Αποστολέας Θέμα: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active  (Αναγνώστηκε 12114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« στις: 31/12/18, 03:21 »
Στο κυκλωμα που εχω επισυναψει θελω να προσθεσω ενα διακοπτη push-pull ετσι ωστε να μπορω να επιλεγω active ή passive λειτουργια στο μπασο. Η προενισχυση που ειναι στο μπασο ηδη, εχει αυτη τη δυνατοτητα αλλα, ειναι για τα σκουπιδια και θελω να την αλλαξω. Το push-pull ποτενσιομετρο ειναι αυτο του Volume. Μπορει καποιος να με βοηθησει με το κυκλωμα; Ο,τι διαβασα  στο ιντερνετ περισσοτερο με μπερδεψε αφου βρηκα αναφορες για απειρες εφαρμογες εκτος αυτης που με ενδιαφερει. Ευχαριστω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #1 στις: 31/12/18, 05:42 »
Λοιπον.Το σημα απο τους μαγνητες παει στο blend.Ειτε ειναι passive ριτε active.Μετα ια το πας στο διακοπτακι του volume (κρατα το παλιο ποτενσιομετρο) και απο εκει μετα την passive γραμη θα την πας στο tone και την active εκει που θα πηγενε το blend στην πλακετα.
Λογικα,πριν το διακοπτακι θα πρεπει να περασρι απο το vol ωστε ειτε ειναι σε θεση passive ειτε active,να δουλευεις με το ιδιο vol.Λαβε υποψην οτι αυτη η προενισχυση δεν ειναι φτιαγμενη για passive/active και μπορει να εχεις διαφορα στην ενταση οταν αλλαζεις απο την μια λειτουργια στην αλλη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #2 στις: 31/12/18, 08:14 »
Χρόνια πολλά Γιώργο και Μήτσο. Γενικά δεν τα κατέχω τα .... Bassικά, αλλα η λειτουργεία του push/pull είναι πολύ απλή, τέσταρε με ένα πολύμετρο στην θεση που τσεκάρει για contact κάνοντας ένα ήχο και θα την βρεις την άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #3 στις: 31/12/18, 18:59 »
Λοιπον.Το σημα απο τους μαγνητες παει στο blend.Ειτε ειναι passive ριτε active.Μετα ια το πας στο διακοπτακι του volume (κρατα το παλιο ποτενσιομετρο) και απο εκει μετα την passive γραμη θα την πας στο tone και την active εκει που θα πηγενε το blend στην πλακετα.
Λογικα,πριν το διακοπτακι θα πρεπει να περασρι απο το vol ωστε ειτε ειναι σε θεση passive ειτε active,να δουλευεις με το ιδιο vol. Λαβε υποψην οτι αυτη η προενισχυση δεν ειναι φτιαγμενη για passive/active και μπορει να εχεις διαφορα στην ενταση οταν αλλαζεις απο την μια λειτουργια στην αλλη

Δεν εχω ιδεα που βρισκονται ολα αυτα που μου λες στο κυκλωμα. ;D Αυτο με τη διαφορα εντασης το εχει ηδη.
Κατσε να ταγκαρω @adr1anos και @vegos  μιας και αυτοι εχουν κατι τετοια για πρωινο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #4 στις: 31/12/18, 20:57 »
Θα πάρεις 2 ακόμα καλώδια από το IN της πλακέτας (ή το out του αριστερού ποτενσιόμετρου).
Θα πάρεις και τα 2 από την έξοδο του υπάρχοντος που πάνε στο jack.

Αν είναι κάπως έτσι το push/pull:

Κώδικας: [Επιλογή]
+------+
| 1  2 |
| 3  4 |
| 5  6 |
+------+

Θα βάλεις το τα δύο πρώτα (του IN) στα 1+2 ή 5+6 και τα άλλα δύο στο 5+6 ή στο 1+2 αντίστοιχα.
Τα 3+4 θα τα βάλεις στο jack του μπάσου.

Οπότε θα παίζει είτε απευθείας από το balance (για να μην το χάσεις), είτε από τον προενισχυτή.
Όμως στην περίπτωση του passive, δεν θα έχεις καθόλου έλεγχο στα μπάσα/πρίμα.

Αυτά με μια πρώτη ματιά, ας το δει και ο @adr1anos μήπως λέω καμιά πατάτα...

Καλή χρονιά να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #5 στις: 31/12/18, 23:22 »
Βασικα η πλακετα γραφει πανω ποια καλοδια πανε πχ στο vol η στο eq.
Το θεμα ειναι πως αν στειλεις απο το balance κατεφθιαν στο jack,χανεις το vol.
Οποτε.
Πας τους μαγνητες στο blend (το ποτενσιομετρο με μια μικρη πλακετα πανω του) γραφει κιολας ποιος μαγνητης παει που για να μην τα βαλεις αναποδα και δουλευει αντιστροφα.Μετα πας το σημα στο vol που ειναι το μονο νορμαλ ποτενσιομετρο (το blend ειναι τυπου στερεο και τα αλλα concentric) μετα πας το σημα στο push/pull και απο εκει η μια γραμη στο tone του passive και η αλλη εκει που θα πηγεναν απο το blend.
Θα γεφυρωσεις ομως την πλακετα εκει που ηταν το vol για να μην κοπει το κικλομα.Νετα το out το πας στο jack
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #6 στις: 01/01/19, 19:07 »
Βασικα η πλακετα γραφει πανω ποια καλοδια πανε πχ στο vol η στο eq.
Το θεμα ειναι πως αν στειλεις απο το balance κατεφθιαν στο jack,χανεις το vol.
Οποτε.
Πας τους μαγνητες στο blend (το ποτενσιομετρο με μια μικρη πλακετα πανω του) γραφει κιολας ποιος μαγνητης παει που για να μην τα βαλεις αναποδα και δουλευει αντιστροφα.
Ως εδω ενταξει.

Μετα πας το σημα στο vol που ειναι το μονο νορμαλ ποτενσιομετρο (το blend ειναι τυπου στερεο και τα αλλα concentric) μετα πας το σημα στο push/pull το volume ειναι το push/pull

και απο εκει η μια γραμη στο tone του passive και η αλλη εκει που θα πηγεναν απο το blend.
Θα γεφυρωσεις ομως την πλακετα εκει που ηταν το vol για να μην κοπει το κικλομα. Νετα το out το πας στο jack

Ρε εσυ μπερδευτηκα. Το κυκλωμα θα ερθει συνδεδεμενο. Εγω θελω να προσθεσω το push pull.  Οποτε θα πρεπει να παρεμβαλω στη θεση του volume το push/pull και να χρησιμοποιησω το treble στο passive κυκλωμα ως tone (οπως ειναι τωρα και στην υπαρχουσα προενισχυση)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/19, 19:12 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #7 στις: 01/01/19, 19:18 »
Οποτε θα πρεπει να παρεμβαλω στη θεση του volume το push/pull και να χρησιμοποιησω το treble στο passive κυκλωμα ως tone (οπως ειναι τωρα και στην υπαρχουσα προενισχυση)

Έτσι όπως το βλέπουμε από το σχέδιο, χωρίς το σχηματικό, δε νομίζω να μπορείς να βγάλεις άκρη για το αν μπορείς να αξιοποιήσεις τα volume/tone.
Έχεις έναν ενισχυτή και πρέπει να "κλέψεις" πριν ή μετά από αυτόν.

Εσύ θες να χρησιμοποιήσεις μέρος του "ενισχυτή" (volume, tone) χωρίς το υπόλοιπο κύκλωμα.

Αν τα tone/volume είναι στην έξοδο του ενισχυτή, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να βρούμε το σχηματικό (ή έστω το PCB μπας και καταλάβουμε από εκεί).

Υπάρχει η πιθανότητα το volume να πειράζει τον opamp που έχει μάλλον μέσα, και όχι να στέλνει το σήμα στη γη στην έξοδο, αντίστοιχα το tone να βρίσκεται σε άλλο σημείο κι όχι στην έξοδο κλπ, πράγματα που δεν φαίνονται εκ πρώτης με το σχέδιο της συνδεσμολογίας...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #8 στις: 01/01/19, 20:43 »
Θα ανεβασω φωτογραφιες και απο τις 2 προενισχυσεις μολις παραλαβω και την καινουρια.
Εψαξα και βρηκα το κυκλωμα απο την υπαρχουσα προενισχυση.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/01/19, 22:41 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #9 στις: 01/01/19, 23:59 »
Αυτο που θες (το τρεμπλε ως τονε) δρν γινετε
Γιατι δεν εχει προβλευθει στο κικλωμα.
Οταν λεω πους-πουλ εννοω το κονατι με τα 6 ποδαρακια και οταν λεω βολ εννοω το ποτενσιομετρο.Το οτι ειναι σε ενα "πακετο" μην σε γελαει.Ειναι 2 διακοπτες φαση πλεις και φευγα (wash&go 2σε1)
Εξαλλου το τρεμπλε στην αρτεκ θα ειναι μαζει με το μπας σε κονσερτικ ποτενσιομετρο (ειναι 2οροφο 2 ποτενσιομετρα θα εχεις 2 κνομπ για να κανεις τις ρυθμησεις σου)
Εαν ηταν 1 κλασικο ποτενσιομετρο,θα μπορουσες να βαλεις αντι του τρεμπλε ενα κονσερτικ η ενα στερεο για να εχεις εκει και το τονε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Push-Pull για εναλλαγή Passive/Active
« Απάντηση #10 στις: 02/01/19, 00:13 »
Εχω την προενισχυση που θες να βαλεις στο βιγκ.κοιτα πως ειναι τα ποτενσιομετρα τρεμπλ/μπας.
Το ενα που φαινετε τραβιγμενο ειναι πους-πουλ ομως δεν εχει καμια σχεση με την προενισχυση.Ειναι μια προενισχυση μονο του και εχεις πους πουλ για ον οφ.
Το εχω κανει ακτιβ/ακτιβ το μπασο  0:)

The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/03, 07:58
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
6995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/04, 21:07
από Johnie Darko
57 Απαντήσεις
38721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:53
από Sakis28
5 Απαντήσεις
3777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 10:56
από adr1anos
3 Απαντήσεις
3310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 12:03
από tasos__
3 Απαντήσεις
3031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 22:27
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 12:59
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
4988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 19:34
από fstat
3 Απαντήσεις
2629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 12:32
από adr1anos
2 Απαντήσεις
12674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 01:45
από BASSER