κάποιο βαθμό τις μικρές γρατζουνιές που προκαλεί η χρήση. Ψάξε για το Gerlitz Νο.1 Guitar Wax ή το Dunlop No.65 Cream of Carnauba. Για βαζελίνη δεν έχω υπόψη μου, τουλάχιστον για το σκοπό που αναφέρεις... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Chris_T

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές απο νύχι..
« Απάντηση #2 στις: 28/11/08, 17:32 »
Ευχαριστώ!:) Το νύχι το ακουμπάω γιατι διευκολύνη την τεχνική μου. Γλιστράει το χέρι... ::) Αν ακουμπάω τη σάρκα μόνο σαν να κολλάει εκεί λόγω τριβής. Την βαζελίνη την ανέφερα για διευκόλυνση της τεχνικής του δεξιού χεριού και όχι για γρατζουνιές... Για να καταλάβετε καλύτερα! Να γλιστράει το χέρι δηλαδή στην κίνηση πάνω κάτω καθώς το ακουμπάς...  :o
Ευχαριστώ για τα προιόντα! :D
Επίσης την έδωσα για service πριν μερικές μέρες και την γέμισαν γρατζουνιές... >:( Απαράδεκτη επαγγελματική συμπεριφορά! Τέλος πάντων....

Αποσυνδεδεμένος Chris_T

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές απο νύχι..
« Απάντηση #3 στις: 28/11/08, 17:35 »
Συγγνώμη για κάτι ορθογραφικά που έκανα επάνω   :( ;D ;D....    Έγραφα γρήγορα!!! ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/02, 17:05
από metalman
20 Απαντήσεις
11436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/06, 13:41
από blue_jazz
13 Απαντήσεις
7544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 02:19
από Aggelos_chem
0 Απαντήσεις
656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/22, 01:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ