Αποστολέας Θέμα: How it's made: guitar amp  (Αναγνώστηκε 15111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
How it's made: guitar amp
« στις: 13/05/14, 14:54 »
Συζητουσαμε προχθες με ενα φιλο σχετικα με το πραγματικο κοστος ενος ενισχυτη, και δεν μπορουσε να συνειδητοποιησει τα ποσα σταδια περιλαμβανει η κατασκευη του, και το ποσες εργαλειομηχανες απαιτουνται. Τα υλικα μπορει να εχουν μικρο κοστος, αλλα η ολοκληρωμενη κατασκευη οχι (εκτος αν την κανεις καπου που οι εργατες πληρωνονται $1 τη μερα).
Κατα τυχη επεσα πανω σε αυτο το βιντεο, που διχνει καποια απο τα σταδια κατασκευης, χωρις να περιλαμβανει research & development, προγραμματισμο εργαλειομηχανων, logistics, και γενικοτερα χωρις να βλεπουμε το μεγεθος του εργοστασιου.
Παρ'ολα αυτα εχει πολυ ενδιαφερον για το πως γεννιεται ενας ενισχυτης:

How It's Made - Traynor YCV50BLUE


(βεβαια πολλοι μικροι κατασκευαστες κανουν π.χ. τις πλακετες παραγγελια απο αλλο εργοστασιο)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/14, 14:55 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #1 στις: 13/05/14, 15:12 »
Είναι που λέει η παροιμία, ο γιαλός πάει στραβά, για εμείς στραβά αρμενίζουμε. Αυτό που απουσιάζει, είναι γενικά το πραγματικό κόστος από όλα. Αλλά για να το θέσω πιο όμορφα στο φιλαράκι σου : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22792&subid=2&pubid=63762875 . Ώστε να μην αναρωτιέται ούτε περί πραγματικών κόστων, ούτε γιατί του φαίνονται ή είναι ακριβοί οι ενισχυτές. Πως γεννιέται ένας ενισχυτής, αλλά πως γεννιέται και ένας άνθρωπος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #2 στις: 13/05/14, 16:04 »
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο XoLiDoXoS (για την ακρίβεια το διάβασα όλο!) αλλά νομίζω πως είναι αρκετά offtopic.

Πιστεύω πως αυτό που, εξ'αρχής, έθεσε ο Jezus περί της μειωμένης αντίληψης (ή καλύτερα "πληροφόρησης") που έχουμε περί των διαδικασιών απ'το οποίο περνάει ένα (οποιοδήποτε) προϊόν για να φτάσει στα χέρια μας είναι αρκετά σημαντικό και, σίγουρα, αν τα γνωρίζαμε, πιστεύω θα καταλαβαίναμε γιατί το τάδε κοστίζει τόσο και το δείνα άλλο τόσο.
(Δε μιλώ για περιπτώσεις overpricing αν και εκεί....για να ΜΠΟΡΕΊ ο άλλος να το εφαρμόσει σημαίνει πως έχει επενδύσει σε όλα τα προηγούμενα χρόνια στο να "χτίσει" ένα όνομα οπότε σ'αυτή την περίπτωση σου πουλάει "ψυχολογία" που είναι ακόμα πιο δύσκολο βλ.Gibson παραδείγματος χάριν)

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #3 στις: 13/05/14, 20:17 »
Ωραίο άρθρο!!  :up
Το κόστος μπορεί να είναι χαμηλό, όμως η τεχνογνωσία και η καταξίωση στο χώρο (brand name) είναι αυτή που πληρώνουμε (ειναι κ αλλά αυτά είναι τα βασικά θεωρώ), τώρα κατά πόσο αξίζει?? Αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός να το κρίνει ανάλογα τα γούστα του και την τσέπη του.

Γενικά εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά που πληρώνεις παραπάνω, δεν αξίζει να πληρώνεις παραπάνω σε οτιδήποτε και αν είναι αυτό! Από ενισχυτές, κιθάρες, κινητά, υπολογιστές, μέχρι αυτοκίνητα.. κτλπ κτλπ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #4 στις: 13/05/14, 21:33 »
Γενικά εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά που πληρώνεις παραπάνω, δεν αξίζει να πληρώνεις παραπάνω σε οτιδήποτε και αν είναι αυτό! Από ενισχυτές, κιθάρες, κινητά, υπολογιστές, μέχρι αυτοκίνητα.. κτλπ κτλπ
Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ εκ διαμέτρου..
Πρώτον στο γεγονός ότι την ποιότητα που δεν αντιλαμβανόμαστε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. ΑΝ κάτι είναι ποιοτικό, είναι εξίσου ποιοτικό και για τον ψαγμένο όσο και για τον αδαή.

Που μας φέρνει στο δεύτερο και σημαντικότερο σκέλος της διαφωνίας μου:
Ακούγεται λογικό, να μην προτίθεσαι να πληρώσεις αυτό που δεν μπορείς να γευτείς.
Από την άλλη όμως παράλληλα, δεν μπορείς να εκτιμήσεις αυτό που δεν γνωρίζεις. Είναι ακριβώς μέσα από την έκθεση μας στο ποιοτικότερο που αναπτύσεται το αισθητήριο της εκτίμησης της ποιότητας άρα και της απόλαυσης της.

Έχω τοποθετηθεί εκτενέστερα και εδώ: Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"
..χωρίς να σημαίνει ότι κατέχω το θέσφατο, απόψεις είναι όλα, ο καθένας έχει την δική του..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #5 στις: 13/05/14, 21:44 »
To Value for Money είναι πολλές φορές και υποκειμενικό. Τον ήχο που έφτιαξα με solid state ενισχυτή και τα πετάλια μου δεν πρόκειται να μου τον δώσει κανείς λαμπάτος, ούτε την αξιοπιστία και την διάρκεια ζωής. Επίσης έχω δοκιμάσει πολλές κιθάρες άνω των 1000 ευρώ, το μπράτσο και την γεωμετρία (και την εμφάνιση, σημαντικό και αυτό) που βρήκα σε Dean ML των 400 δεν τα βρήκα πουθενά αλλού. Τον καθένα ό,τι τον βολεύει. Άλλος θέλει να έχει κλασσικό στυλ, παίρνει stratocaster. Άλλος θέλει να κουρδίζει μόνο όταν αλλάζει χορδές, παίρνει κιθάρα με Floyd.... Άλλος τα σκάει για λαμπάτο, γιατί θέλει πιο ζεστό ήχο. Άλλος τα σκάει σε εξοπλισμό με όνομα, τον φτιάχνει αυτό. Τα γούστα του καθενός είναι η ζήτηση. Αν υπάρχει υπερβολική ζήτηση για κάτι, και μικρή σχετικά προσφορά, έχουμε μεγάλες τιμές! Τόσο απλό!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #6 στις: 14/05/14, 10:23 »
Θα σας δώσω ακόμη ένα παράδειγμα, που κινείται και σε άλλο επίπεδο. Όταν πριν μερικά χρόνια δούλευα σε ένα μηχανουργείο, αποφασίσε ο εργοδότης μια εβδομάδα που δεν είχε δουλειά, να φτιάξουμε - αντιγράψουμε μία καμπίνα - Rack -->> http://www.supermicro.com/a_images/products/nfo/banner_LP_42U_SuperRack.jpg η οποία ερχόταν από την Κίνα στα 1600 ευρώπουλα ( αν θυμάμαι καλά ). Τόσο πουλούσαν αυτήν την άδεια ντουλάπα με σχάρες και ράφια οι Κινέζοι στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας. Αργότερα όταν θα έμπαινε μέσα στο κτίριο και θα γεμίζε με μηχανήματα, φτιάχναμε εμείς αντισεισμικές βάσεις και τις στηρίζαμε επάνω. Οπότε θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και τα Rack να ανοίξει ακόμη περισσότερο η δουλειά. Για να το φτιάξουμε δουλέψαμε 2-3 άτομα για μία βδομάδα. Στο τέλος, το κόστος για όλα, ήτανε διπλάσιο και παραπάνω, δηλαδή 3.200 ευρώ, για μία απλή ντουλάπα, ακόμη κι αν χρησιμοποιόντουσαν κάποιες μεθόδοι πιο οργανωμένης παραγωγής, ώστε να φτιάχνεται πιο γρήγορα, οπότε λιγότερα μεροκάματα. Το μηχανουργείο βέβαια είχε μηχανήματα του 80'. Στην περίπτωση λοιπόν μία ντουλάπα που έκανε 1.600 ευρώ ήτανε ακριβή/φθηνή ? Η ίδια ντουλάπα που έκανε 3.200 ευρώ ήτανε ακριβή/φθηνή ? Ποιος θα μου βρει το πραγματικό κόστος ? Έσεις θα αγοράζατε από τον Μπρους Λι ή τον κυρ Θανάση της γειτονιάς σας ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #7 στις: 14/05/14, 12:04 »
To Value for Money είναι πολλές φορές και υποκειμενικό. Τον ήχο που έφτιαξα με solid state ενισχυτή και τα πετάλια μου δεν πρόκειται να μου τον δώσει κανείς λαμπάτος, ούτε την αξιοπιστία και την διάρκεια ζωής. Επίσης έχω δοκιμάσει πολλές κιθάρες άνω των 1000 ευρώ, το μπράτσο και την γεωμετρία (και την εμφάνιση, σημαντικό και αυτό) που βρήκα σε Dean ML των 400 δεν τα βρήκα πουθενά αλλού. Τον καθένα ό,τι τον βολεύει. Άλλος θέλει να έχει κλασσικό στυλ, παίρνει stratocaster. Άλλος θέλει να κουρδίζει μόνο όταν αλλάζει χορδές, παίρνει κιθάρα με Floyd.... Άλλος τα σκάει για λαμπάτο, γιατί θέλει πιο ζεστό ήχο. Άλλος τα σκάει σε εξοπλισμό με όνομα, τον φτιάχνει αυτό. Τα γούστα του καθενός είναι η ζήτηση. Αν υπάρχει υπερβολική ζήτηση για κάτι, και μικρή σχετικά προσφορά, έχουμε μεγάλες τιμές! Τόσο απλό!

Τι ηχο και με τι? Κανε κανενα clip. Ειμαι εξισου τρανζιστορακιας.

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #8 στις: 14/05/14, 12:19 »
Γενικά εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά που πληρώνεις παραπάνω, δεν αξίζει να πληρώνεις παραπάνω σε οτιδήποτε και αν είναι αυτό! Από ενισχυτές, κιθάρες, κινητά, υπολογιστές, μέχρι αυτοκίνητα.. κτλπ κτλπ
Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ εκ διαμέτρου..Πρώτον στο γεγονός ότι την ποιότητα που δεν αντιλαμβανόμαστε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. ΑΝ κάτι είναι ποιοτικό, είναι εξίσου ποιοτικό και για τον ψαγμένο όσο και για τον αδαή.Που μας φέρνει στο δεύτερο και σημαντικότερο σκέλος της διαφωνίας μου: Ακούγεται λογικό, να μην προτίθεσαι να πληρώσεις αυτό που δεν μπορείς να γευτείς. Από την άλλη όμως παράλληλα, δεν μπορείς να εκτιμήσεις αυτό που δεν γνωρίζεις. Είναι ακριβώς μέσα από την έκθεση μας στο ποιοτικότερο που αναπτύσεται το αισθητήριο της εκτίμησης της ποιότητας άρα και της απόλαυσης της. Έχω τοποθετηθεί εκτενέστερα και εδώ: Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"..χωρίς να σημαίνει ότι κατέχω το θέσφατο, απόψεις είναι όλα, ο καθένας έχει την δική του..


Αδριανέ συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις από πάνω!! Γι αυτό είπα ότι είναι θέμα του καθενός να κρίνει αναλόγως του γούστου του και της τσέπης του!! Να δώσω ένα τυχαίο παράδειγμα με κιθάρες που μου σκάει τώρα και είναι
ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ, να καταλάβεις το σκεπτικό μου.  :) 


Έχουμε μια Mayones Regius και μία Ibanez JEM7V Prestige με πάνω κάτω ίδιες τιμές και specs στα 2500 euro ή ακόμα με μία πολύ ακριβότερη Gibson les paul custom.
Η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση όσο αναφορά την ποιότητα, θεωρώ την Mayones σκάλες ανώτερη και δεν θα έδινα ποτέ 2500 χιλιάρικα ή και παραπάνω για τις άλλες δυο που προανέφερα.


Κλείνοντας θα πω πάρε αυτό που θα σε κάνει καλύτερο παίχτη και θα σε εξελίξει, όχι απαραίτητα το ακριβότερο.

PS: Sorry για το off topic του θέματος αν ξέφυγα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/14, 12:22 από Consigliere089 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #9 στις: 14/05/14, 12:29 »
To Value for Money είναι πολλές φορές και υποκειμενικό. Τον ήχο που έφτιαξα με solid state ενισχυτή και τα πετάλια μου δεν πρόκειται να μου τον δώσει κανείς λαμπάτος, ούτε την αξιοπιστία και την διάρκεια ζωής. Επίσης έχω δοκιμάσει πολλές κιθάρες άνω των 1000 ευρώ, το μπράτσο και την γεωμετρία (και την εμφάνιση, σημαντικό και αυτό) που βρήκα σε Dean ML των 400 δεν τα βρήκα πουθενά αλλού. Τον καθένα ό,τι τον βολεύει. Άλλος θέλει να έχει κλασσικό στυλ, παίρνει stratocaster. Άλλος θέλει να κουρδίζει μόνο όταν αλλάζει χορδές, παίρνει κιθάρα με Floyd.... Άλλος τα σκάει για λαμπάτο, γιατί θέλει πιο ζεστό ήχο. Άλλος τα σκάει σε εξοπλισμό με όνομα, τον φτιάχνει αυτό. Τα γούστα του καθενός είναι η ζήτηση. Αν υπάρχει υπερβολική ζήτηση για κάτι, και μικρή σχετικά προσφορά, έχουμε μεγάλες τιμές! Τόσο απλό!

Τι ηχο και με τι? Κανε κανενα clip. Ειμαι εξισου τρανζιστορακιας.
..και επίσης ποιούς λαμπάτους δοκίμασες και δεν σου έδωσαν τον ήχο που έφτιαξες?..



Κλείνοντας θα πω πάρε αυτό που θα σε κάνει καλύτερο παίχτη και θα σε εξελίξει, όχι απαραίτητα το ακριβότερο.
+++1
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/14, 12:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it\'s made: guitar amp
« Απάντηση #10 στις: 14/05/14, 15:27 »
Τι ηχο και με τι? Κανε κανενα clip. Ειμαι εξισου τρανζιστορακιας.
Δεν έχω μηχανήματα για κλιπ. Έψαχνα για ήχο με πολλή παραμόρφωση και το κυριότερο, sustain. Επίσης λατρεύω τους ξυραφιαστούς ήχους και τις ψηλές συχνότητες. Τα κατάφερα με ενισχυτή Laney LV300 στο καθαρό κανάλι (δηλαδή έβγαλα από το παιχνίδι την λυχνία προενίσχυσης, κράτησα μόνο το τραντζίστορ) και πετάλι MXR Distortion Plus. Αυτά για όταν παίζω Speed/Power Metal. Για Thrash ενδέχεται να πάρω ένα Fullbore Metal Distortion.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 14/05/14, 16:04

..και επίσης ποιούς λαμπάτους δοκίμασες και δεν σου έδωσαν τον ήχο που έφτιαξες?..

Laney Iommi 15W, Ironheart, Marshall JVM800, Mesa Dual Rectifier (ο χειρότερος αλλά και σούπερ να ήταν δεν είχα τα λεφτά)
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι παλιότερα έχω δοκιμάσει 5150....
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/14, 16:04 από hot_sauce »
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #11 στις: 14/05/14, 16:36 »
Τι να πω.. οne man's food, other man's poison..
Eίναι JCM800 btw.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #12 στις: 14/05/14, 16:50 »
Τι να πω.. οne man's food, other man's poison..
Eίναι JCM800 btw.
Ναι, συγγνώμη! Τέλος πάντων, εγώ έχω γενικά ψαχτεί με τον ήχο μου και το τι με βολεύει γενικά. Τελικά έφτασα στο συμπέρασμα ότι όσα άκουγα περί solid state vs tube και set neck vs bolt on ήταν τις περισσότερες φορές μούφα. Είναι καθαρά θέμα του τι βολεύει τον καθένα. Εξ'άλλου, το τι βγαίνει από το ηχείο μετράει.
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #13 στις: 14/05/14, 19:31 »
Ολα αυτα τα κανεις σε δυνατη ενταση?

Στο ρωταω καθαρα και μονο γιατι σε χαμηλες συνθηκες συνηθως μαρεσουν τα πεταλισια drive κτλ. Αλλα οταν δυναμωσεις πολυ καταρρεουν. Το θεωρω φυσιολογικο ειδικα για πεταλια που και καλα "εχουν ολο τον ηχο του ενισχυτη" μεσα, γιατι, οταν δυναμωσεις εναν λαμπατο ειδικα (αλλα και αρκετοι τρανζιστορ) προστιθενται στον ηχο διαφορα φαινομενα και απο τον τελικο, ακομη και χωρις παραμορφωση και ο ηχος αλλαζει. Και εκει αρκετα ωραια πεταλια γινονται λασπη ειδικα για metal.

Εν παση περιπτωσει, ειναι πολυ ωραιο συναισθημα οταν σε ικανοποιει παρα παρα πολυ ο εξοπλισμος.

Rectifier απο rectifier παντως και ειδικα απο μεγαφωνο σε μεγαφωνο εχει τραγικη διαφορα πραγματικα. Ο 5150 ειναι επισης υπεργνωστο οτι θελει τρελλη ενταση για να λαμψει και ευνοει τρελλες ρυθμισεις οπως τερμα τα μεσαια σε ενα ηδη μεσαιο ενισχυτη η τις 666 (ολα στο 6) η το απολυτο mid scoop που κανει ο van halen και τελικα εχει παλι μεσαια κ.ο.κ. Οποτε αν δεν περασεις και καποιο χρονο με αυτα...δεν ποιανεται το "δοκιμασα". Μακαρι να ποιανοταν!


Τωρα απο εκει και επειτα, ενας απο τους αγαπημενους μου speed metal δισκους, schizo deluxe των annihilator ειναι γραμμενος με JCM 800 με την υπερ σημαντικη λεπτομερεια οτι στην εγγραφη επαιζε σε πολυ χαμηλη ενταση και τον ηχο τον εδινε ενα radial tonebone british distortion πως τα λενε αυτα τα πεταλια (οχι το Plexitube το αλλο)...Setup ομως που δεν επαιρνε μαζι του στο live! Και που δεν ακουγοταν καλα σε ...fender καθαρα (εκει που εξελισσονται τα περισσοτερα πεταλια να παρει αλλα μονο ουδετερα δεν ειναι!).


Οσο για το ποσο κοστιζει ενας ενισχυτης η το που φτιαχνεται (για να ειμαστε και λιγο on topic) για μενα η απαντηση ειναι, α) οσο θα τον πληρωσει ο κοσμος αν τον θελει (δλδ προσωπικα πιστευω οτι οι ακριβοτεροι ενισχυτες, ειναι υπερχρεωση, αλλα αν τον θες και μπορεις να τον πληρωσεις, με γεια!) και β) θα θεσω την εξης ερωτηση σαν απαντηση. Γιατι στην Ελλαδα δεν επενδυουν ευκολα και δεν φτιαχνουν αρκετα πραγματα?


Το φτηνο εργατικο αν θυμαμαι σε διαφορες αναλυσεις ειναι το νουμερο 7 στις προτεραιοτητες των εταιρειων. Τα υπολοιπα ειναι τομεις οπως φορολογια, χρονοδιαγραμμα, οικολογια, ευκολια προμηθευτων κ.ο.κ.


Οσο για τους ενισχυτες, δεν συμφωνω οτι η πολυπλοκοτητα και οι μηχανες που απαιτουνται αυξανουν το κοστος. Το βλεπεις απο τα παραδειγματα των jet city και bugera και της peavey. Συγκεκριμενα, σε πολυ καλο κοστος δινουν πολυ καλο λογο αποδοσης/τιμης η/και σχετικης ποιοτητας. Γιατι? Γιατι αντιθετα απο μια diezel/mesa η αλλη ακριβη κεφαλη θα πουληθουν/διανεμηθουν/διαφημιστουν σε πολυ περισσοτερα μερη αν μη τι αλλο. Οποτε ειναι λογικο να προσαρμοστουν τα ποσοστα. Δεν λεω επ ουδενι οτι ειναι αντικειμενικα καλυτερα (ουτε καν παρομοια η συγκρισιμα).

Ο peter diezel εχει δηλωσει π.χ. οτι θα μπορουσε να μεταφερει την παραγωγη αλλου διατηρωντας την ιδια ποιοτητα στα προιοντα του και να κοστιζουν πολυ λιγοτερο (ηδη, ειναι φυσει αδυνατο να ειναι ενας ενισχυτης φτιαγμενος 100% απο μη ασιατικα υλικα, ανοιξτε ενα boogie, εχουν pcb made in taiwan απο το 2003 αν θυμαμαι και αλλα ανταλλακτικα) αλλα θελει να δινει δουλεια σε γερμανους φιλους/πολιτες και στην τελικη δεν τον ενδιαφερει να κατακτησει την αγορα σε νουμερα και ο κοσμος ειναι διατεθειμενος να πληρωσει το κατι το πολυ παραπανω για τα προιοντα του οποτε ζαχαρη. Μη σου πω θα εκανε και κακο στο image λεμε τωρα. Προσωπικα δεν με θα με ενδιαφερε ουτε να ενισχυσω τα merkel-ακια και θα ηθελα ενα φτηνοτερο einstein!

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #14 στις: 14/05/14, 21:55 »
Τόσο δυνατή ένταση που μετά βουίζουν όλα!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #15 στις: 14/05/14, 22:10 »
αν εμεινες στο βουητό ειχες δρομο ακόμα μέχρι τον απαίσιο ανείποτο απερίγραπτο τρόμο που πιά δεν ξέρεις αν ακούς ήχο ή το νευρικό σου σύστημα ;D


σοβαρολογόντας τώρα, μη θεωρουμε δεδομένο οτι για αυτες τις εντάσεις θα ειμαστε δίπλα στα ηχεία!
μακριά και αγαπημένοι σε άλλο δωμάτιο ή και δήμο.






απο τα όσα χρόνια ασχολούμαι με τα λογιστικά, όχι απλά τα εργατικά ειναι στο 7 αυτή την περίοδο, αλλα τα θεωρούμε και ψιλά μπροστά στα πάγια και τα απρόβλετα φοροέξοδα που προκύπτουν!
Δυστυχώς μονο σοβαρές κατασκεύες παραγγελία σε μερακλή ηλεκτρονικό/μηχανικό για ενισχυτή! (που θα μου παει, θα το φτιάξουμε το ρημάδι)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #16 στις: 14/05/14, 23:36 »
.. θα ηθελα ενα φτηνοτερο einstein!
Έλα, μην κλαίς, ο θείος Peter σε έχει στο νού του: όπου νάναι θα πάρεις Lil Fokker με λιγότερα λεφτά από D-Moll!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #17 στις: 14/05/14, 23:42 »
Θα σας δώσω ακόμη ένα παράδειγμα, που κινείται και σε άλλο επίπεδο. Όταν πριν μερικά χρόνια δούλευα σε ένα μηχανουργείο, αποφασίσε ο εργοδότης μια εβδομάδα που δεν είχε δουλειά, να φτιάξουμε - αντιγράψουμε μία καμπίνα - Rack -->> http://www.supermicro.com/a_images/products/nfo/banner_LP_42U_SuperRack.jpg η οποία ερχόταν από την Κίνα στα 1600 ευρώπουλα ( αν θυμάμαι καλά ). Τόσο πουλούσαν αυτήν την άδεια ντουλάπα με σχάρες και ράφια οι Κινέζοι στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας. Αργότερα όταν θα έμπαινε μέσα στο κτίριο και θα γεμίζε με μηχανήματα, φτιάχναμε εμείς αντισεισμικές βάσεις και τις στηρίζαμε επάνω. Οπότε θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε και τα Rack να ανοίξει ακόμη περισσότερο η δουλειά. Για να το φτιάξουμε δουλέψαμε 2-3 άτομα για μία βδομάδα. Στο τέλος, το κόστος για όλα, ήτανε διπλάσιο και παραπάνω, δηλαδή 3.200 ευρώ, για μία απλή ντουλάπα, ακόμη κι αν χρησιμοποιόντουσαν κάποιες μεθόδοι πιο οργανωμένης παραγωγής, ώστε να φτιάχνεται πιο γρήγορα, οπότε λιγότερα μεροκάματα. Το μηχανουργείο βέβαια είχε μηχανήματα του 80'. Στην περίπτωση λοιπόν μία ντουλάπα που έκανε 1.600 ευρώ ήτανε ακριβή/φθηνή ? Η ίδια ντουλάπα που έκανε 3.200 ευρώ ήτανε ακριβή/φθηνή ? Ποιος θα μου βρει το πραγματικό κόστος ? Έσεις θα αγοράζατε από τον Μπρους Λι ή τον κυρ Θανάση της γειτονιάς σας ?



εξαρτατε και με τι ποσοστο θελει να δουλεψει ο κυρ θανασης.μια φορα ενας τετοιος θανασης ανελαβε να μου κανει ενα καροτσι.το αποτελεσμα ηταν 450 για τα υλικα και 450 για την δουλια.αυτη ειναι η ταριφα των σιδεραδων εδω.οσο τα υλικα τοσο και το κερδος.συν φπα αν θες τιμολογιο η αποδηξη.κατσε ρε φιλε,διλαδη αν εσενα σου πηρε 3 μερες να το κανεις,δουλεψες με 150 ευρω μεροκαματο?ουτε στα καραβια δεν παιρνουν τοσο.δεν το συζιτω για αλλη περιπτωση απο αλλο κυρ θαναση.βαση για δυναμο απο τσαπακι.5 ευρω υλικα,25 λεπτα δουλια..30 ευρω..ο αλλος για 25 ευρω δουλευει μια μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ κυρ θαναση!!οποτε,ναι καποια πραγματα απο τον μπρους γιατι κ εμεις δεν ανοιγουμε το πρωι την πορτα κ βρισκουμε κανα 5-6 πρασινα χαρτακια και δεν εχουμε που να τα φαμε και παμε στον καθε κυρ θαναση που μας βλεπει ως φιλανθρωπικο υδρημα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #18 στις: 15/05/14, 00:38 »
.. θα ηθελα ενα φτηνοτερο einstein!
Έλα, μην κλαίς, ο θείος Peter σε έχει στο νού του: όπου νάναι θα πάρεις Lil Fokker με λιγότερα λεφτά από D-Moll!..


Δεν ξερω, το einstein ειναι λιγο πολυ το μονο που μου αρεσει "εντονα" απο τα diezel εως τωρα. Το lil fokker παιζει παρομοια? Δεν μου αρεσει π.χ. τιποτα απο herbert η VH4. Καλα θα ηταν να τα σκισω διπλα διπλα αν κανω κανενα ταξιδι προς γερμανια η τπτ. Επισης το ονομα ρε φιλε...lil fokker? Μου θυμιζει το γαμπρος της συμφορας.


To einstein παντα μου αρεζε, ημουνα ετοιμος να το παρω καποια στιγμη. Εχεις γνωση για το "προβλημα" που το ενα καναλι αλλαζει λιγο τη συμπεριφορα του αλλου? Αναλογα που εχεις το διακοπτη για τα modes στο πρωτο καναλι αλλαζει και το δευτερο. Τι να γινεται? Κατι με καποιο gain stage? Αλλαζει το φιλτραρισμα στο treble peaker πριν απο καποιο νομιζω αναλογα με το mode και μαλλον επηρεαζει και το δευτερο καναλι.

Επισης τοτε δεν ειχα σκεφτει τον τροπο να τρεχω και αλλους προενισχυτες παραλληλα και ετσι με ξενερωνε το να παιρνω π.χ. ρυθμικο ηχο απο το πρωτο καναλι, σολο απο το δευτερο και να μην εχω καθαρα η καθαρα απο το πρωτο, παραμορφωση απο το δευτερο και να πρεπει να το χρησιμοποιω με καποιο boost στη λουπα για solo κ.ο.κ. Μετα καποιος γνωστος απο το εξωτερικο με παρομοια γουστα με παρεπεμψε να δοκιμασω και brunetti και οκ, κολλησα για να πω την αληθεια, τρια καναλια, ακριβως αυτο που ηθελα. Το νο1 μου ως τωρα vs οποιονδηποτε ενισχυτη αλλα θελει πολυ ενταση. Τωρα το einstein εχει μεινει ως απωθημενο αλλα ειναι το τριτο στη λιστα μετα το fryette deliverance. Εχεις δοκιμασει κανενα απο αυτα πλαι πλαι?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #19 στις: 15/05/14, 12:00 »
Δε διαφωνώ καθόλου Saved σε ότι αφορά για την αισχροκέρδια την οποία ισχυρίζεσαι. Στην ουσία αυτό που μας ενδιαφέρει όμως είναι η αισχροκέρδια ? Δηλαδή μας ενδιαφέρει όντως αν ο Κυρ Θανασής ή ο Μπρους Λι αισχροκερδεί, αν διαφέρει δηλαδή η τιμή που μας πουλάει από την πραγματική τιμή που θα έπρεπε να μας πουλούσε ? και σου εξηγήσω τι εννοώ.

Ας πούμε, ότι τον Κυρ-Θανάση, είναι πολύ εύκολο να ανακαλύψεις αν αισχροκερδεί, δεν είναι βέβαια και τόσο εύκολο, παρά μόνο με εμφανείς και τρανταχτές καταστάσεις. Στην ουσία θα πρέπει να ψάξεις αναλυτικά, λογιστικά τι συμβαίνει. Έστω λοιπόν ότι όντως εσύ ανακαλύπτεις ότι ο τύπος σου μασάει ένα 50%. Αποφασίζεις τότε, ότι ο κυρ Θανάσης είναι απατεώνας και τρέχεις στον Μπρους Λι. Μπορείς να μου αποδείξεις, ότι παρ΄όλο που ο Μπρους Λι στο δίνει στη μίση τιμή από ότι ο Κυρ Θανάσης διότι ο Μπρους Λι έχει μια εργοστασιακή μονάδα, δεν αισχροκερδεί εις βάρος σου και θα μπορούσε να στο δίνει στο 1/4 της τιμής του κυρ Θανάση, οπότε αισχροκερδεί και ο Μπρους Λι πάλι 50%. Αναλογικά σε κοροϊδεύουνε ακριβως το ίδιο. Αλλά από τον Μπρους Λι θα αγοράσεις. Μάλιστα θα αγοράσεις, γιατί λογαριάζεις όχι βάση αισχροκέρδιας, αλλά βάση της τσέπης σου. Δε σε νοιάζει δηλαδή ποιος σε κοροϊδεύει αλλά ποιος κάνει την κοροϊδία υποφερτή (με διάφορα μέσα ) ώστε εσύ να μπορείς να αγοράζεις το προϊόν για το οποίο ενδιαφέρεσαι. Ουδέποτε λοιπόν όταν παραγγείλεις από το ebay ένα καρότσι θα κάνεις λογιστική ανάλυση της επιχείρησης που στο πούλησε. Εσένα σε ενδιαφέρει να είναι η ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ της αγοράς. Αν είναι καλή, αδιαφορείς αν υπάρχει αισχροκέρδια σε σχέση με τη πραγματική τιμή που θα έπρεπε να πωλείται. Όταν δηλαδή η αισχροκέρδια, κινείται στα στάνταρτς του εμπορίου, των αγορών, αδιαφορούμε γι΄αυτό, άλλωστε είναι και πολύ δύσκολο να το ελέγξουμε, οπότε αγοράζουμε βάση καρτέλ. Τώρα αν κάποιος πάει να πουλήσει παραπάνω από τα καρτέλ, τότε και μόνο θεωρούμε ότι αισχροκερδεί.

Απλά μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, ότι όντως ενδιαφερόμαστε για την πραγματική τιμή ή την αισχροκέρδια, ή ότι με ένα βιντεάκι της παραγωγής των ενισχυτών μπορούμε να υποθέσουμε την πραγματική τιμή ενός τόσο σύνθετου προϊόντος. Εδώ για την τιμή του λαδιού και της πατάτας δεν ξέρουμε τι τρέχει.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #20 στις: 15/05/14, 12:17 »
Συμφωνώ και εγώ με αυτά.

Παιδιά αισχροκέρδια υπάρχει σε μονοπώλια και καρτέλ. Στην ελεύθερη αγορά υπάρχει προσφορά, ζήτηση και ανταγωνισμός. Για κάθε κυρ Θανάση και κάθε Μρους Λι, αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το κάνει καλύτερα και φθηνότερα, ας βγεί, να πάρει άμεσα ένα μερίδιο της αγοράς.

Επίσης όταν μιλάμε για ενισχυτές, δεν μιλάμε για κόστος υλικών και εργατικών μόνο. Όταν κάποιος έχει σκίσει τον πισινό του στα θρανία, στα πανεπιστήμια και στα εργαστήρια δεκαετίες ολόκληρες για να καταλήξει σε μία συνταγή που ξεχωρίζει, περιμένουμε να πληρώσουμε το κομμάτι με τα υλικά και μόνο?..

Και πάλι λέω, όποιος νομίζει ότι μπορεί να το κάνει καλύτερα και φθηνότερα, ορίστε, περάστε. Οι υπόλοιποι, κρίνουμε, δοκιμάζουμε, επιλέγουμε και αγοράζουμε κατά την κρίση μας, και that's it.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #21 στις: 15/05/14, 12:48 »
Όταν κάποιος έχει σκίσει τον πισινό του στα θρανία, στα πανεπιστήμια και στα εργαστήρια δεκαετίες ολόκληρες για να καταλήξει σε μία συνταγή που ξεχωρίζει, περιμένουμε να πληρώσουμε το κομμάτι με τα υλικά και μόνο?..




+1000
Αυτό βέβαια ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #22 στις: 15/05/14, 12:53 »
εγω παλι πιστευω και βλεπω την αισχροκερδια παντου.οχι μονο σε μονοπολια και καρτελ.γιατι?γιατι απλα μπορουν.γιατι να μην στο πουλησω 100 και να στο πουλησω 50 αφου και με 100 θα το παρεις?ετσι παει.τα γουστα πληρωνωντε.τωρα γιατι δεν βγαινει καποιος νεος-ποιοτικος-οικονομικος?γιατι ο ιδιος ο πελατης δεν τον αγηνει.τι μαρκα ειναι αυτη?ουτε η μανα της δεν την ξερει..ποσες φορες το εχουμε πει αυτο ολοι μας?οποτε καλα να παθουμε.αφου εμεις κλεισαμε τον φ χ ψ φουκαρα που βγηκε δειλα δειλα στην αγορα και δεν του δωσαμε μεριδιο σε αυτην,καλα να παθουμε.οσο για τις κρυφες συνταγες ναι ρε μαστωρα μπραβο,καλος,ωραιο μηχανιματακι ομως αν δεν μπωρει ο κοσμος να το παρει κρατα το και καμαρωνε το.αλλα εκει παλι ερχετε η βλακεια του πελατη.για να κανει τοσα πολλα θα ειναι καλο..η ειναι ταδε μαρκα αρα με κλειστα ματια..η σε αυτο που ειπα πιο πριν,ε αφου το θελω θα ζοριστω λιγο και θα το παρω.εγω δεν λεω να υπολογιζουμε τα προιοντα με το θλικο κοστος αλλα με την αντηκημενικη τους αξια.ποσο εχει αυτο?τοσο.τα αξιζει θα τα δωσω.δεν τα αξιζει δεν τα δινω.πως θπολογιζουμε αυτην την αξια?αυτο ειναι το δυσκολο γιατι υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες.ποιοτητα υλικων,ποιοτητα κατασκευης,αντοχη στον χρονο,αποδωση,κοστος συντιρισης,κοστος λειτουργιας,ποσο ευκολα βρησκουμε ανταλακτηκα,μεταπολητικη αξια,λειτουργικοτιτα και διαφορα τετοια.και ολα αυτα κρηβοντε μεσα στην μαγικη συνταγη.γιατι?γιατι το τελικο αποτελεσμα βγαινει απο το τελικο προιον.οταν ενας ενησχητης η ενα οργανο ακουγετε ετσι ειναι γιατι ετσι ειναι κατασκευασμενο.τωρα εσυ που εκατσες τοσα χρονια για να το κανεισ ετσι μην περημενεισ και να πληρωσω εγω την νυφη.τοσα δισεκατομυρια πληθησμο εχει η γη και οπως λεει ο λαος η φθινια τρωει τον παρα.εκει που θα ποθλησεις 100 κοματια και θα βγαλεις 500 ευρω κερδοςαν εισαι μαγκας οντος πουλα 200 κοματια και βγαλε 700 ευρω κερδος.πιο κερδισμενος θα εισαι χορια που κερδιζεις σε ανταγονισμο σε μεριδιο αγορας και θα δυσκολεψεις την θεση του μπρους λι η της μερκελ γιατι πολυ απλα θα χασουν πελατες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #23 στις: 15/05/14, 12:57 »
Ο επιστήμονας, οι επιστήμονες Ανδριανέ, δεν είναι Θεοί. Ούτε πιστεύω ότι έφαγε τόσα χρόνια στα θρανία για το καλό της τσέπης του. Βεβαίως οι κόποι του θα πρέπει να ανταμοιφθούνε ανάλογα, για όλα υπάρχει μια σωστή και καλή ανταμοιβή, όπως και για όλα υπάρχει αισχροκέρδια, ακόμη και για τους επιστήμονες. Δεν είναι λίγες οι φορές που τα δικαιώματα ενός επιστήμονα, καταπατούνται όπως τα δικαιώματα ενός οικοδόμου. Κάποιες φορές εξωτερικοί παράγοντες τους κόβουνε και τα χέρια και τα πόδια, για να μην πάρουνε μερίδιο της αγοράς.

Μία ελεύθερη αγορά, δεν μπορεί να είναι απάνθρωπη αγορά. Μία απάνθρωπη αγορά, φτάνει να την βαφτίσουμε ελεύθερη και το πρόβλημα λύθηκε. Μακάρι να ήτανε η προσφορά, η ζήτηση και ο ανταγωνισμός το θέμα.

Το να μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερα, είναι σημαντικό, σπουδαίο. Όπως και μια καλύτερη τιμή είναι σημαντική και σπουδαία. Το πρόβλημα είναι όταν μπερδεύεται η έννοια της καλύτερης τιμής, της χαμηλότερης τιμής προσφέροντας την ίδια ποιότητα ΣΥΝΟΛΙΚΑ....με την έννοια της φθήνιας, φθηνότερης, που ναι μεν είναι χαμηλότερη μία τιμή, αλλά η ποιότητα του συνολικά έχει υποβιβαστεί, η ποιότητα του προϊόντος αλλά και του κόσμου και του πνεύματος.

Ουσιαστικά λοιπόν, για να φτιάξει ο κόσμος, όλα ακριβότερα θα πρέπει να είναι και όχι φθηνότερα. Εν αντιθέση με την αισχροκέρδια που πρέπει να φθηνήνει. Ίσως σε μια τέτοια φάση να έχουμε και μια άποψη, για τις πραγματικές τιμές γενικώς.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: How it's made: guitar amp
« Απάντηση #24 στις: 15/05/14, 13:30 »
τωρα εσυ που εκατσες τοσα χρονια για να το κανεισ ετσι μην περημενεισ και να πληρωσω εγω την νυφη.
Αφού δεν θέλεις να πληρώσεις την νύφη της επένδυσης που έκανε ο άλλος για να φτάσει σε ένα ποιοτικό προϊόν, παίρνε κινέζικες απομιμήσεις που είναι φθηνές. Απλά μην γυρίσεις μετά να παραπονιέσαι για "έλλειψη ποιότητας" και τα τοιαύτα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 01:39
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:21
από Gambi1986
9 Απαντήσεις
5944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 21:40
από moutoulos
5 Απαντήσεις
2745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/11, 19:28
από pimami
14 Απαντήσεις
8360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/14, 16:04
από Kosthrash
6 Απαντήσεις
3259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 17:11
από roussos
7 Απαντήσεις
9514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/17, 18:55
από neeckos
15 Απαντήσεις
11335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 01:39
από Uriah
1 Απαντήσεις
6075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/19, 13:11
από Tonyaphisak