Αποστολέας Θέμα: Μια καθοδήγηση σε αρχάριο για αρμόνιο/πλήκτρα  (Αναγνώστηκε 4317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος megark

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
καλησπερα.

ειμαι 34 χρονών , και βρίσκομαι σε μια φάση της ζωής μου που έχω πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο. εδώ και πολλά χρόνια θέλω να ασχοληθώ με την εκμάθηση κάποιου οργάνου. και πιστεύω πως είμαι στην φάση της ζωής μου που ο χρόνος με βοηθάει για να το κάνω.

παλιότερα είχα μια ηλεκτρική κιθάρα, την σκάλιζα για έξι μήνες περίπου μόνος, διαβάζοντας βιβλία ασκήσεων, αλλά την παράτησα γιατί απλά δεν το χα. έξι μήνες και μπαρέ δεν έπαιζε να πιάσω με τίποτα. ήθελα πολύ να μάθω αλλά δεν το χα. δεν είχα τον χρόνο και την υπομονή.

εντελώς ελάχιστα που είχα ασχοληθεί με θεωρία, πιστεύω ότι το κατέχω, αρκεί να βρω το κατάλληλο υλικό να διαβάσω. δηλαδή νομίζω ότι μου κόβει και μπορώ να κατανοήσω θεωρητικά πράγματα.

επίσης μου αρέσουν όλων των ειδών οι μουσικές, από ελληνικά λαικά σκυλάδικα, μέχρι ροκ, blues κτλ.

στο διαταύτα. σκέφτομαι να αγοράσω ένα αρμόνιο (ή synthesizer αλλά δεν ξέρω την διαφορά που έχουν), για να ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο μου.
ο στόχος μου είναι να πίάσω ένα κομμάτι που μου αρέσει, να κάτσω να βασανιστώ μια δυο βδομάδες, και να είμαι σε σημείο να μπορώ να το παίζω.
είναι κάτι τέτοιο εφικτό στην ηλικία που είμαι; αρκεί ο ελευθερος χρόνος και η θέληση;
είναι σωστό το να επιλέξω αρμόνιο; μήπως αφού δεν το χα με την κιθάρα θα είναι και με το αρμόνιο χαμένος κόπος;

ζητάω την βοήθειά σας, καθότι δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση, να κινηθώ. δεν ξέρω να κανω έναν προγραμματισμό, να επιλέξω το σωστό όργανο, και γενικά να κάνω τ ην αρχή. όλες οι γνώμες θα με βοηθούσαν.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες,
Πριν τοποθετηθώ προσωπικά, θα ήθελα να ξέρω σε τι αποσκοπείς εσύ για τον εαυτό σου, μέ το να επενδύσεις αυτό τον χρόνο σε ένα αρμόνιο, σε τι προσβλέπεις?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Η δική μου γνώμη είναι οτι δεν υπάρχει κάποιος να μην "το χει". Αυτό που δέν είχες προφανώς ήταν σωστή μεθοδολογία και ένα δάσκαλο να σε καθοδηγήσει σωστά.

Αυτό δεν ισχύει μόνο για την κιθάρα αλλά για όλα τα όργανα. Τα βιβλία σου δίνους ασκήσεις και πολλές πληροφορίες που αν δεν υπάρχει κάποιος που να σου πει πώς να γίνει σωστα πιθανώς να πελαγώσεις και να τα παραιτήσεις.

Φυσικά καλωσόρισες.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Χρειάζεσαι φίλε μου λίγο χρόνο ( 5 ώρες τη βδομάδα ), πολύ αγάπη για το κάθε στάδιο και πολύ υπομονή. Στόχος σου μπορεί να είναι ένα τραγούδι που αγαπάς, αλλά σκοπός σου είναι να αγαπάς το κάθε τι που κάνεις με το όργανο. Να το ευχαριστιέσαι και να το διασκεδάζεις. Αν δε συμβαίνει κάτι από αυτά, κάτι δεν πάει καλά. Όσο λοιπόν ασχολείσαι και το ευχαριστιέσαι, θα βλέπεις πρόοδο. Έαν μόνος σου δεν τα καταφέρνεις, τσιμπάς ένα δάσκαλο. Έαν δε σου κάνει ο Α δάσκαλος, τσιμπάς ένα Β δάσκαλο. Αλλά πρέπει να νιώθεις καλά, να ευχαριστιέσαι και να βλέπεις πρόοδο. Όσο προοδεύεις, θα καταλαβαίνεις από μόνος σου, τι είναι να παίζεις ένα όργανο, τι είναι να είσαι παίκτης, ποια η δυσκολία του, με ποιο τρόπο, πόσο χρόνο θα σου πάρει να φτάσεις σε ένα ανώτερο επίπεδο και όλα αυτά, κάθε που θα προοδεύεις θα αλλάζουνε πάλι. Έαν βιάζεσαι, έαν χαλιέσαι, έαν πιέζεσαι, έαν νιώθεις αδιαφορία, έαν σου σπάει τα νεύρα και λοιπά αρνητικά συναισθήματα, ασχολήσου καλύτερα με κάτι άλλο.
Υπομονή, πολύ υπομονή, αργά βήματα, πολλές επαναλήψεις, αργή αλλά σταθερή πρόοδο με σιγουριά, μέχρι να πιάσεις το πρώτο σκαλοπάτι. Ας πούμε το τραγούδι που θες να καταφέρεις. Μόλις το καταφέρεις, θα καταλάβεις τόσα πολλά, που δε θα χρειάζεται να αμφιβάλλεις για το αν τελικά θέλεις να παίξεις ή όχι. Είτε θα απαντήσεις γουστάρω! είτε ΟΥΣΤ! Νωρίτερα, θα είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις αν το γουστάρεις. Γιατί θα είναι κυρίως παίδεμα, αλλά ένα παίδεμα που θα πρέπει να νιώθεις ότι το αγαπάς.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος megark

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
φίλoi μου καλησπέρα. μετά από έρευνα βρήκα  το yamaha psre243

και μάλλον θα το πάρω. το βρήκα μτχ στα 100 ευρώ περίπου με βάση.

θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. μάλλον θα ξέρειτε να μου απαντήσετε. βλέπω κάτι βίντεο για διάβασμα σε νότες, για πιάνο. τα μαθήματα αυτά σου λένε ότι στις παρτιτούρες όταν βλέπεις κλειδί του σολ παίζεις με δεξί χέρι δεξια της middle c και όταν βλέπεις Φα. παίζεις με αριστερό χέρι αριστερά της Middle c.

https://www.youtube.com/watch?v=funqDgwQfWg&index=1&list=PLD509BB1733BAD851

η ερώτηση είναι. στο αρμόνιο συμβαίνει το ίδιο; δηλαδή υπάρχει μια Middle c. και όταν διαβάζεις νότες ισχύει ο ίδιος κανόνας; με λίγα λόγια οι νότες πάνω στα πλήκτρα του αρμονίου είναι ίδιες με αυτές του πιάνου; ρωτάω γιατί τα μαθήματα αυτά για πιάνο μου φαίνονται πολύ καλά να αρχήσω.

επίσης μια ακόμη ερώτηση. το αρμόνιο που ανέφερα έχει 61 πλήκτρα. τα περισσότερα αρμόνια έχουν τα ίδια πλήκτρα; και αν το μεσσαίο πχ στο yamaha είναι νότα ντο, σε όλα τα αρμόνια το μεσσαίο είναι ντο; δηλαδή αν μάθεις κάτι σε ένα αρμόνιο μετά το παίζεις παντού; και σε πιάνο;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/05, 20:40
από lidia
1 Απαντήσεις
3220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/04, 20:12
από freemind
19 Απαντήσεις
16330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/06, 12:13
από Neobek
4 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:52
από Evangelos 123
10 Απαντήσεις
5689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 11:35
από Blue Wizard
8 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 13:48
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
6330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 23:30
από Korgy
1 Απαντήσεις
38384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 19:06
από indiespyllak
4 Απαντήσεις
35993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/13, 14:17
από Pavl0s