Αποστολέας Θέμα: Τι γνώμη σας για το κατάστημα VIBRATO . . .  (Αναγνώστηκε 14496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Διαθέτει προς πώληση μεταχειρισμένα μουσικά όργανα και βρίσκεται στα Εξάρχεια.
Οι high end κιθάρες που έπιασα στα χέρια μου ήταν όλες εξαιρετικές ΑΛΛΑ αγνώστου προελεύσεως . . .

Έχω λόγο να είμαι καχύποπτος και επιφυλακτικός ή είμαι υπερβολικός?

Έχει κανείς εμπειρία ή γνωρίζει κάποιος περισσότερα?



Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Τι γνώμη σας για το κατάστημα VIBRATO . . .
« Απάντηση #1 στις: 14/11/14, 16:19 »

 Δεν είναι αγνώστου προελεύσεως είναι προελεύσεως του εκάστοτε πωλητή… αν εσύ για παράδειγμα του πας μια κινέζικη Jimmy Page signature και του πεις πως είναι η αυθεντική και πως θες να την δώσεις κοντά στα 3000€ τότε το Vibrato θα την βάλει 3000€+κάτι και αυτό το +κάτι θα είναι το κέρδος του από την εκδούλευση που σου προσέφερε…
 
Δεν νομίζω πως θα μπει στην διαδικασία να τρέξει τα serial numbers στο internet προκειμένου να πιστοποιήσει την γνησιότητα του κάθε αντικειμένου που πωλεί… ούτε να δει αν έχει δηλωθεί σαν κλεμμένο… στο εξωτερικό η διασταύρωση στοιχείων για απολεσθέντα και μεταπωλημένα μουσικά όργανα είναι πάγια τακτική από τα 80`s, στην Ελλάδα όχι…
 
Αν τώρα ρωτάς αν έχει πάρει κάτι το αυτί κανενός… τι να σου πω, εγώ αν και μόνιμος δορυφόρος της περιοχής των Εξαρχείων δεν έχω ακούσει κάτι… αλλά είναι και λεπτά αυτά τα θέματα και δεν θέλει και πολύ να βρεθείς εκτεθειμένος ειδικά όταν μιλάς για την επιχείρηση ενός άλλου ανθρώπου…
 
Στις όποιες μικροσυναλλαγές μου με το κατάστημα ο ιδιοκτήτης ήταν τυπικός και τουλάχιστον όχι αγενής… αλλά μέχρι εκεί και τίποτα περισσότερο… Από ένα περιστατικό που μπόρεσα εμπεριστατωμένα να τσεκάρω ένα δύο πράγματα διαπίστωσα πως ήταν λίγο “υπερβολικός” (και τονίζω το “ “) σχετικά με την ηλικία ενός οργάνου (αντί για late 70`s το όργανο ήταν early 90`s) και πως δεν ήταν διατεθειμένος να κάνει αυτό το extra mile για την εξυπηρέτηση του πελάτη άπαξ και το αντικείμενο της αγοροπωλησίας έφευγε από τον δικό του χώρο… 
 
Σε γενικές γραμμές δεν είσαι υπερβολικός, ωστόσο κάθε συναλλαγή η οποία έχει να κάνει με μεταχειρισμένα όργανα, πετάλια κοκ εμπεριέχει και ένα ρίσκο… αν τώρα το εκάστοτε κατάστημα είναι διατεθειμένο να σε ενημερώσει για όλο τα πακέτο (ειλικρινά έχω ακούσει απίστευτες μ@λ@κίες από μουσικά καταστήματα οι οποίες γεμίζουν βιβλίο) ή απλά τον ενδιαφέρει  να σπρώξει τα items του είναι μια άλλη ιστορία…
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος roussos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τι γνώμη σας για το κατάστημα VIBRATO . . .
« Απάντηση #2 στις: 14/11/14, 17:50 »
Θα συμφωνήσω με τον Archangel, τα λέει πιστεύω ως έχουν, εγώ έχω αγοράσει ενισχυτή και διάφορα άλλα από εκεί και δεν είχα παράπονο. Έχω σκοπό να ξαναγοράσω και γενικά περνάω και κοιτάω τι έχει, δοκιμάζω και τίποτα.
Αυτά!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
9786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 18:31
από Θοδωρής
15 Απαντήσεις
6777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 21:53
από stavros75
24 Απαντήσεις
16580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 12:19
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
9973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 03:42
από mhts4k0s
1 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/10, 15:15
από kostas80
2 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 14:21
από Giannis1995
True Pitch Vibrato Pedal?

Ξεκίνησε από gers Εφέ

5 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 10:20
από adr1anos
9 Απαντήσεις
5602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 21:43
από jimaras97
2 Απαντήσεις
7082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/12, 14:51
από isidorus
11 Απαντήσεις
11205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 18:38
από Mpougatsas