Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!  (Αναγνώστηκε 5720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« στις: 09/02/15, 00:11 »
Το λοιπόν! Έχω μία καμπίνα 1922 Marshall, την οποία είχα αγοράσει καινούργια. Η καμπίνα φορούσε g12-t75 Celestion, τα οποία έβγαλα μόλις την αγόρασα και έβαλα 2 Vintage 30's. Τη δούλεψα σε ένα στέρεο rack σύστημα για περίπου 1,5 χρόνο με πολύ normal χρήση. Μετά από κανένα χρόνο που καθόταν, και ενώ δοκίμασα 2-3 ενισχυτές πάνω της, κάτι δεν ακουγόταν καλά.. Ο ήχος ήταν πολύ πρίμος, λεπτός αδύναμος.. Την πρώτη φορά νόμιζα ότι είναι ο ενισχυτής, στον δεύτερο που τη δοκίμασα (ένα Hellcat) τρελάθηκα γιατί την ίδια μέρα σε μία άλλη ίδια καμπίνα (πάλι 1922 Marshall με Vintage 30's) ακούγόταν άψογα και στη δική μου χάλια! Ψιλιάστηκα ότι κάτι παίζει με τα ηχεία. Οπτικά δεν φαίνεται να έχουν κάτι (χτύπημα κτλ), οι συνδέσεις τους επίσης ήταν μια χαρά. Αφού δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, είπα να αγοράσω 2 άλλα, και αφού θα πήγαινα σε αλλαγή είπα να πάρω κάτι εντελώς διαφορετικό, έτσι αγόρασα 2 EV12L. Πάω να βάλω τα EV χθες, και διαπιστώνω ότι ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ λόγω των χειρολαβών της καμπίνας! Τρελάθηκα... Είχα ξυλώσει ήδη τα V30's οπότε είπα να βάλω ένα ζευγάρι Vintage 30's και Greenback τα οποία είχα. Οι ερωτήσεις μου..


1. Τα 2 T12-G75 που αρχικά είχε η καμπίνα ήταν 16 οhm έκαστο. Τα 2 Celestion που έβαλα τώρα είναι 8ohm έκαστο. Η καμπίνα έβγαζε 1 έξοδο mono σε 8ohm ή 2 stereo σε 16. Άρα υποθέτω ότι λόγω ότι τα νέα ηχεία είναι το μισό από τα μαμά σε ohm, αυτόματα σε mono η καμπίνα είναι 4ohm και stereo 8ohm; Am i right? (δεν πείραξα τπτ από την καλωδίωση της καμπίνας).


2. Έλεγα αφού τα πήρα τα EV12L, να τα έβαζα στον JVM410 combo που έχω, αλλά κάτι μου λέει ότι ΟΥΤΕ εκεί θα χωρέσουν λόγω πάλι των χειρολανών του JVM... Έχει κανένας ιδέα αν χωράνε;


Η άλλη λύση που έχω (θα σκάσω αν δεν τα ακούσω τα EV's) είναι να τα χρησιμοποιήσω με μία 1960Α 4x12 καμπίνα με G12-T75. Να βγάλω 2 G12-T75 και να βάλω σε Χ τα 2 EV. Πρώτον παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο από τη στιγμή που νομίζω ότι τα μεγάφωνα της καμπίνας είναι στα 16ohm έκαστο; (να μπουν δλδ 2 16άρια και 2 8οάρια σε ohm) και δεύτερον θα ταιριάζουν EV12L μαζί με Celestion G12-T75... Θα δέσει το γλυκό η θα είναι καρμποράρα με σαντιγί ένα πράγμα;


3. Πώς μπορώ να δω αν χαλάσαν τα ηχεία, ή τη έπαθαν και ακούγονται έτσι; (τα 2 Vintage 30's που είχα μέχρι τώρα στην καμπίνα)
Αυτά τα ολίγα, τα φώτα σας παρακαλώ!
White noise

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #1 στις: 09/02/15, 09:37 »
Τα Evm12 L ειναι απιστευτα μεγαφωνα τα χρησιμοποιω 3 χρονια περιπου και με δυσκολια να βαλω κατι αλλο ...(οχι οτι δεν υπαρχει.... ;) )....
Βγαλε καμια φωτο να δουμε το εσωτερικο της καμπινας και το σημειο που δεν χωρανε τα μεγαφωνα...!!

Λογικα ειναι σαν την απο κατω ετσι ???  Εγω στην θεση σου θα εβγαζα τα χερουλια και θα εκλεινα την τρυπα και θα εβαζα χερουλι εξωτερικα...



« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/15, 09:42 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #2 στις: 09/02/15, 10:14 »
Ακριβώς έτσι είναι ναι.Τα celestion χωράνε μια χαρά (οριακά μεν, χωράνε δε), τα 2 EV ούτε για αστείο.. Βρίσκει η χειρολαβή πάνω στο μεταλλικό μέρος του ηχείου.
Δεν θέλω να πειράξω την καμπίνα, το σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω με τι υλικό θα την μπαλώσω αν θα επηρεάσει τον ήχο αν μείνει τρύπα κτλ, χώρια ότι δεν θέλω να προσθέσω χερούλια κτλ για το αισθητικό του θέματος. Για πες μία γνώμη για τα EV's μιας και τα χρησιμοποιείς;; Τα δοκίμασες συνδυαστικά με άλλο ηχείο;
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #3 στις: 09/02/15, 10:56 »
Τ
1. Τα 2 T12-G75 που αρχικά είχε η καμπίνα ήταν 16 οhm έκαστο. Τα 2 Celestion που έβαλα τώρα είναι 8ohm έκαστο. Η καμπίνα έβγαζε 1 έξοδο mono σε 8ohm ή 2 stereo σε 16. Άρα υποθέτω ότι λόγω ότι τα νέα ηχεία είναι το μισό από τα μαμά σε ohm, αυτόματα σε mono η καμπίνα είναι 4ohm και stereo 8ohm; Am i right? (δεν πείραξα τπτ από την καλωδίωση της καμπίνας).

σωστά

Η άλλη λύση που έχω (θα σκάσω αν δεν τα ακούσω τα EV's) είναι να τα χρησιμοποιήσω με μία 1960Α 4x12 καμπίνα με G12-T75. Να βγάλω 2 G12-T75 και να βάλω σε Χ τα 2 EV. Πρώτον παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο από τη στιγμή που νομίζω ότι τα μεγάφωνα της καμπίνας είναι στα 16ohm έκαστο; (να μπουν δλδ 2 16άρια και 2 8οάρια σε ohm)

καταρχήν μέτρα μ' ένα πολύμετρο το κάθε ηχείο ξεχωριστά (βγάζεις τα καλώδιά του πρώτα)

σε περίπτωση που είναι στα 16Ωhm , για τη δοκιμή μπορείς να τα βάλεις στην 4x12 αποσυνδέοντας προσωρινά τα G12 και συνδέοντας τα EV είτε παράλληλα μεταξύ τους (4Ωhm) είτε σε σειρά (16Ωhm)
επίσης αφού το κάνεις αυτό μπορείς έχοντας τα EV συνδεδεμένα σε σειρά μεταξύ τους να βάλεις και ένα απο τα G12 παράλληλα με αυτά (8Ωhm)

μπορείς να κάνεις κι'αλλους συνδιασμούς και πειραματισμό  έχοντας κατά νου οτι :
- η συνολική αντίσταση αντιστάσεων σε σειρά ισούται με το άθροισμα των επιμέρους αντιστάσεων  ,
- η συνολική αντίσταση αντιστάσεων σε παράλληλη σύνδεση ισούται με το γινόμενο των επιμέρους αντιστάσεων διά το άθροισμα αυτών.
- τα ohm της καμπίνας θα πρέπει να 'ναι ίσα ή περισσότερα απο τα ohm της εξόδου του ενισχυτή
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #4 στις: 09/02/15, 11:06 »
Μπαλωνεις με κοντρα πλακε και βιδωνεις αυτα http://www.adamhall.com/en/ah_Hardware_34081_-_Sprung_Handle_medium_in_Dish_9_mm_deep_with_Rivet_Protection.html
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #5 στις: 09/02/15, 11:57 »
Μπαλωνεις με κοντρα πλακε και βιδωνεις αυτα http://www.adamhall.com/en/ah_Hardware_34081_-_Sprung_Handle_medium_in_Dish_9_mm_deep_with_Rivet_Protection.html



@modfori: H άλλη λύση που σκέφτηκα είναι αν κάνω την καμπίνα 2*2Χ12, με 2 ξεχωριστές είσοδους, η μία στα 8 ohm σε σειρά τα EV, και μία στα 16 ohm σε σειρά τα Celestions. Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται ε;


@saved: Thanks saved! Θα δω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική αγορά, και αν δεν χωράνε και στον JVM, με βλέπω να πηγαίνω σε αυτή τη λύση.
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #6 στις: 09/02/15, 12:04 »
..να μπουν δλδ 2 16άρια και 2 8οάρια σε ohm..
Δεν υπάρχει τρόπος να συνδεθούν 16άρια μαζί με 8άρια στην ίδια καμπίνα, και να είναι σωστό το τελιλό συνολικό φορτίο για τον ενισχυτή, τα 16άρια πάντα θα παίζουν στην μισή ένταση, με ότι συνδεσμολογία και να μπούν (χωρίς επιπλέον αντιστάσεις).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #7 στις: 09/02/15, 12:08 »

@modfori: H άλλη λύση που σκέφτηκα είναι αν κάνω την καμπίνα 2*2Χ12, με 2 ξεχωριστές είσοδους, η μία στα 8 ohm σε σειρά τα EV, και μία στα 16 ohm σε σειρά τα Celestions. Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο γίνεται ε;



γίνεται αλλά όχι όπως το λες διότι τα EV σε σειρά (8+8) έχουν συνολική αντίσταση 16 ohm και τα celestion σε σειρά (16+16 ,εφόσον είναι στα 16 έκαστο) 32ohm .

θα πρέπει στη μία είσοδο να μπουν τα EV σε σειρά (16ομ) ή παράλληλα (4ομ) και στην άλλη είσοδο τα celestion παράλληλα μεταξύ τους (8ομ)

ρίξε μια ματια εδώ για να καταλάβεις
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/15, 12:12 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #8 στις: 09/02/15, 12:26 »
@modfori: Ναι ναι έχεις δίκαιο αυτό είχα στο μυαλό μου.


@adr1anos: Ευχαριστώ το κατάλαβα στην πορεία ότι δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο, για αυτό έψαχνα να δω (χρήσιμες) εναλλακτικές. Από ότι είδα και οι διαστάσεις της καμπίνας του JVM combo είναι στα όρια της 1922 οπότε ούτε εκεί χωράνε.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #9 στις: 09/02/15, 13:22 »
Υπαρχει.Το εχω ψαξει εγω  ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #10 στις: 09/02/15, 15:27 »
Υπαρχει.Το εχω ψαξει εγω  ::)
Έ, πες το και στον sfansfan να κάνει την δουλειά του..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #11 στις: 09/02/15, 15:45 »
Δεν εχω σκοπο να κανω καμια διαφιμηση αλλα εγω οτι παρω για την 15/6 θα το παρω απο εδω
http://www.rackeys.gr/default.aspx
Δεν ξερω αν μπορει να τα βρει αυτα αλλου φθινοτερα απλα μονο και μονο για την εξηπιρετηση που μου εχει κανει ο Μανος απο αυτο το μαγαζι και τοση ευγαινια θα το προτιμησω απο οποιδηποτε αλλο.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #12 στις: 09/02/15, 16:45 »
@saved  αν μπορείς στείλε το link με τις χειρολαβές ακριβώς γιατί δεν τις βρίσκω..



White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή ηχείων... τα φώτα σας!
« Απάντηση #13 στις: 09/02/15, 17:28 »
Οτι θες απο adamhall και δεν υο βρισκεις στο σαιτ παρε τηλ η στειλε μεηλ.Δεν το εχουν στοκ αλλα καθε 7 η 14 μερες κανουν παραγκελια και φερνουν.
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 13:36
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 07:59
από Spartan Amplifications
7 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 01:14
από Cr0wley
2 Απαντήσεις
2291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 16:43
από AtticanSky
18 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 23:55
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 18:13
από Jezus
7 Απαντήσεις
2782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/10, 00:58
από vaig3
19 Απαντήσεις
8625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 02:07
από Mistral
2 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 18:08
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 14:18
από Guitar Fan