Αποστολέας Θέμα: Μια φόρα ήταν η Rocka και ο Billy...  (Αναγνώστηκε 2255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Συνεχίζοντας την παράδοση των mini επιθέσεων μου σε αυτό το τομέα του forum........
Εδώ έχουμε την περίπτωση 2 σπάνιων μινιατούρων καθαρά συλλεκτικής αξίας...Δηλαδή..νόημα 0...αξία 0...
Μόνο για τους συλλέκτες ή για αυτούς που χριστούγεννα που είναι δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν. Σαν εμένα δηλαδή....

http://rapidshare.de/files/9876339/rocka.mp3.html
http://rapidshare.de/files/9876562/billy.mp3.html

Τα δύο αυτά αδερφάκια μοίαζουν...πολύ..και γι αυτό πάνε πακέτο.
Επίσης οποιεσδήποτε ομοιότητες με άλλα κομμάτια γνωστών μεγάλων κιθαριστών είναι καθαρά συμπτωματικές και η πηγή του κακού θα πρέπει να αναζητηθεί αλλού...
Κιθάρες και μπάσσο απο εμένα και drums απο το Groove Agent...όπως πάντα δηλαδή...standard operating procedures...
Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για το τί θα επακολουθήσει και όποιος θέλει να με βγάλει έξω για μια μπύρα να ξελαμπικάρω παρακαλώ όπως επικοινωνίσει γιατί ο κιθαρίστας θέλει πότισμα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Μια φόρα ήταν η Rocka και ο Billy...
« Απάντηση #1 στις: 06/01/06, 20:22 »
Λοιπόν, θα τονίσω τα θετικά.
 
'Εχεις χάρισμα στην επιλογή τόνου. Ακόμη πολύ μακριά από επαγγελματίας, αλλά όταν φτάσεις εκεί θα είσαι από τους ελάχιστους που θα ξέρουν τι θέλουν και θα το πραγματοποιούν. Τέτοιους κιθαρίστες τους χρειαζόμαστε όλοι και για την ώρα μας λείπουν...
 
Έχεις αυθορμητισμό και φαντασία. Αλλά το μυαλό σου πάει πολύ πιο γρήγορα από ό,τι τα χέρια σου. Χρειάζεσαι προσλαμβάνουσες. Συγκεκριμένα χρειάζεσαι άνθρωπο να σου πει μυστικά με την κιθάρα στα χέρια. Δε δοκιμάζεις να ρωτήσεις τον Αλέξη το Φλούρο να σου δείξει 5 πράγματα σε πεντατονικές? Εννοώ πως μπορείς να προχωρήσεις μόνος σου, αλλά θέλεις χειροπιαστή έμπνευση και να μπεις σε κάποιο κύκλο από κιθαρίστες που θα σε καθοδηγήσουν. Ο Satriani ή ο Van Halen από την ταμπλατούρα δεν είναι ο σωστός τρόπος να μάθεις αυτά που εκείνοι ξέρουν από πεντατονικές, διότι οι δύο αυτοί τύποι ήξεραν πως αν δεν έκαναν κάτι διαφορετικό από το Vaughan ή τον Clapton (tapping, legato και τα ρέστα τους) δε θα περνούσαν στην ιστορία. Αλλά και οι δύο περιπτώσεις ξέρουν κτηνώδη φρασεολογία blues, που απ' ό,τι βλέπεις από μόνος σου, χρειάζεται για να μπορείς να έχεις τη στοιχειώδη γέφυρα έκφρασης από το κομμάτι ξύλο με σύρματα που κρατάς στα χέρια σου.
 
Βρες ανθρώπους που θα σε στείλουν πίσω στο δωμάτιό σου για μήνες. Πιστεύω ότι ξέρεις πως να βγεις σοφότερος από το δωμάτιο μετά.
 
Vibrato: ξαναδές το αυτό
 
Vibrato σε bended νότα
 
το vibrato είναι τρόπος ζωής. Συμφώνησα με ένα παλιό κιθαρίστα από τη Θεσσαλονίκη στο πως είναι καλό να γίνεται μετά από πολλά χρόνια πειραματισμών, αλλά μόνο όταν είμαι σε μεγάλες φόρμες μπορώ να πω ότι ελέγχω ικανοποιητικά τα bents. Και εκείνος και εγώ καταλήξαμε στον τρόπο του Malmsteen, αλλά προσέξαμε πάρα πολύ και το πως πιάνει την κιθάρα ο Marty Friedman. Τελικά ο καθένας βρίσκει το δικό του στυλ, αλλά υπάρχουν πράγματα να
μάθει κανείς, και αυτό είναι πάρα-πάρα πολύ σημαντικό για να έχει κανείς προσωπικό στυλ... 
 
 
Φιλικά
 
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Μια φόρα ήταν η Rocka και ο Billy...
« Απάντηση #2 στις: 12/01/06, 19:49 »
Λοιπον,ενω η ΡΟκα ξεκινησε καλα,εκει με το λεγκατο στην αρχη του σολου με χαλασε λιγο...αλλα μετα με το υπολοιπο σολο με αποζημειωσε...και με τις αρμονικες και με την βουτια του tremolo bar στο τελος...
Ο Μπιλης... αυτος μου αρεσε καλυτερα σαν ιδεα και σαν παιξιμο..το μονο που δεν μου αρεσε αυτος ο ηχος στην αρχη... που εμοιαζε να εχει κατι σαν auto wah η κατι αλλο τετοιο που τον μπουκωνε...

Ομορφη δουλεια..ροκεντρολαδικη...Συνεχισε...μπραβο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/05, 13:14
από anastasioujim
35 Απαντήσεις
13670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
5 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 17:25
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 08:29
από Θοδωρής
2 Απαντήσεις
3427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 18:17
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 15:36
από 314style
1 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 09:44
από freemind
4 Απαντήσεις
2658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/15, 01:26
από AnimaPura
20 Απαντήσεις
8027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 22:16
από Uriah
2 Απαντήσεις
1154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/20, 22:12
από panixgr