Αποστολέας Θέμα: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;  (Αναγνώστηκε 144286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #25 στις: 23/02/06, 07:51 »
4 παρατηρήσεις:
α)Αυτά που είπε ο Ιησούς είναι απόλυτα, και πρωτοποριακά για την εποχή του (2000 χρόνια πριν), και δεν υπάρχει περίπτωση να τα είχε σκεφτεί ανθρώπινος νους. Γεγονός που πιστοποιεί την ιστορική υπαρξή του και την Θεία προέλευση του. Όσο για την φυσική του ύπαρξη σχετική αναφορά κάνουν πολλές γραφές που αναφέρονται σε προηγούμενο thread.
β)Άλλο παπάδες άλλο Ιησούς άλλο ελληνική εκκλησία. Νομίζω είναι σαφής ο διαχωρισμός. Εσείς επιχειρηματολογείτε κάνοντας τα αχταρμά, βάζετε στο ίδοι τσουβάλι και τα ισοπεδώνετε όλα. Αυτοί που εμπορεύονται την θρησκεία για να βγάλουν φράγκα μόνο με τον Θεό και τον Ιησού δεν έχουν σχέση.
γ)Με την ίδια λογική, οτι δλδ δεν υπήρχε Ιησούς, φυσικά εννοείται οτι δεν υπάρχει Θεός.. Τον κόσμο όμως ποιός τον έφτιαξε? Τους πλανήτες? τ αστέρια? Λένε οτι αρχικά υπήρχε ένας τεράστιος βράχος, και έγινε ενα big bang λέει και ... Και δε μας λένε αυτός ο τεράστιος βράχος από που προήλθε? Μόνος του έγινε? Δηλαδή αν δεν κάνεις κάποιες παραδοχές οτι πράγματι υπάρχει θεός , μετά είναι σίγουρο οτι θα αρχίσεις να βαράς ενέσεις, να σνιφάρεις κόκα κλπ. Εξάλλου ο Χριστός είπε οτι αυτός που δεν πιστεύει σε αυτόν θα ζεί αιώνια στο σκοτάδι, μη ξέροντας που πηγαίνει και τι του ξημερώνει. Επίσης αυτοί που εφαρμόζουν την διδασκαλία του ενώ δε πιστεύουν, είναι ουσιαστικά σα να πιστεύουν , ενώ αυτοί που λένε οτι πιστεύουν και κάνουν τα αντίθετα είναι σαν να μη πιστεύουν.
δ) Γιατί να επηρρεαζόμαστε από κάθε κοτσάνα που γράφει ο κάθε ανίδεος που έγραψε π.χ. τον Κωδικό Νταβίντσι ?? Πόσο ευκολόπιστοι είμαστε τελικά. Ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι ιστορία του κατέβει στο κεφάλι, και να την κάνει πιστευτή, για να πουλήσει περισσότερα αντίτυπα. Κι εσύ σα πρόβατο να αποδεχτείς οτι μπορεί να έχει και δίκιο.
Βρήκα ένα site που έχει σε mp3 τα λεγόμενα του Ιησού:
http://www.thewords.com/translations/englishnarration.php
Είναι γύρω στα 20 mp3 για όποιον ενδιαφέρεται...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/06, 09:11 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος ΙΜFDOY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • I am BORED
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #26 στις: 23/02/06, 07:55 »
Κατ'αρχήν, συμφωνώ απόλυτα με τον Ρούφους στο ότι η χριστιανική εκκλησία όπως και κάθε οργανομένος πνευματικός θεσμός ανα την υφήλιο, είναι αυστηρά δογματική και στηριγμένη σε θεωρίες οι οποίες δεν αποδεικνύονται, απλά έτσι είναι διότι το είπε ο τάδε. Έτσι και ο Χριστός έπρεπε να υπάρξει επιδή το είπε ο Ηλίας και διάφοροι άλλοι προφήτες... Το ίδιο μοτίβο πίστης κυριαρχεί και σε διάφορα άλλα δείγματα  που η εκκλησία διατείνεται πως είναι γεγονότα. Ως εκ τούτου, το πραγματικό ερώτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι το αν αλλάζει κάτι αν τελικά αποδειχθεί επιστημονικά ότι ο Ιησούς ήταν ή δεν ήταν ιστορικό προσωπο. Τι θα άλλαζε σε εμάς μια τέτοια αποκάλυψη? Στον τρόπο σκέψης μας? Στην καθημερινότητά μας? Στην πολιτιστική-πνευματική-πνευματιστική μας πορεία και σαν άτομα αλλά και σαν κοινονικό σύνολο? Με φοβίζει να πιστεύω πως δεν θα άλλαζε ΤΙΠΟΤΑ...    

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #27 στις: 23/02/06, 09:56 »

Τον κόσμο όμως ποιός τον έφτιαξε? Τους πλανήτες? τ αστέρια? Λένε οτι αρχικά υπήρχε ένας τεράστιος βράχος, και έγινε ενα big bang λέει και ... Και δε μας λένε αυτός ο τεράστιος βράχος από που προήλθε? Μόνος του έγινε? Δηλαδή αν δεν κάνεις κάποιες παραδοχές οτι πράγματι υπάρχει θεός

Ενώ η ύπαρξη του θεού (λες και μας λένε πως αυτός προήλθε , α..ξέχασα αυτός υπήρχε πάντα , δεν ήταν βράχος ώστε κάποιος να πρέπει να τον φτιάξει) ως άπειρη και αιώνια οντότητα την οποία ουδείς χρειαζόταν να φτιάξει ποτέ , είναι πειστική θεωρία , οπότε τέλος μέχρι εκεί. Ότι δεν ξέρουμε σταματάει στον θεό.Πίσω από αυτόν η ανυπαρξία...
Οπότε μπροστά στην παραδοχή του βράχου , είναι πολλάκις καλύτερη η παραδοχή του θεού που τουλάχιστον έχει κάποιες ομοιότητες με τον άνθρωπο και φυσικά είναι απόλυτα πιο συμβατός με αυτόν από ότι ο βράχος. Να ικανοποιήσουμε λιγάκι και την ανθρώπινη ματαιοδοξία. Άλλωστε το είπε ...έφτιαξε τον άνθρωπο από  λάσπη κατ'εικόνα και ομοίωσή του.Ε, τι τώρα , φαντάζεστε να μας έκανε κατ'εικόνα και ομοίωση ο βράχος? Άντε το πολύ πολύ μετά από χρόνια εξέλιξης , από πέτρες να γινόμασταν τούβλα ;D ;D
Ακούς εκεί βράχος πφ...πφ..πφ...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #28 στις: 23/02/06, 10:30 »
Δηλαδή το πρόβλημα είναι ο όρος "βράχος"? Οκ συγγνώμη ανακαλώ τον όρο. Μάζα..
Όσο για το "ότι δε ξέρουμε σταματάει στον Θεό"..
Ο Χριστός έκανε αναφορά για ένα υπέρτατο ον. Λες να το έβγαλε απο την φαντασία του?


Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #29 στις: 23/02/06, 11:17 »

 Να ικανοποιήσουμε λιγάκι και την ανθρώπινη ματαιοδοξία. Άλλωστε το είπε ...έφτιαξε τον άνθρωπο από  λάσπη κατ'εικόνα και ομοίωσή του.Ε, τι τώρα , φαντάζεστε να μας έκανε κατ'εικόνα και ομοίωση ο βράχος? Άντε το πολύ πολύ μετά από χρόνια εξέλιξης , από πέτρες να γινόμασταν τούβλα ;D ;D


Είχα την εντύπωση πως το κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση επιτυγχάνεται μετά από προσπάθεια και αποτελεί την πεμπτουσία της αυτοπραγμάτωσης. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/06, 10:17 από Σαπφώ »
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #30 στις: 23/02/06, 12:24 »
        Αρχικά, ακόμα και για τους πιστούς χριστιανούς ο Θεός δεν "υπάρχει". Είναι. Πςςς .. πώς τα λέω ... ;D Και δεύτερον, αν θέλει κάποιος να πιστεύει οτι υπήρξε ένας άνθρωπος που πολλαπλασίαζε ψάρια, περπατούσε στο νερό, μετέτρεπε το κρασί σε αίμα του και το ψωμί σε σάρκα του, γιάτρευε τη λέπρα, ανέσταινε νεκρούς και δεν ξέρω κι εγώ τί παπάδες ακόμα έκανε, γούστο του καπέλο του ! Εγώ πάλι θα πιστεύω οτι όπου να 'ναι έρχονται οι Ελ να μας γλιτώσουν από την τυρρανία των Εβραίων και των Αμερικάνων ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #31 στις: 23/02/06, 18:13 »
παντως και η δικιά μου αποψη ειναι πως δεν χρειαζεται να υπηρχε ο Ι.Χ. - γενικα, ας πουμε αν δεν υπήρχε.. τοτε θα μπορούσες να κατηγορήσεις καποιους πως διαδίδουν ψέμματα και να απορριψεις αυτη εδω την θρησκεία.. αλλα αν υπήρχε θα την δεχόσουν; τοσο ευκολα ειναι τα πράγματα; αν αποδεικνυόταν πως υπήρχε ο Μωάμεθ και εκανε καποια θαύματα θα δεχόσουν την δικιά ΤΟΥ θρησκεία; ή απλά ψάχνεις τον τρόπο να κατηγορήσεις επίσημα την θρησκεια που καλου κακού καθόριζε για αιώνες και καθορίζει ακόμα αρκετά απο τα ήθη και εθιμα αυτης της χωρας;

βασικα προσωπικα δεν καταλαβαίνω γιατι τσακώνονται και συζητάνε άνθρωποι για τέτοιου είδους θέματα, και οδηγούνται σε συζητήσεις χωρις τέλος - βασικά δεν λεω πως ειναι κατι κακό.. αλλά - βασικα δεν ειναι μονο ο Χ. που η ύπαρξή του είναι αμφισβητίσιμη.. και γενικως.. τετοιου είδους παραπληροφορήσεις (αν αποδείξετε τελικα εδω πως ητανε παραπληροφόρηση) υπάρχουν παντού - π.χ. με ποση δεξιότητα παραπληροφορούνται έθνη ολόκληρα απο παράλειψη γεγονότων σε δελτία ειδήσεων, ή ξερωγώ με προπαγάνδα ιδίως σε τπτ κομμουνιστικά κράτη.. γι'αυτο προσωπικά πιστευω πως δεν εχει σημασια αν έγινε καποιο γεγονός - απο την στιγμή που δέχεσαι πως μπορεί να είχε γίνει, μπορείς ήδη να πάρεις το μάθημα που υποτίθεται πως θα μπορούσε να σου δώσει εαν γινόταν..

doublethink :) ουμφ...

τεσπα καπου μπλέχτηκα εδωπερα.. παντως ειναι πολυ ευκολο, και ίσως χρήσιμο μεσα σε κάποια πλαίσια, για μια οργανωμένη θρησκεία να τροποποιεί την ιστορία - θα μπορούσε να είναι θέμα στρατηγικής ξερωγω..

οι οργανομενες θρησκείες είναι λιγο μπλιάχ, αλλα παντα εχεις επιλογή να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα, ας κανουν οτι θέλουν, και αν σε καλύπτουν, τα ακολουθείς σε κάποια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #32 στις: 24/02/06, 14:42 »

γ)Με την ίδια λογική, οτι δλδ δεν υπήρχε Ιησούς, φυσικά εννοείται οτι δεν υπάρχει Θεός.. Τον κόσμο όμως ποιός τον έφτιαξε? Τους πλανήτες? τ αστέρια? Λένε οτι αρχικά υπήρχε ένας τεράστιος βράχος, και έγινε ενα big bang λέει και ... Και δε μας λένε αυτός ο τεράστιος βράχος από που προήλθε? Μόνος του έγινε? Δηλαδή αν δεν κάνεις κάποιες παραδοχές οτι πράγματι υπάρχει θεός , μετά είναι σίγουρο οτι θα αρχίσεις να βαράς ενέσεις, να σνιφάρεις κόκα κλπ. Εξάλλου ο Χριστός είπε οτι αυτός που δεν πιστεύει σε αυτόν θα ζεί αιώνια στο σκοτάδι, μη ξέροντας που πηγαίνει και τι του ξημερώνει. Επίσης αυτοί που εφαρμόζουν την διδασκαλία του ενώ δε πιστεύουν, είναι ουσιαστικά σα να πιστεύουν , ενώ αυτοί που λένε οτι πιστεύουν και κάνουν τα αντίθετα είναι σαν να μη πιστεύουν.
.
Καταρχας... το συμπαν δεν προηλθε απο βραχο και κατα το big bang δεν εκανε εκρηξη ενας βραχος. Επισης γιατι να βαρας ενεσεις? Δεν καταλαβα τι διαφορα εχει να πουμε οτι "ο Θεος ειναι αιωνια υπαρξη και εφτιαξε τα παντα" με το να πουμε οτι " μια μαζα που προυπηρχε συμπυκνωθηκε και καποια στιγμη εξεραγη και συστελεται επι 13,8 δισεκκατομυρια χρονια και θα συνεχισει να διαστελεται για αλλο τοσο μεχρι να συσταλει να ξαναφτασει στο 0 και να ξαναεκραγη" Μιλαμε για 2 αιωνιες υπαρξεις μονο που η μια ειναι επιστημονικα ορθη και η αλλη ικανοποιει την αναγκη του ανθρωπου για στηριγμα οταν τα εχει χασει ολα. Επισης ο Χριστος δεν ειπε οτι αυτος που δεν πιστευει θα ζει σε αιωνιο σκοταδι. Τελος με τη λογικη οτι δεν υπαρχει Ιησους δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν υπαρχει και Θεος. Γιατι τοτε για τους Ιουδαιους που πιστευουν στον Θεο αλλα οχι στο Χριστο (ομως μιλαμε για τον ιδιο Θεο) δεν υπαρχει Θεος. Δεν εχει καμια λογικη βαση αυτο το συγκεκριμενο επιχειρημα που εβαλα σε παραθεση κατα τη γνωμη μου



Βρήκα ένα site που έχει σε mp3 τα λεγόμενα του Ιησού:
http://www.thewords.com/translations/englishnarration.php
Είναι γύρω στα 20 mp3 για όποιον ενδιαφέρεται...
Θα το ξεφτιλισουμε τελειως μου φαινεται....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #33 στις: 24/02/06, 16:19 »
Μιλαμε για 2 αιωνιες υπαρξεις μονο που η μια ειναι επιστημονικα ορθη και η αλλη ικανοποιει την αναγκη του ανθρωπου για στηριγμα οταν τα εχει χασει ολα. Επισης ο Χριστος δεν ειπε οτι αυτος που δεν πιστευει θα ζει σε αιωνιο σκοταδι. Τελος με τη λογικη οτι δεν υπαρχει Ιησους δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν υπαρχει και Θεος. Γιατι τοτε για τους Ιουδαιους που πιστευουν στον Θεο αλλα οχι στο Χριστο (ομως μιλαμε για τον ιδιο Θεο) δεν υπαρχει Θεος. Δεν εχει καμια λογικη βαση αυτο το συγκεκριμενο επιχειρημα που εβαλα σε παραθεση κατα τη γνωμη μου

Είναι επιστημονικά σωστό?? Χμμ Εγώ από τη λίγη φυσική που ξέρω, από το μηδέν, το μάξιμουμ που μπορείς να πάρεις είναι πάλι το μηδέν. Μόνο του δε γίνεται τίποτα. Συνεπώς δεεεν είναι επιστημονικά σωστό. Η επιστήμη μπορεί να εξηγήσει πολλά μέχρι ενός σημείου.
Χριστός και Θεός είναι το ίδιο. Αν αναιρέσεις τον έναν, αναιρείς και τον άλλον.
Οι Ιουδαίοι που δε πιστεύουν στον Χριστό?? Για δες τι γνώμη έχει γι αυτούς το υπόλοιπο του πλανήτη...
Τέλος, ο Χριστός είπε οτι όσοι δεν πιστεύουν σ' αυτόν, θα ζουν στο σκοτάδι, εκτός αν μεταννοήσουν.
Παράθεση
Θα το ξεφτιλισουμε τελειως μου φαινεται....

Φιλέ μου δε σου λέω να πάς στην εκκλησία, ούτε να πας να γραφτείς στο κατηχητικό, ούτε να ασπαστείς το σατανισμό, ούτε να κάνεις καμία...ανθρωποθυσία. Σου μιλάω για την εθνική θρησκεία μας, σε κάτι που πιστεύουμε σα λαός εδώ και αιώνες. Αν σου ακούγεται ξεφτίλα αυτό που πιστεύουνε οι Έλληνες, τότε κρίμα. Ή ακόμα κι αν δε θές να πιστεύεις οκ, όμως μην αναφέρεις χαρακτηρισμούς όπως ξεφτίλα, δηλαδή όσοι πιστεύουν στον Χριστό είναι ξεφτιλισμένοι?

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #34 στις: 24/02/06, 17:11 »
Χριστός και Θεός είναι το ίδιο. Αν αναιρέσεις τον έναν, αναιρείς και τον άλλον.
Αλήθεια? Σε τί ακριβώς πιστεύουν οι τόσες άλλες (πλην χριστιανισμού) θρησκείες στον πλανήτη? Στο θεό, νόμιζα εγώ η ανόητη...
Παράθεση
Οι Ιουδαίοι που δε πιστεύουν στον Χριστό?? Για δες τι γνώμη έχει γι αυτούς το υπόλοιπο του πλανήτη...
Τί γνώμη ακριβώς έχει το υπόλοιπο του πλανήτη για τους Ιουδαίους, που δεν έχει για όλους τους υπόλοιπους? Αν θες να μπούμε σε στερεότυπα, πολύ ευχαρίστως - υπάρχει τουλάχιστον ένα για τον καθένα μας.
Παράθεση
Τέλος, ο Χριστός είπε οτι όσοι δεν πιστεύουν σ' αυτόν, θα ζουν στο σκοτάδι, εκτός αν μεταννοήσουν.
Πού το είπε ρε παιδιά ο Χριστός αυτό... μόνο από Ευαγγελικούς και Born Agains το έχω ακούσει αυτό (οι οποίοι πιστεύουν ότι για να "σωθείς" το μόνο/βασικό προαπαιτούμενο είναι να πιστεύεις ότι υπάρχει θεός, και δεν πα να'σαι και σατανιστής... και αν κατά λάθος είσαι από καμιά αφρικανική φυλή και δεν έχεις υποστεί κατήχηση, δεν πα να'σαι άγιος άνθρωπος, δεν βαφτίστηκες, καλό ψήσιμο στο αιώνιο πυρ... ήμαρτον). Α, και από παπάδες που "τί κρίμα που τα αβάφτιστα νεογέννητα που πεθαίνουν θα πάνε στην κόλαση" και λοιπές παπα...δαριές.


Παράθεση
Σου μιλάω για την εθνική θρησκεία μας, σε κάτι που πιστεύουμε σα λαός εδώ και αιώνες. Αν σου ακούγεται ξεφτίλα αυτό που πιστεύουνε οι Έλληνες, τότε κρίμα. Ή ακόμα κι αν δε θές να πιστεύεις οκ, όμως μην αναφέρεις χαρακτηρισμούς όπως ξεφτίλα, δηλαδή όσοι πιστεύουν στον Χριστό είναι ξεφτιλισμένοι?
Οι Έλληνες πιστεύουν σε πολλά και διάφορα, και όχι μόνο στο Χριστιανισμό. Έλεος πια με την πιπίλα της εθνικής θρησκείας... η θρησκεία από τη φύση της έχει να κάνει με πνευματικό κόσμο και όχι με υλικό (έθνη, χώρες και δεν συμμαζεύεται). Υπάρχουν και Έλληνες Εβραίοι αν δεν έχεις υπ'όψιν, και Έλληνες Μουσουλμάνοι, και Έλληνες άθεοι.

Πέραν τούτου, το σχόλιο περί ξεφτίλας νομίζω ότι πήγαινε στο mp3 και όχι στην πίστη του καθενός.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #35 στις: 24/02/06, 17:34 »
Αλήθεια? Σε τί ακριβώς πιστεύουν οι τόσες άλλες (πλην χριστιανισμού) θρησκείες στον πλανήτη? Στο θεό, νόμιζα εγώ η ανόητη....
Δεν έχω τίποτα προσωπικό με καμία θρησκεία. Ο καθένας πιστεύει σε αυτό που θέλει. Ο Θεός είναι το ίδιο για όλους.

Παράθεση
Τί γνώμη ακριβώς έχει το υπόλοιπο του πλανήτη για τους Ιουδαίους, που δεν έχει για όλους τους υπόλοιπους? Αν θες να μπούμε σε στερεότυπα, πολύ ευχαρίστως - υπάρχει τουλάχιστον ένα για τον καθένα μας.

Όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο. Αυτός που θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο από τους άλλους είναι ανώτερος ή κατώτερος ? Απάντησε μου σε αυτό.

Παράθεση
Πού το είπε ρε παιδιά ο Χριστός αυτό... μόνο από Ευαγγελικούς και Born Agains το έχω ακούσει αυτό (οι οποίοι πιστεύουν ότι για να "σωθείς" το μόνο/βασικό προαπαιτούμενο είναι να πιστεύεις ότι υπάρχει θεός, και δεν πα να'σαι και σατανιστής... και αν κατά λάθος είσαι από καμιά αφρικανική φυλή και δεν έχεις υποστεί κατήχηση, δεν πα να'σαι άγιος άνθρωπος, δεν βαφτίστηκες, καλό ψήσιμο στο αιώνιο πυρ... ήμαρτον). Α, και από παπάδες που "τί κρίμα που τα αβάφτιστα νεογέννητα που πεθαίνουν θα πάνε στην κόλαση" και λοιπές παπα...δαριές.

Αυτός που κάνει πράξη όσα λέει ο Ιησούς, πιστεύει στον ίδιο και στον Θεό. Αυτός που λέει πως πιστεύει, ενώ κάνει τα αντίθετα, ουσιαστικά δεν πιστεύει. Όποιος, λοιπόν, ΔΕΝ πιστεύει στις πράξεις του, "ζεί στο σκοτάδι". Ελπίζω να καταλαβαίνεις...

Παράθεση
Οι Έλληνες πιστεύουν σε πολλά και διάφορα, και όχι μόνο στο Χριστιανισμό. Έλεος πια με την πιπίλα της εθνικής θρησκείας... η θρησκεία από τη φύση της έχει να κάνει με πνευματικό κόσμο και όχι με υλικό (έθνη, χώρες και δεν συμμαζεύεται). Υπάρχουν και Έλληνες Εβραίοι αν δεν έχεις υπ'όψιν, και Έλληνες Μουσουλμάνοι, και Έλληνες άθεοι. Πέραν τούτου, το σχόλιο περί ξεφτίλας νομίζω ότι πήγαινε στο mp3 και όχι στην πίστη του καθενός.

Χμμμ Οκ έχεις δίκιο οι θρησκείες είναι πάνω από έθνη. Ανακαλώ το επιχείρημα.
Σχετικά με τον Ρούφους, είναι ξεφτίλα να δίνουμε link σε λόγια του Χριστού? ...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/06, 18:59 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #36 στις: 24/02/06, 20:03 »
Black Sheep συγνώμη αλλά η θρησκεία δεν λέει: "Αυτός που κάνει πράξη όσα λέει ο Ιησούς, πιστεύει στον ίδιο και στον Θεό. Αυτός που λέει πως πιστεύει, ενώ κάνει τα αντίθετα, ουσιαστικά δεν πιστεύει. Όποιος, λοιπόν, ΔΕΝ πιστεύει στις πράξεις του, "ζεί στο σκοτάδι"" αλλά ότι "όποιος δεν μετέχει στην κοινωνία του θεου (βλ. μετάληψη, βάπτιση, θρησκευτικό γάμο κλπ) δεν έχει θέση στη βασιλεία του!"

Σημασία έχει, κλείνωντας, μόνο ένα.... Πως προφανώς ο ανθρωπος έπλασε το Θεο κατ' εικόνα του...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #37 στις: 24/02/06, 20:18 »
Black Sheep συγνώμη αλλά η θρησκεία  λέει: "όποιος δεν μετέχει στην κοινωνία του θεου (βλ. μετάληψη, βάπτιση, θρησκευτικό γάμο κλπ) δεν έχει θέση στη βασιλεία του!"
Δεν νομίζω να λέει αυτά που λες. Είναι δυνατόν μια θρησκεία που βασίζεται στη διδασκαλία του Χριστού να πηγαίνει κόντρα στα λόγια του? Μάλλον δε κατάλαβες, καλά. Χριστιανός, είπαμε, οτι δεν είναι αυτός που φαίνεται μόνο (και στη πράξη κάνει άλλα)...αλλά αυτός που πραγματικά είναι (που εφαρμόζει στη πράξη τη διδασκάλία του Χριστού).
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/06, 20:47 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #38 στις: 25/02/06, 13:38 »
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους...Ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο, και αυτό δεν το λέω εγώ ή κανένας θεολόγος...τον λένε κείμενα με βάση τα οποία θα ήταν δύσκολο να το αμφισβητήσουμε...Και αυτά τα κείμενα, εκτός από τα 4 Ευαγγέλια, είναι κείμενα θρησκειών των γύρω περιοχών, και ιστορικά κείμενα απο καταγραφές τις περιόδου, που αναφέρουν την ύπαρξη του Ιησού...Όχι βέβαια ως φερόμενου σαν Θεό, αλλά σαν θρησκευτική προσωπικότητα.Και ακόμα μεγαλύτερες πηγές μπορούμε να βρούμε από το Islam...Kαι μην πει κανένας ότι με τέτοιες πηγές μπορούμε να το αμφισβητήσουμε, γιατί δεν γίνεται οι κατατρεγμένοι από όλες τις μεριές χριστιανοί να τα έκαναν πλακάκια με τους ηγέτες των θρησκειών της ανατολής...Και ακόμα περισσότερο με τους ισλαμιστές...για να γράψουν στα ιερά βιβλία τους κάτι τέτοιο...Για την ακρίβεια η καταγωγή από την Ναζαρέτ καθώς και η δράση πιστοποιούνται από όλες τις πηγές που προαναφέραμε...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #39 στις: 26/02/06, 16:31 »
Μιλαμε για 2 αιωνιες υπαρξεις μονο που η μια ειναι επιστημονικα ορθη και η αλλη ικανοποιει την αναγκη του ανθρωπου για στηριγμα οταν τα εχει χασει ολα. Επισης ο Χριστος δεν ειπε οτι αυτος που δεν πιστευει θα ζει σε αιωνιο σκοταδι. Τελος με τη λογικη οτι δεν υπαρχει Ιησους δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν υπαρχει και Θεος. Γιατι τοτε για τους Ιουδαιους που πιστευουν στον Θεο αλλα οχι στο Χριστο (ομως μιλαμε για τον ιδιο Θεο) δεν υπαρχει Θεος. Δεν εχει καμια λογικη βαση αυτο το συγκεκριμενο επιχειρημα που εβαλα σε παραθεση κατα τη γνωμη μου

Είναι επιστημονικά σωστό?? Χμμ Εγώ από τη λίγη φυσική που ξέρω, από το μηδέν, το μάξιμουμ που μπορείς να πάρεις είναι πάλι το μηδέν. Μόνο του δε γίνεται τίποτα. Συνεπώς δεεεν είναι επιστημονικά σωστό. Η επιστήμη μπορεί να εξηγήσει πολλά μέχρι ενός σημείου.

Φυσικα και ειναι επιστημονικα σωστο. Που μιλησα εγω για μηδεν? το "αιωνιες υπαρξεις" που ειπα δεν σου κανει? Σου φαινεται μηδεν?



Χριστός και Θεός είναι το ίδιο. Αν αναιρέσεις τον έναν, αναιρείς και τον άλλον.

Οχι διοτι δεν εχουμε διαδα εχουμε τριαδα και οταν λες για Χριστο και Θεο πρεπει να αναφερθεις και στο ΑΓιο πνευμα διοτι ειναι συν πατρι και υιο συμπροσκυνουμενον.



Φιλέ μου δε σου λέω να πάς στην εκκλησία, ούτε να πας να γραφτείς στο κατηχητικό, ούτε να ασπαστείς το σατανισμό, ούτε να κάνεις καμία...ανθρωποθυσία. Σου μιλάω για την εθνική θρησκεία μας, σε κάτι που πιστεύουμε σα λαός εδώ και αιώνες. Αν σου ακούγεται ξεφτίλα αυτό που πιστεύουνε οι Έλληνες, τότε κρίμα. Ή ακόμα κι αν δε θές να πιστεύεις οκ, όμως μην αναφέρεις χαρακτηρισμούς όπως ξεφτίλα, δηλαδή όσοι πιστεύουν στον Χριστό είναι ξεφτιλισμένοι?

Οχι με το συμπαθιο κιολας αλλα εγω εχω ακουσει απο εκκλησιαστικους να λενε οτι το κομπιουτερ εινια του σατανα και τετοια. ΤΟ "θα το ξεφτιλισουμε" δεν πηγαινε στη θρησκεια επειδη το παρεξηγησες πηγαινε στο site που εχει τα λεγομενα του Ιησου σε mp3 Αυτο ειναι ξεφτιλα. Αν θες να ακουσεις τα λεγομενα του Ιησου πας στην εκκλησια. Τι ειναι open source να τα κατεβαζουμε χυμα? Να καταργησουμε την εκκλησια τοτε
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #40 στις: 26/02/06, 20:50 »
Οχι διοτι δεν εχουμε διαδα εχουμε τριαδα και οταν λες για Χριστο και Θεο πρεπει να αναφερθεις και στο ΑΓιο πνευμα διοτι ειναι συν πατρι και υιο συμπροσκυνουμενον.
Ο Χριστός είπε οτι όποιος αναιρεί τα λεγόμενα Του, θα λογοδοτήσουν έναντι του Θεού.

Παράθεση
Οχι με το συμπαθιο κιολας αλλα εγω εχω ακουσει απο εκκλησιαστικους να λενε οτι το κομπιουτερ εινια του σατανα και τετοια. ΤΟ "θα το ξεφτιλισουμε" δεν πηγαινε στη θρησκεια επειδη το παρεξηγησες πηγαινε στο site που εχει τα λεγομενα του Ιησου σε mp3 Αυτο ειναι ξεφτιλα. Αν θες να ακουσεις τα λεγομενα του Ιησου πας στην εκκλησια. Τι ειναι open source να τα κατεβαζουμε χυμα? Να καταργησουμε την εκκλησια τοτε

Κοίτα έχει σημασία από που θα ακούσεις κάτι, ή το περιεχόμενο? Τι σημασία έχει αν το ακούσεις από mp3 και στα αγκλικά ή στην Εκκλησία, τη στιγμή που ο ιερωμένος ψέλνει, ή να διαβάσεις την Καινή Διαθήκη? Είναι το ίδιο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #41 στις: 26/02/06, 21:54 »
Οχι διοτι δεν εχουμε διαδα εχουμε τριαδα και οταν λες για Χριστο και Θεο πρεπει να αναφερθεις και στο ΑΓιο πνευμα διοτι ειναι συν πατρι και υιο συμπροσκυνουμενον.
Ο Χριστός είπε οτι όποιος αναιρεί τα λεγόμενα Του, θα λογοδοτήσουν έναντι του Θεού.


να αρχιζω να φοβαμαι δλδ?μπεεεεεεεεεε
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #42 στις: 26/02/06, 22:02 »
Μια γενικότερη απάντηση μιας και δεν έχω διαβάσει όλο το topic...

Επειδή πολλοί γράφετε ότι "Ο Χριστός είπε.." και "ο Χριστός έκανε..." κλπ, ίσως να έπρεπε να λάβετε υπόψη ότι όλα αυτά που ξέρουμε εμείς ότι είπε και έκανε κάποιοι μας τα μάθαν και αυτούς κάποιοι τους τα έμαθαν κοκ και αυτή η διαδικασία συνεχίζεται 2000 χρόνια. Επομένως το πόσο παραποιημένα και "φιλτραρισμένα" είναι όλα αυτά από την εκάστοτε "ΕΚΚΛΗΣΙΑ Α.Ε." (που μόνο στο χρηματιστήριο έμεινε να μπει...) είναι γεγονός αφού πάλι από τα όσα μας λένε, ο ίδιος ο Χριστός δεν είχε γράψει τίποτε παρά μόνο κάτι που δεν ξέρουμε με το δάχτυλο του στην άμμο...

Επομένως μάλλον πιο σωστό είναι "εγώ πιστεύω ότι ο Χριστός έκανε και είπε..."
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #43 στις: 26/02/06, 22:20 »
Δεν είμαι κανένας θεολόγος ή ειδικός που ασχολείται με την γνησιότητα των όσων είπε ο Χριστός. Η κοινή λογική μου λέει οτι όσα είπε ο Ιησούς έχουν καταγραφεί από τους μαθητές Του  στα επιμέρους Ευαγγέλια.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #44 στις: 26/02/06, 23:09 »
Δεν είμαι κανένας θεολόγος ή ειδικός που ασχολείται με την γνησιότητα των όσων είπε ο Χριστός. Η κοινή λογική μου λέει οτι όσα είπε ο Ιησούς έχουν καταγραφεί από τους μαθητές Του  στα επιμέρους Ευαγγέλια.


και μενα η κοινη λογικη μου με κανει να αναρωτιεμαι γιατι δν εγραψε αυτος τπτ.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #45 στις: 26/02/06, 23:40 »
Η κοινή λογική μου λέει οτι όσα είπε ο Ιησούς έχουν καταγραφεί από τους μαθητές Του στα επιμέρους Ευαγγέλια.
και μενα η κοινη λογικη μου με κανει να αναρωτιεμαι γιατι δν εγραψε αυτος τπτ.

Και πώς ξέρεις ότι δεν έγραψε; Απορρίπτουμε το ένα αυθαίρετο συμπέρασμα και πέφτουμε σε άλλο;

Αλλά ακόμα και αν δεν έγραψε (πράγμα απίθανο) δε σημαίνει ότι δεν υπήρξε. Κατά την ίδια λογική ούτε ο Σωκράτης υπήρξε.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #46 στις: 26/02/06, 23:41 »
Με την ιδια λογικη που δεν εγραψε ο Αριστοτελης ισως? Αλλα ξεχασα...ο Αριστοτελης υπηρξε γιατι το ειπαν οι μαθητες του και ο Λιακοπουλος ;D Δυστυχως, ο Χριστος δεν εχει αναφερθει δια στοματος Λιακοπουλου, αρα ας μεινουμε στην αμφισβητηση και στο Κωδικα Ντα Βιντσι ( ε ρε βιντσι που χρειαζεται για να κρεμασεις ολους τους ψευτοερευνητες )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #47 στις: 26/02/06, 23:54 »
Δεν είμαι κανένας θεολόγος ή ειδικός που ασχολείται με την γνησιότητα των όσων είπε ο Χριστός. Η κοινή λογική μου λέει οτι όσα είπε ο Ιησούς έχουν καταγραφεί από τους μαθητές Του στα επιμέρους Ευαγγέλια.


Σύμφωνοι.. και αυτά τα ευαγγέλια όμως έχουν γύρω στα 1950 χρόνια που γράφτηκαν. Το πόσο όμως έχουν μεταφερθεί, παρερμηνευτεί και κυρίως παραποιηθεί από όλους τους πάπες και αρχιεπισκόπους της ιστορίας είναι αρκετό για να διατηρώ εγώ τουλάχιστον κάποιες αμφιβολίες για το κατά πόσο "η θανάτωση ενός εμβρύου που θα γεννηθεί προβληματικό είναι αμαρτία και δεν πρέπει να γίνεται γιατί αυτό είναι θέλημα Θεού"... είναι σωστή ή όχι (τάδε έφη ο θέλω να γίνω Καραμανλής στη θέση του Καραμανλή Αριχεπίσκοπος Χριστόδουλος).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #48 στις: 26/02/06, 23:58 »
και μενα η κοινη λογικη μου με κανει να αναρωτιεμαι γιατι δν εγραψε αυτος τπτ.

Ας υποθεσομε οτι γραφεις εσυ κατι. Τι νομιζεις οτι θα συμβει μετα απο 2000 χρονια ; Θα υπαρχουν αμφιβολιες οτι το εγραψες εσυ ή δεν θα υπαρχει απολυτως καμμια αμφιβολια ;


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;
« Απάντηση #49 στις: 27/02/06, 00:00 »
Παιδια, μην λεμε πραγματα που δεν ξερουμε καν αν υπαρχουν,ετσι?!
King Lui, πριν κατηγορησεις οποιοδηποτε και οτιδηποτε, καλυτερα να ενημερωνεσαι!!
Κανενας Αρχιεπισκοπος, Επισκοπος, Πατριαρχης, κλπ δεν εχει το δικαιωμα να αλλαξει οποιοδηποτε κειμενο!! Τα κειμενα που εχουμε σημερα, μας ερχονται απο τις Συνοδους των Πατερων, που πιστεψε με...ηταν παρα πολλα χρονια πισω απ'οτι ειναι ο Χριστοδουλος σημερα! ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ παραποιηση κειμενου, ειναι φαινομενο αιρεσης και διωκεται αμεσως απο την Εκκλησια!!
Εσυ μπερδευεις μαλλον τις εννοιες "ερμηνεια" και "αυθεντικοτητα"...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
21136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 18:30
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 20:21
από oatdp
2 Απαντήσεις
2184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 17:10
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:49
από Takamine
0 Απαντήσεις
1521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 02:05
από martinos
6 Απαντήσεις
3406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/13, 16:34
από isidorus
1 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 02:37
από freemind