Αποστολέας Θέμα: Vista  (Αναγνώστηκε 6326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Vista
« στις: 02/07/08, 20:18 »
Προσφατα η αδερφη πηρε καινουριο laptop με τα Vista προεγκατεστημενα. Επειδη εκανα μια μλκια οταν εβαζα καποια προγραμματα (διεγραψα τον καδο ανακυκλωσης απο την επιφανεια εργασιας και δεν ηξερα πως να τον επαναφερω και εκανα Επαναφορα Συστηματος) και καποια προγραμματα επρεπε να τα εγκαταστησω παλι. Μετα μπηκα στο internet να κατεβασω καποια αλλα προγραμματα αλλα δεν ειχα καθορισει στον firefox να τα αποθηκευει στην επιφανεια εργασιας και τα αποθηκευε σε αλλο φακελο, γι' αυτο και εγω επειδη δεν τα βρηκα στην επιφανεια τα ξανακατεβασα 2 φορες. Εψαχνα ποση ωρα αυτο τον κ*λοφακελο και τελικα δεν μπορεσα να το βρω και με την αναζητηση των Vista δεν εβγαλα ακρη, εκτος των αλλων δυο φορες που κοιταξα την χωρητικοτητα την μια φορα ειχε μειωθει κατα 3 GB και την αλλη κατα 1 GB, αν ειχα κατεβασει κατι τοτε δεν φτανει με τιποτα ουτε τα 200 MB και καποιες ενημερωσεις που κατεβηκαν αυτοματα δεν νομιζω οτι δικαιολογουν αυτη την μειωση.

Τωρα δεν ξερω τι να ρωτησω. Πως να βρω τον φακελο να διαγραψω τα επιπλεον αρχεια; Που οφειλεται η μειωση της χωρητικοτητας του σκληρου δισκου; Υπαρχει δυνατοτητα να κανω τα vista οπως τα xp απο αποψη interface, γιατι οπως ειναι τα vista εγω τα βρηκα μανικι ποσο μαλλον η αδερφη μου που εχει λιγοτερη πειρα; η μηπως το laptop να φαει format και να μπουν τα xp;

Ευχαριστω προκαταβολικα.
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Vista
« Απάντηση #1 στις: 02/07/08, 21:18 »
Στο Firefox, δες:
Εργαλεία - Επιλογές - Βασικές - Λήψεις αρχείων - Αποθήκευση αρχείων σε ...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Vista
« Απάντηση #2 στις: 02/07/08, 21:28 »
η μηπως το laptop να φαει format και να μπουν τα xp;

Πριν το κάνεις αυτό βεβαιώσου είτε με ψάξιμο στο internet (κάνε ένα search στο google με τη μάρκα-τύπο του υπολογιστή σου και "xp downgrade") ή ρώτα απευθείας στο support της εταιρείας αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και κυρίως αν υπάρχουν οι drivers για όλες τις συσκευές του laptop (π.χ. webcam, soundcard, bluetooth κλπ). Σε περίπτωση που γίνεται κάντο με κλειστά μάτια γιατί τα Ftista - Svista όπως θέλεις πέστα είναι ψιλομάπα.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #3 στις: 02/07/08, 21:28 »
Στο Firefox, δες:
Εργαλεία - Επιλογές - Βασικές - Λήψεις αρχείων - Αποθήκευση αρχείων σε ...
Αυτο το εκανα για τα αλλα που εγραψα δεν εχω ιδεα τι να κανω:
Τωρα δεν ξερω τι να ρωτησω. Πως να βρω τον φακελο να διαγραψω τα επιπλεον αρχεια; Που οφειλεται η μειωση της χωρητικοτητας του σκληρου δισκου; Υπαρχει δυνατοτητα να κανω τα vista οπως τα xp απο αποψη interface, γιατι οπως ειναι τα vista εγω τα βρηκα μανικι ποσο μαλλον η αδερφη μου που εχει λιγοτερη πειρα; η μηπως το laptop να φαει format και να μπουν τα xp;
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #4 στις: 02/07/08, 22:14 »
Τα προγράμματα που κατέβασες πρέπει να αποθηκέυτηκαν στον φάκελο c:\Documents and Settings\<ονομα χρήστη>\Local Settings\Temporary Internet Files. Αν δεν φένεται αυτός ο φάκελος επίλεξε εμφάνιση κρυφών αρχείων. Η μείωση της χωριτικότητας οφείλεται στο μέγεθος των αρχείων που κατέβασες σε συνδιασμό με τις ενημερώσεις (μπορείς να μας ενημερώσεις περισσότερο περί αυτού). Ξέχνα την λογικη intergace xp σε vista. Format και XP for ever μεχρι την έκδοση των Windows Seven.

Για drivers μην φοβάσαι αν κάνεις τελικά format. Στείλε μας αναλυτικά την ονομασία του υπολογιστή σου και drivers θα βρεθούν. Ούτε με την εταιρεία μην ασχοληθείς για να σου πει αν υπάρχουν drivers για τον υπολογιστή σου

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #5 στις: 02/07/08, 22:17 »
η μηπως το laptop να φαει format και να μπουν τα xp;

1) Πέτα τα όλα και πάρε Mac.

ή

2) Τράβα format και εγκατάστησε τα XP με service pack 2.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #6 στις: 02/07/08, 23:21 »
2) Τράβα format και εγκατάστησε τα XP με service pack 2.
Βάλε καλύτερα xp με service pack 3 μιας και είναι πιο φρέσκο.
cu!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Vista
« Απάντηση #7 στις: 02/07/08, 23:48 »
Στείλε μας αναλυτικά την ονομασία του υπολογιστή σου και drivers θα βρεθούν

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Για τον δικό μου δεν υπάρχουν όλοι (δεν υπάρχουν για εκείνες τις συσκευές που ανέφερα ως παράδειγμα).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #8 στις: 03/07/08, 01:02 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Μαλλον το φορματ  παει για αργοτερα αφου θελει λιγο ψαξιμο.

Τα προγράμματα που κατέβασες πρέπει να αποθηκέυτηκαν στον φάκελο c:\Documents and Settings\<ονομα χρήστη>\Local Settings\Temporary Internet Files. Αν δεν φένεται αυτός ο φάκελος επίλεξε εμφάνιση κρυφών αρχείων.
Απ' οτι ειδα στον firefox  αποθηκευτηκαν σε καποιον φακελο "ληφθεντα αρχεια" η καπως ετσι, που δεν τον βρηκα πουθενα. Πως εμφανιζουμε τα κρυφα αρχεια, φακελους κτλ στα vista; Δεν εχουν στην πανω μερια στα παραθυρα τις επιλογες Αρχειο, επεξεργασια, προβολη και δεν εβγαλα ακρη, εδω δεν μπορουσα να εμφανισω τις καταληξεις των αρχειων ::). Επισης οταν ανοιγεις τον c δεν υπαρχει φακελος Documents and Settings ???

Για τις ενημερωσεις δεν ξερω, απλως η αδερφη μου μου ειπε οτι καποια στιγμη εδειξε οτι κατεβηκαν(; )/ εγκαταστηθηκαν(; ) καπου στις 18 ενημερωσεις ???

Επισης κατι που θυμηθηκα ειναι οτι οταν ανοιξα καποιον φακελο (στο c:\Windows\) μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι δεν εχω δικαιωμα προσβασης αλλα τελικα τον ανοιξε ???
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #9 στις: 03/07/08, 17:26 »
Επειδη τελικα το laptop δεν παλευεται με τιποτα, καθε φορα που μπαινει στο ιντερνετ κατεβαζει ενημερωσεις που πιθανον φτανουν το 1 GB χωρις εγω να εχω κατεβασει τιποτα και στις ενημερωσεις λιγο που εψαξα δεν βρηκα να αναφερουν μεγεθος, επισης αφου εκανα τη ρυθμιση ο firefox να αποθηκευει τα αρχεια που κατεβαζει στην επιφανεια εργασιας ενω εδειχνε οτι ολοκληρωθηκε το κατεβασμα ολοκληρωθηκε στην πραγματικοτητα το αρχειο ηταν ημιτελες (απο 47,7 MB μονο 4 κατι ΜΒ).

Οποτε εκανα επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις του υπολογιστη, οπως ηταν κατα την αγορα.

Το λαπτοπ ειναι αγορασμενο απο τα... Lidl  :o :o :o και ειναι το Targa Traveller 1512. Ειναι εφικτη η "υποβαθμιση" σε ΧΡ (δειτε και το site) η καλυτερα επιστροφη στα Lidl, στο site λενε οτι με επιστροφη σε ενα μηνα απο την αγορα παιρνεις πισω τα λεφτα (τωρα αν ισχυει δεν ξερω).
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #10 στις: 03/07/08, 20:39 »
Η υποβάθμιση σε XP υπολογιστών με Vista είναι πάντα δυνατή. Κάνε διαμορφωση και εγκατάσταση χρ

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #11 στις: 03/07/08, 22:40 »
Η υποβάθμιση σε XP υπολογιστών με Vista είναι πάντα δυνατή. Κάνε διαμορφωση και εγκατάσταση χρ
Δηλαδη δεν υπαρχει θεμα με τους drivers;
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Vista
« Απάντηση #12 στις: 04/07/08, 10:18 »
Υπάρχει (το ξαναλέω) τουλάχιστον στον δικό μου: Sony Vaio VGN FZ38M

Δες και εδώ:

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=241203

http://community.actinic.com/showthread.php?p=230851

και γενικά:

http://community.actinic.com/showthread.php?p=230851

http://askbobrankin.com/vista_to_xp_downgrade.html

στο τελευταίο σημείωσε το εξής:
"Before you begin the XP installation, make sure that the necessary XP hardware drivers are available, or included on the XP disk provided by your PC vendor. If in doubt, check the vendor's website or poke around with your favorite search engine to see if others have attempted the XP install on the same hardware. You may be able to install XP without all the needed drivers, but some hardware may not work afterwards".

Αν θέλεις να ψάξεις και μόνος σου (ξαναγράφω) κάνε search στο google για xp downgrade
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #13 στις: 05/07/08, 11:45 »
Λοπόν κατέβασε το πρόγραμμα everest το οποίο θα σε πληροφορήση όσων αφορά το υλικό του υπολογιστή σου. Ανέβασε τις πληροφορίες αυτές στο θέμα και ύστερα βλέπουμε για format.
Μην επιχειρήσης να βάλεις xp ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vista
« Απάντηση #14 στις: 06/07/08, 02:49 »
Ευχαριστω για την βοηθεια.
Τελικα εκανα φορματ γιατι δεν εχω στη διαθεση μου τοσο χρονο για να καθομαι να σκεφτομαι, να ψαχνω κτλ (ετσι κι αλλιως μπορουσα να επαναφερω οποιαδηποτε στιγμη το λαπτοπ στην αρχικη του κατασταση και να το επιστρεψω στο μαγαζι). Ολα πηγαν καλα (απο αποψη drivers, ηχος, αναλυση οθονης, ιντερνετ) αυριο θα δοκιμασω και το DVD writer. Τις μονες "συσκευες" που δεν αναγνωρισε ειναι: Modem device on high definition audio bus ??? και ενα εναν ελεγκτη Εthernet, για εναν αλλο βρηκα drivers τον αναγνωρισε και μπορεσα να μπω στο ιντερνετ.
Τωρα αυτα τα δυο δεν νομιζω να ειναι τιποτα τοσο σημαντικο ετσι κι αλλιως η αδερφη μου θελει ενα υπολογιστη για απλα πραγματα τα οποια λειτουργουν μια χαρα ;).
IN GRIND WE CRUST

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
42232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:38
από Spyros Delta
Vista

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 » Επιστήμη και Τεχνολογία

47 Απαντήσεις
12575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/07, 12:22
από YmiRLinG
81 Απαντήσεις
22254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 23:53
από paran0id
1 Απαντήσεις
2179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 14:25
από schizm
20 Απαντήσεις
8098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/07, 23:26
από newGuitarMan
4 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 10:08
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
3309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 13:40
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 20:38
από les paul
8 Απαντήσεις
7143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 13:01
από faser
0 Απαντήσεις
1816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 20:11
από Transformer