Αποστολέας Θέμα: Μπαρέ ή συγχορδία  (Αναγνώστηκε 10829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Μπαρέ ή συγχορδία
« στις: 19/05/02, 22:00 »
Ρε παιδιά,έφτασα στο σημείο όπου ανακάλυψα τη χρήση του μπαρέ με το γλίστρημα .Είναι δύσκολο βέβαια να πιάσεις καλά όλες τις χορδές με τον δείκτη αλλά απλοποιεί τα πράγματα και ελαττώνει το χρόνο εκμάθησης.Μέχρι τώρα μάθαινα να κρατώ τις συγχορδίες με ενα δαχτύλο σε κάθε χορδή (άντε και με μικρο-μπαρέ).Η απορία μου είναι η εξής,υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο τρόπων;Ποιά χρησιμοποιείται πού και γιατι;(Δηλαδη μήπως το μπαρε είναι ευκολία και σε περιορίζει μετα;)Ευχαριστω εκ των προτερων,για ακόμη μια φορα.
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #1 στις: 19/05/02, 22:24 »
mporeis na eksigiseis kalitera ti anakalipses epeidi me mperdepses ekei me to glistrima kai me ta daxtila... :)
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #2 στις: 20/05/02, 01:52 »
Ναι,έχεις δίκιο είναι λίγο χάλια η περιγραφή αλλά έχει να κανει με την απειρία μου.Αυτό που βρήκα είναι ο σχηματισμός που έχει τον δείκτη σε μπαρέ στο πρώτο τάστο και τα άλλα τρία δάχτυλα στο τρίτο τάστο να πατουν την 2η,3η και 4η χορδή,νομίζω πως λέγετα μπαρέ του Si+.Γλυστρώντας αναλλοιωτο αυτόν το σχηματισμό πρός τα υπόλοιπα τάστα αλλάζεις και συγχορδία.Σαφώς οι αλλάγες γίνονται πολύ πιο γρήγορα απο το να σχηματίζεις καθε συγχορδία με ενα δάχτυλο ανα χορδή και μου είναι πιο εύκολο στο να θυμάμαι τη θέση της κάθε συγχορδίας (εχω δεί και τα άλλα παρεμφερή μπαρέ του Fa+,Fa-,Sib- κλπ).Αυτή η ευκολία με παραξένεψε και ανησυχώ μήπως τα 'χω κάνει μαντάρα.Ελπιζω να σε βοήθησα να καταλάβεις τι εννοώ.
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος Μανδρακούλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #3 στις: 20/05/02, 02:05 »
Afto file mou simvenei me ola ta mpare. Gia paradigma an piaseis thn F me mpare sto proto tasto kai arxiseis na kateveneis ena ena ta tasta tha pas F#,G,G#,A.A#(pou einai idia me thn Bb)klp. An tora piaseis mpare thn Si- kai kateveneis thapas Cm, C#m,Dm,klp,klp. Iparxei kai otropos pou piano ego shnhthos thn Eb pou einai:

e-3
b-4
g-3
d-5
a-6
e-3

kai kateveneis pali...
"Εμπρός ν' αρχίσει ο χορός
Ν' αρχίσουνε οι τρέλες.
Ανοίξτε τις ομπρέλες σας
Θα βρέξει καραμέλες!"

Αποσυνδεδεμένος Μανδρακούλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #4 στις: 20/05/02, 02:47 »
Oso gia afto pou rotises nomizo pos eksartate apo to tragoudi kai tis ipolipes sinxordies pou exei opote dialegeis an tha akougete gemata me mpare h dialegeis kai pos eina pio efkola na alakseis sinxordia (px einai efkolo na allakseis apo A se D# an thn A thn  piaseis me mpare sto pempto.

Elpizo na mh se mperdepsa parapano...
"Εμπρός ν' αρχίσει ο χορός
Ν' αρχίσουνε οι τρέλες.
Ανοίξτε τις ομπρέλες σας
Θα βρέξει καραμέλες!"

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #5 στις: 20/05/02, 02:49 »
Εξαρτάται τι μουσική θέλεισ να παιξεις. αν σου αρέσει η ροκ, επιβάλεται να μάθεις ΚΑΙ με μπαρε. αν προτιμας ελληνικά λαικα, οι συγχορδίες χωρις μπαρέ θα σε καλύψουν ικανοποιητικά. πάντως καλό ειναι να μάθεις και με τα τα 2, οι ανοιχτές συγχορδίες(έτσι δεν λένε αυτές χωρις μπαρέ?)  χρειάζονται για κάποια αρπίσματα, οι "με μπαρέ" βγάζουνε πιο βαρύ ήχο και πολλές φορές βολέυουν, παίξε το "Μαχαίρι" του παπακωνσταντινου  και θα καταλάβεις ;)

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #6 στις: 20/05/02, 02:52 »
malista to piasa!nomizw oti oi diafores den einai simantikes!oparxoun tragoudia pou theloun i ti mia i tin alli (an thes na to paikseis opws sto disko) gia paradeigma sto themethlo twn krinwn thelei G me mpare...
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Μανδρακούλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #7 στις: 20/05/02, 02:58 »
A kai kati akoma, an thes na mathis hlektrikh prpei na katala veis akrivos ti filosofia me ta mpare giati ekei prepei na ta pianeis kai misa kamia fora kai na kaneis diafores istories..Genika tha shmfoniso oti oso pio poli "rokas" eisai toso pio poli ta xreiazese ta mpare.
"Εμπρός ν' αρχίσει ο χορός
Ν' αρχίσουνε οι τρέλες.
Ανοίξτε τις ομπρέλες σας
Θα βρέξει καραμέλες!"

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #8 στις: 20/05/02, 09:37 »
κακα τα ψεματα, μπαρε θα χρειαστεις οπωσδηποτε, οποια μουσικη και να παιζεις (ενταξει, σχεδον :-\). Απο την αλλη, δεν μπορεις να παιζεις ολες τις συγχορδιες ΜΟΝΟ με μπαρε γιατι το ηχητικο αποτελεσμα δεν θα ειναι ωραιο και επισης θα "τα παιξει" το χερι σου! Οι ομορφες εναλλαγες ακκορντων και οι συνδιασμοι των νοτων τους ειναι που κανουν ενα τραγουδι πιο ενδιαφερον. Πχ. αλλιως ακουγεται ενα C ετσι: x35553 και αλλιως ετσι: x32010. Οταν καταφερεις και πιανεις τα ακκορντα με διαφορους τροπους και κανεις τις αλλαγες με ευκολια, θα καταλαβεις τη διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #9 στις: 20/05/02, 11:45 »
Ευχαριστώ,για την βοήθεια,παιδιά.Δεν μπερδεύτηκα καθόλου,αντίθετα μ' όσα μου είπατε ξεκαθάρισαν τα πράγματα.Πάλι καλά που είσαστε κι εσείς.
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #10 στις: 21/05/02, 20:02 »
Kάτι που δεν σου ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω, είναι ότι εκτός από πιο μπασάτους ήχους, τα μπαρέ χρησιμεύουν για να παίξεις ψηλότερα από ότι σου επιτρέπουν οι υπόλοιπες συγχορδίες. Αν η μελωδία σε ένα κομμάτι φτάνει ψηλά, σε Σι ας πουμε (7ο τάστο 1η χορδή) και η συγχορδία σου είναι Μι μινόρε, τότε θα ακουστεί ωραίο αν παίξεις αντι 022000, 779987. Τώρα θα σκεφτείς τι λέει ο μ#&$^ας που θα παίξω την πιο εύκολη συγχορδία εκεί ??? Αλλά όταν συνηθήσεις τα μπαρέ και δεν θα δυσκολεύεσαι στις αλλαγές, θα δείς ότι κάτι τέτοια προσθέτουν πολύ στον ήχο σου.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #11 στις: 22/05/02, 17:20 »
  :D Το δοκίμασα κι όντως ακούγεται "διαφορετικά" ωραίο!Εχω βέβαια μέλλον μέχρι να φτάσω στο σημείο να επιλέγω ποιός τρόπος (ανοιχτή ή μπαρέ) ταιριάζει καλύτερα στην κάθε νότα ενός τραγουδιού αλλά που θα μου παει...  ??? Κατι άλλο:Πιστευέτε ότι θα ήταν καλό για ενα "στραβάδι"  να κάνει μαθήματα σε ωδείο ή αλλού;(τα βασικά στη θεωρία τα ξέρω γιατι έκανα φωνητική παλαιότερα κι ο δε μεχρι τώρα ρυθμός εξέλιξης στην κιθάρα-για ένα μήνα ενασχόλησής-δείχνει ικανοποιητικός).Εκείνο που φοβάμαι είναι πως με την μέθοδο της αυτοδιδασκαλίας-μέσο βιβλίων και φιλικών συμβουλών-στερούμαι εκείνα τα πολύτιμα μικρά μυστικά που μόνο ένας έμπειρος δάσκαλος θα μπορούσε να δώσει.Ξέρω πως πολλοί απο τα μέλη του forum είναι αυτοδιδάκτοι και πως υπάρχουν κι άλλοι με θεωρητική καταρτιση,για αυτο η γνωμη σας θα βοηθήσει σημαντικά. ::)
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #12 στις: 24/05/02, 11:21 »
Εξαρταται απο το μεχρι που θελεις να φτασεις. Αν θες να βαρας κανα ακκορντο για το χαβαλε σου και να παιζεις απλα τραγουδακια (πχ. πυξ-λαξ  ;) ) μαθε μονος σου. Αν θες να παιζεις και σολα και κλιμακες και δε συμμαζευεται και διαθετεις τα φραγκα, τοτε βρες εναν ψαγμενο κιθαριστα να σου κανει ιδαιτερα, και να σου λυνει τις αποριες. Μη πας καπου οπου θα εχουν συγκεκριμενο προγραμμα εκμαθησης & θα το τηρουν ευλαβικα. Θα πηξεις!

Αποσυνδεδεμένος juventus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #13 στις: 28/09/06, 23:36 »
Παιδία ξεκινώ και εγώ να μαθαίνω μπαρε και θα ήθελα να με συμβουλέψετε πως να αρχίσω

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μπαρέ ή συγχορδία
« Απάντηση #14 στις: 29/09/06, 09:37 »
Το να μάθεις να γλιστράς το μπαρέ σ'όλο το μήκος της ταστιέρας είναι σημαντικό μάθημα,κ ένας καλός τρόπος να μάθεις να ανεβάζεις οκτάβες στις συγχορδίες.Απο εκεί κ πέρα είναι εξαιρετικά κουραστικό για το αριστερό χέρι οπότε αυτό που μπορώ να σου πώ εγώ είναι να προσπαθείς να χαλαρώνεις το αριστερό σου χέρι όταν το κρατάς γιατί καταντάει εξαιρετικά επίπονο αν το σφίγγεις(αν κ αυτό είμαι σίγουρος πως το έχεις διαπιστώσει ήδη μόνος σου...).Μια καλή άσκηση είναι να κρατάς το μπαρέ κ να παίζεις τις συγχορδίες σε αρπίσματα.Είναι κ καλό για ζέσταμα...
Τώρα για κάτι πιο εξειδικευμένο:μπορείς να παίζεις μια ολόκληρη συγχορδία με ένα δάκτυλο μπαρέ,αλλάζοντας το κούρδισμα της κιθάρας κ την κουρδίσεις ως συγχορδία(τα λεγόμενα open tunings ή ανοιχτά κουρδίσματα).Στις περιπτώσεις αυτές κουρδίζεις τις χορδές με βάση τις νότες που σχηματίζουν μια συγχορδία.Πιο απλά,μπορείς να κουρδίσεις την κιθάρα σου σε ανοιχτή ρε(open D)κουρδίζοντας τις χορδές ως εξής: Ρε-Λα-Ρε-Φα δίεση-Λα-Ρε.Σου αναφέρω το πιο απλό απο αυτά τα κουρδίσματα(κ ένα απο τα πιο δημοφιλή επίσης).Υπάρχουν πολλά ακόμη που χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον απο τους παλιούς μπλουζάδες.
Βέβαια δεν είναι για αρχάριους,αλλά καλό είναι να τα έχεις στο μυαλό σου για αργότερα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
43 Απαντήσεις
33777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 14:44
από Mistral
17 Απαντήσεις
18930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 15:50
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 20:25
από kopaniamento
11 Απαντήσεις
9962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
8 Απαντήσεις
13033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 16:35
από Spyros Delta
2 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 14:57
από Pavlosd25
5 Απαντήσεις
4392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 12:14
από sonap2
9 Απαντήσεις
8988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 20:38
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
8940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 16:07
από konstantinos.Em.5
0 Απαντήσεις
1097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/22, 16:16
από Ioannis Anastassakis