Αποστολέας Θέμα: Η φρίκη του να είσαι αριστερόχειρας και να παίζεις μπάσο ή κιθάρα...  (Αναγνώστηκε 48966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nirvana_freak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • no one but me can save myself but it's too late...
    • Προφίλ
Re:H frikh toy na eisai aristeroxeiras kai na paizeis mpasso h kithara...
« Απάντηση #25 στις: 25/10/04, 16:10 »
Xmm....Kalws.....An iparxei kanenas akribws san emena dld:Aristeroxeiras pou paizei me aristeroxeira organa...na mou to pei...

Vre Vre! loipon polu thelw na mathw poso epsakses gia na vreis mpaso. Ekana ligous mines na vrw kithara aristeri kai ola pane mia xara. ti epirroes exeis?
Kai san apantisi sto thema tou forum, to na guriseis tis xordes se deksi mpaso einai autoktonia giati xalas to organo kai paei strafi afou to cutaway einai ap tin alli opote kalutera na vrei organo aristero H kithara se dreadnought sxedio gia na min exei provlima me to cutaway

Smells like tsigounia of music shops...
dont hate the player. hate the game.

Αποσυνδεδεμένος Progducts

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Progress in music
    • Προφίλ
    • http://www.facebook.com/MethenitisMarios
...Kai omws nomiza oti eimoun monos! Filtate bass..kai egw aristeroxeiras eimai kai paizw me aristero organo kai edw kai 6 xronia talaiporoumai kai trww kai koroidia apo tous "sumpaixtes" mou sth mpanta...xexe!Ase exw skasei trela lefta gia na vrw kithara!twra exw mia esp deluxe M-II sullektikh pleon kai exw katabrei thn ugeia mou!!Perasa 1000 koimata mexri na thn brw.kai eskasa kai 1850 eura...so keep the faith!! tha girisei o troxos!!!

Αποσυνδεδεμένος John5

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • o Slash einai kai poly murh
    • Προφίλ
Akuse kai ligo thn dikh mu istoria.....otan prwtoepiasa kithara an kai deksioxeiras epaiza apo agnoia san aristeroxeiras dhladh me to deksi xeri epiana thn tastiera.....ola phgainan perifhma kai eixa mathei para polla pramata....mexri pu me eide h......giagia mu na paizw etsi kai mu eipe to swsto tropo kai apo tote paizw kanonika.....ti thelw na pw me olo ayto?Giati den dokimazeis na paikseis san deksioxeiras?Ola einai thema prospatheias ..tha ta katafereis stadar! :D
Μην δοκιμάσεις να ρίξεις την γκόμενα με την κιθάρα......βρές άλλο αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος sweet_V

  • Μονίμως στον κόσμο της
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 :o
Παιδιά εγώ έχω μια κλασσική και παίζω σαν αριστερόχειρας και είμαι κιόλας. :P
Ο δάσκαλός μου μου λέει απλά να αλλάξω τις χορδές (τώρα που θέλω να πάρω ηλεκτρική)
Ξέρετε πού μπορώ να βρώ αριστερά όργανα??? ???
Say it now because you never know...

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Και εγώ είμαι αριστερόχειρας και παίζω σαν αριστερόχειρας.
Ως προς την ευκολία παιξίματος δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά για να καθιερωθεί να παίζει κανείς κιθάρα με το γνωστό τρόπο θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος γενικότερης ευκολίας άσχετα με το αν το να βάζεις το καλό σου χέρι στα τάστα είναι για μερικούς περισσότερο βολικό. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω για αυτό ας πει.

Σίγουρα τα πράγματα για έναν αριστερόχειρα είναι πιο δύσκολα και οι επιλογές σε κιθάρες πιο περιορισμένες.
Βέβαια στις κλασσικές μπορείς να αντιστρέψεις τις χορδές χωρίς πρόβλημα εκτός από μερικά ακριβά μοντέλα που τα πηχάκια που υπάρχουν στο εσωτερικό έχουν σχέση με το πως κρατάς τη κιθάρα. Για ηλεκτρικές, μπάσα κλπ δε θα στο πρότεινα. Δεν είναι μόνο το κόψιμο και τα κλειδιά αλλά η ασυμμετρία στο σώμα της κιθάρας, τα ποτενσιόμετρα και το τρέμολο. Οπότε καλύτερα ένα όργανο για αριστερόχειρες.

Επιπλέον σε παρέες είναι δύσκολο να παίζεις με κιθάρες άλλων αλλά δεν πρόκειται και για φρίκη. Μην το αντιμετωπίζεις έτσι. Η αριστεροχειρία σίγουρα είναι μία ιδιαιτερότητα που κάποιον τον χαρακτηρίζει και το καλύτερο που έχει να κάνει αντί να νιώθει μειωνεκτικά για αυτό είναι να νιώθει ότι είναι απλά κάτι που τον ξεχωρίζει. Πολλές φορές όταν είμαι με παρέα πιάνω δεξιά κιθάρα ανάποδα και παίζω κανά δυο απλά τραγουδάκια. Σπάμε τρελή πλάκα και άσε που τελικά ανάγομαι και σε μέγα οργανοπαίχτη.
Για έναν δεξιόχειρα είναι σχεδόν αδύνατο να κάνει κάτι τέτοιο!

Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Να εχουμε υπ'οψιν μας οτι ο πατερας μου εχει βιντεο (σε κασετα δυστυχως) εναν τυπο ο οποιοσ ειναι αριστεροχειρασ και απιζει κλασσικη κρατωντας την αναποδα. Καλα ως εδω; Καλα. Ελα ομως που ειχε τα μπασα κατω και τα καντινια πανω!  :o Το εβλεπα και δεν το πιστευα. Και μιλαμε επαιζε παπαδες, μεχρι και ακορντα επιανε απ'την αναποδη. Ειχε μαθει να παζει ετσι και του φαινοταν αδιανοητο να βαλει "σωστα" τις χορδες. Ηθικο διδαγμα: οπως εχει συνηθισει κανεις παιδες.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Παράθεση
Πενα + Μπασο = Κατσικα - Ποδηλατο
Roger glover......

Αποσυνδεδεμένος Secretus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
εχω δωσει απαντησει σε ενα παροποιο θεμα που ειναι ανοιγμενο εδω δεν τα ξαναγραφω!
το συμπερασμα ηταν
αριστεροχειρες------>με αριστερες (κιθαρες,μπασα,κτλ)
δεξιοχειρες------->με δεξιες
μην ακουω να καταπιεζεστε να παιζετε "αφυσικα"

Αποσυνδεδεμένος maiven

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Hello all!

Κεγώ καταπιεσμένος (αρχικά) αριστερόχειρας, που βρήκα το δρόμο μου.. και τον ξανάχασα ::)
Αποτέλεσμα? Αριστερόχειρη εξαιτίας της φύσης και δεξιόχειρη επειδή μου τη σπάει να έχω σε παρέα δίπλα μου κιθάρα και να μην μπορώ να παίξω! Πλέον τα κάνω και τα δύο. Βέβαια με τέτοια μυαλά δεν πρόκειται να τελειοποιηθώ σε κάποια απτις δύο..

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Εγώ ρε παιδιά είμαι αριστερόχειρας και έχω πάρει μια ακουστική για αριστερόχειρες και παίζω μια χαρά επίσης πήρα πριν λίγο μπαγλαμά και του είπα να μου γυρίσει τις χορδές και κολλά είναι οκ

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
ως πληκτράς αριστερόχειρας κ αριστεροπόδαρος είχα το ατού όταν έπαιζα τα μπάσα στο organ ;D...βέβαια στην αρχή ήταν το πρόβλημα στα εκάτερα syncopations που έπρεπε να κάνει κάθε χέρι χώρια..με το καιρό (δεν πήρε πολύ) απέκτησα καλύτερο δεξί χέρι ,παικτικά ανώτερο ,απο το αριστερό σε σημείο που σήμερα εκνευρίζομαι όταν παίζω και με το δεξί κρατάω κανα ποτό  ;D ;D
καποια άλλη αμνημόνευτη χρονιά αρχισα να παίζω μπαγλαμά και δεν αλλαξα τη σειρά των χορδών..ολα ειναι συνήθεια.. ;)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Συνάδλεφοι αριστερόχειρες, μην απογοητεύεστε! Όλα είναι θέμα συνήθειας! Πάρτε για παράδειγμα τον κιθαρίστα των Atheist ο οποίος είναι αριστερόχειρας και παίζει με κιθάρα για δεξιόχειρες με τα καντίνια πάνω και τα μπάσα κάτω! Τα πάντα τα πιάνει ανάποδα και παίζει Βυσαρίωνες!!
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Παιδιά και εγώ τώρα ξεκίνησα κιθάρα και είμαι γνήσιος αριστερόχειρας αλλά παίζω με το δεξί. Και πιστεύω ότι είναι καλύτερα γιατί το χέρι στα τάστα κάνει δυσκολότερη δουλειά και χρειάζεται περισσότερη δεξιοτεχνία κάτι που μου προσφέρει το αριστερό μου χέρι σε σχέση με το δεξί.

Και εγω ειμαι αριστεροχειρας αλλα παιζω με "κανονικο" μπασο. Την πρωτη φορα που ειχα πιασει εγχορδο στα χερια μου ομως θυμαμαι οτι ηταν σαν αριστεροχειρας. Δεν θυμαμαι αν αρχισα να παιζω κανονικα επαιδη μου ειπαν ετσι η οχι αλλα τελοσπαντων παιζω με το αριστερο στην ταστιερα πολλα χρονια. Στην αρχη ειχα ενα μικρο προβλημα στο δεξι χερι επειδη δεν ηταν αρκετα γρηγορο και ηταν λιγο πιο 'ατσαλο' ενω το αριστερο εστρωσε σχεδον αμεσως στα ταστα. Αργοτερα επρεπε να κανω λιγο ακομα προσπαθεια στα Slap/Pops αλλα βγηκαν μια χαρα. Δεν μπορω πλεον να παιξω αλλιως, εχω μαθει ετσι, αλλα παντα αναρωτιεμαι πως θα επαιζα  η αν θα ημουν καλυτερος αν το κρατουσα αναποδα.
Ο Wetton, αυτος ο τερατιος μπασιστας ηταν και αυτος αριστεροχειρας που επαιζε αναποδα και ειχε πει οτι ετσι και αλλιως ειναι το αριστερο χερι που κινειται πολυ. Anyway εχω μεγαλη περιεργεια να μαθω πως στο καλο λειτουργει ο εγκεφαλος μου αφου κανω πολλα πραγματα και με τα δυο χερια. Πχ ασυναισθητα εμαθα και μπιλιαρδο ως δεξιοχειρας, ή δεν μπορω να κρατησω ψαλιδι με το αριστερο ουτε για πλακα.
Τι να πω? Σημασια εχει οτι μπορουμε και παιζουμε, εστω και ετσι! Rock on!  8)

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Ο φίλτατος newguitarman είναι γνήσιος αριστερόχειρας όπως προτιμάς να τους αποκαλείς και πράγματι αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες για να πάρει κιθάρα. Πήρε τελικά μια ibanez rg730 (νομίζω.... ;D) και τώρα είναι εντάξει αλλά δεν μπορεί να πάρει μια πολυπόθητη γι αυτόν lp ας πούμε. Μου είχε πει πως κάποια μοντέλα βγαίνουν σε αριστερή έκδοση και επίσης έχεις δυνατότητα να πάρεις οποιοδήποτε μοντέλο αριστερό, κάνοντας ειδική παραγγελία και πληρώνοντας βέβαια κάτι παραπάνω... Θα τα πει και ο ίδιος καλύτερα όταν απαντήσει

Αποσυνδεδεμένος Deykaliwn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Re:H frikh toy na eisai aristeroxeiras kai na paizeis mpasso h kithara...
« Απάντηση #39 στις: 10/12/06, 18:55 »
Xmm....Kalws.....An iparxei kanenas akribws san emena dld:Aristeroxeiras pou paizei me aristeroxeira organa...na mou to pei...

Κι εγώ φύση αριστερόχειρας είμαι και μάλιστα ψάχνω για μπάσο που να με βολεύει κανονικά (καταλαβαίνεις τι εννοώ).
Βρήκα λοιπόν της Ibanez το SR200L και της BCRich το Warlock. Το δεύτερο είναι όλα τα λεφτά και στην κυριολεξία αφού κοστίζει 650 ευρώ. Η απόφαση είναι δύσκολη...

Αποσυνδεδεμένος [a dream for the blind]

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
730 λένε την κιθάρα του? κάπου μου είχε κολλήσει άλλο νούμερο αλλά για να το λες...


κατι ασχετο και εγω αριστεροχειρας ειμαι αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το αριστερο...Θα πέσει η κακια απο κανεναν santa εκει εξω οτι δεν εχω ασχοληθει και ποτε σοβαρα, δεν θα εχει και αδικο, αλλα γενικοτερα το εχω παρατησει το αριστερο χρόοοοονια τωρα...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σε νοιθω μαν... οσο απολαυστικο μου φαινεται το να ειμαι αριστεροχειρας (και αριστεροποδαρος) σε καθε αλλο θεμα, στην κιθαρα ειναι να βλαστημας....
Αλλα τι να κανουμε, αφου εμεις δεν εχουμε "ΔΕΞΙΟ"τητες και γενικα ειμαστε α"ΔΕΞΙΟΙ" ... Το παρηγορο ειναι οτι υπαρχει πληθωρα (μην πω πλειοψηφια) των εν γενει μουσικων-συμβολα που ειναι αριστεροχειρες (απο beethoven μεχρι hendrix)

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Ρε μήν ειστε μίζεροι παρτε ενα δεξιό και γυρίστε το, like jimi hendrix.
έμπνευση για δημιουργία να υπάρχει...
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα αυτο ακριβως ειμαστε αναγκασμενοι να κανουμε...και αυτο κανουμε! Αλλα δεν παυει να ειναι τελειως ανορθοδοξο

Αποσυνδεδεμένος gerosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • psaxnomai............
    • Προφίλ
Re paidia kai ego aristeroxeiras eimai kai paizo me to aristero, malista dn paizo kai kithara poli kairo (edo kai 3 xronia, ilektriki pira ton proigoumeno mina mia Ibanez rg370 aristeri) ... ante auto to na paroume deksia kithara kai na girisoume tis xordes na to katalabo, an kai pali iparxoun problimata, opos ama einai kithara se stil cutaway, ta kontesiometra, to floyd rose (i tremolo), ola auta se empodizoun apo to na paikseis... Tepsa, auto pou dn katalabaino ienai pos mporeite na paiksete me to deksi xeri, to deksi mou ama pao na paikso einai telios atsoumbalo kai argo, ante sta tasta sinithise...

Prin apo tin iletkriki eixa mia akoustiki stin opoia eixa allaksei tis xordes kai dn eixa kanena problima, tespa... ego to brisko sxedon adinato na paikso kithara me to deksi xeri

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Re:H frikh toy na eisai aristeroxeiras kai na paizeis mpasso h kithara...
« Απάντηση #45 στις: 16/03/07, 20:12 »
Paides ena swro blakeies mou lete.Kanas aristeroxeiras alithinos na paizei kai kanonika symfwna me thn fysi toy den iparxei?Anyway,den mporeite na katalabete...thanks omws gia to endiaferon


Ο μπασίστας των Sabbath και ο Kurt Cobain ;)

Αποσυνδεδεμένος kwstas79

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Και εγώ αριστερόχειρας είμαι, αν και κάνω πολλά πράγματα με το δεξί, μήπως τελικά είμαι αμφιδέξιος;  :-\
Μπάσο παίζω "κανονικά" πάντως, το αριστερό στο μπράτσο, το δεξί στην γέφυρα, και ουδέποτε είχα κάποιο πρόβλημα! Εύτυχώς που παίζω έτσι, γιατί αλλιώς που θα έβρισκα αριστερό Thunderbird;;;  :)

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Και εγω παιδια αριστεροχειρας ειμαι, αλλα ουτε που ηθελα να το σκεφτώ να παρω κιθαρα για δεξιοχειρες... Ετσι εχω μια ηλεκτρική και μια ακουστικη, και οι δυο αριστερες.
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Και γω μια απο τα ιδια φιλε μου.Συχνα υπηρχε το επιχειρημα απο αλλους:"Μα..δεν θα μπορεις να παιζεις με τα μπασα/κιθαρες των αλλων".Πολυ ατοπο επιχειρημα οταν προκειται να χρειαστει να αλλαξεις την φυση σου.Ενας ξαδερφος μου μπασιστας παιζει ως δεξιοχειρας εδω και χρονια...αλλα δυσκολευτηκε πολυ για να το κανει αυτο.Πλεον υποστηριζει οτι επρεπε να ειχε ακολουθησει την φυση του και οτι πλεον θα ηταν πολυ καλυτερος σαν αριστεροχειρας κανονικος.Επισης μπορω να πω οτι εχω βαρεθει να ακουω την ατακα:"Ωχ αναποδος εισαι?"Οι αριστεροχειρες δεν ειναι αναποδοι.Απλα σε συγκριση με τους αλλους παιζουν αντιστροφα.Γιατι με το ιδιο σκεπτικο και γω θεωρω τους δεξιοχειρες αναποδους.Και το κορυφαιο δεν σας το χω πει ακομα.Οταν παω να ζητησω αριστεροχειρο αταστο μπασο στα μαγαζια..η αντιδραση ειναι η να γελαει ο πωλητης..η με ενα χαμογελο συμπονοιας να μου λεει..φιλε δεν υπαρχει κατι τετοιο.Η ζωη ειναι για τους δεξιοχειρες τελικα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/07, 12:42 από bassman...(keep rocking in your own way!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Re:H frikh toy na eisai aristeroxeiras kai na paizeis mpasso h kithara...
« Απάντηση #49 στις: 17/03/07, 13:05 »
Ο μπασίστας των Sabbath και ο Kurt Cobain ;)

O μπασίστας των sabbath είναι δεξιόχειρας!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:33
από ogyon21
41 Απαντήσεις
11032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO
31 Απαντήσεις
11771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:49
από tech21man
2 Απαντήσεις
2414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 18:50
από twist 1N my Sobriety
11 Απαντήσεις
5150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:06
από ibanezbass
11 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 11:06
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
5243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/14, 19:56
από GeorgeMam
0 Απαντήσεις
17557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/15, 16:02
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/19, 14:43
από Ioannis Anastassakis