Αποστολέας Θέμα: To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!  (Αναγνώστηκε 8883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« στις: 21/07/04, 11:15 »
Το CD είναι έτοιμο!

Πρώτη παγκόσμια παρουσίαση και διανομή, στη Μοναστηροτσαρκα - 23/7
Όσοι δεν μπορέσετε να παρεβρεθείτε και βιάζεστε, επικοινωνήστε με κάποιον φίλο σας από αυτούς που θα έρθουν, για να πάρουν ένα CD για εσάς και να σας το δώσουν αργότερα.

Επόμενες διανομές φαντάζομαι θα γίνονται σε παρόμοιες κιθαροσυναντήσεις ή σε μεμονωμένες συναντήσεις με εμένα (μόνο Αθήνα) και  άλλους διανομείς (που θα ανακοινωθούν) σε συνεννόηση μαζί τους. Ας δούμε όμως πρώτα πόση θα είναι η ζήτηση...


Τα "τεχνικά" χαρακτηριστικά του CD είναι:

- Αudio CD με 15 tracks (με CD-text)
- Εγγραφή σε ταχύτητα 4x
- Θήκη κανονικού μεγέθους (jewel case)
- Έγχρωμο εξώφυλλο, εσώφυλλο, οπισθόφυλλο (έτοιμο μέσα στη θήκη) καθώς και ετικέτα του δίσκου.
- Τιμή 4 ευρώ συν έξοδα αποστολής με αντικαταβολή (γύρω στα 3-4 ευρώ, Φυσικά, αν γίνει αποστολή πολλών CD σε ένα πακέτο, τα έξοδα αποστολής θα είναι του πακέτου)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/04, 13:14 από Βασίλης »

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Re:To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #1 στις: 21/07/04, 11:52 »
Και τι εχει μεσα το σιντι του Κιθαρα ρε παιδια;
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #2 στις: 21/07/04, 12:42 »
Egw den tha mporesw na ertho :-[ mipws tha mporousate na mou to steilete taxydromika? ;)
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #3 στις: 21/07/04, 13:03 »
Και τι εχει μεσα το σιντι του Κιθαρα ρε παιδια;


Μέχρι να φτιαχτεί νέα σελίδα του κιθαροCD, μπορείτε να δείτε την παλιά:

http://itecogr.co.hol.gr/kithara/

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #4 στις: 24/07/04, 06:08 »
  Ρε, μπας και σας κολλησε κανένα μικρόβιο από την ΑΕΠΙ με τις τόσες προστριβές μαζί της;   :o  ;D ;D
  Διάβασα τους όρους που διέπουν τη χρήση του CD του kithara και σε ένα δυο σημεία έχασα ελαφρώς την ακοή μου. Εν ολίγοις "ψιλοκουφάθηκα".   ???  :o  ;D ;D

http://itecogr.co.hol.gr/kithara/dilosi8102003.htm
 
  Πριν συνεχίσετε το διάβασμα εξηγούμαι ότι το post δεν περιέχει ίχνος καχυποψίας ή κακεντρέχειας και είναι καλοπροαίρετο όσο δεν παίρνει. Αφορμή για τη συγγραφή του αποτελούν απορίες που μου δημιουργήθηκαν σχετικά με τους όρους χρήσης του CD του kithara και αν αυτές δεν είναι δικαιολογημένες, ειλικρινά θα 'θελα να ξέρω το γιατί.  :-\
 
  Καλά, για τα πνευματικά δικαιώματα των τραγουδιών δεν το συζητάω όπως και όλα τα προηγούμενα, είναι απολύτως λογικά και αυτονόητα. Αυτό που με ξένισε ήταν το περιεχόμενο των άρθρων 6 και 7

6) Δεν επιτρέπεται η δημόσια αναπαραγωγή των τραγουδιών αυτών χωρίς την έγγραφη άδεια των καλλιτεχνών.
 
  Υποθετικά:
  Κάποιος τυχγάνει να είναι ιδιοκτήτης club και θέλει να παίξει το CD "δημόσια" για να το ακούσουν οι θαμώνες του.
  Ένας άλλος είναι ραδιοφωνικός παραγωγός σε κάποιες εκπομπές σε επαρχιακό ραδιοφωνικό σταθμό, του άρεσε το CD και θέλει να το κάνει γνωστό στο ακροατήριό του σαν μια πολύ καλή ερασιτεχνική προσπάθεια έξω από τα κανάλια των εταιριών κτλ.
  Αν λοιπόν θελήσουν να σεβαστούν τους όρους χρήσης θα πρέπει να ζητήσουν την έγγραφη άδεια των δημιουργών των τραγουδιών. Σκέφτονται τη "φασαρία" και τον κόπο που χρειάζεται κάτι τέτοιο και ... τι κάνουν; Μάλλον λένε: "Άσ' το καλύτερα..."  :-\
  Και ρωτάω, είναι ικανοποιημένοι οι δημιουργοί των τραγουδιών του CD από μια τέτοια εξέλιξη;  :(

7) Δικαίωμα αντιγραφής του δίσκου αυτού έχουν μόνο οι δημιουργοί του δισκου, οι ιδιοκτητες του www.kithara.gr και οι καλλιτέχνες των οποίων τα τραγούδια βρίσκονται στον δίσκο αυτό.

  Είμαι σίγουρος ότι η πλειονότητα των μελών του kithara που θα θελήσουν το CD, μάλλον θα το αγοράσει και δεν θα το αντιγράψει, μόνο και μόνο από ηθική υποχρέωση απέναντι στους παραγωγούς του για τον κόπο τους (όχι μόνο για τη δημιουργία του CD αλλά και για τη διατήρηση αυτής της σελίδας). Και εφόσον το περιθώριο κέρδους είναι σχεδόν ανύπαρκτο, θα ήταν μια ευκαιρία να δώσουν και κάτι παραπάνω.
  Οι υπόλοιποι όμως; Για να τους κυνηγήσετε δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση, οπότε γιατί αναφέρεται ως όρος; "Χτυπάει" και κάπως άσχημα. Και στο κάτω κάτω όσο πιο πολλοί το αντιγράψουν, τόσο πιο γνωστό θα γίνει, και το CD και η σελίδα. Κακό είναι αυτό; Ή μήπως φοβάστε την κατάρευση του σέρβερου από τις πολλές επισκέψεις;  ;D ;D
  Σ' εμένα πιο λογική θα φαινόταν μια διατύπωση του τύπου "απαγορεύεται η αντιγραφή με σκοπό την εμπορική χρήση" ή "το κέρδος" ή "τη μεταπώληση" κτλ. Εκεί ναι! Όχι και να πλουτίσουν μερικοί από την αφιλοκερδή εργασία κάποιων άλλων. ;)

  Μήπως απλώς αντιγράψατε τη συνηθισμένη πρακτική εγγραφής των όρων χωρίς ιδιαίτερη σκέψη; (όλα τα CD των εταιριών κάτι τέτοια γράφουν). ::)
  Όμως θα λεγα πως "δεν είν' εδώ το Σούλι, εδώ είναι του Ρασούλη". Αυτό το CD δεν έχει τίποτα κοινό με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν από τις εταιρίες. :)

  Από την άλλη σκέφτομαι ότι οι admin του κιθάρα με τις τόσες προστριβές με την ΑΕΠΙ ίσως είναι ψυλλιασμένοι και γνωρίζουν πράγματα που εμένα δεν μου πάει ο νους. Πιθανόν να συντρέχουν λόγοι συγγραφής των παραπάνω όρων που εγώ με τις φτωχές γνώσεις μου πάνω στο θέμα δεν μπορώ καν να υποθέσω. ???

  Όπως και να 'χει πάντως, εγώ, αν και δεν περιέχονται κομμάτια μου μέσα στο CD (αφού δεν έστειλα και κανένα! ;D ), πολύ θα χαιρόμουν να το ακούσω από τα ραδιόφωνα ή σε ένα μπαρ ή από μια ορχήστρα να παίζει κομμάτια του και θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο θα χαιρόταν και οι δημιουργοί του. :)

  Sorry, μου βγήκε λίγο μεγάλο το post. ::)

  Καλή επιτυχία.

  Και βέβαια θα παραγγείλω ένα.  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #5 στις: 27/07/04, 13:50 »
Λευτέρη, οι όροι χρήσης γράφτηκαν από το άτομο που συγκέντρωσε τα κομμάτια για τη συλλογή. Μπορώ μόνο να τους σχολιάσω.

6) Δεν επιτρέπεται η δημόσια αναπαραγωγή των τραγουδιών αυτών χωρίς την έγγραφη άδεια των καλλιτεχνών.

Υποθέτω οτι αναφέρεται σε αναπαραγωγή με κερδοσκοπικούς σκοπούς. Ένα μπαρ, ίσως να μην θέλει να κερδοσκοπήσει (τουλάχιστον όχι άμεσα) και απλά να θέλει να κάνει γνωστά τα τραγούδια, αλλά το να χρησιμοποιηθεί τραγούδι πχ. σε μια τηλεοπτική διαφήμιση θα ήταν, πως να το πω.. πιο "βαρύ"..
 
7) Δικαίωμα αντιγραφής του δίσκου αυτού έχουν μόνο οι δημιουργοί του δισκου, οι ιδιοκτητες του www.kithara.gr και οι καλλιτέχνες των οποίων τα τραγούδια βρίσκονται στον δίσκο αυτό.

  Είμαι σίγουρος ότι η πλειονότητα των μελών του kithara που θα θελήσουν το CD, μάλλον θα το αγοράσει και δεν θα το αντιγράψει, μόνο και μόνο από ηθική υποχρέωση απέναντι στους παραγωγούς του για τον κόπο τους (όχι μόνο για τη δημιουργία του CD αλλά και για τη διατήρηση αυτής της σελίδας). Και εφόσον το περιθώριο κέρδους είναι σχεδόν ανύπαρκτο, θα ήταν μια ευκαιρία να δώσουν και κάτι παραπάνω.

Κανείς δεν μπορεί να αποτρέψει κάποιον από το να αντιγράψει οποιοδήποτε CD, ούτε με νομικίστικους εκφοβισμούς ούτε με βαρύγδουπες φράσεις όπως "Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική". Αλλά από τη στιγμή που το κιθαροCD με ποιοτικό δισκάκι και εκτύπωση κοστίζει όσο ένα πειρατικό CD με δισκάκι no-name και φωτοτυπία, νομίζω οτι όλοι μπορούν να αποκτήσουν το κιθαροCD για τη συλλογή τους.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #6 στις: 27/07/04, 16:02 »
  Απ' ότι βλέπω, Βασίλη, δε διαφέρουν οι απόψεις μας.  :)
  Με τα λεγόμενά σου ενισχύεται η υπόθεσή μου ότι σε ότι αφορά στη συγγραφή των όρων απλώς ακολουθήθηκε η πεπατημένη χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.
  Όχι ότι χάλασε ο κόσμος, οι όροι σωστοί είναι, απλώς θα προτιμούσα ένα διαφορετικό πιο "ελεύθερο" πνεύμα στον τρόπο διατύπωσής τους. Ίσως και λίγο χιούμορ..!  ;)
  Αλλά όπως είπα. Στο κάτω κάτω το πρώτο cd είναι. Μια καλοπροαίρετη "κριτικούλα" πάνω στο θέμα που θα αποτελέσει αφορμή για συζήτηση, μόνο σε καλό μπορεί να βγεί. Εξ άλλου είμαι σίγουρος ότι συζητήσεις για πολλά θέματα που αφορούν το cd ήδη έχουν γίνει από πολλούς αλλά και μεταξύ των συντελεστών και σίγουρα θα γίνουν κι άλλες στο μέλλον.
  Καλή συνέχεια.  :)

  Αν γίνει χρυσό ή πλατινένιο ενημέρωσέ μας.  :D :D
  Άντε, να φτιάξουμε και δεύτερο.  ::)  :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #7 στις: 04/08/05, 13:59 »
Όσοι ενδιαφέρεστε για το κιθαροCD, στείλτε μου Προσωπικό Μήνυμα αναφέροντας την πόλη ή περιοχή (αν είναι Αθήνα) που μένετε.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To CD του kithara.gr είναι έτοιμο!
« Απάντηση #8 στις: 04/08/05, 14:24 »
Ο διαγωνισμος για το design του εξωφυλου/sleeve κτλ, εχει κλεισει? :)

Κάτι παραπάνω κι από χρόνο μου φαίνεται. Ετοιμάσου για το Νο 2.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 21:11
από tug
40 Απαντήσεις
26069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
13 Απαντήσεις
14264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 03:17
από Crossroad
64 Απαντήσεις
23260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 21:08
από Marios Demigod
215 Απαντήσεις
71634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
4 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/05, 08:45
από Καρχαρίας
13 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/06, 17:25
από Mana Sama
24 Απαντήσεις
7428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:39
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 20:45
από lampros.
2 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 16:54
από noe13