Αποστολέας Θέμα: Martin DXM  (Αναγνώστηκε 10487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #25 στις: 14/12/15, 12:29 »

Επειδή οι καιροί είναι ιδιαίτερα δύσκολοι για εμένα....


"για δες καιρό που διάλεξα να θέλω μια κιθάρα,
τώρα που έρχονται οι γιορτές, δεν έχω ούτε ..... δεκάρα" !!!!


αλλά το μεράκι-μεράκι....


κι αφού ξαφνικά έμεινα δίχως κιθάρα στο σπίτι,
αλλά με 2 παιδιά να ζητούν τα "αγιοβασιλειάτικα" τους δωράκια....


άφησα την λογική να με κυριεύσει και τελικά....
απέκτησα την OMM-ST!!!!


Έχετε όλοι δίκιο που προτείνατε την άλλη..., την "καλή"...  ;D   και πραγματικά δυσκολευτηκα να αφεθώ στην αγκαλιά της λογικής κι όχι του πάθους, αλλά παρηγόρησα τον εαυτό μου, επισημαίνοντάς του πως το "κάνω για τα παιδιά μου"!!!


Λίγα λόγια για την κιθάρα:
Φαίνεται καλή κατασκευή, είναι "φτωχή' σε διακοσμητικά (αλλά δεν είναι άσχημη - βγάζει μια "αγνότητα" θα έλεγα....).
Μου κάνει εντύπωση πως βγάζει καθαρό και δυνατό ήχο, παρά το μικρό της σώμα αλλά είναι λίγο φανταχτερός και πιο πριμάτος απο ότι θα ήθελα.
Οσο παραμένεις γλυκός και απαλός μαζί της, τόσο πιο γλυκιά και αρμονική γίνεται, όταν όμως "αγριέψεις" τότε δείχνει πως της λείπει κάτι....
Αυτά σαν πρώτες παρατηρήσεις (έπαιξα κανα μισάωρο μόνο, εχθές, στολίζοντας το "δέντρο" παράλληλα ;) ).


τέλος να αναφέρω και κάτι ακόμα:

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Sigma-Guitars-OMR-21-SB-Sunburst-B-Stock/art-GIT0029731-000;pgid=tKGgYGs9oT9SRpncM5eSt5Bn0000ZusDlXuZ


Ευχαριστώ πολύ καταρχήν!!!
Εστειλα mail στο συγκεκριμένο κατάστημα ρωτώντας την κατάσταση της κιθάρας (καθώς είναι στοκ) και αφου η τιμή της ήταν δελεαστικότατη.
Μου απάντησε Ελληνας (!) και προς τιμήν του αλλά και της επιχειρήσεως, μου είπε ξεκάθαρα πως είναι χιλιοχρησιμοποιημένη , σε μέτρια-κακή κατάσταση και πως δεν επιδέχετε αλλαγής αν την επιλέξω.
Οφείλω λοιπόν να πω πως το musicstore.de professional GmbH πράγματι τιμά το "professional" που έχει στον τίτλο του!


Αυτά....


ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ.
 :beer
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #26 στις: 14/12/15, 12:53 »
Καλορίζικη και καλόπαιχτη φίλε! Φαινεται πολύ τιμια κιθαρα για τα λεφτα της, και ειμαι σιγουρος οτι με ενα σετακι καινουριες χορδές και ένα σεταπ στα μετρα σου θα "λάμψει"  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #27 στις: 14/12/15, 14:32 »
Καλορίζικη και καλόπαιχτη φίλε! Φαινεται πολύ τιμια κιθαρα για τα λεφτα της, και ειμαι σιγουρος οτι με ενα σετακι καινουριες χορδές και ένα σεταπ στα μετρα σου θα "λάμψει"  ;)

Καλορίζικη κι από εμένα! Να είσαι καλά να την χαρείς τόσο εσύ όσο και τα παιδιά σου! Όπως πολύ σωστά σου αναφέρει κι ο kosthrash, αν δεν σε βολέψει στο παίξιμο κλπ, την πας για ένα setup και θα στην φέρουν στα μέτρα σου!

Καλόπαικτη και πάλι! :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #28 στις: 15/12/15, 11:11 »
Να στε καλά παιδιά - ευχαριστώ για τις ευχές σας.


Ηδη χαμήλωσα λίγο το action απο την βέργα, για να μαλακώσει λίγο.... Βλέπετε τα χεράκια μου είναι τρυφερούλικα ακόμα  :-[  κι αυτή φοράει "μαμα" 12αρες χορδές....


Θα την λιώσω στο παιξιμο ;) ;D
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #29 στις: 06/12/16, 13:54 »
Καλησπέρα φίλοι μου.
Σκέφτηκα να κάνω ένα update εδω, για να βοηθήσω πιθανά τους νέους φίλους της κιθάρας που ψάχνουν μια ακουστική....

Να αναφέρω ξανά για να μην χρειαστεί κάποιος να διαβάσει όλα τα προηγούμενα πως η κιθάρα που αναφέρομαι είναι η εξής:

και αγοράστηκε απο μαγαζί των Αθηνών, περίπου ένα χρόνο πρίν, στην τιμή των 220€.


Η κιθάρα - για τα λεφτά της, εννοείτε - είναι ΑΡΙΣΤΗ. Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον αρχάριο έως μετρίου βεληνεκούς ερασιτέχνη κιθαρίστα, θέλει μια απλή-φθηνή κιθάρα να κάνει το κέφι του και να απολαμβάνει.....

Κατασκευή πολυ καλή, εμένα δεν εχει πάθει το παραμικρό. Την περιποιούμαι επαρκώς, θα έλεγα, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο....
Ηχος (υποκειμενικό είναι αυτό λίγο) άριστος. Γεμάτος, δυνατός (παρά το μικρό μέγεθος της κιθάρας) ωραία μπάσα, καλή ισοροπία μεταξύ μπάσων-πρίμων, είναι φοβερή για δαχτυλισμούς και πολυ καλή σε αρπισματα.

Εχω βελτιωθεί μαζί της και πραγματικά ένα χρόνο μετά, χαίρομαι να την βγάζω απο την θήκη της και να την "χαϊδεύω"!!!!

Αυταααααά!!!
- Route 66 -

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 11:49
από Mistral
1 Απαντήσεις
2993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
2 Απαντήσεις
3020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 08:20
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 13:52
από modfori
2 Απαντήσεις
15607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/15, 21:13
από AnimaPura
3 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/15, 16:38
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
6008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/16, 01:12
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
8771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/19, 21:39
από Tseligas2000
2 Απαντήσεις
4334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/20, 19:02
από bironi
2 Απαντήσεις
2950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/21, 22:28
από panixgr