Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας βοήθεια!  (Αναγνώστηκε 4556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Freeflow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« στις: 28/12/11, 03:05 »
Καλημέρα(μιας και είναι 2:30 το πρωί)σε όλο το φόρουμ! Λοιπόν, απ'ότι θα καταλάβατε και απο τον τίτλο του θέματος, ψάχνω να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα.. Με την κιθάρα είχα μια "επαφή" απο πιτσιρικάς λόγω του ότι ο bro μου παίζει ηλεκτρική πολλά χρόνια τώρα, αυτο δεν έχει σημασία απλώς το αναφέρω μπας και μπορέσετε να καταλάβετε περίπου την επαφή που εννοώ, αλλά ποτέ δεν έκατσα να ασχολίθω σοβάρα με την έννοια του να κάτσω και να μελετήσω, να την ψάξω πως το λένε.. Πριν έναμιση μήνα λοιπόν, κάπως με κάποιο μαγικό τρόπο μπριζώθηκα και δανείστηκα μια κιθάρα Yamaha φτηνιάρικη από ένα φίλο για να ξεκινήσω σιγά σιγά να παίζω και να μελετάω... Τώρα έφτασα στο σημείο που θέλω να πάρω μια δικιά μου κιθάρα και ήρθα εδώ για να ζητήσω λίγη βοήθεια.. Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι 600-650 ευρώ.. Θέλω να παίζω μέταλ κυρίως, Metallica, pantera, maiden, sepultura τέτοια πράγματα και να έχω και καλά καθαρά.. Ε και αν φτάσω και σε επίπεδο να παίζω Vai δε θα πω όχι :P
 
Λοιπόν η πρώτη που κοίταξα είναι στα 450 περίπου και είναι αυτή http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page11.php?data_id=173&color=CL01&area_id=3&year=2011&cat_id=1&series_id=477
 
Μετά είδα αυτή που δυστιχώς δύσκολο να την βρεις μπλε και είναι στα 677 αν δε κάνω λάθος
http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page11.php?area_id=3&data_id=168&color=CL02&year=2011&cat_id=1&series_id=477
 
Σημείωση: Αν πάρω την άσπρη θα πάρω σίγουρα και μαγνήτες.. Οπότε αν έχετε τίποτα στο μυαλό σας ρίχτε το :).. Επίσης αν θέλετε να μου προτίνετε και κάτι άλλο σε αυτες τις τίμες ευχαρίστως.. Απλά έχω παίξει με ibanez και βόλευει πολύ εκτός του ότι είναι μ...ρες! Αυτά! Ευχαρίστω εκ των πρωτέρον

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #1 στις: 28/12/11, 03:26 »
εχεις π.μ

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #2 στις: 28/12/11, 10:49 »
Καλημέρα(μιας και είναι 2:30 το πρωί)σε όλο το φόρουμ! Λοιπόν, απ'ότι θα καταλάβατε και απο τον τίτλο του θέματος, ψάχνω να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα.. Με την κιθάρα είχα μια "επαφή" απο πιτσιρικάς λόγω του ότι ο bro μου παίζει ηλεκτρική πολλά χρόνια τώρα, αυτο δεν έχει σημασία απλώς το αναφέρω μπας και μπορέσετε να καταλάβετε περίπου την επαφή που εννοώ, αλλά ποτέ δεν έκατσα να ασχολίθω σοβάρα με την έννοια του να κάτσω και να μελετήσω, να την ψάξω πως το λένε.. Πριν έναμιση μήνα λοιπόν, κάπως με κάποιο μαγικό τρόπο μπριζώθηκα και δανείστηκα μια κιθάρα Yamaha φτηνιάρικη από ένα φίλο για να ξεκινήσω σιγά σιγά να παίζω και να μελετάω... Τώρα έφτασα στο σημείο που θέλω να πάρω μια δικιά μου κιθάρα και ήρθα εδώ για να ζητήσω λίγη βοήθεια.. Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι 600-650 ευρώ.. Θέλω να παίζω μέταλ κυρίως, Metallica, pantera, maiden, sepultura τέτοια πράγματα και να έχω και καλά καθαρά.. Ε και αν φτάσω και σε επίπεδο να παίζω Vai δε θα πω όχι :P
 
Λοιπόν η πρώτη που κοίταξα είναι στα 450 περίπου και είναι αυτή http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page11.php?data_id=173&color=CL01&area_id=3&year=2011&cat_id=1&series_id=477
 
Μετά είδα αυτή που δυστιχώς δύσκολο να την βρεις μπλε και είναι στα 677 αν δε κάνω λάθος
http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page11.php?area_id=3&data_id=168&color=CL02&year=2011&cat_id=1&series_id=477
 
Σημείωση: Αν πάρω την άσπρη θα πάρω σίγουρα και μαγνήτες.. Οπότε αν έχετε τίποτα στο μυαλό σας ρίχτε το :) .. Επίσης αν θέλετε να μου προτίνετε και κάτι άλλο σε αυτες τις τίμες ευχαρίστως.. Απλά έχω παίξει με ibanez και βόλευει πολύ εκτός του ότι είναι μ...ρες! Αυτά! Ευχαρίστω εκ των πρωτέρον



Έχω την rg350M που ήταν σε κίτρινο χρώμα για την επέτειο των rg, με maple ταστιέρα.  Είναι πάρα πολύ καλό όργανο από την άποψη ότι έχει πολύ καλό μπράτσο και ταστοδουλειά. Σε άλλες ibanez αυτής της κατηγορίας έχω δει και λάθη σε τάστα κλπ. Οι μαγνήτες της πράγματι δεν είναι οι αγαπημένοι μου αλλά της έβαλα έναν S.duncan screamin demon στη γέφυρα και τώρα πετάει!


Για την άλλη δε γνωρίζω αλλά γενικά οι καλές rg της Ινδονησίας άνετα πλησιάζουν τις rg prestige και η διαφορά τους είναι συνήθως σε μαγνήτες και τρέμολο.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #3 στις: 28/12/11, 13:04 »
Ενισχυτής παίζει; Γιατί ό,τι κιθάρα και να πάρεις χωρίς αξιοπρεπή ενισχυτή δεν...
Καλωσήρθες!  :)

Αποσυνδεδεμένος Freeflow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #4 στις: 28/12/11, 21:08 »
Sottos και γω γι'αυτό λέω να πάρω και μαγνήτες εαν τελικά καταλήξω στην rg350 γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τους μαμίσιους... Ριχάρδος, ενισχυτή έχω έναν marshall MG15cdr με μια Digitech RP1000 πεταλιέρα, αλλά συνήθως παίζω στο pc με Line 6 pod XT και ηχεία Monitors της M-AUDIO... Ευχαρίστω για τον χρόνο σας :) 
 
Edit: Επίσης είδα και αυτή http://www.thomann.de/gr/schecter_damien_elite_6_fr_mbk.htm
Τι γνώμη έχετε?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/11, 23:37 από Freeflow »

Αποσυνδεδεμένος alice_98

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #5 στις: 28/12/11, 23:58 »
Εγω εχω την Ibanez rgr 321 ex bk που ειναι superstrat. πιστευω οτι εαν θες να παιζεις μεταλ κοματια ειναι ιδανικη. Επισης εγω που παιζω μπαλαντες κυριως, την πηρα επειδη μου αρεσε η εμφανηση της!  μπορω να σου πω οτι βγαζει πολυ καλο καθαροο!!  κ εχω κ εναν ενισχυτη fender mustung 2 που ειναι φοβερος!! πιστευω οτι για αρχη, ειναι πολλα λεφτα αυτα που διαθετεις...  δηλαδη φαντασου οτι με ολο το πακετο ( ζωνες , κα8αριστικα, θηκες κ.λ.π) εγω εφτασα τα 600 ευρω που πηρα κιθαρα με 400 ευρω και ενισχυτη με 150....

Αποσυνδεδεμένος Freeflow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #6 στις: 29/12/11, 01:18 »
Φίλε μου Alice σ'ευχαριστώ κατ'αρχήν για την απάντηση, δίνω αρκετά το ξέρω αλλά θέλω να πάρω κάτι που μου κρατήσει αρκετό καιρό, άντε να αλλάξω μαγνήτες μέχρι εκεί.. Δεν είμαι εντελώς άσχετος αφου έπιανα την κιθάρα στα χέρια μου πολύ καιρό απλώς δεν είχα κάτσει να λιώσω και να ασχολιθώ όσο θα ήθελα.. Τώρα λοιπόν που βρήκα κάποια λεφτά και έχω και την όρεξη αλλά και το χρόνο σκέφτηκα να πάρω μια κιθάρα που να μου αρέσει εμφανισιακά αλλά να είναι και καλή γι'αυτα που θέλω να παίζω, ευτιχώς μεγάλωσα με τέτοιου είδους μουσική και από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στο σπίτι θυμάμαι πως πάντα υπήρχε η ηλεκτρική κιθάρα(άσχετα αν δεν ήταν δικιά μου) οπότε και λίγο το αυτάκι μου καταλαβαίνει το καλό από το λιγότερο καλό.. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις :)

Αποσυνδεδεμένος Epic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #7 στις: 29/12/11, 01:45 »
  εγω ειχα την schecter omen extreme 6 fr , και την συγκρινα με fender stratocaster hss dimarzio kai floyd rose σε ενισχυτη ENGL ανω των 1000 ευρω, δεν πιστευα πραγματικα στα αυτια μου,,, η schecter μου ηταν πολυβολο και η fender αεροβολο.. Αρα λογικα φιλε η schecter που παραθετεις θα ειναι ρουκετα!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Freeflow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #8 στις: 29/12/11, 02:12 »
Ωραία τέτοια λέγε μου! χαχα :) Έχω παίξει με omen αλλά δε ξέρω ποια 350 ευρώ έκανε νομίζω και έσπερνε με το παραπάνω.. Δε ξέρω έχω χάθει πραγματικά εχει γίνει το κεφάλι μου ταστιέρα..

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #9 στις: 29/12/11, 12:40 »
Sottos και γω γι'αυτό λέω να πάρω και μαγνήτες εαν τελικά καταλήξω στην rg350 γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τους μαμίσιους... Ριχάρδος, ενισχυτή έχω έναν marshall MG15cdr με μια Digitech RP1000 πεταλιέρα, αλλά συνήθως παίζω στο pc με Line 6 pod XT και ηχεία Monitors της M-AUDIO... Ευχαρίστω για τον χρόνο σας :) 
 
Edit: Επίσης είδα και αυτή http://www.thomann.de/gr/schecter_damien_elite_6_fr_mbk.htm
Τι γνώμη έχετε?

Η συγκεκριμένη schecter έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με την δικιά μου μια hellraiser dlx (εκτός απ' το floyd rose, η δικιά μου δεν έχει) και για αυτά που θες να παίζεις είναι πάααρα πολύ καλή (οι emg είναι κανόνια). Επίσης θα σου πρότεινα να δεις τις charvel san dimas made in japan (φοβερή all around κιθάρα για τα λεφτά της) όπως και τις charvel DC-1 και DS-1 με emg μαγνήτες και πιο φτηνές...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #10 στις: 29/12/11, 18:37 »
Θα έλεγα να μην πάρεις με floyd rose γιατί είναι μπέρδεμα.

Αποσυνδεδεμένος Freeflow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας βοήθεια!
« Απάντηση #11 στις: 30/12/11, 01:04 »
Παίδες ευχαριστώ πολύ όλους, παράγγειλα την Schecter τελικά :) Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε, με υγεία και τύχη!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
11971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
26 Απαντήσεις
10110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
16 Απαντήσεις
15374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 22:36
από Alex Flouros
20 Απαντήσεις
6178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 03:52
από kostasmel
36 Απαντήσεις
11260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
4 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 21:42
από ScorpionsManiac
7 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 15:42
από AnestisK.
21 Απαντήσεις
17342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 12:41
από ScorpionsManiac
11 Απαντήσεις
5088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 22:25
από alin
2 Απαντήσεις
2891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007