Αποστολέας Θέμα: 2 συνθεσεις  (Αναγνώστηκε 2841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
2 συνθεσεις
« στις: 20/07/09, 18:33 »
Παιδιά θα ήθαλα τη γνώμη σας για τις 2 παρακάτω συνθέσεις σε ό,τι έχει να κάνει με τη μουσική και όχι με το παίξιμο και την εγγραφή (Audacity με ντουπου - ντουπου από πίσω).
http://www.box.net/shared/5q7j25zklu
http://www.box.net/shared/d6f1ler411

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #1 στις: 21/07/09, 19:27 »
Το πρώτο βέβαια για μένα ξεχωρίζει, γιατί υποστηρίζει περισσότερο το ύφος που θέλω να ακούω από μια ηλεκτρική, κάνεις εκεί και κάτι περίεργες μελωδικές τσαχπινιές και ακούγεται σε μένα σαν κάτι καινούριο και πάραπερα όμως που παίζεις το πιο χυμαδιό, έχει έτσι ωραίο feeling όλη η μελωδία.

Το δεύτερο, στην αρχή ξενίζει το ύφος του, ψιλομοιάζει και με ασκήσεις ε από τη μέση και μετά που ακολουθεί το χυμαδιό πάλι, εντάξει ωραίο είναι όλο αυτό αλλά σε μένα τουλάχιστον δεν λέει κάτι που να με συναρπάζει σαν μελωδιά.

Για ηχογράφηση ξέρεις, δεν χρειάζεται να σου πω, τον μπαγλαμα πάντως τον παίζεις πολύ καλά!Τρίχορδος είναι ? (πλάκα κάνω)
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #2 στις: 22/07/09, 00:50 »
Η ηχογράφηση δεν είναι για κρίση. Κατ' ευθείαν συνδέω στον υπολογιστή μέσω του ενισχυτή την κιθάρα και γράφω. Το προγραμματάκι Audacity είναι πολύ πρόχειρο. Μόνο άποψη για τη μουσική θέλω κ σ' ευχαριστώ πολύ για όσα είπες!!! 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #3 στις: 22/07/09, 01:14 »
Ξέρω φίλε μου με τι ηχογραφείς, μιας και εγώ ηχογραφώ με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο πρόγραμμα. Εντωμεταξύ, λόγω του ότι έχω Laptop και μάλλον Μούφα κάρτα Ήχου, όταν πάω να ηχογραφήσω δεύτερο Track, βάζοντας να παίξει το πρώτο Track για να κάνω μίξη, υπάρχει μια διαφορά χρόνου με αποτέλεσμα στη τελική μίξη να είναι άχρονα μεταξύ τους και (#$%@!%#^%$&^%*&*(%#^$%@#), μάλλον θα πρέπει να πάρω καμιά καλή κάρτα ήχου, γιατί στο dekstop που είχα μια απλή δεν συνέβαινε αυτό και όλα ήτανε οκ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #4 στις: 22/07/09, 01:34 »
Έχω την εντύπωση οτι τα κομμάτια χάνουν αρκετά γιατί ακούγονται αρκετά μονότονα και βαρετά πράγματα απο τα τύμπανα...(και σαν ήχος και σαν παιξίματα)
Ειδικά στο πρώτο περίμενα κάποια στιγμή να "μπούν κανονικά" τα τύμπανα, να ακούσω ένα "σωστό" δυνατό τέμπο,hihat, cymbals κλπ...

...και κάτι που λέω σε όλους όσους παραπονιούνται οτι δεν έχουν καλό software για να ηχογραφούν...
Κατεβάστε το reaper.. http://www.reaper.fm/download.php

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #5 στις: 31/07/09, 20:02 »
Εμένα πάλι αυτή η απουσία του μπιτ μ' άρεσε. Άφηνε την κιθάρα ν' ακούγεται καθαρά, δεν ακουγόντουσαν αυτά τα εκνευριστικά πιατίνια που καλύπτουν τα πάντα. (Και τα φάλτσα βέβαια).

jackson το πρώτο κομμάτι ήταν καταπληκτικό. Πρωτότυπη μελωδία, επιτέλους άκουσα και κάτι διαφορετικό. Για τα δικά μου αυτιά, του άσχετου με το είδος, όλα τα κομμάτια μοιάζουν. Εάν ακούσεις ένα τα έχεις ακούσει όλα. Σαν τα κομμάτια του ελαφροσκυλάδικου ένα πράμα.Το δικό σου διαφέρει και διαφέρει προς το καλύτερο. Μπράβο φίλε!

Το δεύτερο μου φάνηκε σαν διασκευή κάποιου άλλου κομματιού, δεν μπορώ να θυμηθώ όμως ποιού. Πολύ καλό κι αυτό. Και μια ερώτηση: Πως πετυχαίνεις αυτό το πεντακάθαρο παίξιμο? Φοβερός!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Dio4Ever♕

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Dio4EveR \m/ \m/
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #6 στις: 06/08/09, 11:36 »
από ότι άκουσα μου θύμισε iron maiden κιθάρα  ;) και  από Metallica  Enter Sandman ντράμς   :-X

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: 2 συνθεσεις
« Απάντηση #7 στις: 09/08/09, 13:40 »
Φίλε pappous η κιθάρα στα κομμάτια δεν έχει κάτι το ιδιαίτερα τεχνικό για να μην μπορεί να βγει καθαρό παίξιμο. Είναι πιστεύω απλά ριφάκια κ για αυτό βγαίνουν εύκολα κ καθαρά. Εξ' άλλου δεν έχω κ καμιά ιδιαίτερη τεχνική ικανότητα. Σ' ευχαριστώ πολύ.

ΕΔΩ   http://www.box.net/shared/ok0qm4feoc  έχω το πρώτο (one) με drums από κάποιο drum machine που έβαλε ένα παληκάρι. Κάπου μου αρέσει κάπου όχι. Ο ήχος της κιθάρας πάντως είναι λίγο χάλια...

 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
52263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/06, 13:43
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 17:55
από G-hamsteR
5 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/07, 12:05
από Staggάρης
2 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 14:04
από Fourier
9 Απαντήσεις
5566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/13, 14:15
από pavlosk
0 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/21, 16:36
από dimgall