Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ερωτηματολογίου- (μουσική πλατφόρμα)  (Αναγνώστηκε 8438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gdimitr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
αλησπέρα!

Θα σας παρακαλούσα να συμπληρώσετε το παρακάτω ερωτηματολόγιο στα πλαίσια της διπλωματικής μου εργασίας στο ΠΜΣ Ψηφιακές Εφαρμογές και Καινοτομία του Ιόνιου Πανεπιστημίου.

Η έρευνα αποσκοπεί στην καταγραφή του επιπέδου αποδοχής και χρήσης μιας πιλοτικής διαδικτυακής πλατφόρμας η οποία προβάλλει μουσικά τεκμήρια.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSckJUu75sK0c2MdqwrQdwqWly59y9gZ3CR5KbfVPpgqT_IdBQ/viewform

Για τη συμπλήρωση του δε χρειάζεται παραπάνω από 7-8 λεπτά και η συμμετοχή σας θα βοηθήσει ιδιαίτερα στην εκπόνηση της εργασίας μου.

Σας ευχαριστώ!


Y.Γ. Επέλεξα να το βάλω σε αυτό το section γιατι έχει σχέση με μουσική δεδομενου οτι αφορα έρευνα πανω σε μουσικη πλατφόρμα (την οποία μπορείτε να βρείτε χρήσιμη :) ). Αν οι διαχειριστες θεωρούν οτι δεν ειναι το κατάλληλο section ας το μετακινήσουν στις γενικές συζητησεις

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Γεια χαρά

Το συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο. Μερικές παρατηρήσεις, αν μου επιτρέπεται, εντελώς καλόπιστα (κι ελπίζω να εκληφθούν έτσι):
Στην αρχική σελίδα εμφανίζονται κι επεξηγούνται τα 4 μουσικά μονοπάτια. Τα μονοπάτια εμφανίζονται και στο μενού και δίνεται η εικόνα ότι βρίσκονται στο επίκεντρο της εφαρμογής. Αμέσως παρακάτω θα περίμενα το περιεχόμενο να είναι ταξινομημένο με βάση αυτά τα 4 μονοπάτια. Ωστόσο είναι ταξινομημένα διαφορετικά. Στα δικά μου μάτια δεν είναι ξεκάθαρο πώς σχετίζεται πχ το Εργαστήριο Ελληνικής Μουσικής ή η Παιδική Χορωδία Κυνοπιαστών με τα μονοπάτια.

Επιπλέον, στα τεκμήρια που παρατίθενται, στο κυρίως περιεχόμενο δηλαδή, η πρώτη εικόνα είναι τα Μεταδεδομένα, δυσνόητα αν όχι ακατανόητα για την πλειοψηφία των αναγνωστών. Η δεύτερη καρτέλα έχει ένα χάρτη με τετριμμένη πληροφορία μιας και σε όσα έλεγξα τουλάχιστον είχε τον παγκόσμιο χάρτη και μια κουκκίδα στην (πού αλλού;) Κέρκυρα. Μήπως θα έπρεπε να είναι εστιασμένη σε μεγέθυνση η Κέρκυρα και η κουκκίδα να είναι πιο ενημερωτική (το χωριό ή ακριβώς ο χώρος στον οποίο γίνεται η αναφορά).

Επιπλέον η μορφοποίηση του κειμένου δεν είναι ιδανική πχ το ξενόγλωσσο περιεχόμενο δεν ξεχωρίζει κάτω από το ελληνικό. Μια δυο γραμμές κενό ή μορφή λίστας θα βοηθούσε. 

Τέλος στην αρχική σελίδα ο τίτλος είναι στα αγγλικά και το κείμενο στα ελληνικά. Η επιλογή στα αγγλικά αλλάζει τη γλώσσα σε μόνο μερικά πεδία της σελίδας, ενώ το κυρίως περιεχόμενο παραμένει το ίδιο.

Εν κατακλείδι, πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια να περισωθεί ο πολιτιστικός θησαυρός της Κέρκυρας. Έχοντας υπηρετήσει 2 χρόνια στο νησί (με εξαίρεση την αφόρητη βροχή τον χειμώνα) έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις. Ανάμεσα σε αυτές ξεχωρίζουν οι στιγμές που περπατώντας στα καντούνια άκουγα από τα παράθυρα τις φιλαρμονικές να κάνουν πρόβα και πιάνα, τρομπέτες, βιολιά και άλλα όργανα να κελαηδούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/22, 15:35 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος gdimitr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Γεια χαρά

Το συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο. Μερικές παρατηρήσεις, αν μου επιτρέπεται, εντελώς καλόπιστα (κι ελπίζω να εκκληφθούν έτσι):
Στην αρχική σελίδα εμφανίζονται κι επεξηγούνται τα 4 μουσικά μονοπάτια. Τα μονοπάτια εμφανίζονται και στο μενού και δίνεται η εικόνα ότι βρίσκονται στο επίκεντρο της εφαρμογής. Αμέσως παρακάτω θα περίμενα το περιεχόμενο να είναι ταξινομημένο με βάση αυτά τα 4 μονοπάτια. Ωστόσο είναι ταξινομημένα διαφορετικά. Στα δικά μου μάτια δεν είναι ξεκάθαρο πώς σχετίζεται πχ το Εργαστήριο Ελληνικής Μουσικής ή η Παιδική Χορωδία Κυνοπιαστών με τα μονοπάτια.

Επιπλέον, στα τεκμήρια που παρατίθενται, στο κυρίως περιεχόμενο δηλαδή, η πρώτη εικόνα είναι τα Μεταδεδομένα, δυσνόητα αν όχι ακατανόητα για την πλειοψηφία των αναγνωστών. Η δεύτερη καρτέλα έχει ένα χάρτη με τετριμμένη πληροφορία μιας και σε όσα έλεγξα τουλάχιστον είχε τον παγκόσμιο χάρτη και μια κουκκίδα στην (πού αλλού;) Κέρκυρα. Μήπως θα έπρεπε να είναι εστιασμένη σε μεγέθυνση η Κέρκυρα και η κουκκίδα να είναι πιο ενημερωτική (το χωριό ή ακριβώς ο χώρος στον οποίο γίνεται η αναφορά).

Επιπλέον η μορφοποίηση του κειμένου δεν είναι ιδανική πχ το ξενόγλωσσο περιεχόμενο δεν ξεχωρίζει κάτω από το ελληνικό. Μια δυο γραμμές κενό ή μορφή θα βοηθούσε. 

Τέλος στην αρχική σελίδα ο τίτλος είναι στα αγγλικά και το κείμενο στα ελληνικά. Η επιλογή στα αγγλικά αλλάζει τη γλώσσα σε μόνο μερικά πεδία της σελίδας, ενώ το κυρίως περιεχόμενο παραμένει το ίδιο.

Εν κατακλείδι, πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια να περισωθεί ο πολιτιστικός θησαυρός της Κέρκυρας. Έχοντας υπηρετήσει 2 χρόνια στο νησί (με εξαίρεση την αφόρητη βροχή τον χειμώνα) έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις. Ανάμεσα σε αυτές ξεχωρίζουν οι στιγμές που περπατώντας στα καντούνια άκουγα από τα παράθυρα τις φιλαρμονικές να κάνουν πρόβα και πιάνα, τρομπέτες, βιολιά και άλλα όργανα να κελαηδούν.

ευχαριστώ! ακριβώς από τέτοιου είδους παρατηρήσεις βγαίνουν και οι απαντησεις στο ερωτηματολόγιο όσον αφορά τη χρηστικότητα της σελιδας, τον τρόπο παρουσιασης της πληροφορίας, τα εμποδια κτλ.. Και αυτός είναι ο σκοπός της έρευνας, να γίνουν προτάσεις για τη βελτίωση της πλατφόρμας που είναι σε πιλοτική μορφή ακόμα. Ευχαριστώ για το feedback

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το συμπλήρωσα κι εγώ. Αλλά κάπου μπερδεύτηκα με τις ερωτήσεις, εννοιολογικά κάποιες μπορεί να επικαλύπτουν η μία την άλλη.

Επίσης, στην πλατφόρμα το πεδίο αναζήτησης δεν λειτουργεί, δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα.
Η εμφάνιση θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί κάπως σε μερικές λεπτομέρειες, π.χ. στην εμφάνιση του έργου, το πρώτο που ενδιαφέρει είναι τα Αρχεία, να εμφανίζεται πρώτο, χωρίς κλικ. Τα μεταδεδομένα, με κλικ στο αντίστοιχο tab και χωρίς αυτό το μεγάλο κενό μεταξύ των γραμμών.

Αποσυνδεδεμένος gdimitr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Το συμπλήρωσα κι εγώ. Αλλά κάπου μπερδεύτηκα με τις ερωτήσεις, εννοιολογικά κάποιες μπορεί να επικαλύπτουν η μία την άλλη.
σωστή παρατήρηση, ακριβως αυτός ειναι ο ρόλος κάποιων ερωτήσεων να καλύπτουν η μια την άλλη ωστε το αποτέλεσμα να είναι πιο έγκυρο σε περίπτωση που κάποιος απαντησεθι τυχαια σε μια

Επίσης, στην πλατφόρμα το πεδίο αναζήτησης δεν λειτουργεί, δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα.
Η εμφάνιση θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί κάπως σε μερικές λεπτομέρειες, π.χ. στην εμφάνιση του έργου, το πρώτο που ενδιαφέρει είναι τα Αρχεία, να εμφανίζεται πρώτο, χωρίς κλικ. Τα μεταδεδομένα, με κλικ στο αντίστοιχο tab και χωρίς αυτό το μεγάλο κενό μεταξύ των γραμμών.

η ερευνα εχει ως σκοπο να καταδειχθούν αυτές οι ατέλειες και να προτείνει λύσεις για τη βελτιωση της πλατφόρμας που ειναι σε πιλοτικο στάδιο


ευχαριστώ για το χρόνο και το feedback!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
29890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/10, 14:03
από tolis124
39 Απαντήσεις
30366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/16, 12:55
από George Papadimitriou
5 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/03, 13:02
από ikatsoun
1 Απαντήσεις
5355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
3761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
9 Απαντήσεις
4410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 09:58
από papous
2 Απαντήσεις
3675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 14:13
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 01:01
από Aggelos_chem
1 Απαντήσεις
4986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 16:06
από master of puppets
0 Απαντήσεις
4360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/19, 19:30
από Musichome