Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose κ κουρδισμα  (Αναγνώστηκε 16559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #25 στις: 23/03/09, 12:08 »
Στην τελευταια φοτο που ποσταρα φεναιτε η μια βιδα (ειναι η μεγαλη) λογικα ειναι το ιδιο αλλεν που χρεισημοποιεις για το τοπ λοκ.  Για να χαμηλωσεις τις χορδες βιδωσε (προς τα δεξια ετσι?) απο λιγο και ομοιομορφα τις 2 βιδες.  Ειναι τελειως ακινδυνο.

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #26 στις: 23/03/09, 16:44 »
Πως ειπαμε οτι μπορουμε να κατεβασουμε τις χορδες πιο κοντα στην ταστιέρα; Θα μπορουσε κανεις να μ εξηγησει αναλυτικα; Ειναι γενικα ακινδυνο; Ευχαριστω!

βασικ για να κατεβασεις τις χορδες πρεπει να κατεβασεις το floyd.να ειναι παραλληλο δλδ με το σωμα της κιθαρας και μετα γυριζεις 2 βιδουλες που εχει και βλεπουν προς τα πανω (οπως εχεις την κιθαρα ξαλπωμενη) για να το ανεβοκατεβασεις.αν ομως το floyd ειναι οκ και παρολα αυτα οι χορδες ειναι ψηλα μονο στα τελευταια ταστα τοτε φταιει το μπρατσο και πρεπει να ρυθμισεις με αλενακι τη ραβδο που ειναι μεσα στο μανικι. (βγαλε το καπακι κατω απο τις χορδες κοντα στα κλειδια) απο κει και περα γυριζε και παιζε μεχρι να μην τριζουν οι χορδες και να μην υπαρχει προβλημα στον ηχο.πχ να μη σβηνει απο καποια ταστα και μετα και να μην ακουγεται τριξιμο οταν χτυπας χορδη
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #27 στις: 23/03/09, 19:46 »
Παράθεση
πρεπει να ρυθμισεις με αλενακι τη ραβδο που ειναι μεσα στο μανικι. (βγαλε το καπακι κατω απο τις χορδες κοντα στα κλειδια) απο κει και περα γυριζε και παιζε μεχρι να μην τριζουν οι χορδες και να μην υπαρχει προβλημα στον ηχο.πχ να μη σβηνει απο καποια ταστα και μετα και να μην ακουγεται τριξιμο οταν χτυπας χορδη

Μην πηραξεις το truss rod (την μεταλικη βεργα μεσα στο μανικι)!!!
Αυτο χρειαζετε καποια εμπηρια και εαν δεν ξερεις ειναι επικινδυνο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #28 στις: 23/03/09, 19:48 »
εγώ το κάνω μόνος μου στην κιθάρα μου και το έμαθα και μόνος μου σιγά σιγά...
δεν εγγυώμαι για το αποτέλεσμα και δεν πήγα να το γυρίσω 8 βόλτες από την πρώτη φορά....
αλλά με παρατήρηση και σιγά σιγά πιστευω πως όλα μαθαίνονται...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #29 στις: 23/03/09, 20:15 »
Παράθεση
πρεπει να ρυθμισεις με αλενακι τη ραβδο που ειναι μεσα στο μανικι. (βγαλε το καπακι κατω απο τις χορδες κοντα στα κλειδια) απο κει και περα γυριζε και παιζε μεχρι να μην τριζουν οι χορδες και να μην υπαρχει προβλημα στον ηχο.πχ να μη σβηνει απο καποια ταστα και μετα και να μην ακουγεται τριξιμο οταν χτυπας χορδη

Μην πηραξεις το truss rod (την μεταλικη βεργα μεσα στο μανικι)!!!
Αυτο χρειαζετε καποια εμπηρια και εαν δεν ξερεις ειναι επικινδυνο.


τι επικινδυνο ρε παιδια; ελεος πολυ απλη διαδικασια ειναι...τριζει; χαλαρωνεις...δεν τριζει σφιγγεις!!!
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #30 στις: 23/03/09, 23:00 »
Ειναι η μονη διαδικασια σεταρισματος που δεν θα προτηνα σε αρχαριο.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #31 στις: 23/03/09, 23:05 »
Παράθεση
πρεπει να ρυθμισεις με αλενακι τη ραβδο που ειναι μεσα στο μανικι. (βγαλε το καπακι κατω απο τις χορδες κοντα στα κλειδια) απο κει και περα γυριζε και παιζε μεχρι να μην τριζουν οι χορδες και να μην υπαρχει προβλημα στον ηχο.πχ να μη σβηνει απο καποια ταστα και μετα και να μην ακουγεται τριξιμο οταν χτυπας χορδη

Μην πηραξεις το truss rod (την μεταλικη βεργα μεσα στο μανικι)!!!
Αυτο χρειαζετε καποια εμπηρια και εαν δεν ξερεις ειναι επικινδυνο.


τι επικινδυνο ρε παιδια; ελεος πολυ απλη διαδικασια ειναι...τριζει; χαλαρωνεις...δεν τριζει σφιγγεις!!!
Aν βεβαια είσαι κωλόφαρδος και η ταστιέρα εχει ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ καμπή...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #32 στις: 23/03/09, 23:45 »
οταν εχεις στα χερια σου κιθαρα για 1 μηνα χαιρω πολυ.αλλα μετα απο αυτο το μικρο διαστημα πρεπει να μαθεις να εισαι σε θεση να την επισκευαζεις εκτος αν θες να σου τρωνε 30 ευρω καθε τοσο...σημειωτεον οτι χορδες ενδεικτικα πρεπει να αλλαζουν καθε 15 μερες με μηνα οποτε θα βγαινει αρκετο το κοστος...η διαδικασια ειναι απλη αρκει να ξερεις 5-6 βασικα πραγματα..και αν η ταστιερα δεν ειναι ομοιομορφη τοτε πηρες στραβο οργανο φιλτατε και δε σε γλιτωνει ουτε ο τεχνικος..
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #33 στις: 23/03/09, 23:56 »
Παιχνίδια με τη βέργα ΔΕΝ κάνουμε,προσεχτικές και μικρές κινήσεις και πάντα παρατηρούμε τις αλλαγές μετά απο κάθε μας κίνηση,όπως και τις επόμενες μέρες μετά την ολοκλήρωση του σεταρίσματος.

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #34 στις: 24/03/09, 00:03 »
Παιχνίδια με τη βέργα ΔΕΝ κάνουμε,προσεχτικές και μικρές κινήσεις και πάντα παρατηρούμε τις αλλαγές μετά απο κάθε μας κίνηση,όπως και τις επόμενες μέρες μετά την ολοκλήρωση του σεταρίσματος.

ναι δεν κανουμε παιχνιδια αλλα μην πληρωνουν 30 ευρω τα παιδια για μια απλη δουλεια που μπορουν να μαθουν να κανουν μονοι/ες τους...σιγουρα ομως θελει μια προσοχη...

και να ξερετε οτι ποτε δε θα χρειαστει να "σφιξεις" το ραβδι μεσα στο μπρατσο.αν ειναι σφιχτο το γυρισμα παει να πει οτι το πηγες πολυ και πρεπει να χαλαρωσεις
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #35 στις: 24/03/09, 01:49 »
Οτιδηποτε και να κανει καποιος αρχαριος οταν προσπαθει να σεταρει την κιθαρα του εαν στο τελος δεν μπορει να τα βγαλει περα μονος του μπορει να φτιαχτει απο εναν τεχνικο .  Εκτος απο ενα σπασμενο μανικι η σπασμενο truss rod -κατι που οσο και να φαινεται παραξενο συμβαινει.  Σε αυτο το σημειο καλυτερα να δοσει τα 30 ευρω στον τεχνικο.
Και κατι αλλο, δεν πειραζεις truss rod για να ρυθμησεις το υψος των χορδων αλλα για να ρυθμησεις την κληση που εχει το μανικι.  Η κληση ενδεχομενος να αλλαξει εαν αλλαξει η ταση των χορδων λογο αλλαγης παχους των χορδων η λογο αντιδρασης του ξυλου σε υγρασιες θερμοκρασιες κτλ.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #36 στις: 24/03/09, 01:55 »
σίγουρα αν κάνει ζημιά στο όργανο ο αρχάριος πρέπει μετά να το πάει στον τεχνικό αλλά είμαι της άποψης "μάθε πειράζοντας"...εγώ ας πούμε μου αρέσει να ξέρω πως δουλεύει το κάθε τι που χρησιμοποιώ...και ειδικά η κιθάρα που είναι από τα αγαπητά μου καθημερινά αντικείμενα...
σίγουρα δεν αξίζει να δίνεις 30Ε και βάλε κάθε λίγο αλλά δεν αλλάζω και χορδές κάθε 15 μέρες... :P
2μηνο και βάλε!

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #37 στις: 25/03/09, 15:01 »
εγω αλλαζω 4 φορες το χρονο  :P
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #38 στις: 25/03/09, 16:43 »
Δηλαδη αμα σφηξεις το Truss Rod πολυ υπαρχει περίπτωσει να σπάσει το μπράτσο της κιθάρας;
Λοιπον, έχω ευθυγραμμήσει το την γεφυρα οχι 100% ομως με το σωμα της κιθάρας, έχω φτιαξει το Intonation... Ωραια μια χαρα ως εδω... Τωρα, παρατηρώ οτι οι χορδές ξεκουρδιζονται!!! Να πω οτι δεν εχω σε Lock το Nut. Ίσως παίζει αυτό ρόλο; Και επίσης εχω διορθώσει το ύψος των χορδων. Το μονο που μένει ειναι να φτιάξω τις χορδες ωστε να μην τρίζουν πανω στα τάστα και να ρυθμισω το ύψως των μαγνητων.. Αλήθεια εχω 2 διπλους και εναν μονο στην μέση. Θα πρέπει να ειναι ολοι στην ίδια ευθεια; Πως γίνετε να ρυθμίσω τ υψος;
Ευχαριστώ, με έχετε βοηθήσει πάάάάάάάρα μα πάρα πολύ

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #39 στις: 25/03/09, 17:48 »
Δηλαδη αμα σφηξεις το Truss Rod πολυ υπαρχει περίπτωσει να σπάσει το μπράτσο της κιθάρας;
Λοιπον, έχω ευθυγραμμήσει το την γεφυρα οχι 100% ομως με το σωμα της κιθάρας, έχω φτιαξει το Intonation... Ωραια μια χαρα ως εδω... Τωρα, παρατηρώ οτι οι χορδές ξεκουρδιζονται!!! Να πω οτι δεν εχω σε Lock το Nut. Ίσως παίζει αυτό ρόλο; Και επίσης εχω διορθώσει το ύψος των χορδων. Το μονο που μένει ειναι να φτιάξω τις χορδες ωστε να μην τρίζουν πανω στα τάστα και να ρυθμισω το ύψως των μαγνητων.. Αλήθεια εχω 2 διπλους και εναν μονο στην μέση. Θα πρέπει να ειναι ολοι στην ίδια ευθεια; Πως γίνετε να ρυθμίσω τ υψος;
Ευχαριστώ, με έχετε βοηθήσει πάάάάάάάρα μα πάρα πολύ

δεν ξερω αν θα σπασει αλλα θα στραβωσει σιγουρα.ο ρολος του ειναι να κρατα το μπρατσο παραλληλο με τη χορδη για να μην "βρισκει" η χορδη πανω στα ταστα κατα τη διαρκεια της ταλαντωσης σε κανενα σημειο της ταστιερας και δημιουργει τριξιμο.η γεφυρα πρεπει να ειναι αν οχι 100% τοτε 98-99% παραλληλη με το ξυλο στο σωμα.θα κουρδισεις στο "περιπου" και μετα θα λοκαρεις τις χορδες απο πανω κοντα στα κλειδια. μετα θα κανεις τη μικρορυθμιση απο τις βιδουλες στο floyd που γυριζουν με το χερι (φροντισε πριν τη διαδικασια να τα εχεις περιπου στη μεση για να μπορεις να "παιξεις") για να μην τριζουν οι χορδες θα "παιξεις" με το rod αλλα θα το κανεις ΑΦΟΥ εχεις φτιαξει το floyd και λιγο πριν λοκαρεις και μικρορυθμισεις. τοτε θα φτιαξεις και τις αρμονικες [κουρδιζεις μια χορδη και παιζεις την αρμονικη στο 12ο ταστο, αν δειχνει το ιδιο στο κουρδιστηρι εισαι οκ. αν οχι πειραζεις τα μικρα αλλενακια στη βαση του floyd κοντα σε αυτα που σφιγγουν τη χορδη στη θεση της] τελος και αφου μικρορυθμισεις φτιαχνεις το υψος των μαγνητων.κανα δυο χιλιοστα ο bridge και 3 ο neck.για τον μεσαιο δεν υπαρχει στανταρ αλλα γενικα "παιζεις" κι εδω.αν σαρεσει το gain τους πας πιο ψηλα απλα γινεται λιγο ανεξελεγκτος ο ηχος. αν θες πιο "καθαρο" ηχο τους πας λιγο πιο χαμηλα.παιξε το +-1mm.

ΥΓ θυμησου οτι αν θελεις διαφορετικο κουρδισμα απο αυτο που ειχε αρχικα η κιθαρα και αλλαζεις χορδες θα αλλαξεις και την ενταση στα ελατηρια απο πισω με το κατσαβιδι (εχει μιαβιδα που τα κραταει)
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #40 στις: 25/03/09, 17:56 »
Παράθεση
Δηλαδη αμα σφηξεις το Truss Rod πολυ υπαρχει περίπτωσει να σπάσει το μπράτσο της κιθάρας;
Ναι, η να σπασει το μανικι η να σπασει το Truss Rod.  Εαν δοκιμασεις να πειραξεις το Truss Rod, πρεπει 1ον να μην το ζορισεις εαν καταλαβεις μαγαλη αντισταση 2ον να το γυρνας μονο 1/4 περιστροφης καθε φορα.  Δηλ. γυρνας 1/4, κουρδιζεις, ελενχεις την γωνια του φλουντ, και επειτα εαν χρειαστει γυριζεις παλι κατα 1/4 στροφη.  Εχε υπ'οψιν οτι μπορει να παρει αρκετες ωρες για να προσαρμοστει το μανικι στην περιστροφη του Truss Rod.
Γιατι να πειραξεις τους μανητες, ειχες καποιο προβλημα πριν? εαν οχι δεν χρειαζεται να τους πειραξεις.  Α και το Intonation ειναι κατι που το τσεκαρεις τελευταιο, μιας και με καθε αλλαγη σε Truss Rod η κληση του φλουντ μπορει να το επηρεασει.




Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #41 στις: 25/03/09, 18:21 »
δηλαδη γυρνωτας κατα 45 μοιρες καθε φορα δεν υπαρχει προβλημα να παει κατι στραβα; Για να μην τριζουν οι χορδες προς τα που πρεπει να σφιξω/ξεσφιξω με το αλεν. Αριστερα η δεξια ;

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #42 στις: 25/03/09, 18:38 »
δηλαδη γυρνωτας κατα 45 μοιρες καθε φορα δεν υπαρχει προβλημα να παει κατι στραβα; Για να μην τριζουν οι χορδες προς τα που πρεπει να σφιξω/ξεσφιξω με το αλεν. Αριστερα η δεξια ;


μεγαλε επειδη εμεις δεν μπορουμε απο δω να σου δωσουμε εικονα για το τι γινεται ακριβως τσεκαρε αυτο το Link που σου λεει τα παντα http://www.icepoint.com/guitar/Setting%20up%20your%20electric%20guitar/index.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/09, 00:45 από ConstantinM »
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #43 στις: 25/03/09, 19:43 »
δν εβγαλα ακρη :(

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #44 στις: 25/03/09, 21:16 »
τελικα να την παω σε τεχνικο και να του πω να μου την σεταρει και μετα να μου εξηγησει πως γινονται ολα η θα με παρει με τις κλοτσιες αν του ζητησω κατι τετοιο; Γνωρίζετε κανεναν καλο τεχνικό στην θεσσαλονίκη;
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/09, 22:12 από Und3ad »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #45 στις: 25/03/09, 22:29 »
δηλαδη γυρνωτας κατα 45 μοιρες καθε φορα δεν υπαρχει προβλημα να παει κατι στραβα; Για να μην τριζουν οι χορδες προς τα που πρεπει να σφιξω/ξεσφιξω με το αλεν. Αριστερα η δεξια ;


μεγαλε επειδη εμεις δεν μπορουμε απο δω να σου δωσουμε εικονα για το τι γινεται ακριβως τσεκαρε αυτο το Link που σου λεει τα παντα http://www.myspace.com/fiatlvxband

που κολλάει αυτό? ???

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/09, 00:45 από ConstantinM »
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #47 στις: 25/03/09, 23:18 »
που είναι ο οδηγός στη σελίδα που παρέθεσες???

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Floyd Rose κ κουρδισμα
« Απάντηση #49 στις: 26/03/09, 10:08 »
Παιδια γνωριζει κανεις εναν πολυ καλο τεχνικο απο θεσσαλονίκη ;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
12850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
136 Απαντήσεις
69310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/12, 14:29
από geovo
26 Απαντήσεις
14104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
11 Απαντήσεις
7517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
31 Απαντήσεις
12525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 22:45
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 12:07
από geovo
1 Απαντήσεις
2085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 14:23
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
2937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 22:09
από teo_gp
3 Απαντήσεις
3290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
11 Απαντήσεις
5004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 23:02
από Spyros Delta