Αποστολέας Θέμα: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;  (Αναγνώστηκε 22055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #50 στις: 29/12/07, 14:50 »
αυτο που προσπαθω να πω εγω (και λογικα και οι αλλοι) ειναι οτι οταν η καταθλιψη πλήττει το 10% του πληθυσμού (και αναλογικα πολυ περισσότερες γυναίκες απο άντρες) και σκοτώνει το 15% αυτών, δηλαδή το 1,5% του πλυθησμού, το 0,1 της ανορεξίας ειναι πολυ μικρο για να ασχολούμαστε.




Αφού έτσι πιστεύεις ότι είναι η ανορεξία το 2007, μία ασθενεια που δεν αξίζει να της δίνουμε σημασία, αυτό είναι πρόβλημα σου...
Απλά εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να μάθεις περισσότερα γιαυτή την ασθένεια και να μείνεις μόνο σε αυτή την φαινομενική αποψη....

δεν λεω αυτό, λεω πως βλεπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος!!!

ναι, εστω και ενα ατομο να χάσει την ζωη του απο ανορεξία ΕΙΝΑΙ σημαντικό αλλα οταν πεθαίνουν καθημερινά εκατομμύρια ατομα απο πολλές αιτίες πρεπει να συμβιβαστούμε και να ασχοληθούμε με την αιτια που προκαλέι τους πιο πολλούς θανατους και όχι αυτον τον εναν!
Μαλλον εσύ χάνεις το δάσος βλέποντας το δέντρο...!
Δεν πεθαίνει ένα άτομο από ανορεξία μια φορά στις τόσες..!Όπως διάβασες και όλας είναι η ψυχολογική αρρώστεια με τη μεγαλύτερη θνησιμότητα!Και ακριβώς για να μην επεκταθεί παραπάνω και να μην γίνει μάστιγα (αφου δεν τη θεωρείται τώρα) πρέπει όσο είναι καιρός να καταστραφεί αυτή η αρρώστεια εκ της ρίζας της!! Και ακριβώς επειδή είναι μια ψυχολογική αρρώστεια δεν μπορούμε να σταθούμε μόνο στην εύρεση θεραπειας και φαρμάκων αλλά να αναζητήσουμε τα βαθύτερα κοινωνικά και ψυχολογικά αίτια που επιδρούν πάνω στο άτομο και προκαλούν την ατροφία και τη νευρική ανορεξία!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #51 στις: 29/12/07, 14:58 »
Ρε Μικα ολος ο κοσμος σου μιλαει πολιτισμενα κι εσυ ολο επιτιθεσαι!!Coolαρε και λιγακι.Ειπαμε δεν ειναι μαστιγα.Αντιλαβου?Απλα τα πραγματα,μιλησες με αριθμους και ειναι μικρο το ποσοστο σε σχεση με πραγματικες μαστιγες.Τι θες τωρα,να σου δωσουμε και κανα δεκαευρο για την ψυχικη οδυνη?

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #52 στις: 29/12/07, 14:59 »

Μαλλον εσύ χάνεις το δάσος βλέποντας το δέντρο...!
Δεν πεθαίνει ένα άτομο από ανορεξία μια φορά στις τόσες..!Όπως διάβασες και όλας είναι η ψυχολογική αρρώστεια με τη μεγαλύτερη θνησιμότητα!

Παράθεση
Έχει ένα από τα ψηλότερα ποσοστά θνησιμότητας των ψυχικών ασθενειών
που σημαίνει οτι αν σε προσβάλλει ειναι ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ (οχι Η πιο) σιγουρες οτι θα σε στείλουν να βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα. Αν ομως λαβουμε υπ'οψιν ομως οτι προσβάλλει ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ κοσμο (σχετικα με αλλες ψυχικές ασθένειες παντα) δεν ειναι τοσο φοβερή ασθενεια, ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #53 στις: 29/12/07, 15:00 »
Ρε Μικα ολος ο κοσμος σου μιλαει πολιτισμενα κι εσυ ολο επιτιθεσαι!!Coolαρε και λιγακι.Ειπαμε δεν ειναι μαστιγα.Αντιλαβου?Απλα τα πραγματα,μιλησες με αριθμους και ειναι μικρο το ποσοστο σε σχεση με πραγματικες μαστιγες.Τι θες τωρα,να σου δωσουμε και κανα δεκαευρο για την ψυχικη οδυνη?

+10000


Mικα στα ειπα τα αιτια κοριτσι μου, η ξιπασια των τελευταιων χρονων ειναι, η απυθμενη ξιπασια σε ολους τους τομεις της καθημερινης ζωης, και αμα θες στα αναλυω ολα, ολα οσα ανεφερες....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #54 στις: 29/12/07, 15:05 »
Παιδιά προχθές είδα ένα παλικάρι να πεθαίνει από νευρική ανορεξία την ώρα που έκανε body building..! Το είχε χρόνια βέβαια αλλά δεν το είχε καταλάβει. Μίκα κοπέλα μου όταν φτάνεις να είσαι ετοιμοθάνατος από νευρική ανορεξία δεν μπορείς να σταθείς στα πόδια σου από την αδυναμία, όχι να πάρεις το λεωφορείο και να πας για μάθημα.. Έχει ταλέντο στις π**αριές αλλά σε αυτό το θέμα ξεπέρασες τον εαυτό σου. Μην απαντάς άλλο γιατί εκτίθεσαι..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #55 στις: 29/12/07, 15:07 »
ωπα ρε συ pa... τωρα το μάμησες και εσυ το θέμα
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #56 στις: 29/12/07, 15:24 »
Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, εαν δείτε πιο πριν θα αντιληφθείτε ποιος επιτέθηκε αρχικα σε ποιον...

Χωρίς να περιαυτολογώ, αλλά είμαι η μόνη που μίλησε με τεκμήρια φέρνοντας και ως απόδειξη μελέτες γιατρών και δεν αρκέστηκα μόνο στην προσωπική γνώμη και άποψη και σε αυτά που είχα ακούσει ή είδα σε εκπομπή της Τατιάνας...!

Επίσης, εκμηδενίζετε και γελοιοποιείτε την ασθένεια κάτι που δεν μπορεί να προσφέρει κάτι στην καταπολέμηση της.Κάτι που δυστυχώς γίνετε σε όλους τους τομείς και γιαυτό το λόγο τα πράγματα έχουν μείνει εδω και καιρό στάσιμα..!

Εγω ότι είχα να πω το είπα σε αυτά τα 10 ποστς!Πιστεύω οτι η νευρική ανορεξία είναι η σοβαρότερη αρρώστεια μετα το aids και τον καρκίνο τον 21 αιωνα και δημιουργήθηκε ακριβώς μόνο από τα πρότυπα που προβάλλονται στα μμε!Δηλαδή με άλλα λόγια αυτή είναι η γενεσιουργός αιτία της! Και δεν το λέω εγω αλλά όλες οι ιατρικές μελέτες που έχουν γίνει επι του θέματος καθώς και οι θανατοι δημόσιων ανθρώπων από αυτή (πχ η καρεν καρπεντερ, από το γνωστό δίδυμο κάρπεντερ που πέθανε από ανορεξία επειδή προσπαθούσε να γίνει όσο πιο πολυ αδύνατη μπορούσε με βάση τα πρότυπα της εποχής)!Φυσικά η αμελεια των γύρω ατομων και το στρες της καθημερινότητας συμβαλλουν σε αυτό...!Τώρα εαν την ονοματίζετε ''ξιπασια΄'', ναι είναι ξιπασιά αλλά αυτό τη γελοιποιει σαν ασθένεια και είναι πια πολύ μα πολύ επιφανειακή άποψη....!
Ό,τι είχα να πω το είπα..!Θα σας πρότεινα να ψάξετε το θέμα και μόνοι σας και όχι να μενετε στο εμπειρικό στάδιο και στο φαινομενικό.
Ορίστε και κάποια επιπλέον ενδιαφέροντα αρθρα επι του θέματος...
http://www.medlook.net/Kids/anorexia.asp
http://www.anew.gr/psychology/article.php?aid=24 (αυτό είναι πραγματικά πολύ καλό..!!)
http://e-physician.blogspot.com/2007/05/anorexia-nervosa.html (το βίντεο τα σπάει!)
http://www.paidiatros.gr/61/page5.html
http://www.sovarepsou.com/sovarepsou/archives/14966
Καλή ανάγνωση λοιπον...
Παιδιά προχθές είδα ένα παλικάρι να πεθαίνει από νευρική ανορεξία την ώρα που έκανε body building..! Το είχε χρόνια βέβαια αλλά δεν το είχε καταλάβει. Μίκα κοπέλα μου όταν φτάνεις να είσαι ετοιμοθάνατος από νευρική ανορεξία δεν μπορείς να σταθείς στα πόδια σου από την αδυναμία, όχι να πάρεις το λεωφορείο και να πας για μάθημα.. Έχει ταλέντο στις π**αριές αλλά σε αυτό το θέμα ξεπέρασες τον εαυτό σου. Μην απαντάς άλλο γιατί εκτίθεσαι..


Όχι για να μη λέτε ότι εγω επιτίθεμαι...!!Ξέρετε ούτε ηδονίζομαι με το να κάνω τον κακό του φόρουμ ούτε δεν έχω με τίποτα άλλο να ασχοληθώ καλύτερο από το να μαλώνω με τον κάθε άσχετο...

Το ποιος λέει πα*** άφησε το να το κρίνουν άλλοι!Γράψε και εσύ επιτέλους κάτο σοβαρό και αποδεικτέο και μετά ανοιξε το το ρημάδι το στόμα σου! Αντε τώρα γιατί ξαναρχισα να τα παίρνω χροντρα με την ασχετίλα σας...!

Και το ποστ σου ακόμα είναι γελοίο!Δηλαδή κοροιδεύεις ή όντως είδες εκείνο το παιδί να πεθαίνει..?
Εαν όντως είχες ιδέα για το θέμα, θα ήξερες ότι πολλά παιδιά κάνουν τα πάντα κανονικά μέχρι τη στιγμή που θα πέσουν κάτω από την αδυναμία!Ξέρεις πόσο καιρό παίρνει αυτό???Και ότι συνήθως οι γονείς το καταλαβαίνουν μόνο όταν το παιδί ''πέσει'' κάτω από την αδυναμία???

Διάβασε τα links που έδωσα και μίλα όταν θα σαι σίγουρος γιατί γελοιοποιείς τον εαυτό σου έτσι και το θέμα...

ΥΓ. Δεν θέλω να μαλώσω, αλλά όπως βλέπετε εγω δεν κατηγόρησα κανέναν ότι λέει πα** ακόμα και αν διαφωνώ με τις απόψεις του.....!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #57 στις: 29/12/07, 15:34 »
Ρε man, κοίτα απάντηση #31 και πες μου εσύ τώρα αν μπορείς να συζητήσεις όταν σου λένε ότι η άλλη πέθανε από νευρική ανορεξία την ώρα που πήγαινε στη σχολή της. Φίλε μου το παράλογο δεν δεν αντιμετωπίζεται με επιχειρήματα. Τα πράγματα είναι μετρημένα κουκιά αν δεν έχει το μυαλό να τα καταλάβει τι να κάνουμε; Θα το ρίξουμε στην πλάκα. Εδώ λέει ότι ξέρει τόσο κόσμο με νευρική ανορεξία, εγώ γιατί δεν ξέρω κανέναν;; Στο λεκανοπέδιο ζω ρε παιδιά όχι στη Μακρόνησο! Ρε man, η κοπέλα δε νιώθει τι λέει..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #58 στις: 29/12/07, 15:43 »
Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, εαν δείτε πιο πριν θα αντιληφθείτε ποιος επιτέθηκε αρχικα σε ποιον...

Χωρίς να περιαυτολογώ, αλλά είμαι η μόνη που μίλησε με τεκμήρια φέρνοντας και ως απόδειξη μελέτες γιατρών και δεν αρκέστηκα μόνο στην προσωπική γνώμη και άποψη και σε αυτά που είχα ακούσει ή είδα σε εκπομπή της Τατιάνας...!

Επίσης, εκμηδενίζετε και γελοιοποιείτε την ασθένεια κάτι που δεν μπορεί να προσφέρει κάτι στην καταπολέμηση της.Κάτι που δυστυχώς γίνετε σε όλους τους τομείς και γιαυτό το λόγο τα πράγματα έχουν μείνει εδω και καιρό στάσιμα..!

Εγω ότι είχα να πω το είπα σε αυτά τα 10 ποστς!Πιστεύω οτι η νευρική ανορεξία είναι η σοβαρότερη αρρώστεια μετα το aids και τον καρκίνο τον 21 αιωνα και δημιουργήθηκε ακριβώς μόνο από τα πρότυπα που προβάλλονται στα μμε!Δηλαδή με άλλα λόγια αυτή είναι η γενεσιουργός αιτία της! Και δεν το λέω εγω αλλά όλες οι ιατρικές μελέτες που έχουν γίνει επι του θέματος καθώς και οι θανατοι δημόσιων ανθρώπων από αυτή (πχ η καρεν καρπεντερ, από το γνωστό δίδυμο κάρπεντερ που πέθανε από ανορεξία επειδή προσπαθούσε να γίνει όσο πιο πολυ αδύνατη μπορούσε με βάση τα πρότυπα της εποχής)!Φυσικά η αμελεια των γύρω ατομων και το στρες της καθημερινότητας συμβαλλουν σε αυτό...!Τώρα εαν την ονοματίζετε ''ξιπασια΄'', ναι είναι ξιπασιά αλλά αυτό τη γελοιποιει σαν ασθένεια και είναι πια πολύ μα πολύ επιφανειακή άποψη....!
Ό,τι είχα να πω το είπα..!Θα σας πρότεινα να ψάξετε το θέμα και μόνοι σας και όχι να μενετε στο εμπειρικό στάδιο και στο φαινομενικό.
Ορίστε και κάποια επιπλέον ενδιαφέροντα αρθρα επι του θέματος...
http://www.medlook.net/Kids/anorexia.asp
http://www.anew.gr/psychology/article.php?aid=24 (αυτό είναι πραγματικά πολύ καλό..!!)
http://e-physician.blogspot.com/2007/05/anorexia-nervosa.html (το βίντεο τα σπάει!)
http://www.paidiatros.gr/61/page5.html
http://www.sovarepsou.com/sovarepsou/archives/14966
Καλή ανάγνωση λοιπον...



Λεξεις κλειδια που παρατηρησα ειναι η αυτοκαταστροφη, λιμοκτονια, διαιτα, πολυ χαμηλο σωματικο βαρος.

Γιατι λοιπον να μην αποδεχομαστε τον εαυτο μας οπως ειναι και θελουμε σωνει και καλα να γινουμε σαν τα μοντελα, τα σκελετιαρικα? Που ειναι και ακρως αντιαισθητικα, και αυτο ειναι αντικειμενικο και οχι προσωπικη μου αποψη, γιατι προφανως μικα, δεν ακουσες κανεναν αντρα εδω μεσα να γουσταρει γυναικες τοσο σκελετωμενες...

Ετσι λοιπον, οι αφορμες για να ξεφυγουμε απο τα λογικα πλαισια δινονται απο τα μμε και τη μοδα κλπ. Αν συνδυασεις αυτο με την χαμηλη κριτικη ικανοτητα της πλειοψηφιας της νεας γενειας (γιατι εγω αυτο βλεπω στους 99 απο τους 100 απο τους συμμαθητες μου) τοτε βγαινει αυτο που λεω εγω ξιπασια.
Και τι εννοω με αυτη τη λεξη.Εννοω πως πλεον οι νεοι δεν νοιζονται να προβαλλουν τον εαυτο τους οπως ειναι, αλλα μονο να γινουν οπως τα μοντελα και τα προσωπα γενικοτερα που προωθουνται απο τους φορεις της μοδας...

Ακολουθουμε διατες, εξαντλητικες, αθλιες, κουραστικες που στην ουσια μας ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ για να επιτυχουμε την εικονα που βλεπουμε στα λεπτα, κοκαλιαρικα ειδωλα...ΓΙΑΤΙ? Τι θα μας ωφελησει αυτο? Γιατι να γινουμε σαν τους αλλους? Γιατι να μην προβαλλουμε την διαφορετικοτητα μας?

Πλεον δεν σκεφτομαστε πριν εκφερουμε γνωμες,αποψεις και αντιληψεις.Δεν αντιδρουμε σε αυτα που μας πασαρουν.Μηδενιζουμε την προσωπικοτητα μας και ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΞΙΠΑΣΙΑ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ!

Μια απορια αυτου, ειναι η νευρικη ανορεξια...

Και μικα, οπως λες, οι ΣΩΣΤΟΙ γονεις, αυτοι δηλαδη που ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ για το παιδι τους, δεν γινεται να μην παρατηρησουν οτι το παιδι τους δεν τρωει ρε γα***ο!

Μα φυσικα, τι σημασια εχει για τα νεοπλουτα αυτα καθαρματα που αποκαλλουνται γονεις (γιατι αμα προσεξεις συνηθως τα παιδια που πασχουν απο την ασθενια ειναι απο ευπορες οικογενειεσ) αν το παιδι τρωει, δεν τρωει, τι τρωει, τι γνωμη εχει για το φαγητο, τι διαθεση και τι ψυχολογια εχει καθε μερα... Ειναι τοσο ΞΙΠΑΣΜΕΝΟΙ που το μονο που τους νοιαζει ειναι η κοινωνικη "εικονα" τους, και αν θα χαλασει το "image" τους.....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #59 στις: 29/12/07, 15:45 »
Ρε man, κοίτα απάντηση #31 και πες μου εσύ τώρα αν μπορείς να συζητήσεις όταν σου λένε ότι η άλλη πέθανε από νευρική ανορεξία την ώρα που πήγαινε στη σχολή της. Φίλε μου το παράλογο δεν δεν αντιμετωπίζεται με επιχειρήματα. Τα πράγματα είναι μετρημένα κουκιά αν δεν έχει το μυαλό να τα καταλάβει τι να κάνουμε; Θα το ρίξουμε στην πλάκα. Εδώ λέει ότι ξέρει τόσο κόσμο με νευρική ανορεξία, εγώ γιατί δεν ξέρω κανέναν;; Στο λεκανοπέδιο ζω ρε παιδιά όχι στη Μακρόνησο! Ρε man, η κοπέλα δε νιώθει τι λέει..


Πωπω εσύ εκτίθεσαι!!!!
Είπα ότι πέθανε .οταν πήγαινε στη σχολή της? Λοιπόν όπως λέει και ένα άγιο λινκ που έδωσα, μια κοπέλα  φοιτήτρια Ιατρικής πέθανε μέσα σε στο λεωφορείο που πήγαινε στη Λάρισα, εν παρουσία της μητέρας της και των άλλων που ήταν μεσα στο λεωφορείο!Η κοπέλα αυτή ήταν 25 κιλά! Να και το λινκ http://www.sovarepsou.com/sovarepsou/archives/14966 
και να ακόμα ένα λινκ που το λέει και πιο καλά http://ellhnikoaima.14.forumer.com/viewtopic.php?t=249

και να και το ακριβές
''Η ψυχογενής ανορεξία, που πολλές φορές συνοδεύεται από άλλες ψυχολογικές παθήσεις όπως η κατάθλιψη, μπορεί να εξελιχθεί σε πλήρη αποχή από τη λήψη τροφής με μοιραία κατάληξη - πρόσφατο θλιβερό παράδειγμα η περίπτωση της άτυχης νεαρής φοιτήτριας η οποία ζύγιζε μόλις 25 κιλά και ξεψύχησε μέσα σε λεωφορείο όταν πήγαινε με τη μητέρα της από τα Iωάννινα, όπου σπούδαζε ιατρική, στη Λάρισα.''

Ποιός τώρα δεν φέρνει αποδείξεις και λέει πα*** ???

@hoba, χαίρομαι που με έπιασες... ;)

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #60 στις: 29/12/07, 16:25 »
Ωραία. Δέχομαι την απόδειξη και ζητώ συγνώμη. Το θέμα είναι ότι ένας άνθρωπος 20 ετών που είναι 25 κιλά είναι θέμα χρόνου να ξεψυχίσει αλλά συνεχίζω πόσα άλλα τέτοια κρούσματα έχεις ακούσει στην Ελλάδα; Το να πάρχει ένας έφηβος για κάποιο διάστημα από μια μορφή νευρικής ανορεξίας δεν είναι τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζεις. Και κατάθλιψη μπορεί να πάθεις για έναν χρόνο και στο τέλος να είσαι μια χαρά. Το θέμα είναι ότι μιλάς για την νευρική ανορεξία λες και είναι η αρρώστια που θερίζει κόσμο στις μέρες μας έλεος. Και ότι για την νευρική ανορεξία σου φταίνε τα μμε, το σύστημα που σε βάζει στο τριπάκι, το κατεστημένο που ευνοεί τις αδύνατες και πάει λέγοντας.. Ότι δηλαδή, ό,τι περνάει από την τηλεόραση είναι κακή επιροή και σου σημαδελυει το μυαλό. Έλεος ..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #61 στις: 29/12/07, 16:33 »
Ωραία. Δέχομαι την απόδειξη και ζητώ συγνώμη. Το θέμα είναι ότι ένας άνθρωπος 20 ετών που είναι 25 κιλά είναι θέμα χρόνου να ξεψυχίσει αλλά συνεχίζω πόσα άλλα τέτοια κρούσματα έχεις ακούσει στην Ελλάδα; Το να πάρχει ένας έφηβος για κάποιο διάστημα από μια μορφή νευρικής ανορεξίας δεν είναι τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζεις. Και κατάθλιψη μπορεί να πάθεις για έναν χρόνο και στο τέλος να είσαι μια χαρά. Το θέμα είναι ότι μιλάς για την νευρική ανορεξία λες και είναι η αρρώστια που θερίζει κόσμο στις μέρες μας έλεος. Και ότι για την νευρική ανορεξία σου φταίνε τα μμε, το σύστημα που σε βάζει στο τριπάκι, το κατεστημένο που ευνοεί τις αδύνατες και πάει λέγοντας.. Ότι δηλαδή, ό,τι περνάει από την τηλεόραση είναι κακή επιροή και σου σημαδελυει το μυαλό. Έλεος ..

δεν λέω μόνο αυτό...Ξαναδιάβασε τα ποστ μου γιατί βαριέμαι να κάνω copy/paste.
Η αρρώστεια αυτή δεν είναι παίξε- γέλασε και αυτό προσπαθώ να σας δώσω να καταλάβετε όσο και αν ακούγεται τόοοσοοο περίεργο...! (ελεος!)
Αν διαβάσεις τα λινκς, θα δεις τα αίτια και το ότι ναι αυτά σε βάζουν στο τρυπάκι!
Αλλο η προσωρινή ολιγοφαγία λόγω στρες και περιορισμένου χρόνου και άλλο η νευρική ανορεξία που είναι το επακόλουθο αυτής της ολιγοφαγίας, εαν αυτή συνεχιστεί και φτάσει σε σημείο πλήρους ατροφίας...!Μην μπερδεύουμε τα πράγματα επιτέλους!
Επίσης, είναι μία από τις αρρώστειες που θερίζει κόσμο στις μερες μας.Και είναι μία από τις αρρώστειες- μάστιγες του αιώνα γιατι δεν εμφανίστηκε τώρα αλλά εδς και 1.5 αιώνα!
Και δεν το λέω εγω αυτό, αλλά τα βιβλία και τα σαιτς στο νετ που διάβασα επι του θεματος, κάποια από τα οποία έχω δώσει λινκ και εδω....
 

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #62 στις: 29/12/07, 16:33 »
Δεν μου λες ρε συ pa, μιας που λες για το ρολο των ΜΜΕ , σε περιοδικα, πασαρελες κλπ εχεις δει ποτε παχουλες γυναικες?

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #63 στις: 29/12/07, 16:54 »
Ποιος θερίζει κόσμο μωρέ;;; Η νευρική ανορεξία;;
Φίλε μου, δεν έχω δει ποτέ παχουλές γυναίκες στην τηλεόραση αλλά στις 10 γυναίκες πόσες θεωρούν ότι αν γίνουν 40 κιλά θα μοιάζουν με μοντέλα; Το να είσαι μοντέλο δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά και είναι πολύ ανόητο να νομίζει ότι θα μοιάσεις με μοντέλο αν χάσεις 20 κιλά. Είναι παιδικός αυτός ο τρόπος σκέψης. Σαν το παιδάκι που έβλεπε ταρζάν και νόμισε ότι μπορεί να του μοιάσει και πήγε και πήδηξε από το μπαλκόνι. Αυτή τη σκέψη για να την κάνεις πρέπει να είσαι 5 χρόνων. Άσε που στην ηλικία των 13-18, ειδικά στη χώρα μας δεν νομίζω ότι σκαμπάζουμε και πολλά πράγματα στο θέμα της μόδας και δεν παρακολουθούμε τόσο φανατικά μεγάλους σχεδιαστές με τόσο μεγάλες απαιτήσεις. Στην Ελλάδα τα τελευταία 2ο χρόνια μόδα είναι τα σκυλάδικα, ο Nivo και οι emo κατά καιρούς. Θέλω να πω ότι στη χώρα μας δεν επιρεαζόμαστε τόσο πολύ από τα μμε πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Να μου πεις ότι μιμούμαστε ηθοποιούς και τραγουδιστές έχεις δίκιο. Αλλά όχι τις μεγάλες πασαρέλες. Δεν έχουμε ιδέα από μεγάλες πασαρέλες στην Ελλάδα. Και πολύ περισσότερο να επισημάνω ότι η νευρική ανορεξία δεν θερίζει κόσμο. Πιστεύω ότι περισσότερος κόσμος πεθαίνει παγκοσμίως επειδή δεν έχει να φάει παρά από νευρική ανορεξία.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #64 στις: 29/12/07, 17:11 »
Ποιος θερίζει κόσμο μωρέ;;; Η νευρική ανορεξία;;
Φίλε μου, δεν έχω δει ποτέ παχουλές γυναίκες στην τηλεόραση αλλά στις 10 γυναίκες πόσες θεωρούν ότι αν γίνουν 40 κιλά θα μοιάζουν με μοντέλα; Το να είσαι μοντέλο δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά και είναι πολύ ανόητο να νομίζει ότι θα μοιάσεις με μοντέλο αν χάσεις 20 κιλά. Είναι παιδικός αυτός ο τρόπος σκέψης. Σαν το παιδάκι που έβλεπε ταρζάν και νόμισε ότι μπορεί να του μοιάσει και πήγε και πήδηξε από το μπαλκόνι. Αυτή τη σκέψη για να την κάνεις πρέπει να είσαι 5 χρόνων. Άσε που στην ηλικία των 13-18, ειδικά στη χώρα μας δεν νομίζω ότι σκαμπάζουμε και πολλά πράγματα στο θέμα της μόδας και δεν παρακολουθούμε τόσο φανατικά μεγάλους σχεδιαστές με τόσο μεγάλες απαιτήσεις. Στην Ελλάδα τα τελευταία 2ο χρόνια μόδα είναι τα σκυλάδικα, ο Nivo και οι emo κατά καιρούς. Θέλω να πω ότι στη χώρα μας δεν επιρεαζόμαστε τόσο πολύ από τα μμε πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Να μου πεις ότι μιμούμαστε ηθοποιούς και τραγουδιστές έχεις δίκιο. Αλλά όχι τις μεγάλες πασαρέλες. Δεν έχουμε ιδέα από μεγάλες πασαρέλες στην Ελλάδα. Και πολύ περισσότερο να επισημάνω ότι η νευρική ανορεξία δεν θερίζει κόσμο. Πιστεύω ότι περισσότερος κόσμος πεθαίνει παγκοσμίως επειδή δεν έχει να φάει παρά από νευρική ανορεξία.
Τότε η εγω ζω σε άλλη χώρα ή εδω έχουμε σαλτάρει τελείως...!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!! Εδω δεν ασχολιόμαστε με τη μόδα τόσο????? :o :o :o :o :oΌπως και θα έλεγε μια fashion-victim φίλη μου σε ποιοιν πλανήτη ζεις????Στον Άρη?????
Και εγω που τη μόδα προσωπικά την απεχθάνομαι και αποφεύγω καθε τι το stylish και το in ξέρω όλους τους σχεδιαστές και το τι προβάλλουν καθε χρόνο!!!Πόσο μάλλον τα άλλα κοριτσάκια που βλεπουν μετα μανίας τηλεόραση και αγοράζουν ανελλιπώς κάθε μήνα περιοδικά μόδας!!!
Τί άλλο θα ακούσουμε....  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #65 στις: 29/12/07, 17:16 »
H super κατερίνα, το cosmopolitan και το glamour δεν είναι περιοδικά μόδας. Πες μου ένα περιοδικό μόδας που είναι πουλάει σαν τρελό σε κορίτσια μέχρι 19 χρονών;;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/07, 18:04 από pa... »
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #66 στις: 29/12/07, 17:23 »
pa νομιζω οτι πας να κρινεις εξ ιδιων τ'αλλώτρια . Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι σα κι εσενα ή εμενα, ουτε σκεφτοντε το ιδιο. Υπαρχουν 15αρια κοριτσακια που οπως λεει η Μικα ειναι ερμαιο των περιοδικων και των μοδων. Να σου φερω ενα αλλο παραδειγμα. Δεν ηταν προτυπο για τους νεους ο James Dean, ο οποιος εμφανιζοταν σε καθε ταινια σχεδον, με ενα τσιγαρο στο χερι? Γιατι συνεβαινε αυτο? Γιατι οι αμερικανικες καπνοβιομηχανιες θα κονομαγαν τρελλα φραγκα. Συνεπως τα προτυπα που προβαλλονται αναφισβητητα επηρρεαζουν τους νεους.
Στο μονο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι στο οτι, η νευρικη ανορεξια δεν αποτελει μαστιγα της εποχης. Αν δουμε τα τροχαια στις εθνικες οδους οπου ξεκλιριζονται ολοκληρες οικογενειες, αν δουμε τους θανατους απο ναρκωτικα, καπνο, φτωχεια θα ανακαλυψουμε οτι το θεμα που συζηταμε ειναι σαν μια σταγονα στον ωκεανο.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #67 στις: 29/12/07, 17:30 »
H super κατερίνα, το cosmopolitan και το glamorous δεν είναι περιοδικά μόδας. Πες μου ένα περιοδικό μόδας που είναι πουλάει σαν τρελό σε κορίτσια μέχρι 19 χρονών;;
Λοιπόν μέτρα
Elle, Marie-Claire, Madamme Figaro, Lucky, Mirror, (αυτά τα 2 και αν είναι περιοδικά μόδας!!) , glamour, Diva, Vogue και πολλά άλλα!!!
Θέλεις να σου πω και άλλα???
Και σε πληροφορώ όλα αυτά τα παίρνουν κορίτσια της ηλικίας μου και μικρότερα ακόμα!!!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #68 στις: 29/12/07, 18:04 »
Anyway, εξακολουθώ να αμφιβάλω ότι τα σημερινά 15χρονα στην Ελλάδα έχουν τέτοια ερεθίσματα!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #69 στις: 29/12/07, 18:09 »
Anyway, εξακολουθώ να αμφιβάλω ότι τα σημερινά 15χρονα στην Ελλάδα έχουν τέτοια ερεθίσματα!
Αχχχ μωρε μακάρι να μην είχαν και να τους ένοιαζε κάτι άλλο πέρα από τον εαυτό τους και τη νέα κολεξιόν του Roberto Cavalli...Αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα...Τα ζω καθημερινά και φρίττω...!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #70 στις: 29/12/07, 18:30 »
Anyway, εξακολουθώ να αμφιβάλω ότι τα σημερινά 15χρονα στην Ελλάδα έχουν τέτοια ερεθίσματα!
Αχχχ μωρε μακάρι να μην είχαν και να τους ένοιαζε κάτι άλλο πέρα από τον εαυτό τους και τη νέα κολεξιόν του Roberto Cavalli...Αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα...Τα ζω καθημερινά και φρίττω...!!
Οντως.......
Η κατασταση δεν παλευεται.... :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #71 στις: 29/12/07, 19:57 »
από όσα διάβασα μέχρι εδώ ένα κατάλαβα και είναι το μόνο που έχει σημασία (για εμένα )
Το θέμα είναι ότι ο μισός πλανήτης κάνει δίαιτα και άλλος μισός πεινάει....
έλεος…… :-\
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #72 στις: 29/12/07, 19:59 »
από όσα διάβασα μέχρι εδώ ένα κατάλαβα και είναι το μόνο που έχει σημασία (για εμένα )
Το θέμα είναι ότι ο μισός πλανήτης κάνει δίαιτα και άλλος μισός πεινάει....
έλεος…… :-\

E το έλεος που πάει ακριβώς...? ??? Δε νομίζω να είπα κάτι που δεν ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #73 στις: 29/12/07, 20:22 »
Άσε ρε που κάνει ο μισός πλανήτης δίαιατα! Το ξέρετε ότι είμαστε από τις πρώτες θέσεις στο πρόβλημα της παιδική παχυσαρκείας;; Όταν φτάσεις στα 40 σου και είσαι 100 κιλά και αρχίζουν τα προβλήματα φυσικό είναι να αναγκαστείς να κάνεις δίαιτα!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πρότυπα ομορφιάς ή πρότυπα ανορεξίας;
« Απάντηση #74 στις: 29/12/07, 20:26 »
Απλά δεν μπαίνω στον κόπο ούτε να απαντήσω σε κατι τόσο μηδενιστικό.... Αρκετά απάντησα σε αυτό το θέμα...Σε λίγο θα επαναλμβάνουμε τον εαυτό μας και θα κάνουμε copy/paste τα προηγούμενα λόγια μας...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon