Αποστολέας Θέμα: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!  (Αναγνώστηκε 6947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« στις: 02/03/08, 01:18 »
Λοιπον παιρνω το θαρρος να κανω αυτην την κριτικη γιατι φανταζομαι οτι θα ενδιαφερει αρκετους, ποσο μαλλον πια που αυτο το μαραφετι εχει παψει να ειναι δυσευρετο!
Προκειται για μια λυση στην απογνωση μερικων απο μας που εχουμε floating tremolos/floyd rose ή οτι αλλο τρεμολο το οποιο μας υπαγορευει οτι αν αλλαξουμε κουρδισμα εστω drop-D πρεπει να ρυθμισουμε τα ελατηρια διαφορετικα. Επισης ειναι μια λυση στην επιθυμια καποιων που ενω εχουν κιθαρα με τρεμολο δεν το χρησιμοποιουν πολυ, ετσι ωστε να ευχονται να μην το ειχαν και να κερδιζαν σε sustain!
http://www.tremol-no.com/
Και η κριτικη μου λεει οτι ειναι μια απιθανη εφευρεση!! Ηρθε προχθες, το αγορασα $53 μαζι με τα μεταφορικα απο το Ebay, στο κουτι του φυσικα, και προφανως με τα $53 δεν πληρωνεις καν τελωνειο. (ο θωμας το εχει 77€)
Η εγκατασταση ειναι πανευκολη. Ουσιαστικα αλλαζεις την πλακα στην οποια δενουν τα ελατηρια για να βαλεις την ειδικη, η οποια με μια αρθρωση παρεχει, εκτος απο γατζους για τα ελατηρια, και μια ατσλενια ραβδο στην οποια προσαρμοζεται ενας υποδοχεας που δενει στο τρεμολο. Οτι βλεπετε στη φωτο στο σαιτ, μην τα πολυλογω! Αν βιδωσετε τις 2 βιδες, παυει η σχετικη κινηση ραβδου-υποδοχεα και το τρεμολο μενει ακινητο! Και οταν λεω ακινητο το εννοω!! Αρα με σταθερη γεφυρα, κερδιζουμε sustain. (ενταξει δεν εχουμε και string-through-body αλλα διαφορα υπαρχει!). Και εκτος απο sustain κερδιζουμε και οτι αλλο κουρδισμα θελουμε! :D :D :D
Η 3η βιδα (η μονη της!) ειναι αυτο που αποκαλουν Deep-C. Βιδωνοντας την εμποδιζουμε το τρεμολο να πηγαινει "πισω". Αρα τωρα παλι μπορουμε να κανουμε οτι χαμηλοτερο κουρδισμα θελουμε, διοτι το τρεμολο δεν θα χαμηλωσει με το χαλαρωμα των χορδων, και εχουμε κ το 1/2 της λειτουργιας του: "dive-only mode"!
Αν δεν βιδωσουμε καμια βιδα τοτε εχουμε κανονικα το τρεμολο, και επειδη το εψαξα κ το μετρησα, δεν εμποδιζει πουθενα την κινηση του, ουτε περιοριζει το ευρος του. Τα μερη του ειναι πραγματικα σωστα και εξυπνα μετρημενα και σχεδιασμενα.
Πραγματικα δεν το καταλαβαινω οτι υπαρχει στην κιθαρα μου αν το εχω ανοιχτο. Δεν βγαζει αχνα!! Το μονο που πρεπει να προσεξει κανεις (και το λεει κ στις οδηγιες) ειναι να μην σφιξει υπερβολικα την βιδα που κανει την ακιδα στην ακρη να δενει καλα στη βαση του τρεμολο, γιατι ειπαμε ατσαλι, αλλα με παχος 1,5mm δεν ειναι αθραυστη.
Εχουν προνοησει και για την γειωση της γεφυρας (την τυλιγετε κ σφιγγετε με μια βιδα), οπως και για εξτρα σταθεροτητα, "κλειδωνοντας" στην ειδικη πλακα τις 2 ξυλοβιδες. (οι κοινες πλακες απλα εχουν τρυπα να περνουν οι βιδες απο μεσα).
Περα απ ολα αυτα ομως το σημαντικοτερο για μενα ειναι οτι δεδομενης της απιστευτης σταθεροτητας του (δεν το περιμενα), μπορεις να αλλαζεις modes με 2 κινησεις. Δηλαδη απλουστατα αν παιξω ενα live μπορω να παιξω με μια κιθαρα τραγουδια σε standard/drop-D/D tunings και αμα τυχει και εχω ενα τραγουδι που δεν θελει τρεμολο το "κλειδωνω" και κερδιζω sustain! ;D
Αυτα απο το πολυ ενδιαφερον tremol-no!οσοι θελετε ψαξτε στο ebay σας συστηνω! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 02:47 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 03:12 »
Να πω την αληθεια μου δε φαινεται και ασχημο....απο την αλλη μου θυμιζει το trem system της Parker,τουλαχιστον οσον αφορα στις επιλογες fixed brigde/full floating/dive-only....και η τιμη ιδιαιτερα ελκυστικη παντως :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 14:39 »
Λογικα κανουν την ιδια δουλεια..Αλλα μια parker κανει 3000€..! :)

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #3 στις: 02/03/08, 14:45 »
Δλδ ρε παιδια σε απλα Ελληνικα... Βαζεις ασπουμε αυτο στην κιθαρα σου αλλα δεν το βιδωνεις σε καπιο απο τα "επιπεδα" του, ετσι ειναι σαν να μην εχεις βαλει τπτ. Αλλα μετα για καπιον λογο θες να κουρδισεις σε ρε ας πουμε, το βιδωνεις σε κατι απο αυτα, και ειναι σαν να ειναι σεταρισμενη για ρε, αλλα με σταθερο καβαλαρη; και μετα απο την ξαναπας σε μι ειναι σαν να μην την πειραξες ποτε;

Ωραιο ακουγετε...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #4 στις: 02/03/08, 15:17 »
 ;D Ακριβως αυτο! Και μαλιστα δεν ειναι σαν σεταρισμενη, ειναι πραγματι σεταρισμενη αφου δεν αλλαξες χορδες για να αλλαξεις το intonation. Και αν το κουρδισμα ειναι χαμηλοτερο, Dark_Cronos μην ξεχνας οτι μπορεις να εχεις τη μιση λειτουργια του τρεμολο: να το βυθιζεις μονο. Οχι κατ΄αναγκη σταθερο καβαλαρη. ;)

Υ.Γ.: Θα βαλω κ φωτο μολις μπορεσω!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #5 στις: 02/03/08, 15:23 »
Αληθεια,ποσο μπορει να πεσει το κουρδισμα αραγε?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #6 στις: 02/03/08, 15:29 »
Οσο σου επιτρεπουν οι χορδες σου.Δεν εχει καμια σχεση με το εξαρτημα. Γενικα παντως δεν νομιζω να ευχαριστει κανεναν να πεσει πανω απο 1 τονο, γιατι πια οι χορδες χαλαρωνουν πολυ. Ε σε D νομιζω ειναι με καλο τροπο εφικτο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #7 στις: 02/03/08, 15:35 »
Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ χαζό.. :P Είναι που είναι σκατογέφυρες με πολλά προβλήματα,αμα είναι να αχρηστέψουμε και το μόνο πλεονέκτημα που έχει να ανεβοκατεβαίνει το τρέμολο δεν υπάρχει λόγος προτίμησης του..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #8 στις: 02/03/08, 15:35 »
Ε και άμα δεν κάνει δουλειά τουλάχιστον θα ανοίγετε τις μπύρες με αυτό! ;D

http://www.tremol-no.com/images/Opener1.WMV

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #9 στις: 02/03/08, 15:39 »
Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ χαζό.. :P Είναι που είναι σκατογέφυρες με πολλά προβλήματα,αμα είναι να αχρηστέψουμε και το μόνο πλεονέκτημα που έχει να ανεβοκατεβαίνει το τρέμολο δεν υπάρχει λόγος προτίμησης του..

Μαλλον δεν διαβασες καλα!Δεν αχρηστευεις τιποτα αυτο ειναι το καλο!Αμα θες το κανεις σταθερο, αμα θες το κανεις dive-only.Αμα δεν θες το αφηνεις ως εχει, και αμα δεν θες τις αλλες επιλογες δεν το παιρνεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #10 στις: 02/03/08, 15:44 »
Εγώ πάλι το βρίσκω πολύ χαζό.. :P Είναι που είναι σκατογέφυρες με πολλά προβλήματα,αμα είναι να αχρηστέψουμε και το μόνο πλεονέκτημα που έχει να ανεβοκατεβαίνει το τρέμολο δεν υπάρχει λόγος προτίμησης του..
Και επίσης λύνει ένα απο τα προβλήματα του. Το σταθεροποιεί κατα βούληση..

Αν βιδωσετε τις 2 βιδες, παυει η σχετικη κινηση ραβδου-υποδοχεα και το τρεμολο μενει ακινητο! Και οταν λεω ακινητο το εννοω!! Αρα με σταθερη γεφυρα, κερδιζουμε sustain. (ενταξει δεν εχουμε και string-through-body αλλα διαφορα υπαρχει!).
Εχεις προσέξει εσύ ο ίδιος διαφορά? Σίγουρα δεν συγκρίνεται με string through αλλα δεν πιστεύω οτι μπορεί να συγκριθεί ούτε καν με fixed bridge. Αυττό που κάνει τη διαφορά στη σταθερή γέφυρα, είναι η καλύτερη επικοινωνία μεταξυ γέφυρας και ξύλου, το οποίο δεν υπάρχει εδώ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #11 στις: 02/03/08, 16:49 »
Εχεις δικιο προφανως αλλα καπως κερδιζεις, κυριως σε εντονο παιξιμο η bend, γιατι σε τετοια περιπτωση αν ειναι ελευθερο το τρεμολο ακολουθει την δυναμη που βαζεις στις χορδες και αλλαζει θεση. Νομιζω απ αυτο θα κερδισεις κατι. Κ γενικα εχω την αισθηση. Δεν εχω παιξει ακομα δυνατα για να ακουσω ακριβως αλλα ακουω μια διαφορα νομιζω! Προφανως δεν το πηρα για sustain ομως! ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #12 στις: 07/03/08, 12:30 »
Βεβαια υπαρχει και η αυτονοητη λυση να παρεις (ή να φτιαξεις) κιθαρα με non floating tremolo ακομα και με floyd rose (βλεπε Wolfgang).
Προσωπικα προτιμω αυτη την λυση μιας και το να σηκωνω χορδες με το τρεμολο δεν το κανω ποτε (για αυτο εχω τα χερακια μου χεχε).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #13 στις: 07/03/08, 14:35 »
Μοιάζει πολύ καλό εργαλείο πάντως... και χρήσιμο...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #14 στις: 07/03/08, 14:53 »


 ;)

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #15 στις: 08/03/08, 16:27 »
Οσο και να το σκεφτομαι δεν μπορω να βρω ανα καλο λογο για να μην το φορεσω στην 2570 μου!!!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #16 στις: 08/03/08, 16:32 »
Λογικά θα κάνει και την αλλαγή χορδών/κούρδισμα σε κιθάρα με FR πιο εύκολη διαδικασία... ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALL PARTS TREMOL-NO ΚΡΙΤΙΚΗ!!!
« Απάντηση #17 στις: 08/03/08, 17:31 »
Λογικά θα κάνει και την αλλαγή χορδών/κούρδισμα σε κιθάρα με FR πιο εύκολη διαδικασία... ή όχι?

Ε ναι εννοειται αυτο. Αμα κλειδωσει η γεφυρα θα ναι παιχνιδι
The road to hell is full of good intentions...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 23:15
από Gabriel6th
25 Απαντήσεις
10791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:23
από Panagiotisrx7
14 Απαντήσεις
5173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 17:56
από MechMech
1 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 18:37
από Serviani
5 Απαντήσεις
3184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 12:30
από lunatic
5 Απαντήσεις
5557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/10, 10:57
από piro
1 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 10:31
από ppanousos
19 Απαντήσεις
16890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 23:18
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
27314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/21, 13:57
από panixgr
2 Απαντήσεις
2838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 22:14
από Dagoth