Σελίδες:
  • #1 από konanos στις 08 May 2023
  • Έκατσα να βγάλω οτι κατάφερα να βγάλω από αυτό το ΙΕΡΟ ΤΕΡΑΣ της κιθάρας με όσο σεβασμό μπορούσα να αποδώσω.... Θα χαρώ να ακούσω γνώμες, προς το τέλος γενικά δεν την πολυπάλεψα γιατί και αυτοσχεδιασμό να έκανα πιστεύω δεν θα πολυακουγόταν καλά γιατί δεν είμαι τόσο της jazz/fusion (μέχρι εχθές έπαιζα Iron Maiden  :D). Καλό απόγευμα....

    https://www.youtube.com/watch?v=KI_gKu9bKcs&ab_channel=LordPrutsikas
  • #2 από BitCollector στις 08 May 2023
  • OK αξιοπρεπής προσπάθεια! Νομίζω ότι ένας ήχος με ένα κλικ λιγότερο gain θα βοηθούσε περισσότερο.
    Όπως είπες κι εσύ ο Lane είναι τέτοιου μεγέθους (όπως πχ και ο Holdsworth) που είναι μεγάλη πρόκληση να τον προσεγγίσει κάποιος. Αλλά και μόνο να καταπιαστείς μαζί του είναι πολύ χρήσιμο.
    Εύγε και για την επιλογή και για το αποτέλεσμα...
  • #3 από konanos στις 09 May 2023
  • Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε για το gain...εννοείται έχω σκοπό να καταπιαστώ περισσότερο κ να το βελτιώσω όσο γίνεται. Είναι μεγάλη έμπνευση αυτό το είδος μουσικής....Πιστεύω βέβαια οτι απο ενα σημείο κ μετά υπάρχει κάποιο όριο στην τεχνική κ την ταχύτητα που οι περισσότεροι κοινοί θνητοί δύσκολα θα ξεπεράσουμε....(για αυτό άφησα τελείως έξω τα γρήγορα σημεία) στην παρούσα φάση τεχνικά είμαι πολύ χαμηλά για να επιχειρήσω να τα μάθω....
  • #4 από Fourier στις 15 May 2023
  • πολύ καλή προσπάθεια! Αυτό που λείπει από την εκτέλεση είναι λίγο περισσότερη "ζωντάνια" (vibrato, phrasing, κτλπ). Βέβαια, αυτά αποκτούνται με την πείρα, συνέχισε έτσι, δεν είσαι πολύ μακριά!

    Ωραίος ήχος, τι χρησιμοποίησες?
  • #5 από konanos στις 15 May 2023
  • πολύ καλή προσπάθεια! Αυτό που λείπει από την εκτέλεση είναι λίγο περισσότερη "ζωντάνια" (vibrato, phrasing, κτλπ). Βέβαια, αυτά αποκτούνται με την πείρα, συνέχισε έτσι, δεν είσαι πολύ μακριά!

    Ωραίος ήχος, τι χρησιμοποίησες?

    Ευχαριστώ πολύ! Χρησιμοποίησα έναν yamaha thr5 και το Audacity.Κιθάρα μια Ibanez Gio. Όταν μου λές οτι δεν είμαι "μακριά" σίγουρα με τιμάς πάρα πολύ γιατί προσωπικά πιστεύω οτι είμαι πολύ μακριά για να κάνω ένα ολοκληρωμένο cover σε αυτό το κομμάτι μαζί με τα γρήγορα και δύσκολα σημεία.
Σελίδες: