Αποστολέας Θέμα: midi kιθάρα  (Αναγνώστηκε 5501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
midi kιθάρα
« στις: 10/01/06, 10:54 »
Τελικά όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να μάθω πλήκτρα όσο θα ήθελα. Έτσι σκέφτηκα τις μελωδίες που παίζω στην κιθάρα και θα ήθελα να τις επεξεργαστώ σαν midi, να τις γράφω κιόλας από την κιθάρα!

Θέλω να βάλω midi μαγνήτη. Τι όμως? Ο μαγνήτης αυτός επιρρεάζεται από ξύλα ή μόνο από παίξημο? Δλδ να πάρω μια ότι να ναι κιθάρα (να παίζει κουτσά στραβά), να βάλω έναν midi μαγνήτη πάνω και καθάρισα? Μετά η σύνδεση γίνετε με την είσοδο (Midi In) στην κάρτα ήχου.

Υπάρχουν πολλές μάρκες τέτοιων μαγνητών? Ποια προτείνεται εσείς?

Ευχαριστώ!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 10/01/06, 13:42 »
Δεν ξέρω απο μαγνήτες, άλλα αφού είναι MIDI και έχει ψηφιακή έξοδο δεν πρέπει να επηρεάζεται απο ξύλα κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/06, 15:29 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 10/01/06, 15:02 »
δεν θα επηρεαζεται...και γω πιστευω οτι ουτε ο ηχος της ηλεκτρικης επηρεαζεται πολυ απο τα ξυλα...πιο πολυ μετρανε για μενα μαγνητες,χορδες,πενα και μετα ενισχητες.πεταλακια κτλ...τωρα αυτο σηκωνει πολυ συζητηση βεβαια και παρα πολυ θα διαφωνουν μαζι  μου....
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 10/01/06, 15:29 »
Λοιπον ας τις παμε μια μια τις αποριες σου:

Τελικά όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να μάθω πλήκτρα όσο θα ήθελα. Έτσι σκέφτηκα τις μελωδίες που παίζω στην κιθάρα και θα ήθελα να τις επεξεργαστώ σαν midi, να τις γράφω κιόλας από την κιθάρα!


Οκ... Για αυτον ακριβως τον λογο ξεφευγεις απο guitar synth συστηματα και περνας σε guitar to MIDI interfaces.

Eξου και εχεις διαφορετικες επιλογες απο καποιον (σαν και μενα πχ.) που ασχολειται καθαρα με guitar synths. Κι αυτο ειναι καλο...

Roland GI-20 389€ απο Thomann.
Terratec Axon AX 100 MkII 475€ απο Thomann.
Yamaha G50 440€ απο Thomann.

Προσωπικα πιστευω οτι σε βολευει περισσοτερο το πρωτο εφοσσον θες να περνας την κιθαρα σαν MIDI στο PC και μετα να αλλαζεις οργανα με VST. Oχι οτι τα αλλα 2 δεν το κανουνε, απλα εκει πληρωνεις και τον ενσωματομενο synthesizer το οποιο ειναι επιπεδου XG MIDI της Yamaha...

Θέλω να βάλω midi μαγνήτη. Τι όμως? Ο μαγνήτης αυτός επιρρεάζεται από ξύλα ή μόνο από παίξημο? Δλδ να πάρω μια ότι να ναι κιθάρα (να παίζει κουτσά στραβά), να βάλω έναν midi μαγνήτη πάνω και καθάρισα? Μετά η σύνδεση γίνετε με την είσοδο (Midi In) στην κάρτα ήχου.


Λοιπον, εδω ανοιγεις αλλο μεγαλο θεμα.

Οι Hex μαγνητες οπως ο GK-3 της Roland (103€), o G1D της Yamaha(133€) και ο AIX 101 της Terratec (185€), βγαζουν 13-pin εξοδο που συνδεεται με το synth. Για αυτο χρειαζεσαι τους convertors που προανεφερα.

Yπαρχει το MIDIAxe 5-pin συστημα που δουλευει με πιεζοηλεκτρικο μαγνητη και βγαζει κανονικο 5-pin MIDI σημα, το οποιο ομως δεν εχω συναντησει να πουλιεται χωριστα. Προς το παρον μπορεις να το παραγγειλεις σαν εξτρα συστημα στις Brian Moore κιθαρες (σειρα i x.13) η να αγορασεις μια Parker MIDIFly.

Οσο αφορα τους Hex μαγνητες, κανενας δεν υπερισχυει απο τον αλλο, ειδικα αφου οι AIX 101 και G1D ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα απο διαφορετικες εταιριες.

Το tracking, δλδ η ταχυτητα και η ακριβεια μεταδοσης του σηματος, εξαρταται περισσοτερο απο τον converter παρα απο τον μαγνητη.

Εκει υπερεχει το Axon, αλλα οταν μιλαμε για recording καταστασεις οπου μπορεις μετα στο software να διορθωσεις τα οποια κακως κειμενα δεν θεωρω οτι η υπεροχη αυτη δικαιολογει τα επιπλεον λεφτα.

Τελος, για μια κιθαρα που θα χρησιμοποιηθει καθαρα για τετοιο σκοπο δεν παιζουν ρολο τα ξυλα αλλα παιζει ρολο η ταστιερα.

Επειδη ομως μιλαμε για 500€ το λιγοτερο για ενα ολοκληρωμενο συστημα, χωρις την κιθαρα, υπαρχει μια φθηνοτερη αλλα λιγο περιεργη λυση...

Λεγεται Yamaha EZ-EG, και δημιουργηθηκε για να μαθαινει καποιος κιθαρα ευκολα. Ειναι σαν τα πληκτρα που εχουν μεσα τραγουδακια και σου δειχνουν ποια πληκτρα να πατησεις για να τα παιζεις. Οχι οτι δεν μπορεις να παιξεις χωρις το backing track.

Η διαφορα ομως ερχεται στο οτι η EZ-EG εχει ενσωματωμενη MIDI εξοδο και ετσι συνδεεται κατευθειαν στην MIDI εισοδο της καρτας ηχου χωρις να  χρειαζεται convertor. Kαι στα 245€ απο Amazon ειναι σαφως μια πιο φθηνη λυση...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 10/01/06, 15:49 »
Χμ... κατατοπιστικότατος!!! Ακριβές οι λύσεις που μου προτείνεις, νόμιζα ήταν φτηνότερα, δλδ με έναν midi μαγνήτη των 100 ευρωπουλάκιων και κάτι ξεμπέρδευα! Τα Midi inteface είναι ακριβά.. μάλλον θα συνεχίσω την μελέτη στα πλήκτρα! ;D ;D ;D

Η κιθάρα η Yamaha που ανάφερες ήταν αρκετά ενδιαφέρον... μάλλον ακριβώς ότι χρειάζομαι!!! Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 11/01/06, 22:33 »
Επειδή αρκετό καιρό σκέφτομαι την αγορά μιας κιθάρας που θα μετατρέπει τον αναλογικό ήχο σε ψηφιακό θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε ασχοληθεί καθόλου με το θέμα.Έχω βρεί το G50 της Υamaha το οποίο προυποθέτει και την τοποθέτηση ενος μαγνήτη δίπλα στον καβαλάρη αλλά κατι τέτοιο δεν γίνεται χωρίς μετατροπη στην Ibanez 470 μου.Σκέφτομαι να πάρω μια φτηνή κιθάρα και να το τοποθετήσω αλλά δεν θα έλεγα όχι και σε μια καλή software λύση(κάτι σαν το Lateral Solution Guitar Synth αλλά με πολυ περισσότερες δυνατότητες.Ακούω προτάσεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 11/01/06, 23:56 »
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ούτε πρόσθετους μαγνήτες, ούτε άλλη κιθάρα.
Η λύση είναι η εξής: Celemony Melodyne τις Studio Edition.
Μπορεί και μετατρέπει την κιθάρα, το μπάσο, την φωνή (αν πατάει καλά), το βιολί, την βιόλα, το κλαρίνο, το σαξόφωνο, και πολλά άλλα όργανα σε midi file. Είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση σου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 12/01/06, 00:07 »
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=24961.0
Δες και εδω που εχει συζητηθει το θεμα. Και με μια αναζητηση, θα μπορουσες να βρεις και αλλα συναφη θεματα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 12/01/06, 00:10 »
Ευχαριστώ φίλε μου.Πολύ ενδιαφέρον software.Mόνο που εμένα με ενδιαφέρει να παίζω την κιθάρα και σε πραγματικό χρόνο να ακούγεται πχ φυσαρμόνικα ή κλαρίνο.Νομίζω ένα τέτοιο συστηματάκι πρέπει να έχει ο κιθαρίστας του Πανούση.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 12/01/06, 00:16 »
Που ειδες το software? ??? Αν προσεξεις, ο χρηστης Arg0 προτεινει καποιες λυσεις και καποιους μαγνητες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 12/01/06, 00:22 »
Απ οτι είδα το melodyne είναι software και μαλιστα για Mac.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 12/01/06, 00:28 »
Thanks free.Tωρα το είδα το link :).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: midi kιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 12/01/06, 22:47 »
Απ οτι είδα το melodyne είναι software και μαλιστα για Mac.

Κανείς ένα πόλη μεγάλο λάθος για το melodyne ότι είναι για Mac μόνο, είναι και για PC.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:29
από Mariko
4 Απαντήσεις
3993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 20:45
από jmone
20 Απαντήσεις
8921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
3 Απαντήσεις
4320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 15:26
από Fteo
12 Απαντήσεις
8217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/08, 03:06
από gamanos
0 Απαντήσεις
6792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 20:07
από Ο Νέος Κιθαρωδός
7 Απαντήσεις
3857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 12:21
από Giorgos K.
12 Απαντήσεις
7072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 02:17
από groovymood
61 Απαντήσεις
15471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 01:07
από kopaniamento
26 Απαντήσεις
7028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 16:47
από Panos-Echidna