Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή humbucker pickups  (Αναγνώστηκε 6585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αλλαγή humbucker pickups
« στις: 27/11/09, 01:40 »
Καταρχάς, καλώς σας βρήκα :)

Έχω την παρακάτω Ibanez:
http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-GRG170DX (σε μαύρη φυσικά, δεν είμεθα emo ή glam ανδρίκελα :D)

και θέλω να αλλάξω humbuckers.

Ενδιαφέρομαι για δυο Seymour Duncan.

Bridge:
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_stb4bk.htm

Neck:
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sh1_n59.htm

Και οι δυο passive, μιας και δε με ενθουσιάζει η ιδέα των active, κυρίως γιατί λογικά θα πρέπει να γίνουν κοψίματα στο ξύλο για να βολευτούν οι μπαταρίες και αυτό δεν πρόκειται να γίνει :Ρ. Έστειλα mail στους τύπους του μπαρμπα-Seymour και μου είπαν ότι και οι 2 είναι direct fit, οπότε δεν παίζει αγχός με την τοποθέτηση.

Η απορία μου έγκειται στο κατά πόσον αξίζει να προβώ σε αυτή την αλλαγή. Η κιθάρα μου δεν είναι top of the line, αλλά τα ξύλα της είναι ίδια με την κατά πολύ ακριβότερη σειρά RG (basswood σώμα, λαιμό από σφένδαμο και ταστιέρα από τριανταφυλλιά), δηλαδή απλά υπολοίπεται σε μαγνήτες, τρέμολο (δεν έχει floyd rose, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν με ενδιαφέρει, δεν το έχω βάλει καν) κι, ενδεχομένως, ποιότητα συναρμογής. Έτσι, εκτιμω ότι με τους SD θα απογειωθεί, με ένα τίμιο ποσό.

Αξίζει να πάω για την αλλαγή ή να κρατήσω τα χρήματα για αγορά άλλης κιθάρας στο μέλλον? Επίσης, μιας και δεν ψήνομαι να κάνω ο ίδιος την τοποθέτηση, δεν έχω κολλητήρι, ούτε κι εμπειρία χρήσης ενός, υπάρχει η δυνατότητα να το αναλάβει κάποιο κατάστημα εμπορίας μουσικών οργάνων?

Δεν παίζω πολύ καιρό και το παίξιμό μου προσανατολίζεται σε rock και metal, με προτίμηση στα heavy riffs.

Thnx.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/09, 02:53 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #1 στις: 27/11/09, 02:24 »
Καλησπέρα, εγγυημένα θα γίνει αυτό που λες, δηλαδή η κιθάρα σου θα απογειωθεί. Έχω βάλει αρκετές φορές καλούς μαγνήτες σε φτηνά όργανα (olp, squier, epiphone Κλπ) και είναι η μέρα με τη νύχτα.

Όσο για τα ξύλα που λες, το γεγονός ότι είναι τα ίδια με μιας ακριβότερης δε σημαίνει ότι είναι και το ίδιο καλά σαν κομμάτια, basswood από basswood διαφέρει, όπως και maple από maple κ.ο.κ.  ;D

Σε κάθε περίπτωση, είναι κίνηση που προσωπικά στηρίζω απόλυτα (αν και ίσως να ναι καλό να αλλάξεις ποτενσιόμετρα και επιλογέα) και ίσως να θες να βάλεις και κανα σπλιτάκι!  ::)  Ο 59 σπλιτάρει πολύ ωραία.

Υπάρχουν πολλά καταστήματα που λένε ότι μπορούν να το κάνουν, αλλά από προσωπική εμπειρία δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν όντως να το κάνουν και κατά πόσο χρεώνουν αυτό που πρέπει να χρεώσουν, οπότε πρόσεξε που θα πας.

Υπολόγισε πως γι αυτό που θες (αν δεν αλλάξεις ποτενσιόμετρα) ο μάστορας, απλά θα ανοίξει το backplate, θα βγάλει τους παλιούς μαγνήτες, θα βάλει τους καινούριους και θα κάνει 4 ολόκληρες κολλήσεις. Δουλειά που δεν παίρνει παραπάνω από ένα τέταρτο (εγώ τουλάχιστον σε τόση ώρα το κάνω ;D)

Καλή τύχη!

Α κοίτα και τον Distortion (TB-6) και τον Custom (TB-5) εμένα μου αρέσουν περισσότερο από τον JB


Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #2 στις: 27/11/09, 02:26 »
Μια χαρά είναι η κιθαρούλα σου φίλε μου. Βεβαίως και αξίζει η αλλαγή μαγνητών, είναι ο ευκολότερος τρόπος να αλλάξει ριζικά ο ήχος της κιθάρας. Καλό θα ήταν ωστόσο να ακούσεις μερικούς μαγνήτες πριν αποφασίσεις ποιους θα βάλεις.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #3 στις: 27/11/09, 03:01 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :).

Οπότε πάω για νέους humbuckers! Στους 2 που γράφω κατέληξα μετά από πολύ googling και διάβασμα, αλλά όντως, καλύτερος κριτής είναι τα αυτιά, οπότε θα προσπαθήσω να ακούσω διάφορους πριν κατασταλλάξω, δεν με κυνηγάει και κανένας έτσι κι αλλιώς :Ρ. Κάποιες άλλες ενδεικτικές προτάσεις?

Σπλιτ δεν ξέρω τι είναι, αλλά υποθέτω από τα συμφραζόμενα ότι "σπάει" το humbucker σε δυο single coil pickups. Αν είναι όντως έτσι, τότε ο επιλογέας της κιθάρας μου κάνει ήδη αυτή τη δουλειά (για λεπτομέρειες δείτε το link), οπότε από αυτό είμαι καλυμμένος ίσως? Τα φώτα σας plz.

Σχετικά με την όλη διαδικασία, για να πω την αλήθεια, στην αρχή μόνος μου ψαχνόμουν να το κάνω, μιας και τρελαίνομαι για μερεμέτια και πιάνει και το χέρι μου, αλλά η διαδικασία της κόλλησης με αποθαρρύνει, γιατί όπως είπα δεν έχω την παραμικρή σχέση... Αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιο εύρος τιμών για αυτή τη δουλειά στην αγορά, θα ήταν πολύ θετικό, για να δω αν αξίζει να πάρω αυτό το μικρό ρίσκο. Αν ζητάνε κανένα 50άρι, θα τους γειώσω κανονικά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #4 στις: 27/11/09, 03:39 »
Παράθεση
Και οι δυο passive, μιας και δε με ενθουσιάζει η ιδέα των active, κυρίως γιατί λογικά θα πρέπει να γίνουν κοψίματα στο ξύλο για να βολευτούν οι μπαταρίες και αυτό δεν πρόκειται να γίνει :Ρ

μια χαρά μπαίνουν οι active και δεν χρειάζεται κανένα κόψιμο στο ξύλο! οι μπαταρίες χωράνε στα ηλεκτρικά. Για μια άνετα, δυο με λίγο στρίμωγμα και αναλόγως την κιθάρα  (και κρατάνε 1 χρόνο άνετα);)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Tredor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • <<Shadow Play>>
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #5 στις: 27/11/09, 07:57 »
Σπλιτ δεν ξέρω τι είναι, αλλά υποθέτω από τα συμφραζόμενα ότι "σπάει" το humbucker σε δυο single coil pickups. Αν είναι όντως έτσι, τότε ο επιλογέας της κιθάρας μου κάνει ήδη αυτή τη δουλειά (για λεπτομέρειες δείτε το link), οπότε από αυτό είμαι καλυμμένος ίσως? Τα φώτα σας plz.


Ναι αυτήν την δουλειά κάνει , αλλά λόγο του ότι έχεις και middle μαγνήτη και λογικά θα τον χρησιμοποιείς και αυτόν θα χρειαστείς να βάλεις και ένα Push/Pull για να έχεις όλες της δυνατές επιλογές
δλδ να σπλιτάρει και ο καθένας μόνος του γιατί έτσι όπως είναι στην δικιά σου σπλιταρει σε ζεύγη !!!, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό οπότε το αφήνεις έως έχει. (αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει να σπλιταρεις τους Duncan με τον middle)
υπόψιν ότι αν κάνεις αυτό θα χρειαστείς  Push/Pull ποτενσιόμετρο και 4-conductor cable μαγνήτη βέβαια αυτό συνεπάγεται παραπάνω έξοδα :)
π.χ   http://www.thomann.de/gr/dimarzio_ep1201pp.htm   http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sh1_n4cbk.htm

Παράθεση
Αξίζει να πάω για την αλλαγή ?

Διαφορά σίγουρα θα δεις προς το καλύτερο (αναλόγως και τον υπόλοιπο εξοπλισμό βέβαια)
Άλλα σκέψου ότι οι μαγνήτες εργασία κλπ θα πλησιάσουν κατά πολύ την αρχική τιμή της κιθάρας σου.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #6 στις: 27/11/09, 15:24 »
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις :)

Ακόμα κι αν χωράνε οι ενεργοί μαγνήτες, δύσκολα με βλέπω να τους βάζω, γιατί ακόμη κι αυτή η αλλαγή μπαταρίας μια φορά το χρόνο μου φαίνεται άσκοπη, θέλω απλά να περνάω το καρφί στην κιθάρα και να χώνω :Ρ.

Είναι αλήθεια ότι δεν πολυκαίγομαι να σπάω το κάθε humbucker χωριστά, το single coil δεν τον χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς σχεδόν ποτέ και καθαρά σπάνια πιάνω, οπότε δε με βλέπω να αλλάζω σπλίτερ, ωστόσο θα το εξετάσω μήπως αξίζει το επιπλέον έξοδο.

Κι όντως, μαγνήτες+εργασία προσεγγίζουν την τιμή αγοράς της κιθάρας, αλλά εφόσον βγαίνει φθηνότερα από το να πάρω νέα και θα δω διαφορές, τότε υποθέτω ότι αξίζει, έτσι δεν είναι?

Ενισχυτή έχω έναν Spider III (ψηφιακίλα, το ξέρω...), τίμιος σχετικά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #7 στις: 27/11/09, 17:19 »
Καλως ηρθες! ;)

Μακαρι ολες οι basswood, με λαιμο maple και ταστιερα rosewood να ηταν το ιδιο καλες... Φαντασου δηλαδη τι θα παθαινανε οι Jem αν εβγαινε προς τα εξω οτι η μονη διαφορα τους με τις GRG ειναι η συναρμολογηση και οι μαγνητες! ;)

Για μενα παλι, δεν αξιζει να πληρωσεις 200 ευρω (τουλαχιστον) για εργασιες σε μια κιθαρα που κοστιζει τα ιδια λεφτα... Ειναι σα να εχεις ενα Lada Niva και να του βαλεις top λαστιχα και ζαντες που να αξιζουν οσο ολο το Niva.

Τι θα εκανα αν ημουν στη θεση σου? Υπομονη και οικονομια. Εχεις στην ακρη φανταζομαι 200 ευρω. Να ξερεις πως στην κατηγορια 400-500 ευρω, μπορεις να βρεις ενα αξιολογο οργανο που να σε βγαζει ανετα σε ροκ και heavy παιξιματα. Και εχε κατα νου οτι σε αυτα τα χρηματα οι κιθαρες (οι περισσοτερες..) φορανε απο ''τη μανα τους'' αξιολογους μαγνητες και οχι σαν και αυτους της GRG 170 οπου, no offense, ειναι μαγνητες για το ψυγειο...
Αρα απο μενα εχεις το πρωτο αρνητικο για την αλλαγη.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/09, 17:23 από G.K. (the Greek) »


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #8 στις: 27/11/09, 17:27 »
Καλως ηρθες! ;)

Μακαρι ολες οι basswood, με λαιμο maple και ταστιερα rosewood να ηταν το ιδιο καλες... Φαντασου δηλαδη τι θα παθαινανε οι Jem αν εβγαινε προς τα εξω οτι η μονη διαφορα τους με τις GRG ειναι η συναρμολογηση και οι μαγνητες! ;)

Για μενα παλι, δεν αξιζει να πληρωσεις 200 ευρω (τουλαχιστον) για εργασιες σε μια κιθαρα που κοστιζει τα ιδια λεφτα... Ειναι σα να εχεις ενα Lada Niva και να του βαλεις top λαστιχα και ζαντες που να αξιζουν οσο ολο το Niva.

Τι θα εκανα αν ημουν στη θεση σου? Υπομονη και οικονομια. Εχεις στην ακρη φανταζομαι 200 ευρω. Να ξερεις πως στην κατηγορια 400-500 ευρω, μπορεις να βρεις ενα αξιολογο οργανο που να σε βγαζει ανετα σε ροκ και heavy παιξιματα. Και εχε κατα νου οτι σε αυτα τα χρηματα οι κιθαρες (οι περισσοτερες..) φορανε απο ''τη μανα τους'' αξιολογους μαγνητες και οχι σαν και αυτους της GRG 170 οπου, no offense, ειναι μαγνητες για το ψυγειο...
Αρα απο μενα εχεις το πρωτο αρνητικο για την αλλαγη.

+1...παρε μια καλυτερη κιθαρα, θα σου προκαλεσει κ νεο ενδιαφερον για να παιξεις...σα να αλλαζεις γκομενα, ενα πραγμα :P

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #9 στις: 27/11/09, 17:33 »
Μονο που αν αλλαξει γκομενα, που μυαλο για αλλαγη μαγνητων μετα?? ;D


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #10 στις: 27/11/09, 17:39 »
Μονο που αν αλλαξει γκομενα, που μυαλο για αλλαγη μαγνητων μετα?? ;D

Προτεινω να σου δωσουμε το βραβειο Universal Spammer Of The Year!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #11 στις: 27/11/09, 20:23 »
Thnx για τις συμβουλές σας. Αν και δε σκέφτομαι να εγκαταλείψω τελείως την ιδέα, ίσως να στραφώ σε κάτι πιο οικονομικό για πειραματισμό, όπως μου πρότεινε με πμ ο φίλος Stratocasteros.

Κοιτάζοντας σε αυτό το site, μου κίνησαν το ενδιαφέρον οι παρακάτω GFS humbuckers:

Vintage Extra Hot Black για neck
Power Rails για bridge
Crunchy Rails επίσης για bridge

Έχετε κάποια γνώμη για αυτούς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #12 στις: 27/11/09, 20:39 »
γεια... αποψη μου ... ασε τους μαγνητες και τις μετατροπες... γινε εσυ καλυτερος παιχτης ... μαζεψε λεφτα.. παρε ενα καλο οργανο... και δεν εννοω να περασεις απο οργανο των 200ευρω σε οργανο των 400... αρχισε να καταλαβαινεις ποιες ειναι οι ηχητικες σου αναγκες και να μαθαινεις ολο και περισσοτερα για το "guitar tone" και τα παρελκομενα του και μετα παρε εναν καλυτερο ενισχυτη... Αλλα πανω απο ολα ο ηχος βγαινει απο τα δαχτυλα σου... Κρατα το στην ακρη του μυαλου σου αυτο. Ισως σε προσγειωνω αποτομα στην πραγματικοτητα αλλα ετσι ειναι. Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #13 στις: 27/11/09, 23:24 »
Σ' ευχαριστώ για την προτροπή.

Κάνω με δάσκαλο κι έτσι μπορώ να πω πώς βελτιώνομαι με σταθερά βήματα, καθώς ασχολούμαι πολλές ώρες την ημέρα και μόνος μου. Δεδομένης της διαφοράς που παρατηρώ στο τωρινό μου παίξιμο και σε αυτό προ μερικών μηνών, έχω καταλάβει πολύ καλά ότι ο ήχος βγαίνει από τα δάκτυλα... :Ρ

Απλά δε βλέπω κάτι υπερβολικό στο να θέλω να βελτιώσω κάπως κι ότι ήχο βγάζει ο εξοπλισμός μου, ακόμη κι αν δεν είναι πρώτο πράμα. Ίσα ίσα που κάτι τέτοιο θα με "κολλήσει" και περισσότερο!

If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #14 στις: 28/11/09, 12:53 »
Εγω σου λεει βαλτους...
Οι φθηνες Ibanez k Fender για μενα ειναι σαν τα GLX και τα στρογγυλοφαναρα. Αμα τα μονταρεις παλι παπακια ειναι αλλα αεριοθουμενα  :P

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #15 στις: 28/11/09, 13:46 »
Πολυ καλοι οι μαγνητες που διαλεξες,θα σου προτεινα παντως να βαλεις : Neck: S.D. 59 και Bridge: S.D. Custom 5.Aν πας σε Dimarzio πολυ καλη λυση ειναι αυτη... Νeck: Breed Neck και Bridge: Tone Zone. Δοκιμασμενα τα σετακια και αξιολατρευτα!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/09, 07:41 από musashi »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή humbucker pickups
« Απάντηση #16 στις: 08/01/10, 01:02 »
Τελικώς, μπήκαν GFS Power Rails σε Β και Ν θέσεις.

Πολύ γκάζι... Μα πολύ όμως!!!  ;D

Έχω γουστάρει άπειρα!! Δεν περίμενα τόση διαφορά από τους στοκ, ειλικρινά είναι πάρα πολύ καλοί για τα λεφτά που έδωσα (60 ευρώ και οι 2 μαζί με τα μεταφορικά).

Μέχρι και ο τύπος που μου τους έβαλε (και γενικά του άλλαξε τα φώτα του οργάνου, κούκλα το έκανε και η ταστιέρα παίζει μόνη της :Ρ) δεν τους είχε ακουστά κι έμεινε έκπληκτος!

ΟΚ, Duncan ή DiMarzio όντως δεν είναι, αλλά σε αυτά τα χρήματα είναι τρομερή αγορά, ειδικά για φθηνά όργανα σαν το δικό μου.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 17:46
από Evangelos 123
16 Απαντήσεις
7492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 03:57
από Jezus
12 Απαντήσεις
5124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 18:57
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 02:25
από Giorgos K.
1 Απαντήσεις
2668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 19:22
από Zeppelin
7 Απαντήσεις
4268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 23:04
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
7268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 13:23
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
9828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 15:58
από johnwow13
8 Απαντήσεις
11097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 18:54
από AnimaPura
32 Απαντήσεις
28348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/17, 14:06
από panixgr