Αποστολέας Θέμα: Διπλος να'ναι και οτι να'ναι....(μαγνητες παντα!!)  (Αναγνώστηκε 7389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και το εχω θεσει το θεμα και σε αλλη ιντερνετικη-μουσικη παρεα , θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη του κιθαρα.γρ ;) ;D
Λοιπον, εκει που εχω καταληξει με μια στρατ cp60's και μια τελε ( ποιο partcaster δν γινεται!!!) παραδεχομαι οτι μου λειπουν οι διπλοι μαγνητες...
δν αντεχω αλλο χωρις διπλους μαγνητες.... ;D
σκεφτομουνα να παρω και ενα σκαφακι περι τα 600 γιουρος οποτε καταληγουμε στα εξης:

απο GRETCH (η σειρα electromatic με τους διπλους):
http://guitare.playback-europe.com/gretsch-g5120_electromatic_hollow_body_sunburst-17041.html
http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5120_electromatic_ltdor.htm
http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5120_electromatic_ltd_bk.htm

απο Epiphone ( oi sheraton):
http://guitare.playback-europe.com/epiphone-sheraton_ii_gold_natural-9351.html
http://guitare.playback-europe.com/epiphone-sheraton_ii_gold_vintage_sunburst-9352.html
http://guitare.playback-europe.com/epiphone-bb_king_lucille_ebony-12202.html ( χωρις f-holes αλλα με ενα varitone system,)

βεβαια εκει που ψαχνομαι για διπλους και σκαφακι εχω ακουσει τοσο καλα λογια για τις prs se που με ψηνουν και αυτες...αμα ειναι τοοοοσο καλοκατασκευασμενες, να κανουμε μια υποχωρηση Wink
http://guitare.playback-europe.com/prs-se_custom_gray_black-11710.html
http://guitare.playback-europe.com/prs-se_custom_cherry_sunburst-11709.html

Για να μην πολυμιλαω(   ;D ) η ερωτηση ειναι ποσο καλες ειναι τελοσπαντων αυτες οι SE, και αν λενε τπτ οι korean gretch?τισ επι τις εχω δοκιμασει, συμπαθητικες, κανενα προβλημα σοβαρο μαζι τους  ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Φατ στρατ σκέφτηκες?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Να βάλεις διπλό σε μέγεθος μονού το σκέφτηκες?Δ
Στη μητέρα σου το είπες? ;D ;D
Βασικά υπάρχουν πιο οικονομικοί τρόποι...
Με διπλό σε μέγεθος μονού, βλέπει Seymour Duncan Hot Rails, JB Junior, little 69, δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις καν pickguard και θα έχεις και πολύ καλή απόδοση...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

σκεφτομουνα να παρω και ενα σκαφακι περι τα 600 γιουρος

δν με προσεχετε μου φαινεται!!!!!! :-\...εγω φταιω που σας εγραψα και βιογραφικο!!!! :P
η ερωτηση ειναι η εξης με αλλα λογια!!!σκαφος μεχρι 600....ποιο???? ???

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τις σουηδεζες κυριες

http://guitare.playback-europe.com/hagstrom-viking_tobacco_sunburst-16381.html


Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

σκεφτομουνα να παρω και ενα σκαφακι περι τα 600 γιουρος

δν με προσεχετε μου φαινεται!!!!!! :-\...εγω φταιω που σας εγραψα και βιογραφικο!!!! :P
η ερωτηση ειναι η εξης με αλλα λογια!!!σκαφος μεχρι 600....ποιο???? ???

γιατι δεν ψαχνεις κατι απο hagstrom που 8εωρούνται πολύ καλές απόσα εχω ακουσει?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ

σκεφτομουνα να παρω και ενα σκαφακι περι τα 600 γιουρος

δν με προσεχετε μου φαινεται!!!!!! :-\...εγω φταιω που σας εγραψα και βιογραφικο!!!! :P
η ερωτηση ειναι η εξης με αλλα λογια!!!σκαφος μεχρι 600....ποιο???? ???

Σε πρόσεξα, απλά είδα εκεί που λες είχες καταλήξει σε στράτ αλλά ψάχνεις για σκάφος λόγω που θέλεις διπλούς... Οπότε τα άθροισα και έβγαλα το μέσο όρο :)
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Προσωπικα, ειχα κολησει ενα διαστημα και μ'αυτην

http://guitare.playback-europe.com/ibanez-as103-nt-12083.html

αλλα οταν επαιξα με μια μου φανηκε το μπρατσο λιγο ...Ibanez. Μπορει σε αλλους να αρεσει ομως. Οι 58 ομως μου αρεσαν ΠΑΡΑ πολυ σ'αυτην.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
fat kai xaris οι εν λογω κυριες "δν την παλευουν" κατα τη γνωμη μου εμφανισιακα καθολου ;D....και αμα δν σε ελκει το οργανο εξωτερικα .... ;)
παντως και εγω εχω ακουσει τα καλυτεροτερα!!!μπρατσο ibanez??? με τπτ... προτιμαμε τα fat!!!(οσο μπορει να ειναι σε κιθαρες μαζικης παραγωγης!!)

Σε πρόσεξα, απλά είδα εκεί που λες είχες καταλήξει σε στράτ αλλά ψάχνεις για σκάφος λόγω που θέλεις διπλούς... Οπότε τα άθροισα και έβγαλα το μέσο όρο :)

μα σε ηχο στρατ εχω καταληξει τελικα σαν ΤΟΝ ΗΧΟ....αλλα οταν παιζεις διασκευες με τη μπαντα, πως  παιζεις το zombie στους low-output pups της cp 60'ς μου??? ;)
καθαρα για λογους ευελιξιας ....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
hi output και σκάφος κάπως δε μου κάθεται καλά. Για την περίπτωση, θα έπαιρνα ένα ταυράκι...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
... προτιμαμε τα fat

Απολυτως, εξ'ου και το πρωτο συνθετικο του user name μου, εξαλλου...! ;D

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Παράθεση
η ερωτηση ειναι ποσο καλες ειναι τελοσπαντων αυτες οι SE

....για μενα οι καλυτερες της κατηγοριας κοντα στα 650 ευρω...αληθεια γιατι δε πας να ακουσεις μια SE και να σχηματισεις αποψη κατ'ιδιαν;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
hi output και σκάφος κάπως δε μου κάθεται καλά.
+1

Πιστεύω πως καλύτερα θα σε καλύψει μια prs. Πάντως αν καταλήξεις σε σκαφάτη ρίξε κανα βλέφαρο στις hagstrom.. Πολύ καλές στα λεφτα που θες να διαθέσεις
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Παράθεση
η ερωτηση ειναι ποσο καλες ειναι τελοσπαντων αυτες οι SE

....για μενα οι καλυτερες της κατηγοριας κοντα στα 650 ευρω...αληθεια γιατι δε πας να ακουσεις μια SE και να σχηματισεις αποψη κατ'ιδιαν;

Ειδικά η soapbar είναι... Πάντως μαγνήτες και ηλεκτρικά στις πρς είναι προς πιο μοντέρνους ήχους προσανατολισμένα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έπαιξα χθες με αυτή την Epiphone και μπορώ να πω ότι μού άρεσε πολύ. Αρκετά καλός ακουστικός ήχος (unplugged), μπράτσο που δεν έχει καμία σχέση με Ibanez και το μέγεθος του σώματος είναι πιο άνετο απ' ότι το φανταζόμουν. Αξίζει μια δοκιμή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον, ενημερωμενος πλεον (μετα απο το ταξιδακι στο παρισι οπου επιτελους μπηκα σε μαγαζι και ειχα τη δυνατοτητα να δοκιμασω τα παντα(τα παντα ομως) χωρις να χρειαστει να δειξω το πορτοφολι μου) >:(  λεω τα εξης προς καθε μελλοντικο ενδιαφερομενο... ;)

οι prs se ειναι καλοκατασκευασμενες , πολυ καλο γκαζωμενο ηχο , αλλα πασχουν στα καθαρα....και σκεφτειτε οτι την δοκιμασα σε koch  ;).... οι μαγνητες απλως δν ειχαν κατι το ιδιαιτερο στα καθαρα, .... σε overdrive και πανω καταστασεις ομως ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον η κιθαρα,.... επισης εξαιρετικο το μπρατσο της...παχυ οσο πρεπει και βολικοτατο..."κουμπωνε" ολη η παλαμη πανω του....

η gretch electromatic με τους  διπλους( και οχι τους αμερικανικους μονους) απλως ηταν αστεια....κατασκευαστικα ειχε κατι αστειες ενωσεις με το σωμα, ατελειες στο φινιρισμα και ακουγοταν αδεια....μονο αυτη η λεξη ταιριαζει...αδεια....
σκεφτειτε οτι την δοκιμασα και σε fender super reverb http://www.thomann.de/gr/fender_65_super_reverb.htm (που οτι κιθαρα να του βαλεις ακοθγεται ωραια ;D) και ηταν μαυρο χαλι.....κριμα γιατι με εψηνε πολυ ειδικα λογω εμφανισης...

οι επφον τωρα ηταν αξιολογοτατες....(μιλαω παντα για τις sheraton, γιατι οι dot που λεει ο απολλωνας ηταν ανεπαρκεις κατα τη γνωμη μου... χειροτεροι μαγνητες, μετρια κατασκευη....δν αξιζουν τα λεφτα τους δλδ σε αντιθεση με τα "αδερφια" τους τισ sheraton)...
πολυ καλοι μαγνητες (δλδ δν χρειαζονται αμμεσα αλλαγη, σημαντικο συν ), τελειο φινιρισμα, καλη κατασκευη(τουλαχιστον σε 3 μοντελα δν βρηκα ελλατωμα) ....ειδικα ομως ο ηχος μου εκανε τρομερη εντυπωση.... αερινος, σκαστος παρα τους διπλους.... οπως καταλαβατε ηταν και η τελικη αγορα μου  ;) ;D ;D ;D

Υ.Γ. για την B.B. King...εκτος του οτι δυσκολευτηκα να τη βρω, μονο θετικες εντυπωσεις μου αφησε....βεβαια δυο παρατηρησεις...1) προσπαθησα να βρω χρησιμοτητα του varitone system αλλα δν βρηκα.... αποτι ακουσα εκοβε τις ψηλες συχνοτητες αλλα δν το εκανε πολυ επιτυχημενα....καλυτερα ενα eq pedal....2) λογω της μη υπαρξης f-holes ο ηχος ηταν πολυ πιο παχυς απο αυτον μιας sheraton...η καθε νοτα ειχε αλλη "βαρυτητα"(τωρα αντε να καταλαβετε τι λεω ;D)...παντως μου θυμισε κατα 80% τον ηχο της epiphon les paul standar που ειχα.... εν τελει δν τα αξιζει τα λεφτα της..... σκαφος δν ειναι σιγουρα, μαλλον λεσπολοειδες ειναι με κατι εξτρα τα οποια ειναι αχρηστα.....


Αποσυνδεδεμένος tsilias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Και εγώ από τη μεριά μου, μιας και το έχω ψάξει το θέμα σε παλαιώτερη αναζήτησή μου για σκαφάκι μπορώ να πω ότι στη χαμηλή κατηγορία η επιφον σερατον είναι η καλύτερη λύση.  Γιατί δεν κοιτάς και τη σειρά αρτκορ της ιμπανέζ?

Επίσης να προσθέσω και κάτι που δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά την έπιφον αρχικά την δημιούργησε ένας έλληνας ονόματι Επιφανόπουλος και του οποίου τα παιδιά την πούλησαν στη Γκίμπσον πριν αρκετα χρόνια!!!

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επαμεινωνδας Σταθοπουλος ονομαζοταν και ηταν Ελληνας απο τη Σμυρνη
The road to hell is full of good intentions...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
35518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 21:40
από Δημήτρης (Gear)
23 Απαντήσεις
8491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 16:31
από Kική
10 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/05, 11:09
από anastasioujim
17 Απαντήσεις
14541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/07, 10:59
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
1626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/05, 21:07
από Desert Rose
4 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/06, 14:03
από hello_earth
5 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 11:40
από Ε!ΜΑ
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/07, 19:36
από jmone
2 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 16:30
από Srv85
7 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 02:21
από x-versous