Σελίδες:
  • #1 από Disfunctional στις 07 Dec 2008
  • Παιδια έχω χαθει πραγματικά στην μετάφραση vale ακούω..... transtube ακούω..... mosfet ακούω.... λάμπες στην ενίσχυση ....λάμπες στην προ-ενίσχυση ......προσομίωση λάμπας κ δεν συμαζεύεται τι παίζει (πρακτικά) μπορεί κανένας να μου εξηγήσει σε απλά ελληνικα???? ή τουλάχιστον να μου πει καποιο site ή τελοσπάντων κάπου να απευθυνθώ μπας κ βγάλω καμία άκρη???γιατι έχω απελπιστεί
  • #2 από mace στις 07 Dec 2008
  • Λοιπον...ενα-ενα...

    Valve η vacuum tube....λαμπα η λυχνια κενου η σκετο λυχνία...το γνωστο εξαρτημα,προγονος του τρανζιστορ που χρησιμευει στη διαμορφωση και ενισχυση ενος σηματος γενικα,στη δικη μας περιπτωση το σημα των μαγνητων τις κιθαρας σου.

    transtube....πιο σωστα transtube technology.Πατεντα της Peavey που προσπαθει να προσομοιωσει των ηχο ενος ''λαμπατου'' ενισχυτη με αναλογικη τεχνολογια τυπου τρανζιστορ.

    mosfet....Η εξελιξη του τρανζιστορ.Ηλεκτρονικο εξαρτημα του χρησιμοποιηται για ενισχυση σηματος χωρις πολλες απο τις αδυναμιες του τρανζιστορ (αποκοπη στις χαμηλες συχνοτητες κλπ)

    λάμπες στην προ-ενίσχυση/Λάμπες στην προ-ενίσχυση....ενας ενισχυτης αποτελειται απο δυο βασικα μερη.Την προενισχυση και το τελικο σταδιο.Στο σταδιο τησ προενισχυσης γινεται η βασικη επεξεργασια του ηχου σου (σηματος).Ειναι εκει που υπαρχει το γνωστο EQ bass-middle-treble,το gain,και λοιπα ''καλουδια'' των ενισχυτων.Στο τελικο σταδιο γινεται η ενισχυση του (επεξεργασμενου) σηματος.Εκει βρισκεται το volume.Oι ενισχυτες που εχουν λαμπες και στην ενισχυση (τελικο σταδιο) και στην προενισχυση ονομαζονται και ''λαμπατοι'' η full tube amps.Πολυ διαδεδομενοι ειναι και οι λεγομενοι ''υβριδικοι'' ενισχυτες με μια λαμπα στην προενισχυση και τελικο σταδιο απο τρανζιστορ η μοσφετ(πχ Valvestate σειρα της Marshall).Οι ενισχυτες τρανζιστορ η μοσφετ ονομαζονται γενικα solid state.

    προσομίωση λάμπας....η προσπαθεια προσομοιωσης του ηχου και των δυναμικων της λαμπας με αλλα μεσα αναλογικα η και ψηφιακα,πχ Tech 21 sansamp η Line 6 pod




  • #3 από Disfunctional στις 07 Dec 2008
  •  με άλλα λόγια το transtube ειναι τρανζιστορ οπως κ το mosfet k to valve.σωστά????

    Ε! ακυρο για το valve

    A! φυσικά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :)
  • #4 από mace στις 07 Dec 2008
  • Παράθεση
    με άλλα λόγια το transtube ειναι τρανζιστορ

    ....αντιγραφω απο το σαιτ της εταιριας.....

    TransTube technology emulates the sound of tube amplifiers without the
    hassle or cost of dealing with unpredictable tubes. The TransTube preamp
    tailors the gain level for any amount of drive, and the power amp responds
    to the preamp with natural compression that increases with the amp's
    volume--just like a tube output section. Peavey's patented T.Dynamics lets
    you dial the actual output of the amp, locking and maintaining a specific
    power amp at any volume level
Σελίδες: