Αποστολέας Θέμα: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;  (Αναγνώστηκε 22050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Justelene-Πιωμένο Κρίνο

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ χαμογελώ κι εκείνοι χάνονται...
    • Προφίλ
    • Στην Κόλαση Βαθιά
Σήμερα είδα γραμμένο σ' ένα τοίχο στη μυτιλήνη το εξής: "Τα πρότυπα ομορφιάς, όμορφα καίγονται". Και σκέφτηκα ότι όλοι ακολουθούν κάποια συγκεκριμένα πρότυπα π.χ. μοντέλα. Τελικά που βαδίζουμε; Στην πιστή αντιγραφή άλλων προσώπων επείδη θεωρούνται από κάποιους όμορφοι... Όλοι είναι όμορφοι, με διαφορετικο βέβαια τρόπο ο καθένας...
Πολλοί και ιδιαίτερα νέες κοπέλες κάνουν πολλά για να θεωρούνται όμορφοι και φτάνουν στο σημείο να κάνουν κακό στην υγεία τους... Ναι, θίγω το θέμα της ανορεξίας... Μετά από τόσους θανάτους νομίζω ότι είναι καιρός να ευαισθητοποιηθούμε όλοι πάνω σ' αυτό το θέμα... Τι πιστεύετε; Υπάρχει σωστή ενημέρωση σχετικά με τις συνέπειες της ανορεξίας; Και αν όχι, τι μπορούμε εμείς σαν νέοι να κάνουμε; Ακούω γνώμες...
Όταν πεθαίνει γύρω κάθε ομορφιά γίνεται ο κόσμος γυάλινα κομμάτια μα έτσι όπως με κοιτάς μ' αυτά τα μάτια ο πόνος έστω και για λίγο σταματάει...

Αποσυνδεδεμένος founio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • with the birds i' ll share this lonely view....
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #1 στις: 23/12/07, 15:50 »
Φυσικά και υπάρχει  θέμα και πολύ σημαντικό. Όταν προωθείται παντού ένα πρότυπο ομορφιάς, μιας κοπέλας που δεν έχει, ας μου επιτραπεί η λέξη, κρέας απάνω της, οι καθημερινές κοπέλες θέλουν να της μοιάσουν. Όχι γιατί επιδιώκουν να γίνουν μοντέλα αλλά γιατί αναζητούν την προσοχή από το αντίθετο φύλο. Νομίζουν ότι αν είσαι κόκκαλο θα είσαι και ωραία.

Όταν παρακολουθούσα συχνά τηλεόραση, πλέον σπάνια, μία κοπέλα φυσιολογική, την αποκαλούσαν χοντρή και ότι πρέπει να χάσει κιλά. Αν είναι δυνατόν!!!! Και επειδή η τηλεόραση είναι πλέον μορφή εξουσίας σε κάποια άτομα της κοινωνίας μας, επιβάλλει τα δικά της θέλω.

Μια κοπέλα λοιπόν που είναι φυσιολογική όταν βλέπει να συζητούν για κάποια που είναι σαράντα κιλά σαν να είναι η θεά Αφροδίτη, φυσιολογικό είναι να ζηλέψει. Όταν πάει να πάρει ρούχα από εταιρείες, που όσο πάνε και τα στενεύουν (το γράφω γατί ξέρω από προσωπική εμπειρία) θα αισθανθεί μειονεκτικά.

Εκεί πρέπει να βρεθεί κάποιος και να πει ότι η ομορφιά δεν είναι μόνο τα ρούχα και το σώμα. Αλλά η ομορφιά είναι στα μάτια και στην ψυχή.Ένα ωραίο σώμα, υγείες, δεν είναι απαραίτητα λεπτό και ανύπαρκτο. Η γυναίκα πρέπει να χαρακτηρίζεται από καμπύλες γιατί στις γυναίκες και στο αντίθετο φύλο σημαίνει υγείες σώμα και σωστό για να μεγαλώσει ένα μωρό. (έχετε φανταστεί ποτέ μητέρα 40 κιλά; )

Και μην ξεχνάμε ότι παγκοσμίως οι γυναίκες που αρέσουν δεν είναι υπερβολικά λεπτές π.χ Μόνικα Μπελούτσι. Κάθε άλλο παρά πολύ λεπτή είναι.

Για να σταματήσει λοιπόν αυτό το φαινόμενο πρέπει οι κοπέλες να καταλάβουν και να δεχτούν τον εαυτό τους όπως είναι. Και να έχουν ως πρότυπα γυναίκες και όχι μοντέλα που τείνουν να εξαφανιστούν από την πασαρέλα.

Όπως είπα και πριν η πραγματική ομορφιά είναι στην ψυχή....

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #2 στις: 24/12/07, 20:04 »
Εκεί πρέπει να βρεθεί κάποιος και να πει ότι η ομορφιά δεν είναι μόνο τα ρούχα και το σώμα. Αλλά η ομορφιά είναι στα μάτια και στην ψυχή.Ένα ωραίο σώμα, υγείες, δεν είναι απαραίτητα λεπτό και ανύπαρκτο. Η γυναίκα πρέπει να χαρακτηρίζεται από καμπύλες γιατί στις γυναίκες και στο αντίθετο φύλο σημαίνει υγείες σώμα και σωστό για να μεγαλώσει ένα μωρό. (έχετε φανταστεί ποτέ μητέρα 40 κιλά; )

ήρθε η ώρα να τα πω εγώ !τα λέω συνέχεια στην δικιά μου γυναίκα, θα τα πω άλλη μια φορά.
για όποιες εκεί έξω ζηλεύουν τα ( ανύπαρκτα )κιλά των μοντέλων θα πω χρησιμοποιώντας τα παραπάνω λόγια που είναι και σοφά.
:η ομορφιά δεν είναι μόνο τα ρούχα και το σώμα. Αλλά η ομορφιά είναι στα μάτια και στην ψυχή.Ένα ωραίο σώμα, υγείες, δεν είναι απαραίτητα λεπτό και ανύπαρκτο. Η γυναίκα πρέπει να χαρακτηρίζεται από καμπύλες γιατί στις γυναίκες και στο αντίθετο φύλο σημαίνει υγείες σώμα και σωστό για να μεγαλώσει ένα μωρό.
μπραβο founio!!!!!!!!!!!!!
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #3 στις: 24/12/07, 20:50 »
Δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα στην Ελλαδα.Οι Ελληνες γενικα εχουμε παντα κατιτις παραπανω.Δεν πειραζει ομως.Καλυτερα για μενα η κοπελα να χει μερικα πιασιματα παρα καθολου.Εκτος αυτου για να ειναι ετσι μια κοπελα πρεπει να στερειται τα παντα και να χανει πολλα πραγματα.Οποτε και τι να το κανεις.Η ουσια ειναι να ζεις..να χαιρεσαι καποια πραγματα γιατι και ο χρονος μας πανω στην γη ειναι περιορισμενος και ποτε δεν ξερεις και τι σου ξημερωνει.

Ενταξει για να ειμαστε και ρεαλιστες ολα παιζουν ρολο.Και η εξωτερικη εμφανιση σημαντικο.Μην βγει κανεις να πει οχι..γιατι πρωτα αυτο κοιταμε και μετα εμβαθυνουμε.Αμα δεν μας αρεσει καποιος/καποια εξωτερικα δεν προχωραμε καν ερωτικα.Απο κει κ περα βεβαια μπορει καποιος/καποια να μην εχει την φοβερη εμφανιση..αλλα να εχει απιστευτη γοητεια.

Και οσο για τις εταιριες και τις μοδες..με το συμπαθειο ρε παιδια..αλλα εγω δεν δινω δεκαρα.Σε οποιον κανουμε σε οποιον αρεσουμε.Αμα ειναι να δινουμε σημασια στα προτυπα της τηλεορασης και γενικα της υποκουλτουρας που πανε να μας πασαρουν παει το χασαμε.

Γι αυτο ζηστε..ευχαριστηθειτε..ειναι κλισε αυτο που λεω..αλλα θεωρω οτι ισχυει..μια ζωη την εχουμε ρε γμτ..!
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #4 στις: 24/12/07, 21:49 »
Παιδιά η νευρική ανορεξία είναι πρόβλημα που το αντιμετωπίζουν τα μοντέλα! Και τα μοντέλα για να είναι έτσι όπως είναι κάνουν πολλά πράγματα εκτός από το να προσέχουν τι τρώνε. Τα μοντέλα είναι μοντέλα και πληρώνονται για να μην τρώνε κατά κάποια έννοια. Τώρα το αν η κάθε άσχετη ξεκάρφωτη κοπέλα θέλει να μοιάζει με μοντέλο και κάνει υπερβολές χωρίς να ξέρει τι κακό κάνει στην υγεία της είναι δικό της πρόβλημα. Δεν μπορεί να την βοηθήσει κανείς. Μέχρι ένα σημείο το θέλει και το κάνει. Από ένα σημείο και μετά βέβαια αρχίζουν τα προβλήματα αλλά γενικά δεν νομίζω ότι εδώ μέσα θα βρούμε τα κατάλληλα άτομα και τις πιο εξειδικευμένες απόψεις για να συζητοήσουμε κάτι τέτοιο..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #5 στις: 26/12/07, 12:26 »
Προσωπικα μου την σπανε αφανταστα οι γυναικες που ειναι υπερβολικα αδυνατες... Δεν μου αρεσουν ουτε εμφανισιακα, χωρια που με προβληματιζουν για το τι ψυχολογικα προβληματα εχουν και εχουν γινει ετσι... Προτιμω φυσιολογικους ανθρωπους παντως, και αν επρεπε να διαλεξω καθαρα και μονο με βαση την εμφανιση αναμεσα σε δυο γυναικες, θα προτιμουσα μια γεματουλα, παρα μια σκιαχτρο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #6 στις: 27/12/07, 14:46 »
Η νευρική ανορεξία, "χτυπάει" όχι μόνο τα μοντέλα, αλλά και αυτές που τις έχουν σαν πρότυπα τους.

Πάντως, μετά τα τελευταία κρούσματα και τις διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα, οι σχεδιαστές στις πασαρέλες τους θα έχουν μοντέλα με φυσιολογικά κιλά και όχι αποστεωμένες

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #7 στις: 27/12/07, 17:23 »
Η νευρική ανορεξία, "χτυπάει" όχι μόνο τα μοντέλα, αλλά και αυτές που τις έχουν σαν πρότυπα τους.

Πάντως, μετά τα τελευταία κρούσματα και τις διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα, οι σχεδιαστές στις πασαρέλες τους θα έχουν μοντέλα με φυσιολογικά κιλά και όχι αποστεωμένες
Που το άκουσες αυτό  ???
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #8 στις: 27/12/07, 17:34 »
Η νευρική ανορεξία, "χτυπάει" όχι μόνο τα μοντέλα, αλλά και αυτές που τις έχουν σαν πρότυπα τους.

Πάντως, μετά τα τελευταία κρούσματα και τις διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα, οι σχεδιαστές στις πασαρέλες τους θα έχουν μοντέλα με φυσιολογικά κιλά και όχι αποστεωμένες
Που το άκουσες αυτό  ???
Ε ας πούμε ότι έτσι έχουν βγάλει για να θολώσουν τα νερά...εγω ακόμα κόκκαλα βλέπω να παρελαύνουν.... :P

Εγω ένα ξέρω...Όλα χάλασαν από τότε που αυτός ο κρετίνος ο Πέρι Κόμο έγραψε τη Γκλεντόρα... ( όποιος κατάλαβε κατάλαβε ;D)
Από τότε τα πρότυπα πήραν άλλη αξία....
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/07, 17:56 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #9 στις: 28/12/07, 10:55 »
Η νευρική ανορεξία, "χτυπάει" όχι μόνο τα μοντέλα, αλλά και αυτές που τις έχουν σαν πρότυπα τους.

Πάντως, μετά τα τελευταία κρούσματα και τις διαστάσεις που έχει πάρει το θέμα, οι σχεδιαστές στις πασαρέλες τους θα έχουν μοντέλα με φυσιολογικά κιλά και όχι αποστεωμένες
Που το άκουσες αυτό  ???
Το είπε η Κα Ντενίση (όσο αναφορά τους Έλληνες σχεδιαστές)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #10 στις: 28/12/07, 11:56 »
 Και οσον αφορα στους σχεδιαστες... γιατι θελουν τις κοπελες τοσο αδυνατες; Γιατι απλως το μονο που ζητουν ειναι κρεμαστρες που να περπατουν.. και επειδη αυτη η κατασταση βολευει τους σχεδιαστες για να πεφτουν καλυτερα τα υφασματα τους πρεπει ολες οι κοπελες να γινουν ανορεξικες;;; Ελεος! Ποσα και ποσα κοριτσακια καταστρεφονται μονα τους απο αυτο τον παραλογισμο. Και επειδη οι αντρες δεν τις πολυκοιτουν ετσι οπως εχουν γινει, εκεινες νομιζουν πως απλα πρεπει να χασουν και αλλο βαρος και μπαινουν στο χειροτερο τριπακι. Κριμα... μεγαλο κριμα!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #11 στις: 28/12/07, 12:21 »
Και οσον αφορα στους σχεδιαστες... γιατι θελουν τις κοπελες τοσο αδυνατες; Γιατι απλως το μονο που ζητουν ειναι κρεμαστρες που να περπατουν.. και επειδη αυτη η κατασταση βολευει τους σχεδιαστες για να πεφτουν καλυτερα τα υφασματα τους πρεπει ολες οι κοπελες να γινουν ανορεξικες;;; Ελεος! Ποσα και ποσα κοριτσακια καταστρεφονται μονα τους απο αυτο τον παραλογισμο. Και επειδη οι αντρες δεν τις πολυκοιτουν ετσι οπως εχουν γινει, εκεινες νομιζουν πως απλα πρεπει να χασουν και αλλο βαρος και μπαινουν στο χειροτερο τριπακι. Κριμα... μεγαλο κριμα!

Eγω εχω ακουσει οτι θελουν τα μοντελα τους τοσο αδυνατα για να μοιαζουν με μικρα αγορια... :-X :-X
Λογω σεξουαλικων και διαστροφικων προτιμησεων...???

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #12 στις: 28/12/07, 12:27 »
Και οσον αφορα στους σχεδιαστες... γιατι θελουν τις κοπελες τοσο αδυνατες; Γιατι απλως το μονο που ζητουν ειναι κρεμαστρες που να περπατουν.. και επειδη αυτη η κατασταση βολευει τους σχεδιαστες για να πεφτουν καλυτερα τα υφασματα τους πρεπει ολες οι κοπελες να γινουν ανορεξικες;;; Ελεος! Ποσα και ποσα κοριτσακια καταστρεφονται μονα τους απο αυτο τον παραλογισμο. Και επειδη οι αντρες δεν τις πολυκοιτουν ετσι οπως εχουν γινει, εκεινες νομιζουν πως απλα πρεπει να χασουν και αλλο βαρος και μπαινουν στο χειροτερο τριπακι. Κριμα... μεγαλο κριμα!

Eγω εχω ακουσει οτι θελουν τα μοντελα τους τοσο αδυνατα για να μοιαζουν με μικρα αγορια... :-X :-X
Λογω σεξουαλικων και διαστροφικων προτιμησεων...???
εγω οτι αν βγαλεις ενα ποτηρι εξω οταν βρεχει, βαλεις μεσα 1 απιρινη και μια κασσετα GAME BOY και πεις το πατερ ημών θα ρίξει κεραυνό...

αλλα ευτυχώς εχω μυαλό και κρινω οτι μου είπαν μαλ***α, έτσι δεν είναι???
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #13 στις: 28/12/07, 12:34 »
Αν σου φαινεται αυτο περιεργο τοτε προσεχε μη σε χτυπησει κανας κεραυνος...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #14 στις: 28/12/07, 15:23 »
 Νομιζω πως περα απο την οποια διαστροφη κουβαλα ο καθενας, οι σχεδιαστες μοδας οταν σχεδιαζουν, κανουν τη δουλεια τους. Και στη δουλεια τους ειναι αφανταστα πιο πρακτικο να χρησιμοποιουν υπερβολικα αδυνατες κοπελες που το ρουχο επανω τους απλα θα "κατσει" παρα τις πιο φυσιολογικες που το σωμα τους θα δυσκολεψει το σχεδιαστη να στηριξει το ρουχο πανω σ'αυτες. Δε χρησιμοποιησα τυχαια την εκφραση "κρεμαστρες που περπατανε". Τη διαστροφη τους παλι μπορουν να τη βγαλουν οπου αλλου θελουν. Αλλωστε η τσεπη τους αντεχει μια χαρα.. Ερωτηση: Ποσο κανει μια κασετα Game Boy; :D :D :D
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #15 στις: 28/12/07, 16:24 »
Και οσον αφορα στους σχεδιαστες... γιατι θελουν τις κοπελες τοσο αδυνατες; Γιατι απλως το μονο που ζητουν ειναι κρεμαστρες που να περπατουν.. και επειδη αυτη η κατασταση βολευει τους σχεδιαστες για να πεφτουν καλυτερα τα υφασματα τους πρεπει ολες οι κοπελες να γινουν ανορεξικες;;; Ελεος! Ποσα και ποσα κοριτσακια καταστρεφονται μονα τους απο αυτο τον παραλογισμο. Και επειδη οι αντρες δεν τις πολυκοιτουν ετσι οπως εχουν γινει, εκεινες νομιζουν πως απλα πρεπει να χασουν και αλλο βαρος και μπαινουν στο χειροτερο τριπακι. Κριμα... μεγαλο κριμα!

Eγω εχω ακουσει οτι θελουν τα μοντελα τους τοσο αδυνατα για να μοιαζουν με μικρα αγορια... :-X :-X
Λογω σεξουαλικων και διαστροφικων προτιμησεων...???
εγω οτι αν βγαλεις ενα ποτηρι εξω οταν βρεχει, βαλεις μεσα 1 απιρινη και μια κασσετα GAME BOY και πεις το πατερ ημών θα ρίξει κεραυνό...

αλλα ευτυχώς εχω μυαλό και κρινω οτι μου είπαν μαλ***α, έτσι δεν είναι???
Λοιπόν αγόρια, να που το γυναικείο μας φύλο μπορεί να μας στηρήξει αυτή τη στιγμη...!!
Λοιπόν, εγω μισώ να περιοδικά μόδας αλλά επειδή έρχονται από παντού καθώς και το ότι έχω και φίλες που δεν χάνουν marie-claire και elle κάθε μήνα, ναι οι σχεδιαστές έχουν ανεβάσει το μέσο όρο βάρους!!! Επειδή πέθαναν πολλές κοπέλες από ανορεξία αναγκαστικά για να γλυτώσουν όσο μπορούν τη γενική κατακραυγή όλοι οι μεγάλες  σχεδιαστές δεν δέχονται μοντέλα κάτω από ένα συγκεκριμένο βάρος..!! Το θέμα είναι ότι και πάλι το βάρος πρέπει να είναι πολύ χαμηλό, στην ουσία απλά κάτι βιτρινίστικο καθώς το θέμα δεν είναι αν το μοντέλο θα είναι 40 ή 42 κιλά!!! Τεσπα η βιομηχανία της μόδας είναι ακόμα ένα σκοτεινό μέρος της σημερινής κοινωνίας......

Το θέμα είναι ότι ο μισός πλανήτης κάνει δίαιτα και άλλος μισός πεινάει....

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #16 στις: 28/12/07, 19:10 »

Το θέμα είναι ότι ο μισός πλανήτης κάνει δίαιτα και άλλος μισός πεινάει....
μεση λυση δεν υπαρχει δυστυχως μικα μου...
μα γιατι ειναι τοσο κοκαλιαρικα μερικα μοντελα...?ποιος λεει σ'αυτα τα κοριτσια οτι ειναι πιο ομορφα ετσι..?
ελεος...
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #17 στις: 28/12/07, 19:20 »
Τα μοντέλα είναι η δουλειά τους να είναι τόσο αδύνατα και πασχίζουν γι' αυτό. Αν δε θέλουν να αλλάξουν επάγγελμα. Τώρα αν η οποιαδήποτε θέλει να γίνει σαν μοντέλο για την πάρτη της και τελικά πάθει νευρική ανορεξία είναι δικό της πρόβλημα καιι κυρίως είναι πρόβλημα στο κεφάλι της. Υπάρχουν ωραιότατες τραγουδίστριες, ηθοποιοί και πορνοστάρ που είναι πολύ πιο ωραίες από κάποια μοντέλα. Βέβαια, περί ορέξεως ουδείς λόγος..
Και στην τελική πόσες κοπέλες ξέρετε προσωπικά που έχουν νευρική ανορεξία γιατί κοντεύεται να το παρουσιάσετε σαν τη μάστιγα της δεκαετίας. Κόφτε κάτι..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #18 στις: 28/12/07, 20:11 »
Τα μοντέλα είναι η δουλειά τους να είναι τόσο αδύνατα και πασχίζουν γι' αυτό. Αν δε θέλουν να αλλάξουν επάγγελμα. Τώρα αν η οποιαδήποτε θέλει να γίνει σαν μοντέλο για την πάρτη της και τελικά πάθει νευρική ανορεξία είναι δικό της πρόβλημα καιι κυρίως είναι πρόβλημα στο κεφάλι της. Υπάρχουν ωραιότατες τραγουδίστριες, ηθοποιοί και πορνοστάρ που είναι πολύ πιο ωραίες από κάποια μοντέλα. Βέβαια, περί ορέξεως ουδείς λόγος..
Και στην τελική πόσες κοπέλες ξέρετε προσωπικά που έχουν νευρική ανορεξία γιατί κοντεύεται να το παρουσιάσετε σαν τη μάστιγα της δεκαετίας. Κόφτε κάτι..

Εσύ κόψε κάτι....!!!Φυσικά και είναι η μάστιγα της δεκαετίας!Ξέρεις πόσες κοπέλες πάσχουν απο νευρική ανορεξία και πόσες έχουν πεθάνει από αυτή??Πολλά εκατομμύρια στον κόσμο!

Εμείς οι γυναίκες ξέρουμε καλά να κρυβόμαστε κάτω από ναζιάρικα χαμόγελα, τόνους μακιγιάζ και όμρφα ρούχα, απόκρύπτοντας και τα εσωτερικά και τα σωματικά μας προβλήματα...!Νευρική ανορεξία δεν είναι μόνο ''βλέπω στο δρόμο μια κοπέλα ισχνή έτοιμη να πεθάνει''!Αυτή η ψυχολογική αρρώστεια μπορεί να κάνει και 2 χρόνια και παραπάνω μέχρι να σε τινάξει...! Η Ν.Α δεν είναι γρίπη, την έπαθα μπαμ και κάτω! Και τέσπα, όλες ακολουθούμε σαν κοπάδι τα πρότυπα ομορφιάς που μας σερβίρει η τηλεόραση,τα περιοδικά και οι πασαρέλες βλέποντας εσας τους άντρες να ξερογλύφεστε όταν βλέπετε στην τηλεόραση την Παπαρίζου ή την Καγια... :P Εγω προσωπικά δεν ασχολούμαι και κάτι τόσο ευτελές για την γυναικεία μου προσωπικότητα, αλλά άλλα κορίτσια στην ηλικία μου τους ενδιαφέρει και πολύ να γίνουν σαν την Καγια και σαν την Παπαρίζου ώστε να έχουν πολλές κατακτήσεις και να φοράνει πανάκριβα και πανέμορφα ρούχα που βγαίνουν μόνο σε μικρά νούμερα...! Άρα το θέμα είναι και καταναλωτικό...!
Τέσπα, όπως είπα πριν η βιομηχανία της μόδα είναι ένα πολύ μα πολύ σκοτεινό μέρος της καπιταλιστική οικονομίας...!Και όχι δεν υπερβαλλω σε αυτόν τον τομέα που από φύλου και μόνο σίγουρα τον γνωρίζω καλύτερα από σας.....! :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #19 στις: 28/12/07, 20:18 »
Τα μοντέλα είναι η δουλειά τους να είναι τόσο αδύνατα και πασχίζουν γι' αυτό. Αν δε θέλουν να αλλάξουν επάγγελμα. Τώρα αν η οποιαδήποτε θέλει να γίνει σαν μοντέλο για την πάρτη της και τελικά πάθει νευρική ανορεξία είναι δικό της πρόβλημα καιι κυρίως είναι πρόβλημα στο κεφάλι της. Υπάρχουν ωραιότατες τραγουδίστριες, ηθοποιοί και πορνοστάρ που είναι πολύ πιο ωραίες από κάποια μοντέλα. Βέβαια, περί ορέξεως ουδείς λόγος..
Και στην τελική πόσες κοπέλες ξέρετε προσωπικά που έχουν νευρική ανορεξία γιατί κοντεύεται να το παρουσιάσετε σαν τη μάστιγα της δεκαετίας. Κόφτε κάτι..

Εσύ κόψε κάτι....!!!Φυσικά και είναι η μάστιγα της δεκαετίας!Ξέρεις πόσες κοπέλες πάσχουν απο νευρική ανορεξία και πόσες έχουν πεθάνει από αυτή??Πολλά εκατομμύρια στον κόσμο!

Εμείς οι γυναίκες ξέρουμε καλά να κρυβόμαστε κάτω από ναζιάρικα χαμόγελα, τόνους μακιγιάζ και όμρφα ρούχα, απόκρύπτοντας και τα εσωτερικά και τα σωματικά μας προβλήματα...!Νευρική ανορεξία δεν είναι μόνο ''βλέπω στο δρόμο μια κοπέλα ισχνή έτοιμη να πεθάνει''!Αυτή η ψυχολογική αρρώστεια μπορεί να κάνει και 2 χρόνια και παραπάνω μέχρι να σε τινάξει...! Η Ν.Α δεν είναι γρίπη, την έπαθα μπαμ και κάτω! Και τέσπα, όλες ακολουθούμε σαν κοπάδι τα πρότυπα ομορφιάς που μας σερβίρει η τηλεόραση,τα περιοδικά και οι πασαρέλες βλέποντας εσας τους άντρες να ξερογλύφεστε όταν βλέπετε στην τηλεόραση την Παπαρίζου ή την Καγια... :P Εγω προσωπικά δεν ασχολούμαι και κάτι τόσο ευτελές για την γυναικεία μου προσωπικότητα, αλλά άλλα κορίτσια στην ηλικία μου τους ενδιαφέρει και πολύ να γίνουν σαν την Καγια και σαν την Παπαρίζου ώστε να έχουν πολλές κατακτήσεις και να φοράνει πανάκριβα και πανέμορφα ρούχα που βγαίνουν μόνο σε μικρά νούμερα...! Άρα το θέμα είναι και καταναλωτικό...!
Τέσπα, όπως είπα πριν η βιομηχανία της μόδα είναι ένα πολύ μα πολύ σκοτεινό μέρος της καπιταλιστική οικονομίας...!Και όχι δεν υπερβαλλω σε αυτόν τον τομέα που από φύλου και μόνο σίγουρα τον γνωρίζω καλύτερα από σας.....! :P ;D
ειχα και γω σε μια φαση στο λυκειο ενα ειδος νευρικης ανορεξιας...
δεν ηταν καθολου ομορφη η φαση...


και οχι δεν ειμαι μοντελο...ειμαι μαντηλι... :o ::) :-\
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #20 στις: 28/12/07, 20:28 »
ειχα και γω σε μια φαση στο λυκειο ενα ειδος νευρικης ανορεξιας...
δεν ηταν καθολου ομορφη η φαση...


και οχι δεν ειμαι μοντελο...ειμαι μαντηλι... :o ::) :-\

Επειδή λόγω αδυναμίας και λίγων κιλών η μητέρα μου (υπερβολική όπως πάντα) με πήγε σε γιατρό για να δω εαν πασχω από ανορεξία, θυμάμαι ότι μου είπε ότι κυρίως είναι ψυχολογική αρρώστεια και προκύπτει από το άγχος και την υπεργασία. Δηλαδή πολλά άτομα στο λύκειο επειδή διαβαζουν πολύ, έχουν πολλές ώρες φροντ και γενικά το όλο θέμα με τις πανελλήνιες μπορεί να προκαλέσει η παχυσαρκία ή νευρική ανορεξία ανάλογα με το πως το παίρνει το παιδί την συγκεκριμένη κατάσταση.Καποια παιδιά πέφτουν στο φαγητό και καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες και κάποια από την άλλη δεν τρώνε τίποτα.
 Με άλλα λόγια η νευρική ανορεξία είναι γεγονός στην εποχή μας, μια μάστιγα (θα συνεχίσω να το λέω) που την προκάλεσε το συγκεκριμένο μοντέλο ζωής που μας καθόρισαν τα μμε και η καπιταλιστική οικονομία, ένα μοντέλο φυγοκεντρο, αναισθισιογόνο και παραισθησιογόνο...Τέσπα αυτό το θεμα είναι πολύ μεγάλο....

Σπελλ, εσύ τότε από τί το είχες πάθει...? (αν θες λες βέβαια)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #21 στις: 28/12/07, 20:30 »
γυναικες... ;) :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #22 στις: 28/12/07, 22:05 »
Μίκα κοπέλα μου η Παπαρίζου και η καγιά δεν είναι πρότυπα που ωθούν τα κορίτσια στην νευρική ανορεξία. Ειδικά η Παπαρίζου.. Έλεος δηλαδή. Και δε σε ρώτησα, αν έχεις δει ποτέ στον δρόμο κάποια κοπέλα που να πάσχει. Ρωτάω, από τους εκατοντάδες ανθρώπους που τυχαίνει να γνωρίζετε από κοντά, που έχετε δει και έχετε μιλήσει μαζί τους έστω και λίγο, πόσους γνωρίζεται οι οποίοι να πάσχουν από το σύνδρομο της νευρική ανορεξίας. Εγώ προσωπικά κανέναν και μάλιστα έχω επαφές και με πρακτορεία μοντέλων και με γυμναστήρια ρυθμικής και με χορέυτριες. Σαν να το παρακάνατε για ακόμα μια φορά εδώ μέσα..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #23 στις: 28/12/07, 22:17 »
Και αν όχι, τι μπορούμε εμείς σαν νέοι να κάνουμε; Ακούω γνώμες...
Να σταματησουμε να βλεπουμε τηλεοραση, και να μην αποδεχομαστε τα προτυπα που μας προτεινουν αυτοι ως σωστα, αλλα να ακολουθουμε τα προτυπα που διαλεγουμε εμεις. Και τα προτυπα αυτα δεν θα πρεπει σε καμια περιπτωση να ειναι επιλεγμενα βασει εμφανισιακων κριτηριων. Δλδ ιστοριες οπως ΕΜΟ, τρεντυ καγκουρες κλπ  ειναι απλα ανοησιες.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #24 στις: 28/12/07, 22:20 »
Μίκα κοπέλα μου η Παπαρίζου και η καγιά δεν είναι πρότυπα που ωθούν τα κορίτσια στην νευρική ανορεξία. Ειδικά η Παπαρίζου.. Έλεος δηλαδή. Και δε σε ρώτησα, αν έχεις δει ποτέ στον δρόμο κάποια κοπέλα που να πάσχει. Ρωτάω, από τους εκατοντάδες ανθρώπους που τυχαίνει να γνωρίζετε από κοντά, που έχετε δει και έχετε μιλήσει μαζί τους έστω και λίγο, πόσους γνωρίζεται οι οποίοι να πάσχουν από το σύνδρομο της νευρική ανορεξίας. Εγώ προσωπικά κανέναν και μάλιστα έχω επαφές και με πρακτορεία μοντέλων και με γυμναστήρια ρυθμικής και με χορέυτριες. Σαν να το παρακάνατε για ακόμα μια φορά εδώ μέσα..

Eίπα να κρατηθω και να μη μίλήσω, αλλά για ακόμα μια φορά εσύ μηδενίζεις τα πράγματα εδω μεσα!!Εγω ναι εχω γνωστούς και φίλους που πάσχουν από ένα είδος νευρικής ανορεξίας!Δε μιλάμε για άτομα όμως που είναι στο νοσοκομείο ένα στάδιο πριν τα θυμαράκια αλλά για άτομα που ζούνε κανονικά, πανε σχολείο, διαβάζουν, κάνουν αθληματα!Αλλά δεν τρώνε, χάνουν συνεχώς κιλά και αργοπεθαίνουν εσωτερικά χωρίς να το καταλαβαίνουν οι ίδιοι!
Μια πολύ φίλη μου πάσχει και δεν θέλει να το παραδεχτεί!Η μητέρα της μας το είπε απελπισμένη!Τί νομίζεις δηλαδή ότι αυτοί που πάσχουν βγαίνουν και το φωνάζουν με ντουντούκα?Ή μήπως τα πρακτορεία, τα γυμναστήρια και όλα αυτά που ανήκουν σε αυτόν τον χώρο θα βγουν να πουν πόσοι πελάτες οι εργαζόμενοι είναι ανορεξικοί?Όπως είπα είναι ύπουλη αρρώστεια ακριβώς γιατί είναι ψυχολογική περισσότερο!Μπορεί να έχεις και για 2 και 3 και 4 χρόνια και στον 4ο χρόνο να γίνεις ετοιμοθάνατος γιατί ο οργανισμός όταν δεν παίρνει τροφή αρχίζει μετά να αυτοτρέφεται, δηλαδή να τρέφεται από τους ίδιους του τους ιστούς!Οπότε αυτό μπορεί να πάρει και 6 μήνες και χρόνο...!
 Τέσπα, υπάρχουν θανατοι από ανορεξία που ούτε τους βγάζουν ούτε και πρόκειται να τους βγάλουν στην φόρα ακριβώς για να μην χαλάσει αυτός ο πλαστικός τους κόσμος...!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/07, 22:23 από Mίκα ! »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon