Αποστολέας Θέμα: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam  (Αναγνώστηκε 7614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« στις: 28/06/15, 23:36 »
Καλησπέρες!

Τι καλύτερο από λίγο Thrash για να αποβάλλουμε την περιρρέουσα μιζέρια των ημερών;

Μιας και δεν έχω ανεβάσει ποτέ τίποτα από όταν πήρα την Ibanez, είπα να ανεβάσω ένα τζαμάρισμα πάνω σε ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια.

Το signal chain είναι:

RG > Pod Studio UX2 > Pod Farm 2.5 + Metal Shop Pack > Mackie CR3

Ήχο γράφω από τη webcam, γιατί δεν μπήκα εξαρχής στη διαδικασία να ηχογραφήσω σοβαρά, αλλά ακούγεται αξιοπρεπώς θέλω να πιστεύω. To solo δεν το παίζω, αφενός γιατί είμαι πολύ τεμπέλης για να κάτσω να το μάθω ( ;D ), αφετέρου γιατί δεν το έκανα σαν πιστό cover το βιντεάκι. Παίζω κάτι σκόρπια lead, αν κι έτσι κι αλλιώς δεν είμαι κανένας σοβαρός lead κιθαρίστας, οπότε μικρό το κακό.

Enjoy!

If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #1 στις: 29/06/15, 12:27 »
Και το τανκ τοπ για να ταιριάζει! Ποιό μοντέλο ακριβώς είναι, γιατί ψάχνομαι για μια Iron Label και θέλω να δω πόσα χρόνια θα πρέπει να μαζεύω δραχμές!

Υ.Γ. Subbed!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #2 στις: 29/06/15, 13:11 »
Eίναι η RGIR20FE όπως λέω στον τίτλο του βίντεο! Την πρόλαβα σε καλύτερη τιμή από αυτή που παίζει τώρα. Γενικά κακή περίοδος για αγορές, προς το παρόν προτείνω να ασχοληθείς με την LTD σου που είναι και κανόνι... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #3 στις: 29/06/15, 13:14 »
Eίναι η RGIR20FE όπως λέω στον τίτλο του βίντεο! Την πρόλαβα σε καλύτερη τιμή από αυτή που παίζει τώρα. Γενικά κακή περίοδος για αγορές, προς το παρόν προτείνω να ασχοληθείς με την LTD σου που είναι και κανόνι... ;D
Είμαι τέρμα βλαμμένος που δεν το παρατήρησα στον τίτλο, ευχαριστώ! Έχεις δίκιο περί κακής περιόδου, δεν είναι κακό όμως να ονειρεύεσαι!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #4 στις: 30/06/15, 14:28 »
Παιχτούρας, ηχάρα, κιθαρούκλα!!! Τι άλλο να ζητήσει κανείς?!?  :up :metal :clap


(Αντε, για να κλείσεις τη συλλογή σε βλέπω σε λίγο καιρο να χτυπάς και την explorer  ;)


http://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=15815



Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #5 στις: 30/06/15, 17:35 »
Mε κάνεις και κοκκινίζω!  ;D

Χαίρομαι που εν τέλει βγήκε καλά ο ήχος από την κάμερα, γιατί το Pod Farm θερίζει και δεν θα ήθελα να το αδικήσω λόγω ωχαδερφισμού.

Btw, πολύ λιγουρεύομαι μια Explorer, σποραδικά κοιτάω στο ίντερνετ για καμιά Gibson Gothic II, αλλά προς το παρόν μόνο για το ζαχάρωμα... ::)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #6 στις: 14/07/15, 18:04 »
\m/-_-\m/
 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #7 στις: 18/07/15, 17:11 »
Ο ηχος σου για webacam ειναι πολυ καλος!! οπως και το παιξιμο σου!!!  ;)


Ηθελα την γνωμη σου για το κιθαρονι σου!! Ενδιαφερομαι για την 7χορδη εκδοση, την RGIR27BFE. Η διαφορα με την δικια σου..περα απο την εξτρα χορδη ειναι οτι ειναι απο μαονι και οχι απο basswood..


Οι Ibanez γενικα ειναι απο τις πρωτοπορες εταιριες στις 7χορδες απλως...αυτο που με προβληματίζει λιγο ειναι το bolt on neck...ελεω sustain..αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το υιοθετει και στα πολυ ακριβα της μοντελα των 1500€++


Οποιοδηποτε εχει αποψη πανω στο θεμα ειναι φυσικα καλοδεχουμενη!!  ;D




Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #8 στις: 18/07/15, 17:41 »
Ο ηχος σου για webacam ειναι πολυ καλος!! οπως και το παιξιμο σου!!!  ;)


Ηθελα την γνωμη σου για το κιθαρονι σου!! Ενδιαφερομαι για την 7χορδη εκδοση, την RGIR27BFE. Η διαφορα με την δικια σου..περα απο την εξτρα χορδη ειναι οτι ειναι απο μαονι και οχι απο basswood..


Οι Ibanez γενικα ειναι απο τις πρωτοπορες εταιριες στις 7χορδες απλως...αυτο που με προβληματίζει λιγο ειναι το bolt on neck...ελεω sustain..αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το υιοθετει και στα πολυ ακριβα της μοντελα των 1500€++


Οποιοδηποτε εχει αποψη πανω στο θεμα ειναι φυσικα καλοδεχουμενη!!  ;D
Ο όρος neck-thru και τα πιο "εξιδικευμένα" στυλ κατασκευής είναι άγνωστες λέξεις για την Ibanez η οποία έχει εστιάσει πολύ την πολιτική της στους λαιμούς της, κάνοντάς τους πολύ λεπτούς και εύκολους στο shredάρισμα. Ίσως επειδή είναι έτσι λεπτοί και σπάνε πιο εύκολα από τους άλλους να έχουν τέτοια εμμονή με τις bolt-on συνδέσεις.


Προσωπικά θεωρώ ότι δεν γίνεται κιθάρες των 1500 Ευρώ να είναι ακόμα κολλημένες στο μεντάλιτυ των '90s όπου και η Ibanez ήταν στο peak της από πλευράς ποιότητας, ακόμα και στα φτηνά της μοντέλα. Θα ήταν καλύτερο κάποιος πχ να σκάσει 1700 και να πάρει μια E-II Horizon III (ESP) που έχει πολύ καλύτερα specs γενικότερα ή στον αντίποδα να πάρει μια από τις φτηνές καινούργιες Jackson. Βέβαια αυτή είναι 6χορδή, αλλά καταλαβαίνεις. Και σε άλλα μοντέλα κοντά στα 1000 ευρώ πχ βλέπω Ibanez designed μαγνήτες και κανονικά (όχι locking δλδ) tuners. Στην ουσία όλα τα λεφτά πηγαίνουν στον λαιμό?


Παλαιότερα που ψαχνόμουν για heavy κιθάρα είχα κοιτάξει και πολλές Ibanez. Αφού κατάλαβα ότι οι άνθρωποι στοχεύουν σε συγκεκριμένα πράγματα που δεν με ικανοποιούν, πλέον οι μόνες Ibanez που μου κάνουν κλικ είναι καμια signature του Vai ή του Satriani.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #9 στις: 18/07/15, 18:03 »
μα νομιζω και αυτες οι κιθραρες ειναι bolt on...γενικα συμφωνω σε αυτα που λες...και το κακο ειναι οτι γενικοτερα εταιριες με καλο ονομα στην αγορα οσο πανε μειωνουν την ποιοτητα τους...οπως και gibson...


Η συγκεκριμενη κιθαρα ομως...νομιζω για την τιμη της...(650€ πανω κατω) προσφερει αρκετα πραγματακια νομιζω...εχει emg μαγνητες...που και αυτο υποκειμενικο ειναι...αλλα οκ δεν εινα τπτ μαμησιοι..αμφιβολου προελευσεως...εχει σωμα απο μαονι και ο λαιμος της ειναι 3 piece...και η γεφυρα νομιζω ειναι σχετικα καλη...και επειδη θα ειναι και η 1η μου 7 χορδη σχετικα με αυτα που προσφερει με την τιμη της σκεφτηκα οτι θα ηταν μια καλη επιλογη...


Aυτο που λες για τους λαιμους της..οτι πανε πιο ευκολα ειναι διαπιστωμενο?? η απλως υποθέτεις??

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #10 στις: 18/07/15, 18:09 »
Η Ε-ΙΙ που προανέφερα είναι neck-thru πάντως: http://www.sweetwater.com/store/detail/EIIHOR3FMRDB


Η συγκεκριμένη που κοιτάς θεωρώ ότι είναι πολύ καλή για τα λεφτά της, δεδομένο ότι σου έχει τους 707 που λες και εσύ, αλλά και το ότι είναι 7χορδη. Το πρόβλημα με την Ibanez είναι στα πιο high-end μοντέλα.


Για το σπάσιμο των λαιμών απλώς υποθέτω, συν το ότι έχω δει/ακούσει για διάφορους που παίζουν Ibanez ότι το bolt-on τους έχει σώσει σε περιοδίες που έσπασαν λαιμοί. Κανένας από όσους παίζουν ESP, Jackson, Gibson κτλ δεν έχουν δώσει βάση στο θέμα αυτό. Πρόκειται πάντως για πολύ καλή ποιότητα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #11 στις: 18/07/15, 18:20 »
H Horizon ειναι κιθαρακλα!! εννουσα του Vai και του Santriani που ανεφερες...


Ευχαριτω για τις απαντησεις σου αδερφε!!


Και κατι αλλο που μου κεντριζει το ενδιαφερον επισης στην Ibanez...ειναι η επιλογη basswood ακομη και στα Ηigh end μοντελα...για αυτο θεωρησα οτι ειναι καλη ευκαιρια η συγκεκριμενη που ειναι απο μαονι.....

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #12 στις: 18/07/15, 18:24 »
To basswood είναι παρεξηγημένο ξύλο, κυρίως επειδή φτηνά batches χρησιμοποιούνται σε κιθάρες χαμηλού κόστους. Όμως υπάρχουν αρκετά παραδείγματα πολύ ποιοτικών οργάνων με εξαιρετικό ήχο που έχουν σώμα από basswood. Νομίζω πχ ότι ο Petrucci χρησιμοποιούσε basswood ακόμα και όταν ήταν στην Ibanez, ο Vai και ο Satriani έχουν ακόμα Ibanez signature κιθάρες από αυτό το υλικό.


Συν το ότι είναι πιο ελαφρύ. Μια RG από καλό basswood είναι πιο βολική για live εμφάνιση από μια Eclipse σαν την δική μου (mahogany).
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #13 στις: 18/07/15, 18:34 »
Καλα παντα basswood απο basswood...διαφερει...


Απλως ειναι αυτο που λες...οτι ειναι συνεδεμενο κυριως με τα πιο low end products...και γενικα χαρακτηριζεται απο πολλους ως ουδετερο τονικα ξυλο...


δλδ πιστευεις οτι για 50€ παραπανω που κοστιζει η RGgir27bfe (μαονι) σε σχεση με την κιθαρα του παιδιου που ανοιξε το θρεντ, που ειναι η ιδια (βγαινει και σε 7χορδη και αυτη) αλλα με basswood δεν ειναι καλη περιπτωση? σκεφτηκα οτι για 50€ + και καλυτερης ποιοτητας ξυλο ειναι καλη ευκαιρια...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #14 στις: 18/07/15, 18:36 »
Αν η μόνη διαφορά είναι το υλικό, θα πήγαινα με το μαόνι. Απλά είναι δικιά μου προτίμηση, υπάρχουν κιθαρίστες που ο τρόπος που βγάζουν τον ήχο τους ψιλοακυρώνει τα ξύλα και όλα ακούγονται παρόμοια, ειδικά όταν έχεις να κάνεις με active μαγνήτες. Αλλά ναι, εγώ θα έπαιρνα αυτήν από μαόνι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #15 στις: 18/07/15, 18:41 »
Και γω προς τα εκει κλεινω...γιατι εχω μια κιθαρα απο μαονι και ειμαι πολυ ευχαριτημενος...


σε ευχαριστω φιλε μου για τις απαντησεις!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #16 στις: 19/07/15, 00:03 »
Μη σε προβληματίζει τίποτα. Κιθαράκλα. Και με τους EMG εξασφαλίζεις τόνους sustain.

Καλές αγορές!  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #17 στις: 19/07/15, 09:17 »
Πολλες φορες το οθδετερο ειναι καλυτερο.Εαν δεν εισαι σιγουρος πως καποια ξυλα θα σου κατσουν τοτε καλυτερα να πας σε ουδετερα γιατι θα τα φερεις στα μετρα σου.Μην ξεχνας πως μηλαμε για ηλεκτρικη κιθαρα που ο ηχος πιο πολυ εξαρτατε απο ηλεκτρικα-εφε-ενησχητη-καμπινα παρα απο τα ξυλα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #18 στις: 19/07/15, 17:36 »
Μη σε προβληματίζει τίποτα. Κιθαράκλα. Και με τους EMG εξασφαλίζεις τόνους sustain.

Καλές αγορές!  ;D


Ευχαριστω για την απαντηση αδελφε.


Ποσο καιρο την χαιρεσαι αν επιτρεπεται??
Για το hardware (γεφυρα και tuners) τι αποψη εχεις??
Ξερω οτι παλια οι γεφυρες της ibanez ειχαν ψιλοθεματακια..αλλα οι μετεπειτα γενιες φορανε την Gibraltar bridge που εχψ διαβαει σε ξενα φορουμ οτι ειναι πολυ καλη. Ειναι σταθερη στα κουρδιματα??

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #19 στις: 19/07/15, 17:40 »
Πολλες φορες το οθδετερο ειναι καλυτερο.Εαν δεν εισαι σιγουρος πως καποια ξυλα θα σου κατσουν τοτε καλυτερα να πας σε ουδετερα γιατι θα τα φερεις στα μετρα σου.Μην ξεχνας πως μηλαμε για ηλεκτρικη κιθαρα που ο ηχος πιο πολυ εξαρτατε απο ηλεκτρικα-εφε-ενησχητη-καμπινα παρα απο τα ξυλα.


συμφωνω πανω κατω...καποιες διαφορες εστω και μικρες ειναι φανερες νομιζω...δεν το λεω μονο απο αποψη τονικοτητας...αλλα και απο αποψη αντοχης/φθορας στον χρονο ...γενικα το basswood ειναι μαλακο και ευαισθητο ξυλο σε χτυπηματα και σε υγρασια...καλα οχι οτι εχω κοπο να χρησιμοποιω την κιθαρα σαν ροπαλο...απλα οταν κανω μια αγορα εξεταζω ολους τους παραγοντες... ;D


Σε ευχαριστω παντως για την γνωμη σου!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #20 στις: 19/07/15, 22:55 »
Εχω μπασο απο το εν λογο ξυλο και καλοκαιριατικα βρεθικε στο ψυγειο για κανα 2 μερες νομιζω λογο μιας φαρσας.Μετα βγηκε στους 35 κελσιου και γεμισε σταγωνες απο την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας,συν κατι ψιλοχτυπηματα στο χεντστοκ απο αποτομα γυρησματα,και δεν επαθε τιποτα.Επισεις εχω κανει μπασο απο λιμπα κοινως κορινα και αυτο ειναι διπλα στο καλορυφερ και στο παραθυρο και παλι δεν επαθε τιποτα.Οποτε μην ανησυχεις και πολυ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #21 στις: 20/07/15, 13:42 »
Την κιθάρα την έχω από το Νοέμβρη, σχεδόν καθημερινή ενασχόληση μαζί της. Κανένα παράπονο από το hardware, άμα την έχει σετάρει και σωστά καλός μάστορας, δεν υπάρχουν θέματα με κουρδίσματα κλπ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #22 στις: 20/07/15, 14:38 »
Το μόνο πράγμα που πρέπει να σας/μας ενδιαφέρει στα ξύλα είναι η ανθεκτικότητα, το βάρος, η ομορφιά και η αίσθηση στο χέρι (για τα ξύλα μπράτσου). Τίποτα άλλο. Η δική μου εμπειρία και γνώση λέει αυτό ακριβώς. Αν περιμένεις από το ξύλο να σου φτιάξει τον τόνο ή τον ήχο.. είσαι νυχτωμένος. Με το 70% των σύγχρονων κιθαροπαιχτών να παίζουν μέσω ψηφιακών πλατφόρμων (modeling amps, amp sims, VSTs, πεταλιέρες κτλ) σχεδόν ακυρώνονται οι μαγνήτες.. για ποια ξύλα μιλάμε..


Αυτή είναι η δική μου άποψη. Προσωπικά, αν η κιθάρα είναι ελαφριά, με καλό σε αίσθηση λαιμό, όμορφη, και με καλούς μαγνήτες, είμαι καταευχαριστημένος. Τι αν είναι φτιαγμένη από μαόνι 1000 ετών τι και αν είναι από τα ροκανίδια του κυρ Τάκη.


Και μιας και λέτε για τις Ibanez Iron Label, είναι εκπληκτικές. Έχω 2 και οι δύο 6χορδες με τη gibraltar bridge της ibanez, χωρίς να έχει τον "ουαου" factor έχει καταφέρει να φτιάξει ένα σύνολο που στα λεφτά του είναι εξαιρετικό. Τι και αν δεν έχει locking tuners, δεν είχα ποτέ θέμα κουρδίσματος. Οι EMG είναι μια χαρά μαγνήτες για τη δουλειά του (metal), το μπράτσο είναι εκ των βολικότερων default medium prized μπράτσων της αγοράς, με καλή κατασκευή και δεν καταλαβαίνει τπτ από αλλαγή θερμοκρασιών κτλ. Κιθάρα σκύλος με λίγο λόγια.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/15, 14:41 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #23 στις: 21/07/15, 12:35 »
Ok, μην είσαι απόλυτα βέβαιος για αυτό, ο 81 στη γέφυρα της mahogany+maple LP μου ακούγεται πολύ διαφορετικά από τον 81 στη γέφυρα της basswood Ibanez μέσα από τα ίδια presets στα ίδια modelling μηχανήματα (Pod UX2 + Pod Farm και Pod X3 Live), στο Pod Farm ειδικά. Και οι 2 ακούγονται υπέροχα, απλά διαφορετικά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Iron Label RG demo + Creeping Death jam
« Απάντηση #24 στις: 21/07/15, 13:45 »
Η διαφορά ύψους των μαγνητών, η γέφυρα, οι χορδές και το nut, ακόμα και το setup του κάθε οργάνου, ευθύνονται κατά 99% για τις διαφορές που ακούς. Η άποψη μου έτσι, δεν προσπαθώ να αλλαξοπιστήσω κανένα.
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
16938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/06, 15:13
από Kiratzoharris
4 Απαντήσεις
2805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/04, 01:56
από jon
19 Απαντήσεις
8276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/06, 11:36
από Eagle Of Kamelot
100 Απαντήσεις
25088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/06, 12:04
από Aλχημιστής
99 Απαντήσεις
31377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
14 Απαντήσεις
4278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 22:34
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
3015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/12, 03:13
από Spyros Delta
9 Απαντήσεις
4421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/13, 14:38
από Nikos7
2 Απαντήσεις
2889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/15, 00:46
από AnimaPura