Αποστολέας Θέμα: Βαφές Μουσικών Οργάνων.  (Αναγνώστηκε 50259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« στις: 10/10/07, 01:26 »
Το "σώμα" μιας ηλεκτρικής κιθάρας με τι είδους βερνίκι είναι βαμμένο?
1)παράδειγμα είναι με νίτρο?
2)το νίτρο είναι η λάκα?
3)υπάρχουν ειδικά χρώματα που είναι μόνο για μουσικά όργανα?
4)υπάρχει λεπτό και χονδρό βερνίκι?
5)Πόσα χέρια είναι περασμένο το σώμα με βερνίκι?
6)Τα χρώματα αυτά είναι ακριβά(κόστος)?
7)αν πάμε το χρώμα σε έναν ξυλουργό θα μπορέσει να το "χειριστεί"?(θα καταφέρει να το βάψει το σώμα;)

κάνω αυτές τις ερωτήσεις γιατί είδα ότι μπορώ να αγοράσω ένα ποιοτικό (άβαφτο)σώμα κιθάρας σε πολύ καλύτερη τιμή από το να το αγόραζα βαμμένο!
μπορώ να αγοράσω ένα τέτοιο σώμα και να το βάψω μετά από κάποιο(ίσως και χρόνια 1-2) διάστημα?
επίσης είδα ότι στο εξωτερικό πουλάνε και σπρέι νίτρο σε στάνταρ χρώματα- αυτά δεν "δακρύζουν"?

« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/07, 09:41 από Βαγγέλης »
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Colours(paint)?
« Απάντηση #1 στις: 10/10/07, 01:31 »
πολύ ωραίο θέμα.
Και τεχνικά, δηλαδή, πως γίνεται η βαφή;
Σκεφτόμουν (ίσως βλακωδώς) ότι ίσως ένας φούρνος βαφής αυτοκινήτων θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Guitar Colours(paint)?
« Απάντηση #2 στις: 10/10/07, 08:45 »
Απορία, γιατί όλα τα θέματα τα ξεκινάτε με Αγγλικούς τίτλους? Κάνετε προπόνηση για Harmony Central και Project Guitar?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Colours(paint)?
« Απάντηση #3 στις: 10/10/07, 09:42 »
Παράθεση
Απορία, γιατί όλα τα θέματα τα ξεκινάτε με Αγγλικούς τίτλους? Κάνετε προπόνηση για Harmony Central και Project Guitar?
μετά από την επισήμανση του Gabriel6th ο τίτλος άλλαξε... :D
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #4 στις: 10/10/07, 16:51 »
Και τώρα οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου :D

Αφού λειανθούν, φύγουν τα τρίμματα, πριονίδια κλπ, τα σώματα περνιούνται με wood filler για να κλείσουν οι πόροι.

Βερνίκια υπάρχουν διάφορα. Τα χρώματα που χρησιμοποιούνται είναι είτε χρώματα ξύλων, ή αυτοκινήτων (τα solid και μεταλλικά, περλέ, κλπ)

Δεν υπάρχουν χοντρά και λεπτά χρώματα. Τα χρώματα με μικρότερο ιξώδες (πιο παχύρρευστα) αφήνουν πιο χοντρά στρώματα λόγω δυνάμεων συνάφειας/συνοχής. Πάντως το πάχος εξαρτάται κυρίως από τον αριθμό των χεριών του χρώματος και των clear coats που περνιούνται από πάνω για να το προστατέψουν.

Τα χρώματα δεν είναι ακριβά. Ακριβό είναι το πιστολέτο, το δοχείο, η απαραίτητη μάσκα (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΟΜΩΣ) και τα τριβεία κλπ αν γίνει η στραβή.

Ο μάστορας μπορεί πολύ εύκολα να βάψει συμπαγή φινιρίσματα. Με το πιστόλι ψεκάζει, στεγνώνει και τελείωσες. Τα σπρέι δεν δακρύζουν υπό την προϋπόθεση ότι ψεκάζεις από μακρυά, με σταθερή ροή και έχεις υπομονή. Η συνήθης χαζομάρα που κάνουμε είναι να ψεκάζουμε πολύ στο πρώτο χέρι μέχρι να φαίνεται το χρώμα τελείως. Κανονικά στο πρώτο χέρι πρέπει απλά να φαίνεται το χρώμα αλλά να μην επικρατεί. Αώο κει και πέρα sunburst κλπ φινιρίσματα έχουν τέχνη...

Ελπίζω να κατατόπισα. Πάντως στο project guitar έχουν όντως πολύ πράμα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #5 στις: 10/10/07, 17:41 »
Τα χρώματα που χρησιμοποιούνται είναι είτε χρώματα ξύλων, ή αυτοκινήτων (τα solid και μεταλλικά, περλέ, κλπ)


Ακριβό είναι το πιστολέτο, το δοχείο, η απαραίτητη μάσκα (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΟΜΩΣ) και τα τριβεία κλπ αν γίνει η στραβή.


 Εκ των ανωτέρω να συμπεράνω ότι δεν είπα βλακεία όταν μίλησα για βάψιμο κιθάρας σε φούρνο βαφής αυτοκινήτων;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #6 στις: 10/10/07, 17:48 »
Φαντάσου όμως σε φούρνο μικροκυμάτων!!!

Βασικά ένα παλιό σώμα, που έχει ήδη βαφεί με εντελώς άσχετο χρώμα (ούτε νίτρο, ούτε spray κλπ.) μπορεί να ξυθεί, να περαστεί ξανά με το coating και να ξαναβαφτεί? Θα ναι όπως πριν, ή απλά θα'ναι για πέταμα?  ???

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #7 στις: 10/10/07, 18:41 »
100% γίνεται να ξεβάψουμε μια κιθάρα και να την ξαναβάψουμε!το έχω πετύχει αυτό πολλές φόρες σε site ακόμα και μέσα στο kithara το έχουν κάνει κάποιοι!
Μπορεί κάποιος που ξέρει να μας πει πώς γίνεται να ξεβάψουμε ένα όργανο?
χρησιμοποιούμε χημικά που βγάζουν την βαφή ή οπλιζόμαστε με υπομονή και γυαλόχαρτο?
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #8 στις: 10/10/07, 20:49 »
100% γίνεται να ξεβάψουμε μια κιθάρα και να την ξαναβάψουμε!το έχω πετύχει αυτό πολλές φόρες σε site ακόμα και μέσα στο kithara το έχουν κάνει κάποιοι!
Μπορεί κάποιος που ξέρει να μας πει πώς γίνεται να ξεβάψουμε ένα όργανο?
χρησιμοποιούμε χημικά που βγάζουν την βαφή ή οπλιζόμαστε με υπομονή και γυαλόχαρτο?

Εχοντας μιλήσει με επαγγελματίες, ο εφιάλτης τους είναι το ξέβαμμα κιθάρας.

Υπάρχουν τεχνικές, τόσο με χημικά όσο και με φλογοπίστολο, κλπ, αλλά οι περισσότεροι λένε πως δεν αξίζει τον κόπο. Ακόμα και παλιές vintage Fender, πολλές φορές ήταν βαμμένες από πάνω με άλλο χρώμα.

Μια ενδιαφέρουσα τεχνική βαφής που θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια στιγμή είναι η εξής: βάψιμο με κάποιο translucent χρώμα, με ανιλίνη και στη συνέχεια πέρασμα με πολύ λεπτά διαδοχικά στρώματα πολυουρεθάνης, που περνιέται με το χέρι (με ένα πανάκι), όχι με πιστόλι!

Επίσης μ'αυτή την τεχνική ΔΕΝ περνιέται sealer στο ξύλο! Υποτίθεται ότι ο στόχος είναι να μπορεί το τελευταίο να "αναπνέει", πράγμα που (σίγουρα) κάποιο ρόλο παίζει στον ήχο.

Και σε αυτή και σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις βαφής, τα δύο μυστικά των επαγγελματιών είναι:

1) Τρίψιμο ανάμεσα στα "χέρια", τα οποία διαδοχικά αφήνουν όλο και περισσότερο χρώμα πάνω στο όργανο
2) Το τελικό τρίψιμο/γυάλισμα. Αυτό ειδικά είναι που ξεχωρίζει τον top επαγγελματία-"καλλιτέχνη" από τους wannabees  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #9 στις: 10/10/07, 21:04 »
λοιπόν έχω κατεβάσει εδώ και μήνες ένα βιντεάκι με το εργοστάσιο και την γραμμή παραγωγής της PRS.
εκεί είδα ότι πριν την βάψουν την κιθάρα περνάνε με ένα πανάκι με χρώμα το καπάκι(top) το χρώμα αυτό μου φάνηκε σαν πηχτό χώμα!μετά τις περνούσαν λούστρο!
αυτό το χρώμα πως ονομάζεται και φυσικά από οτι είδα και κατάλαβα είναι χρήσιμο μόνο για το καπάκι (π.χ. quilted maple top).

Το όλο θέμα για τις βαφές το άνοιξα γιατί έχω σκοπό στο μέλλον να αγοράσω ένα stratocaster body και να το βάψω hot rod red και να του βάλω glossy black pickguard!Τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να το βάψω?

επίσης έχω πετύχει κιθάρα το χρώμα τις οποίας ήταν σαν "τσόφλι" -( σε κάποιο χτύπημα το παρατήρησα προσεκτικά- πραγματικό όχι σαν πλαστικό) και κιθάρα που το χρώμα τις ήταν κανονική βαφή (π.χ. μάλλον blackie, jeff beck strat)
αυτή με το "τσόφλι" τι μπογιά είχε?το ρωτάω γιατί πιθανότατα και η eric clapton του 89" που έχω τέτοιο πρέπει να έχει!Ρωτάω γιατί το 1ο μου φάνηκε καλύτερο απ"την απλή βαφή - που μάλλον είναι το νίτρο - η οποία ξεβάφει.

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #10 στις: 11/10/07, 01:55 »


 Εκ των ανωτέρω να συμπεράνω ότι δεν είπα βλακεία όταν μίλησα για βάψιμο κιθάρας σε φούρνο βαφής αυτοκινήτων;

Μπα...Δεν βάσεις ξύλο στο φούρνο. Το αυτοκίνητο μπαίνει στο φούρνο για να δέσει η μπογιά με το μέταλλο και το αστάρι. Τα όργανα δεν τα βάζουμε σε φούρνο.

Το ξέβαμμα είναι εφικτό. Αλλά για να γίνει σωστά πρέπει το όργανο να τριφτεί και να φυγουν και κάποια χιλιοστά ξύλου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #11 στις: 11/10/07, 12:43 »
υπαρχει επισης και το λεγομενο wax finish (σντι για διαφανο ακρυλικο λουστρο), το οποιο αφηνει το ξυλο να αναπνεει καλυτερα, εχει μια πιο ομορφη "ξυλινη" υφη, αλλα δεν ειναι και τοσο προστατευμενο απο χτυπηματα και υγρασια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #12 στις: 11/10/07, 14:25 »
Πρώτον δε νομίζω ότι πια τα πιστόλια βαφής είναι ιδιαίτερα ακριβά, εκτός
και αν πάρεις κάτι επαγγελματικό.Το βασικό πρόβλημα είναι ότι πρέπει να
έχεις ένα κομπρεσέρ που να αποδίδει την κατάλληλη πίεση.Υπάρχουν και
κάποια ηλεκτρικά πιστόλια που κάνουν ταυτόχρονα και τη δουλειά του συμπιεστή.
Δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο πάντως ως τώρα για να εκφέρω άποψη.
Οσον αφορά το φούρνο είναι το ιδανικό μέρος για να βάψεις οτιδήποτε.
Ο λόγος είναι ότι φιλτράρει τον αέρα και κατακρατάει τις σκόνες που κατακάθονται
πάνω σε αυτό που βάφεις.Κατά τα άλλα μπορείς να πεις στο βαφέα να μην ανάψει
τη θερμοκρασία που στο μόνο που βοηθάει είναι να στεγνώσει πιο γρήγορα το χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #13 στις: 11/10/07, 20:21 »
Οσον αφορά το φούρνο είναι το ιδανικό μέρος για να βάψεις οτιδήποτε.
Ο λόγος είναι ότι φιλτράρει τον αέρα και κατακρατάει τις σκόνες που κατακάθονται
πάνω σε αυτό που βάφεις.Κατά τα άλλα μπορείς να πεις στο βαφέα να μην ανάψει
τη θερμοκρασία που στο μόνο που βοηθάει είναι να στεγνώσει πιο γρήγορα το χρώμα.

+1

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #14 στις: 11/10/07, 22:21 »
Ο φούρνος χωρίς τη ζέστη αναμμένη είναι απλά ένα καθαρό δωμάτιο με καλό εξαερισμό...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #15 στις: 11/10/07, 22:57 »
Ο φούρνος χωρίς τη ζέστη αναμμένη είναι απλά ένα καθαρό δωμάτιο με καλό εξαερισμό...


+13.2

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #16 στις: 12/10/07, 13:59 »
Ο φούρνος χωρίς τη ζέστη αναμμένη είναι απλά ένα καθαρό δωμάτιο με καλό εξαερισμό...


Δυστυχώς δεν επαρκεί ο εξαερισμός και τα φίλτρα αν θέλουμε επαγγελματικό αποτέλεσμα από τη βαφή. Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν και "καταράχτες" για να κατακρατούν τη σκόνη και τα αιωρούμενα σωματίδια γενικότερα.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #17 στις: 12/10/07, 15:13 »
και φορτίζουν θετικά το σώμα και αρνητικά τη μπογιά για να κάθεται αμέσως και καλύτερα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #18 στις: 12/10/07, 17:09 »
CCL η δουλεία που κάνει ο καταράκτης είναι μόνο για να κατακρατάει τα σωματίδια του χρώματος
που βγαίνουν έξω.Μεγάλο μέρος τους κολάει στο νερό και δεν μολύνει τη γύρω περιοχή.
Δεν έχει να κάνει με την ποιότητα βαφής.Αυτό που κάνει τη δουλειά είναι ένα επαρκές και ομοιόμορφο
ρεύμα αέρα που τραβάει αμέσως όσο χρώμα αιωρείται που χαλάει την επιφάνεια βαφής και την κάνει
"μουντή" όταν κολήσει.
Οι παλιάς τεχνολογίας φούρνοι έκαναν την ίδια δουλειά με νερό κάτω από το πάτωμα και αφού η
ροή του αέρα ερχόταν από επάνω προς τα κάτω έσπρωχνε το χρώμα να κολήσει.
Οι νέοι φούρνοι αντίστοιχα, έχουν φίλτρα ενεργού άνθρακα που πρέπει να αλλάζονται κατά διαστήματα.

Αυτό που λες Veldrin εννοείς μάλλον την ηλεκτροστατική  βαφή ( ; ) που δεν πιστεύω πως κάνει για ξύλα.



Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #19 στις: 12/10/07, 17:15 »
Εγώ είμαι άσχετος μάγκες, απλά έτυχε κάποια στιγμή να βρώ ένα πεταμένο σώμα κιθάρας βαμμένο καφέ.
Ήθελα να το κάνω διακοσμητικό τοίχου. Πήρα λοιπόν ένα χημικό από το χρωματοπωλείο, που πρέπει να ονομαζότανε νίτρο, ήταν πηχτό σαν κρέμα. Κάθε φορά που πασάλιβα με το πινέλο τη μπογιά μετά από ολίγο έσκαγε και με μία σπάτουλα σιγά σιγά βγήκε σχεδόν όλο το χρώμα. Η απόχρωση που απέμεινε τρίφτηκε με χαρτί λιάνσεως και τελικά απέμεινε μόνο το ξύλο με τα νερά του. Βασικό είναι ότι χρειάζεται γάντια γιατί το νίτρο είναι πολύ καυστικό για το δέρμα. Μια σταγόνα να πέσει τρέχεις κάτω απο τη βρύση με τα ΟΣΑΑΑΑΑ!!! Επίσης η όλη διαδικασία χρειάζεται υπομονή και μεράκι.
Δεν το έχω βάψει ακόμα, ώστε να σας έλεγα κάτι και γι αυτό.

Να βάλω και εγώ ένα βαθμό στον Veldrin, να μη μεινει παραπονεμένος!

+69

ο χοχο χο χοχοχο!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #20 στις: 12/10/07, 18:00 »
Παράθεση
Δυστυχώς δεν επαρκεί ο εξαερισμός και τα φίλτρα αν θέλουμε επαγγελματικό αποτέλεσμα από τη βαφή. Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν και "καταράχτες" για να κατακρατούν τη σκόνη και τα αιωρούμενα σωματίδια γενικότερα.
είδα video από gibson και όντως χρησιμοποιεί καταρράκτη!!! (ενημερωτικά - πάντα!)
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #21 στις: 12/10/07, 18:07 »
οπότε παιδιά (για να υπάρχει και κάτι να ασχολούμαστε) αν εγώ πάρω που θέλω ένα σώμα stratocaster άβαφτο, ποια είναι η διαδικασία που θέλει για να βαφτεί πολύ καλά σε hot rod red?παίζουν ρόλο τα ξύλα?(αναφέρομαι σε σώμα από alder ή basswood ή ash.)
επίσης θα βάψω όλο το σώμα?δηλαδή και σε περιοχή μαγνητών, μπράτσου και γενικά οτι δεν φαίνεται βάφεται? η fender που έχω για παράδειγμα είναι παντού βαμμένη εκτός από την περιοχή κάτω από την επαφή σώματος-μανικιού.
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #22 στις: 12/10/07, 23:43 »
σε πολλες κιθαρες τα cavities δεν ειναι βαμενα, και σε καποιες ελαχιστες ειναι περασμενα με φυλο χαλκου για να αποφευγονται οι ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες κτλ... νομιζω και στο μπασο που τα ηλεκτρονικα ειναι καπως ετσι θωρακισμενα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #23 στις: 14/01/08, 21:32 »
Γειά σε όλους.
Βάψιμο με βερνίκι νίτρου, βαφή αυτοκινήτων και βερνίκια πολυουρεθάνης μάλλον αν η κιθάρα σας είναι για πέταμα.
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΝΗΛΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟΣ
Βαφή για κιθάρες καλής ποιότητας μόνο νιτροκυταρίνης που ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλήνικη αγορά και δεν μπορείτε να εισάγετε μόνοι σας γιατί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΦΛΕΚΤΗ και απαγορεύεται η μεταφορά σε αεροπλάνο.
Μπορείτε να χρησημοποιήσετε ενα απλό sealer νίτρου η γομαλ**α όπως έβαφαν παλιά τα μπουζούκια και τις κιθάρες, είναι μία φυσική ρυτίνη που αραιώνεται με καθαρό οινόπνευμα και περνιέτε με βαμβακόμπαλα οχι πινέλο (χειρόλουστρα) και μετα βαφή νίτρου για τελείωμα αλλά μόνο αν γίνει μεγάλη αραίωση με το νίτρο (καυστικό) πολύ πρίν την εφαρμογή και μόνο σε ανάλογο υπόστρωμα γιατί θα κλαίτε το παλιό βερνίκι (είναι είπαμε πολύ καυστικό) .
Η γομαλ**α είναι καλή περίπτωση γιατί είναι απόλυτα συνεργάσιμη με το ξύλο (είναι  το ρετσίνι ενός δέντρου που φύεται στην Ινδία) αλλά δεν γίνεται χρωματισμός και το αποτέλεσμα είναι ενά μελί απαλό χρώμα.
Οι καλές βαφές μουσικών οργάνων μπορεί να είναι και 7-9 χέρια με πιστόλι αέρα, ξηραντήρα στόν αέρα, και ειδικά φίλτρα, γιατί ο υπο πίεση αέρας παράγει υγρασία κατόπιν υπάρχει επξεργασία απαλής τριβής σε στεγνο βάψιμο και ξανά.
Εξερούνται της διαδικασίας τα φθηνά όργανα παραγωγής που μπλατσ και κάτω και έτοιμο.
Μη δοκιμάσετε ηλεκτρικά πιστόλια είναι μόνο για πόρτες (και ούτε).
Οχι ηλεκτοστατική βαφή είναι για λαμαρίνες ο φούρνος ναι είναι απαραίτητος και ο καταράκτης συγκρατεί τα σωματίδια για να μην τα αναπνέουν οι γύρω.
 Φιλικά Βαγγέλης !!!! 
Δεν τα λέμε όλα μη ψάχνουμε για δουλεία.......

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Βαφές Μουσικών Οργάνων.
« Απάντηση #24 στις: 14/01/08, 23:49 »
Πολυ ωραιες οι πληροφοριες, ευχαρισουμε!
Οντως ολα τα ακριβα οργανα, ειδικα αυτα που θελουν να πιασουν τη βινταζ αισθηση, ειναι περασμενα με nitrocelulose.
Καλη συνεχεια!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
22576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:15
από kimonas_j
3 Απαντήσεις
9379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 14:34
από plusmusic
3 Απαντήσεις
8847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
7 Απαντήσεις
16736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 22:04
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 20:22
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 12:31
από master of puppets
2 Απαντήσεις
19919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 14:41
από mackay
0 Απαντήσεις
34189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/11, 11:50
από dora
2 Απαντήσεις
6344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/19, 13:07
από saved