Αποστολέας Θέμα: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....  (Αναγνώστηκε 16690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #25 στις: 10/12/11, 14:31 »
Ωραια!
Παιζει αισθητα καλυτερα και χωρις σφυριγμα!
Απο που ρυθμιζω bit ομως?

Δεν ξερω πως μου ξεφυγε και δεν ειπα ποια καρτα εχω!
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16829102175

Edit:οποτε ειμαι ετοιμος? ;D http://i1113.photobucket.com/albums/k504/tasos6/settings.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/11, 14:34 από ibanezbass »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #26 στις: 11/12/11, 03:13 »
ναι μια χαρα και εγω τετοια εχω, δες μονο το asio να ειναι γυρο στο 7-10ms απο την καρτα σου (εκει που λεει "asio configuration"

(48khz-24bit-480spls -12/10ms λεει σε εμενα)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/11, 03:18 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #27 στις: 11/12/11, 12:03 »
Εγω θα προτεινα να χρησιμοποιησεις 44.100Hz ( 44,1KHz ) και 24bit. Αφενος μεν γιατι οσο ανεβαζεις το sample rate, τοσο "γονατιζει" η καρτα και ο υπολογιστης ( αρα το latency ανεβαινει ), αφετερου δε γιατι η καρτα ειναι μια low budget, οποτε η διαφορα των 44,1KHz με 48KHz ειναι ουσιαστικα μη ακουστη ( οπως σε ακριβες καρτες που ανεβαζοντας τη δειγματοληψια, καταλαβαινεις αυτη την αλλαγη, ιδιαιτερα στον "αερα" που εχουν οι υψηλες ).  Ειναι ολα θεμα convertors ( και τσεπης )!

Αν δεις παλι πως η καρτα "δεν τραβαει" ( ακομα και με 44.1KHz ) κατεβασε και το bit depth στα 16bit, αν κι αυτο καλυτερα να ειναι λυση απελπισιας, αφου οσο μεγαλυτερο bit depth εχεις, τοσο καλυτερα ο επεξεργαστης της καρτας "διαχωριζει" τις διαφορες στην ενταση του ηχου ( κι αποκταει και μεγαλυτερο ευρος εντασης ).


Τελος, και για λογους εγκυκλοπαιδικης χρησης, τα 32bit αφορουν καθαρα την εσωτερικη διαχειριση του ηχου μεσα στο προγραμμα ( οσο μεγαλυτερη η αναλυση του bit depth, τοσο καλυτερη η διαχειριση του ηχου μεσα στα plug ins. Αλλα στην ουσια προστιθενται μηδενικα στον ηδη 24bit ηχο που εχει εισαχθει απο την καρτα ) κι οχι τα πραγματικα bit που "τρεχουν" οι καρτες! Ουσιαστικα καμια καρτα δεν τρεχει πανω απο 24bit, διοτι ειναι το ανωτερο οριο σε hardware A/D αυτη τη στιγμη.

Οποτε το να ρυθμισει καποιος το προγραμμα στα 32bit, δε σημαινει πως και η καρτα θα "καταλαβαινει" εντασιακες διαφορες στα ιδια bit. Αλλο το τι κανει το προγραμμα, αλλο το τι κανει η καρτα ηχου ως δειγματοληψια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #28 στις: 11/12/11, 14:30 »
Πολυ ωραιος freemind!Μπραβο σου!
Τωρα....παω preferences εισαγω 44100 ως sample rate πατα ok και παλι πανω δεξια μου βγαζει 48khz....

Επισης εχει μια ρυθμιση asio buffer latency και το μετραει σε ms....Απο 2 εως 500....τωρα ειναι στο 50...να την πειραξω?

Θα ηθελα οταν ηχογραφω να ακουω απο τα ηχεια του υπολογιστη....με την καρτα μου και το latency να το ξεχασω? ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #29 στις: 11/12/11, 18:08 »
Για να αλλαξεις το sample rate θα πας στο κεντρικου μενου της καρτας ( ή του ASIo4ALL ) κι οχι μεσα απο το προγραμμα. Παρολο που καποια DAWs ( οπως το Cubase ) συμπεριφερεται ως master στην καρτα, ορισμενες καρτες δεν ειναι συμβατες με αυτο, οποτε πρεπει να αλλαζεις ρυθμισεις μεσα απο το δικο τους menu.

Υποψιν, δεν πρεπει να εχεις ανοικτο και το προγραμμα ηχογραφησης, γιατι δε θα γινει η αλλαγη αμεσως ή μπορει να γινει κανα conflict και να μπλοκαρει.

Το buffer να το πειραξεις σιγα σιγα προς τα κατω, μεχρι να δεις ποτε ο ηχος παρουσιαζει μικροδιακοπες ή clicks. Τοτε πλεον δε δουλευει σωστα η καρτα, οποτε θα πρεπει να το ανεβασεις λιγο. Οπως καταλαβαινεις εαν το κατω οριο του buffer σου βγαλει ενα latency στα 7-8ms, ειναι και ο,τι καλυτερο μπορει να δωσει το συστημα σου, επομενως μην κρατας πολυ μεγαλο καλαθι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #30 στις: 11/12/11, 19:08 »
Εγινε!
Θα δοκιμασω τις συμβουλες σου οταν βρω λιγο καιρο και θα εχεις τα νεα μου!
Ευχαριστω! :)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #31 στις: 11/12/11, 19:10 »
1)βάλτο στο 44,1 όπως σου είπε ο free (δες τον πίνακα ελέγχου αν έχεις win xp)
 2)αν δεν το βρεις άστο 48 η κάρτα μια χαρά τραβάει (οκ το 32bit λάθος που το ανέφερα το είδα στην φώτο και το είπα και ας μου φάνηκε παράξενο)
 3)το latency σου είπα πόσο να το βάλεις (7 ή 10) και σου είπα και από που (αν πατήσεις το "asio configuration" μέσα απο το μενού του reaper θα σε πάει στο μενού του creative asio πράγμα που δεν γνωρίζει ο free γιατί δεν έχει δουλέψει με creative) αλλα δεν με ακούς
 
 και να πω για άλλη μια φορά οτι δεν χρειαζόμαστε asio4all drivers, οι creative asio δουλεύουν καλύτερα
 
 καλή συνέχεια (οτι απορία έχεις ρώτα τον freemind)

edit: παρακαλώ
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/11, 19:19 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #32 στις: 11/12/11, 19:40 »
Οντως την Creative την αφησα καιρο πισω, οποτε δε ξερω πως ειναι το control panel της και τι μπορεις να πειραξεις μεσα απο αυτο!

Απο την αλλη εαν ο υπολογιστης ειναι λιγο αργος και τα καναλια γινουν παρα πολλα, με τα 48KHz θα "γονατισει" η επεξεργασια του σηματος. Βεβαια τοτε μπορει να ανεβασει το buffer size, ομως θα ανεβει και το latency ( οχι και τοσο επιθυμητο σε recording, αλλα σε mixing session ειναι καλη ιδεα ).

Το θεμα ειναι πως μερικες καρτες δεν εχουν τις προδιαγραφες για καποια πραγματα. Ιδιαιτερα οταν δεν μιλαμε για εναν απλο, καθαρο ηχο, αλλα εναν ηχο που θα περασει απο πολλα plug ins και στο τελος θα πρεπει να ακουστει με μικρη διαφορα απο τη στιγμη που ξεκινησε η επεξεργασια!


Τελος, το reaper δε λειτουργει ως master πανω στην καρτα ηχου, οποτε λογικο ειναι να τον πεταει μεσα στο menu της soundblaster! Το ιδιο κανει και το Cubase οταν εχει να αντιμετωπισει καρτες που δε θελουν να "πειραζονται" απο "τριτους" ;)!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #33 στις: 14/12/11, 18:45 »
Γεια χαρα και παλι....
σημερα ασχοληθηκα με το προγραμμα και μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος...

Εβαλα το μπασο μου (Ibanez GSR180) στην καρτα χωρις προενισχυση λιγο eq λιγο compression και tone delay απο το προγραμμα μονο....
Απλα τωρα που βρηκα τα κολπακια και λοιπα οταν βγαζω την ηχογραφηση σε μορφη wav μου βγαινει 7,5mb για 30δευτερολεπτα ηχογραφηση....
Πως μικραινω τα αρχεια?
Με καποιο media converter ή πριν βγαλω την ηχογραφηση απο το προγραμμα? ???

Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #34 στις: 17/12/11, 02:57 »
ΤΟ wave ειναι ασυμπιεστο αρχειο ηχου, οποτε ειναι λογικο να σου φαινεται μεγαλο το μεγεθος! Εξαλλου δεν ειναι internet friendly ( κανεις δε θα ανεβασει ενα κομματι σε wave στο internet ), ομως ειναι quality και professional friendly αφου αποτελει τη ναυαρχιδα του ψηφιακου ηχου ( μαζι με το aiff ).


Καλυτερα να το εξαγεις σε wave απο το προγραμμα και με ενα media converter ( φανταζομαι πως κυκλοφορουν αρκετα ως freeware ) μπορεις να κανεις τις απαραιτητες μετατροπες σε οποιοδηποτε αρχειο ηχου θελεις!


Υποψιν, εαν ηχογραφεις στα 24 bit, να εχεις κατα νου πως οταν εξαγεις το αρχειο, πρεπει να ειναι στα 16bit, αρα καλο ειναι να βαζεις ενα dither plug in ( μη ρωτησεις τι ειναι το dither και για ποιο λογο στο λεω, απλως κανε το ;) ). Σε αντιθετη περιπτωση η ψηφιακη τεχνολογια προσθετει "θορυβο" ( οχι "χςςςςς" αλλα ψηφιακο θορυβο ) και προκαλει διαφορα προβληματα που δε τα θελουμε!

Το dither θα το βαζεις παντα στο τελος, πριν εξαγεις το αρχειο! Πολλα προγραμματα το εχουν σαν επιλογη οταν κανεις export.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/11, 03:04 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #35 στις: 17/12/11, 12:02 »
Κατέβασε τον Lame Encoder και βάλε το dll στον κατάλογο που εγκατέστησες το Reaper. Όταν πας να εξάγεις την ηχογράφησή σου στο Reaper, επιλέγεις mp3. Δε χρειάζεσαι οπωσδήποτε εξωτερικό πρόγραμμα μετατροπής. Όταν θες να το ανεβάσεις στο site σου ας πούμε, τότε το βγάζεις σε wav ή flac.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #36 στις: 16/04/12, 17:31 »
παιδια μια εντελως noobiki ερωτηση και για να μην ανοιγω νεο θεμα αφου σχετιζεται με αυτο θα την κανω εδω.Πως φορτωνεις τα plugin στο προγραμμα ηχογραφησης (πχ το Lepou στο Cubase 5) ?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #37 στις: 16/04/12, 17:40 »
χρησιμοποιώντας το reaper θα υποθέσω πως έτσι δουλεύει και το cubase και θα πω πως κάπου στις ρυθμίσεις πρέπει να έχει επιλογή φακέλων όπου θα του πεις να ψάξει για τα plugins

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #38 στις: 16/04/12, 18:58 »
Το lepou ανοίγει πατώντας το στρογγυλό κουμπάκι "e" σε ένα κανάλι.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #39 στις: 26/04/12, 13:08 »
λοιπον τα καταφερα και τα βρηκα πως μπαινουν και λοιπα αλλα εχω το εξης προβλημα: τα εφε αυτα των plugin ακουγονται μονο μετα την ηχογραφηση...δηλαδη πρεπει να ηχογραφησω κατι για να ακουστει αυτο που προσφερει το καθε plugin.κατα τη διαρκεια της ηχογραφησεις ακουω κανονικα κλασικο ηχο της κιθαρας

Αποσυνδεδεμένος PAPADOPOYLOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Προγραμμα για ηχογραφηση στο σπιτι....
« Απάντηση #40 στις: 25/10/12, 21:07 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΛΥ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
8981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 22:20
από Aganippi
61 Απαντήσεις
18902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 01:04
από fatses asteies
7 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 02:35
από eleos* (Βάλια πια....)
21 Απαντήσεις
8980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
1 Απαντήσεις
2728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 00:07
από Moonchild_
0 Απαντήσεις
1498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 19:15
από kostas chris
5 Απαντήσεις
17653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 20:34
από lavigne
3 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
10 Απαντήσεις
5468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/10, 17:54
από Fteo
29 Απαντήσεις
10590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 16:10
από Tasos_G