Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για Home Recording Studio  (Αναγνώστηκε 14856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βοηθεια για Home Recording Studio
« στις: 12/10/16, 14:23 »
Καλησπέρα !

Είπα να ξεκινησω να φτιαξω μια κατάσταση στο χώρο μου να μπορω να ηχογραφω σωστα την κιθάρα μου (παιζοντας  heavy παραμορφωμενες καταστασεις) και αργοτερα να μπορω να βαζω πανω τυμπανα και οτι αλλο (μπασα, πληκτρα κτλ)

Καταλαβαίνω πως θέλει πολύ ψάξιμο το ολο θεμα, απλα επειδή όσο διαβάζω το πιο πολύ μπερδεύομαι ειπα να ανοίξω το θέμα θέτωντας τις ερωτήσεις μου. Είμαι βέβαιος οτι θα με βοηθήσετε οπως έχετε κάνει κατα καιρούς σε κάθε νταλκά που με πιάνει. Λοιπόν:

- Θα αγοράσω καινούργιο laptop (οχι Mac). Tι χαρακτηριστικά πρεπει να κοιτάξω να έχει.
- Μετά σειρα έχει η εξωτερική κάρτα ήχου. Τί προτείνετε? (κάτι τιμιο κ οικονομικό) - Αυτη η κάρτα ήχου συνοδεύεται απο Software? ; ή ειναι κάτι ξεχωριστό?
- Ηχεία?

-Κάτι αλλο που ισως ξεχνάω?

Το budget moυ για ολα (εκτος του laptop) είναι γύρω στα 400-500 ε. Αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με πιο λίγα σιγουρα θα ηταν καλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #1 στις: 12/10/16, 14:37 »
Καλησπέρα !

Είπα να ξεκινησω να φτιαξω μια κατάσταση στο χώρο μου να μπορω να ηχογραφω σωστα την κιθάρα μου (παιζοντας  heavy παραμορφωμενες καταστασεις) και αργοτερα να μπορω να βαζω πανω τυμπανα και οτι αλλο (μπασα, πληκτρα κτλ)

Καταλαβαίνω πως θέλει πολύ ψάξιμο το ολο θεμα, απλα επειδή όσο διαβάζω το πιο πολύ μπερδεύομαι ειπα να ανοίξω το θέμα θέτωντας τις ερωτήσεις μου. Είμαι βέβαιος οτι θα με βοηθήσετε οπως έχετε κάνει κατα καιρούς σε κάθε νταλκά που με πιάνει. Λοιπόν:

- Θα αγοράσω καινούργιο laptop (οχι Mac). Tι χαρακτηριστικά πρεπει να κοιτάξω να έχει.
- Μετά σειρα έχει η εξωτερική κάρτα ήχου. Τί προτείνετε? (κάτι τιμιο κ οικονομικό) - Αυτη η κάρτα ήχου συνοδεύεται απο Software? ; ή ειναι κάτι ξεχωριστό?
- Ηχεία?

-Κάτι αλλο που ισως ξεχνάω?

Το budget moυ για ολα (εκτος του laptop) είναι γύρω στα 400-500 ε. Αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με πιο λίγα σιγουρα θα ηταν καλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Στα λαπτοπ το περισσότερο hardware είναι στην ουσία software κάνει delegate την δουλιά στην CPU. Αν θες να μείνεις στα <1000 ευρώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις το δικό σου workstation. Θες λειτουργικό low latency (real-time) (π.χ. Ubuntu Studio), και καλό hardware. Απο κάρτα ήχου θές εξωτερικό USB audio interface όπως το Scarlet 2i2, η built-in κάρτα δεν θα σε καλύψει.

Προσωπικά είχα καλές μέταλ/rock/blues ηχογραφήσεις με το USB του me-25, Ardour, Audacity σε Linux.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/16, 14:39 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #2 στις: 12/10/16, 15:26 »
Αν το θες για ερασιτεχνικες ηχογραφησεις μονο στο σπιτι (δεν χρειαζεσαι δηλαδη την φορητοτητα των laptops), προτιμησε ενα desktop συστημα (πιο σταθερο/πιο γρηγορο/πιο επεκτασιμο σε RAM, HDDs, επεξεργαστη κτλ/ δεν υπερθερμαινεται ευκολα, πιο οικονομικο/ value for money) με μια μεγαλη οθονη (19' τουλαχ. για να κανεις ευκολοτερα editing στο DAW). Και με 15ρι laptop των 400 ευρω κανεις δουλεια, ομως θα σου βγουνε τα ματια με την μικρη οθονη...


Επειτα ξεκινα αναποδα και διαλεξε τα monitors (το πιο ακριβο κομματι του home studio... και οχι μονο  ;D ). Στο budget σου θα σου προτεινα τα πολυ καλα KRK Rokit RP5 (γυρω στα 300 θα σου βγει το ζευγαρι), ομως θα χρειαστει να ακουσεις ο ιδιος για να διαλεξεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #3 στις: 12/10/16, 16:14 »
προτιμησε ενα desktop συστημα (πιο σταθερο/πιο γρηγορο/πιο επεκτασιμο σε RAM, HDDs, επεξεργαστη κτλ/ δεν υπερθερμαινεται ευκολα, πιο οικονομικο/ value for money) με μια μεγαλη οθονη (19' τουλαχ. για να κανεις ευκολοτερα editing στο DAW). Και με 15ρι laptop των 400 ευρω κανεις δουλεια, ομως θα σου βγουνε τα ματια με την μικρη οθονη...

δεν διαφωνω απλα ειναι στα σχεδια να αγορασουμε laptop για να το χρησιμοποιουν η σύζυγος και τα παιδια μου και οταν θελω να το πηγαινω στον προσωπικο μου 'χωρο' (που καλυτερα να μην μπαινουν εκει τα παιδακια γιατι καταλαβαινεις..) και να κανω τη δουλεια μου...προτιμώ τα χρηματα που θα δώσω για να πάρω ενα ξεχωριστό desktop (που οπως καταλαβαίνεις δεν περισσευουν) να τα δώσω για την αγορα του υπολοιπου εξοπλισμου (ηχεια ..οπως λες παρακατω, καρτες ήχου κτλ.)




Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #4 στις: 12/10/16, 16:25 »
επιπλεον ερωτηση (που ανακαλυπτω καθώς ψάχνω)

Βρήκα αυτό εδω το τίμιο εργαλιειο :

https://www.thomann.de/gb/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm#bewertung

αυτο έχει και προσομοιώσεις ενισχυτών η ειναι κάτι ξεχωριστό?
Αν ειναι κάτι ξεχωριστό μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #5 στις: 12/10/16, 21:44 »
Κοιταξε η  η καρτα ηχου να εχει επιλογη Pad. Μην αφηνεις πιθανοτητες για παραμορφωση.
Αν πας σε Focusrite η πιο φτηνη με Pad ειναι η Scarlett 2i4 2nd Gen.
Δες ομως και την Behringer U-Phoria UMC204HD. Η πιο φτηνη και τα εχει ολα.
Απο active nearfield monitors σε entry level,  ποιοτικα και στην  χαμηλοτερη τιμη στις 5 ινστες, ειναι τα JBL LSR 305.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #6 στις: 12/10/16, 21:58 »
SD

τι είναι η επιλογή PAD?



Συγχώνευση μηνυμάτων: 14/10/16, 08:34
επιπλεον ερωτηση (που ανακαλυπτω καθώς ψάχνω)

Βρήκα αυτό εδω το τίμιο εργαλιειο :

https://www.thomann.de/gb/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm#bewertung

αυτο έχει και προσομοιώσεις ενισχυτών η ειναι κάτι ξεχωριστό?
Αν ειναι κάτι ξεχωριστό μπορείτε να προτείνετε κάτι?




νομίζω οτι καλύτερα είναι την παραμόρφωση και γενικά τα εφέ να τα κάνεις από εξωτερικό πολυεφέ ή από τον ενισχυτή σου και να στέλνεις τον ήχο σου έτοιμο στο λαπτοπ για ηχογράφηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/16, 08:34 από Korgy »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #7 στις: 12/10/16, 22:08 »
SD

τι είναι η επιλογή PAD?

Ενα κουμπακι που το πατας και κατεβαζει στην εισοδο της καρτας, το σημα μιας πολυ δυνατης πηγη ηχου (οπως συνηθως μιας πεταλιερας) για να μην παραμορφωνει. (συνηθως  -20db)
http://www.soundonsound.com/sound-advice/q-why-does-instrument-input-my-audio-interface-always-clip
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/16, 22:11 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #8 στις: 12/10/16, 22:16 »
επιπλεον ερωτηση (που ανακαλυπτω καθώς ψάχνω)

Βρήκα αυτό εδω το τίμιο εργαλιειο :

https://www.thomann.de/gb/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm#bewertung

αυτο έχει και προσομοιώσεις ενισχυτών η ειναι κάτι ξεχωριστό?
Αν ειναι κάτι ξεχωριστό μπορείτε να προτείνετε κάτι?

κάρτα ηχου είναι τι παραμορφώσεις να έχει?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 14/10/16, 08:34
επιπλεον ερωτηση (που ανακαλυπτω καθώς ψάχνω)

Βρήκα αυτό εδω το τίμιο εργαλιειο :

https://www.thomann.de/gb/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm#bewertung

αυτο έχει και προσομοιώσεις ενισχυτών η ειναι κάτι ξεχωριστό?
Αν ειναι κάτι ξεχωριστό μπορείτε να προτείνετε κάτι?




νομίζω οτι καλύτερα είναι την παραμόρφωση και γενικά τα εφέ να τα κάνεις από εξωτερικό πολυεφέ ή από τον ενισχυτή σου και να στέλνεις τον ήχο σου έτοιμο στο λαπτοπ για ηχογράφηση.

Για Windows/Mac υπαρχει πληθώρα απο VST pluggins που κάνουν τα πάντα. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα LADSPA, LV2 pluggins στο linux για compression/cabinet simulation και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φυσικά το σήμα έρχεται στην κάρτα ήδη διαμορφωμένο, μετά απλά προστίθενται τα παραπάνω effects.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/16, 08:34 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #9 στις: 13/10/16, 10:39 »
Πώς θα ηχογραφήσεις την ηλ. κιθάρα; Απο πεταλιερα, ενισχυτή ή με s/w (vst plugins)? Ρωτάω επειδή αναλόγως τον τρόπο, θα χρειαστεις είτε καλό μικρόφωνο (αν πας με ενισχυτή), ή μπορεί να γλυτώσεις την κάρτα ήχου (πολλές σύγχρονες πεταλιέρες έχουν ενσωματωμένη κάρτα ήχου/ audio interface, οποτε γλυτωνεις αυτο το εξοδο), ή (αν χρησιμοποιησεις VSTs) θα χρειαστεις καλή κάρτα ήχου με χαμηλο latency.


edit: Και τα JBL που προτεινει ο SD (οχι ο Seymour  ;D ) ειναι φοβερα και στην ιδια περιπου τιμη με τα KRK...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #10 στις: 13/10/16, 13:02 »
Πώς θα ηχογραφήσεις την ηλ. κιθάρα; Απο πεταλιερα, ενισχυτή ή με s/w (vst plugins)? Ρωτάω επειδή αναλόγως τον τρόπο, θα χρειαστεις είτε καλό μικρόφωνο (αν πας με ενισχυτή), ή μπορεί να γλυτώσεις την κάρτα ήχου (πολλές σύγχρονες πεταλιέρες έχουν ενσωματωμένη κάρτα ήχου/ audio interface, οποτε γλυτωνεις αυτο το εξοδο), ή (αν χρησιμοποιησεις VSTs) θα χρειαστεις καλή κάρτα ήχου με χαμηλο latency.


edit: Και τα JBL που προτεινει ο SD (οχι ο Seymour  ;D ) ειναι φοβερα και στην ιδια περιπου τιμη με τα KRK...

Αυτη τη στιγμη εχω μια Bugera Kεφαλη σπιτι , εχω και τα πεταλια μου αλλα ελεγα να δοκιμασω να παω με την Καρτα Ηχου που ενδεχομενως αγορασω και να περναω τον ηχο μεσα απο τα πεταλια καταληγωντας στους προσομοιωτες ενισχυτων.
Αυτο θα το κανω γιατι δεν θα μπορω να παιζω τοσο δυνατα σπιτι οποτε νομιζω οτι ειναι καλυτερα να μην ηχογραφω απο μικροφωνα αλλα με το καλωδιο μεσα στην καρτα ηχου κ ακουστικα (μπορει να λεω κ κοτσανα τωρα...διορθωστε με αν κανω λαθος).

Για ηχεία μαλλον προς τα JBL με βλεπω. (Οντως ακουγονται φοβερα!)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/16, 17:08 από Nikos7 »

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #11 στις: 17/10/16, 00:15 »
Καλησπερα και παλι

καταρχας θελω να σας ευχαριστησω γιατι οι γνωμες σας με βαλανε σε ενα σωστο δρομο που με βοηθησε να καταληξω  στην καρτα ηχου( scarlet 2i2)  και στο set σετ ηχειων (JBL LSR 305) θα αγορασω αλλα και στο να βρω πολυτιμα αρθρα για προσομοιωσεις ενισχυτων/ πεταλιων κτλ.

Αν δεν ειναι κοπος πειτε μου σας παρακαλω τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει το laptop που θα αγορασω ( το οποιο θα χρησιμοποιω αποκλειστικα για το home recording - η υπολοιπη φαμιλια θα το χρησιμοποιει μονο για σερφαρισμα). Μια εκτιμηση στο ποσο περιπου θα στοιχισει θα ηταν τελεια .
Επισης δωστε μου και καμμια προταση για ακουστικα.

Να στε ολοι καλα!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/16, 00:27 από Nikos7 »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #12 στις: 17/10/16, 01:15 »
Καλο ειναι το laptop που δουλευεις μουσικη να μη ειναι φορτωμενο με ασχετα προγραμματα που το βαραινουν. Ιδιως δεν πρεπει να χρησιμοποιειται για σερφαρισμα.

Ειναι πολυπαραγοντικο θεμα τι προδιαγραφες χρειαζονται.
Αναλογα τις απαιτησεις σου σε programming και mixing.
Aν δεν υπαρχουν απαιτησεις μπορεις και με επεξεργαστη  i3 και μνημη 8ram. (για να μη πω και με πολυ μικροτερα με τους καταλληλους χειρισμους)
Απο εκει και μετα, με ενα i5 και πανω και μνημη 16ram και πανω, κανεις και τα δυσκολα πραγματα.
Αν θελεις να συνθεσεις στο laptop, θα χρειαστεις κι αλλα πραγματα (εκτος του DAW), οπως vst plugins, midi keyboard κλπ.
Αν θελεις απλα να ηχογραφησεις κιθαρα πανω σε backingtracks δεν ειναι δυσκολο. Φτανουν το DAW, η καρτα ηχου και οτι βασικα plugins σου δινει "δωρο" το DAW (πχ καποιο reverb, delay, eq, compression).
Για ηχους κιθαρας, προσωπικα δεν εχω βρει αυτο που θελω σε software (πχ guitar rig, amplitube κλπ) και δεν μπορω να σου προτεινω κατι απο αυτα.
Χρησιμοποιω simulations για τα demo κλπ, πχ "πεταλιερα" οπως αυτο κατω απο τον παγκο στο δωματιο μου, ή αυτα τα κοκκινα αριστερα, και χρησιμοποιω κανονικους αληθινους ενισχυτες στις Studio ηχογραφησεις.

Για ακουστικα (για κιθαρες) προτιμω τα Beyerdynamic DT-770 Pro 250. Και τα Audio Technica ATH-M50 καλα για ολες τις χρησεις.
Για οικονομικα ακουστικα για το σπιτι, μπορω να προτεινω τα Sennheiser HD-205 II και τα  AKG K512.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #13 στις: 17/10/16, 08:20 »
ξεχνάμε μερικά βασικά :

α) το λειτουργικό πρέπει να είναι real time (low latency).
β) διόλου δεν έχει σημασία αν ο υπολογιστής χρησιμοποιείται για χρήση browser ή όχι, αρκεί βέβαια να μην γίνεται ταυτοχρόνως με την ηχογράφηση.

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #14 στις: 17/10/16, 08:27 »
ξεχνάμε μερικά βασικά :

α) το λειτουργικό πρέπει να είναι real time (low latency).
  πως το πετυχαινουμε αυτο?


[/quote]
β) διόλου δεν έχει σημασία αν ο υπολογιστής χρησιμοποιείται για χρήση browser ή όχι, αρκεί βέβαια να μην γίνεται ταυτοχρόνως με την ηχογράφηση.
[/quote]  ασφαλως...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #15 στις: 17/10/16, 10:32 »
πως το πετυχαινουμε αυτο?

εξαρτάται απο το λειτουργικό σου

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #16 στις: 17/10/16, 10:34 »
πως το πετυχαινουμε αυτο?

εξαρτάται απο το λειτουργικό σου

εννοεις αν θα ειναι mac η οχι?
δεν θα ειναι mac.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #17 στις: 17/10/16, 11:26 »
Σχετικά με το latency (δεν ξερω αν ειναι αυτος ο σωστος ορος για s/w) των OS, πιστευω οτι ολα τα συγχρονα λειτουργικα συστηματα των PC μπορουν να "βελτιστοποιηθούν" με τις κατάλληλες ρυθμισεις στους drivers, στα running apps/ scheduled & maintenance tasks & στο power saving ρυθμισεις τους, ωστε να ειναι οσο το δυνατοτερο πιο low latency γινεται (γιατι zero latency=real time  δεν ειναι κανενα OS...) My 2 cents  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #18 στις: 17/10/16, 11:32 »
Δλδ επιλεγωντας ενα λαπτοπ με 8gb Ram και εναν σκληρο SSD και με τις κατάλληλες ρυθμισεις στους drivers ειμαι οκ?

πετε κ μια καλη γνωμη και για ακουστικα...

Καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #19 στις: 17/10/16, 12:34 »
γιατί να αγοράσεις και ηχεία και ακουστικά;
επίσης εφόσον έχεις ενισχυτή και πετάλια γιατί να περάσεις κιθάρα μέσα απο κάρτες ήχου , εξομοιώσεις ενισχυτών κτλ;

αν και ψιλοάσχετος απο αυτά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα (ή και 2) μικρόφωνο/α και να ηχογραφείς τον ενισχυτή σου . από εκεί στην κάρτα ήχου και ηχογράφηση με κάποιο daw (κάποιο freeware). σ'αυτό δε χρειάζεσαι τίποτα μεγάλων δυνατοτήτων λαπτοπ.
αν σου περισσέψουν χρήματα φτιάχνεις και το χώρο σου για καλύτερο ήχο και μόνωση.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #20 στις: 17/10/16, 12:53 »
γιατί να αγοράσεις και ηχεία και ακουστικά;
επίσης εφόσον έχεις ενισχυτή και πετάλια γιατί να περάσεις κιθάρα μέσα απο κάρτες ήχου , εξομοιώσεις ενισχυτών κτλ;

αν και ψιλοάσχετος απο αυτά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα (ή και 2) μικρόφωνο/α και να ηχογραφείς τον ενισχυτή σου . από εκεί στην κάρτα ήχου και ηχογράφηση με κάποιο daw (κάποιο freeware). σ'αυτό δε χρειάζεσαι τίποτα μεγάλων δυνατοτήτων λαπτοπ.
αν σου περισσέψουν χρήματα φτιάχνεις και το χώρο σου για καλύτερο ήχο και μόνωση.


Αν ηχογραφήσει μέσω μικροφώνου, θα χρειαστεί ακουστικά για να μην έχει bleeding του playback των καναλιων που εχει ηδη ηχογραφήσει ή του backing track πχ μεσω του μικροφωνου (ελπιζω να τα λεω σωστα - δεν ειμαι ηχοληπτης...  ;D )


Για ακουστικα, δες αυτα που προτεινε ο SD παραπανω  ;)  (εννοειται κλειστου τυπου για αποφυγη τυχον bleeding οπως ειπαμε)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/16, 12:55 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #21 στις: 26/10/16, 14:16 »
Να ειστε ολοι καλα για τις πληροφοριες που μου δωσατε!
Εχω καταλήξει σε αυτα:

- Focusrite Scarlett 2i2 Studio Pack
- JBL LSR 305


494 E απο του Θωμα.

« Τελευταία τροποποίηση: 26/10/16, 14:23 από Nikos7 »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #22 στις: 26/10/16, 14:39 »
Δεν θα επαιρνα το pack.
Μικροφωνο και ακουστικα υπαρχουν καλυτερα σε χαμηλες τιμες,
Για ηχογραφηση ενισχυτη εξαλλου, θα προτιμουσα ενα shure sm57 απο το μικροφωνο που εχει το pack και ειναι περισσοτερο για φωνη και ακουστικο οργανο.
Χρειαζεται και βαση για το μικροφωνο, (οπως και ενα pop filter αν ηχογραφειται και φωνη)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/10/16, 14:48 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #23 στις: 26/10/16, 14:41 »
δωσε μου τα φωτα σου σε παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Βοηθεια για Home Recording Studio
« Απάντηση #24 στις: 26/10/16, 14:50 »
τι θελεις να ηχογραφεις με το μικροφωνο και θελεις το pack?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
4570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
17 Απαντήσεις
6476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/10, 21:08
από freemind
14 Απαντήσεις
5577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 22:53
από hardim21
16 Απαντήσεις
6138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 16:23
από jean86
2 Απαντήσεις
9227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis
11 Απαντήσεις
7334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/16, 20:38
από v_4_vrakolastixo
14 Απαντήσεις
6320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/16, 23:06
από nick_evia
2 Απαντήσεις
9009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 12:41
από HenryZyba