Σελίδες:
  • #51 από YmiRLinG στις 29 Apr 2006
  • Kαι μην ξεχναμε το epic lyric metal του Ομηρου :P :P :P
  • #52 από TrueMetal στις 30 Apr 2006
  • Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα του θρεντ, προσπερνώντας τις επικές π**αριές που ειπώθηκαν, υπάρχουν 2 τρόποι για να μπει ένας αρχάριος στην μαγεία της επικ μουσικής.
    α) ένα compilation cd με μπάντες όπως manilla road, omen, brocas helm, cirith ungol, doomsword, warlord, heir apparent, jag panzer, virgin steele, wotan, bathory, savage grace, medieval steel, holy martyr, sarissa(demo) κτλ κτλ
    β) πάρε το Into Glory Ride να ξεμπερδέψεις μια και καλή  :P
  • #53 από Kiratzoharris στις 30 Apr 2006
  • Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα του θρεντ, προσπερνώντας τις επικές π**αριές που ειπώθηκαν, υπάρχουν 2 τρόποι για να μπει ένας αρχάριος στην μαγεία της επικ μουσικής.
    α) ένα compilation cd με μπάντες όπως manilla road, omen, brocas helm, cirith ungol, doomsword, warlord, heir apparent, jag panzer, virgin steele, wotan, bathory, savage grace, medieval steel, holy martyr, sarissa(demo) κτλ κτλ
    β) πάρε το Into Glory Ride να ξεμπερδέψεις μια και καλή  :P
    α)Γουσταρω.Ξερεις καμια συλλογη?Το λεω γιατι εχω βρει καποια σιντι και τα εχω αλλα πχ τα πλια των virgin steele δεν τα εχουν ουτε στο Μοναστηρακι..
    β)Αυτο το εχουμε κανει.. :D

    Δεν σε μισει κανεις.Απλα κοιτα ποσες εχεις πει μεχρι στιγμης οτι "τα εχεις ακουσει ολα" και "εχω βαρεθει το μεταλ"..Αυτο λεει πολλα νομιζω..
  • #54 από YmiRLinG στις 30 Apr 2006
  • Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα του θρεντ, προσπερνώντας τις επικές π**αριές που ειπώθηκαν, υπάρχουν 2 τρόποι για να μπει ένας αρχάριος στην μαγεία της επικ μουσικής.
    α) ένα compilation cd με μπάντες όπως manilla road, omen, brocas helm, cirith ungol, doomsword, warlord, heir apparent, jag panzer, virgin steele, wotan, bathory, savage grace, medieval steel, holy martyr, sarissa(demo) κτλ κτλ
    β) πάρε το Into Glory Ride να ξεμπερδέψεις μια και καλή  :P
    Εγω προτεινω το into floroi ride απο ανωριμους. ΤΟ επικο σιντι :P :P :P :P :P :P ;D ;D
  • #55 από master of puppets στις 30 Apr 2006
  • Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα του θρεντ, προσπερνώντας τις επικές π**αριές που ειπώθηκαν, υπάρχουν 2 τρόποι για να μπει ένας αρχάριος στην μαγεία της επικ μουσικής.
    α) ένα compilation cd με μπάντες όπως manilla road, omen, brocas helm, cirith ungol, doomsword, warlord, heir apparent, jag panzer, virgin steele, wotan, bathory, savage grace, medieval steel, holy martyr, sarissa(demo) κτλ κτλ
    β) πάρε το Into Glory Ride να ξεμπερδέψεις μια και καλή  :P
    Εγω προτεινω το into floroi ride απο ανωριμους. ΤΟ επικο σιντι :P :P :P :P :P :P ;D ;D

     ;D ;D ;D μέσα μέσα... ;D ;D
  • #56 από Σπύρος στις 30 Apr 2006
  • Παράθεση
    Εγώ απλά σας λέω ότι η epic δεν είναι είδος μουσικής
    Απλά το θέμα του thread δεν είναι το epic αλλά το epic metal(το οποίο είναι μουσική).
    Παράθεση
    Πραγματικά όμως έχω ακούσει περισσότερα από πολλούς... Από Manowar μέχρι ότι θέλετε...
    Άλλο να τα ακούς όμως όταν κυκλοφορούν και άλλο μετά από 20 χρόνια.
    Κάθε κυκλοφορία χαρακτηρίζεται και κρίνεται και από την εποχή που κυκλοφόρησε γιατί τα ακούσματα αλλάζουν.
    Αν ακούσει κάποιος τώρα το Walpurgis night των Stormwitch θα το θεωρήσει hard rock άντε το πολύ κλασσικό heavy metal.
    Για την εποχή όμως που κυκλοφόρησε εμένα μου ακουγόταν σαν βαρύ επικό Metal.
    Παράθεση
    Όλοι ηλιθιοι είστε εδώ μέσα.
    Αυτό είναι το καλύτερο επιχείρημα σου ώς τώρα, με αποστώμοσες.
     

  • #57 από Flymoon στις 05 May 2006

  • Προσωπικη μου  αποψη......

    Οσον αφορα  την ερωτηση  του  θεματοθετη.....

    Μην μπαινεις  σε καλουπια  του  στυλ ( ειμαι thra-σας...epic-ας....και αλλες τετοιες ανοησιες.....)
    Μουσικη  ειναι  οτι ακριβως  σου καθεται  καλα στο αυτι.....
    Απλα ψαξου μονος σου............
    Μην ακους κανεναν.......
    Εγω για παραδειγμα.........αν και 36αρης.....ακουγωντας μεταλ  απο τα 14 μου....ανακαλυψα τους Nightwish στα 32 μου..........και τους Αfter Forever  μολις  περσι.........αλλα κανενα γκρουπ  απο τα δυο δεν ειναι epic..............
    So what ??????????

    Καλη  αναζητηση............
  • #58 από Witchking στις 06 May 2006
  • Όταν το λεξιλόγιο είναι φτωχό και τα επιχειρήματα ανύπαρκτα , τότε οι ύβρεις και οι χαρακτηρισμοί βασιλεύουν....
  • #59 από P.D.L. στις 06 May 2006
  • Πάλι διαγραφή μηνυμάτων; Και γιατί δεν σβήνουμε όλο το θέμα να ησυχάσουμε;;;;
  • #60 από jacksonas στις 06 May 2006
  • ωχ,πάλι πεδίο μάχης έγινε το φόρουμ?
    εδώ κολλάει ένα battle hymn και καπάκι ένα march for revenge  ;D
  • #61 από Kiratzoharris στις 06 May 2006
  • Όταν το λεξιλόγιο είναι φτωχό και τα επιχειρήματα ανύπαρκτα , τότε οι ύβρεις και οι χαρακτηρισμοί βασιλεύουν....
    Για μενα το λες?Μηπως για το μυνημα που ξανασβηστηκε? ::) :-X
  • #62 από eleos* (Βάλια πια....) στις 11 May 2006
  • Εμμ.. Ειναι λιγο νωρις βεβαια,  ::) αλλα απ οτι διαβασα στη σελιδα NeoRevma, οι Manowar, Rhapsody και Holyhell στο κτιριο ξιφασκιας, στις 25 Νοεμβριου..
    Για ΟΣΟΥΣ ενδιαφερονται..  :)
  • #63 από master of puppets στις 15 Jun 2006
  • Εμμ.. Ειναι λιγο νωρις βεβαια,  ::) αλλα απ οτι διαβασα στη σελιδα NeoRevma, οι Manowar, Rhapsody και Holyhell στο κτιριο ξιφασκιας, στις 25 Νοεμβριου..
    Για ΟΣΟΥΣ ενδιαφερονται..  :)

    τρέχοντας....κοίτα που πήγαν και έπλεξαν οι rhapsody....
  • #64 από Kiratzoharris στις 15 Jun 2006
  • Παλι απο την αρχη..
    Οσο φιλοι των Rhapsody παραδεχτειτε τουλαχιστον οτι οσο καραγκιοζηδες και να ειναι οι manowar εχουν προσφερει πρισσοτερα απο οσα θα προσφερουν οι rhapsody σε ολη τους την καριερα σε αυτην την μουσικη.Δεν ειμαι φαν ουτε του ενος ουτε του αλλου αλλα αντικειμενικα βλεπωντας ετσι φαινεται..
  • #65 από jacksonas στις 16 Jun 2006
  • Kill with power!!Die Die Die!!!!!!!!!!!!!!!!!  8)
  • #66 από Holy Diver στις 16 Jun 2006
  • Σωστοοοος....

    Νικολάκη θα σε στεναχωρήσω, η έπικ μέταλ ΕΙΝΑΙ είδος μουσικής...
  • #67 από RockAss στις 22 Jul 2006
  • Σιγουρα πράματα Blind Guardian.Κάπου είδα οτι οι Nightwish ειναι Power.Μην ξεράσω είναι Gothic 100% όπως και οι Laguna Coil.
    Για epic οι Paradise Lost.
  • #68 από Necrid69 στις 25 Jul 2006
  • Rhapsody
    Hammerfall
    Stratovarious
    Blind Guardian
    Ta 4 pio gnwsta kai pio kala stn xoro tis Epic
  • #69 από Mana Sama στις 25 Jul 2006
  • Σιγουρα πράματα Blind Guardian.Κάπου είδα οτι οι Nightwish ειναι Power.Μην ξεράσω είναι Gothic 100% όπως και οι Laguna Coil.
    Για epic οι Paradise Lost.

    Epic οι Paradise Lost??? Ρε παιδιά! Τέτοια κοτσάνα δεν πέταξα ούτε 'γω ρε! Πού τον βρήκαμε αυτόν???
    Οκ, παρασύρθηκα... Οι Paradise Lost, φίλε, είναι Goth/Doom Metal, τώρα τελευταία προσθέτουν όλο και περισσότερα New Wave στοιχεία. Το epic που το είδες?
  • #70 από spio στις 25 Jul 2006
  • Stratovarious

    Παρντόν;; Πώς το εννοείς αυτό;

    Θες να πεις πως έχουν στοιχεία epic σωστά; Γιατί δεν είναι ας πουμε rhapsody ή manowar.


    Για μένα τα καλύτερα επικ είναι οι rhapsody, οι manowar κι οι blind guardian.

  • #71 από mr.bassman στις 17 Aug 2006
  • manowar!πολύ πόζα ρε παιδιά!καραποζεράδες!ειδικά στο warriors of the world
  • #72 από Santa στις 17 Aug 2006
  • Έχει κανείς υπόψην του τους Wotan? Λένε πως αυτοί είναι οι πατέρες της power metal (δηλαδή το metalhammer το λέει). Αξίζουν, και αν ναι ποιά άλμπουμ τους είναι καλά?
  • #73 από Neobek στις 17 Aug 2006
  • Blind Guardian 4ever...........!!!!!!!!!!!
  • #74 από Satyr στις 18 Aug 2006
  • Οι Bathory δημιούργησαν το λεγόμενο Viking Metal.Το οποίο θα ακολουθήσει και ο Vikernes(στα δικά του μέτρα βέβαια).Τώρα να βάζουμε τέτοιες μουσικές ιδιοφυίες όπως οι Bathory και οι Burzum στο ίδιο τσουβάλι με αυτό το είδος που αναφέρατε, είναι λάθος για 'μένα.
    Αλήθεια αφού το epic metal είναι "είδος" όπως λέτε, γιατί τους Blind Guardian "τους λέμε" Power Metal(Ανοήτο παρακλάδι του metal κατα την άποψή μου, που είχε γίνει μόδα) και όχι epic metal?(πληροφοριακά ρωτάω μην παρεξηγηθούμε).

    Satyr
  • #75 από Iced Jacob στις 18 Aug 2006
  • Bathory - Hammerheart!

    Ο απολυτος epic δισκος ever!
Σελίδες: