Αποστολέας Θέμα: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!  (Αναγνώστηκε 31755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #25 στις: 27/09/09, 20:45 »
queen of the reich ευκολα

και ride the lightning μετά  ;D

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #26 στις: 27/09/09, 21:30 »
Πλάκα ήταν εννοείτε...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #27 στις: 27/09/09, 23:50 »
Ξέρεις πια είναι η χοντρή πλάκα φίλτατε Jackson?...

Ότι τότε τα Heavy Metal συγκροτήματα έβγαζαν και επούλαγαν L.P.s όχι Single-κια…

Πάρε για παράδειγμα τους Queensryche με το Operation -  Mindcrime (σημ. Spartan: Δισκάρα , Δισκάρα, Δισκάρα!!! Εφάμιλλο του Pink Floyd – The Wall…)

Πιο τραγούδι να αφήσεις έξω?... Το Eyes of a Stranger?... Το I don’t believe in love?...

Η’ ακόμα πάρε για παράδειγμα τους Iron Maiden στην «Χρυσή» τους εποχή (Number of the Beast, Piece of Mind, Powerslave άντε και Somewhere in Time για το Alexander the Great –Έπος-)…

Πιο κομμάτι θα άφηνες έξω από αυτές τις Δισκάρες?... To 22, Acacia Avenue?... To Children of the Damned?... (Number of the Beast) , To Still Life?... To A Time, A land?... (Piece of Mind),  To –μαγευτικό- Rime of Ancient Mariner?... (Powerslave) To Wasted Years (Somewhere in Time)?...

Για τους Metallica: Welcome Home (Sanitarium) & Orion ( σημ. Spartan: Το πρώτο Heavy Metal riff που έμαθα…)?... από το Master of Puppets… (Άλλη Δισκάρα!!!)
 
Σύγκρινε εκείνες τις εποχές με την σημερινή και θα καταλάβεις γιατί όχι μόνο το Heavy Metal αλλά και η μουσική έχει χάσει την ποιότητα της…
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/09, 19:26 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #28 στις: 28/09/09, 00:07 »
Δεν διαφωνώ σε ίποτα από αυτά που λες. Εγώ κατά 90% ό,τι ακούω είναι metal 80s. Κ δεν θα σταματήσω ποτέ να τα ακούω...μα ποτέ. Γιατί είναι απίστευτα διαχρονικά. Θα δώσω ένα παράδειγμα. To Fear of the Dark είναι κατά γενική ομολογία ένα απίστευτο τραγούδι (metal.....που μπορεί να αρέσει ακόμα κ στη μάνα μου!). Η αλήθεια είναι όμως ότι το έχω ακούσει πολύ λιγότερες φορές από σχεδόν όλα τα τραγούδια Maiden 82-88......Αυτό για μένα λέει πάρα πολλά...Όπως ισχύει κ για πολλές άλλες μπάντες. Όσο απίστευτα τραγούδια κ αν έχει το Black Album, δεν φτάνει σε ακροάσεις Metallica 84-88. Τα περισσότερα συγκροτήματα, ό,τι έβγαλαν, στην ουσία το έβγαλαν τα 80s. Δεν είναι λίγες οι φορές που αισθάνομαι απίστευτα άτυχος, γιατί ενώ όταν έβγαιναν αυτοί οι δίσκοι εγώ ήμουν πολύ μικρός κ δεν άκουγα, αλλά κ άτυχος γιατί ξέρω ότι ποτέ ξανά δεν θα βγουν τραγούδια με τέτοιο feeling, μα ΠΟΤΕ. Τυχερός όποιος άκουγε τότε metal...
Εν τέλει δεν μας είπες το τραγούδι σου...   

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #29 στις: 28/09/09, 00:30 »
Και ομως φιλε jackson αν το ψαξεις λιγο υπαρχουν και σημερα αρκετα διαμαντια με πολυ feeling.
Το συναισθημα παντα υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει στη μουσικη (οχι μονο το μεταλ) και η παραγωγη του ουτε αρχισε ουτε στανατησε στα 80's.


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #30 στις: 28/09/09, 00:54 »
@Spartan
Κλασική συζήτηση, αλλά πάντα έρχεται στο προσκήνιο.. Δεν νομίζω ότι έχει πέσει η ποιότητα της σημερινής μουσικής, απλά εμείς οι ίδιοι έχουμε πήξει στα ψηφιακά downloads και στα mp3s και έτσι δεν αφήνουμε τους καλούς δίσκους να παίξουν στα ηχοσυστήματα μας αρκετό καιρό έτσι ώστε να τους εκτιμήσουμε.. Τα καλά κομμάτια είναι σαν το καλό κρασί.. Πρέπει να ωριμάσουν με το συνεχές άκουσμα έτσι ώστε να γίνουν "διαμάντια".. Επίσης ο καθένας, στη παιδική ηλικία του, όπως και να το κάνουμε τείνει να συνδέει πιο "δυνατά" τα οποιαδήποτε ερεθίσματα (οπτικά, ακουστικά) με τις αναμνήσεις του.. Και εξηγούμαι με μία ιστορία:


Αναφέρεις για το Operation.. Συμφωνώ απόλυτα.. Είναι Δισκάρα με Δ κεφαλαίο..  Απλά δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνο το Σάββατο που πήρα το λεωφορείο (ήμουνα στην ηλικία που όταν ήθελα να κατέβω Αθήνα, έπρεπε να το πω στους γονείς μου 2 μέρες πριν :D) για να πάω σε γνωστό δισκάδικο της Παν/μίου με 3.000 δρχ. στη τσέπη μου.. Πριν μια βδομάδα είχα "τσιμπήσει" το καινούργιο δίσκο των Therion (το Vovin) και φεύγοντας προς το ταμείο, είδα στις "ειδικές προσφορές" το Operation.. Αμφιταλαντεύτηκα για λίγο σχετικά με το πιο δίσκο θα αγόραζα, αλλά τελικά προτιμησα το Vovin γιατί είχα ακούσει ένα κομμάτι στο ραδιόφωνο και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.. Γυρνώντας σπίτι, αποφάσισα να πείσω τη μητέρα μου να μου δώσει 3 χιλιάρικα για να τσιμπήσω το Operation το ερχόμενο Σάββατο.. Όπερ και εγένετο.. Πάω με χαρά στο ράφι των ειδικών προσφορών και τι βλέπω; Το Operation κόστιζε 3.100 και όχι 3.000 που νόμιζα και είχα πάνω μου.. Εκείνη τη στιγμή ένιωσα τόσο ηλίθιος γιατί η μητέρα μου είχε προτείνει να μου δώσει λίγα χρήματα ακόμα για τυχόν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά για να μην φανώ πολύ ζήτουλας της είχα πει περήφανα όχι.. Έψαξα σαν τρελός όλες τις τσέπες μου 5 και 6 φορές μήπως βρω τίποτα κέρματα αλλά μάταια.. Τρομερή απογοήτευση με πλημμύρισε.. Έφυγα από το δισκάδικο κακήν-κακώς, με το κεφάλι κατεβασμένο και με τέτοια λύπη που είχα να νιώσω καιρό.. Να ζητήσω ένα 100ρικο από κάποιον στο δρόμο δεν μου πήγαινε καθόλου και έτσι γύρισα περίλυπος προς την Στουρνάρη για να πάρω το λεωφορείο του γυρισμού.. Καθώς περπατούσα επί της Πατησίων, στο ύψος της Χαλκοκονδύλη είδα κάτι να χρυσαφίζει στον ήλιο.. Κοίταξα καλύτερα και το είδα.. Ήταν ένα 100άρικο.. Άφησα τις ντροπές στην άκρη και το μάζεψα από κάτω.. Εκείνη την στιγμή, ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.. Όπως καταλαβαίνεις Spartan ο δίσκος αυτός σε συνδυασμό με τη συγκεκριμένη ανάμνηση, απλά έχει μείνει ανεξίτηλος στη μνήμη μου.. Δεν ξέρω αν άκουγα το δίσκο τώρα (το πιο πιθανό θα ήταν να τον άκουγα μέσα στο αμάξι, πηγαίνοντας προς ή από τη δουλειά βιαστικός) αν θα τον εκτιμούσα το ίδιο.. Θαρρώ πως όχι..

Επειδή όμως "καταχράστηκα" το topic ας δώσω και εγώ ένα κομμάτι που πιστεύω ότι εμπίπτει στη κατηγορία του τίτλου..



(ίσως και το καλύτερο metal σόλο ever)..
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/09, 09:55 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #31 στις: 28/09/09, 01:00 »
@Spartan
Κλασική συζήτηση, αλλά πάντα έρχεται στο προσκήνιο.. Δεν νομίζω ότι έχει πέσει η ποιότητα της σημερινής μουσικής, απλά εμείς οι ίδιοι έχουμε πήξει στα ψηφιακά downloads και στα mp3s και έτσι δεν αφήνουμε τους καλούς δίσκους να παίξουν στα ηχοσυστήματα μας αρκετό καιρό έτσι ώστε να τους εκτιμήσουμε.. Τα καλά κομμάτια είναι σαν το καλό κρασί.. Πρέπει να ωριμάσουν με το συνεχές άκουσμα έτσι ώστε να γίνουν "διαμάντια".. Επίσης ο καθένας, στη παιδική ηλικία του, όπως και να το κάνουμε τείνει να συνδέει πιο "δυνατά" τα οποιαδήποτε ερεθίσματα (οπτικά, ακουστικά) με τις αναμνήσεις του.. Και εξηγούμαι με μία ιστορία:


Αναφέρεις για το Operation.. Συμφωνώ απόλυτα.. Είναι Δισκάρα με Δ κεφαλαίο..  Απλά δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνο το Σάββατο που πήρα το λεωφορείο (ήμουνα στην ηλικία που όταν ήθελα να κατέβω Αθήνα, έπρεπε να το πω στους γονείς μου 2 μέρες πριν :D) για να πάω σε γνωστό δισκάδικο της Παν/μίου με 3.000 δρχ. στη τσέπη μου.. Πριν μια βδομάδα είχα "τσιμπίσει" το καινούργιο δίσκο των Therion (το Vovin) και φεύγοντας προς το ταμείο, είδα στις "ειδικές προσφορές" το Operation.. Αμφιταλαντεύτηκα για λίγο σχετικά με το πιο δίσκο θα αγόραζα, αλλά τελικά προτιμησα το Vovin γιατί είχα ακούσει ένα κομμάτι στο ραδιόφωνο και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.. Γυρνώντας σπίτι, αποφάσισα να πείσω τη μητέρα μου να μου δώσει 3 χιλιάρικα για να τον τσιμπήσω το ερχόμενο Σάββατο.. Όπερ και εγένετο.. Πάω με χαρά στο ράφι των ειδικών προσφορών και τι βλέπω; Το operation κόστιζε 3.100 και όχι 3.000 που νόμιζα και είχα πάνω μου.. Εκείνη τη στιγμή ένιωσα τόσο ηλίθιος γιατί η μητέρα μου είχε προτείνει να μου δώσει λίγα χρήματα ακόμα για τυχόν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά για να μην φανώ πολύ ζήτουλας της είχα πει περήφανα όχι.. Έψαξα σαν τρελός όλες τις τσέπες μου 5 και 6 φορές μήπως βρω τίποτα κέρματα αλλά μάταια.. Τρομερή απογοήτευση με πλημμύρισε.. Έφυγα από το δισκάδικο κακήν-κακώς, με το κεφάλι κατεβασμένο και με τέτοια λύπη που είχα να νιώσω καιρό.. Να ζητήσω ένα 100ρικο από κάποιον στο δρόμο δεν μου πήγαινε καθόλου και έτσι γύρισα περίλυπος προς την Στουρνάρη για να πάρω το λεωφορείο του γυρισμού.. Καθώς περπατούσα επί της Πατησίων, στο ύψος της Χαλκοκονδύλη είδα κάτι να χρυσαφίζει στον ήλιο.. Κοίταξα καλύτερα και το είδα.. Ήταν ένα 100άρικο.. Άφησα τις ντροπές στην άκρη και το μάζεψα από κάτω.. Εκείνη την στιγμή, ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.. Όπως καταλαβαίνεις Spartan ο δίσκος αυτός σε συνδυασμό με τη συγκεκριμένη ανάμνηση, απλά έχει μείνει ανεξίτηλος στη μνήμη μου.. Δεν ξέρω αν άκουγα το δίσκο τώρα (το πιο πιθανό θα ήταν να τον άκουγα μέσα στο αμάξι, πηγαίνοντας προς ή από τη δουλειά βιαστικός) αν θα τον εκτιμούσα το ίδιο.. Θαρρώ πως όχι..

Επειδή όμως "καταχράστηκα" το topic ας δώσω και εγώ ένα κομμάτι που πιστεύω ότι εμπίπτει στη κατηγορία του τίτλου..

http://www.youtube.com/watch?v=8w3Q8Y_lMd8&feature=related

(ίσως και το καλύτερο metal σόλο ever)..


Asxeto, αλλα το Vovin κενταει...ειδικα το The Great Hunt, αν θυμαμαι καλα τον τιτλο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #32 στις: 28/09/09, 01:05 »
Asxeto, αλλα το Vovin κενταει...ειδικα το The Great Hunt, αν θυμαμαι καλα τον τιτλο...
Σχεδόν σωστός ;).. The Wild Hunt είναι το κομμάτι που θυμάσαι και όντως ήταν τρομερός δίσκος.. Απίστευτη μπάντα..

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #33 στις: 28/09/09, 01:15 »
+1 Για Metallica και Master Of Puppets....

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #34 στις: 28/09/09, 02:32 »
Ενας ειναι ο απολυτος υμνος!

METALUCIFER - HEAVY METAL IS MY WAY


Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #35 στις: 28/09/09, 09:19 »
Μπράβο ρε faser για το τραγούδι. Ειλκρινά μπράβο. Με ένα υπέροχο κ full σε συναίσθημα σόλο.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #36 στις: 28/09/09, 11:41 »
@ Jackson:

Παροτι τα Flight of Icarus – The Trooper έχουν ισότιμη θέση στο μυαλό μου, αυτή η «που**να» εισαγωγή του Alexander the Great με στοιχειώνει…

Οπότε Alexander the Great – Iron Maiden…

@faser:
 
Που τους θυμήθηκες ρε θηρίο?...
Ακόμα και εγώ τους είχα ξεχάσει και ας έχω τα Best of…

Άλλο ένα Καταπληκτικό (και αδικοχαμένο…) συγκρότημα, με μόνο δυο δίσκους, που όμως ήταν Αριστουργήματα…

Σε ευχαριστώ που μου τους θύμισες…                 

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #37 στις: 28/09/09, 14:08 »
master of puppets.... :metal

Αποσυνδεδεμένος ibanezz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #38 στις: 28/09/09, 14:18 »
@ Jackson:

Παροτι τα Flight of Icarus – The Trooper έχουν ισότιμη θέση στο μυαλό μου, αυτή η «που**να» εισαγωγή του Alexander the Great με στοιχειώνει…

Οπότε Alexander the Great – Iron Maiden…

+1000000000000000  :metal :metal
οτι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #39 στις: 28/09/09, 18:08 »
Ti νοημα εχει ενα τετοιο τοσο γενικο θρεντ? ???...
Τεσπα το πρωτο που μου ρχεται στο μυαλο ειναι το take hold of the flame των ryche αλλα επιμενω τι νοημα εχει..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #40 στις: 28/09/09, 18:33 »
Καμια....Απλα ετσι κουβεντα να γινεται!!! ;)

Παντως βλεπω οτι πολλοι συμμεριζονται την αποψη μ(μρ αντιγραφουν γτ εγω το ειχα πει πρωτος...χαχαχαχα  :P :P)
Μaster of Puppets ftw!!

@faser παντως η ιστορια που διηγηθηκες τα σπαει!!!!
Αν και το τραγουδι των Warlord που εβαλες(αν και κορυφαιο!!!) δεν θα το ελεγα το κορυφαιο metal song ever ειναι λιγο κατι πιο σοφτ(δικη μ αποψη παντα.. ;))
Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #41 στις: 28/09/09, 18:48 »
Megadeth - Holy Wars  :yeah
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #42 στις: 28/09/09, 18:48 »
@ faser

Αδερφέ ρίγος με το που πάτησα το λινκ που μας έδωσες...με πήγες πολλά όμορφα χρόνια πίσω,true καταστάσεις, να σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #43 στις: 28/09/09, 19:15 »
Ace of Spades-Motorhead...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #44 στις: 28/09/09, 21:08 »
Μπράβο ρε faser για το τραγούδι. Ειλκρινά μπράβο. Με ένα υπέροχο κ full σε συναίσθημα σόλο.
Όντως έτσι είναι.. This is the way solos should be played.. Πραγματικός ύμνος!!

@faser:
 
Που τους θυμήθηκες ρε θηρίο?...
Ακόμα και εγώ τους είχα ξεχάσει και ας έχω τα Best of…

Άλλο ένα Καταπληκτικό (και αδικοχαμένο…) συγκρότημα, με μόνο δυο δίσκους, που όμως ήταν Αριστουργήματα…
Όντως αδικοχαμένο.. Αυτή η μπάντα είχε τρομερό potential.. Να δώσω και ένα info στους νεότερους: o drummer των Warlord ήταν ο Mark Zonder, ο μετέπειτα drummer των Fates Warning και ίσως ένας από τους πιο αρτίστες drummer στο rock/metal..

@faser παντως η ιστορια που διηγηθηκες τα σπαει!!!!
Αν και το τραγουδι των Warlord που εβαλες(αν και κορυφαιο!!!) δεν θα το ελεγα το κορυφαιο metal song ever ειναι λιγο κατι πιο σοφτ(δικη μ αποψη παντα.. ;))
Όντως είναι λίγο soft, αλλά ίσως να φταίει και η παραγωγή/μίξη της εποχής.. Πάντως όπως είπες, παραμένει κορυφαίο..

@ faser

Αδερφέ ρίγος με το που πάτησα το λινκ που μας έδωσες...με πήγες πολλά όμορφα χρόνια πίσω,true καταστάσεις, να σαι καλά!
Χαχαχά!!  ;D.. Ήταν η εποχή όπου αντιγράφαμε τα CDs σε κασέττες και αν περίσσευε λίγος χρόνος στη Β' πλευρά, γράφαμε και κανά-δυο κομμάτια άσχετα.. Το κομμάτι αυτό γράφτηκε στο τέλος της Β' πλευράς του Defenders of the Faith των Judas Priest και παρόλο που ο συγκεκριμένος δίσκος είναι κορυφαίος, εν τούτοις τη καρδιά μου την είχε "κλέψει" το συγκεκριμένο κομμάτι.. Ωραίες εποχές.. Γεράσαμε ωρέ Serviani!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/09, 21:11 από faser »

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #45 στις: 28/09/09, 22:17 »
Άσχετο...αλλά σε όσους αρέσουν οι Warlord υπάρχει και αυτό
το τραγουδάκι που δεν τόσο γνωστό γιατί δεν ήταν στο Cannons αλλά στη συλλογή Thy Kingdom Come.

Αποσυνδεδεμένος polpolpol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #46 στις: 06/10/09, 10:11 »
Hallowed be thy Name



www.GreekMusicDB.com - Η μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών για την Ελληνική Μουσική

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #47 στις: 06/10/09, 11:18 »
judas priest

beyond the realms of death

Ενα απο τα αγαπημενα μου σολο αν οχι το πιο αγαπητο μου.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #48 στις: 23/10/09, 13:06 »
the book of heavy metal-dream evil αυτο τα λεει ολα

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Το καλύτερο Heavy Metal τραγούδι!
« Απάντηση #49 στις: 24/10/09, 00:12 »
thermonuclear warrior-carnivore

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 16:15
από kiseichukan
77 Απαντήσεις
26931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
16 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 09:21
από Stergios Kourou
11 Απαντήσεις
4714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:28
από norway
72 Απαντήσεις
27357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
18 Απαντήσεις
7144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
13 Απαντήσεις
6098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 23:08
από faser
0 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
11 Απαντήσεις
4742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 16:49
από Stinky
31 Απαντήσεις
11772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:49
από tech21man