Σελίδες:
  • #1 από Ikaros στις 17 Apr 2010
  • Τελειωνοντας χθες ενα κυκλωμα της smart kit το οποιο εφτιαξα για την προστασια των μεγαφωνων,


    ,

     σκεφτηκα πως δε θα ηταν κακη ιδεα να αγορασω ενα pcb απο τον Jack Orman, το amz mosfet booster και να ξεκινησω σιγα σιγα να φτιαχνω πεταλακια, ευκολα για αρχη μιας και ειμαι αρχαριος.
      Αφου διαβασα τον χρωματικο κωδικα των ηλεκτρονικων εξαρτηματων και καποιες απλες θεωριες, πηρα την part list του booster, που βρηκα σε αυτην τη σελιδα
    http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=87,
     και πηγα σε ενα γνωστο μαγαζι ηλεκτρονικων ειδων στη Θεσσαλονικη να προμηθευτω ανταστασεις,πυκνωτες, διοδους κ.τ.λ.
      Δυστυχως βρηκα ορισμενες αντιστασεις και πυκνωτες. Σχετικα με τις διοδους και το BS170, ο πωλητης με ρωτησε ποσα watt ειναι, οπως και η διοδος D1 9,1 ποσα watt πρεπει να ειναι?
      Οπως και η 1Ν914 , βρηκα αυτην αλλα ο πωλητης ηθελε ολα τα χαρακτηριστικα της γιατι μου λεει που πανω κατω θα δουλευει? http://www.banzaimusic.com/1N914.html
      Το ποτενσιομετρο που θα χρειαστω ειναι αυτο? http://www.banzaimusic.com/16mm-SP-SWI-5k-lin.html
      Αν καποιος μπορει να βοηθησει, θα μου ηταν χρησιμο :)
      Ειμαι υπερ της αγορας προιοντων απο Ελλαδα αλλα μαλλον εδω ειναι μονοδρομος :(
  • #2 από adr1anos στις 19 Apr 2010
  • Αυτά είναι που χρειάζεσαι:
    http://www.banzaimusic.com/9-1V-Zener-Diode-1-3W.html η Zener μπορεί να είναι και του 1/2 watt.
    http://www.banzaimusic.com/Alpha-16mm-FS-5k-lin.html

    Το MosFet Booster του Jack Orman το έχω φτιάξει, αλλά πήρα ένα έτοιμο PCB από τον ίδιο, (κάνει μόνο 12$) και τα υλικά από Banzai.
    http://www.muzique.com/pcb.htm

    Εδώ βρες το σχετικό κύκλωμα:
    http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm

    Εάν δεν θέλεις συγκεκριμένα το πρόσθετο κύκλωμα του Millenium Bypass που έχει μέσα το κιτ του Tοnepad, θα σου έλεγα, απλά χρησιμοποίησε το σχέδιο του Jack Orman.
    Όταν κάνεις την παραγγελία, θα σου στείλει ένα pdf με όλες τις οδηγίες και το πλήρες parts list.
  • #3 από Ikaros στις 23 Apr 2010
  •   Αδριανε σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η παραγγελια εχει ηδη γινει και περιμενω να ερθουν τα πραγματα αν καιιιιιι εβγαλα σε θερμοδιαφανεια το κυκλωματακι, το σιδερωσα πανω σε πλακετα χαλκου κι ευελπιστω να βρω λιγο ελευθερο χρονο το Σ/Κ για να κανω αποχαλκωση. Μεχρι να παραλαβω τα εξαρτηματα, θα προπονηθω πανω στην πλακετουλα με τρανζιστορ παραπλησια απο αυτα που δινει ο κατασκευαστης.
      Δεν ξερω αν το ειχα διαβασει σε δικο σου αρθρο, αλλα καπου ειχα δει οτι μπορεις να εχεις true bypass με led και 2 DPDT διακοπτη. Εαν ναι, μπορεις να διαθεσεις καποιο layout?
  • #4 από adr1anos στις 23 Apr 2010
  • καπου ειχα δει οτι μπορεις να εχεις true bypass με led και 2 DPDT διακοπτη. Εαν ναι, μπορεις να διαθεσεις καποιο layout?


    Το καλύτερο διάγραμμα είναι από τον φίλο μας τον Beavis:



  • #5 από Ikaros στις 23 Apr 2010
  •  Πραγματι ειναι το πιο ''ευαναγνωστο'' layout που υπαρχει αλλα για 3PDT τα οποια δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν και σε καποια καταστηματα που ρωτησα, δεν ηξεραν καν τι μπορει να ειναι αυτο που ζηταω.
     Λογικα αυτο που ψαχνω ειναι αυτο για DPDT με 6pins ειναι αυτο απο το σαιτ www.generalguitargadgets.com :



     Αν κανω λαθος, διορθωσε με. Αλλωστε τωρα μαθαινω :) Μολις προχθες τελειωσα κι εναν πομπο μεταξυ 0,5-2 watt  αλλα δεν το παραθετω γιατι θα βγω εκτος θεματος.:)
  • #6 από Ikaros στις 21 Sep 2010
  •    Καλησπερα
     
        Περασε αρκετος καιρος απο τοτε που θελησα να ξεκινησω την κατασκευη   του πεταλιου. Δυστυχως καποιες υποχρεωσεις δε μου επετρεψαν να ασχοληθω   τους τελευταιους μηνες. ( πτυχιακη,μετακομιση κ.τ.λ. )
        Σημερα ομως, γυριζοντας στο πατρικο μου, ειπα να το ξεκινησω κι ετσι αρχισε η οργανωση. Σε ενα χαρτι εγραψα τα υλικα οπου και τα καρφιτσωσα για να μη τα χασω. Δυστυχως δεν ειχα πολυμετρο μαζι μου οποτε και ξεχωρισα τις αντιστασεις μια μια με τον χρωματικο κωδικα ( εμενα μου αρεσει αυτο ) γι'αυτο και χρησιμοποιησα μεγεθυντικο φακο μαζι με τις μικρες πιαστρες οι οποιες ειναι αρκετα χρησιμες κατα τις κολλησεις.
     






  • #7 από Ikaros στις 21 Sep 2010
  •     Να επισημανω οτι ειχα αγορασει ετοιμο το pcb απο τον Jack Orman γιατι εκανα μια καλη πατατα πριν λιγους μηνες. Προσπαθησα να αντιγραψω απο εδω:  http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=66  το αρχειο READY TO TRASFER, με λιγο περιεργο τροπο και οταν το πηγα για εκτυπωση σε ενα ζευγαρι που κανει pcb's, η δεκαδα που εβγαλα ηταν πολυ μικρη σε διαστασεις αρα αχρηστη. :'(
       Οπως και να'χει, αρχισα λοιπον με το να βαζω στη θεση τους τα εξαρτηματα ενα προς ενα ξεκινοντας απο τα πιο χαμηλα οπως οι αντιστασεις και διοδοι και στη συνεχεια τα υπολοιπα οπως οι πυκνωτες και το BS170. Η διαδικασια της κολλησης ηταν αρκετα διασκεδαστικη και γρηγορη. Μολις μεσα σε 10 λεπτα ειχα τελειωσει ολες τις κολλησεις στην πλακετα. Εκει ομως που εφαγα ωρες ηταν στις κολλησεις μεταξυ των jack, του ποτενσιμοτερου, και του 3DPDT. Μελετουσα και ξαναμελετουσα το σχεδιαγραμμα που εχω για να μη κανω καποιο λαθος. Ευελπιστω αυριο το απογευματακι που θα το δοκιμασω να δουλεψει καθως εδω που βρισκομαι δεν υπαρχει ενισχυτης και κιθαρα. Ηταν ενα ευκολο κι ωραιο project.  ;)

    Υ.Γ. : Μολις διαβασα το θεμα που ξεκινησε ο Αδριανος με την παροτρυνση να κανουμε ολοι μαζι μεσω απο το forum diy pedals και λεω ετσι απλα ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ κι ενα ευχαριστω ακομη, για την αμεριστη του βοηθεια  :)






  • #8 από adr1anos στις 22 Sep 2010
  • Ικαρε μπράβο, συγχαρητήρια για την κατασκευή σου! :up
    Σιγά σιγά, τώρα που έχεις την εμπειρία, σκέψου και το Overdrive: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
  • #9 από Ikaros στις 22 Sep 2010
  •   Το overdrive ειναι το επομενο project :)

     Σχετικα με το booster εχω ενα θεμα. Οταν συνδεω τα 2 jack, και την μπαταρια επισης, ο ενισχυτης ακουγεται παρα πολυ χαμηλα. Τον εχω φερει πειν στο 4 και ακουγεται σαν να τον εχω ανοιξει το 0,5.  Παιρνει  ενταση βεβαια οταν ανοιξω το booster( αναβει και το led ) αλλα οταν το σβηνω παλι πεφτει η ενταση. Τι μπορει να φταιει?

     Εχω δουλεψει αυτο το wiring :

  • #10 από adr1anos στις 22 Sep 2010
  • Ακούγεται σαν πρόβλημα της καλωδίωσης του true bypass..
    Πόσταρε καθαρές, μεγάλες φωτογραφίες από τις καλωδιώσεις και την πλακέτα σου να δούμε αν φαίνεται το πρόβλημα.
     
    Επίσης έχε υπ'όψιν σου ότι η καλωδίωση που προτείνει ο Orman δεν είναι η ενδεδειγμένη για το true bypass.. αυτή είναι η ενδεδειγμένη:
     
  • #11 από Ikaros στις 22 Sep 2010
  •  Ηδη ξεκινησα τις αποσυνδεσεις και ξεκιναω το wiring οπως μου το προτεινεις. Με το που τελειωσω κανω test  και ειδοποιω.
  • #12 από Ikaros στις 23 Sep 2010
  •  Εκανα το νεο wiring με καινουριο 3DPDT.
       
         Παλι εχω το ιδιο αποτελεσμα οταν ειναι το πεταλακι κλειστο. Κανει τον ενισχυτη να παιζει πολυ χαμηλα. Ακομη και το βρωμικο καναλι, το   καθαριζει.
       
         Αυτην τη φορα ομως οταν το θετω σε λειτουργια δεν ακουγεται τπτ. Θα σας γραψω  τι εκανα:
       
         Ας υποθεσουμε οτι αριθμουμε το 3 DPDT καπως ετσι ( οριζοντια θεση τα ποδαρακια του ) : 
       
         1 2 3
         4 5 6
         7 8 9
       
         
         Το 1 ( πρασινο καλωδιο ), πηγαινει στην καθοδο του Led
       
         Το 2 ( κοκκινο καλωδιο ), πηγαινει στο tip του input Jack και το λευκο   καλωδιακι που ειναι επισης συνδεμενο πηγαινει στο 9ο ποδαρακι.
         
        Το 3 ( λευκο καλωδιο ), πηγαινει στο out της πλακετας.
       
         Το 4 ( μαυρο καλωδιο ), πηγαινει στο sleeve του input jack
         
         Το 5 ( καφε καλωδιο ), πηγαινει στο in του κυκλωματος
       
         Το 6 ( πορτοκαλι καλωδιο ), πηγαινει στο tip του output jack
       
         Το 7 και 8 ( λευκο καλωδιο ), συνδεονται μεταξυ τους
       
         Το 9 ( λευκο καλωδιο ) συνδεεται με το 2.
       
        Κανενα απο τα ποδαρακια δεν ακουμπαει το ενα με το αλλο οταν εκανα τις κολλησεις.

          Επισης, το ποτενσιομετρο, οπως το κοιταμε απο πανω, το αριστερο   ποδαρακι του συνδεεται με το gain στο κυκλωμα ( μωβ καλωδιο ), το μεσαιο   και δεξι ποδαρακι του, συνδεονται μεταξυ τους και απο το δεξι φευγει ενα   μαυρο καλωδιο στο sleeve του output jack.
         Το sleeve του output jack συνδεεται με το ground της πλακετας.

      Στην πλακετα, κατω απο τον κεραμικο C4, υπαρχει ο C6. Στο σχεδιο λεει να μην βαλω καποιον πυκνωτη οποτε το μονο που εκανα ηταν να το γεφυρωσω ( φαινεται στην τελευταια φωτο )

      Εβαλα οσο πιο μεγαλες και καθαρες φωτογραφιες μπορουσα. Περιμενω τα φωτα σας μηπως και λυθει το προβλημα!!!
     
     





















     


     
  • #13 από m@ster k@frer στις 23 Sep 2010
  • Σαν να βλεπω στα 2 αριστερα ποδια του διακοπτη βραχυκυκλωμα στο μαυρο και το ασπρο καλωδιο....Γιατι δεν κοβεις ρε συ τις αποληξεις των καλωδιων να μην βγαινουν περα απο τα ποδαρακια??
    Αυτο το προβλημα που λες σταματαει αν πχ κουνησεις τα καλωδια στο διακοπτη???
    Επισης δεν βλεπω καλα στις εικονες αλλα σαν να μου φαινονται κουνημενες οι κολλησεις, δεν τις βλεπω γυαλιστερες, αλλα ασχετο αυτο με το θεμα σου...
  • #14 από Ikaros στις 23 Sep 2010
  •   Κανενα ποδι δεν ακουμπαει μεσω καλωδιου με το αλλο. Τα ελενξα αρκετες φορες. Οσο κι αν κουνησα τα καλωδιακια το προβλημα παρεμενε το ιδιο. :(
  • #15 από m@ster k@frer στις 23 Sep 2010
  •   Κανενα ποδι δεν ακουμπαει μεσω καλωδιου με το αλλο. Τα ελενξα αρκετες φορες. Οσο κι αν κουνησα τα καλωδιακια το προβλημα παρεμενε το ιδιο. :(
    εχεις πολυμετρο με beeper(continuity test)?
    Δοκιμασε αν λειτουργει σωστα ο διακοπτης...και μπορεις επισης να δοκιμασεις με κλειστο το πεταλι αν υπαρχει σημα στην πλακετα πραγμα που δε θα επρεπε...  ::)
    Στο λεω γιατι αυτοι οι διακοπτες λιωνουν ευκολα αν τους παραζεστανεις με το κολλητηρι το χω παθει σε μικρο dpdt...
    δες μηπως επικοινωνει καποιο ποδαρακι με καποιο που δε θα επρεπε....

    Και περιμενε θα σου δωσουν και αλλοι πιο εμπειροι τα φωτα τους ;D ;D (Ελα Adriane κανε την καμπανα να ηχησει με την παρουσια σου :p )
    Επισης καποια που σκεφτομαι ,αν και για προβλημα του διακοπτη ακουγεται αφου δε δουλευει ουτε το bypass, το κανει και εντος και εκτος κουτιου??
    με τροφοδοσια και μπαταρια???
  • #16 από adr1anos στις 23 Sep 2010
  • Έχεις ξεχάσει να γειώσεις την πλακέτα, το κύκλωμα σου δεν έχει τάση.
    Πρέπει να συνδέσεις το 4 στο footswitch από το sleeve του input jack ΚΑΙ με την γείωση της πλακέτας.

  • #17 από m@ster k@frer στις 23 Sep 2010
  • @Αδριανος...ερωτηση να μαθαινουμε κι εμεις...
    Και στο bypass παρουσιαζε αυτο το προβλημα επειδη δεν ηταν γειωμενο το fx in?
  • #18 από adr1anos στις 23 Sep 2010
  • @Αδριανος...ερωτηση να μαθαινουμε κι εμεις...
    Και στο bypass παρουσιαζε αυτο το προβλημα επειδη δεν ηταν γειωμενο το fx in?

    Πολύ σωστά, έτσι είναι, καθώς σήμα εισόδου και εξόδου δεν είχαν κοινή γείωση..
  • #19 από Ikaros στις 24 Sep 2010
  •  Γειωσα το fx in.

     Πλεον εχω ηχο και οταν ειναι ανοιχτο το πεταλι και κλειστο αλλα σε πολυ χαμηλη ενταση. Δηλαδη βαζω τον ενισχυτη στο 5, για να τον ακουσω να παιζει στο 0,5. Και παλι τα βρωμικα του φερει πειν ακουγονται χαμηλα και καθαρα. Τι αλλο μπορει να εχω κανει λαθος?
  • #20 από m@ster k@frer στις 24 Sep 2010
  • Το οτι εχεις ηχο με το πεταλι κλειστο ειναι θεμα διακοπτη και offboard wiring...
    1)Στην πλακετα σου δν το βλεπω καλα αλλακοιταξε τον C1 διπλα στο input σου...νομιζω οτι το εινα ποδαρακι δν ειναι μεσα στην τρυπα
    2)Επισης σαν να βλεπω μια λεπτη ινα απο καλαι να γγεφυρωνει στην πισω μερια της πλακετας σου δεφια και λιγο κατω απο την τρυπα
    3)στην γεφυρα που εβαλες στη θεση του C6 πρεπει να συνδεεται και με τα 2 paths αυτο που ειναι ετσι και αλλιως στη θεση του και αυτο που παει στον C4??
    Δες αυτα λιγο
  • #21 από Βραζίλης στις 24 Sep 2010
  • Ikaros, και λοιποί που ανεβάζετε εικόνες:
    Μην ανεβάζετε φωτογραφίες τεράστιες σε διάσταση και μέγεθος μέσα στην συζήτηση. Αν δεν μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας μικρογραφίες, προτιμήστε την λειτουργία που ενσωματώθηκε πρόσφατα στο φόρουμ:
    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78938.msg627145#msg627145
  • #22 από adr1anos στις 24 Sep 2010
  • Κατ αρχάς, προσέγγισε την απολάθωση σε δύο βήματα, και μην τα μπερδεύεις μεταξύ τους. Βάλε τον ενισχυτή σε μία καθαρή ρύθμιση που παίζει αποδεδειγμένα καλά με την κιθάρα καρφί, και άστον εκεί προς το παρόν. Κοίταξε πρώτα την..

    1. Λειτουργία με true bypass. Εδώ, πρέπει να δουλεύει κανονικά το θέμα, καθώς δεν παρεμβάλλεται το κύκλωμα. Η κιθάρα σου πρέπει να ακούγεται στον ενισχυτή ακριβώς όπως ακούγεται και καρφί. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις μπερδέψει τα δύο βύσματα μεταξύ τους? Το Input είναι το στερεοφωνικό βύσμα, που φαίνεται αριστερά στα διαγράμματα. Επίσης μου φαίνεται λίγο περίεργο το βύσμα εξόδου. Έχει και ένα ακροδέκτη για διακόπτη. Μήπως έχεις κάνει λάθος στην σύνδεση του? δεν μπορώ να δω καλά από τις φωτογραφίες, αλλά το θεωρώ πολύ πιθανό..

    ..αφού λύσεις το θέμα σε true bypass και δουλεύει κανονικά, ασχολήσου με την..

    2. Λειτουργία με Booster. Κοίταξε προσεκτικά τα σημεία που σου επεσήμανε ο m@ster k@frer. Τσέκαρε παλι προσεκτικά όλα τα υλικά σου και τις τιμές τους. Αν δεν βρείς κάτι σε αυτά: Μέτρα με ένα πολύμετρο το D από το τρανζίστορ σε σχέση με την γείωση: είναι 5 volt? Επίσης ποιό τρανζίστορ χρησιμοποίησες, το BS170 ή το 2Ν7000?

    Τσέκαρε αυτά πρώτα και μετά αν δεν βρούμε άκρη, θα σε καθοδηγήσω να φτιάξεις ένα απολαθωτή (Signal Tester) για να τσεκάρεις βήμα-βήμα το κύκλωμα σου και να βρείς το λάθος..
  • #23 από Ikaros στις 24 Sep 2010
  •   Κατ'αρχην, να πω ενα μεγαλο ευχαριστωκαι στον m@ster k@frer και στον adr1anos για τη βοηθεια σας.
     Εκανα μια αλλαγη. Αλλαξα το tip στο output jack και το εβαλα στο μεσαιο ποδαρακι. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το booster οταν ειναι ανοικτο δουλευει κανονικοτατα και μαλιστα οσο γυρισω το ποτενσιομετρο αλλο τοσο δυναμωνει. Πλεον ακουγεται κανονικα. Επισης μετρησα το drain με το - και μου εβγαλε 5,63 Volt ( χρησιμοποιω ρευμα και οχι μπαταρια ) . Χρησιμοποιησα το BS170. Εκανα παλι check ολες τις τιμες σε πυκνωτες ( και πολικοτητες ) αντιστασεις, τρανζιστορ.

      Αλλα

     οταν βγαζω το booster, και κανει bypass το κυκλωμα παλι ακουγεται πολυ πολυ χαμηλα :( Δεν εχω μπερδεψει τα βυσματα. Στο input μπαινει το καλωδιο της κιθαρας και στο output του ενισχυτη.

     Επισης ο C1 ειναι κανονικα στη θεση του. Τα ποδαρακια του απο το κατω μερος της πλακετας προεξεχουν λιγο. Κοιταξα για τη λεπτη ινα, δεν υπαρχει κατι. Βεβαια περασα καλου κακου το κολλητηρι,αν σε περιπτωση υπηρχε κατι να το παρει.

    <<3)στην   γεφυρα που εβαλες στη θεση του C6 πρεπει να συνδεεται και με τα 2 paths   αυτο που ειναι ετσι και αλλιως στη θεση του και αυτο που παει στον C4?? >>
    Δες αυτα λιγο                               


       Στο 3) τι ακριβως εννοεις? Εβαλα ενα σιδερακι απο κομμενο ποδαρακι αντιστασης, για να συνεχιστει η διαδρομη.

  • #24 από Ikaros στις 24 Sep 2010
  •  Για καλη μου τυχη, ειχα ενα output μονοφωνικο jack με 2 ποδαρακια. Λεω, δεν κανω την αλλαγη καλου κακου μηπως και φταιει αυτο?  Αφου εκανα τις κολλησεις,  το booster δουλεψε κανονικα, ειτε κλειστο bypass, ειτε  ανοικτο το booster. Αρα ολη τη δουλεια μας την εκανε το output jack. Ειναι περασμενες 11 για να το χαρω αλλα δεν πειραζει, χαμηλες εντασεις. Και παλι ευχαριστω στα παιδια :)

     Αδριανε, απο βδομαδα θα ξεκινησω το project με το overdrive που εχεις παραθεσει :)
Σελίδες: