Αποστολέας Θέμα: Είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί modelling ενισχυτής σαν πετ  (Αναγνώστηκε 2185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manospyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είμαι κάτοχος του Vox vt40+, πρόσφατα απέκτησα τον Crate V33H τον οποίο έκανα converted to Soldano "slo moded" http://www.ppwatt.com/node/16193 και τώρα ο φτωχός Crate πραγματικά λαλάει, είναι απλά ένας άλλος ενισχυτής. Μου ήρθε λοιπόν μια τρελλή ιδέα αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτή, σκέφτηκα να συνδέσω τον modelling Vox στο effects loop του Crate (send-> input Vox - Vox headphones out-> return) ώστε να τον χρησιμοποιώ πλέον σαν πεταλιέρα, περιμένω τις απαντήσεις σας κι ελπίζω να μην είναι εντελώς βλακεία αυτό που σκέφτηκα και βάλετε τα γέλια...
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/11, 19:51 από manospyr »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν βλέπω πώς θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τον Vox ως "πεταλιέρα", εκτός και αν εννοείς να χρησιμοποιήσεις τα εφφέ του στον Crate. Και αμφιβάλλω αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μέσω της εξόδου για ακουστικά του Vox, ακόμα και αν αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως line out όπως νομίζω ότι ισχύει. Λιγότερο "τρελλό" θα ήταν να κάνεις μια απλή μετατροπή στον Vox (απείρως απλούστερη από αυτή που έκανες στον Crate) και να βάλεις και σε αυτόν FX loop. Tότε ίσως κάτι γίνει, αν και πάλι δεν είμαι σίγουρος πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα ηχητικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος manospyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακριβώς στα εφέ του Vox αναφερόμουν, ναι η έξοδος ακουστικών του λειτουργεί σαν line out, έχω κι εγώ μεγάλες επιφυλάξεις όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα και δεν θα μπώ στη διαδικασία να προσθέσω loop στον Vox δε νομίζω να αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Oύτε εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, αν και είναι μια σχετικά εύκολη μετατροπή. Αν σού αρέσει ο βασικός ήχος του Crate, θα ήταν καλύτερα να πάρεις ένα φτηνό πολυεφφέ και να το βάλεις στο FX loop, ώστε να παίρνεις από αυτό reverb, delay, chorus ή άλλα εφφέ. Κοίτα π.χ. κάτι σαν το Digitech RP55, το οποίο είναι εξαιρετικά απλό και εύχρηστο, αλλά έχει αρκετά και πολύ καλά εφφέ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος manospyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο ήχος του Crate πλέον είναι εκπληκτικός, τρομερή μετατροπή και χίλια μπράβο στον Steve Ahola που μελέτησε και είδε ότι το κύκλωμα του είναι σχεδόν πανομοιότυπο με του Soldano, με λίγα χρήματα έχεις λαμπάτο ενισχυτή με ένα πεντακάθαρο μαμίσιο κανάλι, και με το μοντάρισμα αποκτά ένα crunch σύν ένα high gain που σκίζει. Σε οποιονδήποτε κάτοχο Crate V18 ή V33 συνιστώ με χίλια τη μετατροπή αυτή η οποία είναι οικονομική και σχετικά εύκολη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
24 Απαντήσεις
9927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
34 Απαντήσεις
12108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
12 Απαντήσεις
7183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:24
από adr1anos
121 Απαντήσεις
39168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 19:47
από modfori
6 Απαντήσεις
3203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 16:14
από sotto
23 Απαντήσεις
7555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 11:20
από Kosthrash
31 Απαντήσεις
8656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 22:04
από Jezus
10 Απαντήσεις
14025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/17, 20:54
από vegos
2 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:00
από Ioannis Anastassakis