Αποστολέας Θέμα: Δυο βιντεα... κομμουνισμος + κρατος και ταξεις  (Αναγνώστηκε 3514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακομη δυο βιντεα...

      1)   
Τι ειναι κομμουνισμος?
(3:34)

      2)     
Κρατος και ταξεις
(6:26)

Εντζοι!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/08, 04:16 από Blacksheepιος »
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κυρίες και κύριοι για να μην παρεξηγηθώ  παρακαλώ διαβάστε όλη τη άποψη μου πριν βγάλετε συμπέρασμα για το τι θέλω να πω.
1) κομμουνισμός είναι αυτό που θεωρητικά σε πολλούς θα άρεσε αλλά δεν πέτυχε στη πράξη, γιατί έκανε αυτό που υποτίθετε πως θα ανέτρεπε, δηλαδή να περνάν καλά οι λίγοι (κομισάριοι) σε σχέση με το φουκαρά λαουτζίκο.

2)κράτος και τάξεις είναι η παράφραση της καθ' εαυτού δημοκρατίας η καλύτερα δημοκρατία για λίγους η κατα το δοκούν (όπως μας βολεύει) όπου τα πολλά κορόιδα ταίζουν τους λίγους πονηρούς.
-Τις μεταξύ τους διαφορές νομίζω πως δεν τις πολυδιακρίνεις και πολύ εύκολα μιάς και στα κομμουνιστικά καθεστώτα είχες δωρεάν ρεύμα αλλά δεν είχες κουρτίνες, η είχες στάνταρ δουλειά αλλά δεν πληρωνόσουν, και τέλος  ο εργάτης έκανε πως  δούλευε (γιατί όσο και να δούλευες το ίδιο ήταν) και το κράτος έκανε πως τον πλήρωνε σε αντίθεση με τα πλουτοκρατικά που έχες alpha romeo αλλά την χρωστάς μαζί με το σπίτι, το ψυγείο, τη γυναίκα και το σκύλο στις τοκογλυφοΤΡΑΠΕΖΕΣ.  ???
Μήπως τελικά έχει δίκιο( αυτός ο κάποιος) που λέει πως τα ''τάχα'' δύο διαφορετικά οικονομικά συστήματα τα επινόησαν οι ίδιοι που εξακολουθούν να κυβερνάνε τον πλανήτη έτσι για να νομίζουμε πως υπάρχει και εναλλάκτική επιλογή?  Μήπως τελικά οι εριστεροί , δεξιοί, κεντρώοι πάνω κατω κλπ κλπ  δεν είναι τίποτα παραπάνω απο το μέσο των ισχυρών για να διαιρέσουν και να βασιλέψουν ?

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Άντε να ενωθούμε.Και το τραγουδάκι που θα γράψω και που η λογοκρισία του κόμματος θα θεωρήσει αντιλαικό;Και η ανάγκη μου ως άνθρωπος να χαίρομαι εγώ την όποια δημιουργία μου;H διαφορετικότητά μου;Στις απόψεις μου,στο τρόπο ψυχαγωγίας μου ,στον ίδιο μου τον χαρακτήρα βρε αδελφέ...Ο Θεός που πιστεύω;Μου τον επιτρέπει το κόμμα;Γενικά φτιάχνω τη ζωή μου όπως ορίζει το κόμμα;Είμαι άνθρωπος ή κομματικό στέλεχος;Κάνει εκδηλώσεις το κόμμα και εγώ τις βρίσκω κιτς και σχολιάζω την αισθητική τους,απλά πράγματα.Το κόμμα το δέχεται ή με στέλνει στο Κάτω Νευροκόπι όλο το χειμώνα(μιας και δεν έχουμε Σιβηρία...),να καλλιεργώ πατάτες; Η εξουσία είναι εξουσία είτε την ορίζει ο καπιταλισμός,είτε ο Κομμουνισμός.Νόμος της Ζούγκλας καθαρά.Λυπάμαι πολύ αλλά εγώ αυτό πιστεύω πλέον.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άντε να ενωθούμε.Και το τραγουδάκι που θα γράψω και που η λογοκρισία του κόμματος θα θεωρήσει αντιλαικό;Και η ανάγκη μου ως άνθρωπος να χαίρομαι εγώ την όποια δημιουργία μου;H διαφορετικότητά μου;Στις απόψεις μου,στο τρόπο ψυχαγωγίας μου ,στον ίδιο μου τον χαρακτήρα βρε αδελφέ...Ο Θεός που πιστεύω;Μου τον επιτρέπει το κόμμα;Γενικά φτιάχνω τη ζωή μου όπως ορίζει το κόμμα;Είμαι άνθρωπος ή κομματικό στέλεχος;Κάνει εκδηλώσεις το κόμμα και εγώ τις βρίσκω κιτς και σχολιάζω την αισθητική τους,απλά πράγματα.Το κόμμα το δέχεται ή με στέλνει στο Κάτω Νευροκόπι όλο το χειμώνα(μιας και δεν έχουμε Σιβηρία...),να καλλιεργώ πατάτες; Η εξουσία είναι εξουσία είτε την ορίζει ο καπιταλισμός,είτε ο Κομμουνισμός.Νόμος της Ζούγκλας καθαρά.Λυπάμαι πολύ αλλά εγώ αυτό πιστεύω πλέον.
και με χαρά να το ακούσουμε στο Πικέρμι  :D

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τωρα, δεν ξερω αν νομιζετε οτι την κανω με την ουρα στα σκελια, αλλα πολλα απ τα θεματα που βαζουν ο μακμισιας και ο γλυκοχορδης τα πιανω στο βιντεο που φτιαχνω τωρα.... οποτε περιμενετε λιγακι κ θα σας απαντησω μουλτιμηδειακα.. :)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όποιος χάνει στα χαρτιά κερδίζει στην αγάπη και όποιος το πολυ-μουλτιμηδειήζει χρειάζετε sex  ;D

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσο ισχυει το 1ο ισχυει κ το δευτερο μικρε προβοκατωρ  ;)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσο ισχυει το 1ο ισχυει κ το δευτερο μικρε προβοκατωρ  ;)

γι'αυτό ξεκίνα αλλά όχι μόνος σου.... εκτός των ενοχλήσεων στα μάτια και στο δέρμα η κοινωνική ζωη θα αποκτήσει άλλο νόημα  ;) 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 22:11
από agrypnos
5 Απαντήσεις
5363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 16:31
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 05:25
από Crool
31 Απαντήσεις
12161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 19:09
από freemind
2 Απαντήσεις
2152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 20:06
από papous
0 Απαντήσεις
1557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 09:42
από ivikos