Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694950 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Πλήρη Καλωδίωση για το OCD:




Εάν έχω παραλήψει/ξεχάσει οτιδήποτε, ή έχω κάνει οποιοδήποτε λάθος παρακαλώ πείτε μου να το διορθώσω όσο υπάρχει ακόμα η δυνατότητα τροποποίησης του post.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 12:48 από delus »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε μπράβο, πολύ ωραίος!..  :up
Βάλε αν βρείς λίγο χρόνο labels στο τι κάνουν τα δύο switches.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 12:25 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Βάλε αν βρείς λίγο χρόνο labels στο τι κάνουν τα δύο switches.

Έτοιμο! Δεν είμαι σίγουρος για το LP/HP αν είναι σωστό. Βασικά γενικά δεν ξέρω τι είναι το LP/HP!!! Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις?

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Βάλε αν βρείς λίγο χρόνο labels στο τι κάνουν τα δύο switches.

Έτοιμο! Δεν είμαι σίγουρος για το LP/HP αν είναι σωστό. Βασικά γενικά δεν ξέρω τι είναι το LP/HP!!! Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις?
low peak high peak....
τωρα οσο για το κουτι υπαρχουν πολυ πιο φθηνα μεταλλικα ,φυσικα, κουτια!ριξτε μια ματια στο καταστημα ηλεκτρονικών σας πριν παραγγειλετε κατι online! ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..! Δεν είμαι σίγουρος για το LP/HP αν είναι σωστό. Βασικά γενικά δεν ξέρω τι είναι το LP/HP!!! Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις?

Ευχαρίστως. Θα αναφερθώ στην ονοματολογία από το δικό σου σχηματικό.

Ο C7 μαζί με την R10 κάνουν ένα χαμηλοπερατό φίλτρο.
Ριξε μία ματιά σε αυτό το RC Calculator και θα το δείς ως Low Pass.

Το ποσοστό του, δηλαδή το πόσο κόβει, ρυθμίζεται από την μεταβλητή αντίσταση του Tone, αλλά η συχνότητα από όπου ξεκινάει να κόβει κανονίζεται από τον συνδυασμό των C7 και R10.

Με τον C7 στα 47nF (0,047μF) και την R10 στα 33KOhm (33000) η συχνότητα που κόβει (Corner Frequency) είναι στα 102,7Hz.
Αυτό είναι το Low Peak.

Όταν κλείνει ο διακόπτης, περνάει παράλληλα με την R10 και την R12 (22KOhm) οι οποίες εν παραλλήλω κάνουν 13,2ΚOhm.
Η νέα αυτή τιμή R10/12 (13200) μαζί με τον C7 στα 47nF (0,047μF) δίνει νέα Corner Frequency που είναι στα 256.7Hz.
Αυτό είναι το High Peak.

Με άλλα λόγια, με τον διακόπτη αυτόν επιλέγεις την συχνότητα από την οποία και πάνω θα είναι δραστικό το ρυθμιστικό του Tone.

EDIT: Άρα πέτυχες σωστά και το label του διακόπτη διότι πράγματι όταν κλείνει (ενώνει τις  R10/12) επιτυγχάνεται το High Peak.  :up
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 16:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
βασικα σημερα μου ηρθε μια φαινη ιδεα...να φτιαξω ενα diy project σε pcb μιας και το fuzz face ειναι ενα ευκολο κυκλωμα ξερει κανεις που θα βρω το pcb layout του? καθως και αλλα κυκλωματα? ευχαριστω
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
βασικα σημερα μου ηρθε μια φαινη ιδεα...να φτιαξω ενα diy project σε pcb μιας και το fuzz face ειναι ενα ευκολο κυκλωμα ξερει κανεις που θα βρω το pcb layout του? καθως και αλλα κυκλωματα? ευχαριστω

λοιπον...υπαρχουν διαφορα sites τα οποια εχουν application files....θα τα ποσταρω παρακατω...ειναι τα καλυτερα κατα την διαλογη μου sites....ελπιζω να σας φανουν χρησιμα![προσοχη!στο tonepad πολλα projects ειναι λαθος!ριχτε μια ματια στα built reports του καθε project....]
εγω εχω αρχισει και χειριζομαι προγραμμα κατασκευης pcb...εαν θελεις ποσταρε το schem και θα χαρω να σου κανω pcb! ;)
τα sites τωρα....
http://topopiccione.atspace.com/projects.html
http://www.generalguitargadgets.com/projects
http://www.madbeanpedals.com/projects/index.html
http://tonepad.com/

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


βασικα σημερα μου ηρθε μια φαινη ιδεα...να φτιαξω ενα diy project σε pcb μιας και το fuzz face ειναι ενα ευκολο κυκλωμα ξερει κανεις που θα βρω το pcb layout του? καθως και αλλα κυκλωματα? ευχαριστω

fuzz για όλα τα γούστα...http://fuzzcentral.ssguitar.com/schematics.php
σχεδόν σε κάθε σχεδιάγραμμα έχει και το pcb (αν θυμάμαι καλά θέλει 30% scaling στην εκτύπωση για να βγει στο σωστό μέγεθος)


στην αριστερή στήλη έχει και ανάλυση σε ορισμένα κυκλώματα και ένα πολύ χρήσιμο FAQ
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
fuzz για όλα τα γούστα...http://fuzzcentral.ssguitar.com/schematics.php

Ωραίο site για όσους χρησιμοποιούν PCB για την κατασκευή τους, και επιπλέον ο Phillip Bryant που το έχει είναι ιδιαίτερα γνωστός και αρθρογραφεί στον χώρο του DIY.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
γεια χαρα παιδια...τωρα πο φτανει η ανοιξη τι θα λεγατε να οργανωσουμε ενα event με diy πεταλοφτιαξιμο και μουσικουλα? :)

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
η προταση μου σταματησε τη ροη του τοπικ ή μου φαινεται? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
γεια χαρα παιδια...τωρα πο φτανει η ανοιξη τι θα λεγατε να οργανωσουμε ενα event με diy πεταλοφτιαξιμο και μουσικουλα? :)
Πιστεύω ότι είναι μία πολύ καλή πρωτοβουλία, προσωπικά ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος και δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, όμως ξέρω ότι ο Βραζίλης είχε παλαιότερα εκφράσει την επιθυμία να οργανωθεί κάτι παρόμοιο, κάνε του ένα PM και συζητήστε το να το βάλετε μπροστά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
γεια χαρα παιδια...τωρα πο φτανει η ανοιξη τι θα λεγατε να οργανωσουμε ενα event με diy πεταλοφτιαξιμο και μουσικουλα? :)
Πιστεύω ότι είναι μία πολύ καλή πρωτοβουλία, προσωπικά ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος και δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, όμως ξέρω ότι ο Βραζίλης είχε παλαιότερα εκφράσει την επιθυμία να οργανωθεί κάτι παρόμοιο, κάνε του ένα PM και συζητήστε το να το βάλετε μπροστά.
δεν εχω ιδεα ποιος ειναι ο βραζιλης! ;D help please

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
δεν εχω ιδεα ποιος ειναι ο βραζιλης! ;D help please

vkot
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και αργοπορημένος, τελείωσα το amz mosfet booster, το έβαλα να το δοκιμάσω και έχω το εξής πρόβλημα. το bypass δουλεύει τέλεια, αλλά όταν πατάω το switch ακούγεται μόνο θόρυβος, και καθώς ανοίγω το volume αρχίζει να βγάζει λίγο καπνό και ψιλοσπίθες από τον ακρδέκτη της R2 και το καλώδιο που συνδέει το Veroboard με το power jack (επισημαίνεται στη φωτό) Καμία ιδέα?  ???




Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
δεν ειμαι και ηδημον αλλα τσεκαρε αρχικα το τροφοδοτικο σου και την πολικοτητα του αν εχει αν και δεν νομιζω να εβγαζε σπιθες. τσεκαρε τις καλωδιοσεις σου μηπως εχει γινει καποιο μπερδεμα τσεκαρε το τρανζιστορ μηπως το εχεις βαλει αναποδα καθως και την διοδο. τσεκαρε ολα τα εξαρτηματακια βασικα μηπως καποιο εχει μπει αναποδα. βγαλε φοτογραφιες και τις δυο πλευρες του project σου ποσταρε τες και συντομα οι ειδικοι του φορουμ μας θα ειναι κοντα σου με τεκμηριωμενες απαντησεις :) . το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα με την μπαταρια χωρις σπιθες αλλα με καπνο.το ξαναφτιαξα απο την αρχη και λυθηκαν τα προβληματα ( τα ειχα βραχυκυκλωσει ολα  ;D ).
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
πραγματικα με 9v σπιθες?προσκυναω!!! :P
εαν εχεις πολυμετρο τσεκαρε εαν οντως τοσο παιρνεις....και δοκιμασε μια μπαταριουλα καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πραγματικα με 9v σπιθες?προσκυναω!!! :P


χαχα, με την 9v είναι οκ, με το τροφοδοτικό βγάζει λίγη σπίθα και καπνό. τσέκαρα με το πολύμετρο όταν είχα την μπαταρία πάνω και ήτανε κομπλέ και στο bypass και με το εφε on, αν και ο θορυβος παραμένει και η κιθάρα στη μούγκα. Κλωδιώσεις και κολλήματα ειναι καθαρά, και στο veroboard και στα υπόλοιπα εξαρτήματα, πυκνωτες αντιστασεις και όλα τα συνναφή τα τσέκαρα, φένονται οκ, τώρα αν έχει καεί το τρανσίστορ πως θα το καταλάβω χωρίς να χρειαστεί να το βγάλω απ το κύκλωμα? παραθέτω και φώτο αν και λίγο θολές (δεν έχω καλή ψηφιακή  :-\ )



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
η μπαταρια λογικα μετα απο λιγο θα πρεπει να ζεστενετε λιγακι... με μια προχειρη ματια και χωρις να ειμαι σιγουρος αφου οι φοτο ειναι θολες. τσεκαρε το jumper διπλα απο το τρανζιστορ (c7-h7) μηπως ακουμπαει στα ποδαρακια του τρανζιστορ, τσεκαρε τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες ο c5 μου φενεται αναποδα το - (μαυρη πλευρα) πρεπει να ειναι προς τα κατω και στους δυο και βεβαιωσου οτι εχεις διακοψει τις λωριδες χαλκου στα σημεια d4 και e7, δυστηχως δεν μπορω να τσεκαρω τις τιμες των αντιστασεων καθως οι φοτο ειναι θολες.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
αμα δεν μετρησεις ακριβως ποσα volt βγαζει το τροφοδοτικο δεν ξερεις...
ειχα καποτε ενα που ελεγε 9 αλλα εβγαζε 16... ;)

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μωρέ ας δουλεύει καλά με μπαταρία και δεν με νοιάζει το τροφοδοτικό  :P . Ναι η μπαταρία όντως μετα απο λίγο ζεστένεται, το jumper δεν ακουμπάει πουθενά, οι πυκνωτές είναι κομπλέ, (η μαύρη πλευρά ειναι το +), οι κοπές εχουνε γίνει κανονικά, και τις αντιστάσεις τις έχω χιλιοτσεκάρει ειναι μια χαρά. υποπτεύομαι καμμένο τρανσίστορ αλλά και πάλι αυτό δικαιολογεί τους καπνούς κτλ?

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
κατι ειναι βραχυκυκλωμενο. το λαμπακι αναβει? απόσο γνωριζω η μαυρη πλευρα στους ηλεκτρολυτικους ειναι το -
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το λαμπάκι ανάβει κανονικά, απ'όσο θυμάμαι σε ένα ποστ του Adr1anou η ασπρη γραμμή με τις διακεκομμένες γραμμές είναι το ( - ). Άμα έχω κάνει λάθος σε αυτό και θυμάμαι λάθος, θα πέσω απ το μπαλκόνι  :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έτσι είναι. Η άσπρη γραμμή με τα (-) είναι το πλην και το μακρύ ποδαράκι είναι το σύν (+):


Σίγουρα έχεις κάπου βραχυκύκλωμα. Το τρανζίστορ είναι το τελευταίο που φταίει συνήθως.
Προσπάθησε να ποστάρεις φωτογραφίες όπου νετάρεις στην πλακέτα και όχι από πίσω στα CD..  :roll
Πολύμετρο έχεις?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύμετρο έχω, λίγο σάπιο βέβαια, αλλά κάνει δουλειά. Κάτι καινούριο που παρουσίασε, το led δεν ανάβει πια μόνο του όταν βάζω το καλώδιο στο input, πρπει να πατήσω το switch για να ανάψει. καποια στιγμή σήμερα θα βρώ μια καλή ψηφιακή και θα ανεβάσω καλύτερες φωτό. το θέμα είναι οτι τα έχω τσεκάρει όλα, και όλα φαίνονται οκ, αλλά το πρόβλημα παραμένει και έχω ψιλοξενερώσει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)