Αποστολέας Θέμα: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 4674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tito

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« στις: 05/08/10, 18:07 »
Γειά σας παιδιά είμαι αρχάριος κ με δυσκολεύει η επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή..Αν κ έχω καταλήξει στις δύο εξής επιλογές :

Α) ESP LTD EC-401                                                         
Β) Fender Squier Standard Fat Strat

Με ενδιαφέρει να μπορώ να παίξω πολλά ειδη μουσικής ( από blues έως heavy metal). Είναι σώστες οι επιλογές μου κ αν ναι ποιά σωστότερη???
Επίσης χρειάζομαι εναν καλο ενισχυτη που να πληρει τις παραπανω προυποθεσεις..Περιμενω τις απαντησεις σας..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 09/08/10, 17:57 »
Μια χαρα ειναι και οι δυο παραπανω κιθαρες, θα σε βγαλουν μια χαρα για αυτο που θελεις, αλλα... τελειως διαφορετικες φιλοσοφιες και κατασκευες! Εγω προσωπικα θα επερνα την πρωτη με κλειστα ματια, αλλα πολυ κοσμο εδω μεσα θα τον βολευε ισως η δευτερη, οποτε ΑΝ μπορεις το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις μια βολτα στα μαγαζια και να τις δοκιμασεις.  :)

Για ενισχυτη δες καποιον Vox VT, Roland Cube κτλ, διαβασε και αυτο το θεμα του Απόλλων να παρεις μια ιδεα
Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/10, 17:59 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 09/08/10, 21:30 »
Συμφωνώ με τον Jezus ότι πρόκειται για πολύ διαφορετικές κιθάρες σαν ήχο και σαν φιλοσοφία. Έχω την αίσθηση ότι η ESP LTD είναι καλύτερη από πλευράς ποιότητας, αλλά η Squier (η οποία φυσικά ΔΕΝ είναι Fender) ίσως είναι καταλληλότερη για να καλύψεις πολλά και διαφορετικά είδη μουσικής. Από τις δύο παραπάνω επιλογές, εγώ τουλάχιστον αυτή θα προτιμούσα, αν και με λίγα λεφτά παραπάνω μπορείς να πάρεις μια Squier Classic Vibe. Δεν έχει το διπλό μαγνήτη στη γέφυρα, αλλά είναι σαφώς καλύτερη κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Tito

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 15/08/10, 19:36 »
Εγώ στο μυαλό μου είχα τους roland k vox ,που ανέφερες Jezus, αλλά ρώτησα εναν φίλο κ μου είπε ενισχυτή μόνο Marshall. Απόλλων εγώ μπορώ να ανεβάσω αρκετά τα χρήματα που θα βάλω (καθώς αγοράζω από thomann) αν έχεις να μου κάνεις κάποιες καλές προτάσεις όπως αυτή που έκανες..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 15/08/10, 20:30 »
Εγώ στο μυαλό μου είχα τους roland k vox ,που ανέφερες Jezus, αλλά ρώτησα εναν φίλο κ μου είπε ενισχυτή μόνο Marshall. Απόλλων εγώ μπορώ να ανεβάσω αρκετά τα χρήματα που θα βάλω (καθώς αγοράζω από thomann) αν έχεις να μου κάνεις κάποιες καλές προτάσεις όπως αυτή που έκανες...


Φιλική συμβουλή: όποιος σού πει ότι υπάρχει μόνο μια μάρκα κιθάρας, ενισχυτή, εφφέ κλπ να τον κρατάς σε απόσταση. Σήμερα μπορείς να βρεις με 100-150 Ευρώ ενισχυτές που ντροπιάζουν οποιονδήποτε entry level Marshall, ακόμα και πολύ ακριβότερο. Και όσο πιο ανοιχτό μυαλό έχεις, τόσο πιο μπροστά θα πας στο χώρο της κιθάρας (και όχι μόνο).

Στο θέμα μας λοιπόν, ο Roland Cube που ανέφερε ο Jezus είναι μια χαρά ενισχυτής και υπάρχει και σε μοντέλο των 20 Watt που είναι πιο οικονομικό. Εκτός από αυτόν εγώ θα σού πρότεινα τον Vox VT15, ο οποίος είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος ενισχυτής που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά, ή τον Peavey Vypyr 15 που είναι πιο φτηνός και αρκετά καλός, αν και όχι τόσο όσο ο Vox. Τώρα αν υπάρχουν κάποιοι που τούς χαλάει αν ο ενισχυτής τους δεν γράφει Marshall ή Fender ή οτιδήποτε άλλο επάνω, εμένα με αφήνει αδιάφορο. Τον ενισχυτή τον κρίνεις με το αυτί, όχι με το μάτι. Και το σίγουρο είναι ότι ένας modelling ενισχυτής όπως οι παραπάνω θα σε καλύψει για οποιοδήποτε είδος μουσικής θέλεις να παίξεις, ανεξάρτητα από την κιθάρα που θα χρησιμοποιήσεις. Mε έναν (οποιοδήποτε) Marshall, αυτό είναι πολύ αμφίβολο.

Όσον αφορά την κιθάρας, ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές. Αν π.χ. μπορείς να διαθέσεις μόνο για την κιθάρα μέχρι 300 Ευρώ, η Classic Vibe που σού έλεγα είναι μια εξαιρετική επιλογή. Αν δεν μπορείς να ξεπεράσεις τα 200 Ευρώ υπάρχει η Vintage V6, ένα όργανο με ποιότητα κατασκευής και ήχο πολύ ανώτερο απ' ό,τι θα περίμενε κανείς με βάση την τιμή. Δες και το μοντέλο V6M με ταστιέρα από maple, αν το προτιμάς. Ακόμα και με λιγότερο από 100 Ευρώ βρίσκεις την Kramer Focus VT211S, που σίγουρα δεν είναι τόσο ποιοτική όσο οι προηγούμενες, είναι όμως μια καθ' όλα αξιοπρεπής κιθάρα για έναν αρχάριο. Με αυτό δεν θέλω να πω ότι είναι απαραίτητα προτιμότερο να πάρεις μια φτηνή κιθάρα. Απλά επειδή λες ότι μπορείς να ανέβεις κι άλλο, σού επισημαίνω ότι μπορείς να βρεις καλές κιθαρες ακόμα και αν κινηθείς στο επίπεδο τιμής της Squier Fat Strat (γύρω στα 250 Ευρώ) και δεν χρειάζεται απαραίτητα να ψάχνεις για κάτι πολύ πιο ακριβό όπως η ESP LTD EC-401 που κοστίζει πάνω από 600 Ευρώ. Αν μη τι άλλο ως αρχάριος δεν θα είσαι σε θέση θα εκτιμήσεις τα πλεονεκτήματα ενός τόσο ακριβού οργάνου και δεν σημαίνει καν ότι θα είναι καλύτερο για σένα, αφού όπως σού είπα μια κιθάρα όπως η Fat Strat είναι σαφώς πιο ευέλικτη.

Τέλος δες αυτή τη συζήτηση για περισσότερες επιλογές.

Προτάσεις για πακέτο κιθάρας-ενισχυτή για αρχάριους
« Τελευταία τροποποίηση: 15/08/10, 20:34 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 15/08/10, 21:21 »
λοιπον κατα την ταπεινη μου αποψη πιστεβω οτι η καλυτερη φτηνη κιθαρα που εχω ποιασει στα χερια μου ειναι η vintage v6 που αναφερει ο Απόλλων την εποιασα μετα απο καιρο σημερα γιατι ελλειπα διακοπες και πιστευω οτι η κιθαρα γα..ει  μπορει να χει μαγνητες μονους αλλα  μια χαρα τα καταφερνει στα μεταλιαρικα ριφακια και απο καθαρο ηχο μαρεσει παρα πολυ......η ιδια εταιρεια βγαζει και λες πολ αμα σε ενδιαφερει με διπλους....προσωπικα αν την ηξερα νωριτερα αυτην την εταιρεια δεν θα χα παρει ουτε την  ibanez με την οποια ξεκινησα ουτε μια prs se που εχω γιατι με τα μισα λεφτα βγαζεις πολυ καλο ηχο....ελπιζω να βοηθησα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 16/08/10, 21:21 »
Υπάρχει ένα ζήτημα με τις Vintage που αποθαρρύνει πολλούς αγοραστές και έχει σχέση με την αξιοπιστία του σεταρίσματος. Απ' ό,τι έχω διαβάσει, η εταιρία JHS που κατασκευάζει αυτές τις κιθάρες σε χώρες της Ανατολής (Κίνα, Βιετνάμ, Ινδονησία) δεν σετάρει τα όργανα όταν τα παραλάβει στη Βρετανία. Κάποια καταστήματα λιανικής πώλησης κάνουν το δικό τους σετάρισμα στις κιθάρες που πουλάνε, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό δεν συμβαίνει. Τελικά παραλαμβάνεις ένα όργανο το οποίο δεν έχει ελεγχθεί ή σεταριστεί από τη στιγμή που έφυγε από την Ασία. Αν κάποιος αγοράσει από μαγαζί που κάνει έλεγχο και σετάρισμα στις κιθάρες πριν την πώληση ή έχει τις γνώσεις και τη διάθεση να κάνει τις επιθυμητές ρυθμίσεις στο όργανο μόνος του, τότε αξίζει τον κόπο γιατί η ποιότητα είναι πολύ ανώτερη από άλλες κιθάρες στο ίδιο επίπεδο τιμής. Αλλιώς ο υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ξοδέψει μερικά επιπλέον χρήματα για να πάει το όργανο σε κάποιον τεχνικό για ένα καλό set up. Το ίδιο βέβαια μπορεί να ισχύει και με άλλα φτηνά όργανα. Απλά ένας αρχάριο με περιορισμένο προϋπολογισμό και ελάχιστες γνώσεις, θα πρέπει να ξέρει τι μπορεί να συνεπάγεται η αγορά ενός φτηνού οργάνου, αλλιώς η εμπειρία ίσως να μην είναι θετική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Tito

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 19/08/10, 00:40 »
Aπόλλων θα σε ενοχλήσω ξανά για μια κιθάρα που βρήκα.. Την ESP LTD KH-202 η οποία κοστίζει 490Ε. Είναι αντάξια της τιμής της ή απλά κοστίζει τόσο επειδή είναι μοντέλο Kirk Hammet signature ;

Αποσυνδεδεμένος Tito

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 19/08/10, 00:49 »
Eπίσης μπορείς να μου κάνεις μι πολύ συνοπτική σύγκριση του Marshall MG30FX κ του Vox VT30 που έχουν την ίδια τιμή -200-


Ελπίζω να μην γίνομαι πολύ κουραστικός αλλά θέλω να κάνω πολύ προσεκτικά αυτή μου την αγορά..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 19/08/10, 01:43 »
Πολύ συνοπτικά, ο Marshall MG30 είναι ένα μηχάνημα το οποίο κάνει οποιαδήποτε κιθάρα (ακόμα και ακριβή) να ακούγεται χειρότερα απ' ό,τι θα έπρεπε. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε για τα κομμάτια που δοκίμασα εγώ πριν μερικά χρόνια, γιατί κάτι έχει πάρει το αυτί μου για καινούργια μοντέλα που είναι κάπως καλύτερα. Ακόμα κι αν αυτό αληθεύει όμως, θα σού δώσει ένα συγκεκριμένο ήχο και μερικά αμφίβολης ποιότητας εφφέ. Τίποτα παραπάνω. Για τον VT30 από την άλλη πλευρά σού είπα ήδη ότι είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος ενισχυτής στα λεφτά του. Είναι ο modelling ενισχυτής με τον πιο ζεστό και αυθεντικό ήχο (εκτός αν συμπεριλάβουμε και κάτι Valve Spider ή Vypyr Valve που κυμαίνονται σε τιμές υπερδιπλάσιες ενός VT30, oπότε μάλλον είναι εκτός συναγωνισμού). Έχει 22 προσομοιώσεις ενισχυτών (δηλαδή μεγάλη ευελιξία), αρκετά εφφέ, τα περισσότερα από τα οποία είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή και βελτιώνουν τον ήχο σου αντί να τον καταστρέφουν, έχει song presets, έχει θέσεις για να σώσεις τους δικούς σου ήχους, έχει attenuator για να κρατάς την ένταση σε λογικά επίπεδα αν θέλεις να παίξεις στο σπίτι. Για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Θα αγόραζα τον Vox χωρίς δεύτερη κουβέντα. Ο Marshall δεν είναι καν στο top 10.

Όσο για την κιθάρα για την οποία ρωτάς, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Έχω όμως την αίσθηση ότι η υπογραφή του Hammett σίγουρα έχει βαρύνει σε κάποιο ποσοστό όσον αφορά την τιμή. Και φυσικά μην κάνεις το λάθος να πιστέψεις ότι η μια υπογραφή στη συγκεκριμένη κατηγορία αποτελεί ασφαλή ένδειξη ποιότητας. Στα 500 Ευρώ μπορείς να βρεις κιθάρες πολύ καλύτερες ποιοτικά και πολύ πιο ευέλικτες, γιατί η KH δεν νομίζω ότι θα είναι ό,τι καλύτερο για blues. Σε αυτά τα λεφτά θα σού έλεγα να κοιτάξεις:

Blade California Classic

Ιbanez SAS36FM

Cort M600

PRS SE Singlecut

Mε προσωπική προτίμηση στις δύο τελευταίες, η ποιότητα των οποίων είναι εγγυημένη και οι οποίες πιστεύω ότι θα είναι σαφώς καλύτερες από την ESP LTD.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 19/08/10, 19:12 »
Να προσθεσω παντως και την προσωπικη μου εμπειρια- με οσες κιθαρες και μπασα ESP LTD εχω παιξει ειχαν ολα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και πολυ καλη εργονομια (για τα γουστα μου τουλαχιστον), μονη ενσταση τα ηλεκτρικα στα πολυ φθηνα μοντελα, τα οποια δεν ειναι καθολου ικανοποιητικα. Οτιδηποτε παντως της εταιρειας εχω δοκιμασει, ειδικα πανω απο 400-500 ευρω που εχουν και καλυτερους μαγνητες, μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις. Συμφωνω οτι ισως η πιο πανω κιθαρα να ειναι περισοτερο σχεδιασμενη για μεταλ/χαρντ ροκ, αλλα μια δοκιμη θα πεισει σχετικα με το πως τα καταφερνει και στα αλλα ειδη.
Αλλα οπως λεει και ο Απόλλων, δες οσα περισοτερα μπορεις, και τα μοντελα που προτεινει ειναι και αυτα αξιοπρεπεστατα, αν οχι πολυ καλες επιλογες για τα χρηματα τους.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Tito

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 24/08/10, 02:36 »
Με έναν ενισχυτή τον Vox VT30 κ κιθάρα μια Squier Fat Strat θα έχω τον ίδιο ήχο που θα έχω κ με μια πιο ακριβή κιθάρα? για παράδειγμα την ibanez sas36fm

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή κιθάρας κ ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 25/08/10, 20:20 »
Σε καποιες ρυθμισεις θα εχεις παρομοιο ηχο, σε καποιες αλλες διαφορετικο, αλλα το θεμα δεν ειναι μονο ο ηχος. Πρεπει να ειναι και εργονομικη η κιθαρα (για το χερι σου παντα), να μη σε δυσκολευει να παιζεις, και να εχει και καλη ποιοτητα κατασκευης, οχι να ξεκουρδιζεται και ξερυθμιζεται καθε λιγο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
4793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
15 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
39 Απαντήσεις
16885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 16:27
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 00:59
από adr1anos