Αποστολέας Θέμα: ki8ara mexri 300 euro stul lp kata protimisi.. kalo ixo kai se prositi timi...  (Αναγνώστηκε 8136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
To θεμα vintage με απασχολει αρκετα τωρα τελευταια.

Παρτε μερικα δειγματακια.

http://www.mylespaul.com/forums/other-les-pauls/51808-vintage-v100-les-pauls.html δειτε και τα αντιστοιχα θεματα τερμα κατω

Εδω vintage σε mark IV mesa boogie για heavy ηχους. Το παλικαρι εχει τη γδαρμενη με το satin φινιρισμα (icon) και τη διαλεξε εναντι μιας gibson για να ηχογραφησει...επεσε στην περιπτωση.

τον πετυχε τον ηχο ε?

εδω σε pod xt!!! Παρα πολυ καλο. Σετακι των 400 ευρω μεταχειρισμενο. Πολυ καλο ταιριασμα. Θελετε κι αλλα?



O ιδιος παικτης στο ιδιο patch του pod xt. Με gibson. Οφειλω να ομολoγησω οτι η gibson ακουγεται πιο κοντα στον ηχο που ψαχνει αλλα με πιο ξυστρα σφικτο και συμπιεσμενο ηχο απο τη vintage. Οι μαγνητες δεν ειναι παρομοιοι. Της vintage ειναι υποτιθεται απο τον trevor wilkinson παρα πολυ κοντα στους παλιους PAF. Τελος παντων σαν ηχος μου αρεσε πολυ πιο καλα της vintage ετσι οπως ακουγεται αλλα το youtube δεν ειναι παντα αντιπροσωπευτικο.

Οσον αφορα τις προδιαγραφες μην περιμενετε θαυματα (nitro, headstock 17 μοιρες κλιση, μονοκομματα ξυλα, binding στα ταστα κτλ) αλλα για οποιον κοιταει τυπο ξυλου (ανεκδοτο: ουτε οι τωρινες gibson εχουν τον ιδιο τυπο ξυλου "μαονι" με τις παλιες!Ουτε καν ιδιας "οικογενειας") οι vintage συνηθως ειναι: πλατη 2-3 κομματια "μαονι", καποιες φορες κανονικο καπακι σφενδαμο σα τις gibson καποιες οχι...αυτο δεν ειναι σταθερο δυστυχως. Τωρα απο εκει και επειτα, οσοι τις αγορασαν ειπαν οτι σε αλλες η δουλεια σε λαιμο ταστα κτλ ηταν αψογη ενω αλλες ηταν χαλια. Τι να πεις? Παντως εχουν αξιοπρεπη ηλεκτρονικα και η τιμη ειναι πολυ κατω απο μια epiphone για παραδειγμα. Προφανως δεν ειναι και τοοοοοοσο ρισκο...Παραγγελνεις και αμα δε σου κατσει καλη την αλλαζεις εστω και με ιδια. Α και κατι αλλο. Αυτες οι κιθαρες κυκλοφορουν και ως φθηνες tokai σε αλλες αγορες, ιδια ηλεκτρονικα wilkinson ιδιο κυματιστο headstock.

Προτιμω τα σατινενια φινιρισματα απο τα σουπερ πλαστικα οποτε, θα πηγαινα για την icon αν και η αισθητικη φθορα δεν ειναι αρεστη!

Παρεμπιπτοντως ο jezuz ειχε προτεινει τις jack&danny. Δεν τις εχω ακουσει απο κοντα αλλα αυτη μου κινησε το ενδιαφερον, προσπαθει να μοιασει πολυ σε gibson σε κατασκευη, ειναι φθηνη και βγαινει και σε εκδοση με seymour duncan στα 333 ευρω. Αν και δε λεει ποιους.

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Jack-Danny-LS5-BK-Black/art-GIT0007397-002
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Jack-Danny-LS5-CS-Cherry-Sunburst/art-GIT0007397-001;pgid=uGT6AvGUHpVSR0MYsAoS2CO40000M6-Sx5cP;sid=VhT1B9DQswj1B5vCMJN_494TyAFRdBpk7CE=

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Jack-Danny-LS500-Seymour-Duncan-CS-Cherry-Sunburst/art-GIT0015700-000 τι αλλο να κανει!


http://www.fretcity.com/shop/images/ii_694.jpeg
Εδω δειχνει το κανονικο καπακι απο σφενδαμο π.χ. πανω σε μαονι. Μια χαρα.


Τα ιδια, αλλα με headstock με αυξημενη κλιση, με κανονικο επισης καπακι σφενδαμο, με σατιν φινιρισμα, με σκληρη θηκη, με επιλογη προφιλ λαιμου! με ηλεκτρονικα gibson USA απο τους μαγνητες εως καλωδια ποτενσιομετρα, διακοπτη κτλ, κλειδια locking! εχει αυτη εδω...

http://www.dv247.com/guitars/epiphone-les-paul-tribute-09-faded-cherry-sunburst--63063

Πιστευω 608 ευρω ειναι απιστευτη τιμη. Καθηστε και αθροιστε τη θηκη, τους μαγνητες, κτλ και στο τελος βλεπεις οτι ειναι μια τρελα αναβαθμισμενη κιθαρα που μαλιστα δεν της λειπει κατι σε σχεση με ακριβοτερες εκτος απο φινιρισμα νιτρου...Παλι συμφερει σαν αγορα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αν είναι όντως τόσο καλές ποιοτικά, τότε η V100 φαίνεται πολύ δελεαστική... Στο θέμα μαγνητών όμως, λογικά θα θέλουν αλλαγή για πιο aggressive ήχο, οπότε το κόστος ανεβαίνει κατά ~150 ευρώ χοντρικά...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Φιλε το αν θελουν αλλαγη ειναι και καθαρα τι κυνηγας, και που το βαζεις (dirty mind, dirty). Ας πουμε οτι η les paul που μαρεσε πιο καλα απο ολες σε αρκετους ενισχυτες ακουγοταν τοσο χαλια στον ενισχυτη μου που δεν μπορουσα να τη χρησιμοποιησω για κατι αλλο περα απο fuzz/santana και ουτε. Παρολα αυτα φορουσε μαγνητες κοντα στα 250-300 ευρω ξερεις!!! Απλα ο ενισχυτης που χρησιμοποιω (mesa boogie f-30) δε συμπαθει καθολου "σκοτεινες" και ογκωδεις κιθαρες. Βαλτου ξυστρες και τρελλαινεται και αυτος και εσυ μαζι, η χαρα του κεραμικου για metal και της fender για καουντρυ και να σκεφτεις, οτι οι λαμπες που εχει (EL84) θεωρουνται οχι ιδιαιτερα σκοτεινες σε ηχο.

Τελος παντων κιθαρα ξυστρα εχω και παει πακετο με αυτον πλεον. Απλα αν μολις ειχα αγορασει τη συγκεκριμενη les paul (και το σκεφτηκα καποια στιγμη) θα ειχα χασει χρηματα, γιατι θα ηθελα μαγνητες για να αντικαταστησω τοσο ακριβους που θα ειχα χρεωθει.

Με τη vintage τι σε νοιαζει, δε σου κανουν οι μαγνητες της? Ε δε κανουν και τα χιλλια φραγκα, αρχιζεις και ψαχνεις κατι αλλο, αρκει να ειναι καλη παικτικα. Με on-line αγορα, που θα παει θα σου κατσει μια αξιοπρεπης αλλιως αλλαξε την (υπομονη...). Αλλωστε δε χαλας κανενα υπερσυλλεκτικο οργανο, που παει πακετο με τους μαγνητες του κτλ.

Εχω την εντυπωση οτι οι vintage ερχονται Ελλαδα απο bon studio. Οποτε αν μπορεις δοκιμασε μια εκει και αν σου αρεσει παρε ΑΥΤΗ. Αρκει οι τιμες να μην ειναι χασαπιτζιδικες (νεα λεξη σουπερ μπαμπινιωτς!).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Euro 2004-Ελλαδάρα

Ξεκίνησε από Pontifikas « 1 2 ... 8 9 » Αθλητισμός

221 Απαντήσεις
62533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/05, 22:13
από Necromayhem
7 Απαντήσεις
5298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 17:35
από mauros-pit
17 Απαντήσεις
7943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 00:53
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 11:27
από Jizzzm
8 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:42
από no_one
25 Απαντήσεις
10012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 16:52
από Jezus
8 Απαντήσεις
3586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 22:55
από NickP
6 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 10:10
από Vaios4
4 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:42
από themos
10 Απαντήσεις
4333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:22
από rudi