Αποστολέας Θέμα: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t  (Αναγνώστηκε 4633 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« στις: 20/02/09, 14:12 »
λοιπον 8α η8ελα να μαθω ποια απο τις 3 πεταλιερες προτεινεται και γιατι
εχουμε Line X3
http://www.thomann.de/gr/line6_pod_x3_live.htm

την Boss GT10
http://www.thomann.de/gr/boss_gt10.htm

Και την Zoom g922t(η πιο καινουργια)
http://www.thomann.de/gr/zoom_g92tt_guitar_fx_pedal.htm

ολες οι απαντησεις ευπροσδεκτες
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος NikolasAz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Myspace Nikolas Azinas
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #1 στις: 20/02/09, 15:15 »
λοιπον antonio πιστευω εξαρταται απο το τι ειδος effects θες. Για πιο digital ηχους σιγουρα line 6. Αν θες κατι πιο κοντα στο αναλογικο τοτε ισος το Boss να ειναι καλυτερο. Για το Zoom δεν γνωριζω αρα δεν μπορω να σε βοηθησω. Το καλυτερο ομως που μπορεις να κανεις ειναι να πας στο μουσικο σου καταστημα κ να τις δοκιμασεις κ τις τρεις κ να διαλεκσις αυτην που σε αντιπροσοπεθει καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #2 στις: 20/02/09, 16:45 »
Vox Tonelab SE (μόνο μεταχειρισμένη - δεν βγαίνουν καινούριες πλέον) ή Vox Tonelab LE (που είναι η νέα έκδοση λίγο πιο φτωχή).
Είμαι κολλημένος τι να κάνουμε;  8) ::) :P
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #3 στις: 20/02/09, 20:58 »
Για την line 6 δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Για την Vox Tonelab LE την οποια ειχα, συμφωνω με τον indie-anos laternative, ειναι πολυ καλη φαση αρκει να μην εχεις την απαιτηση να βγαζει heavy distortion σε στυλ Pantera. Πολυ ωραιος ζεστος ηχος, ηταν καλη αγορα.  Την Zoom g922t την εχω δοκιμασει, μου αρεσε παρα πολυ αλλα κατεληξα στην  Vox.  Ειχα δοκιμασει την GT8, και ειχε παρα πολλα εφε αλλα προσωπικα με χαλαγε αφανταστα ο απιστευτα ψηφιακος ηχος που εβγαζε, πολυ ψηφιακουρα, δεν ξερω αν εχουν αλλαξει κατι στην νεα εκδοση.  Ισως να εχουν βαλει λαμπατη προενυσχηση.  Οποτε για την GT10 δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #4 στις: 20/02/09, 21:45 »
Θα απαντησω μετην ιδια απαντηση που ειχα πει σε μια ιδια κουβεντα παλαιοτερα. Οποτε παρε copy paste τα ιδια και ελπιζω να βοηθαει λιγουλακι.

" Παρολαυτα οσον αφορα το Boss και γενικοτερα τα Boss multieffects, σαν κατοχος της gt8 γνωριζω οτι εχουν σε σημειο αηδιας την δυνατοτητα ρυθμισης λεπτομερων παραμετρων. Σε σημειο που προσωπικα σταθηκα ανικανος να την σεταρω ολοκληρωτικα. Και η αληθεια ειναι οτι ακομα δε ξερω να το κανω και ας εκανα ευαγγελιο το μανιουαλ. Κοινως ειναι καπως δυσχρηστες. Για την Line6 (την εχει φιλος) νομιζω ειναι καπως ευκολοτερη με τεραστια γκαμα δυνατοτητων! Και μαρεσαν πολυ τα Overdrive της. Η tonelab ειναι η πλεον "αληθινη" .. και ειναι καπως πιο ζεστη αν μπορω να το πω ετσι.. vintagoφερνει λιγο αλλα αρκετα ποιοτικη απο οσα εχω ακουσει (βεβαια αυτο ειναι απορροια του συνδιασμου , ενισχυτη-ρυθμισεις) και τελος για την zoom , οπως ειχα πει παλαιοτερα ημουν κατοχος zoom και ημουν απολυτα ικανοποιημενος παρα το φτηνο μοντελο που ειχα!

Εν τελει θα σου προτεινα να μην πας με το ονομα .. η με τις υποσχομενες δυνατοτητες (οπως την πατησα εγω   :-[ ) αλλα να πας με το ποια αντικειμενικα ειναι πιο λειτουργικη και ευκολοχρηστη για να μην μπλεξεις με υπεβολικη λεπτομερεια και χασεις την μπαλα. Δε μπορεσα 2 χρονια να σεταρω μια gt8 και σεταρα σε 3 μερες ολο to rack rig μου με το που το παρελαβα! Λειτουργικοτητα και ευκολια χρησης ! 2 πολυ σημαντικες παραμετροι! (κατα μενα παντα)   8)

ΥΓ: σαφως και ο ενισχυτης παιζει σπουδαιο και καθοριστικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα αλλα και αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...   "
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/09, 21:47 από steltrucci »
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #5 στις: 20/02/09, 22:09 »
Συμφωνω απολυτα!!! Σαν πρωην κατοχος της gt-8, με ειχε κουρασει σε τετοιο βαθμο η ατελειωτη ρυθμιση της , που εφτασα σε σημειο να θελω ενα μηχανημα οσο πιο απλο γινεται....ετσι πηρα την tonelab! με δυο κινησεις καθαρισες.... αφου φαντασου την αγορασα, την ανοιξα 2 ωρες πριν την προβα, εκανα κατι ψιλορυθμισεις(στο σπιτι και σε χαμηλη ενταση,γιατι στην gt-8 οταν πηγαινα στο στουντιο σε αλλες εντασεις ειχα πολυ μεγαλη αποκλιση στον ηχο), και στο στουντιο ακουγοταν κατι παραπανω απο απιστευτη.....το κολπο ειναι λιγα πραγματα και ευχρηστα,μακρια απο τις "πολυδιαστατες" πεταλιερες!Το καθε μηχανημα ειναι καλο σε 1-2 πραγματα δεν γινεται να ειναι ολα πανω της καλα! τα υπολοιπα υπαρχουν μονο και μονο για το marketing...... tonelab= καλο mondelling , "αληθινα" εφφε και ευχρηστα . πλεον τα βαζω στην πριζα και παιζω χωρις να πεδευομαι καθε φορα να πειραζω κουμπακια επειδη δεν ειμαι ευχαριστημενος! ;)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #6 στις: 20/02/09, 22:16 »
..γιατι στην gt-8 οταν πηγαινα στο στουντιο σε αλλες εντασεις ειχα πολυ μεγαλη αποκλιση στον ηχο...

να προσθεσω κι εγω οτι η gt8 με προδωσε 2 φορες σε λαιβ και σχεδον σε ολες τις προβες επειδη ποτε δεν εβγαζε τον ηχο που ρυθμιζα σπιτι. Θα μου πειτε ολες οι πεταλιερες ακουγονται αλλιως με ρυθμισεις εντασεων εντος σπιτιου και αλλιως αμα βγεις σε λαιβ. Αλλα με την boss σαν να τονιζοντουσαν ολα τα κακα και τα πριμα στα λαιβ και στοστουντιο. Δε με ικανοποιουσε. Για μεσα στο σπιτι καλα ειναι...αλλα εκτος.. θα εμπιστευτω τα ρακ μου πλεον !  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #7 στις: 21/02/09, 00:00 »
Παράθεση
Το καθε μηχανημα ειναι καλο σε 1-2 πραγματα δεν γινεται να ειναι ολα πανω της καλα!

Νομιζω πως θα συμφωνισω...

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss GT10,Line 6 X3,Zoom g922t
« Απάντηση #8 στις: 21/02/09, 15:56 »
..γιατι στην gt-8 οταν πηγαινα στο στουντιο σε αλλες εντασεις ειχα πολυ μεγαλη αποκλιση στον ηχο...

να προσθεσω κι εγω οτι η gt8 με προδωσε 2 φορες σε λαιβ και σχεδον σε ολες τις προβες επειδη ποτε δεν εβγαζε τον ηχο που ρυθμιζα σπιτι. Θα μου πειτε ολες οι πεταλιερες ακουγονται αλλιως με ρυθμισεις εντασεων εντος σπιτιου και αλλιως αμα βγεις σε λαιβ. Αλλα με την boss σαν να τονιζοντουσαν ολα τα κακα και τα πριμα στα λαιβ και στοστουντιο. Δε με ικανοποιουσε. Για μεσα στο σπιτι καλα ειναι...αλλα εκτος.. θα εμπιστευτω τα ρακ μου πλεον !  ;)
Στην tonelab δεν εχω αυτο το προβλημα!!! Απλως λιγο πειραζεις τα πριμα-μπασα- μεσσαια και εισαι ΟΚ. Χωρις να χρειαστει να μπεις σε μενου και π**αριες...αυτη ειναι η μαγια της(αν και ψηφιακη)!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
33 Απαντήσεις
10665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:57
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 21:25
από Eddie~Maiden
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
0 Απαντήσεις
2049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 20:23
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 23:38
από bourandr
2 Απαντήσεις
2156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/09, 22:20
από proToolsLe
BOSS GT10 ΑΞΙΖΕΙ??

Ξεκίνησε από philip the great « 1 2 » Εφέ

40 Απαντήσεις
25679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/17, 18:28
από GVen
5 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 10:18
από adr1anos